Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

algida
12. aug 2010

Ahojte vsetci, uz dlho sledujem tuto predlhu debatu a mam takuto skusenost: kamoska posunula prve ockovanie (hexa) o mesiac - proste povedala, ze je syn chory, aj ked bol uplne zdravy, MUDr. ho vysetril a chorobu potvrdil (!), predpisal lieky a poslal domov. Potom prebehlo prve ockovanie, kde kym sa kamoska spamatala, malemu bez jedineho slova supli po injekcii do kazdej nozicky a poslali ju prec. Doma zistila, ze okrem hexy do maleho vpravili aj prevenar, a to ju tak vytocilo, ze viac sa tam neukazala. Aj na zaklade uzasnej odbornosti dotycneho lekara, ktory za choreho povazuje aj zdraveho chlapca. Preslo par mesiacov a nic sa nedeje, tak sme spolu debatovali, ci to niekam povedie hrat mrtveho chrobaka, alebo nejako konat. Aky mate na to nazor? Mimochodom, hlada dobreho homeopatika, lekara s vymytym mozgom nechce ani vidiet.... 😖

lucula73
12. aug 2010

@algida no to je sila ,taký "odborník"..... 😝 ...a to tá kamoška nechodí ani na poradne s tým dieťaťom?že keď sa s ním už nestretla...

maggie2
13. aug 2010

@algida @lucula73 v princípe sa musím tohto lekára zastať v tom, že naozaj nie je ľahké pre lekára pri tak malom dieťati, ktoré samo nevie popísať svoj stav, zistiť len tak (bez odberov a špec.diagnostiky) zdravotný stav - či je choré, či zdravé - musí brať do uváhy aj ako popisuje subj. nález matka. Myslím si, že konanie Tvojej kamošky (aj keď v dobrom úmysle, ušetriť dieťa vakcinácie) nemožno považovať za korektné, ani príkladné.

Na druhej strane je samozrejme trestuhodné ak lekár podáva dieťaťu vakcíny bez toho aby infromoval o očkovaní, možných následkoch, navyše absolútny non sense aby rodiča ani neinformaval o aký druh vakcín vôbec ide, čo sa to vlastne aplikuje.

Pokiaľ som s dieťaťom u lekára tak v prvom rade sama pozorujem čo sa s ním robí a zároveň žiadam aby mi to predom, priebežne bolo vysvetľované. Takto sa nemôže stať, že niečo aplikujú dieťaťa bez môjho súhlasu, nie to ešte vedomia.

manof
13. aug 2010

Nebezpečenstvá hliníka vo vakcínach (ešte raz a podrobnejšie):
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/nebezpece...
Je to prepis rozhovoru s naslovovzatým odborníkom Dr. Ayoubom.

algida
13. aug 2010

No, kamoska si lekara vyberala aj podla toho, ze ma moznost crp vysetrenia a teda nebude malemu dietatu predpisovat atb len tak odhadom. Ale lekar predpisal lieky bez akeho kolvek zavahania, a ked baba isla do lekarne a povedala lekarnicke, kolko ma maly mesiacov, ta sa cudovala, ze predpisane lieky su nevhodne a nemaju sa podavat tak malemu dietatu. Povedzme si uprimne, kto uz teraz matke poradi, aby skusila naparovanie a nejake bylinky, ked moze hned predpisat lieky....? A to popisala maleho stav ako trosku pokasliava a trosku soplik. A ja uznavam, ze sa snazila trochu situaciu zjednodusit, ked citam, kolko ludi a ake maju problemy s lekarmi, uradmi a uradnikmi. A ano, prestala chodit do poradne. Lekar sa vzdy iba usmieval, nikdy nic nepovedal, takze sa stale len vypytovala, a jeho odpovede boli casto divne....no, to by bolo nadlho. Proste dieta je zdrave a dari sa mu.
A k tomu pozorovaniu vykonov: jednak tam je pokazde frmol, sestra ju zavaluje otazkami o dietati, baba sa snazi nezabudnut, co sa chce spytat (ako prvorodicka bez skusenosti )a udrzat v rukach placuce nahe dieta, plenku, kartu poistenca, ockovaci preukaz....proste frmol, ziadna pohoda. Neustriehla to....
Takze teda ako? Ako by mala postupovat dalej? Co by ste jej poradili?

samiana
13. aug 2010

@algida
to s tým ustriehnutím dieťaťa na poradni máš pravdu, pamätám si presne to isté - plač decka, plné ruky, do toho všetky tie úkony a vyšetrenia. Ja som prvýkrát odmietla v 11. roku MMR a to ma lekárka neprehovárala a nebolo mi všetko jedno. Dokonca sa mi nejaký čas predtým snívalo, že kým som sa nedívala, dieťa pichli za mojím chrbtom a ešte sa čudovali, čo vyvádzam, však to musia všetci...no strach a hrôza. Ja som na preven. prehliadke, keď dola dcéra so mnou, tiež povedala a popravde, že má nádchu, ale na to "uzdravenie" by som čakala dlho, pretože tento problém je súčasťou chronického stavu. Samotné odmietnutie nasledovalo pri návšteve, kedy som priniesla výsledky odborného vyšetrenia, bez dcéry (a s manželom pre podporu).
Takže riešiť či už odmietnutie očkovania alebo odklad na poradni považujem za veľmi riskantné, alebo mať so sebou nejakú osobu na podporu a pomoc, alebo nájsť si u lekára čas a priestor mimo poradne, podľa toho, aká je tam miestna situácia. Očkovanie je stále väčšinou zdr. pracovníkov pokladané za tak samozrejmé, že ani nepovažujú za potrebné čakať na súhlas rodiča. Ak s tým Tvoja priateľka nesúhlasí, mala by to lekárovi a sestre vysvetliť a možno ich samých to prekvapí, že to tak automaticky očkujú. A možno sa prekvapí priateľka, keď v nich nájde spriaznené duše, čo sami majú výhrady k niektorým očkovaniam. 🙂

lucrezia
13. aug 2010

@algida , nepíšeš, či kamoška chce dalej očkovať, alebo nie....každopádne pozor! ak prestala chodiť do poradne a nedala by očkovať, tak to už može mať poťahovačky so sociálkou....
aj tak mi tento postup pripadá dosť divný, prečo si jednoducho nenájde iného lekára, alebo aspoň neskusi spraviť poriadok u toho svojho....?nechodiť do poradne je podla mna hluposť, ja by som na poradne určite chodila, ale pri najbližšej navšteve by som im vytmavila, že toto sa takto a takto robiť nebude....

ani3012
13. aug 2010

Deti som si držala sama,keď ich išli očkovať,neviem si predstaviť,ako by ju zaočkovali,aby som o tom nevedela,alebo si nevšimla,že sa ide očkovať. 😒 Skôr si myslím,že je pritiahnutý za vlasy ten príbeh od kamošky.
A čo sa týka poradne,tak súhlasím s
@lucrezia

maggie2
13. aug 2010

@ani3012 @lucrezia @samiana môžte mi vysvetliť prosím čo je to poradňa? To sú prehliadky u lekára v istých stanovených termínoch? To si neviem predstaviť, že by tam mal byť potom nejaký chaos. Ja som s malou chodila na takéto preventívne prehliadky a je samozrejmé že som v ordinácii bola iba ja, lekár a dieťa, žiadny chaos okolo. Jednoducho sa nám venoval svoj plný čas cca 15-25 minút.

ani3012
13. aug 2010

@maggie2 preventívna prehliadka = poradňa 😉
a som zle napísala súhlas s lucrezia, súhlas za poradňu bol na toto:
"nechodiť do poradne je podla mna hluposť, ja by som na poradne určite chodila..."

Tiež som s lekárkou sama v ordinácii a očkuje sa u sestričky.Ale každý lekár to ma inak,nie každý ma oddelenú ordináciu

katkamk
13. aug 2010

Je niekde nariadene ako casto treba chodit do poradne? My sme minule neboli, lebo sme boli odcestovani. Pisala som doktorke aby nam dala nahradny termin, ale neozvala sa a uz to bude mesiac od poslednej navstevy. Mam to nejako nahanat? Nechcem mat dotahovacky este so socialkou.
Inak tie poradne nestoja za nic, z mojho pohladu. Iba co maleho treba povyzliekat, supnut na vahu, ponatahuju ho pri merani. Lekarka popocuva a skontroluje fontanelu. Potom sup sup rychlo obliekat . Maly je vzdy cely vystresovany a cele to prereve. Ak su nejake otazky, tak priestor na pytanie je zasadne vtedy ked mam plne ruky maleho s obliekanim a on najviac place. To sa radsej venujem drobcovi a tisim ho ako by som mala pocuvat mudre rady doktorky. Mudre rady typu, ma vysoky bilirubin (mesacne plne kojene babo ma 'az' 120), mali by ste mlieko odsavat a prevarat a dat malemu z flasky namiesto dojcenia. Inak je maly zdravy, ale tu mate recepty na tieto uzasne vitaminove kvapky, jedny, druhe, tretie, stvrte, jedny tabletky, druhe, tretie, stvrte. To by ste mu mali vsetko davat. Ved su to len vitaminy, tymi konzervantami v nich sa netrapte. A ze je na krabicke pisane od troch rokov a vas syn ma len mesiac? Ale prosim vas, ved lekarka najlepsie vie, co je pre vase dieta vhodne, nemajte obavy. Takze asi tak s nasou zdravotnou starostlivostou.
Mile kvapky a tabletky mojmu dietatu nedavam, ale sa miesto toho snazim zdravo a pestro stravovat a kojit vzdy ked ma maly zaujem. Nevyzera, ze by mu nieco chybalo. Len to prosim nehovorte doktorke. Hned by mi vynadala a ktovie kam nahlasovala, ze zanedbavam starostlivost o maleho ked mu nedopraje vsetky tie vitaminy, co popredpisovala. Chodenie do poradni beriem ako nutne zlo.
Ockovaniu sme sa zatial vyhli, raz poloimaginarne soplicky, raz zvysena teplota, potom sme raz odcestovani boli... Tak neviem, ci mam nahanat aby nam dali dalsi termin, potom tam stresovat seba aj maleho a doktorku najviac zaujima len co vsetko by nam mohla popredpisovat a poockovat.
Verim, ze vsade to tak nie je, ale ako vsetko aj toto je o ludoch a ludskom pristupe, len kde zohnat toho spravneho pediatra?

manof
13. aug 2010

Detský lekár-odborník odhaľuje mýty o očkovaní:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/detsky-le...

manof
13. aug 2010

@miliharmi
To je ten článok pojednávajúci (okrem iného) o kolektívnej imunite.

tin007
14. aug 2010

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolst...
Reakcia IURO na "epidemiu" osypok
Nechapem, preco bola Iniciativa pre uvedomenie si rizik ockovania nazvana Iniciativou proti ockovaniu, ved to je obrovsky rozdiel 😒

tin007
14. aug 2010

@katkamk no do poradne na tie povinne prehliadky by si mala s malym chodit, lebo su naozaj povinne, takze skus este raz oslovit dr. s otazkou, kedy mate dalsi termin (bud e-mailom, alebo listom, doporucenym ak chces mat 100% dokaz o tom, ze si sa na termin pytala). ale ked je dr. taka "mudra" tak zvaz pripadne zmenu dr. (v pase mas BA, to by nemal byt problem). v tomto (co sa tyka zbytocnych vitaminov, liekov a pod) si musim nasho pediatra pochalit, u neho je skor pocut: pockame co bude nabuduce, skuste kojit castejsie, odsavajte castejsie a pod. (cize "naturalnou" cestou)

manof
14. aug 2010

@tin007
Nuž ale aj keď je oficiálny názov IURO iný než v nadpise článku uvedený, fakticky vzaté to, čo napísali, od pravdy ďaleko nemá.

katkamk
14. aug 2010

@tin007 na prehliadky chodit budeme, len ma zaujimalo ako casto treba. Na zaklade coho su povinne a ci je presne urcene v akych casovych rozostupoch maju byt. Ked sa ozvem doktorke teraz, tak zase bude najviac riesit ockovanie a to my chceme tak ci tak posunut a ockovat co najneskor. Ale som rada, ze aspon ohladne BCG sa s nou dalo dohodnut a to mame posunute po roku. Teraz je vsak na programe hexa a prevenar a rotarix, co vsetko chcela davat naraz. Aspon, ze ten posledny sme mohli beztrestne odmietnut aj ked ho ponukala velmi. Zvysok zatial hrame dostratena ako som spominala, ale vecne sa to neda. Doktorku menit budeme urcite tak ci tak, pretoze sa cochvila stahujeme mimo BA. Takze ak by ste mali niekto dobre referencie na pediatra v Senci a okoli, tak mi prosim dajte vediet. Ja prave ziadneho nepoznam, v rodine ziadne deti, znami bud bezdetni alebo mimo republiky, takze mi ostava len znahat informacie po internete.

katkamk
14. aug 2010

V tom clanku ma zaujala tato veta: "Až 90 percent chorých nebolo chránených proti osýpkam očkovaním," pripomenul ÚVZ SR.
Odkial maju tuto informaciu? Podla IURO bola vacsina nakazenych osypkami ockovanych. Tak kde je pravda?

lucrezia
14. aug 2010

@katkamk , volakedy (pred 12 r.) som na poradnu so staršou dcerou chodila pravidelne každý mesiac až do 1. narodenín. Bolo jedno kedy prídem, ale musela som to absolvovať 1x mesačne. Teraz pri druhej ma prekvapil systém tzv. pozvánok, teda lekárka ma objednávala na presne určený termín, ale nebolo to každy mesiac. Myslím, že tých prehliadok je teraz do roka 9. V akých časových intervaloch neviem, ale mám taký dojem, že v tom je nejaký systém, tzn. treba prísť v určitom veku ( mesiacoch) dietata.

minnehaha2005
14. aug 2010

Baby ja Vam nerozumiem, je jasne, ze ockovanie proti chripke nie je najlepsie riesenie, ale napr. proti osypkam? Viete ake su mozne komplikacie z osypok? slepota, hluchota, v niektorych pripadoch aj smrt. Moj manzel doslal osypky, pretoze ako dieta nebol ockovany, cela choroba trvala 3 tyzdne, a ked sa to skoncilo, povedal mi, ze mal namale, v jednej chvili si myslel, ze je koniec. Samozrejme, ze mi to nemohol povedat, ja som bola vtedy 6 tyzdnov tehotna a strasne som sa o neho bala. Moje krvne testy mi potvrdili, ze mam dostatok protilatok proti osypkam, a tak som ich nedostala. Neviem, ci by som dokazala zvladnut osypky s malym v brusku, a som vdacna, za to, ze moja mamina nebola proti ockovaniu...

divoska
14. aug 2010

@katkamk BCG po roku? a hexu a prevenar minimalne oddelene a uz vobec nie s rotarixom preboha. sorry ze takto zhurta na teba ale to by bola strasna supa... hlavne ze bcg je ochotna odlozit po roku ked sa ma ockovat do 6tich tyzdnov...

tin007
14. aug 2010

@katkamk tusim do roka je povinnych 10 prehliadok po roku je povinna 1 v 15 mesiacoch a potom az v 3 rokoch

katkamk
14. aug 2010

@tin007 dakujem, takze ked mame v necelych 5 mesiacoch 4 prehliadky, tak by to malo byt ok a nemusim okamzite nahanat, nie?

katkamk
14. aug 2010

@divoska BCG po roku oficialne dohodnutu s doktorkou bez toho aby nas niekam nahlasovala. Ja ju nemienim dat vobec, ale zatial je len posunuta.
Hexa + prevenar + rotarix naraz je bezna prax u doktorky, nie ze ja by som to tak chcela. 😉 😲 Len pisem, ze takto to dostanu deticky, ktorych rodicia sa neozvu, ze by to chceli inak. 😝
Rotarix sa da bez problemov odmietnut, kedze nie je povinny. Prevenar by som najradsej nedala vobec, ale ten je povinny, takze to uz bezproblemove nebude. Kazdopadne spolu s hexou ho nedame urcite. Nad hexou ale stale vaham. Ci nedat vobec alebo dat. Tu mi asi poviete, ze nedat, ale ja mam z tych chorob strach a nie som presvedcena, ze to ockovanie vobec neochrani. V postate je to jedina vakcina nad ktorou uvazujem. Urcite by som to ale natahovala aspon do 6 mesiacov. Zatial drobec vyzera byt vcelku zdravy a ani ockovany este nebol, tak dovtedy by snad ten imunitny system mohol byt natolko pripraveny aby ockovanie hexou zvladol.

divoska
14. aug 2010

@katkamk mna len prekvapilo ze je ochotna upustit od BCG v zakonnej lehote do 6tich tyzdnov veku dietata, ale chce cpat tie ostatne. co sa tyka bcg aj tak dobre pre teba, mozno sa dovtedy ta povinnost aj zrusi, alebo sa rozhodnes ci to das, co sa tyka rotarixu a ostatnych vyhovarat ti to nejdem, je to tvoje rozhodnutie, ale odklad do 6tich mesiacov je podla literatury malo, ked uz, tak cca po dvoch rokoch /par stran naspat najdes kopec odkazov na clanky aj knihy/. len ma zarazil ten pristup doktorky, ze na jednu stranu na oko benevolentna a absolutne jej neprekaza ze po roku uz je ta vakcina neucinna aj keby predtym ucinna bola, a na druhu stranu by davala vsetko krizom krazom naraz, a celkovo mam z toho cudny pocit.

katkamk
14. aug 2010

@lucrezia dakujem. Nas vzdy tiez objednava na presny termin.
Kde je ale stanovene, ze poradne su povinne? Podla toho by sa to potom malo dat dohladat na internete a tam by malo byt aj ako casto, resp. kedy su povinne. Pripadne aky je postih za nedodrzanie. Nie, ze by som tam nemienila chodit, aj ked velky vyznam v tom nevidim, ale to je uz skor o ludoch a pristupe konkretnej lekarky. Ale mohlo by to byt zaujimave citanie. Ked ste tu uz taki zbehli a viete, ze ockovanie (ktore mnohi beru ako samozrejmost) je povinne na zaklade vyhlasky c. xy. Tak na zaklade coho su povinne poradne (ktore tiez vacsina ludi berie ako samozrejmost).

halienka
14. aug 2010

Ahojte, našla som toto čo sa týka preventívnych prehliadok detí, toto by mal byť počet prehliadok podľa zákona, neviem či to už nie je trochu pozmenené, lebo teraz okrem Hexy je povinný aj Prevenar: http://www.medinet.sk/modules.php?name=Content&...
Ešte idem pohľadať či sú povinné a aké sú postihy. Každopádne, ja som tiež kvôli odsúvaniu očkovania absolvovala zatiaľ len 5 prehladok, teraz som mala mať ďalšiu ale mudr. má dovolenku, takže až za 3 týždne, potom ďalšia by mala byť už posledná hexa+prevenar, ktorú mienim zatiaľ "odsunúť" neskôr odmietnuť. Čiže my tých 9 poradní asi do roka ani nespravíme, ale našu doktorku to teda nijako netrápi a ani nám nedáva presné termíny, len povie, príďte za mesiac alebo za dva mesiace (čo povedala aj teraz a pritom má dovolenku takže sa to zas posúva), a keď mi povedala že 2. hexa sa má preočkovať za 6 až 10 týždňov, tak ja som samozrejme prišla až za tých 10 týždňov
😀

petot
14. aug 2010

@katkamk: Prečítaj si tlačové vyhlásenie Iniciatívy, tam je to vysvetlené. http://www.rizikaockovania.sk/spravy/udajna_epi...

Stručne: ÚVZ vyťahuje čísla z klobúka ako eskamotér. Na jednej strane rozpráva o 24000 prípadoch v Bulharsku (nepovedia, že išlo o súhrnný údaj od apríla 2009 a postihnuté boli biedne cigánske kolónie), na druhej strane rozpráva o nezaočkovaných 90%, ale zamlčí, že toto už bol údaj z Grécka (kde bolo 126 chorých na 11 miliónov obyvateľov, fakt strašná epidémia).

V Bulharsku sú čísla celkom iné - z ľudí, u ktorých bol známy očkovací status, 71% chorých bolo riadne zaočkovaných.

petot
14. aug 2010

@minnehaha2005 Ako vieš, že manžel nebol očkovaný? Osýpky sa povinne plošne očkujú od roku 1969.

Vakcína robí presne toto. Tlačí ochorenie do dospelého veku. Keby dieťa prekonalo osýpky, majú ľahší priebeh a získava celoživotnú imunitu. Vakcína, ak vôbec, dáva len krátkodobú imunitu. Takže keď dieťa vyrastie, môže ochorieť, vo veku, kedy je to už horšie.

Vravím "ak vôbec", lebo v USA sú v odborných časopisoch dokumentované prípady epidémií v 100% zaočkovaných školách, a aj na Slovensku mám hodnovernú informáciu od mamičky o epidémii niečoho v škôlke (polovica detí chorých), čo lekári diagnostikovali všelijako, ale malo to typický klinický obraz osýpok.

algida
14. aug 2010

Tak citam, ako sa to tu rozprudilo....takze skusenost mojej kamosky sa velmi podoba na skusenost, aku ma katkakm. Nie, nie je to pritiahnute za vlasy, kamoska uz velmi lutuje, ze nezasiahla, ale zbytocne nelamentuje, stalo sa. Mimochodom, ju tiez objednavaju na urcity den a hodinu, ale ked pride do poradne, uz jedno dieta vyzliekaju v cakarni, druhe je v ambulancii, a ked vychadza z ambulancie ona, dalsie dve cakaju v cakarni. Teda u lekara stravi tak 8 minut. Co sa tyka poctu povinnych poradni, tak prvu do 48 hodin od prepustenia z porodnice jej odmietol s tym, ze ked nema ziadne problemy, tak nech pride ona za 3 tyzdne. A od vtedy dostava terminy raz za dva mesiace, cize tych 9 alebo 10 do jedneho roka nemoze nijako stihnut.
Co sa tyka lekara, nepoznala ziadneho a vyberala podla nazorov bab na internete, a podla toho, ze je blizko bydliska. A uz oslovila dalsich troch, ktori su ale velki nadsenci ockovania (reci typu nikdy som sa nestretol s nejakou zlou reakciou na ockovanie za celu svoju prax, ockovanie je potrebne, aby sa nevratili epidemie a pod...), a kedze ona je rozhodnuta nedat ockovat, hlada lekara, s ktorym sa da aspon rozpravat, a nie je to monolog jednej mudrej strany na - s prepacenim - blbu matku, ktora nema vystudovanu medicinu a nema o vyzname ockovania ani paru 😒
Nemala by byt poradna odvoveda od slova radit? No ked sa lekar iba spyta : vsetko v poriadku? a reaguje len na otazky, aj to takymi odpovedami, ze sa nad nimi treba pozastavovat (napr. pri problemoch s kojenim bez akejkolvek dusevnej podpory radi flasu a umele mlieko, pri otazkach castosti stolice maleho dietata hned predpisuje probiotika, na ktore dieta este nema vek a pod...) tak ako je to potom? Ja mam pocit, ze tie poradne tak casto su hlavne koli ockovaniu. Co sa stane, keby bola cele leto odcestovana v cechach u rodiny alebo niekde inde, a dieta mala zdrave? Aky je postih? Tiez mam take myslienkove pochody ako katkamk.....