Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jolinka
29. sep 2010

Este pridam jednu pikosku z nasho ockovania.

Syn sa narodil hodinu pred polnocou, 31.12.2008, tak sme si vraveli ze ked sme uz nedostali tych 25 tis. prispevku k narodeniu dietata [teda stat nam nevratil nase zaplatene dane} aspon nebude maly musiet absolvovat povinne ockovanie na pneumokoky, Obe veci zacali platit od 1.1.2009.

No a moja zlata doktorka na nejakej beznej kojeneckej poradni, zrazu pristupila k mojmu vyzlecenemu decku a pichla mu injekciu do nohy. Na moje vyvalene oci reagovala, ze aj ked maly nemal narok na to nove ockovanie na pneumokoky ona mu ho predsa dala. Tvarila sa ,ake mi urobila dobrodenie a najhorsie ze to myslela fakt uprimne...

manof
29. sep 2010

@jolinka
To je na trestné oznámenie.

maggie2
29. sep 2010

@jolinka nie je to na trestné oznámenie.Doktorka trestný čin neurobila. Dopustila sa "iba" neoprávneného zásahu do ochrany osobnosti, možno sa domáhať na súde iba zadosťučinenia (Ospravedlnenie, prípadne náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch). Iba v prípade ak by dôsledky vakcinácie sa ukázali ako fatálne (poškodenie na zdraví), vtedy by išlo o trestný čin.

maggie2
29. sep 2010

@jolinka kto tvorí ponuku a dopyt sú v tomto prípade osoby ktoré sú na seba vzájomne naviazané 🙂 jedny sedia na ministerstvách a úradoch s podporou bielych plášťov v úzadí a druhí sedia vo farmafirmách. Ale v podstate záujem majú spoločný. ON ICH TEN ZÁUJEM TOTIŽ ŽIVÍ. Rozumieme sa?

kuriatko33
29. sep 2010

ahojte malý ma uz povinne očkovanie to druhe v 3mesiaci za sebou, teraz viem viac o očkovaní a silno premýšlam že na preočkovanie za mesiac uz nepojdem, myslíte ze mu ubližim????? fakt neviem čo mam robit, ked citam tie veci, ako ze tam je ortud a nevieme ake iné svinstva, kt su firemné tajopmstva tak mi je zle??? kolko očkovaní ste absolvovali???

jolinka
29. sep 2010

maggie

az velmi dobre rozumiem... 😒

jolinka
29. sep 2010

maggie,

S lekarkou som to vtedy neriesila. Kazde nepovinne ockovanie som odmietala, len povinne som davala, Vlastne som o rizikach ockovania vtedy vobec nevedela, ani ten spomaleny vyvoj u prostrednej dcerky som s tym nedavala do suvisu. Jedine, kvoli comu som nechcela ockovat nic navyse bola akasi neidentifikovatelna nechut pri ockovani. Nieco mi na tom nerezalo, len som nevedela co, a bola som leniva a uspata ubezpecovanim lekarov nieco si o rizikach ockovania hladat....

jolinka
29. sep 2010

K rizikach ockovania som sa dostala, az ked sa u dcerky zacaly prejavovat autisticke rysy, hladala som info o autizme, a rodicia tym deti casto tvrdili, ze autismus sposobilo ockovanie...

maggie2
29. sep 2010

@kuriatko33 ahojki, viem, že je to ťažké, ale myslieť musíš v prvom rade Ty, musíš si nájsť zdroje informácii zo všetkých strán a sama vnútorne sa rozhodnúť. Ak sa rozhodneš sama, každé rozhodnutie bude správne, lebo Ty máš zodpovednosť voči dieťaťu. Nik iný. Nikto Ti nevyveští budúcnosť, nikto Ti nezagarantuje že vážne vedľajšie účinky sa nevyskytnú. Musíš sa rozhodnúť ktoré riziko je pre Teba a Tvoje dieťa jednoduchšie znášať. Pozri si príbalové letáky v origináloch aká je matematická pravdepodobnosť vedľajších účinkov a to vážnych, a pozri si aká je matematická pravdepodobnosť, že sa Tvoje dieťa vôbec uvedenými chorobami v prípade nezaočkovania nakazí. Napríklad, to je jedna z pomôcok pri rozhodovaní.

manof
30. sep 2010

Prasacia chrípka H1N1 je miernejšia než sezónne kmene chrípkového vírusu.
http://www.slobodavockovani.sk/news/prasacia-ch...

Viem, nič nové pod slnkom. Tentokrát to ale dokázala vedecká štúdia.

divoska
30. sep 2010

prosim pripomente mi jak je to konkretne s tymi skolkami viem ze sme to uz riesili. bo uz druha kamoska sa ma na to pyta ze sa boji ze jej dieta nevezmu do skolky ale ockovat vsetko nema chut, nieco uz maju ale rada by uz skoncila. lekar vydava potvrdenie ze dieta je zdrave nie? nemusi automaticky znamenat ze bolo aj ockovane. ale hovori si sa to ze to tam byva evidentne, ci niektori to tam aj proaktivne pisu? a potom ste tusim vraveli ze je na riaditelovi ci dieta vezme alebo nie aj tak. dik za upresnenie

kuriatko33
30. sep 2010

@maggie2 a kde najdem pribalový leták, dakujem za odpoved 😉

lias
30. sep 2010

Neviem či to tu už bolo, ale včera som bola dosť znechutená, keď som zo skrinky v škôlke vytiahla "úžasný" leták o očkovaní proti pneumokokom. Tváril sa vraj ako "občasník neformálneho združenia rodičov Nahlas" Tu je ich stránka: http://www.nahlasopneumokokoch.sk/sk/o_zdruzeni.... Tuším by nebolo zlé pre vyváženie napchať do skriniek aj manofove letáky o rizikách očkovania 😉

roo
30. sep 2010

@lias Urcite! 😠

maggie2
30. sep 2010

@kuriatko33 napr. na internete si vygoogluj, alebo Ti ho musí poskytnúť lekárka vopred. Príbalový leták je súčasťou každého balenia vakcíny.

divoska
30. sep 2010

pekna stranka 🙂 by ma zaujimal odkaz na zakladatelov tej "neformalnej skupiny rodicov" ak by nejaka existovala...

baruskaaa
30. sep 2010

@divoska ja uz si presne nepamatam to tlacivo zo skolky, ale zda sa mi, ze tam ockovanie spomenute nebolo, iba nieco v tom duchu, ze dieta je zdrave a moze byt v kolektive...takze podla mna zalezi od doktorky, ako sa ona k tomu postavi 😒 , my sme so starsou problem nemali, lebo ta zaockovana je, ale mladia nie je a ani nebude-tak som tiez zvedava, ako to budeme riesit Pokial ale dokina nebude chciet robit naschval, myslim, ze nebude problem

amethyst
30. sep 2010

@lias presne to iste rozdavali do skriniek aj u nas v skolke....Ja som to hned aj roztrhala a zahodila.... 😉

pifina
30. sep 2010

@lias moj brat, ked bol prvacik, prisiel zo skoly skoro s placom, ze pan ucitel im povedal, ze kto sa nezaockuje proti chripke, tak umrie 😠 nastastie nasi mali rozum a ockovat ho nedali, ale je to svinstvo 😠

roo
30. sep 2010

@amethyst Ma napadlo, ze ked moze niekto do skriniek rozdavat letaky, iny ich moze odtial povyberat a zahodit 😀

zelmirka1
30. sep 2010

co sa tyka skolky tak zavisi vsetko od konkretnych ludi, ja som napriklad riesila problem ze mi doktorka na potvrdenie napisala ze neodporuca zaradit do kolektivu az po dokonceni zakladneho ockovania, co bolo vyslovene naschval, tak som ju zmenila a druha doktorka s tym nemala problem. Tiez zavisi do riaditelky skolky, ja som sa pytala narovinu a povedali mi ze nie je problem, maju aj deti ktore nemohli byt ockovane alebo to maju posunute takze tak.
Na potvrdeni sa pise ze dieta je sposobile navstevovat skolku, kolektiv, udaj o ockovani tam nemusi byt uvedeny,
pripadne ak doktorka uvedie ze dieta je sposobile ale nema toto a toto ockovanie tak zavisi od skolky.
Ale vsetko je o ludoch, da sa natrafit na niekoho kto problem robi a takisto na niekoho kto vobec v tom problem nevidi.

maggie2
30. sep 2010

@zelmirka1 ja som bola včera na rodičovskej schôdzke pri príležitosti začatia školkárskeho roka a otázka očkovania samozrejme nebola vôbec riešená (viete že v Rak. je dobrovoľné), bolo iba upozornené na to, že ak dieťa ochorie a ostane doma, jednak treba to nahlásiť- teda ako vždy zavolať do školky že nepríde pre chorobu, ale ak je to nákazlivá choroba, tak treba i povedať akú chorobu má, aby sa oni mohli i zariadiť, kvôli učiteĺkám, ktoré sú tehotné a tak aby si dávali väčší pozor, resp. iné opatrenia. (napríklad treba hlásiť i vši a podobné). Naopak riešilo sa napríklad to, že niektorí rodičia hlavne malých detí požadovali, aby im deti dávali poobede spať, ale riaditeľka škôlky dala na vedomie, že učiteľkám platný zákon neumožnuje "vyvíjať tlak" na deti aby spali, že oni môžu síce dieťa uložiť do kútika určeného na oddych, ale keď nezaspí, nútiť sa nesmie.

zelmirka1
30. sep 2010

@maggie2 no o takom niecom ako v Rakusku kde nie je povinne ockovanie mozeme zial len snivat, ja som len chcela napisat ze u nas to velmi zavisi od ludi, ja som natrafila na doktorku ktora ma nahlasila kade tade, robila problemy s potvrdenim....proste smola, sice mi trvalo kym som nasla druhu ale podarilo sa a uz je to v pohode. Keby som nezmenila asi by som maleho ani do skoly nemohla dat 😀 podla nej, len neviem ako by vyriesila za mna povinnu skolsku dochadzku.
Inak s tym spanim v skolke ja si dodnes pamatam ze som nechcela spavat a mala som dovolene len tak lezat s jednou hrackou v ruke. Mamina si pamata ze od roka som cez den nespavala, proste som to nepotrebovala.
Ja si myslim ze ani tak by nemalo ist o platny zakon co ucitelky mozu ale o normalny pristup k detom, pride mi prirodzene ze ked dieta nechce spinkat tak je hlupost vyvijat na neho natlak. Som zvedava s akym roznym natlakom sa este stretnem, odkedy mam dieta objavujem zaujimave veci ako sa u nas funguje, clovek sa nenudi.

maggie2
30. sep 2010

@zelmirka1 no ja som tým chcela len ilustrovať, že na jednej strane nie je problém pre niektorých lekárov na SK pichnúť vakcínu aj bez súhlasu, resp. upovedomenia rodiča, a o niekoľko kilometrov ďalej, je už len nútenie detí k spánku (nie to ešte nútené aplikovanie vakcíny) porušovanie vymedzených kompetencií a je nedovoleným zásahom do cudzích práv.

divoska
30. sep 2010

no parada jaki su zase za hranicami a co sa deje u nas. ja si pamatam ze nas zatvarali na povalu a strasili kadejakymi strasidlami. verim ze sa to robi aj teraz. ja som bola herecka odjakziva. ja som sa tvarila ze spim ked isli okolo mna. ale nikdy som nevydrzala spat ako mala v skolke, okrem toho na hentych sprostych pseudoposteliach z ktorej sa clovek bal ze si nabije drzku len co zatvori oko.

svetluska4
30. sep 2010

maminky, vyzera to tak ze budeme musiet dropca zaockovat proti kiahnam, mm ze vraj ovcie kiahne nemal. Toto ockovanie nehradi poistovna, musime si ho zacvakat, neviete niektora kolko sa za toto ockovanie doplaca?

ani3012
30. sep 2010

@svetluska4 raz ho aj tak dostane,či malého zaočkujete alebo nie.
Moja malá mala kiahne ako 7 mesačná a úplne bez problémov .
Ja by som to nechala tak a neriešila to. Veď kiahne môže chytiť od kohokoľvek 😉

sorciera24
30. sep 2010

inak toto som sa vas xcela opytat...moj muz tiez nemal kiahne....a bojim sa, ze ked maly kiahne dostane, on ich zarucene chyti....a co ked ostane neplodny.....moj muz myslim 😅 chceme este ejdno dieta 😉 v ziadnom pripade nechcem maleho ockovat, ved som aj proti niektorym povinnym vakcinam....ale ako riesit situaciu? 😅

jonas17
30. sep 2010

moji chlapci kiahne nedostali a v škôlke ich deti mali. ja by som kiahne tiež neočkovala.