Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

chlebenka
25. apr 2012

Holky, tuhle diskuzi moc nečtu, ale zajímalo by mě, jestli je tu nějaká maminka z ČR, která neočkuje a co jí řekl na to MUDr co jí eventuelně hrozí za postihy.
Moc díky, jsem totiž rozhodnutá neočkovat 😉

jambriska
25. apr 2012

Nie som dostatocne vzdelana na to, aby som mohla argumentovat pre a proti. Ale myslim si, ze nic netreba prehanat a kazdy vyhraneny postoj je zly. A netreba vidiet veci len cierne a biele. Ano, asi ma ockovanie vedlajsie ucinky, ale neprevazuju tie dobre nad tymi zlymi? Ale co je dnes skutocne ciste bez vedlajsich ucinkov? Ani vzduch, ktory dychame! Ja nikoho nepresviedcam o svojej pravde. Ale moje deti som zaockovat dala, vsetky styri! A nelutujem!

chlebenka
25. apr 2012

Určitě nepřevažují ty dobré nad těmi zlými. Čím víc o tom čtu, tím víc jsem o tom přesvědčená. Chce to jen se opravdu zajímat a mít oči otevřené. Vzduch který dýcháme neovlivním, to jestli budou mé děti očkované ovlivnit můžu 😉

dorinek
25. apr 2012

@chlebenka - já neočkuju MMR, klasickou Hexu jsem u prvního dítka dala, jelikož jsem ještě nebyla dost "vzdělaná" a slepě věřila doktorovi. Doktor se sice vzteká, že nechci dát MMR, ale je mu to houby platný. Teď čekám druhý dítě a nebudu dávat ani klasickou Hexu. Vyberu něco přijatelnějšího, bez žloutenky, možná si nechám očkování i rozložit, ale hlavně budu očkovat daleko později a ve schématu 2+1. Po právní stránce mám dost nastudováno, takže jsem si docela jistá v kramflecích.... Ono se sice u nás pořád mluví o povinném očkování, ale ono to zase až tak povinné není a dle mého názoru to není ani soudně vymahatelné..... Myslím, že pokud se některá maminka rozhodne neočkovat vůbec, tak je to jen její věc a náš právní systém s tím moc neudělá, maximálně jí doktor a hygiena bude zastrašovat....

tamix
25. apr 2012

@jambriska A tak to aj má byť. Ty očkovaniu dôveruješ, tak si dala deti zaočkovať. Ja nie! Tak ma štát nemá nútiť to robiť. Ty aj ja sme zodpovedné za zdravie svojich detí - Ty s očkovaním a ja bez neho.

jambriska
25. apr 2012

@tamix Plne s tebou suhlasim. Kazdy je zodpovedny za seba i svoje deti! Tiez tomu moc nerozumiem, preco su ockovanie povinne.

keziah
25. apr 2012

@dorinek co znamena toto? "Vyberu něco přijatelnějšího, bez žloutenky, možná si nechám očkování i rozložit, ale hlavně budu očkovat daleko později a ve schématu 2+1." Popis blizsie svoju predstavu (mozes aj ss), zaujima ma to.

prevenar
25. apr 2012

@manof ved ako chces , mne sa to lubilo. bolo mojou moralnou povinnostou na na to upozornit 😀

prevenar
25. apr 2012

@jambriska pre toto $$$ .

cinamon7
25. apr 2012

zdravim vas vsetkych, tiez stojim pred rozhodnutim ockovat alebo nie, dcerka sa narodila pred skoro 15.mesiacmi, uz v porodnici nam mlada pediatricka medzi riadkami naznacila, ze sice je ockovanie povinne, ale ani ona nema dceru ockovanu, ak uz dat tak co najneskor, dceru sme preto dali ockovat bcg vakcinou neskor do tych 3.tt asi, nie v porodnici, az po niekolkych mesiacoch jej zacalo ramienko hnisat, spravila sa jej uzlina pod pazuskou, museli sme brat lieky ako pri tbc, plucne az napokon srobarov ustav vo vysokych tatrach,kde nam lekari potvrdili ze je to reakcia po ockovani, bali sme sa operacie, nastastie jej lieky zabrali a uzlinka zmizla uplne. podotykam ze sme sa stretavali u rovnakych lekarov z viacerymi mamickami z nasej porodnice.dalsie ockovania boli samozrejme posunute, dcera nebola do 14.mesiacov chora ani sopliky, doteraz som ju dojcila, je velmi cula,od pol roka uz len stala,nechcela ani sediet.po dalsom ockovani ma reakcia vystrasila,ledze nevedela sa postavit na nozky, plakala,lezala, dieta ako vymenene, po dvoch dnoch aj toto preslo,ale zacala som sa konecne zaujimat viac o ockovania, som prekvapena kolko je toho vsade na nete, len mi pripada ze sme ako teliatka v tomto state a ostal v nas niekde socik, ked sa bojime vytrcat z davu, ved vsetky kamaratky ockuju,prepac u mna pochopenie nenajdes, lebo nam nic nebolo ... a fakty su pred nami zamerne schovavane,len aby farmaceuticky priemysel mohol dalej pekne zarabat miliony. Dostalo ma nakoniec toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=h5LjehZkFI0

Pred nami 3.davka a o mesiac na to MMR. Dnes som uz rozhodnuta svoje dieta chranit.

monky978
25. apr 2012

@petah82 ja aj sestra sme prekonali v detstve mumps... žijeme... a počas tehotenstva mi zistili, že som prekonala rubeolu... hm ani ja ani mama o tom nič nevieme... jediné čo ma hnevá, že som nemala v detstve kiahne.. teraz keď ich dostanem bude väčšia sranda... ja teda MMR určite na milión percent nebudem očkovať! a je mi ľúto, že očkovali mňa...

naša pediatrička má predtlačené tlačivo kde napíše len meno dcérky a rodič sa podpíše, že odmieta očkovanie a to rovno posiela na RUVZ.. výborná je teda.. apropo nejaký dobrý pediater v BA?? neviete o niekom kto by s týmto nerobil problém??

monky978
25. apr 2012

Synovec 7 ročný zaočkovaný MMR prišiel domov s kiahňami a nakazil svojho 5 mesačného brata neočkovaného MMR.. u obidvoch bol priebeh rovnaký. Apropo ten starší nerozprával do 3 rokov a dodnes má rečové problémy.. Bol plne očkovaný. Neviem či v tom je problém, ale je to fakt... všetko rozumie, je veľmi inteligentný, ale do troch rokov nerozprával len sa dorozumieval posunkovou rečou... a poznám ešte 4 detičky, ktoré ako 2 ročné nevedia rozprávať... iba posunkujú ☹ asi nejaká epidémia....

petah82
25. apr 2012

@monky978 ja som zas kiahne mala, spolu so sestrou, s nami lezala aj mama, ktora ich od nas chytila, my sme ani nevedeli, ze ich mame, ale mama bola hotova. iba vyrazky, inak nic, ani jazvy nam neostali. stacil tekuty puder. len ta moja dr vravela, ze mumps chytil jej brat ako 16m a po hospitalizacii a zapale mozg.blan sa vratil mentalne o rok pozadu a znova ho mama musela vsetko ucit... no tak o mumpse, som sa s nou hadat nechcela. ja viem, ze je to ojedinela komplikacia. nebojim sa tychto chorob. 🙂

monky978
25. apr 2012

TA3 a pani Jarmila Petrináčová.. nevidela som to celé, ale nepresvedčila ma.. akurát som z toho práve 😠

tamix
25. apr 2012

poznáte niekto Hyalobarrier gel? Keďže sa malá narodila cisárskym je vraj najpravdepodobnejší aj druhý cisársky a gynekológ mi ten gel odporučil. Dávali ste si ho niektorá?

prevenar
25. apr 2012

@monky978 take tlacivo treba pokrcit a strcit jej to do zadku. nech ti ani nenapadne nieco take podpisat. manof ti urcite poradi nejake meno, napis mu na sukromnu postu.

nae
25. apr 2012

@tamix nemam skusenost, ale je to teda dost draha zalezitost, aj to ti dr. povedal?

tamix
25. apr 2012

Vraj je to okolo 120EUR. Len keď mi to má pomôcť, tak radšej zaplatím teraz, ako by som mala mať také nepríjemnosti ako kolegova manželka. To, čo si vytrpela pre zrasty nebolo jedno.

bobocka
25. apr 2012

@tamix neboj sa sekcie.sekcia sa odporuca vtedy ,ak je dalsie tehotenstvo do roka od toho,co skoncilo sekciou.kamaratka rodi o mesiac,prve bolo sekcia,medzi porodmi je rozdiel dva roky dva mesiace a ide natural.dietatko je spravne otocene,nie je dovod na dalsiu sekciu 🙂 ten gel ma akoze na co pomoct? este som o tom nepocula. 😕 kludne aj ip kedze je to mimo temu 🙂

eaka
25. apr 2012

@bobocka má pomôcť vystrašiť mamičku a vytiahnuť jej z vrecka ďalších pár eur k tomu, že si bude zazmluvňovať pôrodníka, platiť za otecka pri pôrode, za 8D ultrazvuk a podobné...

mariynka
25. apr 2012

@tamix proti mojim nazorom bojuju vsetci.. rodina,kamarati.. ja som za neockovanie,ale neviem,ci ten natlak,ze budem zodpovedna za to,co sa mu stane,ak ho nedam zaockovat, zvladnem... 😔 😔 😔 ale kto bude zodpovedny za to,ak sa mojmu drobcovi stane nieco,ked ho dam zaockovat? na to mi odpoved nikto nedava... 😒 😒 😒

dorinek
25. apr 2012

@keziah - existují i vakcíny, které obsahují to co klasická Hexa, ale nejsou proti žloutence.

INFANRIX - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel
INFANRIX HEXA - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, žloutenka, hemofilus
INFANRIX HIB - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, hemofilus
INFANRIX PENTA - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, žloutenka
INFANRIX POLIO - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna
INFANRIX-IPV+HIB - záškrt, tetanus, nebunečný dávivý kašel, obrna, hemofilus

Nevím jak na Slovensku (ale předpokládám, že je to stejné) - v ČR se běžně používá schéma 3+1, to znamená 3 dávky po měsíci a čtvrtá dávka po dalších 6ti měsících. Ale dá se tomu vyhnout a očkovat i ve schématu 2+1.
1. dávka, za dva měsíce 2. dávka a za šest měsíců 3.dávka . Dovolím si tu otisknout dopis od pana Petráše, který na dotaz o schématu 2+1 odpověděl toto:

Vzhledem k tomu, že výrobce doporučuje obě schémata a evropský registrační úřad to povolil, tj. vyhodnotil obě schémata za rovnocenná, pak lze očkovat jedním z nich i u nás. Navíc česká vyhláška uvádí, že se očkuje 3 dávkami v intervalu 1 měsíce, zahájí-li se očkování v 9 týdnech věku, tj. neupravuje očkování v pozdějším věku. Vždy ale závisí na dohodě s Vaším pediatrem.
Pokud byste zahájili očkování ve 4. měsíci, pak další dávku lze aplikovat v 6. měsíci (o 2 měsíce později) a 3. Dávku pak v 12. měsíci (o 6 měsíců později). Tím by bylo celé očkování Hexou dokončené.

Toto byl dotaz na klasickou Hexu, ale myslím, že by to šlo aplikovat i na ostatní vakcíny. Doktor sám ti asi schéma 2+1 nenabídne, proč by to dělal, když z toho má prachy. Když jsem si nechala udělat výpis lékařské péče u dcery, tak jsem zjistila, že má 176,- za jedno očkování....A tím rozložením jsem měla na mysli to, že dnes nemusíme s dětmi na očkování k pediatrovi, ale existují očkovací centra, kde vakcínu rozloží, naočkují např. dvě nemoci a za nějaký čas doočkují zbylé nemoci. Zřejmě to nebude zadarmo, zatím jsem to blíž nestudovala, ale rozložit to určitě jde. Kamarádce takto rozložili očkování až na 3 roky, její syn byl hodně nemocný. Ale neplatila nic, jelikož to bylo ze zdravotních důvodů. Pokud by to chtěla maminka jen tak, bez nějakého "závažného" důvodu, tak nevím, asi by se něco platilo...Ale zase stojí za zvážení, jestli vystavit dítě třem dávkám a mít pokoj, nebo ho vozit někam na očkování, několikrát do roka ho stresovat injekcí..... No sama se spíš přikláním k těm třem dávkám, ale určitě nenechám očkovat v 9 týdnech...

Na stránkách vakciny.net jsou popsané všechny vakcíny a jejich příbalové letáky...

keziah
25. apr 2012

@dorinek dakujem za info 🙂

kbeata
25. apr 2012

@monky978 mas pravdu,ja tiez poznam deticky,ktore len ztazka komunikuju,maju cez dva roky,plienkuju...
sice sa hovori ze treti rok je taky prelomovy,ale ja by som nad tym zacala uvazovat uz po dvoch rokoch dietata,mam skusenost u starsieho syna,s recou 😉

erikasadek
25. apr 2012

ahojte zdravim vas znova vsetkym urcite vas niektorych potesi tento clanok '' potesi myslim v uvodzovkach.. 😉 ale je urcite velmi dobry a stoji za pozretie.; ak nahodou uz tu bol tak s aospravdlnujem...

http://www.czechfreepress.cz/zdravi/vakcinacni-...

heimdalls
25. apr 2012

Tak sa na STV2 P MUDr. Španíková a jej podobní vybláznili v dokumente o očkovaní:

20:00
Neviditeľný nepriateľ
Dokument
VPS: 2000

Televízny dokumentárny film z oblasti vedy o smrteľných chorobách.
Okrem fám a rozličných teórií týkajúcich sa v poslednom čase, napríklad, možných epidémií SARS, prasacej, či vtáčej chrípky a katastrofických filmov o víruse ebola, bežní ľudia netušia takmer nič o bojovníkoch s našimi neviditeľnými nepriateľmi. Ich príbehy sú však často fascinujúce.
S neviditeľnými nepriateľskými mikroorganizmami ľudia zápolili od nepamäti, i keď o nich veľmi dlho nevedeli vôbec nič. Bol to nerovný zápas, prebiehajúci takmer na rovnakej úrovni, na akej ho dnes vedú zvieratá. Bolo tu však vždy niečo naviac, podmienené existenciou ľudského myslenia. Sprvu nejasné, skôr tušené, neskôr postupne stále určitejšie a vedomejšie poznávanie istého nezreteľného a temného príčinného vzťahu medzi hromadným umieraním a nákazou pri nájazdoch desivých chorôb a niečím hmatateľným, neznámym.
V devätnástom storočí boli objavení bakteriálni pôvodcovia – slezinnej sneti, týfusu, malomocenstva, kvapavky, tuberkulózy, cholery, záškrtu, tetanu, zápalu pľúc, zápalu mozgových blán, úplavice, moru, paratýfu a botulinizmu. V nasledujúcom storočí pôvodcovia spavej nemoci, syfilisu, škvrnitého týfusu. Z vírusov to boli v dvadsiatom storočí – žltá zimnica, besnota, pravé kiahne, či detská obrna.
Na mnohé existuje účinné očkovanie, ale viaceré ešte nemáme zvládnuté – AIDS, či pomerne obyčajné vírusové ochorenia, ako je chrípka, ktoré sú schopné mnohých mutácií. Medzi hostorických priekopníkov boja s nákazlivými chorobami patrili Louis Pasteur, Robert Koch, či Ignaz Semmelweis – objaviteľ antisepsie.

Tento boj sa, samozrejme, nikdy celkom neskončí, hoci úspešných príkladov je viacero. V máji 2010 uplynulo napríklad tridsať rokov od prijatia deklarácie vyhubenia pravých kiahní (eradikácie varioly) Valným zhromaždením členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie. Pravé kiahne boli veľmi vážnou chorobou, ktorá zanechávala za sebou zohavenie, slepotu a smrť. Napriek tomu, že od polovice osemnásteho storočia bola proti tejto nákaze známa očkovacia látka, počet jej obetí presiahol počty všetkých padlých v historicky dokumentovaných vojnových konfliktoch. Ešte v polovici minulého storočia umierali na pravé kiahne milióny ľudí v takmer šesťdesiatich štátoch Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Vyhubenie pravých kiahní bolo oddávna túžbou ľudstva – a podarilo sa zrealizovať v roku 1977. Jedným zo žijúcich slovenských účastníkov tohto boja je aj prof. MUDr. Štefan Straka, DrSc., ktorý zažil posledné prípady v Indii a Somálsku a je autorom unikátnej fotodokumentácie.
Slovenská republika 2011

Tu je link: http://www.stv.sk/tvprogram/dvojka/2012-04-25/ na TV program, bolo to o 20:00

prevenar
25. apr 2012

@heimdalls LOL - tak toto pozriet nedokazem, urcite by sa mi nieco stalo 😀 ake to bolo ? 😀

silviaa
25. apr 2012

ahojte, neviete mi poradit doktora, ktory nebude mat problem s tym, ze nechcem dat zaockovat dieta? Mozete aj do IP. dakujem

manof
25. apr 2012

@silviaa
Napíš na sloboda.v.ockovani@gmail.com aj s lokalizáciou (kde bývaš a kde všade (okruh km, resp. vymenovanie miest) by sa Ti ešte (aspoň ako-tak) hodilo mať pediatra).