Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss vies kolko ludi nebolo u lekara takych dvadsat, tridsat rokov? Ja takych poznam strasne vela. A dospelych do toho ockovania nikto netlaci, neposiela pozvanky, nepokutuje. Aj keby bolo nezaockovanych iba trebars patina, aj tak je to strasne nizke cislo. Okrem toho ten odhad, ze vakcina je plne funkcna desat rokov je povazovany za velmi optimisticky. O diametralne odlisnom zivotnom style od toho, co tu bol pred trebars sestdesiatimi rokmi, ani nehovorim. Ale to je len moj nazor, nech sa kazdy zariadi, ako to citi. Mne uz len cisto matematicky vychadza, ze to je zbytocne ockovanie.

prevenar
20. júl 2012

@mikymiky

myslim,ze realny odhad moze byt tak 5 rokov ..ak vobec lol

-aj tak totalne nechapem , ako moze to ockovanie fungovat , to ako si moje telo nesie v sebe nejaky protijed voci nejakemu toxinu ? ..ani by som sa necudoval, ak by to nefungovalo vobec, a cele je to zalozene len na tom,ze tato choroba vlastne "neexistuje" tak na tento fakt natiahli vakcinu ,ze to akoze koli nej 😀

hmm.. v tomto momente som vynasiel vakcinu so 100% ucinnostou !!!! ..je to vakcina proti moru !! zlozenie je - destilovana voda . cena bude 50e kus a budete si to povinne pichat kazdy rok , aby ste nedostali mor ,, a vy ho fakt nedostanete na 100% !!! to vam viem totalne garantovat ! kto dostane mor dam mu odskodne 100 000e 😀

prevenar
20. júl 2012

@denduska

" Žiaľ, riziko tetanu hrozí aj v prípade drobných a zdanlivo bezvýznamných poranení. " zial .. to je uplne klamstvo !! to by mal tetanus kazdy druhi clovek lol

mikymiky
20. júl 2012

@denduska nuz tu sa stretli asi vsetky mozne rizikove faktory - vysoky vek, praca na poli, neskora odborna pomoc. Kto vie, ci ten pan figuruje aj v nejakych oficialnych statistikach? To by ma naozaj zaujimalo. Ale napisane to bolo skutocne dobre. Svoj ucel to urcite splni (chytro sa utekajte preockovat). Iste riziko nikto nepopiera. Len ci je pri sucasnom zivotnom style modernych ludi vobec realne.

sissmiss
20. júl 2012

@prevenar vies, ja sa nad tym zamyslam ciste teoreticky a matematicky, ked sa tu uz uvadzaju konkretne cisla, traja ludia za desat rokov, to sa priam ponuka porozmyslat nad tym. Lebo su len dve moznosti. Bud sme vtedy este boli plosne ockovani alebo neboli (mali funkcne ockovanie alebo nemali). Moje slovko ASI bolo len zopakovanim vety od mickymicky, aby som vzala do uvahy aj jeho priklad a jeho alternativu a aby som bola co najpresnejsia. Takze, este raz. Zatial sa o ockovani proti tetanu nemusim rozhodovat, ked k tomu pride, postudujem aj toto, zatial viem ze tie prve urcite odmietame, ostatne budeme riesit ked to bude aktualnejsie.Len mi logicky nesedi argument, ze pocas desiatich rokov kedy sme aj podla teba boli takmer vsetci ockovani, sa vykytli tri umrtia na tetanus a tuto info chceme podat ako fakt v neprospech ockovania. A ako ty pises, citujem @prevenar : .totizto tato vakcinacia , ziadnym sposobom neblokuje nakazenie ako take. nakazi sa kazdy bez ohladu na ockovaci status ..rozdiel by mal byt v tom,ze zaockovany clovek by mal byt nejakym sposobom imunny na toxin, kt. tetanove bakterie zacnu produkovat ak sa dostanu do spravnych podmienok... To podla mna znamena ze pocas desat rokov sa iks ypsilon ludi nakazilo tetanom, tito ludia boli zaockovani a k prepuknutiu infekcie u nich vdaka tomu nedoslo. Nasli sa vsak nejaki traja o ktorych nie su udaje (je uplne jedno z akych dovodov, bavime sa len o logike a matematike, nie o snahe farm.priemyslu vzbudzovat nejaky obraz), mozeme predpokladat len dve veci. Bud zaockovani boli alebo neboli. A pri teorii ze zaockovani boli, by sme mali predpokladat ze aj tych ostatnych 5mil ludi bolo zaockovanych. A teda cisla su jasne. Z 5mil zaockovanych traja zaockovani zomreli. Ak by sme predpokladali ze zaockovani neboli, tak mozeme predpokladat ze ani ti ostatni v tom obdobi zaockovani neboli a zase su cisla jasne, z 5 mil ludi nezaockovanych, zomreli traja nezaockovani. A daju sa tam samozrejme vytvorit aj ine kombinacie co sa tyka zaockovanosti a nie. Ale este raz: toto nie je podla mna fakt, ktory by hovoril v prospech neockovania proti tetanu. To je cele. Ze ci ja planujem alebo neplanujem tetanovku dat, je teraz uplne vedlajsie. Ze nemam rada to co robia farm.spolocnosti je tiez uplne nepodstatne. Ide mi TERAZ len o logiku toho tvrdenia- o nejaky fakt a to, co ste z neho vyvodili. Lebo logiku to nema podla mna. Vratim sa po vikende si to este raz pozriet a asi si to vyjadrim aj matematicky, ci mam naozaj pravdu a ci len nieco prehliadam co je vam zjavne. Lebo inak mi tento argument o tetane pripada ako argument farma firiem ze v dobe ked zacali klesat choroby kvoli vyssej hygiene, zaviedlo sa ockovanie a zasluhy sa pripisali ockovaniu, aj ked to s tym nesuviselo. Aj toto sa mi zda ze je ucelovo pouzite

alenka600
20. júl 2012

@prevenar 😀 😀 😀 😀 Tvoja vakcina proti moru - mojho manzela tiez niekedy pochyti take ironicko-zufale naladenie. Byvame totiz par kilometrov od centraly WHO a moj manzel je z ich exaktnych vyhlaseni niekedy taky nastvany - a uz tolko krat hovoril, ze by si najradsej pred WHO rozlozil kempingovy stol a predaval 100%ucinny liek proti "dazdovkovej" chripke - lebo uz boli vselijake zvieracie chripky

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss ides na to dobre, ja na to idem podobne🙂). Ja si naopak myslim, ze ti ludia skratka preockovani neboli a som presvedcena o tom, ze aj za poslednych dvadsat, tridsat rokov je preockovanost nizka (robila som si taky maly osobny prieskum v ramci rodiny a znamych a vacsina ani nevedela, ze sa maju dat preockovavat) a aj napriek tomu je vyskyt tetanu taky nizky, ze nan zomreli iba traja ludia. Ale chapem co chce povedat @prevenar. Ze ak by aj boli ockovani, tak im tie ockovania zrovna nepomohli. Urcite je treba zamyslat sa nad tym aj z druhej strany a nie snazit sa vsetky tvrdenia prisposobovat nejakej svojej slepej viere (tyka sa obidvoch ockovacich taborov). Ja som to pred tym, nez som sa rozhodla neockovat, poobracala naozaj zo vsetkych stran. A stale sa snazim pozerat sa na to pragmaticky.

sissmiss
20. júl 2012

@mikymiky jaaaj, aj ja poznam vela ludi ktori maju take a take skusenosti a take a take nemaju. Toto je tiez uplne irelevantna informacia. Moja mamina nebola u dr za posl.20 rokov podla jej slov ani raz. Teraz ma vselijake zdr.problemy a chodi casto. Takze neochorela vdaka starostlivosti zdravotnictva, takze nezapada do statistiky ze lekari vyrabaju chorych ludi. Takisto vela ludi v mojom okoli. Ale este jedna vec. Ja som tiez za posl.10, 20 rokov nebola ani raz tam a ani raz inde...ale to len tak baj ocko. Ked sa na to pozriem naozaj realne, zistim ze som bola iks krat tam a ypsilon krat hentam. Takze taky udaj, ze ja som nebola u dr 20-30 rokov neberiem ako fakt, ludia si casto nepamataju a na druhej strane, toto je jedna z castych viet ludi zaneprazdnenych, aby ukazali ako nemaju cas, alebo starych, ktori nemaju vazne ochorenie a musia nejako vyniknut v debate s chronicky chorymi rovesnikmi ktori sa vecne stazuju a maju plnu tasku liekov...Ale zase, toto nie je argument, nie je to fakt. Ak sa nebude vediet kolko %ludi bolo v rokoch 2000-2010 zaockovanych proti tetanu, tak je to prazdna informacia, ktora sa neda pouzit ako argument ani na jednej strane, resp.skor na strane farma priemyslu je to argument. A neviem, ale odporujete si, prevenar tvrdi ze ta generacia v rokoch 2000-2010 zaockovana bola, presvedcenie ze ockovanie je neucinne je ina vec. Takze neda sa na jednej strane poukazat ze aha, traja zaockovani dostali tetanus a zomreli (prevenar apisal ze si je isty ze ockovani boli). A zaroven vsetkych 5 milionov zaockovanych tetanus nedostalo/dostalo(ak je spravny predpoklad ze tetanovka chrani) a nezomrelo.

Takze este raz v skratke a jednoducho: Ak prevenar tvrdi ze v rokoch 2000-2010 sme boli viac menej vsetci ockovani, tak udaj ze traja ludia, o ktorych sa nevie ci boli ockovani, zomreli na tetanus, nie je argument v neprospech ockovania proti tetanu. LEN TOTO som chcela.

sissmiss
20. júl 2012

@mikymiky yo, zda sa ze sa uz chapeme. Ja v tom len nevidim logiku ak nemam dostatok faktov. A ak neviem ci naozaj tych 5mil ludi zaockovanych nebolo tak ten udaj bez tohto nema jednoducho ziadnu vypovednu hodnotu. Som proti ockovaniu. Mam zlu skusenost. Mam co-to nastudovane. Ale nemam rada ked sa nieco pouzije ako argument a pritom to nesedi. Potom zacinam pochybovat o celom, ci to nie je ucelove. A este to som chcela, ze ano, vela ludi hovori ze neboli u lekara roky ale pritom si len nepamataju, ak sa pozrie karta, zisti sa, ze chodili raz za rok a mozno im obcas aj nieco pichli, akurat ze neboli chori, tak to neberu ako hodne pamatat si. Zistila som to aj pri sebe aj pri synovi, ma len 6 rokov a nepamatam si kolko krat sme boli hospitalizovani...nepamatam si kolko krat a kedy sme boli na pohotovosti...proste ak je niecoho malo alebo vela, tak sa to straca. A pamatat si za posl.20 rokov nieco...ufff...sama na sebe viem, ze nehrozi. Zabudam uz aj co bolo posl.10 rokov, ak to nie je dolezite, tak to vypustam, zostava len pocit. Ja som mala pocit ze posl.6 rokov som bola zdrava ako ryba. Len posl.dva roky som dako casto-raz za mesiac chora. A ked som si pozrela kartu tak som si pospominala ze veru ze nie, posl.6 rokov sa mi po porode spustila alergia a nadchu a problemy s imunitou som mala kazdy mesiac. Takze mozog to pekne filtruje a pusti obcas len to, co prave vyhovuje

adriana7
20. júl 2012

@amouramour , o čo ti ide? diskutujeme argumentačne, nie psychologicky, aký argument bol v tvojom príspevku?

annieella
20. júl 2012

stale si Vas ctu a jeste vice obdivuji, ze jsou tu maminky a tatinkove,kteri se rozhodli premyslet, uvazovat a pomahat ostatnim. Tesim se na svoje prvni miminko a v tom ocekavani se snazim nastudovat vse, co me jako maminku muze ocekavat. Jsem pro tak zvanou "pripravenost" k materstvi a zodpovednosti.Je mi lito vsech rodicu, kteri vidi sve ratolesti trpet na nasledky ockovacich latek a je mi lito vsech deticek,kteri jsou obeti depopulacnich zajmu. V ramci studia nasledku ockovani, sbirani faktu o ockovacih latkach a lusteni clanku v ruznych jazycich jsem nasla clanek/rozhovor s byvalym zamestnancem farmaceuticke spolecnosti,ktery se podilel na vyvoji vakcinace a sve dite by naockovat nenechal. Rozhovor probehl anglictine, da se prepnout na slovenstinu/cestinu. http://educate-yourself.org/cn/rappoportintervi... V rozhovoru uvadi, ze z nedbalosti zamestnancu se do vakcin dostavaji kontaminujici latky,ktere ohrozuji zivot deti. V ockovaci latce proti obrne lze nalezt opici cytomegalovirus; v rotavirove vakcinaci se setkali s opicim penivym virusem nebo nadorem ledvin.Zminuje se o tom, co je HIV a mluvi o strachu zamestnancu rict pravdu verejnosti...

adriana7
20. júl 2012

@mandarinka85 , my máme pediatričku, ktorá je zároveň homeopatkou, takže vždy sa ma zatiaľ spýtala, či chceme liečiť hoomeo alebo alopaticky...nám vždy homeo zabralo, aj dosť rýchlo, preto som ani nedovyberala všetky tuby a mám už doma celkom slušnú zbierku.

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss no moj otec na tristo percent u lekara nebol minimalne dvadsat rokov. To len tak na okraj, ale moj otec samozrejme nerobi statistiku. Ja ta velmi dobre chapem, tiez ma zaujimaju hole fakty a nie niekoho domnienky. To o tom ubohom preockovani inak hovoril sam profesor Dluholucky, a viem, ze hovoril o obdobi po revolucii, ze ako sme sa zopsuli s tym ockovanim, ale nepamatam si, v akej to bolo relacii (neviem ci nie nahodou v televiznych novinach), tak to sem nechcem velmi tahat. Bohuzial, kedze nas stat pristupuje k ockovaniu ako pristupuje, presne cisla zaockovanosti sa asi nedozvieme, pretoze to by si niekto mohol spojit dve a dve. A podla oficialnych statistik sa pocas desat rokov nakazili tetanom traja ludia a vsetci aj zomreli. Cize traja nakazeni, traja mrtvi. Nie povedzme tisic nakazenych a traja mrtvi, to by sa uz potom nejaky ochranny ucinok ockovania dal predpokladat. Dufam, ze sa nemylim, ale takto si to pamatam z cias, ked som to este intenzivne riesila. Ak ma niekto ine info, opravte ma prosim. Ale opat opakujem, ze nejake riziko tam urcite je, len treba zvazit, ci je vobec realne a ci nie je riziko spojene s neziaducimi ucinkami ockovania vacsie.

sissmiss
20. júl 2012

@mikymiky chapem. Prevenar ale pisal, ze ta teoria tetanovej vakciny je o tom, ze nakazit sa moze vela ludi, tomu vakcina nezabranuje, akurat ma zabranit tomu aby sa tam zopsuli tie bakterie. Takze informacia o nakazenosti je neziskatelna, kedze ak ta vakcina akoze funguje, clovek ani nevie ze mu zabrala.

annieella
20. júl 2012

pokud by si nekdo chtel precist dalsi clanky o ucincich ockovacich latek,tak jsou tady http://educate-yourself.org/vcd/ Tady je docela zajimavy clanek,kde se zminuje proc ockovani nechrani proti ockovanycm nemocem http://educate-yourself.org/vcd/howensteinwhyyo...

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss urcite by bolo super mat k dispozicii vsetky fakty, ale ockovanie je bohuzial aj o schopnosti citat medzi riadkami. Ja som tiez zasadne proti, aby sa do takej citlivej temy tahali privelke emocie, tu treba uvazovat fakt pragmaticky. Aj preto, ked sa niektora mamina spyta, ci moze mat jej dieta mliecnu chrastu vo vlasoch z ockovania (bol tu taky pripad), tak sa ozvem, ze mliecnu chrastu ma aj moje neockovane dieta, cize to nie je velmi pravdepodobne. Ja som u tetanu zvazovala kadeco, zatial som rozhodnuta neockovat, ale nevylucujem, ze pokial bude mala v buducnosti v kontakte s trebars konmi, budeme nad tym uvazovat.Treba si strazit nezaujatost, pretoze potom moze cele nase usilie vyjst nazmar. Bodaj by si ale nezaujatost strazili aj doktori a farma firmy, ktori nepriznaju neziaduce ucinky, ani keby ti este v ordinacii hned po ockovani narastla druha hlava s cislom sarze vakciny, ktoru si prave obdrzala...

annieella
20. júl 2012

to, ze HIV virus byl cilevedome podavany do vakciny millionum lidi me naprosto sokovalo: Are Vaccines Sterile?

Dr. Robert Strecker claimed that the department of defense DOD was given $10,000,000 in 1969 to create the AIDS virus to be used as a population-reducing[7] weapon against blacks. By use of the Freedom of Information Act Dr. Strecker was able to learn that the DOD secured funds from Congress to perform studies on immune destroying agents for germ warfare. Once produced, the vaccine was given in two locations.

Smallpox vaccine containing HIV was given to 100,000,000 Africans in 1977. Over 2000 young white homosexual males in New York City were given Hepatitis B vaccine that contained HIV virus in 1978. This vaccine was given at New York City Blood Center. The Hepatitis B vaccine containing the HIV virus was also administered to homosexual males in San Francisco, Los Angeles, St.Louis, Houston and Chicago in 1978 and 1979. viz: http://educate-yourself.org/vcd/howensteinwhyyo...

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss Myslim, ze to tak nie je, pretoze oficialne statistiky inych krajin uvadzaju pocty nakazenych, aj pocty mrtvych . Neviem, preco sa to u nas neuvadza, respektive preco u nas vsetci nakazeni aj zomreli. To je prave to, ze tie nase statistiky su velmi strohe, ale ked uz aj sam pan Dluholucky priznava, ze preockovanost je uz dlhe roky katastrofalne nizka, tak na tom nieco bude.

mikymiky
20. júl 2012

@sissmiss a este jedna vec, ja som pochopila to konstatovanie ohladom nizkej preockovanosti tak, ze skratka ludia, ktori uz mali byt preockovani (cize naposledy dostali vakcinu pred viac ako desiatimi rokmi) neboli a teda realne sa v populacii nachadza velke percento ludi, ktori uz voci tetanu imunni nie su. Aj napriek tomu nan ale v poslednej dobe nikto neumrel. Howk, idem zehlit🙂).

prevenar
20. júl 2012

@sissmiss ok, ale ty vychadzas z fikcie ,ze ked si zaockovana a zaroven sa nakazazis, ..ze si to ani nevsimnes. len treba mat na mysli,ze toto nemusi byt pravda .

podla mna ked dojde k nakazeniu, urcite si to kazdy vsimne a ma priznaky, nejaka imunitna reakcia ..podla mna ockovanie by malo zabranit len finalnemu stadiu - smrti. ..ale nejake predosle fazy urcite prebehnu.

nemam na to ziadne dokazi , ale pride mi nerealne ,ze sa nakazis tetanom a nemas absolutne ziaden prejav.. takto nefunguje ziadne ockovanie . ..predpokladam,ze ani ty nemas dokaz , na tvoje tvrdenie ,ze si nakazenie ani nevsimnes ak si zaockovana 🙂 z logiky veci sa mi zda pravdepodobnejsia moja verzia 😀

tak ci onak ,, z toho co viem o vakcinach mi vyjde vzdy len jeden vysledok a to je ,ze vakcinacia je vzdy z hladiska zdravia rizikovejsia a nebezpecnesia ako choroba proti kt. ma chranit .. bud preto ,ze dana choroba vlastne neexistuje , alebo z dovodu ,ze dana choroba je banalna a je vyhodnejsie ju prekonat a mat dozivotnu imunitu.

ale zas, nikoho nenutim ma nasledovat 🙂

prevenar
20. júl 2012

@mikymiky tak pre tohto cloveka by bola zaockovanost katastrofalne nizka, aj keby bola na urovni 101% LOL 😀

prevenar
20. júl 2012

@mikymiky myslim,ze tym druhym komentom si trafila ... preco nie su tisice nakazenych a mrtvych ked teda zhruba nikto nie je preockvovany cele roky / desatrocia.

tamix
20. júl 2012

@sissmiss moji rodičia prežili dlhšie obdobie v socializme než po prevrate, ocino má 72rokov a naposledy bol preočkovaný asi ako vysokoškolák a mamina je síce mladšia o 10 rokov, ale ani ona preočkovaná nikdy nebola. Si myslým, a ja sa ani nepamätám, kedy som bola naposledy očkovaná, ale preočkovaná ešte v živote. Raz som o tom hovorila s lekárom, ale bola som práve tehotná, tak sa to neriešilo, no a odvtedy som to tiež neriešila a ani neplánujem.

petot
20. júl 2012

@xlucia Čierny kašeľ v tomto veku už nie je nebezpečný a dá za zvládať s vitC. Protilátky z očkovania zmiznú do 3-5 rokov.

Trochu som si nie istý, ako sa to "oficiálne" chápe s tetanom a záškrtom, pretože za základné očkovanie sa síce považujú 3 dávky (a tie dieťa dostáva v 1. roku), ale @denduska nedávno spomínala, že u tetanu táto 4. dávka predlžuje účinok a patrí vlastne tiež do základného očkovania(??). Takže neviem.

Ja osobne túto vakcínu (a ani iné plošné tzv. povinné) už neriešim, považujem ich za zbytočné riziko.

manof
20. júl 2012

@tean ja som to pochopil tak, že sa množia úmrtia bábätiek po očkovaní ako huby po daždi a že na vine je vraj stará celobunková vakcína proti čiernemu kašľu, ktorú je v iných krajinách zakázané používať. A tie tanečky okolo meningitídy ako dôvodu úmrtia a vraj očkovanie s tým mená nič do činenia (ako inak?). A vraj očkovanie je dobrovoľné a že po tomto incidente to asi mnohí rodičia budú odmietať. Lekári samozrejme varujú, strašia atď. Toľko v skratke.

petot
20. júl 2012

@luna13 Pakistan patrí medzi 4 krajiny sveta, kde sa polio oficiálne ešte vyskytuje. 24% detí, ktoré ochoreli na polio, boli očkované viac než 7x, vakcínou, ktorá sa považuje za účinnejšiu než tá, ktorá sa používa v Európe.

Prečo si teda myslíš, že Pakistan nie je dobrá téma k debate o obrne a očkovaní?

hajanka
20. júl 2012

Ahojte, hlasim, ze dnes sme uplne super pochodili u novej pediatricky na 16mes. poradni 🙂 teda sestra s malou ale boli sme spolu. Nova dr. je uplne skvela, ziaden natlak, ziadne bububu, ziadne rozpravky, diskusia na urovni, povedala ze "asi viete aky je moj nazor ako nazor dr. ale ja vas nebudem nutit ani tlacit..." v takom nejakom zmysle..
povedala, ze ona nikdy neockuje hexu a prevenar spolu (ta posledna im tiez chyba) lebo potom nie je mozne zistit co sposobilo pripadne komplikacie alebo neziaduce ucinky a pretoze ma s prevenarom dost zle skusenosti, sleduje po nom u deti dost zvysenu chorobnost, tak ze ten keby nedala vobec tak sa nic nedeje (a to je povinny), hexu ze by este odporucala doockovat aj ked neskor (keby chcela) a to hlavne kvoli tetanu a ciernemu kaslu, ale ze by mohla aj monovakcinou len proti tetanu neskor ak by chcela, ale je to len na nej ako sa rozhodne 😉 ze nateraz to nechaju tak a nebudu to riesit a MMR asi ani nespomenula.

No a ked sa este rozpravali o tej hexe, tak spomenula, ze mala ma stale haemophila ... a to bola ockovana hexou 2x tak odkial ho asi ma???????

petot
20. júl 2012

@keziah O niečo sa snažíme, ale nebudem predbiehať. Máme skúsenosť, že na Slovensku sú silné lobby ktoré vedia všeličo zákulisne zariadiť, napríklad už nám párkrát nevyšiel článok v časopise, alebo relácia v TV, a redakcie nám naznačili, že bol za tým cudzí zásah...

petot
20. júl 2012

@mikymiky Veru, keď pán profesor začne vyťahovať nejaké čísla, tak vždy zbystrím pozornosť, pretože už viackrát bol nachytaný pri totálnom, povedzme to mierne, skresľovaní. Napríklad zveličenie úmrtnosti 250-násobne.