Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jonas17
7. aug 2012

@prevenar tak asi ti tu niečo nesedí 😀 ja som to dala na povzbudenie pre tých, ktorí si myslia, že bez očkovania umrú 😀 moje dieťa má diabetes po očkovaní, vieš, tak ja preto neočkujem...či to vyznelo naopak? 😀

puclik77
7. aug 2012

@eaka preco by si mala mat ty pravdu, ked co som napisala ja su dristy? kto ti vyplachol hlavu tou "pravdou" ktoru mas ty?

zaockujteajslnko
7. aug 2012

@monky978
naopak v zmysle zakona o spravnom konani, ty ako ucastnik konania si opravnena navrhovat dokazy a doplnenie dokazov napr. dalsim vysetrenim alebo dokazanim ich tvrdeni a podobne, oni to musia akceptovat..

ak to akceptovat nebudu, opatovne podat trestne oznamenie na prokur ako je uvedene vyssie, hlavne nedrzat hubu a krok.

racerunner
7. aug 2012

@mandarinkadarinka x jich neznám, u nás v Liberci jich je velmi málo... Neočkované děti, co se mi dostaly do zorného úhlu kvůli za léta, co to sleduji, byly asi 2 - byly to ty "komplikace neočkování" - jen z nich ona hemofilová sepse, druhá taky tak bez konkrétního fokusu, pozitivní byla hemokultura. 3. neočkované dítě bylo běžně nemocné klasickou spálou - tudíž normálka...ani bych to nezjistila, že je nenaočkovaný, kdyby se mamina z toho nesložila strachy tehdy a nevybalila očkovák . To mě tehdy pobavilo, ale rozhodně nejsem z těch, co by se nad tím durdily, nebylo proč ... 🙂...
Pak jsem jednotlivé případy komplikací ještě četla. Ale to víš, že na tyto a Marianovy stránky mě vedla zvědavost, že v tom "něco nehraje" , že my se v odborných časopisech běžně dostupných (československá pediatrie a pediatrie pro praxi,..) dočítáme spíše ošklivé případy neočkovaných dětí...Já to celou dobu zde taky uznávám. O stránkách "svoboda v očkování" se naše "mistrině přes očkování" dr. Cabrnochová zmiňuje medikům pohrdavě...Jenomže kdybych i já byla z takových, tak na ně asi nelezu, ne? No k té naší rozepři, co my dvě řešíme - zde v diskuzi. Povětšinou mamči z různých měst, jak píšeš, co máte dítě očkované a nějak poškozené a to další neočkované zdravé. Myslíš , že sem zavítají maminky, které neočkovaly a děti mají nemocné?
Jen by mě docela zajímalo, kolik máš teda kolem sebe lidí- opravdu reálně, kteří neočkují. Nechci nyní fakt rýpat. Ale u nás to tak zatím není, opravdu takové maminy nevídám a to se poslední dobou o to docela zajímám? A vy to zde všichni podáváte , že jich jsou mraky?
No a poslední věc- nejde mi vůbec o hádku , zda je očkování škodlivé či nikoliv. Ač dosud nesdílím kolektivní radikální názor, uznávám, že problematika k zamyšlení to bezesporu je, jen mám prostě strach, co by se stalo , kdybychom svět vrátili do doby před očkováním...Ale rozhodně si stojím za tím, že s očkováním se musí opatrněji, než co u nás i u vás na Slovensku pediatrie předvádí...
@manof - ano, takže jsem to nepochopila dobře , uškodila jsem sama sobě... Nicméně stojím si za tím, že stejně jako ty si myslíš, že moje osobní nezkušenost je mi na škodu, tak i zde diskutuje většina lidí , kteří mají jednu negativní zkušenost s očkováním a dále neočkovali, což se jim vyplatilo. Nevím však, zda sem přijdou i lidé, kteří očkovat nedali a mají doma nemocné či alergické dítě. A nebo prodělali nějakou nemoc o které jim lékaři řekli (abys mě nechytal za slovo), že je v důsledku neočkování.
Rozumíš mi, co tím chci říct? Že v tomto objektivita chybí stejně jako v tom , že se nedělají studie na nenaočkovaných...

Mám jen prostě nadále strach z toho, co se stane, až nebudeme očkovat vůbec - čtu si u tebe ,vím o tvých odkazech o přirozeném průběhu a promoření populace běžnými dětskými nemocemi., tak jak tomu bylo v minulosti.
Jenomže já si prostě nemyslím, že to je tak jednoduché.
Chápu vaši snahu zcela zlegalizovat neočkování, nejspíš nadále bude dost těch, co očkovat budou... Ale pokud jsem pochopila, tak ty jsi přesvědčen, že očkování je povšechně nežádoucí...Nejde ale přeci jen o zdravé jednotlivé děti- většina jich opravdu tyto nemoci prodělá přirozeně bez komplikací...
Jde o epidemie v kolektivních zařízeních, těhotné maminy, momentálně oslabené děti jinou nemocí a bohužel i o finanční hledisko při jejich následné léčbě. Je mi jasné, že se ztrhne vlna nevole na ten poslední příklad...Jenomže medicína o tom prostě bohužel stále je i v jiných oblastech. Kdybys viděl, jak moc ty prachy rozhodujou v terapii např. těžce nemocných dětiček...je to smutné, ale je a bude to ještě nějakou dobu tak...
Ještě dotaz, kolik teda nyní odhaduješ na Slovensku reálně lidí, co neočkují? Jistě Ti všichni musí psát, minimálně vyjadřují podporu, pokud se přímo na něco neptají ? Nebylo by to teda již na takovou soukromou srovnávací studii? Byli by k ní jistě svolní a s očkovanýma by ti lékaři asi taky dokázali pomoci...ne?

puclik77
7. aug 2012

ked to tu tak citam, preco tu stracam cas?! Idem ho vyuzit hodnotnejsie. Caute, idem radsej off. .......... aaaaaaa vela zdravia vasim detom 🙂

jonas17
7. aug 2012

@prevenar a moji rodičia a starí rodičia neboli očkovaní, už sú starší, tak ich to minulo a fakt žijú šťastne, dokonca starí rodičia umreli veééľmi starí...tak mňa na očkovanie nenahovoríš 😀

racerunner
7. aug 2012

@hajanka to abys měla radost, víš...

zaockujteajslnko
7. aug 2012

@prevenar
na takyto argument im povedz ze tvoje deita nebude opustat byt, cize nemoze "chytit" uvedene strasne choroby, a ty ako prenasac na vlastne dieta, si predsa ockovany, cize nemozes preniest tieto choroby na dieta....

ak by ti chceli tvrdit ze tvoje dieta bude opustat byt ,a moze sa nakazit, tak im povedz ze do tohto ich nic, lebo to je ciste tvoje pravo ktoreho ta moze zbavit jedine sud, a pokial ti chcu tvrdit ze budes konat inak, tak je to irelevantna poznamka a ziadas ju vyzmazat zo zapisnice, a pokial ti chcu tvrdit ze mas "vychovavat" svoje dieta inak, tak sa dopustaju precinu obmedzovania osobnej slobody a okamzite podavat trestne oznamenie.

zaockujteajslnko
7. aug 2012

@racerunner
mna osobne vobec nezaujima kolko zdravotna poistovna zaplati za liecenie, preco by ma to malo zaujimat, to je ciste ich vec, podnikaju v tej oblasti tak sa im to asi oplati ako kazde poistovnictvo zaiste velmi dobre. Ked uz musim byt povinne zdravotne poisteny tak ma to vobec nezaujima kolko to stoji. Dieta je poistene povinne v poistovni matky, ak sa matka nerozhdotne inak, poistne plati stat, tak tiez je mi to uprdele kolko co stoji. Vobec ma to nezaujima a ani nebude. Nato ta poistovna existuje aby platila, za to si ju platim, za to si ju plati stat.

Kolektivne zariadenia je odpad ako taky. Povinne skolstvo by som ja osobne zrusil tiez. Takze ak niekto nieco "chtyti" od kolektivu, tak smola, nech si to poistovna hradi.

Oslabenie imunity inou chorobou je az komicky smiesny "argument" kedze ockovanie vyraznym sposbom nici a destruuje prirodzenu imunitu co moze viest az k rakovine. Co samozrejme neuznas, lebo vsak pravda sa nepriznava lahko 😀

zaockujteajslnko
7. aug 2012

zdravotna poistovna musi uhradit aj skody "sposobene" rodicom na zdravi dietata, keby sa takto idiotisky na to teda chceli pozerat, lebo oni nemaju co posudzovat ked toto pravo rozhodovania patri medzi zakladne ludske prava a to ma(ju) vylucne rodic(ia) dietata......skratka akykolvek je rodic, "skody" na zdravi plati u dietata poistovna.

aj ked su take pokusy vysvetlovat si v zdravotnych poistovniach napr. pokus o samovrazdu ako osobnu chybu cloveka a nech si to teda plati sam, hoci paradoxne pokus o samovrazdu je teda chorobou a teda nemoze byt povazovany za dobrovolne poskodnie si zdravia. Detto alkoholizmus, fajcenie, to vsetko ma svoj povod, a je teda poistene poistovnou, alebo ma byt.

ALe korupcia a "setrenie" zasahuje vsade, to je jedno ze tym porusuju ustavu a zakladne ludske prava, hlavne ze to nemusia platit oni 😀

prevenar
7. aug 2012

@jonas17 nie, nevyznelo to na opak 🙂

manof
8. aug 2012

Odvrátená tvár "prevencie" záškrtu a tetanu:

"24 rokov v kóme kvôli pochybeniu lekárov — Rekordné odškodnenie vo výške 1,8 mil. €"
http://www.slobodavockovani.sk/news/dvadsatstyr...

manof
8. aug 2012

@aaluska
sú aj akútne, aj chronické problémy, spôsobené hliníkom, takže ťažko povedať.
Akútne sú skôr v mieste v pichu (svaly), chronické všelikde po tele (kosti, mozog, srdce, slezina...), ale nemusí to byť vždy tak.

labaga
8. aug 2012

@mandarinkadarinka odporučam si prečitat aaj diskusiu pod člankom. je to par prispevkov stoja za to.... ak už davaš odkaz - tam možno pochopiš ako sa manipuluje s faktami ako to manofovi vyhovuje http://www.slobodavockovani.sk/news/studia-epid...

eaka
8. aug 2012

@puclik77 No to nás napadlo viacerých už dávnejšie, prečo tu strácaš čas..
A prečo nemáš pravdu? No ohľadom tých 99% fakt pravdu nemáš, ani keby si sa na hlavu stavala, taká účinná vakcína ešte nebola vymyslená... To číslo si proste šplechla z hlavy, ale ja, keď s ním nesúhlasím, tak mám hlavu vypláchnutú...že?
Súhlasím s Tvojim posledným príspevkom, určite je viac zaujímavejších a hodnotnejších vecí, ktoré môžeš robiť, ako márniť čas tejto diskusii 🙂 Zdravé deti aj Tebe! 🙂

koran
8. aug 2012

@hajanka dakujem za reakciu. ano viem preco ho chcem odmietnut. precitala som si dost veci a dviha sa mi z toho zaludok. najprv som si pozrela tuto prednasku (kraviny asi nekeca) http://www.auria.sk/blog/ockovanie-zmysel-ci-ne... pozerala som to 2x od zaciatku az do konca. potom som si prestudovala str. slobodaoockovani.sk a nasledne pozistovala ake malo očko nasledky o ktorych sa samozrejme mlčí, u detičiek tu na MK čo písali. a mám dosť. spojila som sa s dobrym homeopatom (známym) a budem to riesit homeo cestou, popytam sa ako chranit dieta proti takymto chorobam/virusom. som tak znechutena, ze som dve noci skoro nespala! navyse som si vcera precitala urcite poznas pribeh Milenky a povedala som ze malej to svinstvo nedam uz pichnut, nech sa aj cele pos.ate slovensko aj na hlavu postavy!

hajanka
8. aug 2012

@koran tak to je super 🙂 potom skus mrk ten link co som ti poslala, drzim palce
Milenku nepoznam.... co sa jej stalo?

mandarinkadarinka
8. aug 2012

@racerunner takze realne - len moja pediatricka mi povedala, ze jej pribudlo za 1 rok okolo stovky rodicov, co nechcu ockovat. Vravela mi to preto, ze sa nemusim obavat RUVZ, ze maju vela roboty, tak sa dostanem na rad az tak buduci rok 🙂

a to moje okolie - z rodiny mam synovca, ktory sa uz neockoje, lebo zostal autista. Len z mojho vchodu v 7 posch. panelaku sme 4 rodicia, co neockoju. zo sirsieho okolia poznam zhruba 20 deti, ktore ockovane uz nie su, 3/4 malo NU, ostatni nemaju nic.

didulka85
8. aug 2012

@mandarinkadarinka musim potvrdit. Nasa nova pediatricka hovori to iste. Neockovanych deti je uz velmi vela.

manof
8. aug 2012

@racerunner
ale áno, @denduska má doma úplne neočkované dieťa, ktoré nepatrí zrovna medzi tie deti, čo nikdy nie sú choré.

A nepopieram, že nejestvuje niekto, kto "doplatil" na neočkovanie, tzn. že jeho dieťa ochorelo na to, na čo malo byť a nebolo povinne očkované. Samozrejme sú také deti a niektoré z nich si to možno aj škaredo (ošklivě) odniesli.

Otázkou však je, čo ako rodič môžem urobiť. Môžem zvážiť pravdepodobnosť, že doplatím na očkovanie, pravdepodobnosť, že doplatím na neočkovanie, a vybrať si to, čo je v prípade konkrétneho dieťaťa a konkrétnej choroby výhodnejšie. Samozrejme, môže sa stať, náhoda je blbec, že zrovna moje dieťa bude tá štatistická výnimka, že zrovna v jeho prípade by bolo lepšie sa rozhodnúť inak, aj keď som so všetkou dôkladnosťou zvážil za a proti a vybral si "menšie zlo". Môže sa stať, nevravím že nie, tak ale urobil som všetko pre to, aby som dieťaťu nespôsobil viac škody než úžitku, a čo sa stane po tom, ako som sa rozhodol, to už je "poručeno Pánu Bohu".

Ja tiež dôrazne vyzývam, aby si všetci (či neočkujúci, či očkujúci, však žiadne očkovanie nie je na 100%) poriadne naštudovali príznaky i možnosti liečby chorôb, proti ktorým svoje dieťa (ne)dali zaočkovať, lebo rovnako ako očkovanie nie je zárukou, že človek neochorie, tak isto nie je zárukou ani neočkovanie.

To, že v tejto diskusii sú zastúpení hlavne neočkovači (a teda nezodpovedá štatistickému rozloženiu obyvateľstva) je snáď jasné z jej názvu. To dá rozum, že to nebude "objektívne".

Čo sa stane, keď sa prestane očkovať? Nuž, prvé roky to môže teoreticky mať určtié neblahé následky, ako si sama uviedla, napr. u tých tehotných žien, pretože znovu-vytvorenie prirodzenej kolektívnej imunity nejaký čas trvá (možno až jednu generáciu). Druhá vec je, či vôbec dôjde k znovu-rozšíreniu kedysi bežných detských chorôb. Je veľmi dobre možné, že nie, resp. nie v takej miere, aby sa vytvorila prirodzená kolektívna imunita. Alebo je možné, že k tomu dôjde len v určitých komunitách (napr. waldorfské školy) alebo na určitom území, ale nie celoštátne. Je to veľmi ťažké predpovedať, obzvlášť keď je zatiaľ veľmi nepravdepodobné, že by zrazu všetci prestali očkovať (to si viem predstaviť jedine v prípade vojny alebo podobnej udalosti, ktorá by odstrihla na dlhší čas dodávky vakcín).

Všetci neočkovači mi určite nepíšu. Možno každý desiaty alebo každý dvadsiaty. Mám vyše 2000 kontaktov ohľadne (ne)očkovania a podpisov pod petíciu máme čosi cez 8000. Mesačne máme na stránke cez 15.000 unikátnych IP adries, čo nie celkom zodpovedá počtu unikátnych užívateľov (bližšie vysvetlenie tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/navstevnost... ), ale aspoň približnú predstavu o ich počte to dáva.

Môj odhad je teda niečo medzi 10000 a 20000 ľudí na Slovensku, čo neočkujú svoje deti, resp. v túto chvíľu ich síce ešte majú zaočkované podľa očkovacieho kalendára, ale do budúcnosti už očkovať neplánujú. Koľko presne to činí neočkovaných a/alebo čiastočne očkovaných detí, to netuším. Niektorí majú len jedno dieťa, niektorí dve, tri, prípadne aj viac. Z niektorých rodín mám kontakt len na matku (zriedkavejšie len na otca), z iných na oboch rodičov. Mnoho detí je neočkovaných až od prvej vážnejšej nežiaducej reakcie. Koľko detí je neočkovaných úplne, ťažko povedať. Najmenej niekoľko stoviek, možno viac než 1000, hmmm...

No a dospelých, čo sa nedávajú preočkovať proti tetanu a záškrtu (hoci je to u nás povinné, u vás tuším len odporúčané), tých bude na Slovensku asi značne cez 100.000. Ani nie, že by všetci títo dospelí boli apriori proti akémukoľvek očkovaniu, len ich buď nikto do očkovania nenaháňa, alebo majú pocit, že v dospelosti už žiadne očkovania nepotrebujú.

manof
8. aug 2012

@labaga
Heh, Ty si Johno?

labaga
8. aug 2012

@manof nie, ale pekne to napisal a vystihol a celkovo pekne tam vystihli tvoj štýl práce

racerunner
8. aug 2012

@labaga @manof - Ten nadpis prostě překroucený je ! Nepopírám, že nemáš pravdu v tom, že očkované byly...ale překlad naspisu to rozhodně není! Hájíš se tím , že jen a jen překládáš. To není pravda. Johno i labaga přesně vystihli, co i mě vadí...V tomhle stylu, když to bude pokračovat, tak odborná veřejnost ty stránky dál bude ignorovat a oporvrhovat s nimi a nikam se nedostaneš...ač bys třeba i mohl..
Jinak ale dík moc za odpovď , je to už sakra nadějné číslo.
Akorát nevěřím moc té tvé přímé úměře u částečně naočkovaných dětí , jakože jsou tak nemocné, kolik těch vakcín
dostali.Asi jsi to myslel tak, že ty jsi naprosto ukázkový příklad své vlatní teorie... U očkovaných dětí zde totiž všichni píšete, že některé dostaly Hexu a dále vpoho ale pak MMR neklapla. Jiní už po Hexe špatný. (vše v rámci větší nemocnosti, nemyslím nyní encefalitidy a podobné ektrémní NÚ ) Nemyslím, že se v tom dá hledat taková přímá úměra, jak píšeš o svých třech dětičkách...

hajanka
8. aug 2012

@manof

tara
8. aug 2012

@racerunner v tvojom okoli su len dve neockovane deti. v mojom okoli je ich presne 10, jedno dieta ma 6m, dalsie maju v rozmedzi 1,5 - 2 roky a dve deti maju 9 a 10 rokov. neboli ockovane a neboli ani nikdy vazne chore, nebrali este ani raz antibiotika, virusove ochorenia prekonali v priebehu 2dni, bakterialne nakazy na druhy den po prekonanej vysokej teplote boli v polovici vyliecenia a do 3dni uplne vymizli, podotykam bez antibiotik. myslim, ze 10deti je uz dost vysoky pocet v jednom meste v okruhu znamych. naopak mam v okruhu znamych aj ockovane deti, je ich o niekolko desiatok viac, a tieto deti maju od 2m zivota neustale silne soplenie, zapaly zvukovodu, zapaly stredneho ucha, anginy, zapaly priedusiek, antibiotika brali od svojho narodenia kazdy mesiac. je to nahoda??? vcera som napr. stretla znameho, ktory ma rocne dieta, v piatok ho ockovali prevenarom a hexou. stazoval sa, ze dieta ja apaticke, nechce jest, place, vykrikuje zo spanku, je nekludne a vobec neudrzuje ocny kontakt. vraj mu asi idu zubky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ked pocujem tento argument, tak ma dviha zo stolicky. pri nas sedela moja sestra, ktora ma neockovane dieta, ktore ma 6m, a na porovnanie, jeho elan bol neprekonatelny, stale sa smial, dzavotal, zatial co rocny chlapcek sedel ako primrznuti, ospaly, so zvlastnym vyrazom v ociach. a este sa vratim k tym 9 a 10 rocnym detom....myslim, ze je to vek, kedy uz mohli prekonat par vaznych chorob....ano, prekonali, ale ako som pisala, s ovela lahsim priebehom, bez ATB a perfektnou neposkodenou imunitou. a este posledny argument a koncim. moj syn bude mat 2roky. plati prenho vyssie uvedene, cize nikdy nebral ATB, nemal zapal usi, nemal anginu, z nadchy sa dostane za 2dni....a to nevravim o nabechu na zapal priedusiek, kedy jeden vecer mal teplotu 39,6 ( nezrazala som ) nechala som telo bojovat, na druhy den na kontrole nebolo po zapale ani stopy, len kasel, ktory zmizol o 2dni. a doktorka mi jasne povedala a pisala som to tu u Xkrat, ze sa este nestretla aby dieta v takom veku nebolo chore a nebralo ATB. staci? mne ano.

labaga
8. aug 2012

@manof už som to raz tu napisala. Nespochybnujem rozhodnutie matky nedat dieta zaočkovat. Maximalnu zodpovednost o dieta ma predsa rodič.

racerunner
8. aug 2012

@tara To je moc dobře, velmi ti to přeji...Napiš toto na vyšší instance, určitě Ti odepíšou, že díky této přesvědčivé výpovědi je od zítra očkování jen na přání rodičů...
Možná byste mi to samé mohli napsat všichni na této diskuzi a stále dokola , abyste mě konečně "přesvědčili" 😀. Jenomže to já nepořebuji...třeba si to přečti někde výše, furt dokola to píšu. Nepochybuji o tom, že máš pravdu. Ale o čem to vypovídá? Že máš zdravé dítě a fajn doktorku, co tě do očkování nenutí když nechceš... Promiň, ale opravdu přesvědčivě pouze o tomto ...Měj se a ať vám to vydrží.

manof
8. aug 2012

@racerunner
Faktom je, že tam nikde nie je uvedený attack rate pre úplne neočkovaných, ale len neočkovaní + čiastočne očkovaní spolu, takže nijaké závery typu "prekrútený" názov článku sa z toho nedajú urobiť.

OK. Úmernosť nie je lineárna, ale platí, že čím viac očkovaní, tým viac choré dieťa. Ale presnú funkciu Ti nepoviem, lebo som to nepočítal. Teda vakcíny spočítať viem, ale choroby spočítať spätne neviem, lebo sme neboli s každou virózou u lekárky (tzn. v zdravotnom zázname nie je zďaleka všetko), kým najstarší chodil do škôlky, a nerobil som si podrobné záznamy. Každopádne však najstarší (plne zaočkovaní) bol veľmi často chorý, prostredná (1x BCG, 2x Hexa) bola chorá oveľa menej a najmenšia (úplne neočkovaná) býva ešte menej chorá.

manof
8. aug 2012

@racerunner
A ten preklad nadpisu je správny, pretože výraz "linked to" sa skutočne používa v zmysle "bol spôsobený", aj keď doslovný preklad je "bol spojený". Ale význam zodpovedá, pričom v slovenčine slovné spojenie "bol spojený" jednoducho významovo nezodpovedá presne "linked to". "Bol spojený" by zodpovedalo anglickému "connected to", nie však "linked to".

Takže na správnosti toho prekladu trvám. Nie je vždy doslovný preklad ten správny.