Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

hely79
4. jún 2010

@ stanili to ste asi ojedinely pripad... dufam, ze to tak co najdlhsie vydrzi... 😀 😀 😀

stanili
4. jún 2010

nie, nie som ojedinely pripad, v tejto krajine je to uplne normalne, aj napriek vysokej zaockovanosti deti 😉

lin18
4. jún 2010

stanili...naprostý souhlas....a omlouvám se, že ses do toho kvůli mně nechala znovu zatáhnout 😀
manof je evidentně ve zcela opačném táboře a má velmi dobré manipulativní schopnosti....škoda jen, že většina maminek na tomto tématu mu vše slepě věří.....jeho reakce na ATB hovoří za vše...radši dá neozkoušené koloidní stříbro než lék jež by jeho dítě bezpochyby vyléčil.
To že se muži vyskytují pouze v tomto tématu je mírně řečeno podezřelé.....netvrdím, že mají přispívat do témat o oulaci...nicméně jsou tu i témata o nemocných dětech, o výživě apod. které by měly zodpovědného otce zajímat daleko více...nebo přinejmenším stejně. Anebo se manof pletu když si myslím, že žádné děti nemáš?
Já léky také moc nemusím....můj syn nebral doteď žádné...ani tolik oblíbené kapky proti prdíkům, ani Panadol na teplotu po očkování, ani gel na zuby.... Já sama se lékům také vyhýbám...ovšem v případě potřeby bych neváhala je použít
Někdo se mě tu ptal co ybch dělala já kdyby moje dítě onemocnělo.....no jak se znám napřed bych hledala chybu v sobě...co jsem dělala či nedělala v těhotenství, během porodu, při kojení...čím jsem ho krmila atd. A potom bych se asi velmi aktivně začala zajímat o jeho nemoc a možnosti jejího léčení.
A další otázka...kdyby mi to co vy tvrdil někdo komu 100% věřím? No já mám naštěstí vlastní mozek a za jeden ze základních rysů inteligence považuji schopnost/ vytvořit si vlastní názor a nepřejímat názory ostatn ích beze zbytku

ivamera
4. jún 2010

@manof

"rasistické argumenty "mYlujem"... "
Takže, netuším čo v mojom stanovisku bolo rasistické. Takže takýto tvoj útok je nielenže drzý ale hlboko sa ma dotkol, nakoľko mám sama medzi rómami dobrých známych a nikdy v živote som týmto spôsobom neuvažovala. Proste je mi to cudzie a naviac ak dovolíš opäť ťa citujem
"Rómovia v osadách sú skrátka iní, to nepopieram"- nepovedal si nič iné ako ja. To, že som naznačila, že sa tam nákaze môže viac dariť je skrátka fakt vzhľadom na životnú úroveň. Áno treba im podať pomocnú ruku a pred zavedením slobody očkovania byť proste pripravený im ju naozaj ponúknuť.
Ako som už niekde písala, aj v rodine mám ľudí, ktorí sa im venujú z presvedčenia, že ide o správnu vec a ja sa s tým stotožňujem.

"Daj si, prosím, pozor, aby tieto Tvoje myšlienky neskončili niečím v duchu "Mein Kampf"-u."
radšej no comment, lebo debata s tebou by asi nikde neviedla. Pozor daj však na to, aby si pre svoj fanatizmus neurážal kade koho .

"Čo sa týka volieb, ide o časovú následnosť, ale nie príčinnú súvislosť." 😀 neopakovali sa v tejto diskusii tieto slová pričasto?

Agresívna rétorika je mi cudzia, ja sa novým poznatkom nebránim, nakoniec svojím postojom som ukázala, že na veci sa treba pozerať z viacerých hľadísk. Ale k tomu treba aj slušného partnera na dialóg.

lin18
4. jún 2010

ivamera naprosto s tebou souhlasím...přesně jsi to vystihla...manof používá příliš silná slova, cíleně emotivně zabarvená, jeho postoj opravdu připomíná sektářství...
A jeho neustálé přirovnávání k Hitlerovi a genocidě opravdu přesahuje všechny meze

hely79
4. jún 2010

@lin18 uz ste sa tu tri nasli.. co tak zalozit vlastnu skupinu??? a za nazov pridat: pozor, chlapi nevitana spolocnost??? 😀 😀 😀

manof
4. jún 2010

@ivamera
Ospravedlňujem sa, ak som sa Ťa dotkol. To každopádne nebol môj úmysel.
Používať však Rómov na ospravedlnenie zotrvávania pri povinnom očkovaní je podľa mňa naozaj rasistický argument.
Sociálna situácia Rómov v osadách je zúfalá. Po svojom ju začal "riešiť" Hitler, potom to úplne zbabrali komunisti, a ponovembrové vlády nevedia kam z konopí, väčšinou urobili viac škody než úžitku.

Je vskutku nechutné túto neschopnosť všetkých menovaných vlád zneužívať na zotrvávanie pri povinnom očkovaní. Je to totiž len pustý alibizmus, ktorý chce naďalej otázku Rómov nechať neriešenú.

Mein Kampf bola len výstraha, kam až môže zájsť nepochopenie Rómov. Je mi ľúto, že som sa nevyjadril pre Teba dostatočne zrozumiteľne.

A som rád, že máš v rodine ľudí, ktorí sa Rómom s láskou venujú.

""Čo sa týka volieb, ide o časovú následnosť, ale nie príčinnú súvislosť." neopakovali sa v tejto diskusii tieto slová pričasto?"

Však si srandu robím práve preto. 🙂

Dovolím si len upozorniť, že s agresívnou rétorikou sem vtrhol niekto, kto nás, čo neočkujeme svoje deti, označil za nezodpovedných hazardérov so zdravím jej detí a neviem čo všetko ešte . Čiže ak bola moja rétorika agresívna, tak len v reakcii na agresívnu rétoriku niekoho iného. Ale aj tak ďakujem za upozornenie. Pokúsim sa polepšiť do budúcnosti.

veronika81
4. jún 2010

@tynushqa ano viem, že mumps je v MMR, práve preto ma to zaujíma. Že či tú vakcínu dávali už aj pred 25 rokmi v takom zložení (že tam bol aj mumps) a napriek tomu to môj brat dostal. Musím sa mamy popýtať, ale pochybujem že si bude pamätať (a možno to ani vtedy nevedela 😝 ) čím všetkým nás očkovali.
Lebo by som sa toho takpovediac chytila, že brat bol očkovaný a aj tak dostal.. a možno mi povie to čo tebe 😅

A ktorý odborný lekár je kompetentný odporučiť posun očkovania? Alergológ, príp. neurológ? Na neurológiu chodíme od 3 mesiacov s podozrením na hypertonus, ktorý sa hneď pri prvom vyšetrení nepotvrdil, aj napriek tomu sme tam každé dva mesiace na kontrole. Možno by som ju mohla na niečo ukecať 😀 ale to by musel mať asi nejakú diagnózu, že?

petot
4. jún 2010

@ivka144 - To je super. Len aby dostatocne pil.

magdal1
4. jún 2010

pan manof ma 3 deticky 😀

stanili
4. jún 2010

chudence 😀

petot
4. jún 2010

@lin18: @manof použil hyperbolu, aby Ti ukázal nezmyselnosť postoja "oni vedia najlepšie, čo je pre mňa dobré". Takýto postoj vedie v podstate ku strate slobody a je typický pre diktatúry.

Ty zase používaš svoje domnienky, ktoré tu prezentuješ sťaby argumenty. Naozaj si myslíš, že si priniesla nejaké novinky? Tými štádiami naivity a indoktrinácie, aké tu prezentuješ, sme si tu už mnohí dávno prešli, boli nám o hlavu otĺkané také isté nedokázateľné tvrdenia, a museli sme si k nim získať a naštudovať argumenty a vysporiadať sa s nimi. Tento proces stál často mesiace štúdia, rozhovorov a rozmýšľania. Ak si takýmto niečím neprešla, tak nemáš šancu pochopiť.

"Jen neustálé omílání o korupci...podle vás je podplacená vláda" - Vláda ani nemusí byť podplatená, stačí, keď si zachraňuje kožu. Napríklad keď predtým odporučila (alebo na Slovensku rovno prikázala) nejaké očkovanie, ktoré sa neskôr preukáže ako škodlivé. Ešte som nevidel, že by sa postavili a povedali národu do tváre "táto vakcína, ktorú sme nanucovali deťom, bola katastrofa, a XY detí na to doplatilo. Pomýlili sme sa, odpustite nám". Ja som doteraz videl len zapieranie, zatĺkanie a znovu zapieranie.

Ale ani s tým podplatením nie si možno ďaleko. Nemecká očkovacia komisia STIKO má väčšinu členov finančne zainteresovaných vo veciach farmaceutických firiem, napríklad od nich dostávajú peniaze na svoje výskumné projekty, konzultácie apod. V Británii oficiálne najväčší odborník na chrípku, ktorý prvý presadzoval plošné očkovanie, dostal vyše stotisíc libier za konzultácie a prednášky pre výrobcu vakcíny.

Je to podplácanie? To neviem. Ale nie som taký naivný aby som tých ľudí považoval za nezaujatých. Lenže takíto ľudia rozhodujú, aké vakcíny deti dostanú a nárokujú si takmer božskú úlohu v posudzovaní, aké nežiaduce účinky sa uznajú a aké nie. Viackrát takéto "zodpovedné" inštitúcie preukázateľne konali v prospech výrobcu, nie v prospech detí.
A skutočne si prečítaj The true story of pertussis vaccination. Je tam dôkladne zdokumentované, ako farmafirmy konali v záujme zisku a nie zdravia.

Nečítať príbalový leták je podľa mňa hazard. Pre ľudí s kontraindikáciami môže byť smrteľný aj celkom banálny liek.

Jeden príklad Tvojich nepodložených domnienok: "A kdyby...jak je tedy možné že se konkrétně autismus objevuje i v zemích kde není plošné očkování?" - Skús toto svoje tvrdenie dokázať.

Ja viem naopak o kontrapríklade - komunita Amish, ktorá sa z náboženských dôvodov neočkuje, nemá žiadne vlastné autistické deti, iba tri adoptované (očkované). A údajne aj Čína má problémy s autizmom odkedy začala očkovať západnými vakcínami (mám pocit, že okolo roku 2004). Naposledy som čítal o 1,8 milióne autistických Číňankov a dnes to bude zrejme už viac.

"A jakto, že nikdo neudělal nezávislou studii, když má k dispozici vzorek neočkovaných dětí? (jen prosím opět neargumentujte korupcí)" - keď už si si tak odpovedala sama, skús nám radšej Ty vysvetliť nejaký iný hodnoverný dôvod. Naozaj to tu mnohých ľudí zaujíma, prečo sa takéto štúdie nerobia. Zabudlo sa na to, lebo niekoho svrbela päta? Deti znesú všetko a nevedia sa účinne brániť? Slepo veríme a nepotrebujeme dôkazy? Alebo aký dôvod podľa Teba ospravedlní plošné očkovanie bez dôkladného overenia dlhodobej bezpečnosti a účinnosti?

molka
4. jún 2010

@veronika81 ja som tiež napriek očkovaniu dostala osýpky. Vravela som to aj na hygiene, ale tam ma presviedčali, že som ich 100% nemohla dostať. Vtedy som to nemala ako dokázať, aj keď som si presne pamätala, že som ich mala.
Ale nedávno som sa dostala k svojej zdravotnej dokumentácii a tam som našla papier, akýsi dotazník, kde boli lekárkou vypísané všetky očkovania (aj proti osýpkam), aj všetky prekonané infekčné choroby (aj osýpky). Tak som si ten papier prefotila, aby ma zase nepresviedčali o tom, že klamem.

petot
4. jún 2010

@veronika81: Tu nájdeš roky zavedenia jednotlivých vakcín: http://www.ruvzmi.sk/index.php?option=com_conte...

veronika81
4. jún 2010

@petot ďakujem. mumps - 1987. Brat je 85, takže je to dosť na hrane, mohol aj nemusel dostať.. Už mi ostáva asi len ten jeho zdravotný záznam na prečítanie.

petot
4. jún 2010

@lin18: "A další otázka...kdyby mi to co vy tvrdil někdo komu 100% věřím? No já mám naštěstí vlastní mozek a za jeden ze základních rysů inteligence považuji schopnost/ vytvořit si vlastní názor a nepřejímat názory ostatn ích beze zbytku"

Doteraz si pomerne presne reprodukovala argumenty vakcinačnej lobby (možno nevedomky, ono je ten marketing naozaj profesionálny, prepracovaný a úspešný), takže si to evidentne veľmi účinne absorbovala bez účasti kritického úsudku. Tieto názory si si evidentne nikdy nekonfrontovala s nejakými hodnovernými dátami a z čistej viery v systém si ich prijala za fakt. Vyhlasovala si, ako treba dôverovať "odborníkom" a ako naše názory im nie sú rovnocenné (na to som už prišiel, a bol som veľmi prekvapený, ako často je to v opačnom zmysle).

Je to len môj pocit, že tu dochádza k rozkolu medzi "teóriou a praxou"?

petot
4. jún 2010

@manof: S tými kiahňami to tiež nebolo celkom tak, ako rozprávajú čítankové príbehy. Buchwald veľmi podrobne zdokumentoval, že kiahne ustúpili v podstate napriek očkovaniu, a nie vďaka nemu. Takéto závery vyplývajú aj z publikácií viacerých významných vedcov svojej doby, ako bol Creighton, Wallace, Crookshank, Hadwen, Biggs. Je verejným tajomstvom, že aj posledné epidémie kiahní sa podarilo zvládnuť až vďaka aranténe a iných "primitívnych" prostriedkov, po tom, čo desaťročia očkovania neprinášali výsledky. Na následky vakcíny zomrelo pravdepodobne viac ľudí než na samotné kiahne, hoci sa to od začiatku rôzne kamuflovalo (úmrtia na následky kiahňovej vakcíny sa na prelome storočí bežne označovali ako tetanus, ovčie kiahne, syfilis a podobne).

zelmirka1
4. jún 2010

nastastie je viac ludi co maju svoj vlastny mozog a schopnost vytvorit si svoj nazor,
pekne petot...lin18 si odporuje lebo najprv doveruje odbornikom ale keby jej niekto komu na 100% veri povedal nieco co neuznava tak zrazu nebude doverovat odbornikom ale svojmu rozumu. Takze ide len o to ze ked je o niecom presvedcena tak si vyberie taku variantu aby to bolo v sulade.
To iste s pribalovymi letakmi, najprv je ich citanie hypochondria a potom zrazu sa maju citat len kontraindikacie ale neziaduce ucinky nie. Tak naco to tam pisu to neviem.

petot
4. jún 2010

@ivamera: Rómsky "argument" je vo svojej podstate rasistický a navyše lživý. Aj oficiálni predstavitelia RÚVZ týmto často verejne argumentujú v snahe zachovať povinnosť očkovania. Ale keď si prečítaš ich materiály, neraz skonštatovali, že neprispôsobivých obyvateľov (zvyčajne z radov Rómov) nevedia ani cez povinnosť priviesť k lepšej zaočkovanosti, že na nich nemajú páky.

Z toho vyplýva, že Rómov vlastne len zneužívajú ako strašiaka a zámienku, ale "povinné očkovanie" je v podstate len bič na zodpovedných občanov, ktorí sa zdráhajú ísť proti nezmyselnej a zneužívanej legislatíve.

Rómov zneužívajú aj ako argument za účelom zachovania očkovania nebezpečnou BCG vakcínou na 4. deň, čo sa vo vyspelej Európe dávno nerobí. Lebo vraj keby dieťa nezaočkovali v pôrodnici, tak už ho neskôr matka neprinesie očkovať! Takže kvôli tomu, že nevedia vysvetliť a motivovať neprispôsobivých, tak vystavujú úplne všetky detičky riziku ťažkých komplikácií a smrti, ktoré sú omnoho častejšie pri očkovaní v takomto veku, aj kvôli kontraindikáciám (imunodeficiencii), ktoré sa dajú zistiť až vo vyššom veku!

petot
4. jún 2010

@lin18: Čo sa týka výživy, tam dnes funguje toľko extrémistických a navzájom protichodných teórií a prúdov a takmer náboženstiev, že by to asi bolo stratou času 😀 Všetkého veľa škodí, pestrá strava zdravie dáva. To sú staré osvedčené prístupy. Pohyb je dôležitejší než počítanie kalórií. Ak sa dá, vyhýbame sa "zdravým náhradám" (0% jogurt, nízkotučné a rastlinné maslo, párky bez mäsa apod) a chemicky futrovaným výrobkom. Sladkosti v obmedzenej miere, každý deň vitamíny. Nemám čas a chuť zisťovať, kde je pravda medzi antimliekármi a mliekármi, každopádne dávame prednosť hodnotnejším kyslomliečnym výrobkom než samotnému mlieku. Samozrejme, obmedzení sme rozpočtom a musíme hľadať schodný kompromis medzi cenou a kvalitou.

Naozaj nemusím chodiť do diskusií, aby ma presviedčali na jeden alebo druhý extrém, a nemám chuť sa s tým zaoberať až natoľko, aby som tam chodil argumentovať a presviedčať iných 😀 Takže týmto je možno vysvetlené, prečo ako "nezodpovedný otec" nechodím na takéto fóra.

petot
4. jún 2010

@lin18: "Co se týče ATB....takže radši bys dala léky než nemoc? A jaký je rozdíl oproti očkování? I ATB mají neg. účinky....Jenže na ty nemoci proti, kterým se očkuje žádné léky nejsou...pak už by bylo pozdě chtít nějaký lék...."

Na viaceré choroby z "očkovacieho portfólia" existujú účinné liečebné postupy, vrátane takých účinných, že sa konvenčná medicína radšej tvári, že neexistujú. Prakticky ku všetkým existujú postupy a opatrenia, ako sa dá minimalizovať riziko nakazenia alebo aspoň vážnych následkov.

ROZDIELY ATB voči očkovaniu:
1, ATB sa podáva keď je človek chorý. Očkovanie sa plošne aplikuje všetkým ľuďom, úplne zdravým.
2, Preto ATB predstavuje len príležitostný zisk, kým očkovanie istý a trvalý.
3, Užívanie ATB sa (zatiaľ) nezvykne plošne vynucovať.
4, ATB nemá ambície natrvalo zasahovať do imunitného systému.
5, ATB nezvykne obsahovať ťažké kovy a len zriedkavo obsahuje karcinogény.
6, ATB neobsahuje živé baktérie alebo vírusy.
7, ATB neobsahuje zvyšky rozkladajúcich sa zvieracích tkanív, ľudských nádorových buniek alebo umelo potratených bábätiek.
8, O ATB sa netvrdí, že majú 100% (alebo 99%) účinnosť.
9, O ATB sa netvrdí, že sú bez vedľajších účinkov.
10, Nežiaduce účinky ATB sa uznávajú nepomerne ochotnejšie než vakcín.
11, Zvyčajne je možnosť vybrať si z viacerých druhov ATB a zmeniť typ, ak nie je dobre tolerované.
12, K ATB automaticky dostanem príbalový leták.
13, Pri ATB je viacero lekárov ochotných uznať, že sa používajú nadmerne a často nezmyselne.
14, ATB majú dobre známu a popísanú dobu účinku.
15, Nie je dovolené robiť reklamu na ATB prostredníctvom zastrašovania, čo pri vakcínach povoľuje zákonná výnimka.

hely79
4. jún 2010

@petot bingo!!! ale stavim sa, ze lin18 ti to uveri az vtedy ked to vyhlasi Dr Margaret Chan ... 😉

cicka24
4. jún 2010

Prosím o radu a pomoc. Viete mi povedať, kde v Nitrianskom kraji by som našla detského lekára, ktorý je proti akémukoľvek očkovaniu????
Srdečná vďaka

lin18
4. jún 2010

"To iste s pribalovymi letakmi, najprv je ich citanie hypochondria a potom zrazu sa maju citat len kontraindikacie ale neziaduce ucinky nie. Tak naco to tam pisu to neviem. "

"Nečítať príbalový leták je podľa mňa hazard. Pre ľudí s kontraindikáciami môže byť smrteľný aj celkom banálny liek. "

Tak nevím...vy chcete mluvit do tak složité problematiky jakou je očkování a přitom ani neumíte číst. Není proto divu, že si ze všech dostupných informací vybíráte jen to co se vám hodí...takže se soustřeďte já to napíšu potřetí:
V příbalovém letáku by se měly číst jen INDIKACE a KONTRAINDIKACE nikoliv nežádoucí účinky!

petot...myslím si, že problematika výživy je natolik obsáhlá a natolik ovlivňuje naše zdraví, že by ses jí měl v zájmu zdraví svých dětí věnovat podle mého daleko více. Přeci jenom jíme každý den po celý život....tedy vliv na zdraví je rozhodně vyšší než u očkování. Ale tady holt není koho napadat a taky konspirační teorie by v této problematice neuspěly....takže je to z vašeho hlediska asi nezajímavé? 😉
A co kdyby tvoje neočkované dítě onemocnělo chorobou proti které se běžně očkuje a mělo potom trvalé následky? Komu bys to dával za vinu?
zelmirko...psala jsem, že si vždy dělám na věc svůj názor...nehledě na to jestli se o věci bavím s člověkem kterému důvěřuji anebo s oponentem. Mimochodem...co to je věřit někomu na 100%? Na 100% věřím jen sobě.

"Doteraz si pomerne presne reprodukovala argumenty vakcinačnej lobby (možno nevedomky, ono je ten marketing naozaj profesionálny, prepracovaný a úspešný), takže si to evidentne veľmi účinne absorbovala bez účasti kritického úsudku. Tieto názory si si evidentne nikdy nekonfrontovala s nejakými hodnovernými dátami a z čistej viery v systém si ich prijala za fakt."

Jaké hodnověrné údaje máš na mysli? Ty, které tu prezentujete vy? Já u těch výzkumů nebyla....a když tvrdíte, že všichni proočkovací vědci jsou zkorumpovaní jak to že věříte, že druhá strana není? Já věřím svému selskému rozumu, který mi říká, že očkovat proti neléčitelným chorobám je prospěšné pro celou společnost.

"Naozaj si myslíš, že si priniesla nejaké novinky? Tými štádiami naivity a indoktrinácie, aké tu prezentuješ, sme si tu už mnohí dávno prešli, boli nám o hlavu otĺkané také isté nedokázateľné tvrdenia, a museli sme si k nim získať a naštudovať argumenty a vysporiadať sa s nimi. Tento proces stál často mesiace štúdia, rozhovorov a rozmýšľania. Ak si takýmto niečím neprešla, tak nemáš šancu pochopiť."

Nikde jsem netvrdila, že moje myšlenky jsou objevné nebo nové. Stejně nedokázatelná tvrzení tu za všeobecného jásotu ostatních prezentujete i vy...v čem je rozdíl?
Aneb kdo chce psa bít vždycky si hůl najde....hledáte argumenty proti...a nalézáte je....argumenty pro smetete jako zkorumpované a nepodložené. Jaká je tu potom šance na rozumnou diskuzi?

lin18
4. jún 2010

hely svým projevem ses zařadila mezi ty na něž nehodlám reagovat...je to skutečně pod mou úroveň mluvit s někým kdo dokáže jen přikyvovat a svoje obdivné výkřiky občas proložit nějakým tím vulgarismem...to jen na vysvětlenou.
V této diskusi jsou i účastníci, kteří ač mají rozdílný názor dokáží ho vyjadřovat kultivovaně...tam se pak o nějakou diskusi můžeme alespoň pokoušet...i když evidentně ke shodě nedojdeme 😉

blovitc120
4. jún 2010

petot, chyba tu uz len tlieskajuci smajlik 🙂

tynushqa
4. jún 2010

Musím povedať, že je zaujímavé posledné dni túto tému 😀 ale o to viac ma to utvrďuje v tom, že neočkovať je lepšia voľba 🙂

Takisto sa musím priznať, že keď sa mi narodila dcérka tak som si myslela, že to najlepšie čo môžem urobiť, je dcéru zaočkovať. Tiež som mala názor na rodičov, ktorí nechcú zaočkovať svoje deti, že sú nezodpovední a že mi tým ohrozujú dieťa. No a raz som si na jednej téme tu na MK všimla odkaz s "nejakým linkom" ku ktorému napísala diskutujúca "Zaručene si to pozrite, a potom si rozmyslíte či dáte očkovať!". Tak som si na to klikla s tou myšlienkou čo to bude zase za somarinu. Bola to prednáška Anity Petek. Čím dlhšie som ju pozerala, tým ma premáhala väčšia triaška so zimnicou a hnevom, ako som mohla dovoliť pichnúť také niečo mojmu slniečku 😢. Myslím, že táto prednáška je najlepší odrazový mostík, potom už treba len veľa čítať, diskutovať napr. ako ja s mojou sestrou farmaceutkou, dedom biochemikom a samozrejme s vami tu na MK a iných fórach... atď
Takže ja som veľmi vďačná za každý link ktorí sem dáte, a aj za to, že sa s tým snažíte niečo robiť. Hlavne teda Petotovi a Manofovi. Dúfam, že presvedčíte veľa rodičov, aby sa správne rozhodli 😵

tynushqa
4. jún 2010

zabudla som dopísať čítať 😀 snaď ste pochopili 😉

hely79
4. jún 2010

@lin18 tak na co potom odpovedas??? 😉 😉 😉

hely79
4. jún 2010

@tynushqa suhlasim s tebou... 🙂