Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
20. júl 2010

bubelko , slina jedine ak sa dostane do rany , a do kontaktu s krvou inak slina slina, koza koza nie.. 😉
o tom sa bavyme v tom clanku , kocky pise ze slinami je rozdiel napisat kontak slinami, a dotykom, aje rozdiel zdorazdnit ze jedine ak sa dostane do kontaktu s ranou a krvou.. 😉
to vsetko meni.. 😉
tak ako ked pouzijes toaletu po cloveku nic nedostanes.. 😉

keby fakt bolo slina slina, vies si predstavit kupaliska, alebo ine veci.. co by bolo.. 😉

maggie2
20. júl 2010

@bubelko Ide o zlé formulácie, zlé preto lebo sa dajú vykladať nejednoznačne čo by v medicíne ako vednom odbore nemalo byť.

Na inom mieste v tom článku máš ale viackrát spomenuté že nákaza je možná len styku s krvou, resp. ranou-rankou. Čiže nákaza slina-krv (rana) áno, slina-slina a prítomná krv (rana napr. v ústach) áno, ale čisto slina-slina NIE.

erikasadek
20. júl 2010

koncim , ak niekto veri ze sa hepatitida prenasa slinami len ta.....tak nech tomu veri , a ani s domu nevyjde.. nechapem fakt niekedy.. 🙄

maggie2
20. júl 2010

@erikasadek sorry, nechcela som opakovať, písala som, ešte keď Tvoj príspevok tu nebol 🙂

erikasadek
20. júl 2010

@maggie2 v pohode som rada..; aspon uz nie som v stave ze jedina to asi blbo chapem.. 😀

bubelko
20. júl 2010

@erikasadek ale ved ja nikde netvrdim slina-slina, len ze sa da preniest aj slinami. slina-krv podla mna nie je taka nemozna kombinacia
@meggie2 nic ine som ani netvrdila

vodicka75
20. júl 2010

...štyri typy hepatitíd (VHB, VHC, VHD a VHG) patria medzi krvné nákazy, kde vírus cirkuluje v krvi infikovaného človeka, prenáša sa najmä ostrými predmetmi znečistenými kontaminovanou krvou ako sú injekčné, operačné inštrumentárium, inštrumenty používané na akupunktúru, pearcing, tetovanie, ale aj na holenie, manikúru a pedikúru. Krv alebo aj iné telesné tekutiny obsahujúce vírus sú vpravené do vnútra organizmu vbodnutím, vpichnutím, porezaním, poškrabaním, alebo iným poranením ostrým alebo špicatým predmetom, nástrojom. Teda mechanizmus prenosu je inokulácia. Pri tomto parenterálnom spôsobe je frekvencia prenosu najvyššia. Infekčná dávka je veľmi nízka, napr. u VHB k prenosu stačí malé, voľným okom neviditeľné množstvo krvi.....
Významným spôsobom prenosu u VHB a VHD, vzácne u VHC, je prenos pohlavným stykom, pretože vírusy sa nachádzajú aj v sperme a vaginálnom sekréte. Vírusy hepatitídy B sú aj v iných telesných tekutinách, ale epidemiologický význam majú pravdepodobne len sliny, pokiaľ pôsobia na poranenú kožu alebo sliznicu.
Celý článok: http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

divoska
20. júl 2010

ja len tak z mima pre tych ktori sa velmi boja chorob. dvaja kolegovia mali par mesiacov dozadu cierny kasel /a vacsinu casu chodili exoti do roboty/ ja tehotna, a zijem. co som ich mala zabit? a to sa este hovori o tom ako sa klimou vsetko prenasa a kadeco, tak na nas tam klima studena fuci riadne cely rok, a sedeli sme kusok od seba. a nikto iny to nedostal a to je nas tam nahromade docela dost v open space /teda okrem nich 🙂 a priebeh to malo uplne v pohode okrem toho chrchlotu/. dalsi pripad - v rodine sme mali tuberu /moja milovana babka, ja som bola krpata a v kontakte sme boli stale az pokym nebola hospitalizovana, a babky teda svoje vnucene urcite nemaju na kilomterovu vzdialenost..../ a takisto sme vsetci ostatni s celou rodinou vratane mna zostali v pohode. a to ze by som zrovna ja mala bohviejaku imunutiu sa neda povedat. hadam az teraz na stare kolena ked som si zdravie vzala do vlastnych ruk.
tym len chcem povedat, ze to, ze tie choroby existuju a daju sa chytit neznamena automaticky ze ich aj clovek dostane pokial s nimi hoc aj je v priamom kontakte, nehovoriac o tom ze po svete bezne nebehaju luda nakazeni kadecim /a aj ked tak to neni zas az taka tragedia/. tie moznosti co tu menujete, sliny, krv, neviem co vsetko si treba uvedomit ze su v hladine polemizovania o tom ako sa tym realne nakazit da. coz ale neznamena ze sa tak aj zakonite stane.

divoska
20. júl 2010

jo a v zime dosli nasi velki sefovci z ameriky na sluzobku a jedna z nich mala prasaciu chripku. a to jej este vravim ze a just sa ta nebojim a sme sa vystiskali a vybozkavali ked dorazili. netreba sa bat vsetkeho o com sa tvrdi ze sa toho treba bat 😉

manof
20. júl 2010

@sandra826

Prepáč, ale tvrdiť, že drvivá väčšina rodičov je dobre informovaných o očkovaní, keď i na lekárskej fakulte sa očkovaniu normálne venuje max. 20 hodín (aj to preháňam), je vskutku úlet.

A ako si z toho vyvodila, že mám tunelové videnie, tomu vážne nerozumiem.

Určite sú aj takí, čo tvrdia, že všetko očkovanie je na houby a žiadne očkovanie nebolo nikdy na nič dobré.
Ja medzi nich ale rozhodne nepatrím.

Ja len hovorím, že áno, niektoré očkovania povedzme potlačili nejaké choroby, ale za akú cenu?
A bolo vôbec potrebné tie choroby (napr. osýpky alebo ovčie kiahne) potláčať? Nie je lepšie nechať deti popasovať sa s nimi? A nemá očkovanie dlhodobé účinky napr. také, že síce potlačí akútne choroby, ale vyvolá chronické? Lebo rapídny nárast chronických chorôb v posledných desaťročiach je v nápadnom časovom súvise s rapídnym rozširovaním očkovania v tom istom období.

A potom tiež rozlišujem medzi vyslovenými prepadákmi medzi očkovaniami (BCG, HPV, chrípka, pneumokoky, rotavírusy), čo ani poriadne nechránia, zato nežiadúcich účinkov majú more, potom očkovaniami síce do istej miery účinnými, ale proti chorobám, ktoré ani nie je žiadúce potláčať (ovčie kiahne, osýpky, príušnice, ružienka, čierny kašeľ), a nakoniec očkovaniami, ktoré by mohli byť za určitej situácie užitočné (tetanus, záškrt, malária...). No a ešte by tu boli také, ktoré nemá význam u nás očkovať, lebo dieťa na Slovensku nemá prakticky možnosť sa nakaziť (detská obrna, prípadne i záškrt).

Medzitým sú také, ktoré je nezmyselné aplikovať plošne a už vôbec nie v takom veku, v akom sa očkujú (napr. hepB, hepA).

Takže by som bol na Tvojom mieste opatrný ohľadom hádzania všetkých neočkovačov a slobodoočkovačov do jedného vreca. Nie sú všetci rovnakí, podobne i tí na opačnej strane názorového spektra.

manof
20. júl 2010

@sandra826
OK, takže kvôli 10% (alebo koľko ich je) nezodpovedných budeš znásilňovať a obmedzovať ľudské práva 90% zodpovedných?

To je podľa Teba v poriadku argument?

Podľa mňa teda nie.

maggie2
20. júl 2010

@divoska človek akosi hneď sa cíti zdravšie keď sa tých všetkých chorôb, ktorými nás epidemiológovia strašia prestane báť a normálne si žije svoj život 😉 pre kritikov: nechytajte za slovíčka, to bolo len na odľahčenie.

maggie2
20. júl 2010

@manof myslím si že sandra sa obáva toho, že by sociálne neprispôsobiví občania, ktorí sa o svoje deti nestarajú využili "nepovinnosť" očkovania. Ona tvrdí že ich pozná akí sú, má s nimi skúsenosti.

Ja si naopak myslím, že predvolávaním rizikových skupín na preventívne prehliadky a v rámci toho ODPORUČENEJ navrhnutej vakcinácie, by táto skupina ľudí nepotestovala hromadne (i kvôli nazvime to bezprostrednému riziku-TBC v rodine, nízky živ. štandard) a dala by sa zaočkovať (keď už tam sú, alebo keď už lekári došli za nimi-aj tak sa to vraj v osadách robí) nemyslím si že všetci tí o ktorých hovoríme v tých osadách majú postoj k tomu ako my TU 😅

maggie2
20. júl 2010

@manof to sa na Slovensku očkuje aj proti ovčím kiahňam?

manof
20. júl 2010

@maggie2
Ono tí epidemiológovia majú to strašenie asi v popise práce, aby ľudia mali pocit, že sú strašne dôležití, lenže oni zas tak dôležití nie sú, resp. stačilo by ich nám oveľa menej než ich máme. A keďže ich máme prebytok, tak si vymýšľajú rôzne zástupné činnosti ako nové fiktívne epidémie, vykresľovanie banálnych chorôb vo veľmi tmavom svetle, a to všetko za výdatnej asistencie farmaceutických firiem a podplatených vedcov, prípadne aj úplne navzdory akejkoľvek vede.

Viď napr.:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/odhalenie-wye...
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/cdc-hlasuje-z...
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/zakony-farmac...
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie-pom...

manof
20. júl 2010

@maggie2
Síce nie povinne, ale áno - sú dokonca na to očkovanie proti ovčím kiahňam aj reklamy v rôznych časopisoch pre mamičky malých detí a tak...

erikasadek
20. júl 2010

@divoska j 😉

ja est echcem dat na margo svoju staru skusenost na ktoru som zabudla rokmi..
pred 10 rokmi som bola v indi kratko ale bola 3 tyzdne.; a pamatam sa nedosatt tam hepatitidu je skor zazrak pri hygiene...
jedno so s ami vynara moji znamy jeden dostal, a v nemocnici bol hospitalizovany dookola a pamatam sa ko nam niekto vysvetloval, ze ten co bol zaockovany , bol ovela dlhsiev nemocnici s dovodu ze na zaciatku nevedia presne u dotycneho presne zistit typ zltacky .. a tak dlhsie trva pobyt kdezto u neockovaneho to je hned a liecba iked s aneda hovorit o liecbe v priamom zmysle slova;. moze zacat to bolo pred viac ako 10 rokmi co je na tom pravda neviem... aj ockovany inak dostali zltacku tam.. 😉
a este jedna vec teraz osm si spomenula, ze pol roka som pracoval ako par s nas s chalanomktory na cestach dostalk tuberu..... pol roka spolu anikto s nas nedostal pritom sme spolu zioli pod jednou strechou a spolu pracovali a dokonca po sebe fajcili co nechapeme doteraz.........

on ako ockovany dostal tuberu.. niekde v azii. be ztoho aby to vedel samozrejme; 😉

sandra826
20. júl 2010

@manof
Krasne prekrutene argumenty aby vystup z mojho prispevku vyznel uplne inak... 😉
Dakujem ti Maggie2..ty hovoris o ODPORUCENEJ vakcine, ja hovorim o povinnej s moznostou odmietnutia...v oboch pripadoch by museli byt o nej informovani v ramci preventiviek..
No a manof..prosim, kde som obmedzila prava 90%ludi??? Stale pisem o tom, ze rodic bude lekarom osloveny ohladom vakcinacie a bude ju moct odmietnut bez toho, aby bol stavany do role kriminalnika.
Tvoje neustale sa opakujuce prispevky o ockovani...plusy, minusy, vacsie, mensie riziko...ved mna nemusis presviedcat..ja mam vlastny nazor, ktory ty neovplyvnis..napisala som, ze som za redukciu poctu povinnych vakcin, zusenie niektorych obsolentnych a OPAKUJEM...moznost odmietnutia legalnym sposobom.
Nemozes tvrdit, ze ludia hovoriaci za ockovanie nie su informovani..len vystup z ich informacii si urobili opacny ako ty..

maggie2
20. júl 2010

@erikasadek Niečo mám ctrlc pre Teba, priamo z oficiálnych miest (Nár.Reg.TBC):
cit:
"Nakaziť sa tuberkulózou nie je ľahké. Zvyčajne je potrebné byť dostatočne dlho v blízkom kontakte s chorým jedincom. Tuberkulóza sa zvyčajne šíri medzi rodinnými príslušníkmi, priateľmi a ľuďmi, ktorí žijú alebo pracujú spolu. Najčastejšie sa rozširuje v uzavretom priestore.
Ak sa niekto nakazí tuberkulózou, neznamená to, že nevyhnutne ochorie. Väčšina nakazených jedincov má obranné mechanizmy vyvinuté dostatočne na to, aby zabránili ochoreniu. Predpokladá sa, že iba 10 % nakazených ochorie v priebehu života." koniec cit. Takže moja milá, podĺa tohoto je celkom možné že si už nakazená 😉

erikasadek
20. júl 2010

@maggie2 tak to by znamenalo ze uz 13 rokov vsetky testy zlyhavaju.. 😀

nie hned sme boli na kontrole v nemocnici v spanielsku avsetci karantena;.. 😉
a ani tu ked som bola testovana, nikdy nic som cista; a ani nekaslem tuberacky.. 😉

erikasadek
20. júl 2010

dokonca aj test som mala robeny pred rokom a pol kvoli praci tuberkulinovy test , skoro mi ruka opuchla, tak silne vysiel co mohlo znamenat pozitivnost hned som musel aabsolvovat vsetky dalsie testy a rtg..; a nic cista. 😉 nie nemama nie som ani nosicom.. 😉

petot
20. júl 2010

@manof: Ak v pravom hornom rohu nie sú uvedené odkazy na bezplatné plné znenie, tak pravdepodobne text nie je voľne k dispozícii.

maggie2
20. júl 2010

@sandra826 v podstate teda hovoríme to isté, ide len o formuláciu, ktorá by mala byť jednoznačná, aby nedochádzalo k rôznym výkladom.

Ale s tou informovanosťou by to bolo potrebné naozaj zlepšiť. Tu boli reakcie X, XX, XXX strán dozadu, napr. že nikto o podaní vakcíny rodičov neinformoval, dokonca ani o tom nevedeli (až z prepúšťacej správy napr.). Druhou vecou je že akého rozsahu tá informovanosť má byť. Myslím si že rodičom by malo byť pravdivo povedané, že vo výnimočných, naozaj výnimočných prípadoch, ale predsa môžu byť následky až smrteľné. A to pokiaľ JA viem, nikto neinformuje (možno Ty si výnimka-neviem)

maggie2
20. júl 2010

@erikasadek Tak potom Národný register TBC povedal len túto platnú vetu, ktorú je možno vzťahovať na Tvoju osobu, a to: Nakaziť sa tuberkulózou nie je ľahké. 😀 😀 😀

erikasadek
20. júl 2010

@maggie2 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sandra826
20. júl 2010

@maggie2
Mas uplnu pravdu...co sa informovanosti tyka..ockuju zmluvni pediatri..to ako prve...verim, ze informacie podavaju chabe /samozrejme od lekara k lekarovi, neznasam zovseobecnovanie/
ja pracujem v nemocnici..teda riesim uz prepuknute ochorenia vyzadujuce hospitalizaciu..a patria medzi ne aj NU vakcinacie. Ja MUSIM rodicovi povedat, co sa s jeho dietatom deje..coho je to nasledok a ako sa to este cele moze vyvijat. Nie som urcite ziadna vynimka...musim sa zastat aj svojich kolegov, s ktorymi pracujem a teda vidim ich pracu..
Na novorodencoch maminky, ktore este pred porodom pridu za mnou, ze nechcu ockovat, NIKDY neprehovarame..koniec koncov BCG vakcina sa ockuje do 6tich týždnov veku a stale maju po odchode z nemocnice dost casu to riesit. O tom, aky nazor na nu mam, som Ti uz pisala. A ak ockujeme, tak pred maminkami, ktore s tym dobrovolne suhlasili.
Nerobim tu ziadne lobby za nase povolanie..ja sama mam osobnu, velmi negativnu skusenost s jednym panom doktorom , ktora bohuzial poznacila aj moje dalsie fungovanie v osobnom zivote..ale to je jedno 🙂 Je to pre mna jeden konkretny lekar, na ostatnych sa to nevztahuje.

petot
20. júl 2010

@sandra826: K čiernemu kašľu a 2-mesačnému bábätku mám niekoľko poznámok:
1, Dieťa sa nakazilo od cestujúceho otca? To znamená, že vysoká zaočkovanosť a "kolektívna imunita" tu na Slovensku by mu nepomohla, ani keby táto hypotéza naozaj fungovala.
2, Podľa nedávnej izraelskej štúdie práve zaočkovaní sú najväčšími prenášačmi čierneho kašľa, pretože ho dostávajú s menej výraznými príznakmi.
3, Vakcína nie je odpoveď na čierny kašeľ. Vysvetlenie je v mojich predchádzajúcich príspevkoch. Pozri prípadne http://www.rizikaockovania.sk/dok/preockovanie_... a prosím vydrž do konca.
4, Skúšala si tomu dieťaťu podať aspoň 500mg vitamínu C IM alebo IV? Podľa klinických štúdií v Japonsku, Kanade a USA takéto a vyššie dávky podstatne zmierňujú príznaky a skracujú trvanie čierneho kašľa.

sandra826
20. júl 2010

@petot idem IP...lebo to zas bude reci 🙂

petot
20. júl 2010

@maggie2: Príbeh 3-mesačného dievčatka, ktoré dostalo čierny kašeľ následkom vakcíny: http://www.rizikaockovania.sk/sved/brana.html

petot
20. júl 2010

@sandra826: Nech sa páči. 🙂