Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
11. aug 2010

@viliatko
Vypočul som si to teraz zo záznamu.
Škoda len, že nespomenuli korupciu na Slovensku, keď Slovensko objednalo v prepočte na hlavu 2x viac vakcín ako Česko, pričom Česko to následne ešte skresalo o 30%, o čom sa na Slovensku vôbec neuvažovalo. Prečo?

Asi aby MUDr. Zelník (SNS) s MUDr. Oleárom (riaditeľ Sanofi Pasteur Slovensko - dodávateľa vakcín) neprišli o super kšeft. Sú predsa zohratým duom, keď majú spolu 4 firmy.

manof
11. aug 2010

@helulicek
Bývaš na Slovensku? Lebo v Česku už nemusíš nič riešiť, keď je zakázané pokutovanie za neočkovanie.

manof
11. aug 2010

@halienka
Lekárka Ťa síce môže skúsiť presvedčiť, ale máš právo na informovaný (ne)súhlas, tak sa jednoducho nedaj!

lucula73
11. aug 2010

@bubulka722 to si ma potešila s tým preplácaním,možem povedať doktorke,že to vobec nebola pravda,čo mi včera povedala,že mi to po 2.roku nepreplatí.... 🙂

a neviete niekto,či je stanovené,dokedy treba začať s očkovaním hexavakcínou?je tam nejaký strop?inak idem v piatok na RUVZ osobne,som zvedavá,čo mi povedia 😠

manof
11. aug 2010

@nellina
To je síce pekné, ale rozhodovanie o platbách za zdravotnú starostlivosť VÔBEC NIE JE v kompetencii ÚVZ, takže sa tá preMÚDr.elá lekárka pýtala očividne na nesprávnom mieste.

Vecne príslušný úrad by tuším mal byť ÚDZS prípadne ŠÚKL, ale skôr to prvé. Alebo rovno MZ SR.

manof
11. aug 2010

@tin007
To je haluz, že by posledná dávka nemala význam ak by bol rozostup cez 6 mesiacov.
Je to jeden z mýtov, ktorý vyvracia Hirte vo svojej knihe "Očkování - pro a proti".

manof
11. aug 2010

@maximma
Ja som zo Žiliny.

manof
11. aug 2010

@miliharmi
@maggie2
Ak máš nejaký dobrý tip na článok v angličtine alebo nemčine, ktorý by o tzv. kolektívnej imunite pojednal neideologicky, tak sem s ním, preložím(e).

Inak mám ten pocit, že treba rozlišovať medzi chorobami. U tých, ktoré len ťažko mutujú, by som si dokázal predstaviť, že zaberie povedzme 90% zaočkovaných (ak by to očkovanie bolo účinné - ale to je už druhá vec). Ale u často mutujúcich (chrípka, zdá sa že síce menej, ale predsa aj čierny kašeľ) to je utópia. Ale aj u tých menej prispôsobivých sa môže stať, že sa "zadarí" a zmutuje to na niečo, proti čomu žiadna vakcína zatiaľ nie je. A potom nám bude 99% zaočkovanosť proti inému kmeňu danej pliagy úplne nanič.

Za rozhodne inteligentnejší prístup k pomyselnej kolektívnej imunite považujem aktívnu osobnú starostlivosť o svoje zdravie, životosprávu a súvisiace veci, ktoré majú na imunitu vplyv. Keď je v pohode imunitný systém ako taký a nie je rozhodený nepodareným očkovaním, a má tiež dostatok potrebných vitamínov a iných dôležitých látok, tak ani zmutovaný vírus, proti ktorému vakcína neúčinkuje, Ťa nepoloží.

Toto je inak vraj problém s očkovaním proti chrípke - síce si imúnnejšia voči tým očkovaným kmeňom, ale zase oveľa náchylnejšia na nákazu tými, kmeňmi, ktoré vakcína nepokrýva. Takže ak sa epidemiológovia WHO/CDC netrafia, tak Ti je vakcína viac na škodu než na úžitok. Tipujem, že niečo podobné to môže byť s pneumokokmi, možno aj Hi.

manof
11. aug 2010

@lucula73
V príbalovom letáku je len, že to je pre deti, tak ťažko povedať, lebo neuvádzajú, že do koľko rokov.

miliharmi
11. aug 2010

@manof
Zkus tohle, o kolektivní imunitě je víc dole, já to teda nejsem schopná pořádně přeložit, tak mrkni, zda by to bylo zajímavé.
http://articles.mercola.com/sites/articles/arch...

maggie2
11. aug 2010

@miliharmi @manof viete si vôbec predstaviť aká lavína by sa spustila keby firmy museli priznať aké dôsledky tie vakcíny v mnohých prípadoch mali? Škandál Contergan je jedným zo strašiakov farmafiriem ale i napriek tomu dôkazom ako po tom čo sa jednoznačne dokázalo že Contergan len v priebehu 4 rokov pokým kým nebol stiahnutý z trhu domrzačil deti a dodnes nie je firma schopná sa obetiam ktorých bolo rádovo vyše 5000 ospravedlniť, napriek súdnemu procesu ktorý trval XX rokov prakticky ani dodnes to nie je ešte uzavreté po vyše 40ich rokoch. Údajne bol o tom nakrútený i film ale žiaľ som ho nevidela.

manof
12. aug 2010

Pri útokoch na výnimky z povinného očkovania sa používa strach a predsudky:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/pri-utoko...

Aktuálny článok Barbary Loe Fisher o debilizačnej kampani - hystérii okolo pár stoviek prípadov čierneho kašľa v Kalifornii. Podobnosť so Slovenskom a osýpkami čisto náhodná?

V článku sa tiež dozviete o histórii informovaného súhlasu a viacero ďalších zaujímavých postrehov

manof
12. aug 2010

@miliharmi
V zásade tam píšu, že kolektívna imunita je mýtus, ktorý sa nezakladá na žiadnom vedeckom fakte. To by ostatne potvrdzovali aj opakované výskyty osýpok, mumpsu či čierneho kašľa, ktoré sa dejú navzdory 95% či vyššej zaočkovanosti.

Každopádne, článoček to vypadá byť veľmi dobrý, tak ho snáď v dohľadnej dobe preložím.

petot
12. aug 2010

@milihamri: Vezmime si poslednú poplašnú správu - epidémia osýpok v Európe. V Bulharsku je zaočkovanosť 96%, v Taliansku 91%, v Nemecku 96%, v Grécku dokonca 99%. Tak kde je tá vychvaľovaná kolektívna imunita, keď jedným dychom tvrdia, že v týchto krajinách zúri epidémia osýpok?
V Bulharsku bolo 71% chorých riadne zaočkovaných proti osýpkam.

Iný príklad je USA. Majú zaočkovanosť proti čiernemu kašľu až 99,94%, a stále majú epidémie čierneho kašľa! Majú epidémie osýpok v 100% zaočkovaných školách. A tak ďalej a tak podobne.

Kolektívna imunita je nikdy nepreukázaný mýtus.

tin007
12. aug 2010

@manof mne je jedno, co dr. hovori o max lehote medzi 2 a 3 davkou hexy, pre mna je dolezite respektovanie mojho rozhodnutia o posune, resp. neockovani

halienka
12. aug 2010

Ahojte priatelia, ďakujem vám všetkým za odpovede 🙂 som totiž zvažovala či dať "akože" zatiaľ len odklad po 2. roku (v kútiku duše budem dúfať, že sa očkovanie za ten čas stane len odporúčaným) a neskôr ho odmietnuť úplne. Akurát tá tretia dávka hexy ma trochu brzdí, že mi tam začne doktorka nejako tak argumentovať že len do určitého času to má význam (aj keď podľa mňa tie 2% či koľko ešte z nej získa už asi nezohrávajú až takú dôležitú úlohu) a ako jej mám potom odpovedať aby som nevyzerala blbo 😝 😀 Ale keď to akceptuje lekárka tin007 tak snáď aj tá moja bude 😝 😀 Ja pred dr. operujem stále tým, že mám Crohna a v mužovej rodine sa vyskytujú alergie a jednoducho ak má malá nejaké predispozície, tak mám strach že to očkovanie spustí. Ono tie ich reči, že by to ochorenie prišlo tak či tak sú podľa mňa iba hnusné alibistické žvásty aby nemuseli preberať zodpovednosť, predsa veľa ochoreniam sa dá predísť aj keď má človek nejakú predispozíciu a tiež je rozdiel ak nejaké ochorenie príde vo veku napr. 2 roky alebo vo veku 30 rokov - pochopí ten čo nejakým chronickým ochorením trpí 😒

maggie2
12. aug 2010

Oprava: Včera o 22:32 som urobila v príspevke chybu: namiesto cholery som uviedla lepru.

nina88
12. aug 2010

Ahojte, ja sa do tejto problematiky vobec nerozumiem, ale napriek tomu som tak nejak instinktivne nedala zaockovat proti tubere mojho syna (v porodnici) a s doktorkou dohodla rocny odklad ostatnych ockovani... Pride mi chore zasahovat do este nevyvinuteho imunitneho systemu...
Myslite,ze robim dobre? POtrebujem sa nejak uistit,ze to neni chyba, chcem pre svoje dieta len to najlepsie...
Moja prva dcerka bola riadne ockovana a mam podozrenie, ze jej to spustilo ekzem a alergie, nehovoriac o prisernej imunite na ktorej uz 4 roky (od roka) pracujeme...

maggie2
12. aug 2010

@nina88 rozhodla si sa ako matka, ktorá najlepšie pozná svoje vlastné dieťa. V svojom rozhodnutí nie si osamotená. Moja dcéra má 5 rokov a tiež nikdy nebola očkovaná proti TBC, pretože náš pediater v Rakúsku nám to vôbec neodporučil. Pričom Rakúsko má štatisticky viac prípadov TBC než Slovensko, touto vakcínou oficiálne nie je odporučené plošne očkovať kvôli vyššiemu výskytu vásžnych vedľajších účinkov než je samotná pravdepodobnosť nakazenia sa TBC. Ak budeš cestovať teda do Rakúska, podľa našich expertov na MZ alebo ÚVZ ktorí tak očkovanie novorodencov BCG vakcínou zastávajú, by to malo byť posudzované ako cesta do rizikovej krajiny. Ale nie je. Žijeme tu s detičkami ktoré väčšina proti tbc zaočkovaná nie je a všetko v pohode. Žiadne traumatizovanie a vymývanie mozgov strašením z rizika tbc.

nina88
12. aug 2010

@maggie2 dakujem... 🙂

denisocka
12. aug 2010

ahojte,tak už aj my máme za sebou odmietnutie - resp. "odloženie" BCG v porodnici 😉

pifina
12. aug 2010

@denisocka a ako si to zdvovodnila? mala si uz pred porodom nejaky pokec s lekarmi? aby som sa vedela pripravit, ked sa raz dopracujeme k babu 😵

manof
12. aug 2010

@nina88
Problémy s imunitou u dcérky s najväčšou pravdepodobnosťou ozaj spôsobilo očkovanie.
A inak si myslím, že si urobila dobre, že si to všetko posunula za prvé narodeniny.

samiana
12. aug 2010

@manof
Vďaka za preklad článku od Barbary Fisher, práve od nej mám už info o histórii informovaného súhlasu, hoci z iného, staršieho článku. V USA je možné odmietnuť vakcináciu z náboženského alebo filozofického dôvodu, na Slovensku oficiálne nie.

V tom článku je aj odpoveď na otázku miliharmi o kolektívnej imunite. Aj keď zaočkujete každého, nie je isté, že choroba sa nebude šíriť ďalej, ak napr. čierny kašeľ kulminuje každých 4-5 rokov, potom naozaj vakcína má pofidérny účinok (versus riziko, ktoré so sebou prináša). To nie sú skutočné fakty, o ktoré sa "kolektívna imunita" opiera, to sú len úmysly vakcinátorov, že je to tak žiadúce, aby 100% -ná začkovanosť priniesla aj 100% imunitu.

A miliharmi, Ty a tvoja rodina ste priniesli na oltár kolektívnej imunity už priveľkú obeť a predsa sa Ťa obviňovanie tých, ktorí majú strach v prvom rade sami o seba (hoci si ho obliekajú do krásnych rečí o vyššom dobre), stále ako svedomitej matky bolestne dotýka. Ty nechceš byť "príčinou" utrpenia druhých, ale pamätaj na to, že za existenciu choroby ako takej nenesieš zodpovednosť. Je to práve klasická medicína, ktorá si uvedomuje svoju bezmocnosť voči chorobám, ktoré nedokáže liečiť, ktorá sa dala na riskantnú cestu jednotnej "liečby" imunit. systému umelým dráždením a z pozície moci a autority tvrdí, že niet inej cesty. Bola som na besede s detskou lekárkou, ktorá hovorila o príčine čoraz väčšieho počtu vakcín - populácia sa stáva na antibiotiká rezistentná, lieky nezaberajú a preto radšej takáto prevencia...a na vírusy je klasická medicína s liečbou úplne mimo. Nakoniec nám zostane aj tak len náš vlastný imunitný systém a zásady hygieny, ak sa len nechceme nechať očkovať všetkým, čo bude k dispozícii a to pravidelne, celý život. Inak sa Kolektívna Imunita nikdy nedosiahne, ale to skôr nastane Kolektívny Kolaps Života.

samiana
12. aug 2010

@maggie2
ďakujem za uznanie, mne je tiež sympatický Tvoj prístup a aktívna pozícia, ktorá tak chýba vo vedomí mnohých na Slovensku.Len preto sú tu možné také anomálie, že nemáme dostatočne vo vedomí mnohé aspekty života, niekedy z nedostatku poznania, niekedy sme ešte zastrašení, ale vyriešiť si to musíme sami, čaká sa len na nás. Práva už máme, len sa treba o ne zaujímať a trvať na ich dodržiavaní, hoci to dosť narušuje "zónu komfortu" nielen pacientov, ale aj mnohých lekárov a samozrejme, štátnych úradníkov.

maggie2
12. aug 2010

@samiana ďakujem samiana. Ale aj na SK je možné odmietnutie z náboženských dôvodov. Pozri si v elektronickej zbierke zákonov zákon 576/2004 a v úplnom závere je dodatok zoznam chorôb a diagnózy. Odmietnutie vakcinácie z náboženských dôvodov je tam pod číslom "Z 28.x" to x som tam dala namiesto jedného čísla, ktoré je tam uvedené, lebo spamäti ho neviem 😉

samiana
12. aug 2010

@maggie2
Viem o tej výnimke, preto som napísala, že oficiálne nie, pretože si ju musíš doslova aktívne vyhľadať, aby si ju mohla použiť, a to nie je také jednoduché, hoci som mohla použiť výraz "prakticky nie". Napríklad by sa o tom mohlo hovoriť priamo u detského lekára, ak niekto odmieta očkovanie, ale vieš, ako to aj bolo v tom článku, je to taký "nedôveryhodný dôvod", skôr výhovorka, však nábožensky nech si verí každý, čo chce, keď sme na poli medicínskom, musíme veriť v jej dogmy a podľa toho konať, nie podľa svedomia. A aj za odmietnutie z náboženských dôvodov človeka čaká pokuta, v praxi aj oficiálne je možné neočkovať iba pri existencii kontraindikácií očkovania.
Inak, čo sa týka priamo priestupkového konania, malo by sa riadiť Zákonom o správnom konaní 71/1967kde §3, ods.2 hovorí:
" Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu."
A prax zase hovorí, že účastníci priestupkového konania vo veci nepodrobenia sa povinnému očkovaniu zažili niečo úplne iné, a nie, že by snáď aj tým, ktorí odmietli z náboženských dôvodov očkovať a nevedeli o tej možnosti, niekto z úradníkov pomáhal, aby dotyčný z neznalosti neutrpel ujmu. Jednoducho si myslím, že individualitu a silu osobného presvedčenia na Slovensku (nielen) ešte nezačali brať vážne. Myslite si, čo chcete, ale urobte to, čo vám nariadi autorita.

maggie2
12. aug 2010

@samiana áno rozumiem, ale ak človeku nejaký zákon niečo umožňuje, nemožno ho iným zákonom za učinené rozhodnutie v súlade s druhým zákonom sankcionovať. A pokiaľ ide o priestupkové konanie, že pokiaľ nejaký orgán ma bude z niečoho obviňovať, ja sa nemusím brániť v tom zmysle že budem dokazovať zákony SR. Podľa právneho poriadku stačí sa na zákon odvolať, ja nie som povinná ho dokazovať (v analytickom zmysle)

maggie2
12. aug 2010

@samiana inak ešte doplním, ak niekto argumentuje obavami o zdravie dieťaťa v dôsledku vedľajších účinkov, jeho pohnútka k nevakcinácii je neporovnateľná napríklad s ľahostajnosťou rodiča ktorému je všetko jedno. A preto takáto pohnútka nemôže byť v žiadnom prípade spôsobilá byť kandidátkou na akúkoľvek peňažitú sankciu.

samiana
12. aug 2010

@maggie2
plne súhlasím 🙂 😉