Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

latvia
30. aug 2010

@blovitc120 jasne, PC pomoze, len nie kazde dieta je ockovane v riadnom termine a tyzdenne obcas pribudnu aj 2 deti, aktualizovat to pri kazdom nakupe, hlavne ked tie vakciny maju dlhu zivotnost mi pride viac roboty ako nakupit 200 vakcin a pri 20 vakcinach v chladnicke dokupit znova 😅

maggie2
30. aug 2010

@latvia nechcem to rozoberať nanovo ale snáď sa nestalo že tá lekárka už VOPRED vajlikovej vyúčtovala tú vakcínu poisťovni a poisťovňa ju už registruje ako realizovanú? V prípade takéhoto podozrenia (vyplývajúceho z postoja lekárky) sa @vajlikova dá ľahko zistiť či lekárka sa nedopustila fingovaného úkonu a to sa dá ľahko zistiť tak, že sa obrátiš na Zdravotnú poisťovňu z dotazom, či na meno Tvojej dcéry bola hradená táto vakcína. Vakcína môže byť na meno dotyčného hradená až vtedy, keď dôjde k realizácii úkonu, teda aplikácii vakcíny do organizmu.

latvia
30. aug 2010

@maggie2 teoreticky je mozne vsetko, ale to by bola dost velka trufalost 😅 dufam ze sa takto nezachovala 😕 zavolat do poistovne sa asi da, mozno jej tam daju info ....ja netusim ako to funguje, len mi proste pride nelogicke vybrat vakcinu na meno dietata, cim by v podstate do poistovne uz slo ze ju dieta ma, a neaplikovat ju....zatial som sa s tym nestretla, ale mozne je vsetko ...
lebo k by vakcina bola vybrana na meno dietata, to by zrejme musela dr. vybrat vakcinu na recept, nie?aj tak mi to nejde do hlavy, ze o co jej vlastne ide, ved ako som vravela, vakcina moze padnut, rozbit sa a inac znehodnotit, to by sa poriesilo zaznamom a v poistovni by to zrejme vzali ako fakt a dali by dalsiu, alebo som prilist utopisticka? 😝 😀

zelmirka1
30. aug 2010

co sa tyka tych vakcin, tak myslim ze je to nezmysel ze sa vyzdvihne na meno a potom sa uz neda to riestit.
prave menim lekarku a bavili sme sa o tom a vysvetlila mi ze ona ma pocet deti v urcitom veku a podla toho dostane vakciny ktore postupne aplikuje, samozrejme ak niekto meni lekarku tak zavisi v akom obdobi to je, treba sa len dohodnut ktore este aplikuje povodna a ktore ked pride k novej, k lekarke sa prehlasuje vzdy koncom mesiaca aby od zaciatku dalsieho bolo dieta uz evidovane u novej, vakciny urcite dostavaju dopredu ale zase hadam nie na niekolko rokov, aj tak kazde dieta nie je ockovane v riadnom termine kvoli roznym okolnostiam. To je zase len strasenie doktorky a natlak na rychle zaockovanie, vsetko je otazka dohody a predsa ma clovek pravo na zmenu lekara.

magdal1
30. aug 2010

@maggie2 presne takto ma to napadlo, ze to lekarka uz poistovni vyuctovala

klara_klara
30. aug 2010

@maggie2 maggie presne tak uz ostavaju len iracionalne argumenty...nuz niektori lekari nas bohuzial aj takto udivuju 😉

maggie2
30. aug 2010

@majamat prečo urážaš manofa, keď tvrdíš že niečo nevie, pričom Ty nevieš či to on naozaj nevie alebo vie, pretože jeho argumentáciu sledujem a on nikdy netvrdil, čo mu podkladáš Ty.

Ďalšie Tvoje tvrdenia majú logické chyby, napríklad: nie je podstatné v tomto kontexte či sa jedná o autoimunitné ochorenia ktoré môžu z podania vakcín vzniknúť (vyjmúc napr. nehody vo výrobe, kontaminované alebo vadné šarže-tam potom o autoimunitnom ochorení nemôže byť reči) a či sa autoimunitné ochorenia sa môžu spustiť aj po prirodzenom prekonaní infekcie, ako že môžu, samozrejme.

Z Tvojich vyhlásení ale vyplýva, že ak má niekto predpoklady tieto autoimunitné ochorenia dostať, tak ich dostane tak či tak, či zaočkovaním, či prekonaním prirodzene získanej riadnej infekcie. V tom prípade totiž, by očkovanie nemalo zmysel. Okrem toho, táto Tvoja premisa sa nezakladá na pravde, nakoľko po prirodzenom prekonaní chrípky sa napr. GBS (G.Barré Syndróm) nevyskytuje ale po zaočkovaní vakcínou proti chrípke sa toto ochorenie môže vyskytnúť (r.1976 50 miliónov Američanov zaočkovaných proti avizovanej epidémii chrípky ktorá sa nakoniec nekonala. Výsledok: 500 ľudí ochrnulo!)

Z uvedeného vyplýva, že nejde o to aký je mechanizmus vzniku týchto chorôb, či pri vakcinácii, čo po prirodzenom prekonaní choroby, ale aká je miera rizika (pravdepodobnosti) že sa týmto rizikám vystavíme. Ak je výskyt nežiadúcich účinkov v prípade 100 percentného zaočkovania automaticky vopred istý a predvídateľný (napr. bcg vakcinácia v 4 dni života) a po morálnej stránke sa s tým vysporiadavame že ako ide o "nutné zlo" v prospech zdravia tisíc iných detí - tak to nie je morálne ale nemorálne, pretože takáto morálka zodpovedá možno vojnovým stavom, ale nie právnemu stavu v demokratickej spoločnosti, kde práva jedinca sú nanajvýš chránené aj keby malo ísť o prospech tisícky ďalších jedincov. Napríklad: Nikto Ti nemôže odobrať z konta peniaze, lebo Ty máš príliš veľa (subj.názor) a druhý nemajú nič.

Ide o to, že je Tvoje právo slobodne sa rozhodnúť, či sa buď vystavíš rizikám plynúcich z vedľajších účinkov vakcín, alebo naopak vystavíš sa riziku, že by si sa MOHLA (neznamená nutne že sa nakazíš, tam sú tiež len pravdepodobnosti a nie zákonitosti) nakaziť chorobou a tá by nemusela mať mierny, obvyklý, ale naopak horší priebeh. Toto je príznačné pre BCG vakcíny proti TBC, ktoré boli v mnohých krajinách pozastavené, nielen kvôli priaznivej epidemiologickej situácii ako sa obvykle tvrdí, ale i kvôli tomu že štatistické riziko vedľajších účinkov bolo väčšie než osoh, t.j. pravdepodobnosť že by sa TBC človek nakazil, pričom účinnosť bcg vakcín (ochrana pred nakazením je zároveň vysokým percentom nezaručená)

Pričom takisto nie je dokázané, že ak niekto ochorie na vedľajšie účinky vakcíny v danom momente a v danom čase (napríklad ako 4 dňové či mesačné dieťa) že takisto nutne ochorie na autoimunitné ochorenie v dôsledku prirodzeného prekonania choroby napr. v 5 roku života. To je tým že tie mechanizmy fungujú inak s ohľadom na rôzne faktory a nemožno to paušalizovať.

To, že sa majú robiť vyšetrenia pred očkovaním, a z tvojho príspevku to vyzerá akoby si ospravedlňovala že sa nerobia, resp. že to ani veľký zmysel nemá, lebo sú inkubačné doby, resp. sú nutné špeciálne odbery, tak to mňa ako rodiča nezaujíma. Mňa ako rodiča zaujíma to, že mám právo podľa zákona na to aby moje dieťa bolo vyšetrené na prípadné kontraindikácie a to tak, ako je len možné so súčasnými dostupnými vedeckými a medicínskymi poznatkami tejto doby. A to podotýkam ešte raz, nie je moja kratochvíľa ale zákonné právo. Ak sa ako rodič uspokojím s len predpokladom, že dieťaťu nič nie, ak mi stačí púhy predpoklad, že nie sú kontraindikácie, v poriadku, je to MOJE riziko. Ale keď mi tento predpoklad nestačí, a žiadam vyšetrenia, nik nemá právo ma obviňovať, že robím zbytočné problémy. A ak tieto vyšetrenia urobené nie sú, prípadne mne osobne sa aktuálny zdravotný stav dieťaťa nepozdáva (pričom nemusím byť lekár) nik ma nemôže nútiť PREVZIAŤ zodpovednosť za riziko vakcinácie.

Pretože ak štát sa k tejto zodpovednosti nehlási (neexistujú zákony na odškodňovanie obetí očkovania) a lekár po splnení podmienok zo zákona o informovanom súhlase dotknutej osoby sa tejto zodpovednosti ZBAVUJE, zo zákona jasne vyplýva, že za zdravie svojho dieťaťa je ZODPOVEDNÝ RODIČ.

Na záver: Tvoj predpoklad citujem: "no povedzme si co sa stane, ak viacery zacnu odmietat ockovanie. zacnu sa sirit infekcie a to aj medzi ludmi, ktori sice zaockovany boli, ale ich telo si nevytvorilo dostatocne mnozstvo protilatok. neockovany clovek moze ochorenim ohrozovat aj ostatnych" koniec citácie z Tvojho príspevku. Takže čo je to podľa teba viacerí ? Aké percento? Aký počet? Aký zmysel má Tvoje tvrdenie o zmysluplnosti očkovania keď pripúšťaš že i zaočkovaní môžu ochorieť? Či si snáď myslíš že zaočkovaní nemôžu chytiť inak ochorenie len od nezaočkovaného? Logicky si odporuješ pretože ak pripustíme že zaočkovaný sa môže nakaziť, nič nebráni v tom aby i zaočkovaný naďalej nakazil ďalších čo nezodpovedá Tvojej domnienke že choroby šíria len nezaočkovaní.

sabiatko
30. aug 2010

hej, to je zaujimave. ja som tu hexavakcinu vybrala este asi pred 2 mesiacmi. ma ju dokina v chladnicke, ale nakoniec som sa rozhodla, ze mu ju nedam, mozno... mooooooozno ked bude mat rok. tak co teraz? ja idem v septembri k novej pediatricke, mam tu vakcinu brat so sebou? a nepokazi sa dovtedy, ked sa furt takto prevlacuje?

fibi
30. aug 2010

zdravím, nestíham to tu všetko už sledovať, ako je to teraz s tým očkovaním MMR? V zákone je už pevne stanovená hranica do 18m? A čo sa stane, ak sa z nejakej príčiny dovtedy nepichne? Nemusí sa už pichnúť vôbec? 😕

manof
30. aug 2010

@sabiatko
Ale veď to je haluz. Očkovanie prepláca poisťovňa, keď je aplikované. Keďže sa tak nestalo, nemá zatiaľ čo preplatiť. A keď nemá čo preplatiť, nemôže to byť na meno Tvojho dieťaťa. Alebo mi niečo uniklo?

To, že lekárka má niekde vakcínu ktorá má čisto fiktívne byť určená Tvojmu dieťaťu, Ti môže byť úplne ukradnuté.

Aspoň ja by som sa na to vybodol a nech si s tou hexou robí doktorka, čo chce.

sabiatko
30. aug 2010

@manof no mne prave doktorka dala recept na adamkovo meno a som to vybrala v lekarni a doniesla k nej. v ten den sa adamkovi zapalil vpich po bcg, tak mu to nedala a neskor som si to zas ja rozmyslela, takze to tam trci u nej v chladnicke. tak neviem teraz co s tym...

manof
30. aug 2010

@fibi
To je výklad, ktorý je populárny tu medzi nami.
Samozrejme, ÚVZ SR si to vykladá tak, že normálne by sa to malo do 18 mesiaca veku pichnúť, a ak sa nestíha, tak v najbližšom možnom termíne.
Ale to je len výklad, nič také v zákone 355/2007 Z.z. ani vyhláške MZ SR č. 585/2008 Z.z. v znení vyhlášky MZ SR č. 273/2010 Z.z. NIE JE. Takže dá sa to vykladať tak i onak a ten náš obľúbený výklad je použiteľný až pokým súd nerozhodne o tom, ktorý výklad je správny.

Takže smelo do toho.

manof
30. aug 2010

@sabiatko

Zaujímavé...
To je prvý krát. čo počujem, že hexa kupuje na recept na meno.

Každopádne nepoužité liečivá sa zásadne vracajú do lekárne.

Prípadne to môžeš skúsiť vysvetliť poisťovni.

sabiatko
30. aug 2010

@manof ona tam nedala len datum, ze si to mozem vybrat kedy chcem, ale inak to bolo na meno. tak to asi vratim do lekarne, dik.

majamat
30. aug 2010

@maggie2 , prvy tvoj odstavec: na toto nejdem reagovat.

druhy odstavec: uznavam, ze sa stavaju nehody vo vyrobe, ale nejedna sa len o ockovacie latky. nenechas sebe, alebo svojmu dietatu preto podat injekciu, infuziu, chemoterapiu, transfuziu a pod.? to by som chcela vidiet ako to odmietnes ked bude ohrozeny zivot.

treti odstavec: nemusi taketo ochorenie vzniknut zrovna po chripke, ale aj po inych infekciach. napr. taka bezna streptokokova infekcia.

stvrty odstavec: ako keby bolo moralne pri prevoze zachrankou, pre zachranu jedinca, zrazit dalsich 10 ludi. na tuto temu by sa dalo polemizovat.

piaty odstavec: cim menej zaockovanych, tym sa zvysuje riziko nakazenia. konkretne TBC - stretla som sa z mnohymi ludmi, co TBC prekonali (starsi ludia, ktori mozno neboli ockovany) a mnozstvo ludi pri ockovani malo zvysenu reakciu na TBC, to znamena, ze sa s nou stretli, ale neochoreli. takze az take ruzove to nebude.

siesty odstavec: tak isto to neznamena, ze sa to nezaockovanim vyluci.

siedmy odstavec: pri beznom vysetreni jednoducho nie je mozne skontrolovat s istotou, ze v tele nie je ziadna infekcia. tych vysetreni je obrovske mnozstvo a vysledky niektorych odberov su az za 4 tyzdne a podobne, kym pridu, dieta sa zas stretne s nejakou infekciou a preto to nema vyznam.

osmi odstavec: netvrdim, ze zakony su dokonale a netreba ich zmenit. ockovaci kalendar by sa mal tiez obmienat, ale preto nemusime mat uplnu averziu voci ockovaniu.

deviaty odstavec: aky pocet? viem ja, ale urcite bude stupat a nasledky sa nemusia prejavit za rok, alebo dva. mozno za desat, ... niektore ochorenia su infekcne len, ked sa rozvinu a preto sa mozeme nakazit od cloveka, ked prekonava infekciu a nie len ked sa s nou stretne a neochorie. niekedy zavisi od mnozstva mikroorganizmov a u choreho je ich omnoho viac. ano aj zaockovany sa moze nakazit a ked sa zvysi vyskyt, zvysi sa riziko nakazenia. bohuzial, pracu za imunitny system neurobime.

vyprovokovala si ma a musela som napisat, ale uvedomujem si, ze tvoj nazor a samozrejme aj inych nezmenim, tak ako nezmenis ty moj.

vajlikova
30. aug 2010

Ahojte. Volala som do poisťovne, vo výkaze za júl nefiguruje že by malej bola preplatená vakcína, a výkaz za august bude dostupný až v sept. No a že vraj sa vakcíny preplácajú individuálne, u niektorých až po pichnutí, niektorý si to dávajú do výkazu už po vybratí z lekárne. Či už naša doktorka dala preplatiť sa dozviem v sept. z vyúčtovania. Takto mi to v poisťovni vysvetlovali. No a ja som im načrtla náš problém, a že mi zavolajú do 1 hodiny čo bude s vakcínou. Som zvedavá. Dôvera je teraz v koncoch, a preto lekárov strašne moc moc kontroluje... to mám od mojich známich, čo pracujú v zdravotníctve,

vajlikova
30. aug 2010

ĽUDIA! Prevenar našej ex doktorke už poisťovňa preplatila 22 6. 2010.

divoska
30. aug 2010

:((( co na to povedat... @maggie2 stacilo by hento na nahlasenie na urad nad dohladom?

vajlikova
30. aug 2010

ja by som strašne chcela vedieť, čo z toho doktorka mala, že si dala tak dopredu predplatiť ten prevenar. predpokladám že v augustovom vyúčtovaní bude figurovať aj infanrix-hexa. to ma asi porazí

ani3012
30. aug 2010

@manof aj my sme mali Hexu na meno a spolu s tým som vyberala aj prevenar -to ešte minulý rok

vajlikova
30. aug 2010

No a som zvedavá čo sa bude diať, v prípade, že sa stane zázrak a o 3 roky pominú dôvody na odmietnutie, a naša doktorka teda nahlási poisťovni že má záujem očkovať, tak to by som musela asi ja hradiť- jedna osoba má predpísanú iba 1 vakcínu- aj keď môj postoj k vakcínam sa už nikdy nezmení ajtak by som to odmietla- môžu sa ma opýtať kam sa stratila tá vakcína???

vajlikova
30. aug 2010

Zdravotnú dokumentáciu už mám u novej, takže tak už zápis ex doktorka nemôže urobiť, asi to je moja jediná ochrana. Ona vlastne neprávom vybrala tú vakcínu, my sme ju nedostali- tak dúfam že to bude stačiť na moju obhajobu. Ale ajtak by ma zaujímalo čo z toho mala?

vajlikova
30. aug 2010

@maggie2 ty si písala že v prípade ak doktorka si dá preplatiť vakcínu skôr ako bola pichnutá, tak sa dopustila chyby. Odkiaľ máš túto info? Mne v poisťovni povedala panička, že sa to prepláca individuálne, buď už po prevzatí z lekárne, alebo aj po očkovaní...

vajlikova
30. aug 2010

U nás v prípade keď to žiadala preplatiť v 6. mesiaci, vtedy sme už veselo navštevovali nemocnice, vtedy sme sa chystali na lumbálnu punkciu do Bystrice, tak už v tom čase existovala kontraindikácia, nechápem to

roo
30. aug 2010

@vajlikova Co konkretne znamena, ze "Dovera je teraz v koncoch"? Mozes do IP, prosim?

BTW - u nas ockovanie prebieha tak, ze lekarka si predvolava deticky na poradnu s ockovanim, dovezie si vakciny so sebou a ockuje. Domnievam sa, ze ked nejake dieta nezaockuje, pouzije vakcinu pri dalsej skupinke deti.

vajlikova
30. aug 2010

@roo Dôvera má finančné problémy, zažili sme to na vlastnej koži- šetrí si kde sa len dá. U našej doktorky je oficiálne vyvesená výzva, aby pacienti tej ambulancie prestúpili do inej poisťovne, lebo dôvera 2 mesiace im neprepláca nič, a môže sa stať, že od januára sa stanú samoplatcami. Aj moja gynekologyčka mi túto info potvrdila.

petot
30. aug 2010

@vajlikova: Máš s dieťaťom dosť starostí a nepotrebuješ ešte aj riešiť starosti bývalej lekárky, ktoré zavinila sama tým, že nerešpektovala Tvoje stanovisko, ktoré je pre ňu záväzné - že sa očkovať nebude.

Myslím, že len vyvíja na Teba nátlak. Ty nie si nikomu povinná robiť kuriéra zdravotníckeho materiálu. Ak lekárka nevie, čo s vakcínou, nech sa poradí s ÚVZ alebo s poisťovňou. Ty to VÔBEC nerieš. Popravde, ani nemáš páky na to, aby si to vyriešila, ani keby si chcela. Toto si musí vyriešiť lekárka. Zabudni na nejakú vakcínu v jej chladničke a venuj sa radšej dieťatku 😉

petot
30. aug 2010

@majamat: Akurát s BCG vakcínou si trafila vedľa. Je dokázané, že neznižuje riziko nakazenia tuberkulózou, práve naopak, zvyšuje. K ostatným veciam som už svoj názor napísal.

klara_klara
30. aug 2010

@maggie2
To, že sa majú robiť vyšetrenia pred očkovaním, a z tvojho príspevku to vyzerá akoby si ospravedlňovala že sa nerobia, resp. že to ani veľký zmysel nemá, lebo sú inkubačné doby, resp. sú nutné špeciálne odbery, tak to mňa ako rodiča nezaujíma. Mňa ako rodiča zaujíma to, že mám právo podľa zákona na to aby moje dieťa bolo vyšetrené na prípadné kontraindikácie a to tak, ako je len možné so súčasnými dostupnými vedeckými a medicínskymi poznatkami tejto doby. A to podotýkam ešte raz, nie je moja kratochvíľa ale zákonné právo. Ak sa ako rodič uspokojím s len predpokladom, že dieťaťu nič nie, ak mi stačí púhy predpoklad, že nie sú kontraindikácie, v poriadku, je to MOJE riziko. Ale keď mi tento predpoklad nestačí, a žiadam vyšetrenia, nik nemá právo ma obviňovať, že robím zbytočné problémy. A ak tieto vyšetrenia urobené nie sú, prípadne mne osobne sa aktuálny zdravotný stav dieťaťa nepozdáva (pričom nemusím byť lekár) nik ma nemôže nútiť PREVZIAŤ zodpovednosť za riziko vakcinácie.

Pretože ak štát sa k tejto zodpovednosti nehlási (neexistujú zákony na odškodňovanie obetí očkovania) a lekár po splnení podmienok zo zákona o informovanom súhlase dotknutej osoby sa tejto zodpovednosti zbavuje, zo zákona jasne vyplýva, že za zdravie svojho dieťaťa je zodpovedny rodic

maggie2
30. aug 2010

@vajlikova nemožno si vykazovať výkony na účet pacienta v zdravotnej poisťovni, ktoré ešte neboli realizované