Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

lucik106
12. mar 2011

chcem sa opýtať: boli sme zaočkovaný proti tbc, potom vakcínou prevenár a teraz nás čaká dalšia v poradí... viete mi niekto povedať proti čom je tá vakcína? mám právo odmietnuť to očkovanie? a ak ho odmietnem, tak môžem mať z toho nejaký postih- pokutu? a v akom prípade sa to uzná ako priestupok? bude to mať nejaký dôsledok na zdravie?

andreajakubska
12. mar 2011

@lucik106 Nechala si zaočkovať dieťa a ani nevieš proti čomu?!

blovitc120
12. mar 2011

@lucik106 nikdy sa nerozhoduj o ockovani (ci uz proti alebo za) na zaklade toho, ze si nieco videla v telke. Musis vediet, kvoli akemu prospechu das alebo kvoli akym rizikam nedas zaockovat, to nie su doplnky vyzivy, ale vakciny. Sudim, ze vela informacii o tom nemas, ked ani nevies, proti comu si mala dieta ockovane. Predpokladam, ze dostalo aj Infanrix Hexa, kedze dnes sa aplikuje naraz s Prevenarom a caka vas zase Infanrix Hexa+Prevenar.

manof
13. mar 2011

@lucik106
Prehľad vakcín v povinnom očkovaní na Slovensku:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacie-l...

Máš tam rovno aj odkazy na príbalové letáky, tak si to môžeš poklikať a popozerať, za akých okolností by Tvoje bábo podľa výrobcu vakcíny NEMALO byť očkované (kontraindikácie), ako aj čo všetko HROZÍ po očkovaní danou očkovacou látkou (ono toho je viac, než udáva výrobca, ale to, čo udáva, je neodškriepiteľné), tzn. nežiaduce účinky.

Odmietnuť môžeš. Jediným možným postihom je pokuta do 331,- €, aj to len na základe protiústavného zákona a protiústavnej vyhlášky, ktoré odporujú najmenej dvom zákonom SR, najmenej 7 článkom Ústavy SR a najmenej 5 medzinárodným zmluvám záväzným pre SR. K tomu viac tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/protipravno...

Priestupkom ani podľa protiústavného zákona č. 355/2007 Z.z., ktorý stanovuje tú pokutu max. 331,- €, NIE JE, keď odmietneš konkrétnu vakcínu, ale len keď odmietneš úplne akékoľvek očkovanie proti jednej alebo viacerým z 11 chorôb, proti ktorým sa na Slovensku povinne očkuje. Takže keď odmietneš Priorix alebo odmietneš všeobecne MMR-vakcínu (okrem Priorixu teda M-M-R II, M-M-RvaxPro, prípadne Priorix Tetra alebo ProQuad) a budeš žiadať samostatné vakcíny proti jednotlivým chorobám, NEDOPUSTÍŠ SA PRIESTUPKU.

jana
13. mar 2011

ja sa chcem opytat, z tych povinnych ockovani, kt. teda odporucate? Ci odporucate vobec neockovat?
Moj maly sa narodil predcasne a zatial nebol vobec ockovany. Teda okrem Synagisu a musim povedat, ze zatial sme vobec neboli chori a to mal od septembra do februara tracheostomiu. A to sme nesedeli len doma ale sme pekne von chodili a zopar krat medzi deti. Neviem ake mozu byt vedlajsie ucinky pri tomto ockovani, ale som rada ze tento rok ho absolvoval i ked je nepovinne.
No caka nas cochvila povinne a preto ma zaujima ci predsa len nie su ockovania, ktore odporucate.
Raz som bola na prednaske z byvalou pediatrickou (teraz sa uz venuje niecomu inemu) a dostali sme sa aj k teme ockovanie a ona spominala, ze jej vnucata teda ockovane niesu na vsetko. Myslim, ze vtedy spominala, ze tuberkolozu alebo tetanus by predsa len odporucila (neviem presne) ale TBC by sa mozno malo zrusit buduci rok tak neviem.
Je niekde uceleny popis tychto chorob, proti ktorym je povinne ockovanie? Napr. ja vobec neviem co znamena ockovanie proti pneumokokam .. ako kebyze, mi maleho idu dat ockovat, tak sa popytam, ale uz viem dopredu odpoved, to by uricte pani dr. vyzdvihla vsetky pozitiva, tak ako to bolo pri synagise a vlastne by mi nevysvetlila laicky, ze co to za chorobu je a preco sa proti tomu ockuje. Dakujem.

sofhia
13. mar 2011

@jana skus si pozriet prispevok hned nad tvojim, pripadne par stran tejto diskusie, a najdes odpoved. vacsina ludi tuto je proti ockovaniu celkovo a neodporuca nic. nasa mala zial ma nieco, ale uz nic mat viac nebude...ale rozhodnut sa musis ty sama. informacii je dostatok - tu hned vyssie najdes zhrnutie a potom to chce len triosku tvojho casu, prejst si odporucene linky.

tamix
13. mar 2011

@jana Aj naša dcérka sa narodila predčasne, my sme Synagis odmietli. Ja som sa rozprávala s jednou pediatričkou a tá mi povedala, že keď je Tamarka predčasne narodená, tak by v žiadnom prípade neočkovala. No to je jedno tvrdenie. Musíš sa sama rozhodnúť. Každý Ti vie dať len dobrú radu, ale rozhodnutie bude na tebe. Nikto ti s rozhodnutím nepomôže, ani mne "nepomohol". Pomocou bolo to množstvo informácií, ktoré som tu získala a podpora od tu prítomných rodičov, ktorých detičky mali zlé, či fatálne následky po očkovaní. No určite to nebude jednoduché rozhodovanie. Držím palce 😉

lucik106
13. mar 2011

@andreajakubska viem proti čomu je a nie je zaočkova&ná, ja sa pýtam na nasledujúcu vakcínu, ktorá nás čaká pre radu a nie pre buzeráciu, tiež som naspadla včera z višne

@manof ďakujem

andreajakubska
13. mar 2011

@lucik106 Tak asi som spadla ja z višne.Ja ťa nebuzerujem len si myslím svoje o tebe a podobne zodpovedných mamičkách. V 3 mesiaci dostane dieťatko do jednej nožičky Hexu a do duhej Prevenar. Takto sa to zopakuje ešte 2 krát. Nerozumiem prečo sa teda pýtaš na vakcínu , ktorú tvoje dieťa dostalo už 2 krát (ak nemáte teda posunuté očkovanie alebo odmietnuté a idete podľa platného očkovacieho kalendára) ?! Necháš jej to pichnúť 2 krát a na tretí ťa zaujíma čo to je? Ospravedlňujem sa ak som to zle vyhodnotila, vychádzam len z veku tvojho dieťaťa a očkovacieho kalendára ktorý platí v SR.

zuzana26
13. mar 2011

@andreajakubska, @lucik106 práve že je zodpovedná a klobúk dolu, že na to prišla pomerne skoro. Ja a moja staršia sme to šťastie nemali. Klobúk dolu pred všetkými rodičmi, ktorí sebou nenechajú manipulovať a ovplyvňovať sa "dobrými" radami od "odborníkov" všade, kam sa len mladí mamičky pozrú.

manof
13. mar 2011

@zuzana26
Mali ste nejakú vážnejšiu príhodu v súvislosti s očkovaním?

manof
13. mar 2011

Kto má viac práv a ochrany? Investor, spotrebiteľ či pacient?
http://www.slobodavockovani.sk/news/kto-ma-viac...

manof
13. mar 2011

@andreajakubska
@lucik106

Ale no tak, dievčence,
snáď sa tu nepochytíte kvôli tomu, kto sa skôr prebral z očkovacieho Matrixu...

maggie2
13. mar 2011

@manof neviem ako na slovenských príbalových letákoch vakcín, ale na zahraničných je napísané i to, že sa môžu vyskytnúť i nežiaduce účinky, ktoré NIE SÚ v príbalovom letáku uvedené. A píše sa tam aj, že práve v takom prípade treba to hlásiť lekárovi. Napriek tomu aj v zahraničí sa prípady dokazujú ťažko, lebo lekári, resp. zdravotnícke zariadenia si nechcú pohnevať kolegov z farmafiriem to za prvé, a za druhé, často sa príde na to, že zodpovední by boli práve lekári, lebo o rizikách z letáka neinformovali - klasika.

Na SK platí u lekárov samozrejme nasledovné: to čo nie je uvedené v letáku, nemôže byť vedľajší účinok z vakcíny ale má inú súvislosť. A to, čo je uvedené vletáku, ak sa objaví, síce OK, ale u dietok na SK sa principiálne VŽDY jedná o časovú zhodu a inú príčinnú súvislosť 😠

jana
13. mar 2011

@manof pisala som, ze neviem presne 😒 . Pani dr. to spomenula a kedze som doraz nato v tej dobe nekladla tak som si to nezapamatala. Len viem, ze ma vtedy prekvapilo, ze pani pediatricka a je poti ockovaniu.
A dakujem za linky, idem studovat. Skoda, ze mi nevisiel cas ist na prednasku v Bratislave, no snad este niejake budu.

manof
13. mar 2011

@jana
Pravdepodobne 4. alebo 5.V.2011 (možno oboje) by mohli byť nejaké besedy v BA.

Čo sa stalo Sofinke?

jana
14. mar 2011

Rychly pribeh rozpadu placenty, do nemocnice sme prisli 'za minutu dvanast'. Dievcatko po 2 hodinach umrelo, dovod dodnes nevieme ☹ . No a Kubko je bojovnik, a kedze uz toho naozaj dost prekonal, a poslednou dobou pocuvam len negativa o ockovani trochu sa obavam, a snazim sa zistit objektivne informacie. Ono ide o to, ze ako som uz pisala so synagisom mam dobru skusenost, len neviem ci nahodou ten nieje trochu odlisny (myslim zlozenie, ucinky) od povinneho ockovania.

manof
14. mar 2011

@jana
Synagis je pomerne netradičná očkovacia látka. Otázkou je, či je vôbec k čomu dobrá, pretože mi nie sú známe štatistiky výskytu RSV na Slovensku, ak vôbec nejaké existujú. Je veľmi dobre možné, že aj nie...

manof
14. mar 2011

Otvorený list predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej (3.):
http://www.slobodavockovani.sk/news/otvoreny-li...

abbey1
14. mar 2011

@manof Ten 10.5 zajednávam na Piešťany,ak to teda už niekto nevyfúkol.Dohodneme cez IP.

manof
14. mar 2011

@abbey1
OK. Opäť dopoludnia?

jolinka
14. mar 2011

ta Radicova na otvorene listy aj odpoveda?

abbey1
14. mar 2011

@manof Ako myslíš ty,že by bolo lepšie?Podľa tvojich skúseností čo sa týka návštevnosti?

manof
14. mar 2011

@jolinka
Zatiaľ nie, ale skúsime to posunúť do médií.

manof
14. mar 2011

@abbey1
To vždy závisí od cieľovej skupiny. Ak sú cieľovou skupinou mamičky na materskej, tak dopoludňajší termín je asi lepší než večer.

tamix
14. mar 2011

@jana Naša neurologička bola rada,že sme nedali Synagis, tak neviem, či má iné zloženie. No našťastie sme Synagis ani nepotrebovali. Zatiaľ sme v pohode aj bez neho.

jolinka
14. mar 2011

manof
jej sa to pramo netyka takze na to dlabe ☹ a ja som ju volila vrrrr 😠

lucik106
14. mar 2011

@andreajakubska ja ti neho vorím nič, píšem, že malá mala posunuté očkovanie PRVé prevenarom a hexou z 3 mesiaca až o štyri mesiace, takže prvýkrát bola očkovaná v 7 mesiacoch prevenárom a hexou kvôli tomu, že sa nám dlho hojilo očkovanie po tbc, a teraz by sme mali dať ďalšie, tak sa len pýtam, či je to to isté alebo iná vakcína. ty si asi nejaký nadčlovek, že máš právo kohokoľvek súdiť????!!! pozri, ja som sa to nepýtala konkrétne teba.

manof
14. mar 2011

@lucik106
V 3., 5. a 11. mesiaci sa dáva to isté, tzn. Infanrix Hexa a Prevenar 13 (prípadne Synflorix namiesto Prevenaru 13, ak Ti nevadí 4x viac hliníka v Synflorixe a to, že sa očkuje 4x, narozdiel od Prevenaru 13, ktorý sa očkuje len 3x).

@andreajakubska
A nevaďte sa už, prosím vás. Nikto tu nemáme patent na múdrosť a kým človek nasaje všetky potrebné info, chvíľu to trvá. Od drvivej väčšiny lekárov sa totiž človek nedozvie takmer nikdy takmer nič.