Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

ninan2
9. jan 2012

@verinka100 Ahoj, Prevenar je oproti Hexe urcite bezpecnejsi. My sme dali zatial len ten, Hexu mame odlozenu do 1. roka dietata minimalne. Inak vo vyhlaske nic take ako odklad mimo vaznych zdravotnych dovodov nie je, takze RUVZ teoreticky moze dat pokutu ak by to zistili, ale pokial viem tak najprv robia len taky pokec s rodicmi a daju im nejaky cas na rozmyslenie. Ta pokuta 331 eur je za uplne vsetky odmietnutia vsetkych ockovani.
Myslim ze pneumokoky mimo SR moc povinne nie su.
Cierny kasel a tetanus je v DTP ockovani este s detskou obrnou. Ale neviem ci v tejto vakcine nie je ovela viac hliniku alebo nieco podobneho ako v Hexe.
HepB pre deti nie je potrebna, to nemaju ako chytit.

prevenar
9. jan 2012

@verinka100 ako som to pochopil ja , tak podla zakona je suhrna suma za vsetky konania voci tebe max 330e. a vsak RUVZ si to vysvetluje samozrejme inak 😀 a to ,tak ze 330 za kazde jedno predvolanie . cize ked odmietnes 5x budes mat 5 konani a sancu na pokutu 5x330. zrejme by si sa mohla branit na sude ,,ale to by ta stalo dalsich 1000e 😝 (to mam cisto z brucha) cize ..nic moc. z toho vyplyma mravne ponaucenie , ze treba odmietnut VSETKO NARAZ V JEDNOM KONANI ..a ked si niektoru vakcinu rozmyslis, tak ju pochopitelne mozes dat bez postihu. ale,zas neviem si predstavit, preco by niekto chcel nieco take 😎

prevenar
9. jan 2012

@ninan2 pff.. podla mna prevenar je rovnako "kvalitny" ako hexa 😀 😀

ninan2
9. jan 2012

@prevenar no minimalne ohladne mnozstva hliniku je ovela bezpecnejsi. A nie su na neho hlasene az take vazne neziaduce ucinky ako na Hexu.

prevenar
9. jan 2012

@ninan2 dufam,ze si pochopila,ze som len zartoval ... 😎

olivova
9. jan 2012

@prevenar - lenze mas pravdu...Prave prevenar je dobre "svinstvo" pre niektore deticky...Sice ochrani proti urcitym kmenom (aspon to tvrdia, ci to je aj pravda, nik nevie), ale ine sa stavaju omnoho agresivnejsimi a niektore deti nevedia co s tym...Takze ma to uplne opacny efekt...

petot
9. jan 2012
kkristin
9. jan 2012

@prevenar mozem sa spytat ci viete aj o nejakom normalnom lekarovi v BA??? ktory nenuti ockovat vsetko??

prsky
9. jan 2012

@kkristin takych je v BA viac

kkristin
9. jan 2012

@prsky vies mi nejakeho konkretneho poradit...??poslat mi to pripadne v poste?neviem kde by som takeho mohla hladat...

petot
9. jan 2012

@verinka100 Zpohľadu poškodenia mozgu je možno o niečo menej rizikový, ale z pohľadu poškodenia imunity by som tipoval, že je to prašť ako uhoď. Ťažko povedať. Je to stále príliš nové. O 30 rokov sa zistí. Zatiaľ, klinické skúšky bezpečnosti Prevenaru zahŕňali namiesto placeba inú experimentálnu vakcínu, a okrem toho sa podával naraz s ďalšími vakcínami, takže bezpečnosť podľa mňa nie je dostatočne vedecky preukázaná. Je pozoruhodné, že aj pri takýchto "chromých" skúškach bezpečnosti vyšlo u Prevenaru 4x viac kŕčov ako pri kontrolnej skupine.

prevenar
9. jan 2012

@kkristin bohuzial nie, nie som z BA.

saska.t
9. jan 2012

Neviem ci mate moznost pozerat NOVU, ale dnes uviedli reportaz o zvysenom vyskyte priusnic /neviem ako sa to vola na slovensku 😅 prepacte uz som dlho prec z SK/ a hlavne u ockovanych jedincov vo veku 18-32 rokov, Dr. sa zhodli na tom ze zlyhala injekcia a uz v takomto veku nie je ucinna ako v detskom veku 😝 takze sa len potvrdilo, ze MMR vakcina je naprd a odsuva toto ochorenie do veku, kedy je este nebezpecnejsie ako v detskom veku, Len pre zaujimavost v r. 2010 zaznamenali 1008 pripadov priusnic a v r. 2011 2860 nakazenych hlavne vo veku okolo 30 rokov. No odporucili preockovat aj dospelych jedincov v 3 davkach, ktore si musia ale samy zaplatit 😀 😀 😀 hahaha vsetci sa do toho hrnieme 😎

halienka
9. jan 2012

@saska.t príušnice = mumps 🙂

manof
9. jan 2012

@tinki
Je veľmi vysoko pravdepodobné, že ako potravinové alergie, tak aj veľmi oslabená imunita má príčinu v očkovaní. Viď napr. tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/studia-kazd...
a tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/vyhlasenie-...

jitka90
9. jan 2012

Dobrý den. Mohl by mi tu někdo prosím poradit, jaký účinek by mělo neočkování 4. dávky Hexy (dcera byla očkovaná od 6. měsíce, vždy po měsíci, teď jsme měly jít na poslední dávku, ale je stále dost nemocná přes zimu, tak chci očko nejméně odložit na jaro, nejlépe úplně zrušit, jen nevím, co by to provedlo s její imunitou) a pak jak lze odložit očkování MMR? Dcera je zřejmě alergická na vajíčko, budu trvat na alergologii, ale když se to tam nepotvrdí, tak jakou šanci mám uhájit nějaké odložení nebo zrušení? Četla jsem, že vakcína má více negativních účinků než pozitivní přínos. Jsou nějaké pádné argumenty? Naše Dr. nechce o neočkování ani slyšet. Děkuji.

manof
9. jan 2012

@verinka100

"1. Je ockovanie Hexa a Prevenarom nejako vekovo ohranicene? Povedzme, keby som si u lekarky dala odklad, ze chcem ockovat neskor (co nechcem, ale potrebujem este cas na spracovanie manzela a dalsie studium), napriklad v 1. roku zivota, aj tak ma musi nahlasit na RUVZ?"

Predstav si, že by Tvoje bábo malo veľmi škaredú reakciu na TBC a spamätávalo by sa z toho celý rok. Myslíš si, že povedzme v 13. mesiaci by mu tú Hexu s Prevenarom nedali?
Nápoveď: iné vakcíny pre deti do 2 rokov proti Hexa/Prevenar chorobám nie sú na Slovensku dostupné, len Infanrixy a Prevenary/Synflorixy.

"2. Je ockovanie Prevenarom povinne aj inde v EU, alebo len na SVK?"

Neviem o žiadnej inej krajine, kde by bolo očkovanie proti pneumokokom povinné. Rozhodne nie nikde v EÚ, určite nie ani v Kanade, USA, Austrálii či na Novom Zélande.

USA majú kvázi-povinné očkovanie, ak chceš dať dieťa do štátnej školy. Ale dá sa z toho vyzuť náboženskou výnimkou v 48 z 50 štátoch USA. Navyše pneumokoky nedávajú zmysel pre deti staršie než 2 roky (s výnimkou ťažko chronicky chorých, ale je otázne, či zrovna im tá vakcína nebude viac na škodu než na úžitok). Prakticky všetky úmrtia na pneumokoky sú do 2 rokov.

"3. Da sa zaockovat napriklad len na tetanus, Hib, cierny kasel?"

Ak chceš čierny kašeľ, musí byť zároveň s tetanom a záškrtom. Samostatná vakcína proti čiernemu kašľu nejestvuje nikde na svete. Ale ja byť Tebou by som si ozaj rozmyslel, či chcem dať dieťa očkovať proti čiernemu kašľu. Viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-a...
http://www.slobodavockovani.sk/news/vystraha-oc...
http://www.slobodavockovani.sk/news/liecba-cier...

"4. Viem, ze kazda vakcina je svinstvo a nebezpecna, podla vas, je menej nebezpecna Hexa nez Prevenar 13 alebo naopak?"

Závisí od individuálneho nastavenia toho-ktorého človeka. S ohľadom na počet zložiek však asi pre väčšinu bude nebezpečnejšia Hexa. I keď sú aj také deti, čo Hexu ako-tak zvládnu a Prevenar ich buď zabije, alebo im spôsobí trvalé ochorenie dýchacích ciest, zápal stredného ucha a pod. Takže nedá sa celkom jednoznačne povedať, čo z toho je horšie. Každopádne Hexa má oveľa viac zložiek, viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/co-obsahuje...

Počet úmrtí na Hexu sa tiež javí byť o poznanie vyšší než počet úmrtí na Prevenar, i keď tie štatistiky sú veľmi chabé, takže človek si nemôže byť istý. Viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/vyse-100-mr...
a ďalšie články tu:
http://www.slobodavockovani.sk/clanky/aktualne-...

moira19
9. jan 2012

@jitka90 Len sprostredkujem info, kt. ti mozno pomoze. A dr radsej vymen (ak mozes).

http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

Přemýšlíte o očkování svých dětí a nemáte dost informací? Přijďte si popovídat s Martinou Suchánkovou z občanského sdružení ROZALIO - Rodiče za lepší informovanost v očkovaní, která se s vámi podělí o své poznatky a zkušenosti.

Beseda se bude týkat zejména povinného očkovacího kalendáře, nemocí proti nimž se očkuje i ri...zik, která představují vakcíny, komunikace s lékaři a v neposlední řadě i právních aspektů odkladu, rozložení či odmítnutí očkování.

Termín: úterý 10.1. 2012 od 16 hod
Místo konání: RC Dětský svět, B. Martinů 980, Lanškroun, (u Penzionu pro důchodce), www.rclanskroun.cz
Cena: 50kč

V případě zájmu je možné využít hlídání dětí za poplatek, Tuto službu je nutné domluvit si předemna tel. 777 257 709

Besedu vede: Martina Suchánková, tel. 605 214 798
Informace : rclanskroun@seznam.cztato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , tel. 777 257 709

Martina Suchánková, zakladatelka a nyní předsedkyně sdružení ROZALIO, matka 2 dětí. Považuje za důležité, aby rodiče znali svá práva a rozhodovali se až po vyslechnutí názorů a argumentů z různých stran. Její snahou je podpora sebevědomí rodičů a náprava právního rámce očkování z povinného na doporučené a dobrovolné.

Zobraziť viac
Zobraziť preklad
Rodinné centrum Dětský svět
www.rclanskroun.cz
Rodinné centrum Dětský svět v Lanškrouně

prevenar
9. jan 2012

@jitka90 este bozie stastie ,ze na tvojej DOKTORKE vobec NEZALEZI !! 😀 ..o tom ci dieta bude,alebo nebude zaockovane, rozhodujes TY , potom este ty , iba ty ..a na koniec ..len ty 😀

nie si povinna nikomu nic vysvetlovat, argumentovat ani sa prosit .. staci OZNAMOVACIA veta " dobry den, nesuhlasim s dalsim ockovanim u mojho dietata , dakujem DOVIDENIA" ..v pripade pokracejuceho monologu treba danu osobu ubezpecit, ze to co hovori je sice vrcholne poucne, ale napriek tomu ta to skutocne NEZAUJIMA ..priam nudi. 😝

poznamka bokom , ak ma uz teraz problemi s imunitou , tak dalsie ockovania tvoje dieta znicia uplne. skus sa poucit na pribehoch ludi pred tebou , nie je NUTNE ich zazivat na vlastnej kozi (resp. tvojho dietata).

atana
9. jan 2012

@tinki , aj ja som stale za inu ako ostatni. Som rada, ze nie som sama... 😉
Ja som si najprv rok dopisovala s RUVZ a UVZ - same odvolania, potom som podala zalobu na nich, ta dopadla tak, ze dali za pravdu UVZ a napisali nejaku svoju uvahu o dolezitosti ockovania, pritom ja som mala odkazy na paragrafy, zakony, vyhlasky a dohovor ..atd a tak som napisala za pomoci pravnika a clenov Iniciativy uvedomenia si rizik ockovania odvolanie a cakam. Uz je to dva a pol roka, co sa tym zaoberam na papieri.

Pokutu som zaplatila (100 Eur + trovy jedneho osobneho jednania 16 Eur, odmietnuta MMR na 11 rokov u jedneho dietata), ked vyhram sud, vratia mi to.
Pri nasom prehnitom sudnictve to bude asi az na Europskom sude. Zatial to taham. Mohla som zaplatit pokutu a dovi. No ale niekto zacat musi, vsakano... 😎.

kbeata
9. jan 2012

@ninan2 ale hexa sa picha s prevenarom naraz,takze mne z toho vychdza,ze ak nastane nejaka komplikacia,tak sa neda zistit z ktorej vakciny to bola 😉
o tom tu uz jedna mamicka pisala,taketo odpovede dostala z ruvz 😒

ninan2
9. jan 2012

@kbeata no ved hej, takze aj preto to treba dat oddelene, ked uz... vo vyhlaske sa nepise nic o tom, ze tieto vakciny sa musia dat naraz. Pediatri si tym len ulahcuju pracu. V sulade s vyhlaskou moze byt medzi jednotlivymi ockovaniami casovy rozostup aj par tyzdnov.

prevenar
9. jan 2012

@atana wow ! gratulujem ! toto by mal spravit kazdy :D netusil,som ze tu mame az takychto odbojarov 🙂

prevenar
9. jan 2012

@ninan2 jo, samozrejme za par tyznov sa ti neziaduci ucinok nemusi prejavit a po dalsej vakcine zas bude clovek tam kde bol,ze sa neda urcit ,ze z ktorej neziaduci ucinok vznikol. ..ehh. aj ked je to urcite lepsie ako naraz, v pripade,ze sa neziaduci ucinok ukaze hned.

moira19
9. jan 2012

@ninan2 Nasa starsia mala problemy prave kvoli Prevenaru a to dostala len 7kovy kokteil a len jednu davku a uz mala skoro 3 roky ked bola ockovana, "aby nebola chora" (3 atb za pol roka, po poslednej liecbe mala 4 mesiace teploty, nemohla chodit do skolky, naposledy bola vo februari 2 dni). Nastastie megadvky c-cka na petot-ovu radu zabrali a urcite aj detox, bylinky a vsetko dokopy, co sme skusali jej nakoniec pomohli. Od septembra chodi normalne do skolky, chyba 1-2 dni do mesiaca 😉

didulka85
10. jan 2012

@ninan2 no neviem... Nasa pediatricka priznala, ze odkedy sa picha Prevenar, maju vela neziaducich reakcii. A nepriamo odporucila neockovat prevenar.

didulka85
10. jan 2012

@atana tlieskam ti. Bodaj by takych ako si ty bolo viac. No nie kazdy ma na to odvahu, nervy.

eaka
10. jan 2012

@didulka85 ... a peniaze 😉

shakti9
10. jan 2012

@prevenar ved prave - keby to bolo bezne zrozumitelne, tak ich kazdy posle niekam... a nemyslela som nikoho konkretneho na tomto fore, ze nema dostatok odhodlania... to som len uvazovala nad odpovedou, aku poslali didulke, ze robia pre nu vsetko "v sulade so zakonom"... tak som sa len zamyslela nad zakonmi a tak...