Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

sonica
15. jún 2012

@spuki
"Milá pani, neviem, odkiaľ máte údaje o tom, koľko Rómov je zaočkovaných, ale podľa oficiálnych štatistických údajov, ani v jednej oblasti na Slovensku- teda ani na východe nepoklesla preočkovanosť obyvateľstva pod 95 %."
-toto mi prislo do spravy od spuku a pretoze na otazku sa neda diskutovat, tak nie je problem v diskusii pokracovat tu 😉
mozno by stalo za to, si aspon trosku zistit skutocne fakty a nie statistiku 😉 myslim, ze ostatni sa radi pridaju 😉
ale mna fakt len bavi ako sa zaockovany radikalny ockovanci taaaak strasne boja ze sa nakazia od tych, ktori o svojom zdravi aj rozmyslaju 😀 ved ste ockovany tak sa predsa nemate coho bat 😀

meg_junova
15. jún 2012

Ahojte maminy. Kedze tato tema bola otvorena v r. 2008 a mne sa nechce citat vsetkych 1200 stran, tak sa opytam mozno uz x-krat polozenu otazku. Ma tu niekto skusenosti s odmietnutim ockovania? Pocula som, ze uz je par zien na SR, ktore nesuhlasili s ockovanim svojho dietata.
Ja trpim roznymi alergiami a som presvedcena o tom, ze su prave vedlajsim ucinkom ockovani..

tean
15. jún 2012

@meg_junova uz stovky rodicov odmietlo ockovanie, a tento pocet stale narasta. rodicia viacej citaju nez v minulosti a vidia, ze ockovanie moze byt aj extremne nebezpecne

meg_junova
15. jún 2012

a nevies, ci boli aj nejako trestne stihani??

strociatka
15. jún 2012

@manof 😕 nemam slov, rodine vyjadrujem uprimnu sustrast

na margo tych hyen na RUVZ TT - co tak urobit zbierku (ja osobne tiez ochotne prispejem) a zaplatit velmi dobreho pravnika a nenechat im to len tak prejst? Co sa este musi stat, aby si uvedomili svoj "vakci-nacizmus"?

strociatka
15. jún 2012

@meg_junova o trestnom stihani zatial netusim a ani som nepocula, nakolko ide len o priestupok v ramci RUVZ

tean
15. jún 2012

@meg_junova
ako pise strociatka, je to iba priestupok. Tento priestupok mozno vyriesit napomenutim alebo suhrnnou pokutou do vysky 331.-EUR
Priemer je pokuta okolo 100.-EUR

keziah
15. jún 2012

@meg_junova mate krasny termin porodu, moj prvy syn je tiez 4.7.
mrkni sa aspon tu: http://www.slobodavockovani.sk/otazky-a-odpoved...
a tu: http://www.rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnu...

manof
15. jún 2012

@sonica
@spuki

Tá tzv. "kontrola očkovania" je len námatková, nekontrolujú sa rad radom všetky deti, takže nie je šanca zistiť tým zaočkovanosť.

Navyše zaočkovanosť v papieroch (označme ju "deklarovaná zaočkovanosť") nemusí zodpovedať skutočnej zaočkovanosti. Boli v minulosti prípady napr. záškrtu u rómskych detí, kedy sa zistilo, že podľa zdravotnej dokumentácie dieťa bolo zaočkované, ale reálne nebolo.

Ide o to, že mnohých Rómov (hlavne z tých divokejších osád) človek nedotiahne na preventívnu prehliadku k pediatrovi ani párom volov. Takže lekár(ka) má na výber: vykázať fiktívne očkovanie a zhrabnúť 6,- € od poisťovne za každú jednu akože-pichnutú vakcínu, navrch k tomu predať nepoužitú vakcínu, preplatenú poisťovňou (čo je od 9,45 € do 44,33 € za kus), alebo nemať z daného neočkovaného rómskeho dieťaťa vôbec nič. Nechám na uváženie láskavého čitateľa, že koľko lekárov v oblastiach s vysokým podielom Rómov vykazuje poisťovni a do zdravotnej dokumentácie len tie očkovania, ktoré reálne boli vykonané.

No a navrch k tomu, aby sa vôbec to-ktoré rómske dieťa vyskytlo v nejakej štatistike, najprv by muselo byť u nejakého pediatra evidované. Môžeme len hádať, koľko rómskych detí nie je vedených u nijakého pediatra. Potom však v štatistike zaočkovanosti nikde nefigurujú, lebo kontrola očkovania chodí po pediatroch, nie po rómskych osadách.

A poznám dokonca aj biele deti, čo nie sú vedené u nijakého pediatra. Mamka sa pohádala s pediatričkou, tá jej povedala, nech ide v čerty, dala jej kartu do ruky a adios! Nikde nie sú, nie je to ani potrebné, lebo mamka vie, ako sa správne starať o zdravie detí, takže nie sú prakticky nikdy choré, nepotrebujú teda potvrdenia k absencii na vyučovaní atď.

Inak povedané: štatistiky zaočkovanosti vykazujú vyššie percentá, než reálne sú.

Mimochodom: prečo by sa ÚVZ SR rok čo rok vo Vyhodnoteniach kontroly očkovania opakovane sťažoval na nízku zaočkovanosť neprispôsobivých Rómov, ak by naozaj všade bola zaočkovanosť nad 95%??? To predsa nedáva zmysel.

manof
15. jún 2012

@tean
@meg_junova
Povedal by som, že v túto chvíľu už nejde o stovky, ale rádovo o tisíce odmietačov povinného očkovania.

Len od januára do mája 2012 a len na RÚVZ BA (podľa hovorkyne RÚVZ BA) riešili vyše 100 odmietnutí povinného očkovania, keď pripočítame minulé roky a ostatné RÚVZ, k tomu ešte všetkých tých, ktorých nijaký RÚVZ zatiaľ neriešil, lebo ich buď lekár kryje, alebo sa tomu-ktorému RÚVZ nič riešiť nechce, tak sa nebojím povedať, že sme už v ráde tisícov.

manof
15. jún 2012

@strociatka
Nemôžeš ale žalovať RÚVZ namiesto poškodenej.
Ledaže by si dala trestné oznámenie na okresnú prokuratúru, lenže potom je otázka, či by sa prokuratúra tým vôbec bola ochotná zaoberať.

manof
15. jún 2012

@prevenar
Tak tu je tá - vraj vysoko kvalitná - poľská služba na prvkovú analýzu vlasov:
http://www.biomol.pl/slk/

prevenar
15. jún 2012

@manof jo! dik moc ! ja som googlil, googlil ..ale nic som nenasiel :/ ..este ze mam teba 😀

manof
15. jún 2012

@prevenar
No ja som sa najprv musel spýtať ešte skúsenejších. 🙂

reni93
15. jún 2012

prosim vas, na pojednavania ste si vzali aj pravnika?

meg_junova
15. jún 2012

@keziah Ano ano 🙂 den nezavislosti, hehe 🙂 Dufam, ze to vyjde, je to krasny datum. Tu stranku si studujem uz od rana a nie je to take jednoduche. Odmietnut je najlahsie, ale drzat sa postupov a usetrit pediatra od stihania z RUVZ, to chce vela sil a papierovaciek. No ale podla mna to stoji za to. Inak tu pokutu max 331,-eur udeluju len ak rodic, zakonny zastupca dietata odmietne NARAZ vsetky ockovania, inak mozu pokutovat kazde ockovanie zvlast. Citam to uz od rana a pekne ma z toho rozbolela hlava. Aj maly mi dal taku supu, ze mi skoro oci z jamiek vyskocili :D

diviska
15. jún 2012

@nae ano i neočkování musí být podepsáno otcem i matkou, ale u nás není zapsaný v RL takže stačil podpis můj. No to je jedno, uvidím jak to dopadne, očkovat jí prostě nedám, přinejhorším se odstěhujeme

meg_junova
15. jún 2012

@manof No ano, lenze odist od pediatra nie je, myslim, najlepsie riesenie, kedze dieta neskor treba zahlasit do skolky a niektore z nich mozu razne zamietnut prijatie dietata. A zaroven, potom v skole nastava problem s ospravedlnenkami, ked dieta dostane chripku a musi ostat nejaky cas doma. U Romov to je, samozrejme, uplne ina tema, ti su tak asocializovani, ze na nich zakony nemaju ziaden dopad. Zaujimalo by ma ale, ci RUVZ kontroluje kazde jedno zamietnutie ockovania, alebo ako sa to vlastne riesi.. ked to preratame do percent, kolki skoncia s tou najvyssou udelenou pokutou?
inak si myslim, ze to je pekne svinstvo.. Pretoze ziadne dieta netestuju pred podanim vakciny na kontraindikacie a alergie a rodica pokutuju za to, ze chce vlastne to nevinne stvorenie ochranit..

meg_junova
15. jún 2012

@reni93 Tu si precitaj krasny serial, mozno ti nieco da 🙂))http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...

prevenar
15. jún 2012

@manof ..eh,, ten "prvoaprilovy" clanok by som asi vyraznejsie oznacil, ze je to vlastne somarina a nie realna sprava. + tym ,ze je to vlastne blud by som zvazil stiahnutie takeho materialu s takej vaznej a dolezitej stranky ako je ta tvoja. ..aj ked, je to tvoja stranka ,, takze 🙂

tean
15. jún 2012

@prevenar @manof
suhlasim s vyraznejsim oznacenim clanku za prvoaprilovy.

ariela22
15. jún 2012

@manof Ďalšia očkovacia tragédia na Slovensku:
http://www.slobodavockovani.sk/news/smutna-bodk...... nemám slov ☹ Kedy to konečne skončí...

reni93
15. jún 2012

inak cim viac citam co ma caka, tak tym viac som nastvanejsia. to akoze este ja sa mam pred niekym obhajovat, ze preco nechcem svoje dieta vystavovat x moznym neziaducim ucinkom a nasledkom? vsak je to moja materska povinnost tak konat. oni by mali obhajovat predomnou preco a akym pravom ohrozuju zdravie, ba dokonca zivot mojho dietata! to uz kde zijem dofrasa?! a to mi pediatricka na poradni hovori dlhy zoznam neziaducich ucinkov ockovania, ktore sa prave chysta vykonat na mojom dietati. naco to hovori, ked mi zakon aj tak nedovoluje vybrat si. to sa mi akoze vysmieva co nas moze cakat? hnus.

ariela22
15. jún 2012

@strociatka aspoň môžme s čistím svedomím povedať že očkovanie naozaj chráni... to je gól že ste dostali Streptococcus pneumoniae aj keď ste boli očkovaní ..... najskôr presviedčajú že očkovanie chráni a bez neho môže dieťa zomrieť a ak nakoniec podľahneš a dáš dieťa zaočkovať, čuduj sa svetu dieťa je v ohrození života a potom len výhovorky že kvôli nedostatočnej ochrane 😠 ....... moja malá aj keď má oslabenú imunitu tak bola prvý krát chorá.. Deti mojich kamarátok sú choré aj dva krát za mesiac a pritom ich imunita je ževraj úplne v norme a očkované boli... Možno to nemá súvis, ale je to len náhoda???????

kuratko
15. jún 2012

ahojte. mamicky, ktore ste odmietli ockovanie svojich deti, prosim vas, ked vam prisli z RÚVZ papiere "zaslanie pisomneho poucenia o vyzname ockovania, ktore sa maju podpisat a poslat spat a pediatrovi, co ste spravili? mam to urobit, ci nie? uz aj tak si nadavam ze som podpisala papiere detskemu lekarovi. dakujem.

ajja21
15. jún 2012

@kuratko My sme to dostali, ale vôbec som to nečítala, nepodpisovala a už vôbec neposielala späť a ani pediatrovi! Môj muž povedal, že si s tým môže akurát tak vytrieť zadok!!!

kuratko
15. jún 2012

@ajja21 :D to sa mi paci ale teda uz sa to nijak neriesilo? cize ziadne dalsie papiere, nejaka inspekcia alebo nevolali vasmu pediatrovi? nedali vam pokutu?

tean
15. jún 2012

@kuratko
zo zakona nie ste povinny to podpisovat, odpisovat im.
Ak pride predvolanie na priestupkove konanie, tak sa ho zucastnit nemusite, ale asi je lepsie prist.
Myslim, ze na to prihliadaju pri stanoveni pokuty.

kuratko
15. jún 2012

@tean takze zo zakona niesom povinna na to reagovat? a oni ma daju na sud, tam by som mala prist aby som nedostala vysoku pokutu? ..hm, ja nejak z principu nemienim niekomu platit za to ze chranim svoje vlastne dieta. :-/

meg_junova
15. jún 2012

@kuratko Uha, nemala si podpisovat.. v tom linku, co som poslala vyssie http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz... aspon radia ako postupovat, ked sa raz rodic rozhodne nedat zaockovat dieta. Ale ako sa tak dozvedam, cim menej papierov clovek podpise a cim je strucnejsi, tym lepsie. Na prejednanie sa vraj nemusi chodit a ani sa neodporuca, treba sa len dostavit po vyzve na priestupkove konanie, ak nejaka taka vyzva vobec pride.. :~)))