Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

hlavackova
20. okt 2012

@syla a viete niekto, na zaklade coho ma RUVZ pravo nazerat do zdravotnej dokumentacie bez vedomia a suhlasu pacienta, resp. v pripade deti zakonneho zastupcu? Maju nejaku vynimku, ci co? Dodrziavanie lekarskeho tajomstva uz na Slovensku neexistuje? Hocijaky pisálek moze prist a listovat si v nasich zdravotnych zaznamoch???

mikymiky
20. okt 2012

@manof dakujem za odpoved

petot
20. okt 2012

@hlavackova Nemôže. Je to v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov. Budú to robiť dovtedy, kým to niektorý rodič neporieši súdnou cestou.

petot
20. okt 2012

@mikymiky Je dosť možné, že imunita sa prenesie (funguje približne do veku pol roka). Už samotný fakt, že je dojčené, je veľké plus, za predpokladu, že matka dbá na príjem vitamínu C (to je ale už pre inú tému).

mikymiky
20. okt 2012

@petot Aj Tebe dakujem za odpoved. Idem Ti poslat IP, chcem sa este na nieco spytat.

lilina22
20. okt 2012

@petot pocuj ako pises o tom Vit C. mala ma 6 mesiacov, plne dojcena a ja som mala dojem, ze na mna cosi ide, tak som si dala vit C 500mg od jamiesonu a dceru chuda strasne prehnalo a taky skaredy vysyp krupickovy mala na tvaricke, hrudniku a chrbatiku, nechcelo sa mi verit, ze to z Ccka, nic v jedle som nezmenila a tak si som o nejaku dobu dala zase C a zase tato reakcia 😖 co s tym ?

integrator
20. okt 2012
beronsche
20. okt 2012

@petot @manof cize, ak to chapem spravne, je potom vlastne v konecnom dosledku jedno, ci ma lekarka na RUVZ zahlasi, alebo nie, kedze RUVZ pri prezerani zdravotnej dokumentacie aj tak neockovanie zisti a pokuta ma neminie... 🙄
Kdesi som zachytila, ze su vsetci pediatri kontrolovani RUVZ raz rocne. Viete, co je na tom pravdy? To vazne ti typkovia z RUVZ napochoduju ku vsetkym pediatrom a vyziadaju si rad radom lekarske zaznamy? Co by sa asi stalo, ak by pediater odmietol tieto zaznamy ukazat, s odvolanim sa na ochranu osobnych udajov.....

hlavackova
20. okt 2012

Vyzera to, ze zakon o ochrane osobnych udajov je jedna vec a zakon o zdravotnej starostlivosti druha - tam sa totiz pise v "§25 Sprístupnovanie zdravotnych udajov - Udaje zo zdravotnej dokumentacie sa spristupnuju formou nahliadania do zdravotnej dokumentacie osoby m) odbornemu pracovnikovi epidemiologie prislusneho RUVZ a odbornemu pracovnikovi epidemiologie RUVZ Ministerstva vnutra SR a Ministerstva obrany SR v rozsahu potrebnom na zebezpecenie epidemiologickeho vysetrovania." Nemam pravnicke vzdelanie a netusim co sa rozumie pod "epidemiologickym vysetrovanim" - zahrna napr. kontrolu dodrziavania povinneho ockovacieho kalendara? Uf, tak ktory zakon by tak mohol platit?

manof
20. okt 2012

@hlavackova práveže nie, epidemiologické vyšetrovanie je, keď nastane epidémia a hľadajú pôvodcu. A aj to majú mať sprístupnené len údaje, potrebné na to epidemiologické vyšetrovanie - nie celú kartu. Rozhodne to nie je rutinná každoročná kontrola očkovania. Takže tým, že si RÚVZ veselo a bez obmedzenia snorí v kartách, je porušený aj zákon o zdravotnej starostlivosti - zároveň so zákonom na ochranu osobných údajov. Ale pediatri to spravidla nevedia a aj keby vedeli, majú na háku.

prevenar
20. okt 2012

@hlavackova ..netrap sa s tym zbytocne. odpoved ,je ze : neplati ziaden zakon. ^^

prevenar
20. okt 2012

@beronsche ..finta je v tom ,ze to absolutne nemusi riesit (a ani nebude) kedze samotny urad na ochranu osobnych udajov potvrdil ,ze lekar moze tvoje osobne a dalsie udaje bez problemov ukazat uradom ako RUVZ. - ci ho k tomu vyzvu, alebo nevyzvu, ci je proti tebe vobec zacate konanie , alebo nie je .. vsetko jedno. vitajte novy den v Bananistane 🙂

manof
20. okt 2012

@beronsche pediater by mal plné právo odmietnuť RÚVZ prístup ku kartám - s výnimkou striktne obmedzeného prístupu za účelom vyšetrovania nejakej konkrétnej epidémie (čo nie je prípad pravidelných kontrol očkovania raz za rok)

manof
20. okt 2012

@lilina22 jamieson má dosť brutálne zloženie tých svojich vitamínov. Skús, či to urobí aj po vitamíne C z DM drogérie

gabika783
20. okt 2012

@manof ako si to myslel, že má brutálne zloženie vitamínov.... odkiaľ to vieš.. ak smiem vedieť. Ďakujem

manof
20. okt 2012

@gabika783
Z popisu zloženia na danom vitamíne. Ale na webe to nie je (prinajmenšom som to nenašiel), len priamo na výrobku.
Každopádne, s vitC z DM drogérie nemá človek čo stratiť, lebo ten je úplne čistý (na rozdiel od akéhokoľvek Jamiesona).

manof
21. okt 2012

Článok o právnej stránke očkovania z aktuálneho čísla časopisu Mamina:

"Musí dostať včeličku? Povinné očkovanie porušuje podľa ústavného právnika naše základné právo na súkromie"
http://www.slobodavockovani.sk/news/musi-dostat...

petot
21. okt 2012

@lilina22 Skúsil by som inú značku. Z takej malej dávky by za normálnych okolností nemal mať nič (do mliečka z nej prejde minimum). Asi mu nesedí niektorá zložka (farbivo, príchuť,..) alebo môže byť citlivý na kvalitu samotného vitamínu C. Niekto má reakcie zase po DMkovom. Pozri posledných 10-20 strán v téme https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/

Keď nájdeš Cčko, ktoré nebude mať takéto prejavy, tak POTOM zváž zaradiť pre seba 200ug selénu denne, znižuje dopady niektorých alergií (a mohol by preventívne pomôcť dieťaťu v kontakte s inými alergénmi).

hlavackova
21. okt 2012

@manof dakujem za objasnenie, pytala som sa preto ci to nemozu pouzit ako argument v ich prospech.

hlavackova
21. okt 2012

@prevenar Pravdu mas ;o) A irituje ma do nepricetnosti, ze obrazne povedane z mojich odvodov nakupi stat nieco co nechcem a ked to odmietnem, este musim navyse zaplatit aj za to, ze to neprijmem...???

hlavackova
21. okt 2012

My pouzivame EsterC calcium ascorbate - nemame hnacky.

prevenar
21. okt 2012

@hlavackova - vzdy som tvrdil, ze realita je sialenejsia, ako akakolvek fikcia .. v tomto pripade to plati dvojnasobne.

lusyy
21. okt 2012

Jé,když se zde probírají vitamíny,nějaký dobrý vitamín D,(kromě Vigantolu,který je na předpis) pro 18.měsíční dítko? Díky

syla
21. okt 2012

@hlavackova tiež nie som právnik, len čo som si sama prečítala a chápem to tak, že dr. ma nesmie nahlásiť, inak poruší zákon o ochrane osobných údajoch. RÚVZ nesmie nahliadať do zdr. dokumentácie len v prípade epidémie. Dr. môže nahlásiť len vtedy, keď dám inf. nesúhlas. A keďže to podpíšem, tak ma môže nahlásiť.

Lenže, keď dr. chce, aby som jej dala vlastné znenie s čím nesúhlasím, uvediem tam, že som nebola poučená o prospešnosti a rizikách očkovania a na základe toho nemôžem dať inf. súhlas alebo nesúhlas?! Tak čo...
Ale vlastne je to jedno @prevenar to napísal dobre "neplati ziaden zakon"

elise
21. okt 2012

naša doktorka mi neočkovanie /očkovanie rieši nasledovne objednáme sa v posledný den lehoty na očkovanie a do karty vypíš že je dieťa chore, má nádchu vysoke teploty (čiže nemôže očkovať) tým pádom neporušim zákon lebo som prišla ale neočkovali sme lebo bol zhoršený zdravotný stav takže všetci su krytý🙂 to iste plánujem aj s malu čo sa má narodiť v januári. rozhodne nechcem rotavirusy ani nič ine...

prevenar
21. okt 2012

@elise hehe , to je vtipny postup 🙂 som zvedavy co na to RUVZ 😀 zrejme ich to "nebude zaujimat" a zaujimat ich bude len to ,ze si nezabezpecila ockovanie svojmu dietatu ..to bude ich "zakon" 🙂 ..inak je uzasne vidiet ludi ktori premyslaju , to ma vzdy velmi potesi 🙂

tak vela stastia a daj vediet ako to dopadlo .

manof
21. okt 2012

@hlavackova použiť by to mohli a asi to aj urobia, ale je to úplne scestný výklad práva

gabika783
21. okt 2012

@manof a prosím ťa vieš mi napísať aké nežiaduce látky obsahuje vitamín C od Jamiensona? Ďakujem My máme doma vitamín D pre dospelých a aj deti od Jamiensona.. a v zložení som nenašla žiadne nežiaduce prídavné látky. 🙂))

manof
21. okt 2012

@gabika783 zrovna kupovať sa mi ho nechce, len aby som Ti napísal jeho zloženie. Tá firma je každopádne tak neseriózna, že na webe zloženie nenájdeš.

A čo všetko obsahujú tie vitamíny, čo máš doma?