Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

alikaa
15. aug 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat taku teoreticku otazku. Mam kamaratku so 4-mesacnym babatkom. Odlozili im hexu a prevenar na 5ty mesiac, lebo sa im este nezahojilo TBC ockovanie. Jej malicky ma ekzem na rukach, nohach, aj brusku a pravdepodobne ma aj vela alergii, lebo ta kamoska koji a ona uz je pomaly len na mase s ryzou alebo zemiakmi a nic ine, lebo po kazdom inom jedle sa jej maly vyhadze. Ekzem natiera kortikoidovymi mastickami uz pomaly mesiac s prestavkami. Nepripusta ziadne negativa ockovania a ked som jej povedala, ze nech aspon rozlozi hexu a prevenar, tak povedala, ze podla nej je lepsie dat vsetko naraz, nech netraumatizuje dieta. Zaujimalo by ma, co sa moze stat, ak by jej malicky bol alergicky na nejaku zlozku vakciny? Teda aka reakcia moze nastat? Ta kamaratka rata iba s teplotou, ale je mozne, ze mi zavola, ak sa objavi nieco horsie (so vsetkym sa somnou radi ohladne starosti o babatko, aj ked s ockovanim ma poslala do kelu), tak by ma zaujimalo, ze keby dostalo nejaky sok alebo co, kam ist? Rovno na pohotovost?

manof
15. aug 2011

@jerryjanka
Čisto teoreticky je aj DT vakcína pre dospelých, ale nevidím dôvod preočkovávať už v 6 rokoch. To sa nerobí kvôli tetanu či záškrtu, ale kvôli čiernemu kašľu. Keď chceš len tetanus a záškrt, tak by malo stačiť o poznanie neskôr.

manof
15. aug 2011

@lolinkamaminka
jo, a okrem toho je ešte aj stránka:
http://www.slobodaVockovani.sk

a ešte jedna, kde síce toho nie je nejak závratne veľa, ale zato dobré kúsky:
http://www.ockovanie.org

manof
15. aug 2011

@alikaa
No tak v prvom rade nevychádzať z čakárne lekárky najmenej 30 min. po očkovaní. V prípade anafylaktického šoku by mohla pomocou steroidov zachrániť život. S tým súvisia dve veci:
1. nechodiť na očkovanie krátko pred záverečnou alebo pred odchodom lekárky na obed a
2. uistiť sa, že lekárka vie, čo robiť v prípade anafylaktického šoku, a že má v ambulancii potrebný materiál.

Stať sa inak môže všeličo - od teploty cez ekzémy, zástavu dychu, stratu už nadobudnutých schopností, autizmus atď. až po smrť.

Čo robiť - to závisí od druhu príznakov. Každopádne sa nedá nič pokaziť vitamínom C. Keďže však ide o malé bábo, tak treba zvoliť nejakú preň prijateľnú formu, čo nemusí byť jednoduché. Viac (nielen) o vitamíne C tu:
http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Dôležité je však vedieť aj čo nerobiť: hlavne neznižovať horúčku a ak by už tá horúčka bola privysoká (cez 40 °C) a trvala pridlho (vyše 24 hod), tak určite nie paracetamolom (Panadol, Paralen apod.), ale radšej ibuprofenom (Nurofen apod.).

alikaa
15. aug 2011

dakujem za info. Kedze ta kamoska neveri, ze by dieta mohlo mat inu reakciu ako teplotu, tak pochybujem, ze bude chciet 30 minut cakat u dr. po ockovani, ale mozno sa mi ju podari presvedcit. O tom Panadole/Paralene som jej uz hovorila, ale jej to preistotu este pripomeniem. A C-cko sa ako da dat 5-mesacnemu babatku, ked vypluva vsetky tekutiny okrem materskeho mlieka?

lolinkamaminka
15. aug 2011

@manof dakujem 🙂

zulok
15. aug 2011

@alikaa su kvapky C vitamin pre malinke deticky a dat to do striekacky s mlieckom a potom suup do pusiny, ale ku kutiku, nech tam nestrci jazycek

manof
15. aug 2011

@alikaa
Tak to je blbé, keď všetko vypľúva. No dá sa dať aj injekčne, keby bolo najhoršie, ale neviem, či nájdeš lekára, čo by to urobil.

Každopádne Dr. Archie Kalokerinos týmto spôsobom (injekčné podanie vitamínu C) zachránil mnoho očkovaných detí pred istou smrťou.

anitab
15. aug 2011

@manof @alikaa
ahojte, prepacte, ze rusim vasu diskusiu, so zaujmom si ju obcas citam, chcela by som sa opytat, preco odporucate viac Nurofen a nie Panadol - celkom ma to zaujalo, aj ked viem, ze je to mimo temu. Vdaka.

alikaa
15. aug 2011

@anitab najlepsie to vystihuje asi tento clanok - http://www.slobodavockovani.sk/news/dulezitost-..., a ak by ta zaujimalo aj nieco viac okolo imunity, tak tiez precitaj vsetkych 8 casti tohto clanku - http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-po... - tento clanok pokladam za take celkove zhrnutie rizik ockovania, kazdemu koho to zaujima, ho posielam 😉

anitab
15. aug 2011

@alikaa dakujem za linky, je tam toho dost na "vstrebanie", budem citat 🙂

usiko
16. aug 2011

ahojte.....chcela by som sa opytat, -dufam ze sa tu moja otazka nestrati, kedze nie je nikomu specialne adresovana/ ...ti, co nemate dietocka vobec zaockovane, respektive mate iba BCG- ako to bolo s prerezavanim zubkov? je mi zbytocne citat diskusiu matiek ockovanych deti, lebo sa stazuju na neutisitelny plac, vysoke horucky, hnacky a tak a ja si myslim, ze to moze suvisiet skor s ockovanim, ako so zubkami. Nanajvys, ked som citala od lekarov clanky ze horucka je priznakom choroby, nie prerezania zubkov. ze dieta je oslabene, ked sa mu zubky rezu a taki oze nieco dostat, co je prevadzane horuckou, ale ze nie je to priamo zo zubkov.

Nasej malej vysli nedavno 2 dolne jednotky, to bolo oki...ani sme si nevsimli...ale posledny tyzden je taka...cudna....ohryza postielku, a nezaspi hned ako ju ulozime, ale niekedy aj hodinu place v postielke, kym zaspi. Chodime k nej, hladime a podobne, ale len co ulozime, ona hned na brusko, do sedu, postavit sa a uz place srdcervuco drziac sa tyci. Unavena je, lebo hned ako si pretiera ocka, putuje do postielky a donedavna to zaberalo, proste si schytila plachticku , a zaspala...ale uz to tak nie je....Bolo to usmievave pokojne dieta, ktore sme ulozili do mposielky, odisli a zaspinkalo...a teraz je to boj. Horucka ani teplota ziadna, stolica normalna, teda normalnej konzistencie, ako uz 4 mesiace, odkedy ma pevnu stravu. ...ako to prosim vas bolo u vas? Alebo rovnake ako u ockovancov?

Dakujem.

jo a davame jej odvcera pred spanim ten gel, Calgel, ..

martinba
16. aug 2011

@usiko nasa mala ma iba BCG, inak nic. Ked jej rastli zubky, tak mala aj zvysenu teplotu, dokoca raz, ci dvakrat az okolo 39c. My teplotu neznizujeme nicim a vzdy jej klesla za dva dni, nikdy to netrvalo dlhsie. Co sa tyka stolice, tiez ju mavala redciu az hnackovu, to zme neriesili tiez nijak. Celkovo sme zmenu spravania zaznamenali minimalne. Mozno bola trosicku nervoznejsia, ale zaspavala dobre.

jonas17
16. aug 2011

@usiko moja malá má bcg a dve hexy. má 12 zubov, ani pri jednom nemala teploty, kašeľ, sople, hnačky...niekdy bola nervoznejšia, v noci sa budí veľa stále, len pri prerezávaní viac splakovala v noci, aj sa s plasčom budila. nedávala som jej žiaden gel, nič.
to, že sa ti malá ťažšie uspáva, nemusí nič znamenať.moja tiež raz zaspí pekne, raz uteká aj trikrát na nočník a vymýšľa. deti sú také.my máme obdobie, že zaspí do 10 minút a spá aj dve -tri hodiny, inokedy ju hodinu uspávam a pospí 45 min. 🙂

miliharmi
16. aug 2011

U nás se chystá další "bezva" věc. Epidemie příušnic (mumpsu) na severu Čech vede naše hygieniky k závěru, že je nutné prověřit protilátky v populaci a pak případně celou populaci přeočkovat. A protože nejspíš samostatná vakcína na příušnice ani není, tak pěkně mmr. Není to k zbláznění. Podívejte se, je to krátká reportáž ze zpráv ČT
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/133040-......

tin007
16. aug 2011

@miliharmi ved to je chore! 😢

emanka
16. aug 2011

Ahojte,
čítam vás viac-menej pravidelne, ale neprispievam. Prišla som vás poprosiť o radu. Malá mala byť zaočkovaná MMR vakcínou v novembri, odložila som to do jej dvoch rokov, podpísala som u dr. papier. V máji mala 2 roky, no ja som sa rozhodla, že ak ju dám zaočkovať, tak až niekedy v 6. rokoch, alebo vôbec. Včera mne aj môjmu priateľovi prišla pozvánka na RÚVZ v Trenčíne na prejednanie.
Viem, ako by som mala postupovať, čítala som si o tom. Ale viem, že mojimi argumentami u nich neobstojím a tak sa chcem spýtať, že či tam môžem prísť, povedať im, že ju možno zaočkujem o 4 roky (alebo im rovno poviem, že to odmietam), vypýtam si šek a odídem. A zaplatím.Chcem teda vedieť, či to tak môžem urobiť, či si tým iba "neublížim", či to nepostúpia niekde ďalej a pod.
Ďakujem

piacere
16. aug 2011

@usiko malý má bcg a dve hexy.... prerezávanie zúbkov u nás prebiehalo teraz (keď už tretiu hexu nedostal) rovnako ako v období, keď bol očkovaný. U nás je rast zubov sprevádzaný len zlostením sa a plačom... žiadne teploty, sople, či hnačky... našťastie...

denduska
16. aug 2011

@usiko starsia - bcg a dve hexy +prevenar znasala zubky zle, raz mala aj horucku 39 jeden den, ale inak bola len strasne mrzuta a zlostna a nespava.... ale mladsia neockovana, tak to je uplna katastrofa 😀 okrem dolnych jednotiek s kazdym dalsim zubkom horucka, hnacka a nasadajuca viroza 😀 na aku si len spomenies...a co sa robi teraz, je fakt hroza, tlaci sa jej viac zubkov naraz a napriklad dnes v noci od jednej do pol piatej vrieskala na raty.. radsej ani nechcem vediet co by sa stalo, keby som tak citlive dieta dala este aj ockovat..uz len hodit si maslu 😝

manof
16. aug 2011

@emanka v prípade, že to chceš mať rýchlo z krku, tak môžeš to vyriešiť blokovou pokutou. Tá je do 99 €.
A možno Ti ani pokutu nedajú. Však uvidíš. V TN sú údajne vcelku milí, na rozdiel od DK, TT, KE či ZA.

maroli
16. aug 2011

@usiko nas nema ziadne ockovanie.Ked mu isli vrchne jednotky cez den nervozita,ohryzanie vsetkeho a po dve noci horucka az nad 39.Problem bol dostat donho tekutiny,vzdy ked trochu precitol snazila som sa mu dat prsnik,ale odmietal,nechcel ani vodu z flasky ani z lyzicky.Bol horuci ale nepotil sa.Nadranom mu teplota klesla a to sa uz aj napil.Usudila som,ze sa z toho potreboval vyspat.Dalsiu noc mal zas horucku a na naliehanie svokry sme mu dali Nurofen.Potil sa strasne.A rano prekvapko,cele brusko a chrbat osypane.Patrala som ci nie z nejakeho jedla,ale muselo to byt asi len z toho Nurofenu..no neviem.Do druheho dna to zmizlo.Calgel sme davali tiez,ale zeby nejako pomahal..

usiko
16. aug 2011

@martinba
@jonas17
@denduska
@maroli
@piacere dakujem vam velmi pekne za odpovede 🙂 .....uz vidim, ze zbytocne mi je cosi citat, kazde dieta je ine kazde ma inde prah bolesti a inak je citlive...takze fpohode...pretrpime to...len keby som jej pomocte vedela.... ☹

manof
16. aug 2011

UNICEF využíva krízu afrických utečencov na zaočkovanie 300.000 detí v Keni:
http://www.slobodavockovani.sk/news/unicef-vyuz...

usiko
16. aug 2011

@roo no ja som za to, aby sa krv brala na vysetrenie, nam brali krv, ked mala problemy s vakcinou a okrem ineho jej vysla nizsia saturacia zeleza, predpisali maltofer. ale Nebrali sme, nastydovala som si, v com je vela zeleza avyskladala som malej stravu tak, aby som jej ho davala viac. Tiez jej vysla imunita poslabsia, a este nejaky cytokinovy prosfil zvyseny alebo co, musim pozriet......Teraz mame poradnu a poziadam o odber krvi. Pretoze ked sme mali tie starosti s BCG vakcinou tak jej bravali krv, aj na plucnom, aj v smokovci, aj detska, boli tam nejake hodnoty v neporiadku a ukoncili to s tym, ze casom sa to zlepsi...tak idem poziadat detsku, nech jej krv vezme a vsetko to, co mala zle, nech prekontroluje...ci sa to zlepsilo...lebo mne ta starostlivost pripada v nasom zdravotnictve taka, ze nepoziadas-nemas...a ak bolo nieco zle, tak nechapem, preco nikoho nezaujima, ci sa to zmenilo....ja som skor za to, ze aj ked je branie krvicky neprijemne, nech vieme, co je zle a mozeme to napravit...a nie potom o par rokov pridem na to, ze mala nejake hodnoty nie dobre a bude neskoro.... 😒 😒 😒 😒

emanka
16. aug 2011

@manof ďakujem, asi to budem tak riešiť, nechce sa mi s nimi naťahovať. Ja som zas počula, že práve v TN sú hnusní, tak uvidíme, akí budú 😉
Takže nebude to blbé, ak tam prídem a hneď si vypýtam šek, či?

anelisa
16. aug 2011

Ahojte, stale sa nikto nedopatral k pediatricke v NR (prip. v HC), ktora nie je zastankyna ockovania za kazdu cenu?

manof
16. aug 2011

@anelisa žiaľ v Nitre je to asi taká bieda ako v Žiline. Ak by si však bola ochotná dochádzať trochu ďalej, o niekom by som vedel. V tom pripade napíš na sloboda.v.ockovani@gmail.com

roo
16. aug 2011

@usiko ved som pisala, ze "kazdej zbytocnej". To na margo nejakych preventivnych odberov pre vsetkych 😉

prevenar
16. aug 2011

@usiko moj nazor je, ze ja jedna o cisto nahodny proces nijako nesuvisiaci s ockovanim , alebo neockovanim. nasa mala len tbc + 1 hexa ..a niektore zubky znasala lepsie a niektore horsie .. niekedy mala z prerezavania hnacku, inokedy nie. ..kazde babatko je samozrejme jedinecne, takze taketo "porovnavacky" podla mna moc nefunguju. v zasade si myslim,ze to moze byt uplne normalne. v pripade nudze sme tiez pouzivali calgel .