Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

nikimax
16. apr 2012

@fialllka dakujem za info, bože, ked režisérka trvala na tom, aby sme boli po domácky, v papučiach, v teplákoch, bez úpravy, ani som nesmela upratať, aby to bolo autentické. Mali sme v detskej jednu velkú hromadu všeličoho, ešte že to tam nebolo, lebo neviem, či by sa nechytili soc. pracovníčky....🙂

fialllka
16. apr 2012

@nikimax vobec to tam nevyzeralo, ze tam mate neporiadok 😉 😉 😉 a pri dvoch detoch sa poriadok aj tazko udrzuje 😀 mam to doma ... pred chvilou som zbierala zo zeme tvarohovo-kokosovy obsah sisiek, no co ti poviem 🙂
a bolo to fajn, autenticke, neviem si predstavit, ze by ste boli nahodeni a upraveni ako do modneho casopisu 😉

nikimax
16. apr 2012

@fialllka Máme to komplikovanejšie, máme 3 deti, Niko(8,5r.), Max(5r.), Zina(2r.) Ale štáb bol strašne zlatý. Neviem, či to môžem napísať, ale plakala aj kameramanka, aj zvukár...A kto sa pýtal, už neviem, či má Mudr. L. deti, tak nemá, ale ženatý je,,,je tu nejaký otáznik, že?

heimdalls
16. apr 2012

@nikimax - ten dokument bol fantastický, mal by byť povinne prehrávaný všetkým rodičom a šírený v médiách. Ďakujeme Vám, že ste sa rozhodli o svoj tažký príbeh podeliť. Nás čaká (teda vlastne nečaká a očkovať nebudeme) MMR-ka priorix dnes a nikamax, aj vďaka Vám a vašej reportáži je naše umocnenie odmietnutia ešte intenzívnejšie. Tie emócie kameramanke a zvukárovy verím, bolo te veľmi emotívne.

Veľmi pekne Vám ďakujem a želám Maximovi do života všetko len to najlepšie. Homeopatia v tomto prípade dokáže zázraky, držíme Vám palce.

nikimax
16. apr 2012

@heimdalls dakujeme za podporu, naozaj. Ked sme sa na ten dokument dívali, pribehol aj Maximko a strašne sa potešil, ked zbadal svoj vláčik🙂 to je jeho No1.

jezibosorka
16. apr 2012

@manof ja som bola na poslednej poradni na Mikulasa v decembri, par dni dozadu mi volala sestricka, ze sa mame prist ukazat,,, tak neviem, ci sa mam na nieco vyhovorit, alebo mam ist, nechce sa mi velmi so zdravym babom chodit po poliklinike, mali sme 10 mesiacov a nic ockovane..... maly je zdravy, zato po poradni mal stale sopliky a kaslal, to koli tomu behaniu a vazeniu naholo....

strociatka
16. apr 2012

pomoooc... chcem ten dokument pustit z archivu TA3, aj sa mi to normalne spusti, ale po kratuckej chvili sa sekne a hotovo, je to mojim compom? co robim zle????

didulka85
16. apr 2012

@nikimax tak som si to pozrela, vyplakala som sa.
By som chcela vidiet, co by rozpraval Liptak, keby islo o jeho dieta. Vsak on raz bude mat vnucata...

Inak chodia som na pripravu na porod k manzelke pana doktora Hrabcaka.

verka888
16. apr 2012

@nikimax aj aj som si to pozrela..a dazd von nemal na mna ☹ ..ale skor z toho, ako moze byt ten Dr. Liptak tak uplne mimo, zaryty, nepripusti, tvrdi svetosvate svoje a svoje...ako keby vakcina a ockovanie bola ako mana na pusti, co spasi cely lud na zemi!!!!..fakt do placu...rodinke prajem vela stastia 🙂

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@nikimax
aha, takze pan mudr. Peter Liptak, NIE JE ANI RODIC, ale otvara si hubu na rodicov.......... 😀

mentalny uboziak, asi by mal navstivit kolegynu cez psychiatriu.....

didulka85
16. apr 2012

Na tom dokumente ma hned na zaciatku zarazilo, ako ockovali tu staru babku, co len doma na gauci sedi a pozera telku. Neviem, co take nakazlive by mohla doma chytit... 😕

didulka85
16. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko nema deti?

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@didulka85
no ako tu citam, tak deti nema, cize asi to je jeho velky komplex........necudo teda ze chce kazde dieta "chranit" (po svojom) aj za hrob :D
a takito ludia su vo vakcinacnej komisii, UBOHOST

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@didulka85
co by take smrtelne a nakazlive mohla cez TV chytit?..........ved chytila.......liptaka - a doslo to az za nou domov 😀

petah82
16. apr 2012

@verka888 ja mam kamaratku pediatricku, druhu Aro dr, obe 30r, a myslite, ze ich to zaujima? maju svoj nazor, ze ockovanie robi zdravsiu spolocnost a prinos prevysuje riziko, vysvetlit ani za svet, ani ten cas, aby si precitali, co im poslem nemaju. ani nechcu ho mat, namemorovane bludy a dost. a to sme inak kamosky uz 20r. a dobre. tak sme sa tento vikend cez maily dohadali ze az. nechapem ako mozu byt take zaslepene a neochotne citat a skumat nieco ine. same my napisali, no to by som si musela vela prestudovat, ved hej! to su doktori! cest vynimkam! ani odpovedat mi na to, ci su choroby MMR az take zle, aby sme ockovali si nenasli ☹ 😠 ale ja viem svoje 😢

petah82
16. apr 2012

a samozrejme nemaju deti 😝

heimdalls
16. apr 2012

Tak.....máme MMR "za sebou". Vošiel som s manželkou a maličkou do ordinácie a kým ju manželka vyzliekala odovzdal som informovaný nesúhlas našej pediatričke s tým že očkovať nebudeme - odpoveď: "áno, samozrejme akceptujem, už sme sa o tom rozprávali, očkovať nebudeme" len sa ešte musela na informatívny nesúhlas podpísať aj manželka. Nič iné sme nepodpisovali.
Som veľmi vďačný za takúto pediatričku, ani jediné slovko prehovárania, žiadny nátlak.

prsky
16. apr 2012

@didulka85 mna zarazilo,ze ani neinformoval,co ide pichat,ako sa moze potom citit atd (i ked to hovorit mohol, len to v dokumente nebolo).. proste "prevenciu mame za sebou.." ... a Liptak ma pomylene hodnoty a predstavy ... to si kazdy odbornik v nejakom odbore moze povedat, ze laik sa mu nema do toho starat, ale ma sklonit hlavu a byt rad, ze niekto rozhodne za neho 🙄

prsky
16. apr 2012

@petah82 pokial clovek nechce zistovat sam, tak akakolvek pripomienka je zbytocna... a studovat vela..hej, kolko prednasok o ockovani mali? a kolko z tej prednasky bolo o neziaducich ucinkoch? zazracna veticka..vela studovat - a vediet malo..ved vieme, ako sa studuje (cest vynimkam)

misa0411
16. apr 2012

@heimdalls gratuluejm. Len nechápem prečo sa tam musela podpísať aj manželka. Aby ste v konečnom dôsledku nemuseli platiť pokutu 2 x 331 € . Ale dúfajme, že to až tak ďaleko nezájde. My keď sme odmietali MMR-ku tak boli ridne prekvapené aj sestrička aj doktorka. Nátlak nejaký moc výrazný nebol, len nám hovorila, aké sú strašne nebezpečné osýpky, mumps aj rubeola.... 😝

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@heimdalls
"len sa musela podpisat aj manzelka"? tak vas dobehla............. s podpismi oboch rodicov to okamzite odovzdava RUVZ a bude im jedno co a ako....... mal tam byt podpis len jeden jediny........ co si myslel ze ti lekarka zdrapi dieta a pichne do neho injekciu, to by si ju zdrapil ty pod krk.......

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@prsky
mas pravdu, mudr. liptak vlastne na kameru DOKAZAL ZE NEDODRZIAVA ZAKONY! 😀....... neinformoval babicku co jej ide podat, ani toboz o pribalovej informacii a podobne..

heimdalls
16. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko - podľa všetkého informovaný nesúhlas ostane len v zdravotnom zázname a na RÚVZ posielať nebude nič. Chodil som ako dieťa k nej aj ja sám, vzťahy sú výborné, som presvedčený že nedôjde ani k predvolaniu na RÚVZ. Prioritou pre mňa je, že priorix nie je aplikovaný, pokuty a RÚVZ ma akosi nezaujímajú. Mimochodom, odmientnutie začína vetou - Ja otec dieťaťa....atď. o manželke v odmietnutí nie je jediná zmienka, len podpis.

Ukáž mi jediného človeka, ktorý dostal pokutu 331€ prípadne 331€x2 za neočkovanie, neviem o nikom takom.

heimdalls
16. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko - Malý vý§atok z postupu uverejneného na www.slobodavockovani.sk, čítaj:

Každopádne, okrem morálnych dôsledkov (t.j. že by ste podpísali niečo, čo nie je pravda), stoja za zváženie právnické dôsledky, ktoré môže podpis pod takýto nepravdivý dokument znamenať. Treba teda napísať ako úradný list odmietnutie očkovania (resp. všetkých očkovaní) svojho dieťaťa (resp. všetkých detí), a to podpísať (najlepšie obaja rodičia spolu) 😉 . Toto je možné odovzdať lekárovi a on ho (buď z vlastnej iniciatívy alebo na vyžiadanie RÚVZ) pošle na RÚVZ. Ďalej celú záležitosť riešite už len s RÚVZ. Počas priestupkového konania sa však RÚVZ pýta lekára na podrobnosti ohľadom odmietnutia očkovania a (ne)existencie kontraindikácií očkovania.
Druhá možnosť je vynechať z toho lekára úplne a adresovať odmietnutie očkovania priamo RÚVZ. Treba si ho vytlačiť 3x, jenu kópiu dať RÚVZ a dve si dať potvrdiť, že dokument bol prevzatý. Jednu z tých dvoch si necháte a druhú dáte lekárovi, aby tento vedel, že nemusí riešiť RÚVZ a nehrozí mu mastná pokuta. Tu je vzorové Odmietnutie očkovania - to, čo je červenou, si nahraďte, prosím, za vlastné údaje, upravte počet detí a pod. V takomto prípade ušetríte prácu lekárovi a pravdepodobne i RÚVZ ho nebude až tak obťažovať. Odporúčam tento postup hlavne v prípade, že máte s daným detským lekárom dobrý vzťah a nechcete ho odmietaním očkovania nijak zvlášť zaťažovať.

Ak má dieťa oboch rodičov ako právnych zástupcov (čo je typický prípad), postupujte (pokiaľ možno) obaja rodičia spoločne a jednotne. Akúkoľvek nejednotnosť či rozkol by mohol RÚVZ zneužiť v neprospech Vás oboch i Vašich detí. V prípade, že druhý z rodičov má na očkovanie iný názor, je dobré vopred si sadnúť a porozprávať sa o tom čo najpodrobnejšie, a to s jasným vedomím cieľa - dospieť k riešeniu čo najlepšiemu pre Vaše deti, majúc na mysli predovšetkým ich blaho.

zaockujte_aj_slnko
16. apr 2012

@heimdalls
dobre hluposti...............PRESNE NAOPAK..........ak nie je jednodny vyklad ohladom ockovania medzi rodicmi, tak to nemoze ruvz pouzit proti tebe, ale nemoze to pouzit VOBEC.....

heimdalls
16. apr 2012

@zaockujte_aj_slnko - Ja som ti iba skopíroval to čo je na stránke. Všetko zaleží od lekára a neboj sa nič o mňa, mam dostatok konexií v prípade nejakej nespravodlivosti, ktorej by sa RÚVZ dopustil voči mne, aby sa veci patrične zmedializovali a právne riešili.

keziah
16. apr 2012

@heimdalls ja som na http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_... nasla zase toto:
Pre vašu informáciu, lekári obdržali aj internú - právne neukotvenú - inštrukciu, že nahlasovať prípad neočkovania majú len vtedy, ak získajú podpisy oboch rodičov. Lekára nič neoprávňuje žiadať podpis odmietnutia očkovania oboma rodičmi. Jeden podpis postačuje. Môžete sa podľa toho zariadiť, avšak niektorí lekári majú tendenci vás ohlásiť aj keď vyhlásenie podpíše len jeden rodič.

Tym nechcem povedat, ze ta pediater okamzite natrie-ty vies asi lepsie. Len na upozornenie, ze existuje aj ine stanovisko.

katulikzlatulik
16. apr 2012

ahojte, mam doma 3 rocneho synceka, ktory je povinne ockovany kompetne a nastastie nic sme nemali... ale mam doma aj o tyzden rocnu dcerku, ktoru sme este ockovat nedali... pediatricka zacala na nas tlacit, moj manzel je na 100 perc. presvedceny, ze ju nechce ockovat, ale ja stale neviem, ci ano, ci nie... je tu niekto kto doposial tiez nedal vobec ockovat dieta? MMR vakcinu urcite nechcem, ale tu hexu neviem.. stale nie som rozhodnuta...

palesandra
16. apr 2012

ahojte, nas lekar je fajn, len na ockovanie ma opacny nazor, zajtra ideme odmietnut hoci uz o tom vie a chce nase podpisy za kazdu cenu...mam pocit ze ak mu ichnedame, tak ci nam neda za ulohu hladat si ineho pediatra...neradi by sme..

je lepsie mu napista ten informovany nesuhlas ( a poslat horovno aj na RUVZ)? su s tym viacere skusenosti ? alebo je to len v stadiu skusania co je lepsie, ci zapis do karty alebo tento list...lebo niekde skor som citala ze lepsie nenosit papeire..tak uz neviem