Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

lucrezia
2. dec 2009

saska, ty byvaš v zahranici, nie? a tam to povinné nemáte, len odporúčané, nie? a aj tak na teba divne pozerá?

petot
2. dec 2009

saskt.t: MMR je taká "nová", že vznikla v zásade spojením 3 samostatných vakcín z 60.-70. rokov.

molnarovak: Ktorú štatistiku hľadáš?

tamix
2. dec 2009

petot: o tom synagise mi vieš niečo povedať? ďakujem

saska.t: a čo ostatné vakcíny? tie si dala?

tynushqa
2. dec 2009

Petot, dakujem ti za odpoved. Tiez mi bolo cudne ze hovorila prave o DMO 😅 Takze uz len si stat u Dr. za svojim ... To bude zase prehovarania 🤐 🙄

monika552
2. dec 2009

Ahojte, je tu nejaká mamička, ktorá odmietla očkovanie? Ako to prebiehalo v praxi? Dakujem dopredu za odpoved..

petot
2. dec 2009

tamix: http://nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/synag...
Máš dieťa pod ťažkým rizikom nákazy RSV? Ináš, niekto tu už s týmto skúsenosti mal, žeby denduska?

tamix
3. dec 2009

petot: ďakujem za link, o synagise mám preštudované dosť- čo je na webe. Dr. tvrdili, že je je pod rizikom, nakoľko tažkým, to neviem. Malá sa narodila v 33tt s 1250g, ale dýchala bez problémov. Na začiatku RSV sezóny už mala 8mes a zatiaľ je bez akýchkoľvek zdravotných problémov.

pastuska
3. dec 2009

bianca, prešlo to samé, nič som s tým nerobila.

Ešte k tej obrne - už som to tu písala, osobná skúsenosť, dieťa sa nakazilo detskou obrnou po očkovaní, celý život postihnuté.

saska.t
3. dec 2009

lucrezia - no Dr mi povedal ze nemam moc citat internet, ze su to blbosti 😅 pekne vysvetlenie nie? 😀 no divne sa pozeral, ale bolo mi to jedno

tamix - ano bohuzial som dala, prvu som odmietla az MMR, kedze som to neskoro zacala prestudovavat a zaujimat sa o to ☹ no co uz, cvalabohu mala vyzera bez nasledkov a nemala ani nejake reakcie tak dufam, ze ju to v stasti obislo 😅 😎

ak budem mat dalsie uz ockovat nedam, aj ked viem, ze ma budu povazovat vsetci za blazna 🙄

tamix
3. dec 2009

saska.t: tak sa mi zdá, že stále viac rodičov nechce dať očkovať. Tak nie je isté, že ťa budú mať za blázna.

Mne dr. tiež povedala, že nemám čítať net, lebo tam píšu "nevierohodní" ľudia 🙄 a neviem si overiť, či píšu pravdu.

lucrezia
3. dec 2009

Ahojte, tak hlásim sa v klube.
Dnes mi prišlo psaníčko z regionálneho uradu verejneho zdravotníctva 😠 😠 😠

Ale ja som tam žiadne predvolanie nenašla, píšu tam, len že som povinná....bla, bla, bla nejaké paragrafy a že ked nedám dopustím sa.... bla, bla, bla a pokuta bude 331 eur.
Takže predvolanie bude nabudúce? Alebo ako?

certica
3. dec 2009

lucrezia, a chcu od teba nejake pisom. vyjadrenie, ci to bolo len oznamenie..?

tamix, a kto je dnes "vierohodny"? 🤐

lucrezia
3. dec 2009

nič nechcu, ako som už písala, bolo to len také oznámenie typu bububu.
tak neviem čo, aby som niečo neprešvihla, ale žiadne "malé písmenká" som tam nenašla, ale pre istotu si to dám pod lupu 😅

molnarovak
3. dec 2009

Práve som prišla od pediatričky. Bola veľmi zlatá a plne ma podporuje. Najskôr bola prekvapená, že chcem odmietnuť, vraj ešte nikto od nás, kde bývam, nič povinné neodmietol. Má skôr opačnú skúsenosť, mamičky od nej žiadajú napichať všetko a najlepšie naraz, ona ich musí doslova prehovárať, aby aspoň počkali a očkovali postupne.
Ja som tajne dúfala, že bude ochotná zapísať očkovanie aj napriek neočkovaniu, ale to hneď odmietla. Potom sme sa o tom chvíľu bavili, ja som jej vravela moje argumenty a ona na všetko prikyvovala, vraj keby mohla, tak by vedela veľa rozprávať. Ešte mi ukázala najnovší prípad, čo lieči dieťa, ktoré napriek očkovaniu dostalo mumps.
Veľmi ju zaujímalo všetko ohľadom nežiaducich účinkov, ona s tým má asi veľa zlých skúseností, ale nechcela o tom vravieť. Vraj by z toho mohla mať problémy.
Nakoniec sme to ukončili tým, že ona si pozisťuje, aké mám právo pri odmietnutí očkovania a budúci týždeň sa mám u nej zastaviť. Tak som zvedavá, čo zistí.
Ona sama vravela, aké je to pre ňu hrozné, že vakcínu musí pichnúť, ale pritom vie, že je to svinstvo (to sme sa bavili o vakcínach proti chrípke).
Petot, ja som myslela tie štatistiky, kde sa uvádza, koľko detí ochorelo očkovaných a koľko neočkovaných.

erikasadek
3. dec 2009

molnovarok, bozehnana lekarka.. 🙂 drz sa jej... 😉

petot
3. dec 2009

tamix: Hej, aj mne najdlhšie trvalo zistiť, kto je vlastne nevierohodný. Nakoniec sa do tejto kategórie dostali naše úrady a výrobcovia vakcín. 😅 Akurát že moje váhanie spôsobilo, že deti dostali o jednu vakcínu viac, než mali. 😔

Je pravda, že po Internete nájdeš všeličo, a treba si vyberať. Časom sa dá získať aký-taký odhad. Pomerne dôležité je, či autori článku citujú nejaké konkrétne odborné publikácie. Ak áno, a vieš si ich overiť, tak vierohodnosť môže byť vysoká, omnoho vyššia, než všeobecné reči tunajších "odborníkov". Lenže PR oddelenia BigFarmy vedia prekrútiť aj odborné štúdie, alebo si zaplatiť vlastné (škandálov na túto tému neúrekom).

Dnes už má mnoho renomovaných odborných magazínov elektronický archív na Internete, takže sa pohodlne dostaneš k článkom, ktoré by si pred 10 rokmi musela prácne (a draho) hľadať v špecializovaných knižniciach.

Internet je len médium, tak ako televízia. Aj tam idú bulvárne relácie, veľa reklamy, a zriedkavo aj odborné relácie (zvyčajne tie odborné sú najmenej dostupné).

petot
3. dec 2009

molnarovak: Výročné správy ÚVZ. http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...

erikasadek
3. dec 2009

petot ja, neviem tie odborne su, al esu , pod systemom, ze sa musis, prihlasit ako lekar alebo zaplatit.. 😖

aspon ja takych tu vidim vela...

monika552
3. dec 2009

POZRITE SI PREDNASKU O OCKOVANI - OPLATI SA AZ DO KONCA - www.auria.sk/titulky-ockovanie

lucrezia
3. dec 2009

monika, tá prednáška sem už bola hodená niekoľko krát 😉

denduska
3. dec 2009

molnarovak, jeeej aj ja chcem taku lekarku!! kde byvate? 😀

petot, chcem sa ta opytat odkedy sa ockuje na sk mumps - lebo som si pozerala moj ocko preukaz a tam mam kolonku osypky - 12.mesiac a o 6 mesiacov. Cize tak ako je teraz v pribalovom letaku 😀 ale zaroven tam mam perom dopisane nieco ako I.MO a to neviem co je...myslela som ze mumps-osypky? alebo nie? ja som narodena 1983 preto ma zaujima odkedy sa mumps ockoval a pre ktore deti to uz platilo. Rubeolu mam len jednu davku samostatne v 3 rokoch.
Len chcem vediet ci som na mumps ockovana alebo nie, ale stopercentne som ho nemala.

pastuska
3. dec 2009

Ja som si zase zisťovala, ako som to mala s rubeolou. No zaočkovali ma, o pár rokov som ju dostala....teraz mám síce pokoj, ale na čo to očkovanie?

monika552
3. dec 2009

lucrecia, ja len nechápem prečo sa to človek vždy dozvedá ako posledný a neskor :O(( veľmi neskoro - ved najstaršia moja dcéra má už 11rokov- absolvovala kopec očkovaní - má alergie, problémy s učením a pod..., ale našťastie sme ešte teraz aj pred jedným očkovaním v 11.roku MMR ... a to platí aj pre ostatné moje detičky 😉

zelmirka1
3. dec 2009

lucrezia to je zaujimave, mne prislo predvolanie na urad verej. zdrav. a ziadne vyhrazky sa zatial nekonaju, tie mi asi povedia na to ustnom prejednavani....mam pocit za vela zavisi od horlivosti uradnikov a konkretneho cloveka ako sa k tomu postavia.
Inak ja som prekonala mums aj osypky, som tu a zdrava a vobec nevidim dovod taketo choroby ockovat.

pastuska
3. dec 2009

No ja tiež čakám, lebo ma dr. chcela nahlásiť, a nič. Asi si to rozmyslela. Ak tam niekedy zabehnem, tak jej pekne krásne vysvetlím, že zo zdravotných dôvodov nemala dať ani hexu, a že spravila chybu.
Chystám sa ju nahlásiť, nejde tak ani o mňa, ale aj o ostatné mamičky. Niekomu to môže viac ublížiť, ako môjmu a čo potom? Ona len očkuje a kašle na to, aké dieťa to je, či má alergiu a podobne.
Už som si zistila, čo a ako, tak keď budem mať niekedy čas, tak to musím spísať a poslať.

lucrezia
3. dec 2009

baby, našu dr. asi šlak trafí, ked zistí, že mi prišiel len taký papier a nikto ma nechce strašiť osobne.
ona je schopná nahlásiť ma aj druhý krát a podla mna to aj urobí 😠 lebo už sa tešila, ako ma predvolaju a mna zatial nikde nevolajú 😀
ale to už beriem kartu od nej a idem k dr. co má molnarovak 🙂

pastuska
3. dec 2009

Kurnik, baby, aj ja chcem normálnu doktorku. Som ochotná chodiť aj do BB, len keby sa nejaká našla.
Najlepšie homeopatička. A žiadnu som zatiaľ nenašla.

lucrezia
3. dec 2009

a ešte trochu odveci, ale neviete čo zaberá na soor v pusinke? nemám chuť volať teraz našej dr.
gencianová violeť sa už tuším nepoužíva, ale ževraj soda bikarbona, alebo candibene sprej?

pastuska
3. dec 2009

Gencián sa používa, inak som ho použila dva krát, vždy super zabral, aj na bolesť hrdla, hneď bola preč.
Vraj je to škodlivé, či čo - neviem.
Treba niečo, čo zničí plesne, neviem, môj to nemal.

molnarovak
3. dec 2009

denduska, ja bývam v NR okrese. Ale nechcem tu robiť príliš veľkú reklamu mojej dr., aby sa toho náhodou niekto nechytil a aby z toho nemala zle. Normálne som nechápala, ako sa bála o očkovaní hovoriť. Ja netuším, ako to majú lekári medzi sebou a nakoľko sú postihovaní za "nesprávny" postoj voči očkovaniu.
Ona mi vlastne ešte nijako nepomohla, iba rešpektovala moje rozhodnutie. Ale som veľmi zvedavá, čo mi zistí. Možno s ňou, ako lekárkou, budú na hygiene jednať inak.