Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

anjelicek26
17. aug 2012

@hajanka - predpokladam to bola velmi doveryhodna info 😀 😀 😀

mandarinkadarinka
17. aug 2012

@petot viem, ze cierny kasel je najvacsie svinstvo na mozog a viem aj to, ze absolutne neochrani pred chorobou. Zohnat pravdive info je dost narocne - ja som sa pokusala zistit, ako sa ten clovek, ktory v minulom roku v SR ochorel na tetanus, k nemu dostal. ze co sa mu stalo. a ako to s nim dopadlo. Nikde som nenasla, ci prezil a podobne. Zaujimave, ze media sa tomu nevenovali - ved tetanus - dost rarita, tak to si mohlo zasluzit aspon jeden stlpec niekde v Smecku.

petot
17. aug 2012

@hajanka Tak to je asi dosť úspešné "experimentálne neočkovanie", keď v Nemecku je nepovinné už 30 a v Británii dokonca 100 rokov 😀

mandarinkadarinka
17. aug 2012

inak, ked sa tak nad tym clovek zamysla a vychadza z faktu, ze ockovanie proti tetanu treba obnovit kazdych 10 rokov, tak tu nieco nesedi - moj babka, dedko, mama i otec neboli u lekara uz hadam cele desatrocia 🙂 - moja mama tusim naposledy v porodnici 🙂 a nic sa nedeje. Nemaju preockovanie tetanom a urazov tolko, ze az. vaznych aj menej vaznych. Som zasadne proti ockovaniu po skusenostiach, ktorymi som si presla. Ale sem tam ma napadne, hlavne v spojitosti s tymto hnusnym tetanom, zrnko pochybnosti - ze co ak? zatial len kazdu ranku pekne omyjem a cistim peroxidom - niekdy mi z toho uz sibe, kupujem peroxid na baliky v lekarni 🙂 len sa hrozim toho, ked zacnu urazy pribudat, a hlavne tie v lese, rozbite kolena, hlava a podobne. je to na nervy :(

najviac by som si zelala jedno - slobodu v ockovani samozrejme, nech kazdy rodic rozhodne, co jeho dieta potrebuje a HLAVNE - vakciny bez neziaducich ucinkou - to by tu bolo asi pre kazdeho spasenie.

ale ako tu i kazdy vieme, toho sa nedockame, i ked si myslim, ze to nie je nemozne - ale nikdy sa tak nestane. ze preco? no ved potom by tu bol kazdy zdravy a z coho by farmafirmy zili?

alenka600
17. aug 2012

@poppy1 Moja odpoved je da sa povedat nevedecka, priamociara, uplne sedliackorozumova a ak by niektory lekar na mna vytiahol latinske odborne znejuce nazvy a chcel ma tu v diskusii zotriet, tak to co do retoriky zmakne raz dva. Ale nic to nezmeni na mojom presvedceni. A ak by nahodou niekto v rodine skusil diskusiu, tak ti vedia taky velky trt o nakaze tetanom, ze si doteraz nikto netrufol ma presviedcat a bolo by to zbytocne. Takze ako som dospela k rozhodnutiu?
Preskocim tie omacky o tom ako sa da nakazit a co s tym treba robit atd, to si si citala.
Je to viac ako 30 rokov co sa vo Svajciarsku neeviduju jedineho nakazeneho tetanom pod 25 rokov. (beriem do uvahy sv. statistiku, pretoze zijeme v oblast ktora historicky spadala pod S. a sice sme teraz uz vo Fr, ale infrastrukturou, architekturou, zlozenim obyvatelstva je to tu uplne nefrancuzske a uplne svajciarske. A sme 20km od sv. hranice)

Paneboze, jasne, ze nemozem vylucit to, ze dostane tetanus. Ale!
- ziaden vyskyt T. v detstve a mladosti za poslednych 30 rokov je pre mna doooost silny argument
- nefunkcnost vakciny, resp. neprekazana fukncnost a teda vlastne uplna nahodnost schytania T. v buducnosti
- moje dieta ma po oboch rodicoch silny potencial byt blond so svetlymi ocami. Uz teraz mi dceru s prepacenim obchytkavaju vsetci ludia co nas vidia na ulici, lebo tu svetle dieta nevideli tak dlho ani si nemozu spomenut (pozdravujem vsetkych, co sa boja imigrantov, tak vidite, ze na SR je to este tutti frutti). Pravdepodobnost, ze mi dceru v 12 rokoch unesie nejaky miestny imigrant (s tmavsimi genmi aby som nebola konkretna) je ovela ovela ovela vyssia ako to, ci dostane tetanus. Takze sa budem sustredovat na ovela realnejsie rizika a tie budem v buducnosti riesit.
A posledna vec, preco vidim riziko "unosu" a podobnych veci ovela vacsie ako riziko roznych epidemii a nakaz a bububu? Pretoze som sa na temu ocko/neocko pripravila pred porodom, k lekarom nechodim, ak sa nejakou nahodou vyskytnem u pediatra, zavriem usi a nahodim usmev a rodine som stanovisko oznamila ako hotovu vec a vidia na mne, ze je uplne zbytocne o tom so mnou diskutovat. Ano, je to prijemne byt rozhodnuta 😎

hajanka
17. aug 2012

@anjelicek26 samozrejeeeeeme 🙂 od zdravotnicky s vysokou skolou, ktora uz nemusi studovat, lebo je vzdelana 🙂

nikimax
17. aug 2012

@hajanka A to takéto múdre info píše len tebe? My ostatní tiež chceme vedieť najnovšie poznatky z oblasti zdravot. a prevencie pocitového charakteru, lebo človek sa tu aj rád trošička zabaví a pookreje... 😉

hajanka
17. aug 2012

@nikimax kuk moj fotoblog 🙂

moniaak
17. aug 2012

@manof Ahoj, ked sa tu bavite o tych UM...vies o nejakom UM v ktorom ten glutaman a podobne mnamky nie su, resp je ich tam aspon menej?

alenka600
17. aug 2012

@hajanka jeeeee ta je dobra!!! som zdravotnik, takze vzdelana a nepotrebujem citat tu knizku, koniec citatu 😀 😀 😀 😀 😀 tak ja tu na pol strany rozpisem, ze je mi jasne, ze moje rozhodnutie neockovat je skor nevedecke, atd atd, ale niekto sa citi takto🙂🙂🙂 mala som ja ist studovat teda tu "zdravotnicku vedu na VS" a nie trapnu psychologiu, to je len filozoficka veda, to je nic

tara
17. aug 2012

@poppy1 z toho nic nerob, mne povedala lekarka na pohotovosti, ze preco som pri teplote 39,5 nepodala paralen, ze som ho ohrozila. tak som jej len povedala, ze ci sa jej zda v ohrozeni???? ze je uplne v poriadku a teplotu ma od rana len 37,5 a nekolise a ze sme prisli len preto, aby ho popocuvala, ci sa mu nezacina nejaky zapal na prieduskach. tak ostala ticho. netreba sa dat, treba len vela studovat a citat.

manof
17. aug 2012

@moniaak tak to veru netuším.
My sme po odstavení dávali dcérke najprv BIO kravské mlieko, ale z toho mala vkuse sople, tak ho nahradili za BIO kozie a to zniesla v pohode. Dokonca jej ani nevadil (pre mnohých nie práve príjemný) kozí zápach. Tuším, že to kozie mlieko sa spomedzi bežne dostupných mliek ľudskému podobá najviac, ale zdroj Ti v túto chvíľu neviem uviesť.

Každopádne je to rozhodne lepšia voľba, než všetky tie umeliny, pretože tie sú
a) aj tak z kravského mlieka
b) zo sóje
k tomu prisypané síce aj nejaké vitamíny (najmä vitamín D), či dokonca pridaný vápnik (hmmm), ale okrem toho aj všelijaké gebuziny a kráľom všetkého je sójový Nutrilon (pre deti alergické na BKM), ktorý obsahuje 4 (slovom ŠTYRI) zložky, čo sú v Česku (neviem ako na Slovensku) ZAKÁZANÉ pridávať do detskej výživy.

Ja osobne by som do umeliny vôbec nešiel. Ak nie je možné dojčenie a kozie mlieko nie je dostupné alebo ho dieťa nechce, tak sa ešte dá urobiť ryžové (ale doma urobiť, nie kúpiť hotový prášok, lebo ten tiež nie je kto-vie-čo), prípadne mandľové alebo kokosové (v mixéri z lúpaných mandlí alebo strúhaného kokosu).

prevenar
17. aug 2012

@hajanka LOL !!!!!!

sorciera24
17. aug 2012

@manof suhlas, kozie mlieko je super....my teraz pijeme priamo z agrofarmy od koziciek....a v zime prejdem na susene kozie mlieko...kupujem odtialto: http://www.altermedic.sk/product/kozie-mlieko-p... inak, ako maly pije kozie mlieko nebol vobec v skolke chory (za ten prvy rok....ja nan nedam dopustit;))

moniaak
17. aug 2012

@manof dakujem pekne za odpoved. Myslim ze prave ten nutrilon nam odporucila doktorka, ale nie som si ista, vravela ze tam je bielkovina nastiepena na peptidy ale neskumala som to lebo nemam v plane jej to aj tak davat..a ze ziaden iny pretoze muz je alergik- pel prach roztoce takze aby sa nespustila alergia u malej. Osobne si myslim ze lekari o tych alergiach ale toho moc nevedia (nie, ze by som ja vedela viac)...sudim cisto z toho ze vedia len zmiernovat symptomy...ak teda vedia tak nepovedia. Tak asi skusime to kozie, ked na to pride.
@sorciera24 vdaka za tip!

zaockujteajslnko
17. aug 2012

@petot
100 rokov bez povinneho ockovania a to ze briti este vsetci nie su v riti este nic nedokazuje! 😀

luthien.k
17. aug 2012

@moniaak a jak je dítko staré? Můj názor je ten, že ani dítě cca od roku věku ani dospělý při jinak pestré stravě nepotřebuje pít mléko od žádného jiného savce, já vidím jednoznačně alernativu v rostlinných domácích variantách mléka, výborné je například domácí kokosové nebo mandlové. Co se týče rozdílů mezi kravským a kozím, nejsou zase tak velké, co se obsahu jednotlivých složek týče a obě jsou dosti NEpodobné tomu mateřskému (jsou to mléka kaseinového typu, narozdíl od mléka mateřského, které je typu syrovátkového). Co se týče alergencity, tak je na tom kravské i kozí prakticky stejně, kdo má alergii na kravské, nesmí pít ani velmi podobné kozí (ovčí), protože je velké riziko, že naskočí reakce kvůli zkřížené alergii i na toto mléko (pokud už přímo ta alergie není, což většinou je).
Pokud není možné kojit do toho roku, tak doporučuju UM v bio kvalitě. Pokud jsou v rodině alergie, tak ochranný efekt těch hydrolyzovaných mlíček je prokázaný (a pokud je alergie na BKM a nelze kojit, tak se ani nic jiného prakticky nedá dělat, než takové mléko dát, pokud není jiná kojná 😉), ale nemá smysl ho dávat déle než do prvních příkrmů. Poté, pokud je tolerováno, lze dát běžné UM (bio). Například Babylove z DMka má dost slušné složení 🙂

zaockujteajslnko
17. aug 2012

@mandarinkadarinka
ano, tiez je mi vzdy divne, ked sa vyskytne 1-2 pripady tetanu v SR rocne a nikto z toho ziaden humbuk nenarobi......asi lebo by sa zistilo ze to bud bol nejaky rom zijuci v chatrci, alebo stary clovek co uz 30 rokov nedodrzuje ziadnu hygienu a umrel na to ako mal neosetrenu hlboku ranu 3-4 mesiace, co z pochopitelnych dovodov sa velmi nehodi na "propagaciu" povinneho ockovania na tetanus 😀 a este by sa nebodaj zisilo ze prezil, tak to by bolo uplne nevhodne pre media 😀 😀

manof
17. aug 2012

@moniaak
No však práve v tom štiepení je problém, lebo z rozštiepených bielkovín sa uvoľnuje tá kyselina glutámová

manof
17. aug 2012

@luthien.k
No to je síce teoreticky možné, ale fakticky našej dcérke úplne vážne po prechode z kravského na kozie zmizli sople, takže očividne je nejaký veľmi zásadný rozdiel medzi kravským a kozím mliekom.

jandl
17. aug 2012

@moniaak Já jsem se díky exemu dala na makrobiotiku,to máš mimo jiné bez mléka.Recept na rýžové mléko je v knize Vladimíry StrnadlovéRadost ze zdravých dětí.Není nad to,co si doma uvaříš ze základních surovin.

luthien.k
17. aug 2012

@manof jinak tedy o tom, že štěpená mléka obsahují kys. glutamovou, to slyším poprvé tady, po tom budu muset popátrat 🙂

luthien.k
17. aug 2012

@manof však já to nevyvracím a ani pro to nemám vysvětlení, jen mám ten názor, že pro člověka na konzumaci není dobré ani jedno 😉

didulka85
17. aug 2012

@jandl stravujete sa makrobioticky cela rodina? Mne sa makrobiotika velmi paci, niektore veci som zaviedla aj do nasho stravovania.

gubcikova
17. aug 2012

môžem spraviť otázku aby tam písali len tí ktorý dostali než.účinky po očkovaní a samozrejme aké to bolo očkovanie a čo dostali?

zaockujteajslnko
17. aug 2012

@sorciera24
to vyzera dobre, cize ak rozumiem tak za 9e vyrobim zo 400g suseneho kozieho mlieka 3,2 litra kozieho.... co je teda cca 2,81 za liter. Co nie je az take strasne, ide o to kolko toho dieta popije 🙂

poppy1
17. aug 2012

@manof ja som dcere nikdy nedavala UM, odstavila sa v 16 mesiacoch a odvtedy pije sojove bio. Nie praskove, ale krabicove, takze co som citala zlozenie, je tam len sojove boby, sladkovodna riasa, vanilka, hnedy cukor...tusim tak nejako. neviem, ci je to spravna volba, lebo na sojove mlieka a celkovo produkty som tiez citala kadeco, ale chuti jej, tak z casu na cas...inak mlieko nepije. Papa jogurty, papa kopec olejov (avokadovy, lanovy, tekvocivy...atd atd), papa orechy, semena...zeleninu ovocie. takze ja verim, ze jej nic nechyba! ale to kozie mlieko vyskusam... ci jej bude chutit. Kde kupujes??

sorciera24
17. aug 2012

@zaockujteajslnko cca 4 l kozieho mlieka vyrobis...podla mna super cena...teraz za cerstve davame...1,66/l. Maly ho pije rano, vecer po 1,5 dcl.

moniaak
17. aug 2012

@luthien.k Dakujem aj tebe za nazor a radu🙂 Mala ma mesiac a samozrejme mam v plane ju kojit ako to len dlho pojde ale zial, je mozne ze dokrmovat bude treba, kedze ja este chodim do skoly. Inac ja kravske mlieko a vyrobky z neho konzumujem celkom bezne tak si myslim, ze keby mala nan alergiu, uz by sa to prejavilo, nie je tak? To ze clovek nepotrebuje pit mlieko od ziadneho ineho cicavca...uz som sa s tymto nazorom stretla, aj som nieco malo pocitala ale nepresvedcilo ma to tak celkom, som ale z rodiny da sa povedat ze s takym polnohospodarskym (zemedelskym) pozadim, babky na dedinach, odmalicka som pila vela mliecka aj cerstveho, nepasterizovaneho a doteraz mi chuti, takze problem bude skor tam, ze niesom tejto myslienke otvorena. Viem, nie je to velmi hodnotny argument, aj cukriky mi chutia a to neznamena, ze su zdrave, vsakze.

didulka85
17. aug 2012

@moniaak nie je to celkom tak. Tie problemy sa este len mozu prejavit. Tiez som vypila vela mlieka a zjedla vela mliecnych vyrobkov. Az ked som ich vysadila, zistila som, ze ich az tak dobre netolerujem.
Dcera na mliecne vyrobky reaguje ekzemom, po kozom jogurte sa nam skoro zadusila. Teraz ma 2 roky a ja este stale dojcim. 😀