Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

strociatka
15. máj 2012

@manof autor to dobre vystihol. Veda uz nie je vedou a "vedatori" mozu ocakavat coraz prudsi narast nedovery az odporu. Velmi smutny je aj stav vedy na Slovensku. Az na par vynimiek (STU, MATFYZ a par technickych VS a SAV) o vede mozu ostatni len snivat. Vo velkej miere je to aj nasim samotnym skolstvom. Ako je mozne, ze len tak lahko si na Slovensku urobi VS hocikto?! Staci aby mal "student" IQ 80 a dobru mechanicku pamat a urobi aj medicinu. Ako je mozne, ze diplomovu pracu obhaji hocikto len na zaklade vyplnenych par dotaznikov? Vsak je to totalne smiesne. Titul Mgr. bude mat coskoro vacsina nasej populacie a zial nie na zaklade seriozneho vzdelania, ale kupenej, alebo lahko vychodenej rychlokvasenej VS s pochybnou akreditaciou. Je mi z toho zle, staci, ze pridete na hociktory urad (moja skusenost s vybavovanim prispevkov pri narodeni deti) a pomaly v kazdej prepazke sedi slecna s VS, totalne nekompetentna s mimoriadnym egom a titulom. Je mi z toho zle. Stale mi nikto nedokazal vyvratit nazor, ze ziadna vysoka skola z cloveka inteligenta neurobi, tym bud je alebo nie je a ziadna VS ho nim nespravi.

😖 😠 🙄

monky978
15. máj 2012

Mám takú malú medziotázočku.. po uhryznutí psom hrozí tetanus???

strociatka
15. máj 2012

@monky978 skor po uhryznuti clovekom, inak dost nepravdepodobne, ale keby sa ten pes predtym nazral konskeho lajna a zakusol by sa poriadne hlboko, tak mala sanca tam je

strociatka
15. máj 2012

neviem vsak s uplnou istotou, skor bude vediet @manof

nae
15. máj 2012

@prevenar @zdeniii
Ono sa teraz dost veci ohladne papierovaciek u lekarov v CR menilo. U nepovinneho ockovania musia rodicia podpisany papier, ze s nim suhlasia, a musi byt podpisany oboma lekarmi. Ockovanie proti TBC je zrusene, resp. nepovinne, ale zato posunuli ockovanie hexavakcinou z 3 mesiacov na 2 mesiace. Vacsie papierovacky sa tykaju aj povinneho ockovania. Po mne pediatricka chce, aby sme jej podpisali, ze odmietame ockovanie (zatial som ale len chcela posunut, co je uplne legalna zalezitost). Mame tam ist na konci mesiaca, bude zase diskusia...(alebo snaha o jej monolog a moj odchod, uvidime).
V ceskej legislative je viacero veci podchytenych, aj limity, dokedy sa da "beztrestne" posuvat. Skusim dohladat a poslem odkaz. Problem je ale potom pri hlaseni deti do skolky - co som zistovala, tak napriklad v Brne zatial jedine jedna skolka (sukromna) nezohladnovala, ci je dieta ockovane, alebo nie, pre ostatne zariadenia je to ako svate pismo...
Zdeniii, odporucam ceske stranky, napr. rozalio.cz.

heimdalls
15. máj 2012

@monky978 - po uhryznutí psom hrozí omnoho nebezpečnejšia besnota, ako tetanus.

Tetanus: je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium tetani. Spóry tejto baktérie sa nachádzajú v ľudských a zvieracích výkaloch a v pôde. Človek sa infikuje zavlečením spór do rany. Za priaznivých podmienok (odumreté tkanivo, príp. nečistoty v rane) sa spóry menia na vegetatívne formy a produkujú toxín - tetanospazmín. Tento sa šíri nervovými vláknami, krvou a lymfou do centrálneho nervového systému, kde blokuje inhibičné nervové bunky a spôsobuje svalové kŕče. Inkubačná doba je 5 - 10 dní.

prevenar
15. máj 2012

@monky978 pravda je ,ze odpovede su dve lol

1) v matematickom svete : ANO a sanca ,ze sa ti to stane je 0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001%
2) v realnom svete je to : NIE , kedze na Slovensku su za poslednych 10 ROKOV zaznamenane 3! pripady tetanu .
a) extremne pochybujem,ze co i len jeden bol sposobeni uhryznutim psa lol
b) pes by musel kratko predtym konzumovat konske lajno 😕 aby mal v papuli tetanove bakterie ..
c) podla mna pes nema take dlhe zuby aby sa dokazal dostat dostatocne hlboko, + rana v priereze by mala kuzelovity tvar podla psich zubov, cize znecistenie v rane by bolo lahko vyplavene krvou, alebo dobre pristupne naslednej dezinfekcii . je jedna vec ked ti tenky klinec prepichne komplet cele chodidlo a druha ked ti pes spravy 2cm ranu ktora sa smerom von rozsiruje.

(v tom cisle som mal daleko viac nul 🙂 ale forum sa s tym nevedelo vysporiadat a ta jednotka bola mimo obraz lol, tak som to cislo musel skratit. len na vysvetlenie)

uz ina vec je ked sa jedna o nejakeho velkeho psa, alebo extremne agresivneho ..ze zacne trhat , ist po krku a pod.. ale v takom pripade bude tetanus skutocne tym uplne poslednym problemom s ktorym sa bude treba vysporiadat.

prevenar
15. máj 2012

@zdeniii
najlepsiu odpoved mas asi od @ nae 🙂 nie ,ze by sme ti nechceli poradit, ale detaily ceskej legislativy tu proste nikto nepozna. je dost narocne sa vyznat v tej "nasej" ^^ v pripade zakonov radsej hladaj pomoc na ceskej stranke. vela stastia.

prevenar
15. máj 2012

@heimdalls @monky978

v dobe ked to bolo NAJHORSIE :
"Alarmujúci bol tieţ výskyt besnoty u ľudí; v období rokov 1919 aţ 1937, kedy v bývalom Československu zomrelo na besnotu 132 ľudí " cize v priebehu 18 rokov ! zomrelo z 13 milionov ? (neviem kolko malo ceskoslovensko ludi) 132 ludi. to je uplne smiesne cislo viac ludi snad zomrie na chripku ^^

DNES +/- :
"Za ostatných 25 rokov na Slovensku bolo registrovaných 6.882 prípadov besnoty zvierat a 2 prípady lyssavírusových infekcií u netopierov (Švrček a kol., 2001). Ostatný prípad besnoty človeka bol na území Slovenska zaznamenaný v roku 1990 (Švrček a kol., 1999) "

lepsie info som nenasiel, z toho my vyplyva ,ze od roku 1990 do roku 1999 bol jeden pripad , nedokazal som zistit aka je situacia od 1990 do dnes , ale predpokladam,ze sa moc nezmenila 😕

www.mpsr.sk/download.php (otaznik) fID=5113 -zmazte zatvorky a nahradte otaznikom ? -bez medzier

- mne z toho vyplyva, ze sanca nakazit sa besnotou je este mensia ako sanca nakazit sa tetanom , co mi pride uplne sialene ,ze sa o tom vober rozprava . ..ale zaver uz nech si spravy kazdy sam pre seba.

monky978
15. máj 2012

Tak dnes mm si bol pre lieky u internistu (kamarátov svokor) a ten vedel o našom (rozumej rozhodnutie bolo na mne) rozhodnutí neočkovať. Tak sa mu snažil vysvetliť prečo je dobré očkovať keďže mu na mm záleží. A jedna z tých vecí pre očkovanie bolo aj toto, že po kusnutí psa hrozí tetanus. Keďže máme veľké plemeno (RR) a aj sa stretávame a aj sa budeme stretávať s veľkými plemenami začal chrobák v hlave. Nie u mňa, ale u mm. Ja viem, že toto hrozí minimálne, ale potrebujem to mm rozumne vysvetliť. A vážne sa začínam zaoberať otázkou čo ja tam na tom RUVZ budem robiť (asi ich tam rozkúšem ). Ja už nie som schopná normálne reagovať a začínam pri debate o očkovaní kričať. Som dosť temperamentný človek a začína ma to vytáčať. Prečo sa všetci nestarajú o seba a starajú sa do mňa a môjho dieťaťa??? Však to, že by som mu chcela zle to by bolo to posledné!!! No hneď z rána takto na mňa. A keď mu mm povedal, že sa mi nepáči obsah vakcíny tak jeho argument bol, že on sa k tomu nevie vyjadriť, lebo nevie čo obsahuje. Doktor internista, ktorý pracuje pre farma firmu. Ale, že jeho 4 deti sú všetky zaočkované a keby to bolo zlé tak by ich určite neočkoval. Akou vakcínou a ako staré deti má to nepovedal. A že keď bude chcieť dcéra študovať v Amerike musí byť zaočkovaná 😀 😀 😀 trápnejšie proočkovacie reči som snáď už dlho nepočula... a teda, že máme ísť na Kramáre a tam sa spýtať na nejakú kvalitnejšiu vakcínu a si ju zaplatiť. Však to by som spravila keby som o takej vedela... čo teda ešte neviem. No takže si to zhrňme... ja neotravujem okolie neočkovaním prosím neotravujte ma očkovaním... alebo teda komunikujte so mnou (nie s mm, ktorý nemá žiadne info o tejto téme) až keď budete mať aspoň toľko info v hlave ako ja..... havk dohovorila som (alebo ako sa to píše 😀 )

strociatka
15. máj 2012

len tak otazka do fora, kedze su tu skupiny ,ktore uplne bezpodmienecne odmietaju ockovanie.. Su tu aj taki, ktori ockovanie odmietate, ale niektore ochorenia ste predsa len presvedceni zaockovat?

shakti9
15. máj 2012

casto sa tu spomina laryngitida, chcem sa spytat, stale plati, ze sa ma zvlhcovat vzduch okolo pacienta? pamatam si mojho 11 mesacneho brata a jeho prvu laryngitidu, nasi ho nechceli dat do nemocnice (vtedy este nebola moznost, aby aj matka s nim v nemocnici ostala, co sa mi zda hrozne!!!), museli celu noc nechat vriet v izbe slanu vodu, mama tiez stale mokru plachtu prehadzovala cez postielku ...

monikamajova
15. máj 2012

@miskakyska
@petot prečítajte si knihu Doba jedová a teraz je už aj doba jedová 2 to už svojim deťom nedáte ani c-čko,ja len prírodné zdroje,mám seba aj deti natoľko rada,že žiadne askorbáty ani podobné prímesy ako v očk.látkach do seba nedám,ani multivitamíny na prírodnej báze...ked som si začala gugliť že sa niektoré používajú v údeninách a podobne,tak mi bolo z toho zle ☹ a my si "myslíme" že aký je c-čko zázrak..podobne ako aspartám..tiež sa nenapijete kyseliny fosforečnej,ani benzoan sodný a sorban draselný na raňajky.. 😝

vejula
15. máj 2012

@manof ahoj. Chcem sa ťa spytať ake hodnoty IgG byvaju po očkovaní na rubeolu? Som tehotna a IgG mam 1,737 Je možne že tato hodnota je normalna? Alebo si mysliš že som ružienku prekonala aj mimo očkovania? Nepamatam si na žiadne vyražky ani nič podobne. LEn ma trochu zneistilo, že na uplnom začiatku tehu, ešte som ani nevedela že tehotna som som mala teplotu a potom sa mi dali po nohach take hrče - bola to vaskulitida. Doktorka povedala, že to mam nejaky vnutorny zapal, aj zapalove hodnoty som mala dosť zvyšene. Ale napadlo ma či to nemohlo byť tou ružienkou... Pri ružienke je CRP a sedimentacia zvyšena? Lebo ja som mala obe hodnoty dosť zvyšene

strociatka
15. máj 2012

chcem vas vsetkych poprosit o radu, kedze som tu zachytila aj temu ekzemy. Moja najmensia vonkoncom neockovana ho asi ma!!! Neviem isto, najskor sa jej objavili loziska suchej, ako keby zosuchanej koze na laktoch a kolienkach. Potom to asi po tyzdni zmizlo. Neskor sa to objavilo na hrudnicku a uz to bolo aj riadne cervene a opat to zmizlo. Vcera sa to objavilo na rituske, na bokoch a je to riadne cervene a take suche. Vobec nechapem co to je a ako je to mozne, ze to ma, ked nie je vobec ockovana, pouzivam vyhradne latkove plienky prane v mydlovych orechoch, som hotova z toho 😕 😕 😕 Predispoziciu v rodine nemame 😠

riamim
15. máj 2012

@prevenar Tak ako som písala, hľadala som niečo právne záväzné, stačilo napísať jednou vetou, že existuje záväzné stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov k tejto problematike a mohla som si ušetriť kopec času, ďakujem za pomoc. 😉

eaka
15. máj 2012

@monky978 Aha, takže čisto teoreticky, kto má peniaze, si môže dovoliť aj kvalitnejšie vakcíny..tie, čo núti štát a teda ich aj platí (ako keby na ne snáď v pote tváre zarábal a nie len ich šklbal z krvopotne pracujúcich), a teda sú akože "zadarmo", tak tam kvalitu očakávať by bola asi neskutočná naivita...

eaka
15. máj 2012

@monky978 A samozrejme, že lepšie sa strašia a žvástami bez akejkoľvek hodnoty kŕmia ľudia neznalí tématiky, s ľuďmi, ktorí o veci niečo vedia, sa už tak ľahko nemáva... Preto to zameranie na manžela.. 😉

eaka
15. máj 2012

@shakti9 Pred necelými 2 rokmi, keď mala záchvat moja dcéra, tak to ešte platilo.. vlhký vzduch a chlad ako prvá pomoc...

nae
15. máj 2012

@prevenar @zdeniii ospravedlnujem sa, minuly prispevok som pisala v rychlosti ako neandrtalec. Samozrejme, chcela som napisat, ze papier o tom, ze clovek chce nieco nepovinne ockovat, treba mat podpisane od oboch rodicov (nie lekarov).
Este by som dodala, ze je treba sa vyzbrojit novymi informaciami, aby mal clovek v rukave svoje eso - napriklad za akych podmienok lekar nahlasuje neockovanie na socialku (po novom) apod. (odkaz napriklad tu: http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...).
Co sa tyka hlasenia na hygienu: Ze zákona o ochraně veřejného zdraví vyplývá pouze povinnost lékaře umožnit pracovníkům hygienické stanice nahlédnutí do zdravotnické dokumentace nebo zaslat na žádost hygienické stanice seznam dětí, které má v péči, s údaji o jejich očkování. Také je povinen hlásit vedlejší účinky očkování. Z žádného zákonného ustanovení ale nevyplývá, že by lékař sám z vlastní iniciativy a bez vyžádání hygienické stanice byl oprávněn cokoliv jiného hygienické stanici hlásit. Takové hlášení je tedy porušením povinné lékařské mlčenlivosti s tím spojenými důsledky. (http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...).
Pre potesenie na zaver:
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 21. 7. 2010, čj. 3 Ads 42/2010 - 92, nelze pokutovat rodiče za to, že nenaočkovali své děti v souladu s očkovacím kalendářem.
V rozsudku se konkrétně praví: „Vzhledem k tomu, že formulace ustanovení § 46 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. je naprosto obecná, pročež ani z tohoto – byť zákonného – ustanovení nelze vyvozovat správněprávní odpovědnost, je Nejvyšší správní soud nucen uzavřít, že porušení povinnosti stanovené v § 46 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. není za současného stavu platné právní úpravy možné postihovat v rámci správního trestání, neboť jednotlivé konkrétní skutkové podstaty reprobovaného jednání nejsou upraveny zákonem, nýbrž pouze podzákonným právním předpisem.“
Z toho vyplývá, že stát nesmí očkovací povinnost sankcionovat ani vynucovat, neboť úprava povinného očkování pouhou vyhláškou MZ je nedostatečná.
Pokial budeme pediatricke nieco odovzdavat, tak maximalne toto:
http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

alebo odmietnutie konkretnych vakcin, ako mi poradila dr. Elekova, citujem:
Vy můžete využít vůli v zákoně a vyhlášce. Dle vyhlášky se má hexavakcína aplikovat do konce 18,měsíce věku, do té doby nic neporušujete. První tři dávky by se měly dát do konce 1.roku života. Tj. do cca 9.měsíců byste měli mít klid a dr. by neměla prudit.
Kromě toho vás ani nesmí nahlásit, viz §51 zákona 258/2000 uvádí, že se hlásí provedené očkování, trvalá kontraindikace a imunita vůči nákaze. Ani slovo o tom. že se nehlásí neprovedené očkování z jakýchkoli důvodů.
A navíc máte podle téhož zákona právo na výběr vakcíny. tj. může vám být fuk, že dr. má plnou lednici hexy, vy můžete říct, že tohle nechcete, kvůli hliníku, formaldehydu apod. Není váš problém, že jiné vakcíny neexistují.
Takže i rámci zákona máte možnosti, jak kličkovat.

nae
15. máj 2012

@strociatka K tvojej otazke, ci predsalen budeme nieco ockovat, aj ked sme primarne proti ockovaniu - ja som ten pripad. Hexu chceme odlozit, ako sa bude dat, MMR tiez co najviac. Chcem dat ale ockovat proti rotavirusom, zvazujem, ktorou vakcinou (starsi mal Rotateq). Nemam s rotavirusmi dobru skusenost z okolia - decka nakazene do jedneho roku veku, zatvorene na infekcnom, kde s nimi rodicia nesmeli byt v noci, a celodenny pristup bol dost narocny na psychiku pre vsetkych zucastnenychm, nevraviac o tom, ako udrzat rocnym aktivnym deckam infuziu na jednom mieste... dosledky: zle sny, koniec kojenia, vycerpana matka, zdeptane deti atd. My sme zvladli zatial 3 akutne gastroenteritidy v domacom prostredi. Samozrejme neviem, ci sa jednalo o rotavirus. infekty. Starsi pojde do skolky a bude domov nosit nielen taketo lahodky.

monky978
15. máj 2012

@eaka asi áno... na toto naozaj neviem odpovedať. Ale zas mi to už povedala druhá osoba. Prvá bola veterinárka... len neviem či to od nej môže byť dôležitá informácia lol 😀 ale hneď mi vypláchla žalúdok, že pes nemá všetky super vakcíny...

manof
15. máj 2012

@monky978
Je krajne nepravdepodobné (aj keď nie úplne nemožné), že po uhryznutí psom človek dostane tetanus. Nedá sa to ale s istotou vylúčiť.
Obdobne je krajne nepravdepodobné (hoci to nemožno s istotou vylúčiť), že po pichnutí sa voľne pohodenou injekčnou ihlou dostaneš žltačku typu B alebo C. Stovky ľudí ročne sa takto popichajú a ani jeden z nich z toho nedostane HepB ani HepC, ale možno raz za niekoľko (desiatok) rokov sa taký prípad stane.

Otázkou teda je, čo je väčšie riziko: v štatistickom priemere asi očkovanie proti tetanu je rizikovejšie, ale pre toho jedného človeka raz za niekoľko (desiatok) rokov by mohlo (teoreticky) byť očkovanie menším rizikom. V snahe minimalizovať riziko by som po uhryznutí psom asi očkovanie proti tetanu odmietol, ale hneď na to by som sa fest rýchlo zháňal po injekčnom vitC a po niekom, kto by mi ho bol ochotný vnútrožilovo podať v prípade, že sa dostavia prvé príznaky narušenia nervovej sústavy.

Tetanus nie je sranda, neradno ho podceniť, hoci jeho výskyt je extrémne malý.

manof
15. máj 2012

@vejula
Huh, s týmto si ma teda zaskočila. Skús sa spýtať @denduska - ona je MUDr.

eaka
15. máj 2012

@naei nejdem sa vyjadrovať k očkovaniu proti rotavírom, ale deti do jedného roku zavreté v nemocnici bez rodičov??? ja by som ju samu v nemocnici nenechala ani teraz a to má skoro 7 rokov, proste nenechala by som ju tam... 🙂

vejula
15. máj 2012

@manof vdaka
tak @denduska Chcem sa ťa spytať ake hodnoty IgG byvaju po očkovaní na rubeolu? Som tehotna a IgG mam pozitivne - 1,737 IgM - negativne. Je možne že tato hodnota je normalna? Alebo si mysliš že som ružienku prekonala aj mimo očkovania? Nepamatam si na žiadne vyražky ani nič podobne. LEn ma trochu zneistilo, že na uplnom začiatku tehu, ešte som ani nevedela že tehotna som som mala teplotu a potom sa mi dali po nohach take hrče - bola to vaskulitida. Doktorka povedala, že to mam nejaky vnutorny zapal, aj zapalove hodnoty som mala dosť zvyšene. Ale napadlo ma či to nemohlo byť tou ružienkou... Pri ružienke je CRP a sedimentacia zvyšena? Lebo ja som mala obe hodnoty dosť zvyšene..Aka je pravdepodonosť prekonania ružienok bez vyražok.

Ešte doplnim. Moj syn nieje očkovany MMR vakcinou je možne že by som mohla ružienku prekonavať a môj maly sa nenakazil. A

prevenar
15. máj 2012

@nae - teda co sa tyka rotavirusov ostava si zodpovedat, uz len par jednoduchych otazok.

1) ci dana vakcina dietatko ochrani vobec pred nejakym nakazenim
2) ci dana vakcina ochrani dietatko presne pred tym konkretnym kmenom ktory dostane - kedze rotavirusovych kmenov su (predpokladam) stovky a vakcina je "dizajnovana" len proti niektorym (neviem kolkym - nechce sa mi to hladat)
3) ci dietatko nedostane rotavirusovu infekciu priamo z ockovania.
4) ci po takomto nakazeni priamo z vakciny napriklad nezomrie na akutny zapal mozgovych blan. (co sa stalo nedavno)
5) aky bude mat vplyv na vyvoj imunity do buducnosti takato vakcina
6) ci moznost negativnych dopadov neprevysi mozne pozitivne vysledky tejto vakciny.

-ked su vsetky odpovede v prospech vakciny, (alebo aspon drviva vacsina) tak niet o com .. sup sup ockovat niet na co cakat.

tu sa nieco o rotavirusoch pise na slobode http://www.slobodavockovani.sk/news/rotavirusy-... tak sa na to mozno pozri.

denduska
15. máj 2012

@vejula ahoj, ja už som to čítala ako si to napísala prvýkrát, ale aké majú byť hodnoty v číslach, to fakt nemám šajn..ale na akútnu infekciu poukazuje to, že IgM sú pozitívne, takže aktívnu infekciu nemáš. CRP sa zvyšuje pri bakteriálnych ochoreniach (a tiež v začiatku vírusových ochorení ale tam rýchlo klesá), a rubeola je vírus, takže to najskôr nebolo z toho. Myslím že sa nemusíš báť 😉 A čo sa malého týka, rubeola je v polovici prípadov úplne bezpríznaková, čiže aj tak by ju mohol prekonať..ale ty ju podľa všetkého nemáš.

strociatka
15. máj 2012

fiha, tak so starsou sme rotaviry prekonali niekoko krat, ked mala asi 9 mesiacov nas s nimi dokonca aj hospitalizovali na infekcnom (v nemocnici sme celkovo lezali 4x z toho 3x na infekcnom) odd v BA a mne sa to spatne zdalo zbytocne, kedze nam infuzka tiekla iba jeden jediny den a to tiez iba jedna alebo dve? kludne sa to da prekonat aj doma, pokial nie su ine komplikacie, vobec sme tam nemuseli zbytocne tvrdnut cely tyzden, ale tvrdli 😖

takze, aj ked mam skusenost s rotavirmy a aj naslednou hospitalizaciou, opat by som sa rozhodla a vlastne som sa aj opatovne rozhodla neockovat, naco?

strociatka
15. máj 2012

neviem ako inde, ale v BA na infekcnom mozete byt aj s dietatom po celu dobu pobytu, bol tam skvely personal a chodili za nami aj tety, co akoze ucia v skolke a nosili nam kazdy den nove zaujimave hracky, spala som s malou na izbe a samozrejme nebol to niekolko hviezdickovy hotel, ale vpohode som to prezila a to mam hyperaktivne dieta, ktore nesmelo vychadzat z izby 😎