Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zaockujteajslnko
27. aug 2012

@vavrenka
ja si zabit dieta pochybnou firmou GlaxoSmithKline alebo Pfizer nedam..... Dluholucky mi pride ako senilnu dedusko co mal davo krmit holuby na bystrickom namesti (pravda keby ich asi vsetky uz niekto nezaockoval inym jedom) 😀

prevenar
27. aug 2012

@natas4
napriklad ...vakcina proti malarii neexistuje ^^ (pokial ja viem) a tie dalsie vakciny ta pred nicim neochrania, lebo proste nefunguju ..a ta troska co akoze funguju sa tak strasne neoplati z ohladu poskodenia zdravia vakcinou ,ze sa ani nema zmysel bavit o akejkolvek vakcine ...teda , ak ju niekto nepredava a nezaraba na tom, ale to je uz o inom potom.

prevenar
27. aug 2012

@petot jo 🙂 mas pravdu ..a takto je to aj ovela zabavnejsie lol 😕

minewka
28. aug 2012

@vavrenka ak ťa to zaujíma, tu je kauzistika - novorodenec s čiernym kašľom.
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

petot
28. aug 2012

@syla To je dobrá otázka, a RÚVZ by sa práve s týmto musel vysporiadať s ako prvou vecou, lebo na to, aby mohli prejednávať priestupok, musia najprv spoľahlivo určiť, kedy sa stal 🙂

vavrenka
28. aug 2012

@natas4 to si reagovala na moj prispevok, ci si mi len chcela napisat svoj postoj? ak to druhe- to je fajn. ak prva moznost - nerozumiem, na co si reagovala?

ginepra
28. aug 2012

@minewka z príspevku je zrejmé, aspoň podľa mňa, že čierny kašeľ nie je až takým strašiakom, za aký sa vyhlasuje a v súčasnosti je vcelku dobre liečiteľný. Ako sa píše v odbornom článku, u príbuzných prebiehal akútne a ani o tom, zdá sa, nevedeli 🙂

vavrenka
28. aug 2012

@minewka dakujem

nikimax
28. aug 2012

@zaockujteajslnko chcem sa opýtať, ale čo v takom prípade, ked ja nedôverujem ani očkovaniu,ako takému, nielen konkr. vakcíne, konkr. výrobcu? Ked proste neverím, že očko je prospešné, že nesplní, čo sľubuje, že je tento zákrok zbytočný....nepomôže mi v ničom...hmm? Proste, že tento lekársky zákrok mi je proti srsti a nehodlám ho podstúpiť. Trebárs sa bojím aj ihly, vpichu, alebo zlej aplikácie vakcíny. A neverím, že ma to pred chorobou ochráni...( proste nesúhlasím s týmto zákrokom na mojom tele),čo v takom prípade?

lyenka
28. aug 2012

@petot @syla celkom by to aj mna zaujimalo, od kedy plynie premlcacia doba... dcerka nema MMR, oficialne som lekarke nic neodmietla, tvarila som sa ze by sme aj chceli ockovat len to neslo... stale sopliky, hnacky, zvysena teplota, cestovanie atd. celkom sa nam to darilo skoro 2,5 roka 😎 ale teraz uz lekarka vyhlasila ze nas musi nahlasit ked si nekupime vakcinu / kedze jej ju uz poistovna nepreplati / ostatne vakciny bohuzial dcerka ma, ale syncek urcite ziadnu vakcinu nestane ...

nikimax
28. aug 2012

@halienka som nevedela, že TO má aj svoje pomenovanie, že Internetový troll 😀 😀 😀

natas4
28. aug 2012

@prevenar a kde som prosim ta spominala ze existuje ockovanie proti malarii??. Pisala som ze pred cestou si nastudujem potrebne info...viem zevproti malarii nie je ockovanie, ale existuju ucinne antimalarika...nevkladaj mi do ust to co som nepovedala
@vavrenka reagovala som na tvoj prispevok, ktory si potom vymazala a nahradila inym prispevkom

pectore
28. aug 2012

@abbey1 vymeteny.... bola reakcia na pravne rady ...nie na postoj k ockovaniu ...citaj s porozumenim.

eaka
28. aug 2012

@nikimax toto napadlo koľkokrát aj mňa, že sa tu písalo aj o tom, ako je očkovanie vyslovene nevhodné, aj keby bolo účinné a bezpečné, že presúva choroby do neskoršieho veku, kedy sú ťažšie zvládnuteľné a že ruší napríklad imunitu, ktorú dostáva bábätko v materskom mlieku matky, kt.chorobu prekonala...no to je v našom štáte očividne priestupok, mať iný názor ako lekárska obec.. no ak to chceš takto prezentovať, ušetríš si kopec času a námahy s formuláciami odmietnutí v snahe urobiť to tak, aby to nebol priestupok, proste to odmietneš ako priestupok (v konečnom dôsledku tak skončíme v tomto štáte všetci) a zaplatíš pokutu...(ako koniec koncov všetci..) Názor rodiča v tomto štáte nikoho nezaujíma, či už odmieta očkovaciu látku alebo očkovanie ako také...

zaockujteajslnko
28. aug 2012

@lyenka
ty si ziadnu vakcinu kupovat nemusis, ak si mas kupit vakcinu, tak jej povedz "nemam peniaze na nakup vakciny" bodka

minewka
28. aug 2012

@ginepra 🙂 ked povazujes pobyt na jiske , resp v nemocnici za nie az tak hrozny...vec nazoru. Ano, je nebezpecny, resp pre tych, co chytaju za slovicka moze byt nebezpecny hlavne pre malinke deti.

eaka
28. aug 2012

@lyenka ak sa Ti darilo posúvať MMR dva a pol roka od veku 18mes, to znamená, že Tvoje dieťa má min.4 roky, tak by mala byť premlčaná doba na toto očko.. (myslíte, že pri ďalšom odmietnutí v 6.roku by sa teda mala adekvátne znížiť celková suma pokuty??)
Podľa Tvojho pasu však Tvoje dieťa nemá 4r..

pectore
28. aug 2012

@vavrenka ....doplnujuca liecba ku liekom na čierny kašel...."Overenú pomoc môžete nájsť aj priamo v prírode. Napríklad aj v prípade zvlhčovačov vzduchu môžete do nich priliať aj kúsok bylinného odvaru, ktorý zlepší dýchanie. Použiť takto môžete kamilkový alebo repíkový čaj. Ten môžete aj pravidelne piť, pretože ničí zápaly v tele. Potom hľadajte všetky tie bylinky, ktoré uľahčujú aj vykašliavanie hlienov a zlepšujú dýchanie. Vynikajúci je v tomto smere skorocel, ktorý môžete kúpiť aj vo forme sirupu.
Taktiež môžete piť čaje z listov čiernych ríbezlí a šípok. Na kašeľ je tiež veľmi dobrý slez a taktiež bylinky, ktoré nájdete aj vo svojej kuchyni, ako napríklad bazalka, tymián alebo majoránka. Tentoraz však treba z nich urobiť čaj, ktorý sa pije s medom a citrónom."

pectore
28. aug 2012

@vavrenka a este cosi k ciernemu kaslu:
Liečba a prevencia
Lieči sa podávaním makrolidových antibiotík. Čím skôr sa antibiotiká podajú, tým lepšie. Ak ochorie na čierny kašeľ neočkované dojča v prvých štyroch mesiacoch života, priebeh choroby býva dramatický. Vyžaduje hospitalizáciu a monitorovanie životných funkcií pre opakované krátke zastavovanie dychu.
Súčasne s ochorením sa odporúča liečiť aj členov rodiny a všetkých, ktorí boli s dieťaťom v tesnom kontakte.

Jedinou cestou, ako čiernemu kašľu predchádzať, je očkovanie. V súčasnosti je očkovanie proti čiernemu kašľu súčasťou hexavakcíny. Očkuje sa v treťom mesiaci. Je to acelulárna vakcína (neobsahuje celé bunky) a pre deti je ľahšie znesiteľná. Je však potrebné, aby bolo dieťa v čase očkovania úplne zdravé. Acelulárna vakcína sa môže podávať aj deťom s neurologickým poškodením.
K druhému očkovaniu hexavakcínou dochádza v 5. – 6. mesiaci. Potom nasleduje ďalšia dávka v 11. – 12. mesiaci. Dávivý kašeľ sa preočkováva v 3. a 5. roku života spolu s preočkovaním proti záškrtu a tetanu. V 11. a 13. roku sa preočkuje dieťa proti všetkým predtým očkovaným chorobám.

Očkovanie proti čiernemu kašľu je jedna zo základných položiek všetkých očkovacích kalendárov na celom svete. Dojčaťu môže takéto očkovanie bez zveličenia zachrániť život. Pôvodná očkovacia látka, ktorá sa u nás používala, bola veľmi účinná, ale spôsobovala u niektorých detí nežiaduce reakcie (od teploty a neznesiteľného plaču až po kŕče a iné neurologické komplikácie). Preto bola nahradená upravenou tzv. acelulárnou vakcínou.

bobocka
28. aug 2012

@pectore ako stare su tie info? v tretom a piatom roku sa nic nepreockovava 😝 ked uz tak v siestom http://detskechoroby.rodinka.sk/viac-o-ockovani...

eaka
28. aug 2012

Priebeh ČK u neočkovaného dojčaťa do 4 mesiacov býva dramatický...
Všetky dojčatá sú neočkované do veku 3 mesiacov...
vo veku 4 mes má časť z nič za sebou prvú dávku hexy... t.zn že aj keby bola táto vakcína účinná, tak prvé tri mesiace, teda tri zo štyroch najnebezpečnejších mesiacov, je dieťa touto úžasnou vakcínou nechránené.. prečo v pôrodnici teda radšej nepichali ČK namiesto TBC?? to by už v 4.mesiaci dieťa dostávalo druhú dávku a z pohľadu alop.medicíny bolo proti ČK maximálne chránené.

pectore
28. aug 2012

@bobocka asi stare 3 roky... ale podstata tam stale je... zaockovat pokial je dieta zdrave....inak sa zbytocne vystavuje tazkemu priebehu z choroby... ZBYTOCNE....a este ked je malicke...nikdy by som necakala na to az sa mi zadusi....

lyenka
28. aug 2012

@eaka za mesiac ma 4 roky 🙂

pectore
28. aug 2012

zaciatkom roka 17.2 2012 :. Najvyššiu chorobnosť na čierny kašeľ má Bratislava 4 (8,24/100 000 obyvateľov)

naky
28. aug 2012

ja si myslim, ze ockovat urcite treba.. mnoho ludi si mysli, ze je to dnes zbytocne, pretoze choroby ako cierny kasel alebo mor uz zanikli.. malokto si vsak uvedomi, ze zanikli prave vdaka ockovaniu... mnoho chorob je stale pritomnych, ale nie su civilizacnou hrozbou prave vdaka povinnemu ockovaniu.. ja dam moju malu urcite zaockovat...

bobocka
28. aug 2012

@pectore ved ale o tom polemika vobec nie je.ak uz ockovat,tak samozrejme pri plnom zdravi.tym sa tu nik zaoberat nemusi @eaka to krasne popisala,ze tam sa uvadzaju najkritickejsie 4 mesiace veku dietata a pritom sa ockuje ked ma dieta tri mesiace,teda tri zo nimi udavanych styroch je dieta podla nich nechranene s ich suhlasom(vzhladom na ockovaci kalendar),no ako kriticke obdobie to veselo oznacia.ak je to podla nich ozaj tak supernebezpecne,tak by bol ck preockovavany uz v porodnici ako ta nestatna bcg.btw ja som citala (musela by som to hladat),ze ockovanie proti ck zacina byt skutocne ucinne po prvom preockovani,teda v polroku veku dietata.tak kde su tie ich superkriticke 4mesiace?

kaja73
28. aug 2012

@naky cierny kasel je tu aj dnes,podobne ako mums aj ten je tu-v cechach su jeho epidemie a to aj napriek povinemu ockovaniu- a zas na mor sa nikdy neockovalo a nie je tu,podobne ako ani na choleru sa neockuje a nie je tu.
To su ale divy 😕 😝

bobocka
28. aug 2012

@naky choroby nik nepodcenuje.ich pritomnost je stale ziva,aj ked su na ustupe.ale ide o zlozenie vakcin,ktore su zdraviu cloveka skodlive,rozhodujuce je mnozstvo neziaducich ucinkov vakcin ohrozujuce zdravie inak zdravych ludi.ked sa niekomu narodi krasne zdrave dieta a potom 4 dni po ockovani naposledy vydychne,tak taky rodic asi tazko povie,ze vakcina jeho dieta pred chorobou chranila 😢 ked sa dieta po ockovani vyhazde po celom tele a cakaju ho roky trapenia sa s atopickym ekzemom,ked ma rodic doma krasne zdrave sikovne dieta,ktore zacne po ockovani chradnut,zabudat,mentalne ide par mesiacov dozadu a uz sa z toho kritickeho bodu nepohne,ked "nahodou" po ockovani prepukne u dietata diabetes...to nie je sranda.ano,princip ockovania je fajn,idea chranit ludi pred chorobou je skvela,ALE ockovacie latky obsahuju i to,co do tela nepatri a prave to moze narobit velke tazkosti.preto si treba zvazit pre i proti,treba zvazit mozne riziko a potom sa rozhodnut,ci je rodic ochotny to riziko podstupit.dieta moze mat stastie a moze z toho vyjst v plnom zdravi,no moze sa to i na nocnu moru pre celu rodinu obratit.nehodno celu situaciu ohladom ockovania podcenovat.je to velmi citliva tema a najcitlivejsie ockovanie vnimaju prave ti,ktori v jeho dobro kedysi verili a ich najdrahsi na tu slepu vieru doplatili svojim zdravim ☹

hajanka
28. aug 2012

@janula18
MMR ockovanie moze sposobit a spustit vela chorob, nie len autizmus, na to aby si mohla odmietnut si o tom musis viac nastudovat, postup odmietnutia najdes tu
http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...
http://www.slobodavockovani.sk/otazky-a-odpoved...

@sarkar - ta prava radi ostatnym, co pred par dnami (ked vstupila do diskusie ako odbornik na ockovanie) nepoznala ockovaci kalendar... ja odpadnem 😀 uprimne lutujem tych co si za nou pridu do IP po radu 😖
ak je to strata casu pre nu, stale nechapem co tu este robi 😠 a preco sa stale pusta do debaty s nami (vymetenymi)??
@zaockujteajslnko ona a osvetu??? 😀 😀 to by si musela najskor prestudovat ten ockovaci kalendar 🙂

.... damy, by si mali zalozit novu diskusiu kde budu diskutovat o pozitivach ockovania a nas nechat diskutovat o rizikach ockovania, tato tema "nesuhlas s povinnym ockovanim" vdaka nim totalne straca zmysel, mne uz nic nedava a preto uz len preskakujem prispveky vsetky dookola o tom istom.... ale o to im predsa ide 😉

@lubikaf ide o suhrnnu pokutu takze za vsetky ockovania, mozu ti ju vyrubit po castiach (za kazde ockovanie), alebo uz hned na prvom pojednavani, tym padom zabijes vsetky muchy jednou ranou 😉

@naky nezamyslala si sa nad tym nikdy blizsie? ak tomu veris prajem vela stastia 🙂

pectore
28. aug 2012

@bobocka

https://vimeo.com/40119480

toto sa vam bude "pacit" ale isto uz mate skuknute