Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
21. mar 2011

@gizmo22
Napísala by si, prosím, svoj príbeh pre http://slobodaVockovani.sk? Nech aj ostatní vedia, čo všetko hrozí po Hexe.
Vopred ďakujem za prípadný príbeh. Ak napíšeš, pošli, prosím na sloboda.v.ockovani@gmail.com

natty53
21. mar 2011

kAhojte,
"musite" mi poradit. 😉
Mojej Dr. som dala papier Informovany nesulas proti ockovaniu mojij deti na stranke od @manof... a Dr. mi povedala, ze je to blby papier, ze chodim tam len s dcerou,ze ju nezaujimaju deti v buducnosti a nedala si vysvetlit a ze kazdu jednu vakcinu musim zvlast dodat novy papier k danemu datumu a ze aj tak je pre nu neplatny, ze ona ma nejake tlacivo od pravnika z RUVZ a ze by aj ona bola chranena, ze ma poucila a atd. Musim tlacivo podpisat? A ze ma musi hlasit,klasika 🙂 . A do karty som len podpisala, ze som doniesla tento papier, to je vsetko. A ze jake to uz besedy sa robia antivakcinacne a tak dalej a tak dalej, vsak to poznate....A ked som povedala, ze mala ma Atopicky a posiela nas na moju ziadost teda na alergo, ze do nej nechceme pichat ziadne latky este na tento "stav" k tomu, tak nic nepovedala..vsak je tam ista suvislost,ze?

manof
21. mar 2011

@natty53
Podpísať nemusíš nič, čo podpísať nechceš, resp. o čom nie si presvedčená na 100%, že to je pravda a/alebo že to je Tvoja vôľa.

Tvoje odmietnutie má povinnosť lekárka prijať, nech už je v akejkoľvek forme, ak z neho jednoznačne vyplýva odmietnutie tých-ktorých očkovaní, a to v prípade môjho vzoru je nad Slnko jasné.

manof
21. mar 2011

Odpoveď ministra zdravotníctva na prvý otvorený list predsedníčke vlády:
http://www.slobodavockovani.sk/news/odpoved-min...

tin007
21. mar 2011

https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/hexavakcina-a-jej-rizika-mam-dat-synceka-ockovat/
Zaujimava diskusia, stefi76 je podla jej vyjadrenia clovek, ktory robi asi na SUKL alebo UVZ, lebo pise, ze sama posudzuje hlasenia o neziaducich ucinkoch.

petal
21. mar 2011

nieco k pneumokokom. Neviem, ci ste citali casopis Dieta 10/2010. Vyjadruje sa tam prednostka Detskej ORL kliniky v BA. Po zavedeni celoplos. ockovania v 01/2009 sa za 18 mesiacov znizil pocet deti hospital. na ORL klinike pre zavazny zapal stred. ucha o 31 percent. Kym pred ockovanim az 46 percent deti hospital. pre akutny zapal stred., ucha bolo vo veku do 2 rokov, po zavedeni ockovania to bolo 25 percent. Dovodom zlepsenia bolo to, ze prave deti do 2 rokov boli v najvacsom pocte ockovane. Zaroven sa znizil pocet operacii na ORL pravcoviskach. V 47 percentach boli zapaly strred. ucha sposobene serotypmi obsiahnutymi v 7 valentnej vakcine. Ocakavaju, ze zavedenie 13 valent. vakciny este znizi chorobnost. Podla vedeckych studii pred zavedeni ockovania sa predpokladalo, ze 88 perc. zapalov stred. ucha spodobuje tych 7 typov, no nakoniec to bolo tych 47 percent.

motylikova
21. mar 2011

zdravím vás všetkých.. možno mi nebudete vedieť poradiť, ale skúsim, lebo naozaj som posledné dni zúfalá. náhodou (keď sme na radu dr zvažovali očkovanie proti rotavírus. inf.) sme s priateľom narazili na video pani Anity Petekovej. pozerala som s otvorenými ústami a neverila som jej teda ani slovo. Priateľ áno, on je zástanca konšpiračných teórií. 😎 Rozhodla som sa, že mu dokážem opak.. niekoľko dní VKUSE neustále čítam nové a nové štúdie, názory, osobné skúsenosti, pokúšam sa vytriediť akožefakty od pravdy, selektovať argumenty, dať nabok moje emócie, i emócie prispievateľov v rôznych dikusiách (napr v tejto 😉 )
... a vychádza mi, že ak je len polovica pravda, nechcem, odmietam riskovať zdravie mojej dcérky..
myslíte, že je nejaký spôsob, ako minimalizovať vedľajšie účinky, napr, rozložením vakcín na monovakcíny - na Slovensku? máte s tým niekto skúsenosť? odmietli ste len niektoré očkovania? ak áno, ktoré?
my máme najbližšie hexu 29. marca, to bude mať malá už 4 mesiace ..
TBC jej pichli 7. deň po narodení, keď bola hospitalizovaná s ŤAŽKOU žltačkou - možno aj preto mala nadmerne zahnisanú ranku (?) chvalabohu nič horšie (zatiaľ....) veľmi, veľmi ľutujem, že sme sa o očkovanie nezačali zaujímať skôr, TBC by som rozhodne odmietla (aj keď ju NAJPRV zaočkovali a potom mi to povedali !!! ) 🙄
ďakujem aj ak ma odkážete na príslušné miesto v tejto/inej diskusii, fakt som z nej prečítala veľa, ale všetko sa asi ani nedá, a na odpovede kt ma zaujímajú som zatiaľ nenarazila (aby boli aj aktuálne k dnešnému dátumu..)
prosím, ak niekto máte nejaké dôveryhodné štúdie, prečo a ako očkovať .. a čo najmenším rizikom.. ďakujem.. snáď VY ma pochopíte (čo sa o zvyšku známych a rodiny povedať nedá....) 😒

tamix
21. mar 2011

@motylikova
My sme dali malej Rotarix na odporúčanie prenatologického centra a našej Dr. Na ďalšej kontrole mi povedala, že tú vakcínu nech posielajú do Afriky, a že sa čuduje, že sme ju malej dali. To som ostala v šoku, nevedela som sa ani len obhájiť, že to bolo aj na jej podnet. Teraz by som jej to už určite nedala.

manof
21. mar 2011

@petal
Zaujímalo by ma, koľko miliónov eur stálo tých ušetrených 31% hospitalizácií a koľko miliónov eur stála (a bude ešte len stáť) liečba nežiaducich následkov očkovania proti pneumokokom, hlavne chronických chorôb ním spôsobených ako sú alergie či detská cukrovka, o koľko vzrástol za sledované obdobie výskyt alergií, detskej cukrovky, astmy, autizmu atď. a hlavne koľko to všetko stálo.

Taktiež by ma zaujímalo, do akej miery sa pri liečbe pneumokokových ochorení pred zavedením plošného povinného očkovania používal vitamín C a D3, a na druhú stranu zrážanie teplôt paralenom a pod. a podobné kontraproduktívne postupy.

manof
21. mar 2011

Dnes večer na STV v hlavných televíznych novinách o 19:30 by mal zaznieť aj môj hlas v bloku o zrušení povinného očkovania proti TBC. Som zvedavý ako ma zostrihajú, lebo minutáž toho, čo som im do telefónu povedal je oveľa väčšia než mi reálne v televíznych novinách môžu dať. Tak dúfam, že nebudem zhrozený.

petal
21. mar 2011

@manof najdi si to cislo a pripadne sa informuj u tej lekarky. 🙂 A len tak na okraj. Poznam dieta, ktore nebolo ockovane v porodnici BCG, lebo to nestihli, nemali vakcinu a po navrate domov dostalo od starsieho brata pneumok. infekciu. tyzdnove dieta uz bralo ATB, potom dalsie ATB. podtzkam, ze dieta bolo plne dojcene a bralo vit. D. Neviem, v akom stave ma usi dnes, ale napr. tymto rodicom by si asi tazko nieco hovoril o nevhodnosti ockovania proti pneumokokom. Starsie dieta nebolo ockovane proti pneumokokom tiez. Len tu niekde padla poznamka o tom, ze vakcina neobsahuje aj tak vhodne kmene sposobujuce ochorenia, cize je uplne zbytocna. Tak ja neviem, 31 percent nie je podla mna male cislo. Alergie, cukrovka atd. to je ina kapitola, napisala som to, co som citala.

lulkax5
21. mar 2011

@ercika a mozem sa ta opytat preco si ho nedala ? ak by si sa mohla rozhodnut este raz tak by si ho dala ci nie ? ja naozaj neviem pocuvam aj pre aj proti ☹

sofhia
21. mar 2011

@manof ako by si liecil prosim nachladnutie a kasel u 4,5 mes. babetka bez teplot? soplik nema, resp. odsvali sme napiosledy v noci, a nemala. dakujem za radu.

zelmirka1
21. mar 2011

@motylikova to si polozila velmi tazku otazku, je to presne ako pises treba studovat, citat, pytat sa a zaujimat o ockovanie ked ide o nase deti. Rozhodnutie je len na tebe, nikto ti tu nemoze povedat urob tak alebo tak.
Je vela studii a jedna vyvracia druhu, je na kazdom z nas ako si dokaze informacie vytriedit. Ano su tu ludia ktori aj odmietli ockovanie, ci uz niektore alebo aj vsetky.
Zdroje: rizikaockovania.sk, slobodavockovani.sk, www.rozalio.cz, ockovanie.org, sprievodcaockovanim.sk
ale asi uz ich poznas ked si zacala studovat.

motylikova
21. mar 2011

@tamix vidis a nam nasa nanucovala rotarix a opisovala nam ako skoncime inak s hanckami v nemocnici 🙄

@zelmirka1 ano.. ale mna zaujima ci niektora z vas odmietla napr - strielam - 3 zlozky vakciny a preco...
ano tie stranky som studovala/studujem, nie uplne cele zatial to sa nedalo ale vela...
v podstate kazdu hodinu som rozhodnuta inak, v noci sa mi snivaju sny o ockovani (dnes dokonca o ockovani psov 😀 )
viem ze mi nikto neda "navod"... ale existuju tie monovakciny u nas? mali ste na nich dobre reakcie?

este mam otazku, odporuca sa podla vas ockovanie, ked otec dietata je velmi tazky alergik, a v oboch rodinach ma vacsina clenov lahsie ci tazsie alergie ... (myslim ze ja jedina nemam aspon nie potvrdene) ??
myslite ze ockovanie nasej malickej nesie v takomto pripade so sebou zvysene rizika? ak ano v com? kt ockovania by sa dali teda odmietnut podla vas kvoli takejto anamneze??

Dakujem vam.... 😕

martinba
21. mar 2011

@petal neviem ci som dobre pochopil tvoj prispevok, chces povedat ze to babatko co poznas dostalo pneumokokovu infekciu kvoli tomu ze nedostalo BCG v porodnici? Ved to je smiesne, proti pneumokom sa zacina ockovat az v 3 mes, cize by ju aj tak dostal a kebyze jeho teicko bojuje este aj s TBC tak by to malo este tazsie, cize rodicia mozu byt radi ze nedostal BCG...

zelmirka1
21. mar 2011

ked je otec dietata tazky alergik bola by som velmi velmi opatrna, lebo prave ockovanie casto spusta rozne alergie a pokial je predispozicia tak o to viac treba zvazit vsetky pre a proti. Proste riziko je vyssie.
Z monovakcinami je to zlozite, niektore ani nie su dostupne, niektore sa vraj daju zohnat, uz to tu niekto riesil ale nepamatam si na ktorej strane, mozno ti napise niekto s priamou skusenostou. Tema je strasne rozsiahla ja som ju zacala citat ked mala cca 250 stran a precitala som to cele ale bolo to desne 😉 ale je tu vela super info a odkazov.

petal
21. mar 2011

@martinba zle si to pochopil. dostalo ju napriek tomu, ze telo nemalo oslabene BCG vakcinou.

bambi2
21. mar 2011

@sofhia homeopatiou, ja malej tiez uz od narodenia davam homeopatiu... 🙂

manof
21. mar 2011

@petal
Však BCG vakcína neúčinkuje proti pneumokokom, tak nechápem, čo si tým chcela povedať.

manof
21. mar 2011

@sofhia
Povedal by som, že keď ho dojčíš, tak by niečo z toho vitamínu C, ktorým sa "nadláviš" mohlo prejsť cez materské mlieko aj bábätku. Nech ma prípadne @petot opraví.

Ak ide skutočne len o nachladnutie, tak viac než vitamín C asi nemá zmysel vymýšľať.

sofhia
21. mar 2011

@manof dakujem ti , hej, len dojcim, a Ccko jem aj kapsulu, 1 g denne,aj stavy. dufam,ze to nezislo na plucka, v nemocke sme sa stretli so zapalom priedusiek, ale dufam,ze keby to bol zapal, ze by uz mala mala aj teploty, ci horsie prejavy.
dnes sme sa konecne zacali naparovat. hambim sa, ze nas to skor nenapadlo.
@bambi2 hm, ale to by chcelo homeopatika/ ku, nie? ci len tak podla netu? ja som prave vybrala to Oscil... na chripku, a na hrdlo tiez si obcas davam Homogene 9 ked ma trapi, ale malinkej sa bojim len tak zbrucha davat.

bambi2
21. mar 2011

@sofhia bud homeopatku alebo si vyhladaj nieco na nete. ale vybrany liek musi sedet spravne. inak nezabere. ja mam doma lekarnicku asi s 30 liekmi a vzdy pozeram na nete ak nieco... doteraz vzdy zabralo... stat sa nemoze nic akurat ze nezabere na danu chorobu...

motylikova
21. mar 2011

inak viete aka som sklamana? suhrn zakladnych faktov priatel spracoval a dal k dispozicii na facebook... reagovala moja najlepsia kamaratka, dlhorocna zdravotna sestra: naco sa vo vsetkom vrtame, ona ockuje napr tetan.tisice ludi rocne a nic. a ze nemame mysliet negativne ze preco by sa to malo stat prave nam..
a ja na to ze ak sa to stane, ak to nase babo bude 1 zo 100 000 dajme tomu a bude mat vaznejsie VU, co potom? dat ho nezmyselne zaockovat, ani nezistovat teraz ci je to nezmyselne??
ona ze to su zbytocne spekulacie a toto je jej odpoved: "prepac ale to mi tak pripada, ako napriklad, ze sa clovek boji ist na operaciu lebo CO KED sa nepreberie z narkozy...uplne pri vsetkom v medicine existuju rizika, na to ani netreba tolko studovat tie veci okolo toho..." 😖

ona absolutne odmieta sa zaoberat dodatkom CO AK JE TO ZBYTOCNE... som strasne sklamana.. je moja najlepsia kamaratka vyse 10 rokov a dobre ma pozna ze nie som traged

manof
21. mar 2011

@petal
Otázka č. 1 je, či ide naozaj o úbytok spôsobený plošným očkovaním batoliat, alebo či to nemohlo byť spôsobené aj niečím iným.

Ak medzi menami autorov toho článku figurujú mená Avdičová, Dluholucký, Hupková, Pertinačová, Šimurka a/alebo Urbančíková, tak je veľmi pravdepodobné, že sa autori ani len zamýšľať nebudú nad možnými inými vplyvmi, ale všetko automaticky pripíšu očkovaniu, keďže oni sú práve architektmi povinného očkovania proti pneumokokom u nás.

No a toto je očividne nevedecký prístup. Treba predsa zvážiť všetky možné iné zmeny, ktoré mohli ovplyvniť šírenie pneumokokov.

Jednou zo zmien napr. mohlo byť to, že sa v prasaco-chrípkovej sezóne aj na základe rozumne postavených osvetových kampaní proti prasacej chrípke začalo viac dbať na poriadnu hygienu, čím sa výrazne obmedzilo šírenie nielen chrípkového vírusu, ale aj pneumokokov. Toto mi pripadá byť hlavný dôvod toho inak vcelku chabého zníženia o 31% za 1,5 roka od začiatku plošného očkovania.

Obzvlášť, keď zvážime, že pneumokoky sú nebezpečné hlavne pre deti do 2 rokov a potom až pre starých ľudí nad 65 rokov. Škôlkári už majú problémy s pneumokokmi oveľa zriedkavejšie a školáci takmer vôbec.

Takže môj tip je, že dôvodom č. 1 úbytku pneumo-ochorení bolo "public awareness" (po slovensky asi "verejné povedomie" resp. "ostražitosť") vyvolané hystériou okolo prasacej chrípky. Môžem sa samozrejme mýliť, ale pokým táto možnosť nie je dôkladne preskúmaná, je pripisovanie tohto úspechu očkovaniu véééééľmi predčasné.

Problémom (nielen) našich epidemiológov je krátkozrakosť a fach-idiotizmus. Zníži sa počet hlásených prenosných ochorení určitého typu na veľmi malé číslo až na nulu, a tým je to pre nich vyriešené. Avšak to, že zároveň s nevýrazným úbytkom pneumokokov výrazne vzrastie výskyt detskej cukrovky za to isté sledované obdobie, to ich už vôôôôôbec nezaujíma. Podotýkam, že náklady na riešenie detskej cukrovky sú mnoho-mnoho-násobne vyššie než náklady na pár pneumo-ochorení, ktoré sa ušetrili, aj to nie je vôbec isté či ozaj vďaka očkovaniu.

Však ak máš ten článok v PDF alebo ho vieš zoskenovať z tlačeného časopisu, pošli mi ho, prosím, na sloboda.v.ockovani@gmail.com , nech sa na to pozriem poriadne.

tamix
21. mar 2011

Dnes prišiel manžel z práce a hovoril, že idú zajtra dať krv - kolegyňa hľadá vhodného darcu kostnej drene pre svoje1,5ročné dieťa, ktoré má rakovinu. V súčasnosti je nenormálne množstvo takýchto malých onkologických pacientov. Nech mi nikto nehovorí, že je to v dôsledku znečistenia prostredia – ako sa najčastejšie tvrdí. Veď keby to prostredie bolo až natoľko znečistené, tak by nás už polovica umrela.
Veď v akom otrasnom prostredí by to dieťa muselo žiť, aby dostalo rakovinu v takom krátkom čase.

martinba
21. mar 2011

@sofhia 1g denne je malo, nechcem to tu rozvadzat lebo nas vymazu, tu je diskusia k vit C : https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/

martinba
21. mar 2011

@motylikova tak to prirovnanie kamaratky k operacii, nie je velmi adekvatne, pretoze ziadny zdravy clovek nechodi na operaciu kvoli prevencii. Ked si napriklad zdrave zeny zacnu nechavat amputovat prsniky kvoli prevencii aby nedostali rakovinu, tak potom to prirovnanie bude sediet.

miliharmi
21. mar 2011

@martinba Ano, toto je častý, ale ne zrovna trefný argument: každý lékařský zákrok má svá rizika, každý lék své nežádoucí účinky. To je sice pravda, ale pokud jde o uzdravení nemoci, která významně ohrožuje pacienta, tak tam je rozumné do jistého rizika jít. Očkování je ale prevence, riziková vakcína se vpraví do zdravého dítěte, pokud u něj pak dojde k poškození zdraví v důsledku nežádoucích účinků očkování, je to trestuhodné, protože to je zbytečné poškození, vakcína udělá ze zdravého! dítěte dítě nemocné, poškozené nebo i mrtvé. To je úplně jiná situace, než když se riskují nežádoucí účinky u život zachraňující léčby u vážně nemocného.

K tomu ještě dodávám, že léčbu mohu odmítnout bez sankcí, povinné očkování nikoliv.

petot
21. mar 2011

@motylikova Mne základné zorientovanie, keď už som si bol istý, že deti viac nezaočkujem, trvalo 4 mesiace štúdia. 😉 Takže vôbec sa nestresuj, že zatiaľ Ti je veľa vecí nejasných. Získaj predovšetkým čas na dôkladné rozmyslenie. Posunúť očkovanie sa dá vždy, ale vrátiť ho späť už nejde.