Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prevenar
2. feb 2012

@halienka ked to spravy, tak zrejme ju to bude stat zivot .

manof
2. feb 2012

@hobit
Tak to dosť pochybujem, že by RÚVZ BA do tohto nútil pediatrov. Sa mi skôr zdá, že ide čisto o iniciatívu pani doktorky. Naopak, na RÚVZ BA majú hlásení o odmietnutí povinného očkovania do nemoty, takže sotva by chceli, aby im ešte viac prípadov bolo hlásených.

Nedávno vraj Dr. Pertináčová z RÚVZ BA nejakej pediatričke povedala, že nech už radšej nič nehlási, lebo by museli na RÚVZ BA prijať ďalšiu právničku, aby to stihli všetko spracúvať. 🙂

Čo sa týka odmietania povinného očkovania, BA je jednoznačne zaslúženým hlavným mestom. 🙂

manof
2. feb 2012

@danabel
A Tebe by sa nechcelo urobiť reportáž alebo niečo také? Prípadne povypytovať sa a dať to dokopy (po jej schválení samozrejme)?

prevenar
2. feb 2012

@syla
ahoj
tu prvu otazku bohuzial netusim.

lenze lekar netusi, ze to nemoze robit . pravne povedomie lekarov je zvacsa nulove. oni len posluchaju co im povie RUVZ , nic ine ich zvacsa nezaujima. samozrejme , ked to spravia, ziadna kontrola z OOU nepride. sama to musis oznamit, az potom to budu riesit.

prevenar
2. feb 2012

@manof inak , davno som sa chcel spytat 🙂 existuje nejaka statistika odmietnuti ockovania ? (mala by nie ? ) rad by som si pozrel poslednych 5 rokov 😎 ..nedalo by sa k nej dostat cez "slobodny pristup k informaciam?" (ak nie je verejne pristupna.)

manof
2. feb 2012

@prevenar
áno, dalo by sa k tomu dostať cez zákon č. 211/2000 Z.z..

Treba to adresovať ÚVZ SR, že koľko v ktorom roku za posledných povedzme 10 rokov, evidovali odmietnutí povinného očkovania.
😀

dana19
2. feb 2012

Dobrou noc,nevíte jak je to s povinným očkováním? uvažuju,že bych další dítě nedala očkovat, nejdříve tak od 3let.

olivia6
2. feb 2012

@manof chcem sa spytat, ci a kedy bude nejaka diskusia o ockovani v TN. Dakujem.

prevenar
2. feb 2012

@manof ok, tak ja to vybavym 😠 dam vediet akonahle dojde odpoved. peace 😵 😵 😵

prevenar
2. feb 2012

@dana19

ahoj 🙂 no, to vieme +/- ved co myslis, co je popisane na tych 1038 stranach ? 🤐

1) precitaj si prosim poslednych 300 ..alebo aspon 100 stran , co moze trvat tak 20 minut +/- no a potom sa spytaj otazky na veci ktore su ti nejasne.
2) ked si precitas tych 300 (alebo aspon 100 stran) mozno zistis,ze ockovat vlastne nechces vobec . mozno, neviem.
3) toto je slovenska stranka a vsetko co sa ty prebera ma navaznost na slovensku legislativu. netusim kolko toho maju spolocne , hlavne ked sa jedna o detaily ..ako odmietnutie, odklad, veci okolo uradu na ochranu osobnych informacii atd. ja osobne o ceskom systeme neviem ,ze totalne nic.

snad to pomohlo aspon trochu 🙂

manof
3. feb 2012

@olivia6
Ak usporiadaš, tak bude 13. marca 2012 popoludní/večer. Vtedy mám cestu do Trenčína z iného dôvodu, tak by som to zobral jedným vrzom.

Ak sa nenájde schopný usporiadateľ, tak nebude. 🙂

Viac k usporiadaniu besedy tu:
http://www.slobodavockovani.sk/podujatia/ako-us...

manof
3. feb 2012

@prevenar
Skvelé, už sa teším, aký pekný graf z toho vylezie - zrejme s exponenciálnym trendom. 🙂

manof
3. feb 2012

@prevenar
čo Ty vieš, možno sa @dana19 vydala na Slovensko, žije na Slovensku, ale ešte neprešla na slovenčinu (a možno ani nikdy neprejde). 😉

prevenar
3. feb 2012

@manof
hmm. to je pravda lol na to som veru nepomyslel 😕 . v kazdom pripade bod 1) a 2) bude platit aj v takom pripade a hlavne v takom pripade 😝 kurnik, inak zaludna otazka,, a este takto na noc lol teraz budem musiet celu noc rozmyslat ,ze co vlastne VIEM . aaaa.. 😵 😨 😕

prevenar
3. feb 2012

@manof

...parabola , heh..

manof
3. feb 2012

@dana19
Tak sme sa pobavili, a teraz k veci:

Ako je to s povinným očkovaním kde? V CZ či na SK? Alebo dokonca ani CZ ani SK, ale niekde inde?

petot
3. feb 2012

@halienka Ak je už infikovaná HPV, tak vakcína o 46% zvyšuje riziko rakoviny. Vyšlo to priamo v klinických skúškach.

sana15
3. feb 2012

Ako budete riesit, resp. riesite nastup neockovaneho dietata do skolky? Kazda skolka ma svoje tlacivo. Kym v jednej staci potvrdenie lekara, ktory tam iniciativne aj tak zapise zmienku o ockovani, v inej skolke je vyslovene na tlacive: Vyjadrenie lekara o zdravotnom stave dietata podla § 24 ods. 7 zakona NR SR č. 355/2007 o cohrane,podpore a rozvoji verejneho zdravia a doplnení niektorých zákonov a §3 ods. 1 Vyhlasky MS SR c. 306/2008 o materskej skole, v zneni Vyhlasky MŠ SR č. 308/2009 Z.z. o materskej škole.
Očkovanie podľa zákona: áno / nie
Skolky maju malo volnych miest,nie su schopne prijat kazdeho kto ma zaujem. su povinny prijat az v 5.tich rokoch, posledny rok pred nastupom na ZŠ. z tohto titulu si myslim,ze jedno z dovodov neprijatia (mozno neoficialne, mozno aj oficialne) bude prave neockovanie. okrem toho sa to vzdy da zdovodnit aj inym argumentom 😖

shakti9
3. feb 2012

dnes v Telerane na Markize bola diskusia s pediatrickou ohladom tych problemov s nakupom vakcin... pani doktorka ubezpecila rodicov, ze sa nemusia obavat, lebo oni lekari "su tak zodpovedni voci detom, ze urcite zaockuju..." mna stale prekvapuje, ako sa tam tvarili, akoby sa nechumelilo, akoby nikdy v zivote nepoculi o nejakych rizikach a rodicoch, ktorych ubezpecovat vobec netreba... ach jaj...

sana15
3. feb 2012

"Este vlani v maji minister zdravotnictva I.Uhliarik v parlamentnom zdravotnickom vybore podporoval zniženie pokuty za vynechanie vakcinacie z 331 na 100 eur. Teraz prisiel jeho rezort s evidenciou. "Nejde o pokyn ministra,ale o agendu UVZ", povedala Zollerova."
NO nie je ten Uhliarik "podozrivy": najskor nam chce znizit pokuty,potom zmenou preplacania vakcin vyvola "nudzovy stav" ? 😕

sana15
3. feb 2012

@shakti9 taki zodpovedni su, taki laskavi, a tak velmi chcu detom dobre, ze este aj vakciny z vlastnych by uhradili,nie? 😀

shakti9
3. feb 2012

@sana15 presne toto mi chodi po rozume, ze aj ked z pravneho hladiska ti nesmu odmietnut z dovodu neockovania, aj tak to v praxi mozu pouzit a schovat za iny dovod, kedze je nedostatok miesta...

sana15
3. feb 2012

Dalsi velmi (ne)zaujimavy, (ne)tvorivy a (nic) nove nehovoriaci clanok v najnovsom Zivote. Imunoalergologicka MUDr. Cingelova, Phd. vramci clanku o detskej imunite hovori: v jednom odstavci: " Imunitu dietata znizuju aj rozsirene ockovania a tiez opakovana liecba antibiotikami." O odstavec dalej zase nieco ine:
"Dolezity je preto imunizacny program." Co tento pojem znamena? "Zavedenie povinneho ockovania proti hemofilovej infekcii,proti hepatitide B, dostupnost ockovania proti pneumokokom uz od 6.mesiaca, proti ovcim kiahnam, proti hepatitide A a proti chripke. Imunitny system dietata sa tak chrani proti infekciam,ktore by nemusel zvladnut."
Pani doktorka, evidentne vie uplne presne aky ockovaci kalendar plati uz od 1.1.2009, kedze pneumokoky su uz povinne a zial,nie od 6.teho ale uz od 3.mesiaca. Ked uz na jednej strane znizuju nepovinne ockovania imunitu a na druhej strane odporuca ockovanie proti chripke,kiahnam..... nemam slov. presne to tak u nas vyzera,ked odbornici su taki aki su a tam kde su 🙄

vefi89
3. feb 2012

@manof toto celkom od pani Horváthovej nechápem... však nenapísala nič, za čo by ju mohli farma firmy atakovať.... či len ja tam nevidím nejaký skrytý význam? 😕

svetielkoand
3. feb 2012

@sana15 co urcite zaberie je bud par eur do vacku lekarovi aby spravne potvrdil papier, alebo podporit skolku formou sponzorskeho daru, pripadne ostat na rodicovskej dovolenke do 6 rokov veku dietata

sana15
3. feb 2012

@svetielkoand 😅 tak ta prva volba mi napadla,ale toto nebudem ani ja riskovat,a uz myslim,ze dr.tiez nie.dnes to uz nie je take "jednoduche", uprimne,ja by som toho nebola schopna vobec. Sponzorsky dar skolke,to uz znie lepsie,toto je legalne. RD do 6-tich rokov, tak to nehrozi,musela by som byt z hornych 10 000,zeby sme dokazali 9 rokov vyzit z jedneho platu. a keby bolo penazi na rozhadzovanie,tak by som to riesila sukromnou skolkou,pri tych az taky zaujem nie je,kedze sa tam dost vela plati. a do 6-tich moze byt RD len kvoli nepriaznivemu zdravot.stavu,takze realne by som po 3 rokoch almuzny zostala bez eura uplne. alebo uz len zohnat pracu nadoma,alebo podnikat a definitivne sa rozlucit so zamestnavatelom -ale toto nie je pre mna stastne riesenie

hobit
3. feb 2012

@manof no nech uz je to iniciativa kohokolvek (pri nasej pani doktorke by som a vobec nedivila keby bola naozaj jej), asi s tym nic nespravim, ci? a ako je lepsie domietnut teda? teraz len to co nas caka alebo vsetko a na vsetky deti hned jednym vrzom?

zaockujte_aj_slnko
3. feb 2012

@sana15
nasa do ziadnej skolky nikdy chodit nebude........sam mam vyslovene negativne skusenosti s takymito "zariadeniami".... a tym to mame vyriesene 🙂

manof
3. feb 2012

@hobit
Možností, ako odmietnuť očkovanie, je viacero, toto je jedna z nich (konkrétne pre MMR):

* * *

MUDr. MENO PRIEZVISKO
ULICA ČÍSLO
PSČ MESTO/OBEC

V MESTE/OBCI dňa DD.MM.RRRR

Vec: Informovaný nesúhlas

Ja, dolu podpísaná MAMKA MAMIČKOVÁ, nar. DD.MM.RRRR v MESTO/OBEC, týmto na základe práva na informovaný (ne)súhlas so zdravotnou starostlivosťou, ustanoveného v čl. 5 a čl. 6, ods. 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny (Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne), ktorý na území Slovenskej republiky platí od 1.XII.1999 v znení Oznámenia Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 40/2000 Z.z., a bližšie špecifikovaného v §6, §11 ods. 8 písm. d) a §4 ods. 4 Zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako aj v zmysle ustanovení Ústavy Slovenskej republiky o ľudských právach a základných slobodách, týmto vyjadrujem svoj
INFORMOVANÝ N E S Ú H L A S
s očkovaním môjho dieťaťa MENO PRIEZVISKO, nar. DD.MM.RRRR v MESTE/OBCI, očkovacími látkami Priorix (výrobca: GlaxoSmithKline), Priorix Tetra (výrobca: GlaxoSmithKline), M-M-RvaxPro (výrobca: Sanofi Pasteur) a ProQuad (výrobca: Sanofi Pasteur), ako aj akýmikoľvek inými očkovacími látkami, pri ktorých výrobe boli použité bunkové kultúry WI-38, MRC-5, PER.C6, HEK-293 a/alebo RA27/3, a to z náboženských dôvodov, keďže ide o bunkové kultúry, získané z umelo potratených ľudských plodov, pričom umelé potraty a ich akékoľvek využitie/zneužitie sú v ostrom rozpore s mojím svedomím, vierou a náboženským vyznaním.

Žiadam o striktné rešpektovanie tohto môjho informovaného nesúhlasu.

MAMKA MAMIČKOVÁ
ULICA ČÍSLO
PSČ MESTO/OBEC

PODPIS

halienka
3. feb 2012

@manof
@petot
@prevenar
dík za odpovede, tak ale to je vážne už nebezpečné, ako si môžu takéto niečo lekári dovoliť? Veď tým pádom môžu tú ženu istým spôsobom poposunúť bližšie k tej rakovine 😲 A ak sú dokonca už na to aj štúdie, tak ako je toto možné??? No normálne som v šoku z toho... 😲