Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

nae
14. okt 2012

@lilina22 S tým nič moc nenarobíš - kto chce kam...
Ale celkom dobrý je systém, že si napr. s danou kamoškou na ihrisku a len tak btw. jej povieš: vieš čo, včera som v autobuse (vlaku, trolejbuse, lietadle, pri zoskoku padákom...) počula, ako sa bavili dve mamičky, že idú s deťmi na očkovanie. A že na aké? Totálne nevedeli, len že do stehna! No chápeš to? Strašné, vobec sa nezaujímajú, proti čomu budú očkovať. A že MMR do ruky - ani nevedeli, čo je to MMR, no hanba, tak by som dopadnúť nechcela.
(alebo) Nechápem, ako može byť niekto taký hlúpy, že sa nezaujíma o to, čo robia s ich deťmi. No verila by si, že v dnešnej dobe mamičky ani nevedia, čo je to očkovanie MMR? By ma hanba fackovala, keby som takéto základné veci nevedela. Hlavne, že riešia všelijaké baby plávanie a ani nevedia, že keď sú tam s deťmi čerstvo čkovanými proti rotavírusom, kľudne to od nich možu chytiť, lebo tie deti sú ešte 14 dní infekčné.
A podobne.Hlavne nenápadne 😀
Myslím, že kamarátka by ti to pohoršene odkývala a hneď po príchode domov by sa vrhla aspoň na ten informačný leták 😉

nae
14. okt 2012

@jandl Zaujímavé s tou kliešťovou encefalitídou. My sme sa na to pred nejakými 2 rokmi pýtali dr., a tá sa z toho vykrútila, akože netreba a načo a tak (máme psa a často z neho kliešte opadávajú)..
Čo sa týka žltačky, tak kojenci sa očkujú proti hepatitíde B, ale ak je žltačka v školke, jedná sa na 99% o typ A (tzv. choroba špinavých rúk).

alikaa
14. okt 2012

@domique zavisi od toho, ktoru zltacku myslis. Zltacka typu C je zapalove ochorenie pecene, ale na nu neexistuje ockovanie. A tiez neliecena zltacka typu B moze mat ako nasledok cirhozu pecene. Tato zltacka sa ale prenasa krvou a telesnymi sekretmi, takze kym deti nezacnu zit pohlavnym zivotom, alebo si pichat drogy, je takmer vylucene aby sa nou nakazili. Ty si ale asi myslela zltacku typu A, comu sa inak hovori choroba spinavych ruk a ta je ovela lahsie liecitelna. Mozes si o nej viac precitat tu - http://www.rizikaockovania.sk/dok/Hepatitida_A.pdf

prevenar
14. okt 2012

@sisstin tak to rychlo vyuzi , co k tomu dodat 🙂

mikymiky
14. okt 2012

@nae veľmi ma pobavil tvoj prispevok 😀 . Ze pri zoskoku padakom 😀.
A presne ako pises, hlavne nenapadne, podprahovo, nenutene 😉

adra22
14. okt 2012

Ahojte chcem sa opýtať na skúsenosti s RUVZ Žiar nad Hronom. Ako rýchlo predvolávajú a aké dávaju pokuty.
Ďakujem

vlnka81
14. okt 2012

@abbey1 prosim ta o com tocila Benova? co sa deje na SR? celkom ma to zaujima 😉 vdaka

petot
14. okt 2012

@jarabica123 To je v poriadku, prešli sme si tým takmer všetci. To rozhodovanie trvá týždne a mesiace, kým vstrebeš dostatok informácií o chorobách, spôsobe liečby, vakcínach a ich problémoch. A potom keď sa rozhodneš, už budeš vedieť, že si sa rozhodla zodpovedne a informovane a už Ťa tak ľahko nik nespochybní. 😉

Pozri napríklad Dokumenty na stránke rizikaockovania.sk a potom na ockovanie.org - je to štúdium na pár desiatok hodín a je tam zhrnuté všetko dôležité. Ak budeš potom chcieť v téme ostať aktuálne informovaná, pozri napr. slobodavockovani.sk alebo sa po rozhodnutí budeš venovať radšej deťom a tému očkovania pustíš z hlavy - aj to je legitímny postoj 🙂

paris3
14. okt 2012

@jarabica123 aj ja som mala rovnaku dilemu, mala som z toho stres, ze sa mam rozhodnut. tak som ockovanie odsuvala kym sa dalo. potom doktorka povedala, ze uz sa musim rozhodnut, lebo neskor to uz nebude vediet odovodnit, ze preco tak neskoro ockujeme. a vtedy som sa rozhodla, ze malu nedam ockovat. nieco som si nastudovala a zvazila rizika a prinosy jedneho aj druheho. ono je to trochu loteria, tak kazdemu prajem, nech sa spravne rozhodne 😉
ako pisal petot.... skus si to zodpovedne nastudovat a potom sa rozhodnut podla svojho pocitu... ine sa s tym asi neda robit 😒

manof
14. okt 2012

@domique
čo sa hepA týka, tak nie, u hepB v cca 10% prípadov, v závislosti od zdravotného stavu nakazenej populácie môže byť aj viac. Taktiež hepB vo veľmi nízkom veku vedie častejšie k chronickým následkom. Najhoršie to je u hepC.

manof
14. okt 2012

Ak s vami trochu zamával tento rozhovor s hlavným hygienikom:
http://www.webnoviny.sk/zdravie/ockovanie/55426...

tak vás možno zaujme môj komentár k nemu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/hlavny-hygi...
http://www.slobodavockovani.sk/news/hlavny-hygi...

meg_junova
14. okt 2012

@manof dostal si sa niekedy do sporu s RUVZ v suvislosti s prejednavanim priestupku v pripade odmietnutia ockovania ? Ako daleko tento spor dosiel? Existuje v takychto pripadoch nejaky judikat na ktory by sme sa mohli odvolat v pripade, ze odmietneme ockovanie, lekar nahlasi RUVZ nase osobne udaje a dojde k zacatiu priestupkoveho konania proti nam.?.Nemas vedomost o tom, ci nejaky rodic proti rozhodnutiu RUVZ, ktorym mu bola ulozena pokuta za odmietnutie ockovania nedal podnet na sud na preskumanie rozhodnutia spravneho organu sudom?

zaockujteajslnko
14. okt 2012

@meg_junova
nas oboch rodicov sfleku lekarka ohlasila na RUVZ, aj ked mam od nej podpisane ze ma zakazane sirenie osobnych informacii o mojej osobe, nikdy sme neboli na ziadne ockovanie predvolani!!!!!!!!!!!!!. nikdy som neodmietol ziadne ockovanie (len ockovacie latky) a moja zena nikdy neodmietla nicovite nic.... ani ockovacie latky..

....napriek tomu nas lekarka nahlasila na RUVZ a RUVZ nam poslal kydy "poucenie o nasledkoch poskodenia dietata neockvoanim" ci ako tu blbost volaju....

tu neplatia ZIADNE ZAKONY!.......ziadne.......... len aby si vedela........ziadne.... pediatricky a ruvz si konaju nezakonne ako chcu, klamu a podvadzaju!.....

zaockujteajslnko
14. okt 2012

@daniwaugh
neockujem homeopaticky lebo homeopatii neverim vobec ani za mak.....

prevenar
14. okt 2012

@zaockujteajslnko "tu neplatia ZIADNE ZAKONY!.......ziadne" ..amen na to. vitaj v mojom svete 🙂

meg_junova
14. okt 2012

@manof Moooc trefne komentare, pre mna najprinosnejsi bol tento, pretoze prave tym argumentovala nasa pediatricka 😀 😀 Ze vraj ked oni boli ockovani, tak toho dostali ovela viac vo vakcine, tych antigenov, nez my v sucasnosti...

„Dnešné vakcíny majú okolo 60 antigénov v porovnaní s 3500 antigénmi v roku 2000.“

Obľúbený oblbovák s antigénmi samozrejme nemôže chýbať. Vtip je v tom, že v roku 2007 došlo u nás k náhrade celobunkovej vakcíny proti čiernemu kašľu (s cca 3000 antigénmi) za acelulárnu (s 3 antigénmi), čím sa skokovito znížil počet antigénov (podnetov pre imunitný systém) v povinnom očkovaní. Pri tejto notoricky opakovanej polopravde sa však „zabúda“ na to, že vakcína nepozostáva len z vody a antigénov, ale aj z množstva (rádovo desiatky rôznych) prídavných látok, ktoré môžu narobiť oveľa viac problémov než samotné antigény. Faktom ale zostáva, že zatiaľčo ja som bol očkovaný proti 6 chorobám, moje deti už mali byť (ale neboli) očkované proti 11 chorobám, a to je teda poriadny rozdiel.

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/hlavny-hygi...

meg_junova
14. okt 2012

@zaockujteajslnko
@prevenar jak ziadne, vsak to chce REVOLUCIU!!!! 😀 😀 😎 KRVAVUUUU

prevenar
14. okt 2012

@meg_junova napad to nie je zly ..ale nieco mi vravi, ze by to bola velmi kratka revolucia 😉

zaockujteajslnko
14. okt 2012

@meg_junova
vsak ja tiez tvdim ze im vsetkym rite rozkopem..... spoliehaju sa na to ze na to clovek v dnesnej zufalej a uponahlanej dobe nema cas, alebo sa na to vyprdne a radsej zaplati......

meg_junova
14. okt 2012

@jarabica123 Ja poznam jednu lekarku, ktora nedala svoje deti ockovat, chlapec je uz dospely a nic mu nie je. Nie je to vsak zaruka, ze prave tvoje dieta zvladne vsetky choroby uspesne bez ockovania, rovnako ako nie je zaruka, ze prave tvoje dieta neutrpi povinnym ockovanim. 100%ne ta asi nikto neukludni svojou odpovedou, ale cim dlhsie budes studovat tuto tematiku, tym istejsia si casom budes.. 🙂 🙂

meg_junova
14. okt 2012

@prevenar ...a ja mam skor pocit, ze tato revolucia bude len postupne naberat grady.. 😎 😎

l81
14. okt 2012

Chcem sa opytat-ti co ste si napisali vlastne odmietnutie-aj ste ho podpisali, alebo ste ho odovzdali bez podpisu?

petah82
14. okt 2012

@l81 podpisali. vacsinou iba jeden rodic.

l81
14. okt 2012

@petah82 dakujem. A uz aj nieco prislo z RUVZ?

prevenar
14. okt 2012

@meg_junova no, nieco hovoris veru 😎 😎 😎

meg_junova
15. okt 2012

@l81 Ja som bola taka sprosta 😕 😔 , ze pred dvoma tyzdnami som to spravila a odovzdala pediatricke, cize ANO 🤐 🤐 🤐 ☹

manof
15. okt 2012

@meg_junova súdnych sporov je hneď niekoľko, ale žiadny ešte nebol dotiahnutý do konca

l81
15. okt 2012

@meg_junova -takze mam to svoje odmietnutie odovzdat bez podpisu?

meg_junova
15. okt 2012

@l81 Nie, ale ako si si mohla vsimnut, vyssie pise zaockujteajslnko, ze sa da aj odmietnut konkretne vakciny a nie ockovanie celkovo. Vypytaj si od lekarky pribalovy letak k vakcine a povedz jej, ze odmietas len daneho vyrobcu, vyhnes sa tak sudnemu sporu..

tean
15. okt 2012

@meg_junova
@l81
odmietnutie konkretnej vakciny ma vyznam v pripade sudneho sporu. Sudny spor ale zacne iba na podnet rodica, ked poda zalobu voci rozhodnutiu organu.