Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tin007
4. dec 2009

este k tomu nahlaseniu na upsvar, mne dr. tiez hovorila, zeby to mala hlasit (ja som jej zatial hovorila o posunuti 3.hexy) na socialku (asi myslela upsvar), vraj su tak skoleni 😠 takze asi ani sami dr. nevedia, ze tu porusuju zakon

pastuska
4. dec 2009

Tin, jasné že nič nevedia, na mňa hneď vyrukovala s verejným ohrozením...keby niečo o tom vedela, tak by to nepovedala.

Ja som písala aj ľudom zo stránky rizík očkovania, tak tí mi tiež poslali linky, musím to dať nejako dokopy. Moja mudra je zatiaľ ticho, neviem či ma nahlásila, sú to dva mesiace a nič mi neprišlo. Tak uvidím.

Tin, ďakujem, skopírujem si to a nabudúce jej to poviem. Ja mám papiere aj z gastra, že je alergický na bkm, z kožného že má atopák....a ona tie papiere má, takže si stačí poriadne prečítať všetko, čo by mala ako doktora čítať normálne...

pastuska
4. dec 2009

Ešte ma napadlo, keby som chcela byť taká hnusná, ešte to môžem považovať za zanedbanie starostlivosti, či ako sa to volá, z jej strany - lebo očkovala a nevedela, že nemá očkovať - no a to ja som si mala pozisťovať? Veď ona je lekárka...ale nebudem ju naťahovať, ona aj tak už dosluhuje. Ale povedať jej to poviem.

zelmirka1
4. dec 2009

tin007 ja viem ze to mala hlasit reg. uradu pre ver. zdrav. a nie socialke, len neviem kde sa na nu mozem stazovat ????

certica
4. dec 2009

zelmirka, uradu pre dohlad nad zdravot. starostlivostou

tin007
4. dec 2009

zelmirka1 ved na ten urad treba poslat staznost, pockaj si na odpoved, resp. to stretnutie na upsvare, vyziadaj si z neho zapis (nejake potvrdenie, ze coho sa to predvolanie tykalo, ako si vypovedala a ako to uzavreli, aby tam bola jasna spojitost, ze tvoja dr. im poslala tvoje osobne udaje a udaje tvojho dietata) a potom pekne kopiu predvolania a toho zapisu posles so staznostu na prezradenie dovernych zdravotnych udajov na urad pre dohlad nad ZS (doporucene) a uvidis co ti napisu

tin007
4. dec 2009

zelmirka1 ustredie ma adresu:
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Grösslingová 5
812 62 Bratislava
a tusim konkretne tato mudr.:

odbor dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou
MUDr. Beata Černáková, PhD., MPH
riaditeľka
tel: +421-2-59311 320
fax: +421-2-59311 381
e-mail: beata.cernakova@udzs.sk

tin007
4. dec 2009

zelmirka1 ale inak na tvojom mieste by som taku dr. zmenila, ona bude skodit nadalej 😔

olinka6226
4. dec 2009

pastuska a preco ju neponatahovat, ked ona natahuje teba a este neopravnene... co jej trosku "sprijemnit" koniec kariery. ja viem, znie to hnusne ale je mi z takych dr na vracanie, porusuju zakony, nevykonavaju svoju pracu tak ako maju (informovat o rizikach pred kazdym ockovanim), kolkokrat zaockuju aj dieta, ktore nie je zdrave, pripadne nema dohojenu jazvu z tbc, ked sa hlasia nasledky tak to zametu pod koberec a ked sa niekto ozve tak sa vyhrazaju.... a samozrejme vsetko hlasia na urady (aj tie ktore nemusia - napr na upsvar hlasia pre to ze si myslia, ze vdaka tomu pridete o rodicovsky aj ked to nie je pravda) zato negat. ucinky nehlasia aj ked by mali 🙄

zelmirka1
4. dec 2009

diky za rady aj adresu, ja uz hladam novu lekarku lebo to by bol stale problem.
uvidim ako to cele bude prebiehat, rada by som sa na nu stazovala len nechcem spustit okolo toho moc velke halo
lebo predsa len som porusila vyhlasku ked maleho neockujem a veru ani nebudem....som z toho riadne rozcarovana
ale co narobim ked som taky exot a nechcem riskovat zdravie mojho drobca.

pastuska
4. dec 2009

Olinka, ja idem dať na ňu sťažnosť, ešte si rozmyslím, že v akom rozsahu.

Fakt je, že drobec nie je ok,a jej to bolo jedno. Hľadám ďalej novú doktorku, stále bezúspešne. Všetky sú nejaké príliš "očkovacie".

romy01
4. dec 2009

ahojte kocky

tato tema ma dost zaujima. Cakam svoje prve babatko a teda neviem, ze ci je mozne odmietnut ockovanie aj ked nemam starsie dieta u ktoreho by s aobjavili nejake neg ucinky. Teda ja osobne nie som proti ockovaniu, ale rada by som o tom vedela co najviac. Som presvedcena ze tak ako na chorobu existuje viacero liekov s roznym zlozenim tak urcite je to aj pri ockovacich latkach a nechcem aby do mojho miminka pchali hocici.
Mozem sa teda informovat u lekara ze akou latkou ho chce ockovat, ci existuju aj ine alternativne latky, a popripade mozem si aj vybrat ?
Ono mne totiz nejde do hlavy ako je mozne ze niektore 2-3 rocne deti trpia na rakovinu a kadeco, su zavrete na onkologii a nehoivori sa o tom a mam des z toho ze by to mohlo sposobit aj ockovanie.
Tiez sa vas chcem opytat, je mozne ziadat lekara o vysetrenie pred ockovanim, ci nemoze dost k alergickej reakcii ?

pastuska
4. dec 2009

No romy, mohla by si žiadať vyšetrenie na imunológii, či je malé v poriadku. Pretože sa majú očkovať len deti so zdravým imunutným systémom, a u tak malých bábätiek, ktoré sa u nás očkujú, to nie je možné spoznať.
Napríklad u môjho sa prejavila alergia na mlieko až v pol roku...takže ho nemali očkovať vôbec, lebo všade, aj v očkovavích látkach je laktóza...ale to sa proste predtým nezistilo.

romy01
4. dec 2009

pastuska akde by som mohla ziskat nejaky prehlad o povinnych ockovaniach? Alebo mi staci pockat ked sa male narodi a potom sa na to popytat detskej lekarky ?

pastuska
4. dec 2009

To môžeš ísť aj teraz k nejakej lekárke a pokecať s ňou o tom, len neviem, či bude ochotná.
Aj v tejto diskusii sú uvedené odkazy na iné články, napríklad:

www.rizikaockovania.sk

petrahy
4. dec 2009

škoda že viac sa vas nevyjadrilo k mojej otazke asi tie co maju taku dg nikdy nepochybovali ci ockovat alebo nie. dakujem tym co odpovedali

pastuska
4. dec 2009

Petrahy, je ťažko polemizovať, keď o tom nič neviem. Keby som to mala naštudované, povedala by som. Asi takto by sa vyjadril každý z nás.

pastuska
4. dec 2009

Petrahy, toto som našla na nete, takže miminko sa nemusí hneď očkovať.

Preto sa u novorodencov týchto rizikových matiek ihneď po pôrode vyšetruje HBsAg alebo antiHCV a podľa ich výsledkov sa realizujú ďalšie opatrenia (očkovanie, prípadne ďalšie sledovanie stavu.)

martinba
4. dec 2009

petrahy ja sa teda vyjadrim. na uvod chcem napisat, ze ja nesuhlasim s ockovanim , ale tiez Ta neodcudzujem 😵 .

teraz k veci, Wendy Lydall vo svojej knihe pise, ze ockovanie mozeme rozdelit do dvoch skupin. Prva su detske ochorenia a druha su "zakerne ochorenia" (to je jej vyraz). Rozdeluje ich podla toho, ze na detske ochorenia su vakciny ucinne a nepomaha prevencia (zdrava vyziva, hygiena atd... to ale neznamena ze s tymito ockovaniami suhlasi, pretoze tvrdi, ze detske choroby nie su zavazne a uz vobec nie zivot ohrozujuce, ak su spravne liecene tak sa nemame coho bat a tym ze vyvolavaju celozivotnu imunitu, predchudzaju problemom v dospelosti (napr. Ruzienka a tehulky) a ockovanie nie) a na zakerne ochorenia tam je dolezita prevencia a naopak vakciny nie su ucinne a chorobu mozu vyvolat, rsp pred nou nechrania. Vsetky druhy Hepatitidy patria do skupiny "zakerne ochorenia", cize podla Wendy ockovanie nechrani vobec ...

pastuska
4. dec 2009

Niekto sa tu raz pýtal na náboženské hľadisko.
Tak dalo by sa argumentovať tým, že vakcíny sú vyrábané aj z potratových plodov, čo napríklad kresťanská viera je úplne proti potratom, takže možno toto by niekedy niekde mohlo zabrať, neviem. Len taká úvaha.
Či je aplikovateľná na SK, to netuším.

petot
4. dec 2009

romy01: Určite to neodkladaj až po narodení, budeš mať celkom iné starosti. Radšej si začni študovať v predstihu. Len Ťa chcem poprosiť, nestresuj sa kvôli tomu. V kľude a v pohode nad tým popremýšľaj. A ak nebudeš rozhodnutá ani po narodení, tak to jednoducho odlož, kým si to nerozmyslíš. Odklady očkovania sa robia aj zo zdravotných dôvodov a nie je to také horúce, ako sa to tvári 😉

Dobrý začiatok je stránka ockovanie.org a potom rizikaockovania.sk (jednak odkazy na hlavnej stránke, a sekcia Dokumenty). Obidve tieto stránky sú podrobne zdokumentované (citujú konkrétne overiteľné zdroje).

petot
4. dec 2009

Vyhlaska 585/2008 hovori (§13 bod 6): "Ak sa osoba, ktora ma byt ockovana, nedostavi na povinne ockovanie ani v nahradnom termine, na ktory bola pozvana, lekar oznami tuto skutocnost regionalnemu uradu." (mysli sa tym regionalny urad verejneho zdravotnictva)
www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Mai...

Nikde sa tam nepise o Urade prace, socialnych veci a rodiny. Takze moj nazor je, ze ak lekar hlasi na UPSVAR, nema oporu v zakone a da sa to povazovat za porusenie lekarskeho tajomstva. 😒

Myslim, ze lekar by mohol oznamit UPSVAR iba podozrenie na zanedbavanie starostlivosti o dieta, lenze k tej patri iba preventivna prehliadka, nie ockovanie (alebo sa nieco zmenilo?) A pochybujem, ze lekari tak svedomite hlasia, ked sa napriklad socialne neprisposobivi obcania (vieme o koho ide) s dietatom nikdy ani len neukazu.

Dalo by sa este spekulovat, co to vlastne znamena "nedostavi sa". Patri sem aj situacia, ked sa dostavite k lekarovi a odmietnete, pripadne odsuniete ockovanie? Toto je vsak asi uz na pravnicke
slovickarenie a ja nie som pravnik. 😅

pastuska
4. dec 2009

petot, ešte to neschválili, že očko bude patriť pod preventívnu prehliadku? Špekulovalo sa o tom, ale neviem, ako to dopadlo. Dúfam, že pre nás dobre.

fibi
4. dec 2009

vie mi niekto poradiť dobrú neurologičku v BA? Tá, ku ktorej chodíme, sa mi nepáči, nechápala, ako je možné, že som nedala očkovať už v pôrodnici o ostatnom ani nehovoriac... 😒 Kľudne aj do IP
ďakujem

petot
4. dec 2009

pastuska: Aj mna by zaujimalo. Mam taky nedobry pocit... 😒

cora73
4. dec 2009

ahojte,nemam cas vsetko si precitat,ale prave vcera som bola pre vysledky na detskom gastre kvoli podozreniam z potravinovej alergie u mojho 11-mes synceka,zatial sa nic nepotvrdilo,ale vysla mu znizena imunita - hypogamaglobulinemia v tr. IgG a celkovo to dr uzavrela ako dyspepticky syndrom...
30.12. mame ist na dalsie povinne ockovanie,este som to nekonzultovala s jeho pediatrickou,ale aky mate na to nazor? Budem vdacna za nejake rady,aby som vedela,na co sa jej mam pytat..

pastuska
4. dec 2009

Cora, myslím, že v príbalových letákoch vakcín je napísané, že pri imunitných ochoreniach sa nedoporučuje očkovať, alergiu sú na zvážanie...to máš 2 x proti. Ja by som nedala, ten imunitný systém nie je v poriadku, nikto nevie, ako zareaguje. Opýtaj sa jej, čo je v tom letáku - ale slovenská verzia vraj neobsahuje všetky podstatné informácie. No kontraindikácie tam musia byť. Nech ti to prečíta.

pastuska
4. dec 2009

Petot, to je zo stránky zdravotnej poisťovne, tak to ešte asi neplatí.
Inak na základe toho môžem moju mudru žalovať, 90 % vyšetrení neurobila...

http://www.szp.sk/188/preventivne-prehliadky-de...

petrahy
4. dec 2009

martinba
takže ak to dobre chápem podla toho sudiš že by som deti po narodení nemala dať očkovať. Pravdu povediac moc sa mi to nezda. Ak to vezmem ze ja som nosička a prišli mi na to až v tehotenstve tak je to divne nie? Vraj som prekonala žltačku nik o tom nevie a nikde nie je o tom záznam. A ak niekde prídem do zdrav. zariadenia musim na to upozorniť aby sa niekdo nenakazil. myslíš že je to príjemné. Preto si myslim, že je lepšie dat dieta zaockovat. a tie kontroly na inf. a čo všetko mi može časom zlyhať by som nikomu nepriala. ale to je moj nazor prosím nekritizovať.

pastuska
4. dec 2009

Petrahy, ja neviem, čo by som robila na tvojom mieste, ale určite by som najprv skúsila vyšetrenia, či niečo preukážu, ak by to teda bolo možné a ak je alopatická medicína toho schopná.
Ak si to prekonala, ako je to s protilátkami, nevieš? Ja neviem, preto sa pýtam. Rada sa priučím niečomu, nikto nevie, čo ma postihne.