Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

hajanka
15. aug 2012

@yanus haha 😀

pectore
15. aug 2012

@monky978 ja som tu prisla s jedným názorom. To co si odomna citovala bola rekcia na nejaku tvoju koleginu co ma poslala kade lahsie 🙂 🙂 🙂 . Tak som ju tiez pozdravila. To ze to beres osobne je mi luto. Nieco z historie očkovania : "Ľudská populácia bola od pradávna ohrozovaná infekčnými chorobami a ich epidémiami. Preto už staroveké civilizácie v Číne, Indii, Arábii, Grécku a Ríme sa snažili ochranu pred nimi vyriešiť zákrokmi, ktoré sú podobné dnešnému očkovaniu.. Vnášanie materiálu z pustúl chorého na kiahne do kože zdravého jedinca, u detí vkladanie tampónov z rozdrvenými kiahňovými chrastami do nosa, obliekanie košieľok, ktoré nosili deti choré na kiahne, patrili k preventívnym opatreniam na zabránenie strát. Všetky tieto opatrenia označované ako variolizácia, viedli však k umele navodenej infekcii a ďalšiemu šíreniu ochorenia zanechávajúcemu imunitu. Riziko úmrtí po variolizácii bolo vysoké (3-4%) a táto metóda neviedla k zníženiu intenzity alebo k prerušeniu epidemického procesu.
Prvú variolizáciu v Európe vykonal na anglickom kráľovskom dvore lekár Maitland v roku 1721. V ten istý rok v Prešove prvýkrát v kontinentálnej Európe použil variolizáciu župný lekár Ján Adam Reyman.

Variolizáciu nahradila po objave Angličana E.Jennera v roku 1796 vakcinácia, ktorej podstata spočívala vo využití skríženej imunity proti vírusu kiahní a vírusu kravských kiahní. Prvou vakcináciou položil Edward Jenner základy pre vykorenenie zatiaľ jedinej infekčnej choroby – varioly, pravých alebo tzv. čiernych kiahní.
Prešlo celé storočia, kým Pasteur objasnil podstatu očkovania. Dokázal, že ochrana proti infekčným chorobám môže byť zabezpečená práve očkovaním. Avšak rozhodujúcim krokom v ľudskej imunizácii bolo použitie post expozičnej vakcinácie proti besnote u mladého J. Meistera, ktorý bol poranený besným psom.
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia došlo k poznaniu mnohých pôvodcov infekčných chorôb a následne k objavom a rozvoju ďalších očkovacích látok -vakcín.
V roku 1896 Weright odskúšal prvú neživú antitýfovú vakcínu na ľuďoch a v roku 1915 Widal doporučil použitie trojvakcíny obsahujúcej tzv. Eberthov bacil (Sallmonella typhi) a baktérie paratýfusu A a B.

Koch objavil v roku 1884 pôvodcu cholery Vibrio cholerae a v roku 1892 sa Ferran, nasledovaný Haffkinsom, pokúsil o imunizáciu použitím živých baktérii.
Prvé výsledky očkovania proti čiernemu kašľu boli uverejnené v roku 1923 Madsenom, Ramon objavil difterický toxoid, za ktorým nasledoval objav tetanického toxoidu.

Calmette a Guerin pripravili vakcínu proti TBC. Vakcíny proti chrípke a proti žltej zimnici boli pripravené v roku 1937. Od vtedy bolo vyvinutých niekoľko ďalších vakcín. Až v roku 1949, keď Enders, Weller a Robins ako prví kultivovali vírus na opičích bunkách, vznikla nádej na realizáciu očkovania proti vírusovým chorobám
Jedným z najväčších zdravotníckych úspechov minulého storočia je eradikácia čiže vykorenenie varioly. Kiahne existovali už v staroveku. Epidémie varioly v Európe vyvrcholili v 18. storočí keď na ne zomrelo asi 60 miliónov ľudí. Veľkým krokom vpred v boji za likvidáciu varioly bolo zavedenie ochranného očkovania vo väčšine vyspelých štátov.

Na osemnástom zasadaní SZO v roku 1965 bol prijatý program celosvetovej eradikácie varioly a SZO vyzvala všetky členské štáty, aby podľa svojich možností prispeli k uskutočneniu tohto cieľa. V roku 1979 bola variola vyhlásená za eradikovanú na celom svete a od roku 1980 sa ustúpilo od povinného očkovania. Eradikácia kiahní je konkrétnym príkladom účinnej medzinárodnej spolupráce v boji proti vážnym epidemickým chorobám. Dosiahla sa využitím vedeckých poznatkov a mobilizovaním vládnych a nevládnych organizácii pod vedením SZO.
V roku 1988 SZO vyhlásila program eradikácie detskej obrny do roku 2000. Táto infekcia sa už nevyskytuje na americkom kontinente a jej celosvetová eradikácia je na dosah."

hmmm...ty si myslíš ze tetanus sa da ockovat napriklad nejakym zapalom pluc? Ze do vakcin davaju iné vakciny nez maju davat...a navyse su tu tie choroby dost dlho na to aby vedeli co maju robit...hmmm ale je tu moznost ze chcu znízit populaciu tak davaju do ludi sračky... ibaže je tu ešte jedna moznost...spravia "REKLAMNU KAMPAN O NEOCKOVANI" ...a ludia sa skratka vyvrazdia medzi sebou. V dobe ked bude viac neockovanych alebo ked ockovanie zanikne ...vysadit nejaku taku chorobu...budu vediet kolko je neockovanych prepocitaju si kolko prezije a sup niekde sa odrazu vyskytne choroba stara 100 rokov a nebude existovat vakcina... dobre scifi....rozumiem vsak tomu ze sa najdu ludia co to spochybnuju...a je to spravne aby nam svetove spolocnosti nesrali na hlavu ak nahodou seru. Ale su lepsie cesty ako neockovat. Ja som si dala ockovanie rozlozit...poziadala som doktorku aby malu zaockovala tak ako sme boli ockovany mi. Pretoze teraz sa ockuje vsetko na raz. My sme to podstupili 6 krat...rozockovala kazdu davku na dvakrat. Som spokojna...lebo mne tiez prislo zvlástne narypat decku taku sadu hnusu na raz. ked to bolo kedisi inac.

janano
15. aug 2012

@pectore "som spokojna....narypat decku taku sadu hnusu na raz" 😕 citas, co vlastne pises?

careamell
15. aug 2012

tebe fakt pomôže už len transplantácia mozgu 🙂 🙂 🙂 strašne som sa zasmiala 🙂 🙂 🙂

hajanka
15. aug 2012

@careamell tak tak, @prevenar trafil klinec po hlavicke 🙂 🙂

lucia2207
15. aug 2012

@careamell aj ja som sa zasmiala 😀

pectore
15. aug 2012

@lucia2207 nemam informaciu ze by sa ockovalo proti streptokokovy? Streptokoka ma navyse kazdy druhy pomaly...je vela nosicov...co ho maju k krku a nic im nerobi. A fakt netusim ktore ochorenie z tych co su vo vakcine sposobuje zauzlenie criev.... Ale so streptokokom mam aj ja skusenoet...ked mala malá 8 mesiacov... dost ma v tedy doktory napalili...preto vravim ze si clovek musi co to zistit...nemoze slepo doverovat ...preto ani neverim na sezonne ockovania proti chripke...alebo ine vymysli co davaju do telky. V telke to je dnes uz len cista politika a par hobby kanalov.

pectore
15. aug 2012

@yanus ja niesom jednotkarka ...a na strednej škole som mala podmienecne vylucenie zo skoly...ale napriek tomu som si spravila vysoku skolu a momentalne som na materskej dovolenke. Skutocne si nepotrpim na pravopis a jednotky z diktatov neboli mojou prioritou...ale dufam ze je tu dost inteligentnych ludi ktory aj napriek zlej gramatike budu vediet precitat co pisem. Dakujem vsak za upozornenie 🙂 ...ale o svojej lahostajnosti k gramatike viem. 😉

zaockujteajslnko
15. aug 2012

@pectore
ty si tiez taky ukazkovy "internetovy veskery odbornik" o ktorych pises 🙂

pectore
15. aug 2012

@nikimax je to trochu smiesne ako vsetci za vsetkym hladaju peniaze. Jak si chcu nechat preplatit vlastne nestastie. To ze dieta nesie nejake nasledky po ockovani musi byt 100% aby niekto vysolil peniaze. A musi to byt hlavne oficialne...tak podte do ulic, na hrad a vsade...je vas tu dost..tak pozbierajte dokazy a bojujte za svoju pravdu... nie na vlastnom piesocku...nech tie prasaciny nerobia. Nedovolas sa vsak pokial nebudes mat istotu. Ak je to skutocne tak ako hovoris tak sa tu pozbierajte baby a nech je vas zajtra vidno v jojke. A nemyslim to v zlom.

syla
15. aug 2012

Niekto ste tu spomínal podanie na ústavný súd, že treba 30 poslancov?! Skúšali ste v rámci združenia osloviť niekoho?

aduskatt
15. aug 2012

@pectore http://www.jajsem.com/mmr-vakcina-zpusobuje-aut... tak asi nejak tak........takze aj oficialne hadam

lucia2207
15. aug 2012

@pectore zauzlenie čriev priamo nie,ale zväčšené uzliny očkovanie spôsobuje a aj zápal stredného ucha.Ja som si všetko aj zistila a došla som len k jednému záveru, že keď som dala svoje deti očkovať, tak som ich vystavila akurát tak veľkému nebezpečenstvu a ďakujem tomu hore, že ma osvietil a siahla som po info, ktoré ma presvedčli ďalej už neočkovať. A čo sa týka kokov, tak najstarší mal streptokoka , následne na to ho išla dr. očkovať proti pneumokokom a ja som sa opýtala či to nevadí, ona,že nie. Cesta domov od dr. nám trvá 10 min autom, za 10 min mu teplota súpla na 40 a tri dni mu nešla vôbec dole max. na 39.5 Bolo to niečo hrozné a následne na to, nám imunologička povedala,že tým ,že bol očkovaný so zisteným streptokokom z výteru ,očkovanie proti pneumokokom bolo neúčinné a mohlo mu narobiť akurát tak zdravotné problémy. Doteraz má jednu uzlinu zväčšenú, našťastie sa stav nezhoršuje.Tak toto je bežný bacil, ktorý ľuďom nič nespôsobuje? Možno vtedy kým sa nedajú zaočkovať.Toto sa odohralo cca pred 5 rokmi a teraz by mal byť 3-tísyn očkovaný MMR , kto mi zaručí, že toho streptokoka už nemá,keď sa dá veľmi ťažko zistiť z výteru??? Preto viem, že očkovať už jednoducho nedám.

lalupa
15. aug 2012

@prevenar je to tiomersal uz ked chces byt exaktny
ja si to tu tiez citam a mam pocit, ze velmi rypete do cloveka, ked ma klasicky nazor na ockovanie...mozno sem niektori pisu preto,aby ste neboli tak privelmi zahladeni a nehuckali sa navzajom a nezatvarali oci pred inymi moznostami. Nic nie je cierne alebo biele, zijeme v inom svete ako kedysi, vela predcasne narodenych deti sa udrziava pri zivote, kedysi existovala prirodzena selekcia, nebolo tak vela umelych oplodneni, o zlom zivotnom style, zivotnom prostredi a kadecom moznom ani nejdem pisat. Pisete o hliniku, co tak prasok do peciva? Bezna vec v kazdej kuchyni, pripadne casty ultrazvuk pocas tehotenstva? Je vela pricin, ktore mozu sposobit vazne ochorenie, mozu k tomu prispiet aj vakciny, pretoze telo je naraz vystavene akoby viacnasobnej tazkej infekcii, samozrejme su mozne vedlajsie ucinky, tie ktore tu pisete, mate s nimi skusenosti, je mi to velmi luto. AK s tym nieco chcete robit, robte, mate vazne podklady a realne situacie, niekto vas predsa musi vypocut a konat.
Ale osobne sa mi nepaci, ze sa urazate navzajom, a stale chcete fakty od ludi s opacnym nazorom. Fakty stale nejde najst, medicina je nevyspytatelna a vela ochoreni je multifaktorialnych.
Apropo, mate fakty presvedcit niekoho na vieru,kto je uplne neveriaci?
Kazdy ma svoju pravdu a kto chce, nech pise, vsak ho odignorujte,ale neuzatvarajte sa 😉

tara
15. aug 2012

@irenkask len tak dalej, nech takto pekne pribera aj dalej 😉 nech sa dozvedate z martina len same dobre a pozitivne spravy 😉 velmi drzim palce!

pectore
15. aug 2012

@prevenar Pekne napisane...ale budeme sa tocit asik dokola stymi odporucaniami...a zdrojmy... Pretoze autizmus moze byt spojeny aj s vysím vekom matiek...treba sa pozriet na nas zivotny styl v porovnani s nasimi starimi rodicmy... vazne sa neda vsetko zhodit na vakciny nemyslis? A pakistan??? To je taka haved ako v indii...6 ruk osem hlav...bo idu brat so sestrov ci sestrenicou...a tak kadejako....az tam bude trosku "kultury"( a tym neznevazujem ich kultury ale ekomonicku a socialnu nevyspelost medzi obycajnymi ludmi)...tak sa mozme pobavit o dokazoch s pakistanu. Ja tu nikoho o nicom nepresviecam ja som sa tu vyjadrila jedinym nazorom...vy kladiete argumenty... nechces aby som na teba reagovala tak mi to napis... alebo nenapis nic a nemusime sa bavit...ale pokial budem mat co povedat k nejakej reacii tak si to skratka poviem... nikto sa predsa so mnou bavit nemusi...a stale pisem k veci akurat ze snou nesuhlasim...vy ste snad nejake zdruzenie alebo ste sukromne forum? Potom vsak nechapem preco by som sa tu nemohla slobodne vyjadrit k tomu ze si myslim ze je to isty sposob nabadania na verejne ohrozovanie... neockovat deti....ked je to zatial povinne. Preco by som nemohla ten nazor do takej temy napisat?

pectore
15. aug 2012

to bolo pisane v euforii...tiez som len clovek a mojou domenou nieje medicina...ale su to hnusne choroby a z 10 sedem može končit smrtou. Nieje vsetky koncia smrtou...ale 7 z desiatich je dost...zvysne koncia trvalymi nasledkami a tazkymi poskodeniami...ziadna vyhra.

hajanka
15. aug 2012

tak toto by malo visiet na dverach kazdej ambulancie!
nie reklamy od sprievodcu v ockovani 😠

pectore
15. aug 2012

@prevenar ja sa len snazim poukazat ze mam velke obavi ze ste len skupina ludi hladajuca konspiraciu a sektarsky sa tu navzajom obdivujete. Ze je tu vela takych co proste uveria prvej kamaradke co im to povie ze nieco take je...ale nakoniec je to tak s vacsinou konspiracii ze nemozu byt take horuce ako sa uvaria. Preto som tu pridala svoj prvy príspevok aby si niektore precitali co to je vlastne ockovanie.

hajanka
15. aug 2012

@pectore lebo tomu sama neveris.... 😀
ako napisala @janano citas po sebe co vlastne pises?

.. nie my vobec nevieme co ockovanie je 😀 vdaka ze si nas na 1300 neviem kolkej strane o tom poucila 🙂

pectore
15. aug 2012

@janano tie choroby su hnus... staci si precitat co sposobuju...ale prirozena imunita nieje riesenie ...sla by si napriklad do friky bez ockovania na zltu zimnicu? ..hmmm vlastne by ta bez ockovania nepustili... A vies ze sa vset globalizuje...ze obyvatelstvo migruje...ze tu kazdu chvilu mame nejakych malych cernochov co k nam prejdu z konca sveta kde ich zabijaju choroby nad ktorimi tu mavate s letacikom od vakciny .

careamell
15. aug 2012

Ešteže si konečne prišla ty a po 1348 stranách témy si nám prišla napísať, čo je to vlastne to očkovanie 🙂 🙂 🙂

careamell
15. aug 2012

@hajanka máme rovnaké myšlienky? 🙂

dankakk
15. aug 2012

@pectore ty ockujes na sk? Ako je možné že ti hexu rozdelila na 6x? To sa dá? Sú na to vakciny? Zase niečo o com neviem?

janano
15. aug 2012

Nikomu, kto ockuje svoje deti, sa tu nenadava, ale je zaujimave, ze prave ten, kto ockuje, tak vacsinou nadava tym, co neockuju... 😕

janano
15. aug 2012

@pectore nie, ty si pisala o ockovani ako o sade hnusu...rozmyslaj, co pises, nie len kopiruj z kniziek 😉

pectore
15. aug 2012

@aduskatt oficielne neoficialne... vies ako prebiehaju sudy...mozno ze podla sudu to nakoniec bola lekarska chyba a podanie vakciny skutocne sposobilo nejaku poruchu co vyustila do poskodenia a nalsedneho autizmu...ale skade vies uz ako a hlavne o com sa tam handrkovaly...mozno nieco zanedbal pediater...a niekto stoho spravil ockovaciu senzaciu...pre svoj "biznis"

hajanka
15. aug 2012

..... inak ten napis vyssie je pred ordinaciou chiropraktika Dr. Tate vo Fort Collins, Colorado

pectore
15. aug 2012

@lucia2207 tu urobil chybu pediater...a to stale vravim ze doktorom sa verit neda...clovek musi byz jak ostriez a parktar si prejst ci neexistuje lepsia moznost nez ponuka lekar...aspon o nejvediet a upozornit ho na nu. Ja som si dala spravit zapalovy test a ockovanie som rozlozila do siestich davok. Nieje to sranda a viem ze lekari to podcenuju...sme pre nich len kusy na beziacom pase....tiez by som najskor po takej skusenosti asi ockovat nechcela...ibaze ked si prezrem tie choroby...tak mi zas ide husia koza...kazdu chvilu tu mame nejakych migrantov, cernoskou zo somalska......a ked nebudeme ockovany...bohnie co s kade dokazu priniest. Aj ked to tu uz nemame a zijeme v podmienkach kde sa vyskyt mimimalizuje. Ockovanie mi pride ako taka zakladny vybava...aj ked chces ist napr do zaharnicia tak ta bez ockovania do niektorych krajin nepustia. A preco asi? Zeby byznis? alebo starch?

pectore
15. aug 2012

@hajanka kto sa citi dotknuty... tak ja stym nic neurobim. ...pripadne vysvetlujem preco pisem co pisem ...ale tvoj argumet vlastne nic nepovedal....