Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
20. dec 2009

babulka: Dohovor je v SR ratifikovaný, teda platný. Medzinárodná zmluva má prednosť pred zákonmi SR.

babulka
20. dec 2009

Petot, ty si aj pravnik??? Alebo stihas laicky studovat aj prirucky mladeho pravnika? No teda. 😉

Nie je to tak, ak ma mat nejaka medzinarodnopravna norma prednost pred zakonmi, musi sa o tom vyslovit NR SR, teda musi byt expressis verbis uvedene, ze ma v zmysle cl. 7 ods. 5 Ustavy SR prednost pred zakonmi. V pripade tohot dohovoru to tak nie je! Vid napr.
http://www.government.gov.sk/data/files/4166.pdf tu je jasne uvedene, ze dodatkovy protokol ma prednost pred zakonmi
naopak, tu to uvedene nie je http://www.government.gov.sk/data/files/4166.pdf

To, ze je nieco v SR platne este neznamena, ze ma prednost pred zakonmi. A uz vobec nemoze mat prednost pred Ustavou.

babulka
20. dec 2009

A na hlasenia lekarmi - tych maju dost podla zakona 126/2006 Z. z.. § 38 v tomto zakone ustanovuje priestupky, ktoyrch sa dopusti fyzicka osoba, okrem ineho aj ńepodrobenie sa nariadenmu ockovaniu alebo pasivnej imunizacii. Je tam zaroven uvedene, kto priestupky prejednava, teda KAZDY, kto sa dozvie, ze sa osoba dopustila priestupku, ma povinnost to hlasit organu, ktory je opravneny priestupky prejednavat.

babulka
20. dec 2009

Pockat, to mi tam hodila dvakrat to iste, takze sorry, chybicka se vloudila. Ten prvy link plati, je tam uvedene, ze MZ ma prednost pred zakonmi. Druhy link spravny mal byt http://www.government.gov.sk/data/files/4164.pdf Tu to uvedne nie je. Dufam, ze uz to bude spravne.

molnarovak
20. dec 2009

Každý, kto sa dozvie, že sa osoba dopustila priestupku, má povinnosť to hlásiť?
Teoreticky ma teda môže nahlásiť okrem doktorky aj sestrička v ambulancii?
Ale ako to je s porušením lekárskeho tajomstva? Nikto predsa nemôže zverejňovať zdravotnú dokumentáciu druhého človeka bez jeho súhlasu, či áno?

atana
20. dec 2009

babulka,
celkom som sa tesila, ze som spolocnymi silami s inymi nasla nieco cim sa mozem ohanat...si mi to trosku vytlka z hlavy. A tak som na zaciatku. Alebo sa naozaj obratit na pravnika...hmm....

Tiez viem tak, ze niektore medzinarodne zmluvy nie su nadradene zakonom a ustave v konkretnom state....
No dobre, ale nechce sa mi verit, ze by si ostatni lekari, ktori nehlasia ak podpises odmietnutie, dovolili tahat so zakonmi neoznamenim.........potom je to tak, ze si kazdy paragrafy vysvetli po svojom.
A v tom pripade neznalost zakona neospravedlnuje....

babulka
20. dec 2009

Molnarovak - to je vseobecna povinnost tykajuca sa akehokolvek protipravneho konania - kto sa dozvie, ze sa protipravne konanie pacha ma povinnost hlasit to prislusnemu organu.
A zverejnovanie informacii zo zdravotnej dokumentacie? V zakone o zdravotnej starostlivosti su ustanovenia o zdravotnej dokumentacii, kde sa okrem ineho uvadzaju pripady, kedy suhlas osoby na spristupnenie, zverejnenie alebo poskytnutie zdravotnej dokumentacie nie je potrebny. su to tusim §§ 18 a nasl.

Atana, ano, najlepsie je poradit sa s pravnikom, ak sa chces odvolat na pravny predpis, lebo ono to nie je take jednoduche precitat si § alebo zakon, ono to treba citat v suvislostiach, vseobecnych normach, spolocnych ustanoveniach, atd, atd, atd. A necitat iba selektovane informacie, ktore niekto druhy podsuva 😉 Ale to plati na vsetko, nielen na zakony 😵

babulka
20. dec 2009

A nech uz som komplexna a idem radsej piect 😀
Tu je samotne ustanovenie Dohovoru, ktore priznava vnutorstatnym pravnym normam moznost upravy a obmedzeni:

Článok 26
Obmedzenia vykonávania práv

(1) Výkon práv a ochranných ustanovení uvedených v tomto dohovore nebude podliehať iným obmedzeniam ako tým, ktoré predpisuje zákon a ktoré sú potrebné v demokratickej spoločnosti v záujme verejnej bezpečnosti, predchádzania trestnej činnosti, ochrany verejného zdravia alebo ochrany práv a slobôd iných.

petot
20. dec 2009

babulka: Bez rýpania by to nešlo, však?

Ak ma chceš poučovať o práve, tak by si mala v prvom rade citovať aktuálne zákony. Zákon 126/2006 bol totiž novelizovaný zákonom 355/2007.

Článok 26 Dohovoru poznáme. Je to zároveň jediná vec, o ktorú sa môžu oprieť vakcinátori. Ale neviem, akými záujmami by mohli odôvodniť plošné povinné očkovanie. Podľa ústavy, každé obmedzenie práv musí byť primerané ochrane práv iných. Do týchto podmienok povinné očkovanie (preventívny zákrok!) nejako nezapadá. Napokon, ako to, že v iných krajínách nie je potrebné "v záujme verejnej bezpečnosti, predchádzania trestnej činnosti, ochrany verejného zdravia alebo ochrany práv a slobôd iných"?

jaroe
20. dec 2009

baby a Petot, planujete pre svoje deti "zabezpecit" choroby z MMR vakciny? Ja nad tym rozmyslam, aby ich dieta nedostalo vo vyssom veku. Len neviem, ako ich budem zhanat 😀 Ale mam aj strach, ze sa nakazim potom aj ja s muzom, kedze obaja sme prekonali zrejme len kiahne. Hm, ako to budete riesit vy?

atana
20. dec 2009

Diky PetoT, trochu si mi pomohol. Stejne teraz neviem, ci mam poslat to moje odvolanie tak ako ho mam napisane....po pravnikoch do utorka nestihem pobehat. Tak to asi poslem v jemnejsej uprave a budem sa asi chystat na osobny pohovor, alebo co... 😒

Babulka, a Ty nie si nahodou veru pravnicka? 😉

petot
20. dec 2009

babulka: Ale ináč vďaka za zaujímavé postrehy 😉

Vie tu niekto overiť, ako je to s nadradenosťou ratifikovaného Dohovoru voči našim zákonom? http://www.government.gov.sk/data/files/4164.pdf

cora73
20. dec 2009

a teraz troska z ineho sudka..

Da sa zistit z krvi alebo nejakym inym odberom,ci bolo dieta vobec ockovane?

Kedze ochoreju aj ockovane deti,alebo niektorym sa vobec nevytvoria protilatky?

Ak by sa nahodou stalo-co viem,ze sa nestane-zeby dr dieta neockoval,ale vakcinu zlikvidoval a do karty napisal,ze

ockoval...

???

vanish1
20. dec 2009

cora, pochybujem, že nájdeš lekára, ktorý by to takto urobil 😉

cora73
21. dec 2009

ved ja viem.... ☹ ☹ ☹

Ale kedze zajtra skoro rano cestujeme na sviatky do Ciech,a budem bez netu,tak Vam vsetkym chcem zazelat

krasne prezitie vianocnych sviatkov... 😀 😀 😀

atana
21. dec 2009

PetoT, pozrela som Tebou spominany dokument, a ak je nadradeny nasim akonom, tak opat je tam nieco, co by mohlo napomoct mojmu odvolaniu. A to:

DOHOVOR O OCHRANE ĽUDSKÝCH PRÁV A DÔSTOJNOSTI ČLOVEKA
V SÚVISLOSTI S APLIKÁCIOU BIOLÓGIE A MEDICÍNY
DOHOVOR O ĽUDSKÝCH PRÁVACH A BIOMEDICÍNE

K A P I T O L A I I
SÚHLAS
Článok 5
Všeobecné pravidlá
Zásah v oblasti zdravia sa môže vykonať iba vtedy,
ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom
vyjadrila súhlas.
Pred zákrokom musí byť osoba primerane informovaná
o jeho účele a povahe, ako aj o následkoch a rizikách
zákroku.
Príslušná osoba môže svoj súhlas kedykoľvek slobodne
zrušiť.

......?

spevacka
21. dec 2009

atana, to vyzerá nádejne...ktovie čo na to babulka? 😀
cora, príjemné sviatky aj tebe

atana
21. dec 2009

Spevacka,
idem poobede do prace, tam nemam pristup k internetu...a zajtra rano to uz musim poslat...termin vyprsi.
Na nervy...
Asi to poslem tak ako to mam sformulovane a prihodim tam este kusok tohto dohovoru....

Cora, prijemne sviatky, oddychni si od internetu... 🙂

babulka
21. dec 2009

Petot, ak ma byt medzinarodna zmluva (bez ohladu na jej nazov - zmluva, dohoda, dohovor...) nadradena zakonom, musi o nej ako o nadradenej rozhodnut NRSR. Teda to tam musi byt uvedene (vid napr. cl. 86 pism. d) Ustavy). V Zbierke zakonov je mnozstvo zmluv, o ktorych je takto rozhodnute a mnozstvo inych, o ktorych nie je. priama aplikacia noriem medzinoardoneho prava musi byt aj v samotnej norme vyjadrena (teda je volou zmluvnych stran dat jej takyto ucinok), v opacnom pripade, kedze plati pacta sund servanda, sa prijmaju tzv. recepcne normy, ktore nase medzinarodnopravne zavazky "transponuju" do slovenskeho pravneho poriadku. To je skutocne len zjednodusene opisana problematika, lebo vztah vnutrostatneho prava a medzinarodneho prava a ich noriem je na vela, vela stran a asi tu nik nechce citat o monistickej ci dualistickej teorii 😉

A ano, mas pravdu, plati tu novy zakon 355/2007,takze sa ospravedlnujem za mistake. Podstata je v tom, ze tie povinnosti suvisiace s povinnym ockovanim, hlaseniami, priestupkami su v podstate nezmenene a co je hlavne, maju ZAKONNY ramec (teda uz nemozeme argumentovat vyhlaskovou povinnostou). (Pozor na odvolavku na ukladanie povinnosti - tie mozno ukladat zakonom alebo na zaklade zakona, teda aj na zaklade splnomocnovacieho ustanovenia v zakone vydanim vyhlasky!)

Atana - ale informovany suhlas je upraveny aj v nasej legislative. Ja ho podpisujem vzdy, pri kazdom ockovani, tak teraz neviem, kam smeruje tvoj postreh. A samozrejme, plati uz spominany cl. 26 Dohovoru...

inka04
21. dec 2009

fuha, babulka, tak ty teda mas uzasnu lekarku - a to myslim vazne🙂 nepoznam ani jednu mamicku, ktora by podpisovala informovany suhlas pri ockovani dietata 😒 ..a silne pochybujem, ze si podpisovala informovany suhlas k ockovaniu v porodnici ☹ bohuzial, taka je realita 😖

tin007
21. dec 2009

babulka presne tak, ako pise inka, tvoja dr. je vynimka, ani v porodnici ani u nasej pediatricky som nikdy nepodpisovala pri ockovani informovany suhlas ☹

denduska
21. dec 2009

lebo ta dokina vie ze babulka je pravnicka a by si ju podala hned - to myslim v dobrom 😉
Ja som tiez nic nepodpisovala a taktiez cele moje okolie. 😒 a naco aj, ked za to nikto zodpovednost nenesie... 🙄

atana
21. dec 2009

Babulka,
mam dost.
Cim viac sa v tom rypem, tym je to horsie. Kedze uz nemam cas, poslem to odvolanie ako je. Ked tak citam Tvoje info.....je to zapeklita vec a treba sa v tom vyznat, co sa ja nie.
Ale aspon zacinam mat aku taku sajnu o nasich zakonoch, ustave, dovoroch o ludskych pravach.... 🙂

A teda este napadnem porodnicu, ze zaockovali moje deti bez mojho suhlasu..a lekarku tiez...! 😠 😠 😠
..to len na odlahcenie 😀

blovitc120
21. dec 2009

Suhlas s denduskou... Ono by sa to dalo lahko zistit, kolko rodicov podpisalo informovany suhlas, stacilo by zalozit rovnomennu temu, len to by uz bola neviem kolka tema ohladom ockovania a ktovie, co by na to povedali admini... Ja osobne som v porodnici tiez nic nepodpisovala, u dr. neviem, az ked to absolvujeme. Ale co som sa pytala kamaratiek, co maju tu istu dr. aj ine dr., ani jedna nepodpisovala ziadny suhlas, nedostala pribalovy letak ci info o pripadnych neziaducich ucinkov (samozrejme okrem hlasky "moze byt trochu teplotka, pripadne mierny opuch", ine neziaduce ucinky proste NEEXISTUJU podla lekarov).

tamix
21. dec 2009

to je pravda, ani v mojom okolí as nič nepodpisuje. Veľmi smutné ale je, že ani Dr. ani sestrička nemala ani toľko info o vakcíne ako ja. Vôbec nevedeli aké látky obsahuje a ani to, že prevenar je len na 7séryotypov a že je ich 90. Im zákon prikazuje očkovať, tak čo ich nejaké toxické látky zaujímajú.

babulka
21. dec 2009

baby 😀 Ale vazne, ja som sa nikdy nemusela nikomu vyhrazat tym, ze som pravnicka (okrem policajtov, ktori su obcas mudrejsi nez radio 😉 ). Lekarke uz vobec nie.... Chodim so synom na detsku chirurgiu a hned pri prvej navsteve som podpisovala informovany suhlas... A pri ockovani - to som myslela, ze je samozrejmostou, nemusela som sa pytat, pred kazdym jednym ockovanim (a myslim skutocne kazdym) mi je vysvetlene, proti comu sa ockuje, ake su moznosti (rozny typy vakcin), co su to za choroby, co mozu sposobit, ake neziaduce ucinky moze mat vakcina, dostanem do ruky pribalovy letak (na tie som osobitne vysadena, citam ich vsetky ako blazon 😀 ) a som poucena o tom, ze akykolvek neziaduci ucinok mam hlasit. Cokolvek, aj to, co nie je v letaku napisane, mam zavolat (ale nastastie som nikdy nemusela). Mame za sebou aj nepovinne ockovania, pytala som sa aj na ine, ale pri niektoych mi povedala, ze netreba, a preco....
Tak teraz som prekvapena ja, ze to tak nie je bezne u kazdeho lekara, ale to som uz pisala, asi by sa mala robit nielen negativna reklama (teda ten a ten lekar je "zly") ale aj pozitivna (teda s kym som spokojna). Ja som si urobila pred nahlasenim poriadny pediatricky research.

K ockovaniu proti TBC - nepamatam si presne, ale kedze mi syna ockovali az ako 4-tyzdnoveho, tak to nebolo hned v porodnici...nieco som podpisovala, ale ja som bola taka stastna, ze nas pustaju po 4. tyzdnoch domov, ze som neriesila nic...lietala som ako sialena z vysetrenia na vysetrenie pred prepustenim, ze ani neviem..

tamix
21. dec 2009

Ja som si kontrolovala príbalový leták Prevenaru. Žiaden hliník sa tam nespomína. 😒 Tak načo nám dajú leták do ruky??? A to halvne minútu pred očkovaním a človek si to prečíta až doma!!!! ☹ A tiež MMRka nemá všetky látky, ktoré som našla v iných jazykoch. Je však možné, že Slovenská MMRka je fakt taká dobrá 😀

tamix
21. dec 2009

babulka: To hádam nemyslíš vážne, že ti ponúkla aj iné typy vakcín. Ja keď som sa opýtala na túto možnosť, tak na mňa pozerali ako na vola, že tieto vakcíny sú nové a super, že prečo by som chcela iné, že to sa na Slovensku nedá. Ak som bola dobre informovaná, tak Dr. by mala ponúknuť aj inú vakcínu, aj keď platenú, ale s miernejšími vedľajšími účinkami. Aj sesternici Dr. ponúkla platenú náhradu – síce to bolo pred 7mimi rokmi. Moja ale tvrdila, že sa to nedá.

inka04
21. dec 2009

babulka, tak zrejme tvoja pediatricka je naozaj jedina... 😉 tak odhal jej identitu, kedze presla "tvojim vyberovym konanim", pomozes jej pozitivnou reklamou 😉

atana
21. dec 2009

Babulka,
teda davas syna ockovat?