Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
25. aug 2010

Tuto je ten správny odkaz:
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_li...

Strana 14/16, kapitola "Clinical safety"

manof
25. aug 2010

@cert33
Problém je ale v tom, že ten, kto zaplatí pokutu, sa v podstate priznáva k vine.

A to, že raz zaplatíš pokutu, ešte neznamená, že sa Ti ju nepokúsia vyrubiť pri najbližšej príležitosti (ďalšom očkovaní) znovu. Samozrejme, s dobre napísaným prvým odmietnutím by sa to malo dať uhrať na max. 1 pokutu.

Ale pri pomyslení, že by som vlastne sponzoroval ten systém, ktorý neznášam a proti ktorému bojujem, mi to jednoducho nedá...

maxii
25. aug 2010

manof dakujem 🙂))

ewiku1984
25. aug 2010

Ahojte, ja som mala malý problém so synom, ale našťastie sa z toho nič zlé nevykľulo. Očkovaný bol už 2.krát, predtým tiež na TBC, vlastne proti TBC 🙂
mal veľmi vysoké horúčky po tom druhom očkovaní základnom, ktoré trvali takmer v kuse 2 dni. Našťastie to prešlo, no tak som sa preľakla, že súhlasím jednoznačne so slobodnou voľbou očkovania detí 🙂

nessaf
25. aug 2010

ahojte,
na slovensku to funguje tak ze ak mate na to dovod napr. v rodine boli problemy po ockovani tak sa dieta nemusi ockovat. ja som tiez proti ockovaniu a myslim si ze kazdy by si to mal zvazit sam co je vhodne a co nieje.
ja som mala ako dieta velke problemy po ockovani a vsetky tie chodorby proti ktorym ma ockovali som neskor dostala 😀 takze mne pride ockovanie uplne zbytocne 😉 a este si myslim ze je skoda do nasich tiel davat dolko chemie a Ecok.

maggie2
25. aug 2010

@nessaf nechcem Ti brať ilúzie, áno malo by to tak fungovať, ale realita je trochu iná, ono totiž štát tvrdí že delegoval farmaceutické firmy aby oni rozhodli či Tvoje problémy v rodine sú dôvodom na neočkovanie dieťaťa, či nie. Čítaš dobre. Ak lekár na základe príbalového letáka farmafirmy rozhodne že problém nemáš tak Ťa oznámi na ÚVZ a tí Ťa budú chcieť pod hrozbou pokuty k očkovaniu dieťaťa prinútiť. Ak nepodvolíš budeš šikanovaná, obviňovaná z priestupkov atď.

lias
25. aug 2010

@cert33 Ahoj, daj potom vedieť ako si dopadla. Tiež budeme riešiť odmietnutie na RUVZ v TT. Ja som sa teraz pri 5. narodeninách s malým tomu vyhla, lebo zrovna ochorel, inak by som musela riešiť to odmietnutie. Takto nám dala doktorka ešte rok času na "rozmyslenie". Ja som jej zas na oplátku poslala link na video s prednáškou Anitou Petek 😀 . Inak dokina ma šokovala, keď povedala, že sme asi len 3. v jej ordinácii čo odmietajú očkovať svoje deti 😕 . Nie je to málo?

nessaf
25. aug 2010

ja som ockovania odmietla a sme v pohode. dalo sa s lekarkou dohodnut. v ba je par takych lekarov ktori su za neockovanie 🙂 ano maggie mas pravdu ☹ zial je to tak..
co mam informacie tak ti daju pokutu a chvilu budu do teba tlacit ale potom to casto ustane tak ze ti nakoniec daju pokoj. je par takych mamiciek. cim viac ludi ktori su proti tym skor sa to bude riesit aj v zakone.

viliatko
25. aug 2010

@lias mne povedala nasa lekarka, v kosiciach s dlhorocnou praxou,tipujem tak 40rokov, ze este nemala nikoho, kto by odmietol. Ale povedala aj, ze este nemali zlu reakciu, takze ver jej potom...

maggie2
25. aug 2010

@maxii predkladaním materiálov o škodlivosti očkovania nech by boli akokoľvek vierohodné pred Úradom neobstojíš. Štát rozhodol, že vakcíny sú bezpečné a z toho ako štátni úradníci s občanmi zachádzajú vyplýva, že sa nazdávajú že si povinná znášať riziká vedľajších účinkov a podrobiť sa vakcinácii.

Opak je pravdou, práva pacienta v SR576/2004 § 11 zaručujú odmietnuť takýto medicínsky zákrok a to je jediné na čo sa môžeš v tomto momente odvolať. Takisto je dôležitá Tvoja pohnútka k nevakcinácii, ktorá (predpokladám, že to tak u Teba je, inak by som neradila) nie je z ľahostajnosti či zanedbávania starostlivosti o dieťa, ale naopak, z vysokej informovanosti, prirodzeného a oddôdneného strachu, resp. obavy z možných vedľajších účinkov vakcín, ktoré sa nakoniec vyskytnú častejšie než by bola bývala pravdepodobnosť, že dieťa sa chorobou proti ktorej má byť očkované nakazí.

A ďalej že, tak či tak, niektoré zložky vakcíny (proti niektorým chorobám napr. pertussis, čierny kašeľ) vôbec nie sú 100procent zárukou že dieťa chorobu nedostane, tak aká ochrana verejného zdravia, navyše keď tvrdia, že zaočkovaní jedinci sú chránení? Koho ohrozuješ na úseku verejného zdravia?

Takisto môžeš použiť argument, že Tvoje dieťa nie je nakazené nákazlivou chorobou, ktorá by spadala pod zvláštny režim nechať sa liečiť proti súhlasu, nie je spôsobilé byť ohrozením verejného zdravia, sankcionovať za to, že dieťa nie je choré je nezmysel. Očkovanie nedáva záruku že neochorie. Dôkazom môže byť práve príbalový leták kde je to uvedené.

Ešte nakoniec môžeš argumentovať nie škodlivosťou očkovania ako takého, ale tým, že Ti svedomie nedovoľuje podstúpiť to riziko (ak to naozaj tak cítiš a je to pravda, samozrejme). Takisto riziká ako anafylaktický šok alebo kolaps nie sú prechádzka ružovou záhradou, takéto stavy sa môžu končiť i smrťou. Pri takýchto rizikách si sama oprávnená sa rozhodnúť, lebo Ty si zodpovedná za zdravie svojho dieťaťa nie oni.

maxii
26. aug 2010

@maggie2 vdaka 🙂

to s uradmi nas este len caka, ale info o tych 3 dnoch som chcela kvoli mojej diskusii s kamoskou, ktora mi neverila, ze u hexa boli neziaduce ucinky sledovane len 3 dni...a chcela zdroj.

Viem, ze pred uradmi mi tento fakt velmi nepomoze 🙂
ale ideme skusit tuto cestu, lebo obaja s manzelom sme sa zhodli, ze vacsie riziko pre nasu malu je ockovanie...
som rada ze existuje tato diskusia a spominane web stranky, lebo v mojom okoli na mna pozeraju jak na debila ked poviem, ze nechceme ockovat 😠

denisocka
26. aug 2010

@nessaf ja som sa tiež ohanala v porodnici,že sme mali so starším problemi po očko a dokonca ma priesviedčali,že kedže mal starši problemy,tak just treba zaočkovať .... a čo tam take BCG vraj, aj ked su nežiaduce učinky velmi časte,tak su len take zanedbatelne ako hnisanie chraničky či zväčšenie uzlin -tak mi to bolo povedane ... no haha 😀 kedže nežeriem seno,tak som im nezožrala jasne že ani to a tak sa začali omietať s tým,že som prvy pripad odmietnutia 😀 tak ako to povedali aj @viliatko 😀 ... tak čo dodať

a naša peda ako tu bola teraz na prvej navšteve,tak ona z BCG žiadnu vedu nerobi,hlasiť ma nebude, nema ma kde hlasiť - akože odkladame do 18mes.kým nebudu ostatne povinne zaočkovane a dovtedy , naša peda dufa,bude BCG zrušene 😵

žial o odmietnuti ostatných vakcin ako suprskej nexi a prevenaru ... a neškodnej MMR -ako sa vyjardila , velmi šťastna neni ..a nebude,ale vraj je to moje dieťa a ja mam nato narok - na odmietnutie 😉

maggie2
26. aug 2010

@denisocka Inak vo vydaní Medical Tribune č. 13/2006 rakúsky sudca Dr.Leo Popp, napísal list z právneho pohľadu na vec. V rakúskom právnom systéme neexistuje povinnosť očkovania, ako pre pacienta, tak ani pre lekára. Takisto pojem "poškodenie očkovaním" je zakotvené v rakúskom právnom poriadku v zákone o odškodňovaní obetí očkovania (Impfschadengesetz) Moja poznámka: zaujímavé že jedna krajina oficiálne je schopná priznať, že vakcíny majú i vedľajšie účinky s možným trvalým a naozaj vážnym poškodením, a druhá krajina, prakticky susedná, s tými istým ľudským druhom populácie, s tými istými vakcínami, to oficiálne priznať nedokáže, zatajuje alebo prinajmenšom bagatelizuje (viď prezentácia v médiách, na stránkach príslušných št.orgánov a pod.) Pokračujem: sudca Dr. Leo Popp sa pre Medical Tribune vyjadril, že varovania pred očkovaním sú základným právom na slobodu prejavu a vlastnej mienky, takisto v lekárskych kruhoch, ak sa vyjadruje lekár kriticky o očkovaní, a sudca zdôrazňuje, že práve v týchto kruhoch je veľmi "hlboká" kritika namieste, nesmie byť tento svojimi kolegami odsudzovaný, a takisto ani postihovaný za svoje vyjadrenia disciplinárnou komisiou lekárov. Vyhlásenia typu ako napríklad že vystavenie detí nevakcinácii je jedna z foriem zneužívania detí (rozumej zanedbanie starostlivosti) je podľa slov tohto sudcu citujem: sprosté ohováranie. Ak jeden lekár pacientovi očkovanie neodporučí, resp. odmietne mu vakcínu podať, napríklad kvôli riziku nenapraviteľných škôd na jeho zdraví, nikto nemôže tvrdiť, že lekár pochybil. Sudca Dr. leo Popp zdôraznil, že poučiť o rizikách je dokonca lekárovou zákonnou povinnosťou, a ak by tak neučinil, v prípade vyskytnutia sa poškodenia zdravia vakcináciou, by bol zodpovedný za vzniknutú škodu, evtl. by mohol byť i trestne zodpovedný.... v origináli to všetko je tu: http://www.draloisdengg.at/bilder/pdf/LeoPoppZu...

nellina
26. aug 2010

@maxii z ktorej casti BA si? mozes do IP

martinka1981
26. aug 2010

@maxii ja to radšej už nikomu nehovorim,lebo ked som zo začiatku povedala tak pozerali a čakala som kedy sa daju od nas na utek aby niečo nechytili 😀 . Naša krpaňa bude mať 16 mesiacov a nema v sebe ani jednu vakcinu a ja som nesmierme rada že som sa včas dostala k spravnym informaciam. Inak sranda že môj drahy mal už davno tušenie že očkovanie nieje až take super,sam na sebe pociťoval ked ho zaočkovali že dostava riadnu davku svinstva 😝 . Aj s byvalou ženou sa stale naťahoval nech nedava deti očkovať každy rok proti chripke ale zbytočne ☹ Ale min.rok sme aspon toho mladšieho uchranili a nedal sa zaočkovať proti chripke 🙂 tak som bola rada....

ani3012
26. aug 2010

toto som vyčítala z netu:

V prípade osýpok, rubeoly a mumpsu vyhláška nestanovuje lehotu na vykonanie očkovania (ak nie je stanovená lehota nemôže vzniknúť ani zodpovednosť). Preto je veľmi problematické vôbec hovoriť o spáchaní priestupku v prípade neočkovania týchto chorôb. Zákon o priestupkoch totiž stanovuje požiadavku na stanovenie času spáchania priestupku. Túto požiadavku nie je možné na základe súčasného znenia právnej úpravy naplniť.

zdroj: http://www.ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-... 🙂

takže sa určite neočkujeme ani pod hrozbou pokuty 😵

ani3012
26. aug 2010

a sestrin malý má 2,5 roka a od očkovania MMR je neustále chorý : afty, vysoké teploty opakujúce sa v pravidelných intervaloch, laryngitídy ☹

cert33
26. aug 2010

@lias ahoj tak som spat od pediatricky, papier zobrali bez slov, akurat mi povedali, ze ked sa rozhodnem pre ockovanie neskor, tak mi to uz nebude hradit zdravotna poistovna, ze do jedneho roka sa musi zacat aby mi to preplatili?

@manof odmietnutie ockovanie som napisala podla vzoru z vasej stranky, na vsetko a na vsetky deti, tak snad pokuta bude len jedna, problem je ze nemam komu zverit deti, najlepsie by bolo zohnat niekoho kto by nas v tej veci zastupoval, len ci by ma pravnik nevysiel viac ako tych 330 eur

nessaf
26. aug 2010

ja drzim vsetkym nam co sa rozhodli neockovat palce aby nepodlahli tlaku a strachu ktory je vyvijany na nas. ked to dokaze fungovat v tak vyspelych krajinach ako je nemecko a rakusko tak preco by to neslo aj u nas. zila som v nemecku par rokov a ludia tam maju k zdraviu uplne iny pristup. nie lekari urcuju co treba a co nie ale sam pacient si povie co potrebuje, len lekar mu da vyber istych variant. je to naozaj slobodnejsie a tym si clovek uvedomi ze nikto iny nenesie za jeho zdravie zodpovednost len on sam. myslim si ze je otazka casu kedy bude viac a viac ludi otvorene o otejto teme hovorit. v mojom okoli mam velmi malo deti ktore su ockovane. a ide to 🙂

blovitc120
26. aug 2010

@ani3012 nova vyhlaska to uz stanovuje

ani3012
26. aug 2010

@blovitc120 takže som pozadu ? 😕

juliakocka
26. aug 2010

ahojte....ja som svoju polročnu dala zaočkovať, vlastne 2 krat, to povinne a tiez v nemocnici na 5 den ockuju..........teraz nas caka ockovanie az ked bude mat rok.........zatial ziadne negativne veci na nej nepozorujem, okrem zvysenej teploty na druhy den..........už sa asi neobjaví nič negatívne , či?.........dakujem

juliakocka
26. aug 2010

@cert33 to akože ideš na sud? ty kokso a mastna pokuta za odmietnutie.............to je strasne.........vraj demokracia 😝

blovitc120
26. aug 2010

@ani3012 plati to len od 1.7.2010, myslim nova vyhlaska

pifina
26. aug 2010

@juliakocka moze sa aj neskor prejavit - poruchy s ucenim, autisticke sklony a pod ... myslim,z e by Ti ostatni vedeli viac napisat ...

juliakocka
26. aug 2010

@pifina no len ja si neviem predstavit, ze pridem na poradnu a poviem, ze nedam zaockovat dieta.........a doktorka ma nahlasi a co dalej? ja nemam peniaze na vyhadzovanie na sudy a pokuty......

prsky
26. aug 2010

@juliakocka treba si stanovit priority - ak som presvedcena, ze ockovanie moze nenavratne poskodit zdravie mojho dietata, tak to bude asi dolezitejsie ako tahacky po sudoch. postup ako na urady, ak ta to zaujima, si precitaj tu: http://www.slobodavockovani.sk/pravo/

prsky
26. aug 2010

@cert33 nedavno sa tu o tom bavilo (strany 492 a 493)

vanish1
26. aug 2010

@ani3012 ale už je v platnosti novela vyhlášky, ktorá hornú hranicu určuje