Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

eridani
22. sep 2010

@petot Rozhodnutie je na mne a mojom manzelovi ako rodicoch 😉 Ale chapem co chces povedat.

Da sa taka vakcina zohnat? Kde a ako? Kedy si myslis, ze by bolo dobre ju pichnut ak by sme sa ockovat rozhodli. Infanrix hexa by tiez ortut obsahovat nemala. Nemala obsahovat a neobsahuje je rozdiel, ja viem, ale kto mi zaruci pri tych inych vakcinach, ze tam ortut skutocne nie je?

Maly je teraz prave trochu nachladnuty a zatial plne kojeny, takze sa Ceckom cpem ja a snad mu prejde do mlieka dost. Mali by sme zacat s prikrmami, ale sa mi do toho moc nechce, kojenie je omnoho pohodlnejsie. 😀 Ved pekne pribera a netvari sa, ze by mu nieco chybalo.

petot
22. sep 2010

@eridani: Prešiel som registrované vakcíny a je to problém. Trojkombinácia je len od 4r, ináč sú len 4-kombinácie. Tak či tak to nie je ktoviečo, každá obsahuje hliník a formaldehyd.

denduska
22. sep 2010

@petot Infanrix pisu od 2 mesiacov 😕 ci uz nie je? lebo mne v lekarni vraveli este v lete, ze je. apropo ked som pisala do Sanofi ci nemaju k dispozicii DT, odpisali mi ze nie, ale ak chcem, maju Daptacel...pri tom u nas nie je ani registrovany, pokial viem, ale oni klidek pohodicka poslu 😎

eridani
22. sep 2010

@petot Kde si pozeral tie vakciny? Kde a ako sa daju zohnat? Ako to vobec funguje keby som sa rozhodla maleho dat zaockovat inou vakcinou nez ponuka doktorka? Najst info na nete, objednat v lekarni a priniest doktorke nech mu to pichne?

petot
22. sep 2010

@eridani: nobelplus.sk
Ako to funguje, neviem. Pravdepodobne by Ti musela dat predpis, s ktorym by si isla do lekarne, vyzdvihla ju a vratila sa ku doktorke kvoli pichnutiu.

@denduska: Infanrix ale obsahuje IPV, nie? A jasne, oni poslu, ale kto by bol ochotny podat dietatu neregistrovanu vakcinu, tak to teda neviem. Alebo Ty sama? 😀

eridani
22. sep 2010

@petot Takze vsetky vakciny, ktore najdem tu: http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupin... su u nas bezne dostupne? Predpokladam, ze tie co sa bezne nepouzivaju v lekarni aj tak mat nebudu, ale mali by byt schopni to objednat. Alebo sa mylim?

petot
22. sep 2010

@eridani: Ale všimni si, či tam nie je výrazné upozornenie, že vakcína nemá platnú registráciu. Takú by lekár asi ani nemal pichnúť.

denduska
22. sep 2010

@eridani uplne najlepsie info ti daju rovno v lekarni.tam sa treba pytat co a ako sa da objednat.

@petot no aj som bola v tom ze to je DTaP, musim sa este raz pozriet. Nam inac dr.povedal ze pichne co chceme, ak si zozenieme, ale zodpovedame si my sami - za tie co su neregistrovane 😒 ale v podstate aj tak si clovek len sam zodpoveda, takze... 🙄

eridani
22. sep 2010

@petot Vsimla som si tam dve kolonky, Platnost a Kateg. Tie, co maju su neplatne su vyznacene ruzovym podfarbenim. Tie, co nemaju Kateg., tak nemaju urcenu cenu. Z toho usudzujem, ze sa nebudu dat zohnat v lekarni (kedze nie je urcene, za co ich maju predavat). Tym by sa ten vyber obmedzil.
Infanrix, ktory spomina @denduska je citujem: 'INFANRIX™ je určený na primárnu aktívnu imunizáciu dojčiat od veku 2 mesiacov proti záškrtu, tetanu a dávivému kašľu' , takze trojkombinacia. Akurat, ze 'Liek nie je kategorizovaný (nemá určenú maximálnu cenu a doplatok).' Takze keby som ho chcela, tak v lekarni by mohli s tym mat problem.

eridani
22. sep 2010

@denduska Ved to, za svoje deti si zodpoveda rodic a nikto iny. A ten kto by mal vediet poradit, teda lekar, aj tak neporadi v tomto. Tak aby si clovek vybral sam. Vy ste na tom ako?

blovitc120
22. sep 2010

@eridani keď liek nemá Kateg., znamená to, že liek nie je kategorizovaný (nemá určenú maximálnu cenu a doplatok).

eridani
22. sep 2010

@blovitc120 Ved to presne som tam aj aj vycitala. Usudzujem, ze ked nema cenu, tak mi ho nepredaju v lekarni. To je ale len moja domnienka, neviem ci je to naozaj tak. Neviete niekto?

eridani
22. sep 2010

Mate niekto link na porovnanie protilatok po dvoch a po troch davkach hexy, co som spominala na predoslej strane? Neviem to najst.

divoska
23. sep 2010

@eridani ja som kedysi chcela dat apson zaskrt a obrnu, no uz aj to ma preslo. bcg sme uspesne v nemocnici odmietli. nasej doktorke som rovno povedala ze odmietam cpat sajrajty do tak maleho organizmu, a ze jej nechcem robit problemy a kludne jej hocico aj podpisem a nasledky si ponesiem /samozrejme to co si napisam alebo ak mi da nieco ona tak len ak to bude take ze suhlasim/ a nechcem jej robit problem, ale ze teraz urcite nie. tak uvidime ako sa to bude riesit. nemam problem odvolavat sa aj do aleluja keby bolo potrebne. ako som posledne roky rozmyslala co ockovat a co neockovat alebo odlozit, tak zrovna hexu by som ja nedala ani keby mi platili. ja tieto multikoltejly odmietam, mozu ma darmo presviedcat /a uz sa mi to stalo na jednej besede s jednou pediatrickou/ ze to su superbezpecne vakciny, ze to nie ako kedysi, ze sak to je uz uplne slabucke a dieta o tom nebude ani vediet. a ake je to superuzasne usetrit mu x pichancov a dat mu len jeden. no bohovsky argument. moj najoblubenejsi.

terak
23. sep 2010

Teda dala jsem si tu praci a procetla par stranek a uprimne ... divim se, ze jste se jeste nedaly na doktorinu, kdyz je to tak easy 😀 A uz vubec nechapu, proc zustavate u pediatru, kterym evidentne neduverujete.

petot
23. sep 2010

@eridani: Možnože len nie je stanovená výška doplatku, inými slovami, že to zaplatíš sama.

petot
23. sep 2010

@terak: Mne to teda až také smiešne nepripadá, že rodičia musia sami študovať záležitosti očkovania pretože lekári toho vedia o vakcínach nezriedka žalostne málo a niektorí sa ani nenamáhali prečítať si príbalový leták. 😖 A ono nájsť dobrého pediatra nie je také jednoduché, najmä keď si uvedomíš, že dve tretiny pediatrov už sú na prahu dôchodku a čoskoro bude problém nájsť pediatra (akéhokoľľvek).

denduska
23. sep 2010

@eridani ze nema urcenu max.cenu a doplatok, neznamena ze ho nemaju/neobjednaju ale to ze sa to furt meni..je plno takych liekov, z mesiaca na mesiac sa meni vyska doplatku a nielen to, aj preskripcne obmedzenia..ja ten dokument mam, napis mi do IP mail a ti ho poslem - urcite dnes, podla toho ako my male zeny dovolia.

@terak tesi ma, ja som nahodou Dr. 😉 a my mame dobreho pediatra a urcite ho nevymenim, takeho by som tazko hladala este jedneho.

eridani
23. sep 2010

@denduska Dakujem, mail mas v IP.

eridani
23. sep 2010

@petot O monovakcine proti tetanu vhodnej pre male deti nevies? Skusim dnes prejst celych 12 stran, snad to stihnem popri malom.

eridani
23. sep 2010

@divoska Dakujem za odpoved. Ako to vzala pediatricka? Preco prave zaskrt a obrnu, ktore sa u nas prakticky nevyskytuju? Ja sa skor obavam toho tetanu. Hoci keby sme byvali uprostred mesta, tak ma ani ten netrapi, ale tu na dedine, ale moznost nakazy je myslim dost realna.

sorciera24
23. sep 2010

inak ja som hodila rec o vakcinach s mojou spoluziackou z gymka, ktora je farmaceutka, ma uz aj doktorat a robi v lekarni. reku, ze chcem vediet odborny nazor na tuto ptoblematiku, a hlavne na latky vo vkacinach a co si ona o tom mysli ako odbornik. neuverite aku som dostala odpoved....naozaj som neckala....vraj ona o vakcinach nic nevie, na skole sa vakcin ani nedotkli, nezaoberali a prvykrat sa vobec s NAZVOM vakcin stretla az v lekarni!!! 😖 aj to sa o to vraj moc nezaujima, lebo im vakciny pridu a oni to hned davaju lekarom.... takze nevedela ani , co obsahuje pribalovy letak....!.....a ked som na nu hodila, ze MMRka obsahuje MRC-5....a to ona je silne veriaca, tak len kukala 😕 ...
reku, kto o tom rozhoduje?....oni nie, lekari nie.....ministerstvo zdravotnictva......takze radsej nech rozhoduju laicki rodicia, ktori vedia o problematike velakrat viac ako doktori, farmaceuti a o politikoch sa uz ani nevyjadrujem... 😉

maggie2
23. sep 2010

@eridani ja som našla toto: http://www.netdoktor.de/Medikamente/Tetanus-Imp... , keď budeš hľadať ďalšie info na nete googlom v nemčine sa vakcína povie IMPFSTOFF takže si to skombinuj s heslom tetanus a vyhodí Ti to kopec odkazov

maggie2
23. sep 2010

@sorciera24 pekne 😒 ešteže bola spolužiačka úprimná.

maggie2
23. sep 2010

@sorciera24 a tých politikov čo si spomenula, ich to už najmenej môže zaujímať, vakcínu pre svoje dieťa v pohode môžu bez sankcionovania a postihu odmietnuť, veď majú imunitu 😀 😠 , takže ich sa takéto "problémiky" netýkajú !!! pozn. (Imunitu poslaneckú samozrejme 🙂 )

sabiatko
23. sep 2010

aj mna by zaujimala jednozlozkova vakcina proti tetanu...

terak
23. sep 2010

@petot A to je prave o tom, pokud je nekdo lekar nebo sestra, at si o tom rozhoduje. Ale uprimne, ja bych si na triko nevzala, rozhodovat o dost zasadnich vecech, ktere se tykaji zdravi ditete. To je opravdu na zvazeni, zda chodit i nadale k pediatrovi, ke kteremu nemas duveru. A uprimne, vymluvu ze jich je malo, neberu 😀 Mozna neni pobliz, nebo je slozitejsi se k nemu dopravovat, ale zdravi ditete bych sverila do rukou opravdu jen tomu, ke komu mam duveru. Proto ja budu jezdit pres cele Brno a je mi to jedno. Holt v okoli nikdo koho mam overeneho neni...

eridani
23. sep 2010

@maggie2 Dakujem, s tou mojou nemcinou je to hodne slabe, ale vyrozumela som z toho, ze ide o vakcinu proti tetanu s nazvom Mérieux. Taka nie je na tom zozname dostupnych liekov na Slovensku, tak neviem ako by to bolo so zhananim a nasledne s ochotou doktorky pichnut ju.

eridani
23. sep 2010

@sabiatko Zatial som nasla dve ALTEANA a TETAVAX, pricom pri tej druhej som nenasla od akeho veku je vhodna, ci aj pre male deti. Kopirujem par info:

ALTEANA (sus inj 10x0,5 ml/40 IU)
ŠÚKL kód: 26903
Držiteľ: Sevapharma a.s. | Kód: SVF | Štát: CZ
Prvá dávka sa aplikuje najskôr po dovŕšení 9 týždňov života (po zahojení jazvy po BCG očkovaní).
Liečivá:
Anatoxinum tetanicum purificatum (čistený tetanický anatoxín) min. 40 I.U.
6.1. Zoznam pomocných látok
Aluminii hydroxidum
Thiomersalum
Formaldehydum
Natrii chloridi solutio isotonica

TETAVAX (sus inj 1x0,5 ml/40 I.U. (striekačka))
ŠÚKL kód: 83443
Držiteľ: Sanofi Pasteur | Kód: SNP-F-3 | Štát: FR
Liečivo: 
Tetani anatoxinum ........................................................ 40 I.U.

Aluminii hydroxidum (adsorbent) .................................... 0,6 mg Al 

6.1 Zoznam pomocných látok 
solutio moderata: natrii chloridum, natrii dihydrogenophosphas dihydricus, kalii dihydrogenophosphas, aqua ad iniectabilia 



eridani
23. sep 2010

Ked tak na to pozeram, tak tu prvu urcite nie vdaka tym 'pomocnym' latkam. Druha asi nebude pre deti, kedze je to ten isty vyrobca ako Mérieux, ktory uvadza maggie2. Pochybujem, ze by jeden vyrobca robil dve rovnake veci s roznym nazvom.