Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

maggie2
11. okt 2011

@kbeata to Tio celkom verím, známi mi hovorili, že i ich deti narodené v podobnom čase boli napichané kadečím, údajne sa vtedy robili na deťoch takéto pokusy s rôznymi vakcínami (samozrejme s tým, že rodičom bolo povedané, aké úžasné a osvedčené veci to sú)

manof
11. okt 2011

@catharinka
Tie choroby nie sú ako tetanové spóry, ktoré sa údajne (aspoň vo vidieckom prostredí) vyskytujú skoro všade. Toto sú vírusy a tie nevedia dlho prežiť mimo telo hostiteľa. Tzn. musíš mať nejakú nakazenú osobu, inak sa nemáš šancu nakaziť.

Takže ak niet nakazených, niet ani zdrojov nákazy (toto neplatí u tetanu, ale platí u osýpok, mumpsu a ružienky), no a za uplynulých 52 týždňov bolo na Slovensku hlásených 0 prípadov ružienky, 1 prípad mumpsu a 2 prípady osýpok.

Riziko nákazy je teda takmer nulové. Tvrdenie "Je dôležité si zapamätať, že bez vakcíny MMR dostane takmer každé dieťa všetky tri choroby" je totálny úlet. Inak, keby to bola pravda, tak by to dokonale vyvrátilo hypotézu o kolektívnej imunite. Nejak si tí vakcinacisti sami sebe protirečia. 🙂

Ďalšia dôležitá vec: MMR vakcína obsahuje tri živé vírusy - tzn. od každej choroby živý vírus, a ten môže spôsobiť práve tú chorobu (alebo aj dve či tri) pred ktorou má vakcína chrániť. Tzn. MMR vakcína má medzi nežiaducimi účinkami prakticky všetky možné príznaky osýpok, mumpsu a ružienky. Síce tie vírusy sú tzv. pasážovaním údajne oslabené, avšak miesto jedného (prirodzená nákaza) sú vo vakcíne tri, navyše sú vo vakcíne ďalšie cudzorodé látky, ktoré predstavujú vysoké nebezpečenstvo prinajmenšom pre časť očkovaných.

Za súčasnej epidemiologickej situácie MMR vakcína jednoznačne narobí viac škody než choroby, pred ktorými má chrániť, viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/z-udajov-pr...

No a na záver: tá uvedená úmrtnosť platí pre typické "liečenie" osýpok, tzn. absolútne kontraproduktívne podávanie antipyretík (Paralen, Panadol, Nurofen atď.). Keby miesto toho chorí dostávali megadávky vitamínu C a taktiež primerané dávky vitamínu A, tak by tá úmrtnosť bola o poznanie nižšia, ak vôbec nejaká.

manof
11. okt 2011

@hajanka
Mumps si mohla mať pokojne aj napriek očkovaniu. Zložka proti mumpsu je z tej vakcíny tá najmenej účinná. To samozrejme platí aj o samostatnej vakcíne proti mumpsu ktorou si teoreticky mohla byť očkovaná (i keď asi nie).

manof
11. okt 2011

@kryska5
To treba chápať ako takú politicky korektnú odpoveď. S istotou môžem povedať, že niektoré členky Mamily majú na očkovanie vyslovene ne-mainstreamový názor. Keďže však majú zrejme záujem o podporu WHO a pod., tak sú tam také odpovede, aké sú.

hajanka
11. okt 2011

@manof mozno ano, mozno nie, naozaj netusim ci som bola proti nemu ockovana, ale ako pises, mohla som ho dostat aj napriek tomu ze som bola ockovana. Myslim, ze to nebolo take strasne, aby sa kvoli tomu muselo ockovat :-/

manof
11. okt 2011

@catharinka
Áno, veľmi pekne si to zosumarizovala

@angel78
Požiadať môžeš o čokoľvek, ale vo vyhláške je napísané, že sa očkuje trojzložkovou očkovacou látkou (teda MMR), takže ti nemusia vyhovieť a pravdepodobne ani nevyhovejú.

hajanka
11. okt 2011

@manof este ma napada otazka. Dost casto tu citam, ze lekar dava podpisovat suhlas, ja som sa nikdy so ziadnym podpisovanyn suhlasom k ockovaniu nestratla 😕 nikdy mi dr. nedavala nic podpisovat.

manof
11. okt 2011

@hajanka
No a to je chyba. Od roku 2000 platí u nás Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, podľa ktorého sa musí informovaný súhlas vyžadovať pred každým zdravotníckym zákrokom, s výnimkou troch vecí, ale ani jednou z nich nie je očkovanie (ani povinné).

Bližšie to rozoberá zákon č. 576/2004 Z.z. v § 6.

Takže už pekných pár rokov platí táto povinnosť, a ak to lekári nedodržiavajú, porušujú zákon a sú teda za to žalovateľní.

manof
11. okt 2011

Príbeh zo života:
"Ani potomkom zdravotníkov sa nežiaduce účinky očkovania nevyhýbajú"
http://www.slobodavockovani.sk/news/ani-potomko...

simmi80
11. okt 2011

@maggie2 ahoj, neviem o tom ze by som nieco podpisovala. teda na 99% som presvedcena ze nie. lebo nas pustili asi o den skor z porodnice, ze je malo posteli a musia uvolnit, a to mala dcerka zltacku s kt. sme sa neskor dostali na kramare na 4 dni. NIkto ma o tomto neinformoval ze moze byt takato reakcia. az ked som si tu pisala s jednou kamoskou na mK a ona mi odporucila tuto temu, tak som zacala o tom viac studovat. nikdy som ani netusila ake je ockovanie svinstvo. ach jaj.

halienka
11. okt 2011

@hajanka
@manof
ja veru podpisujem a u každého, zubár, gynekológ, detská aj moja obvodná...akurát to u každého inak, jeden žiada podpis pri každej návšteve, iný len raz za čas...no všetci zhodne to chcú podpísať až keď sme vlastne skončili a odchádzam preč, väčšinou mi to podpisovať dáva sestrička...čo si myslím, že je tiež nedodržanie, lebo podpísať by som to mala pred vyšetrením, nie? A keď som sa zo začiatku pýtala čo to je, tak mi bolo len odfrknuté, že to je taká somarina, to sa teraz musíte podpísať pri každej návšteve....Absolutne sa tomu neprikladá tá dôležitosť a ten zmysle čo by to malo mať, teda keď lekár navrhne liečbu, poinformuje o nej, tak vtedy dať podpísať, že s tým súhlasím. U dr. Hausa si ani neprdnú, pokým im pacient nepodpíše každý jeden zákrok 😀 😀

hajanka
11. okt 2011

@manof
@halienka
super, ze od roku 200 😠
Prave par poslednych navstev este zaciatkom tohto roka, moja dr. odo mna zacala pytat zakazdym podpis, som si myslela, super, co za novinka 😉 aj my vravela, ze od "teraz" potrebuje moj podpis do karty, ze suhlasim s liecbou, ak mi predpisovala nejake lieky.
ale netusila som, ze to ma takto byt u kazdeho doktora, aj detskeho, nasa detska nikdy odo mna nechcela podpis 😕
co navrhujes jej povedat, pri najblizsej navseteve? ci nahodou nepotrebuje moj informovany suhlas? 😉 alebo ci nepozna ten hore uvedeny zakon? 😀 uz ked jej aj do toho zacnem kafrat, tak uz nielen plne zuby ma mat bude, ale mozno mi rovno povie ze si mam hladat dr. niekde inde...

anicka1981
11. okt 2011

ja som mumps prezila ako 7 rocna, a nic strasne to nebolo, akurat ten obklad s tou smradlavou mastou mi velmi nevonal 🙂, a mala som aj kiahne asi ako 6 rocna, a to sme proti nim urcite boli ockovani,, dostali sme ich naraz s o rok mladsim bratom, a sme tu obaja,,,, detske choroby su tu nato, aby ich deti prekonali a posilnili si imunitu,,,,, a rovnako nechapem preco by som sa mala dat ockovat proti chripke, ke som chripku nikdy nemala,,, a ti ludia co na chripku zomreli mali aj ine choroby, takze nemozu povedat, ze ked si ako tak zdravy, tak mozes zomriet na chripku,,,,,,, a ja by som sa urcite ockovat nedala, ked dojcim,, napichat si jed a este by to preslo cez mieko aj malemu,,,,

halienka
11. okt 2011

@hajanka 😀 😀 no veru, oni sú na tieto veci hákliví strašne...Fakt neviem, asi by som nevravela nič ak ti zrovna nenanucuje niečo čo nechceš alebo s čím nesúhlasíš...to je v podstate jej problém že ti to nedáva podpísať, veď keby sa niečo vyskytlo, tak ty môžeš povedať, že ti nič nedala odsúhlasovať a o ničom ťa neinformovala, a ona by mala prúser lebo nemá na to žiadny doklad, keďže si jej nič nepodpisovala 😝 ale keby ti silou mocou chcela niečo nanútiť tak vtedy jej naznačiť, že podľa najnovších pravidiel by si ty ako pacient mala s tým súhlasiť, veď "to sa vraj teraz zakaždým podpisuje do karty" 😀 😀 ale inak si s tým hlavu nerob, je to hlavne jej problém, veď ona si tým kryje chrbát keby čosi...

didulka85
11. okt 2011

@anicka1981 dnes som v aute pocuvala radio a tam odporucali ockovanie proti chripke tehotnym zenam...

miliharmi
11. okt 2011

Vedle článku na Novinkách @silente dala odkaz o kousek výš je anketa, tak se vyjádřete, díky. 😉

peti19
11. okt 2011

ja som tiež prekonala osýpky a rubeolu a očkovaná som bola určite a brat prekonal mumps, či bol očkovaný, to už neviem a nepamätám si že by to bolo nejaké dramatické...

anicka1981
11. okt 2011

@didulka85 vyborne, to urcite pomoze aj mamicke aj babetku, si mozu gratulovat,,,,(grcajuci smajlik), ale koniec koncov je to na mamicke, ja by som sa nedala ockovat a aj aj som bola tehotna od septembra do juna, a bola som chora raz,na silvestra, prezila som to bez parelenov a podobnych veci, vela som pila a jedla vit c, a preslo to, hoci som sa citila, akoby ma presiel parny valec, ja som typ cloveka, ktory radsej take veci riesi samoliecenim organizmu, a umele latky do toho nepatria, a uz vobec nie ked som bola tehotna a zavysel na mne aj zivot babetka.... ale co mam skusenozt, su ludia, ktrori slepo veria lekarom, a urobia prve aj posledne, co povie lekar, rovnako to bolo s porodom, pre niekoho je idealny porod, ked vidi lekara az vlastne po porode, (ako ja 😀 🙂, alebo zeny, co sa dozaduju doktora kazdych 15 min, a cim viac vysetreni a liecebnych ukonov( akoby tehotenstvo bola choroba, rovnako ako porod), takze ludia su rozny,,,, a este co sa tyka tehotenstva, toto bolo moje prve,,, ale uz teraz viem, ze niektore boli uplne zbytocne,ako napr internista, bol to stary uchylak, ktory ma chcel vydiet asi hore bez,,,, fuj, este terz ma striasa, ked si na to spominam, humusak stary,,,,, teraz by som to riesila inak,,, ale ja som vlastne nebola 12 rokov u doktora, ked nepocitam tehotenstvo, ani neviem, kde mam kartu 😝

hajanka
11. okt 2011

@miliharmi dala som hlas, ale ako vidim, rodicia su pre (vacsina) ☹ bud su uplne neinformovani, alebo uplne...... , nechapem.....

manof
11. okt 2011

@halienka
Áno, je to tiež porušením zákona, ak si pýtajú podpis až po vykonaní zákroku.

manof
11. okt 2011

@anicka1981
Proti kiahňam ste očkovaní neboli. Proti ovčím určite nie, lebo tá vakcína je až od 1999, a proti pravým už asi tiež nie, lebo boli vyhubené pár rokov pred 1980.

manof
11. okt 2011

@anicka1981
No tak očkovaním v tehotenstve môžu tak akurát pomôcť bábätku do hrobu a mamke ku kyretáži:

"Očkovanie proti prasacej chrípke spojené so 700%-ným nárastom počtu samovoľných potratov":
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-p...

manof
11. okt 2011

"Vykonštruovaný podvod - 3. časť, v ktorej matka dvoch autistických detí požaduje od BMJ zodpovednosť":
http://www.slobodavockovani.sk/news/vykonstruov...

moira19
11. okt 2011

Boli sme u dr s mladsou dcerkou. Vsade v cakarniach sa valili na ludi info o roznych ockovaniach. Tento reklamny slogan ma vsak dorazil, nevedela som ci sa mam smiat alebo plakat: "Chripka odsudi, pneumokok popravi." Toto je to najnechutnejsie strasenie ludi (najma starych, bolo to v cakarni pre dospelych). ☹

didulka85
11. okt 2011

@moira19 super slogan... 😀 😀 😀 😀 😀
Take vymysla aj moj stary.

moira19
11. okt 2011

@didulka85 Ja som sa tiez smiala, lebo o tom nieco malo viem, ale co ta chudak babka, ta na mieste sa z toho pok... a da si pichnut aj ockovanie kt. este ani neexistuje "pre kazdy pripad, istota je gulomet".

sofhia
11. okt 2011

Ahojte, kto mi vie poradit ako predchadzat febrilnym krcom okrem podania Diazepamu? dakujem. a celkovo ako najidealnejsie postupovat v pripade znizovania teploty? viem,ze toto je otazka trosku mimo,ale ste tu vacsina vas tak zdravo -" antiliekovo" orientovana, tak dufam,ze mi pomozete. 😀

manof
11. okt 2011

@moira19 ja by som tam skôr dal, že chrípka odsúdi, očkovanie popraví 🙂

kryska5
11. okt 2011

@tamoulik jasnačka, ja som bola prekvapená info že sa očkovať počas dojčenia môže 😉 týka sa to iba očko proti chrípke alebo aj iného očkovania, lebo mne napr. sestrička u mojej obvodnej lekárky povedala, že očkovaná byť počas dojčenia nemôžem 🙂