Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

anicka1981
26. okt 2011

@stavba no to nie je, ale to rozhodnutie musis urobit ty, ja tiez rozmyslam tak aj tak,,, ale ked si si nie ista, vypytaj si viac casu,,, ockovat mozes stale 😉 , my sme sa zhodli s mamzelom, ze minimalne pokial maly pojde do skolky nedame nic, potom to prehodnotime a uvidime aka bude situacia, ale si myslim, ze 5 rocne dieta zvladne ockovanie lepsie ako 4 mesacne,,,,uz vie povedat co ho boli a tak,,,, ale v zasade budem oddialovat tak ako sa bude dat, a dufam, ze maly bude mat 18 rokov a nebude musit byt ockovany na nic a bude zdravy 😉 a aj keby sme chceli nieco dat, tak urcte len v monovakcine,,,,a tych sa vyraba uz asi malo,,,,, uvidime, ale nedaj sa zmanipulovat a zastrasit, nikto nemiluje tvoje babo viac ako ty sama, ty vies co je pren dobre, a nie lekar, ktory je plateny farmaceutikymi firmamy, alebo ako u nas, nepovie ti na ockovanie, ze je zle, jednoducho preto, ze by isiel proti zakonu,to hovorim o jednom pediatrovi na ktoreho sme dostali odporucanie, ze sa opytat na nezavysly nazor,, odpinkal nas hned, na zaciatku, ze on zakon neporusi,,, a to bola konzultacia po telefone,,, a pritom sme od neho nic nechceli, iba nezaujaty nazor,,,, no a skoncilo to tak, ze bol az prilis zaujaty, ze ockovat treba, rana po tbc sa vycisti a nie je problem niaky... a zacal tocit o tom, ze sme na vychode a bla bla,,,, to bolo v pondelok,,, vobec nebol uprimny,,, vcera som podpisala neockovanie 😉 ,

drzim vam palce, aby ste boli zdravucky,,,,, 😉 a ver ani pre mna to nie je jednoduche,,,, hoci som uz podpisala, ale jednoducho, teraz uz dat nemozem, ked si pospominam co vestko v tych vakcinach je.....a co to moze sposobit,,,,to mi pripada rovnake, ako by som ho nechala nakazit dobrovolne neakou tou chorobou, proti ktorej sa ockuje,,,,,inc tym ci ockovat-neockovat sa zaoberam uz skoro pol roka, a zatial stale som sa rozhodla neockovanie, zakazdym,ked vznikla neaka pochybnost tak som zase a zase hlada na nete clanky, aj z jednej aj z druhej strany..... ver mi, ze niekedy by som si priala, aby som sa k tomu ani nedostala,,, ale jednoducho som sa k tomu dostala asi z neakeho dovodu,,,,, a mozno som tym niecomu predisla. cas ukaze
drzim palce 😉

peti19
26. okt 2011

viem, ze som teraz mimo temy, a viem ze nedavno sa tu o tom pisalo, ale potrebujem surne radu... maly ma 8,5 mesiaca ma teplotu 38,5 a samozrejme na pohotovost, ked som tam volala, tak radili zrazat panadolom a pod. mam mu davat zabaly a cakat? a zabaly na ruky a nohy alebo na hrudnik?

jaja1118
26. okt 2011

@peti19 -ja mozem poradit len z vlastnej skusenosti.... nasa.mala mala takuto teplotu pri prerezavani zuba-a to som apsolutne neriesila.....dohliadala som hlavne na dostatocny prisun tekutin a za dva dni bolo po teplote.....deti teplotu znasaju ovela lahsie ako my a vela krat je teplota skor na uzitok ako na skodu

anicka1981
26. okt 2011

@peti19 toto som stiahla z toho co sa tu pisalo, nepise konkretne ze co, ale nam mamka davala drzat vajicka z chladnicky do ruciek drzat a postupne, ked sa ohriali, tak menit, a zabaly na zapestia a holenne kosti, ale jedna babenka pisala, ze spavne zabal na busko a hrudnik je lepsie, ale teplota by sa nemala zrazat rychlo, lebo moze vzniknut sok,,, tak zabaly a obklady iba studene, nie ladove a ked uz zrazat chemicky, tak nurofen je lepsi ako panadol,

mozno napise niekto kto ma viac skusenosti, ,,, drzte sa

...Lala mala teraz horucku cez 39 a nechala som to tak a priebeh chripky u nej bol najrychlejsi (muz ani syn nemali ziadnu teplotu a ja som si zrazila horucku cipkom, aby som mohla trochu fungovat), velmi vysoku teplotu (39,5) mala zo 2-3h (nemerala som nejak pravidelne) a potom to zacalo klesat.
citat z toho clanku:
Další důležitá věc: horečka. Chcete-li, aby vaše dítě dobře zvládlo akutní nemoc a vyšlo z ní posíleno, nesrážejte mu horečku léky! Ať je jakkoli vysoká! Dítě má přesně tak vysokou teplotu, jak potřebuje. Rutinní srážení teplot již kolem 38,5 °C poškozuje imunitní systém a spolu s očkováním a nekvalitní stravou je podle mého názoru hlavní příčinou bídného zdravotního stavu dnešních dětí.

Můžete použít zábal nebo vlažnou sprchu, ale ne léky.

Robustní, silné dítě se silným imunitním systémem bude mít vysokou horečku. Patří to k němu, je to dobře a není důvod ji srážet. Takové děti často i při teplotě pobíhají, mají hlad, hrají si a nelze je udržet v posteli. Když se jim do toho nezasahuje, častokrát jim teplota do druhého dne klesne a jsou zdravé. Já se budu spíše obávat o dítě, které bude mít 37,5 °C a bude ležet jak mrtvola, nebude chtít jíst, nebude mít o nic zájem. Rodičům říkám: když si odmyslíte teplotu, je na dítěti ještě něco v nepořádku? Často řeknou, že nic. Nekojícím matkám říkám, že když nemají nervy se na to koukat, ať si vezmou ony samy něco na uklidnění a neléčí si svoje nervy na těle svého dítěte. Ono tu horečku potřebuje. A dokud nezvládne infekci, do té doby ji bude mít.

Dva příklady, že horečka nekoreluje se závažností nemoci. Při šesté nemoci má dítě 3 dny vysokou kontinuální horečku kolem 40 °C, která sama klesne a nezanechá následky. Na druhé straně jsem viděla dítě se zápalem plic, které mělo dva dny mírnou teplotu a trochu kašlalo a pak nemělo žádné symptomy, jen leželo, spalo, nejedlo a scházelo. Na nic si nestěžovalo, ani nekašlalo, až se po několika dnech objevil poslechový nález na plicích.

Je důležité vědět, co v těle dělají léky na snížení horečky. Pro děti jsou dva: paracetamol a ibuprofen. Když si vezmete tyto léky, zablokujete imunitní děje v těle, snížíte produkci zánětlivých působků, kterými spolu imunitní buňky komunikují. Horečka zrychluje metabolismus, aktivizuje celý imunitní systém a v neposlední řadě není mikrobům příjemná. Snížením teploty se vám sice hodně uleví, protože zvýšení hladiny těchto látek působí bolesti a další nepříjemné symptomy nemoci, ale úbytek těchto látek v krvi vyšle do termoregulačního centra v mozku falešnou informaci o tom, že infekce je zvládnuta. Musíte si uvědomit, že horečka je velmi starý obranný mechanismus, mají ho všichni savci. Přítomnost infekce v těle vede k produkci různých látek, které dotečou do mozku do termoregulačního centra, ono z toho pozná, že v těle je infekce a zvýší teplotu. Nechá ji zvednutou do té doby, dokud do mozku tyto látky tečou. Jakmile přestanou téci, centrum usoudí, že je po infekci a teplotu sníží zpět na normál. Tento mechanismus vznikl v době, kdy jsme byli ještě opice a neexistoval ani paralen. Proto si mozek myslí, že když tyto látky přestanou téci, že je po infekci, netuší, že jsme si vzali paralen a jsme stále ještě plni virů nebo bakterií.

Takže umělé snižování horečky léky potlačuje imunitní reakce, prodlužuje nemoc a dobu infekčnosti (velmi ohleduplné k ostatním, vzít si Coldrex a jít do práce, že?), oslabuje imunitu a prodlužuje rekonvalescenci. Toto vše bylo vědecky prokázáno. Při systematickém používání antipyretik hned při prvních příznacích se imunita zcela zničí a člověk pak není schopen vyrobit horečku, ani když je to životně důležité. Pěkná vysoká horečka může vyléčit i rakovinu! Existuje mnoho zahraničních klinik, například v Německu, které jsou součástí zdravotnického systému a placené pojišťovnami, které léčí rakovinu horečkou.

Užití těchto léků může rozhodnout mezi životem a smrtí. Výše uvedený Dr. Incao jednou citoval studii o spalničkové epidemii v Africe. Nepamatuji si, kde to bylo, ale detaily mi utkvěly v paměti. Při této epidemii byly do nemocnice přijímány opravdu nemocné děti. Podvyživené, s přidruženými nemocemi. Rutinní terapie byla paracetamol na horečku, diazepam nebo něco podobného na zklidnění, léky na kašel, antibiotika, antimalarika dle potřeby. Podstatné je, že jim byla rutinně srážena teplota. Úmrtnost byla 35%.

Po několika týdnech si lékaři všimli, že děti, které přicházely v horším stavu, s vyšší teplotou, horšími výtoky, se nakonec spíše uzdravily než děti, které tak špatně nevypadaly. Tak přehodnotili léčbu. Objevili Ameriku a napadlo je, že možná ta horečka k něčemu bude. Přestali ji dětem rutině srážet, terapii omezili na podání antibiotik a antimalarik, když byla nutná. Výsledky byly šokující. Úmrtnost klesla na 7%, tj. snížila se na pětinu! Ti doktoři svou „léčbou“ a nepochopením imunitních dějů zbytečně zabíjeli čtyři děti z pěti!

halienka
26. okt 2011

@peti19 zábaly sa dávajú až pri vysokých teplotách, keď nepomáha zrážanie liekmi, aspoň teda ja to takto chápem. Mojej malej zatiaľ vždy sirup od teploty zabral, aj keď mala 39,5, takže zábaly som zatiaľ nikdy nemusela dávať. Skús ten panadol ak máš pocit, že jej teplota bude ešte stúpať. Ak jej už nestúpa a je na tých 38,5 a malá to znáša dobre, že neplače, nemá nejaké bolesti, tak možno ani ten panadol nie je treba. 😉

anitab
26. okt 2011

@peti19 kde bola teplota namerana, v konecniku? ak ano, odratala si od nameranej teploty 0,5 stupna? a ako dlho taka teplota pretrvava?

Zabaly sa robia na hrudnicek, NIE na koncatiny! (mohol by dostat krce) Vlazny uterak namocit, zabalit hrudnicek, potom na to suchy uterak a prikryt hrubou dekou, alebo paplonom! Nechat chvilku, opakovat podla potreby, nakoniec musi byt dieta zabalene v suchom a teplom! Mozes vyskusat aj osprchovat malebo vlaznou vodou a rychlo zabalit do tepleho pyzama a periny!

Ak by si predsa len chcela podat liek, tak lespie Nurofen baby ako paracetamol baby.

a este dodam, ze skusaj mu podavat co najviac tekutim, v malych mnozstvach ale velmi casto! a vitamin C.

rychle uzdravenie prajem 🙂

anicka1981
26. okt 2011

@anitab a pri akej teplote sa odporuca zrazat? moj maly zatial horucku este nemal, tak chcem vediet co a ako ked pride? dakujem 😉

peti19
26. okt 2011

dakujem vsetkym za rady, dala som zabal, zatial klesla teplota na 38, tak uvidim co bude do rana, trochu panikarim, este chory nebol 😝 a este sa opytam na ten vitamin c, mam doma z DM - je to cista kys. askorbova mozem mu to dat do cajika a v akom mnozstve?

anitab
26. okt 2011

@anicka1981
nie som lekar, pisem skor zo skusenosti...urcite by som volala lekarke a konzultovala to telefonicky alebo volaj na pohotovost - ak nie su ine priznaky, tak netreba letiet k lekarovi s dietatom, ale poradit sa mozes s viacerymi...no samozrejme treba pouzit aj svoj sedliacky rozum a nepanikarit vela 😉

ja som zrazala zabalom vtedy, ked bola teploty okolo 39 - tusim do 39,5 (po odpocitani 0,5 v konecniku) a teplota neklesala po 3 dnoch (tusim ani panadol nezaberal viac akona 2 hodiny, teraz by som ho uz nepouzila). Zabaly treba robit opatrne, nesmie sa zacat velmi studenou vodou, aby nebol sok, rovnako sa neochladzuju iba rucicky, ci nozicky, aby dietatko nedostalo krce. Vzdy musi byt dieta dobre zabalene v teplom a suchom nakoniec. Ked mal raz maly menej okolo 38, tak som ho na vecer sprchovala mierne vlaznou, on sa v nej dokonca vtedy aj rad hral, co som sa bala, ale teplota zacala potom klesat.

Teplotu treba pravidelne kontrolovat aj v noci! NIE pocitom (prilozenim ruky) ale teplomerom 🙂

manof
26. okt 2011

@anicka1981 ok, ale akonáhle máš (v jednom priestupkovom konaní) dve odmietnuté očkovania (napr. 3. Hexa a MMR), už sú to podľa nich dva priestupky.

anitab
26. okt 2011

@peti19 mozes jasna, ale pridaj mu do toho caju med, lebo ti to asi sotva vypije take kysle 😉 tu na MK je cela tema o vitam, C, odporucam pozriet, ked bude cas...neivem, kolko vazi tvoj maly, odporucaju v chorobe 100mg/kg za den rozdelene v niekolkych davkach, pokial sa ti to zda vela, mozes zacat s nizsimi ak by dostal hnacky alebo plynatost, tak ma C-ka uz dost, treba znizit

peti19
26. okt 2011

@anitab ma 10kg, uz som mu par krat dala do cajika, len neviem odhadnut tu hmotnost, tam pisu na spicku noza, ale to je davkovanie pre dospelych, je tam taka malicka akoby naberacka, tak z tej som mu dala cca 1/2 do caju

anicka1981
26. okt 2011

@anitab dakujem pekne 😉 a este jedna vec, ako dlho tie zabaly treba robit, alebo s akym casovym rozostupom?

vavrenka
26. okt 2011

@manof a kolko priestupkov budem mat ja? ked som odmietla okrem jednej hexy vsetky dalsei ockovania? vska 2. a 3. hexa+prevv./synf. su o preockovani a je to ta ista vakcina, takze ak som odmietla tieto vakciny, je logicke, ze nechcem ockovanie ani v 5. ani v 12. mesiaci s tymito vakcinami, takze to vidim na jeden priestupok, no a MMR je druhy. je to tak? velmi dakujem za trpezlive odpovede 😉

anicka1981
26. okt 2011

@manof no tak ja uz mam 3 😀 , lebo nema ani tbc, ani hexu ani prvenar, aspon nebudem musiet chodit sa tam hadat na 2x 😅

anitab
26. okt 2011

@peti19 ta odmerka ma 120mg, je to napisane v nemcine na obale krabicky. 1/2 odmerky je malo ak to myslis ako davku na cely den...v chorobe urcite...

anitab
26. okt 2011

@anicka1981 zabaly robit pokial teplota nezacne klesat postupne...casove odstupy zalezia od kontroly teploty, sama na to prides, ked budes v tej situacii 😉

vavrenka
26. okt 2011

@manof ale nie, pol hodinu, ci hodinu chce niekto do mna neico hustit? vsak to jak v skole 😲, budem to musiet nejako skratit, vsak presvedcit sa nechcem dat, vysvetlim jej svoje dovody - to je moja predstava - asi si to napisem, keby ma nechcela pocuvat, tak poprosim o 10 minut neprerusovaneho ticha a precitam im to. ide so mnou ejdnat nejaka prizvana epidemiologicka, ktora je zapalena za vakciny, urcite si dala vakcinvoat aj domacich milacikov.. ja sa nemozem hodinu vybavovat s niekym, vsak mam male dieta. asi tam pojdem s malou v nosici, popr. ju tam rovno pred nimi nakojim, nech daju pokoj 😵

anicka1981
26. okt 2011

@anitab dakujem pekne za radu a cas 😉

peti19
26. okt 2011

@anitab my to mame prelepene nalepkou v slovencine, tak mu to zvysim a dakujem 🙂

vavrenka
26. okt 2011

@anicka1981 tbc ti nemusia zaratat, ta sa ide od 1.1.2012 zrusit ako povinne. dokonca moja doki mi povedala, ze malu nemusim dat zaockovat - vtedy v porodnici nemali vakciny, tak som sa jej na to pytala a ona ze nech to nech tak.. a sups ho za odmietnutie synflorixu ma potrestala 😉 . neviem preco mi rovno nedala podpisat aj odmietnutie MMR, to som jej jasne povedala, ze to urcite nie.

anicka1981
26. okt 2011

@vavrenka no ja som sice podpisala, ale som povedala, xe muz je odcestovany, tak doki caka, kym pride muz a mu to podpise, dovtedy to asi hllasit nebude, ale mne je to uz aj jedno, cim skor to mat za sebou....a mat pokoj 😉 a zase, ked uz som vnutorne presvedcena, ze nedam, tak tym, ze do mna budu nieco hustit, tak este ma v mojom rozhodnuti neockovat posilnia, im poviem, nech rovno mi vypisu tu pokutu, nech mozem ist domov 😕

anitab
26. okt 2011
vavrenka
26. okt 2011

@anicka1981 skoda, ze jednaju s jednotlivcami, mohli by si usetrit cas, zvolat tlupu previnilcov, urobit im prednasku, dat ku vchodu dve lsitiny - jednu z napisom DAM ZAOCKOVAT a druhu ZAPLATIM POKUTU a rodicai by sa pri odchode z prednasky podpisali. Oni by rozoslali pokuty a bolo by. asi im to navrhnem, ale aby to zas nevyznelo provokatersky 😎
inak, od mojho manzela doki podpis nechcela. predvolana som iba ja. to nevadi, ze manzel nepodpisal?

anicka1981
26. okt 2011

@vavrenka kedy sa tvoja narodila?
, my sme mali to iste, a som bola strasne rada, ze som nemusela davat pozor aby mi ho omylom nezaockovali,,, 😅 , to uz je jedno, s nimi aj tak nevyhras,,, oni sa ta najdu, takze, chcem mat cim skor za sebou, pripravim si prehlasenie, a nech si vravia co chcu 😉
mojho chcel, aj s obcianskym preukazom :D , ale tuto mi poradili, ze to vobec nie je potrebne, a ze vlastne ani ja nemusim nic podpisovat,,,, ze niektore urady sa zacnu zaoberat tymto 'priestupkom', az ked su podpisany obaja rodicia..., tak uvidim co sa bude robit,, ale muz to nepojde podpisat, a mozno dokimu dode konrola, alebo trpezlivost a posle to sam, neviem, ale zatial bol normalny(nas doktor), tak sa uvidi,,,,,

manof
26. okt 2011

@vavrenka
heheh

Určite si to napíš, lebo Dr. Pertináčová je nezastaviteľná... 🙂

crysmile
26. okt 2011

@vavrenka a je iste ze to tbc idu uz zrusit? lebo vkuse pocuvam ze sa to ide rusit a nejako nic.. vo vsetkom su prachy..

vie mi tu niekto ozaj poradit, malemu som dala zobrat krv aby som si bola ista ze je zdravy pred ockovanim.. teda bola to len zamienka, aby som oddialila ockovanie.. ja ho nechcem ockovat, ale s MM nemame rovnaky nazor, tak nech to aspon oddialim, ak mu bude nieco chybat.. takze ma nejake zvysene fosfaty v krvi, neviem co to znamena a ako to riesit..
inak je normalne ze ma tlaci doktorka do ockovania? chceli ho zaockovat pred dvomi tyzdnami uz a to mal len 10 tyzdnov! ved toto nie je normalne, uz som bola pripravena jej oponovat ze ockovanie hexy je mozne od 3-4mes. a nie ze od 10tyzdnov.. ako je mozne ze ona ostatne babatka zaockuje uz pred tretim mesiacom a nic z toho nema? to vsetky maminky akceptuju ze nedodrzuje ockovaci kalendar?

cigaretka5
26. okt 2011

baby a je jasne ze TBC sa od januara rusi? Drobcek by sa mal narodit koncom januara ,.........
inak zrivna v pondelok idem odmietnut MMR starsej dcere, ani neviem poriadne vysvetlit svoje dovody ale materinsky instikt mi nedovoli dat ju zaockovat- aspon nie teraz. CItala som ze pokutu ti mozu dat iba vtedy ak podpisu obaja rodicia, lebo obaja su zakony zastupcovia. V prncipe som pripravena na to ze si pobeham po uradoch, ale ak sa da tomu predist tak nech viem ako.
Inak platitli ste uz niektora pokutu?

manof
26. okt 2011

@peti19
pri 38,5 °C nie je dôvod na paniku.
To tak možno pri 40,5 °C.

Stavme sa, že do troch dní bude teplota fuč aj bez panadolu...

manof
26. okt 2011

@anicka1981
TBC v princípe nie je pokutovateľná, takže sa nepočíta.

K TBC je totiž uvedené, že sa očkuje od 4. do 42. dňa života a keď sa to nestihne, tak potom po očkovaniach, ktoré sa mali vykonať v prvom roku života. Nie je však napísané dokedy.