Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

ariela22
4. júl 2012

@eaka ano astma je asi male zlo oproti tým chorobám proti ktorým sa má očkovať napr taký záškrt... je to asi daň za to že bude chranená pred tými ťažkými chorobami 😀 alebo už neviem... proste pochopila som to tak že očkovanie je len spúšťačom choroby ktorú už dieťa v sebe má... 😉 a raz , ked som bola bez priatela tak kričala, lebo ja vizerám ako pubertiačka 😀 aj keď ju to neospravedlnuje

ariela22
4. júl 2012

@prevenar hovorila som jej nech zapíše toto do karty a ona že v pohode,ked sa tak rozhodneme,ale že budeme mať plnú zodpovednosť ak sa jej niečo stane..my na to, že či ked ju zaočkovať dáme, že kto nám podpíše plnú zodpovednosť,že tak či tak budeme zodpovedný my aj ked sa jej niečo stane po očkovaní, že vtedy sa z toho všetci vyzujú - a to je pravda,lebo rodič môže za všetko,aj ked nebol dostatočne oboznámený.. ...a to čo si napísal môžem dať že - moje meno a priateľovo, podla zakona č. 576/2004 Z. z § 6 odmietame poucenie a informovany suhlas s podanim vakcinacnej latky XY mojmu dietatu .......a podpisy ?to na papier ...... Som trošku kludnejšia, fuu som fakt čakala scénu...

petah82
4. júl 2012

@manof a este nam tu chyba aj epidemia cierneho kasla z ukrajiny, ako prof. hudeckova prorokovala. asi su este v inkubacnej dobe vsetci nasi fanusikovia...

prevenar
4. júl 2012

@ariela22 ziadna "plna zodpovednost" neexistuje ^^ ..dieta musi byt standardne liecene ak ma zdravotne poistenie ako akekolvek ine dieta. to cele okolo "pravnej" zodpovednosti je akurat jeden totalny pravny nezmysel.

na vsetko dajte len JEDNO MENO . nie dve. jedno meno staci .. ak su dve teoreticky mozte dostat 2 pokuty .

sceny su irelevantne 🙂 ludia by si ich nemali vsimat a hladiet si svojho 🙂

careamell
4. júl 2012

Ahojte, chcem sa spýtať, máme Dôveru poisťovňu a u lekárky som chcela odložiť očkovanie MMR. Povedala mi, že nakoľko sme v tejto poisťovni, môžem ho odložiť len do 16 mesiaca. Je to možné? Lebo inak viem, že sa dá odložiť do 18 mesiaca. Ďakujem

eaka
4. júl 2012

@prevenar @ariela22 ja by som tam dala namiesto "odmietam poučenie a inf.súhlas" niečo v zmysle "po poučení odmietam dať súhlas s podaním vakcíny" 🙂

bobocka
4. júl 2012

@careamell neviem o tom,ze by ockovaci kalendar zalezal od druhu poistovne.v ockovacom kalendari je uvedene 15-18mesiac,takze osobne si myslim,ze uz aj keby si rovno dala zaockovat posledny den 18mesiaca,tak ti dr nepoze povedat ani "makke f". a ak furt bude vyskakovat,tak povies,ze dieta ma sopliky,ze hnackuje,malo den pred planovanym ockovani vecer teplotu....kaaaadejake vyhovorky su v pohode pokial chces len odlozit na neskor.to sa krasne da.ak by si vsak chcela odmietnut,tak tam je to o inom.

eaka
4. júl 2012

@careamell Ak vyhláška vraví, že sa očkuje 15-18m, tak sa očkuje 15-18m a poisťovňa sa môže postaviť aj na hlavu.
oni proste chodia na nejaké seansy a vymýšľajú si bludy, ktorými strašia rodičov..

prevenar
4. júl 2012

@eaka ..no, samozrejme dat mozes kde chces co chces 🙂 ..ale

- vzdy sa snazim formulovat veci tak aby som

1) povedal co najmenej
2) a aby sa pokial mozno formulacia kryla s nejakym zakonom.

-v tomto pripade zapis do karty bez podpisu - "dg. Z28.2 ..atd. " tato diagnoza v sebe ukryva poucku ,ze odmietas danu ockovaciu latku.
-a podpis na papieri ,ze odmietas poucenie , co je presna citacia z existujuceho zakona stacia k ucelu ktori sleduje prispievatelka 🙂 ..toto je uplne neskodne a sluzi to len k tomu , aby mala lekarka "dusu na mieste" 🙂

..ale ako vravim , kazdy si moze napisat kde chce, co chce 🙂

prevenar
4. júl 2012

@careamell ockovaci kalendar je fixny dokument vydavany ministerstvom zdravotnictva a datumy v nom nemaju ziaden suvis so ziadnou poistovnou.

eaka
4. júl 2012

@prevenar To som nevedela, že je to zo zákona. Mne to proste logicky nesedí, že "odmietam poučenie" pretože predsa poučiť sa nechám, avšak napriek tomu (alebo aj práve preto 😉 ) súhlas neudelím.

bobocka
4. júl 2012

@eaka " podla zakona č. 576/2004 Z. z § 6 odmietam poucenie a informovany suhlas s podanim vakcinacnej latky XY mojmu dietatu" - podpis.
tiez to tak vnimam,mne to znie ako keby odmietajuci rodic v tej veticke odmietal akukolvek info od lekara a bez akehokolvek poucenia od neho razne ockovanie odmietal. 😕

maahuliena
4. júl 2012

zdravim všetkým. Chcem sa spýtať. Vyšiel nejaký nový zakon v zmysle, že omietnutie očkovania musia podpisovať obaja rodičia???( od 1.5?) Vo februári, sme odmietli 3hexu+perevnar a aj MMR (vlastne len očkovacie latky- doniesli sme vlastny papier, ktorý som pospisala len ja.) Teraz na 15mes poradni mi už basnila o novom zakone a o tom, že to MUSIA po novom podpisavať obaja rodičia. Ked som jej povedala, že už som jej to raz davala a bolo tam zahrnute aj MMR očkovanie.. a nemienim jej dávať to iste (kedže povedala, že si možem zase napisať vlastne "odmietnutie") ...tak mi zase oponovala, že to MUSIME ešte raz podpisať a obaja rodičia 🙄
...nemám v pláne jej nič nové dávať napísane, kedže RAZ som jej to dala...Takže zase raz lekár skuša?? 😕 😕 Či je to naozaj tak...? Ďakujem.

careamell
4. júl 2012

@bobocka
@eaka
@prevenar Ja som jej najprv povedala, že ho chcem odmietnúť a teda že by som ho chcela odložiť aspoň do toho 18 mes. aby som si to mohla rozmyslieť.

eaka
4. júl 2012

@maahuliena Raz to už je poriešené a basta..teraz budeš nosiť nový papier zakaždým, keď nejak upravia zákon? Okrem toho mi nie je známe, že by sa tam zmieňovali o podpisoch oboch rodičov..

mgrartdrzka
4. júl 2012

@eaka no bola som v jednej nemenovanej vychodoslovenskej nemocnici ehmmm

maahuliena
4. júl 2012

@eaka dakujem

prevenar
4. júl 2012

@eaka ak odmietnes poucenie a informovany suhlas, dieta nemoze byt zaockovane. 🙂 ..cize si neporusila ziaden zakon a nie je to ani priestupok. je to tvoje pravo podla skutocneho zakona.

-pohlad na danu vec moze byt rozny , ja netvrdim ,ze ten moj je zrovna ten "najlepsi" ..alebo spravny. cele je t len moj pohlad na vec nic viac, nic menej . v tomto bezpravi ktore tu vladne sa aj tak temer nema zmysel o tom bavit. statne organy absolutne nerespektuju hlavne zakony tejto krajiny. ☹

prevenar
4. júl 2012

@bobocka ..neodmietas ockovanie ,,ale konkretnu latku. vidis, ze slovo "ockovanie" som absolutne nikde v tej vete nepouzil.

ajja21
4. júl 2012

Ahojte, chcem sa opýtať, existuje v prípade odmietnutie očkovania a nekonania RUVZ nejaká premlčacia doba? Myslím tým to, že ak napr. do 2. veku dieťaťa RUVZ nekoná a nepríde žiadne predvolanie, tak potom to je už premlčaná doba a všetko padlo? Alebo predvolanie na priestupkové konanie môžu poslať hocikedy aj ked má dieťa už 5 rokov? Dakujem 🙂

keziah
4. júl 2012

@ajja21 mam dojem, ze priestupok treba prejednat v 2-rocnej prekluzivnej lehote. Ja si to vysvetlujem tak, ze po kazdom jednotlivom nezaockovani ma spravny organ 2 roky na to, aby o tomto nezaockovani zacal konat. Konkretne "prejednanim" rozumiem to, ze ti napr. pride predvolanie na konanie, v tejto lehote nemusi byt rozhodnute o ulozeni sankcie.

ajja21
4. júl 2012

@keziah A ak nepríde predvolanie ani 2 roky od dátumu odmietnutia očkovania?

prevenar
4. júl 2012

@ajja21 2 roky od posledneho mozneho terminu.

ajja21
4. júl 2012

@prevenar to je 18. mesiac dieťaťa?

prevenar
4. júl 2012

@ajja21 fuha, to totalne netusim , tieto datumy ma nikdy nejak nezaujimali. zalezi pre kt. vakcinu .. tu mas ockovaci kalendar. si to vypocitaj 🙂 (inak na toto by som sa fakt nespoliehal 🙂 )

http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacie-l...

bobocka
4. júl 2012

@prevenar mne vobec nejde o koniec vety (ok vyjadrila som sa zle,rodic odmieta ockovaciu latku nie ockovanie).ja hovorim o zaciatku vety a teda " odmietam poucenie a informovany suhlas ... to znie ako keby rodic odmietal akekolvek info od lekara o ockovacej latke a rovno ockovaciu latku odmietal. resp dve veci sa tam biju:odmieta poucenie-teda info od lekara a zaroven odmieta informovany suhlas na podanie vakcinacnej latky,teda nejake to info ma,ale zjavne nie od lekara,kedze jeho poucenie odmieta. ja to beriem,ze je to zjavne postup ako ma byt,ale po rozpitvani je to cele zvlastne.

bobocka
4. júl 2012

@careamell do 18mesiaca odlozit mozes a lekar nema cim argumentovat.ja som mojho maleho ockovala v 18mesiaci.absolutne som nemienila stat v prvom rade hned v 15tom ako vacsina.a dnes o preockovani neuvazujem.vsak je to daleko... a hovorim,ked sa to dr nepaci,tak jej povies,ze dietatko malo vecer teplotu.teda ockovat by nemala.povie ti,ze mas prist o tyzden.o tyzden povies,ze ma dieta hnacky,teda zas ockovat nemoze.na dalsie predvolanie bude mat akoze soplik,teda zas sa ockovanie posunie...a takto pekne to vies ponatahovat a bude.ziskas cas na ziskanie info a potom sa rozhodnes ci ockujes alebo nie. 😉

prevenar
4. júl 2012

@bobocka ..podpisanie poucenia je samozrejme pravnicky chytak 😕 ako vsetko co vychadza z dielne ruvz a ministerstva.

tu mas preklad "poucenia"

"chapem ,ze ockovanie je jediny sposob ako moze moje dieta prezit dalsich 24 hodin a neposkytnutim ockovania zamerne vystavujem jeho zivot obrovskemu riziku a toho som si vedoma. " --a k tomuto s radostou a v dobrej viere pripajam moj podpis.

vsetky pomenovania a nazvy su koncipovane tak , aby vyvolavali v cloveku presne ten pocit kt. u teba. ze o nic nejde, ze je to v poriadku, lebo sa ti ZDA , ze na tom nic nie je . ..lenze uplny opak je pravdou.

kto neveri nech tam bezi 🙂

ivka82
4. júl 2012

ahojte, chcem sa spýtat či sú choroby na ktoré sa očkuje priorixom smrtelné? kde sa dozviem ktoré ročníky boli v minulosti očkované -myslím tým, či sme my s manželom boli resp. neboli..lekarka trvdí že ano. Bojim sa neziaducich ucinkov, ale vraj hrozi epidemia osypok a neockovane deti budu ohrozene ako prve..uz som z toho uplne zufala:( dakujem vopred

petot
4. júl 2012

@ariela22 @prevenar Je síce každého právo, odmietnuť poučenie, ale ja to neodporúčam. Myslím, že to stavia rodiča do zlého svetla.

Pozor, teraz hovorím o ústnom poučení. To je OK. Určite však nepodpisuj "poučenie", ktoré majú pediatri nachystané na papieri. Nepodpisuj nič, okrem stručného zápisu v zdravotnom zázname, ako už bolo povedané.