Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kaja73
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
senoble
1. sep 2012

@pectore mamicka verila lekarovi,a v pribalovom letaku byva pisane ze sa moze kombinovat jedno ockovanie s inymi!!!a inac mam zaockovane deti,tak nie som pre teba hrozba,ale budem,lebo uz nic nedostanu 🙂

pectore
1. sep 2012

@kaja73 ano ?? sak sa ockuju v 11 roku zivota MMR... to v 15 ako zas??? Vtedy uz je ockovanie v poriadku...nebudes sa bat zaockovat svoje dieta v 11 ci v 15? To mi zvlastne ze raz ste proti ockovaniu a raz nie.... tak jak to je ockovat ,neockovat?

pectore
1. sep 2012

@senoble ano ale ake s akym...MMR a prevenar neni ani v ockovacom kalendari spolu.... tak co sa to tam dialo... prevenar sa kombinuje s hexou nie s MMR

kaja73
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mandarinkadarinka
1. sep 2012

@andrejka1974 http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

skus si to nastudovat, je tam zoznam spustacov vaskulitidy, podla mna najdes pravdu 🙂

pectore
1. sep 2012

@kaja73 lenze su socialne slabsi, ludia neinformovany...to ako budeme ockovat len niektorych.... ci to bude povinne ockovanie len pre dievcata v 14 ...vtedy to bude povinne? nebudete sa bat neziaducich ucinkov na stale sa vyvyjajuce telo adolescenta...a bude sa moct ockovat v MMR ci uz len rubeola? ...... a v tom pripade je uz ucinost vakciny opodstatnena ked sa jedna o rubeolu? Uz je zrazu prevencia vakcinou potrebna..??? Ja som myslela ze vakciny su stoho co tvrdite neucinne tahace penazi???....a dalsia vec nevies kedy otehotnies..mozes trebast otehotneit V 40 ...necakane.. kolko je pripadov ze nebudu predpokladat otehotnenie a zaroven potrebu ockovania.... vy chcete dat ludom slobodu a pritom VIETE ze su ludia nezodpovedny.......ostatne vakciny su teda nezmysel a len rubeola ma vaznam? To ze sa po zavedeni ockovania na cierny kasel docielilo to ze sa umrtnost znizila takmer na 0...??? Vies ak by sme isli chorobu po chorobe prisli by sme na to preco je to ockovanie dolezite...a co pmeumokoky...tiez vymysel...ze po roku 1998 klesla nakazlivost medzi detmi o 95% ....inak je to velmi agresivne ochorenie.... To nebude len rubeolla.... ...spravte si vtom poriadok....tak ockovat alebo neockovat....ci ockovat len nieco a len v niakom veku? Tak je potom ochrana vakcinou ucina ked tvdris ze v niakom veku by sa ockovat malo... ???

maxa77
1. sep 2012

ja osobne nevidim absolutne ziadny vyznam ockovat proti rubeole 15 mesacne babatka. Vakcina "chrani" aj tak len nejakych 10 rokov a neviem si predstavit ze by vo veku 15m. - 11r. nejake dievca otehotnelo.. uplne staci zaockovat len raz a to pred pubertou.

pectore
1. sep 2012

@maxa77 takze v tomto pripade je ockovanie ucinne a odovodnene...?? A vo vsetkych ostatnych je to nezmysel? ....

kaja73
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maxa77
1. sep 2012

@pectore ked si taka nastudovana tak by si mohla vediet ze 15m dieta ma nervovy a imunitny system na uplne inej urovni ako 11 rocne dieta.

zaockujteajslnko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aduskatt
1. sep 2012

no, ked to tu zase zacne byt k niecomu, dajte mi vediet, odchadzam z tejto temy................vdaka.......

petot
1. sep 2012

@evicka_po @natas4 Čierny kašeľ je nebezpečný pre deti do 6 mesiacov, väčšina úmrtí postihne deti do 3 mesiacov. Zhruba od 1 roka prestáva byť natoľko nebezpečný.

Očkuje sa najskôr na 10. týždeň, trvá cca 3 týždne kým sa začnú tvoriť protilátky. Prvá dávka vakcíny nemá požadovanú imunitnú odpoveď a dáva sa len "čo ak by". Až od cca 6 mesiacov vakcína vyvoláva očakávanú imunitnú odpoveď.

To znamená, že obidve kritické obdobia (do 3 a do 6 mesiacov) dieťa nie je chránené očkovaním. Očkovanie v 1 roku a neskôr je už úplne zbytočné.

V čase, keď bol čierny kašeľ prekonávaný prirodzeným spôlsobom, väčšina ľudí ho dostala v detskom veku, 4-10 rokov, kedy nie je nebezpečný. Výsledkom bola celoživotná imunita, ktorú matka prenášala na dieťa a chránila ho tak v najzraniteľnejšom období.

Očkovaná matka protilátky neprenáša a vakcína, ako sme si už povedali, je v najdôležitejšom období bezcenná. Očkovanie teda spôsobilo, že malé deti sú ohrozené viac než boli bez očkovania.

Ďalším dôvodom ohrozenia je to, ako vakcína funguje. Jedinou efektívnou súčasťou súčasnej vakcíny je adsorbovaný pertussis toxín. Ostatné dve zložky nefungujú, na čo sa prišlo až po spustení masovej výroby vakcíny. Tá jediná efektívna zložka spôsobuje zmiernenie priebehu ochorenia, takže (v čase účinku vakcíny) by človek nemal dostať najťažšie komplikácie. Vakcína však nechráni pred nakazením a ochorením.

Čo je horšie, obraz ochorenia je často netypický, takže pokašliavajúci príbuzní nevzbudia podozrenie lekára, že majú čierny kašeľ ("asi som nachladnutý") a tak sa nedržia v prísnej karanténe od dieťaťa. Ba naopak, môžu mať falošný pocit, že nie sú pre dieťa rizikom, lebo ich o tom presvedčil lakovaný letáčik výrobcu vakcíny, ktorou sa trebárs aj "kvôli dieťaťu" nechali preočkovať na vlastné náklady.

Vakcína zároveň spôsobuje, že človek už nie je schopný vytvoriť plnohodnotnú imunitnú odpoveď ako pri prekonaní ochorenia. Takže môže ochorieť aj opakovane a zakaždým môže ochorenie prenášať.

Nad to všetko, vakcína má mizernú účinnosť (najnovšie údaje hovoria o 20-40% u detí) a aj tá trvá nanajvýš 3-5 rokov u detí a ešte menej u dospelých. Zároveň je to však jedna z najnebezpečnejších vakcín vôbec.

A teraz mi povedz, ktorý človek, znalý faktov, by nechal takýto nezmysel naočkovať svojmu dieťaťu? Keď navyše existujú jednoduché a bezpečné metódy zmiernenia priebehu ochorenia?

petot
1. sep 2012

@lenaluci Viem o ľuďoch, ktorí riešili. Výsledkom bolo vždy "všetko v poriadku". Lekár pichol injekciu správne, dodržal očkovací kalendár, takže žiadne pochybenie. Ak aj bolo dieťa choré, zákon pripúšťa očkovanie až do teploty 38,5, to už aj k psom a mačkám sme šetrnejší než k deťom... Každopádne ak aj lekár zaočkoval choré dieťa, formálne ani toto nebola chyba. A je jedno, aké následky to očkovanie zanechalo, veď napokon, to určite nebolo z očkovania, to bola len "náhodná časová súvislosť".

ÚDZS nerieši kvalitu vakcíny ako takej, na to je ŠÚKL. A ŠÚKL má univerzálnu odpoveď, že všetky vakcíny boli riadne schválené a teda sú bezpečné. ŠÚKL ich síce netestoval a ani netestuje, ale majú "kulaté razítko" od EMA, a to je niečo ako svätená voda, vyženie všetko zlé zo súčasných aj všetkých budúcich výrobných sérií.

Majú to dobre premyslené, nikto nie je za nič zodpovedný. Možno o tom čoskoro vydáme článok.

Mimochodom, šéfka odboru na ÚDZS, kde by sa mali riešiť sťažnosti pacientov, Dr. Černáková sa svojho času prejavila ako aktívna bojovníčka proti "antiočkovacej lobby". Neviem, ako v Tebe, ale vo mne to nevyvoláva istotu, že akýkoľvek podnet zo strany rodiča, týkajúci sa očkovania, vyrieši objektívne.

pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petot
1. sep 2012

@natas4 Koľko detí umrelo v SR na čierny kašeľ vie len Boh, pretože takýto údaj sa v epidemiologickom archíve nenachádza. Chýba tam aj celkom základný údaj, koľko ľudí naň zomrelo celkovo. Údaje, ktoré úrad zverejnil, nájdeš tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Statistiky_infekc...

pectore
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenaluci
1. sep 2012

@petot Čítala som, že pri očkovani proti TBC prevážili nežiadúce účinky and pozitívami a preto bolo zrušené. Prečo to nejde aj pri iných?

petot
1. sep 2012

@andrejka1974 @zaockujteajslnko @mandarinkadarinka Pravdu môžete mať všetci. Pri ťažkej invazívnej infekcii sa činnosťou baktérií, prácou imunitného systému a zničením buniek uvoľní do krvného obehu toľko toxínov, že sa rozpadajú červené krvinky. Prejavuje sa to podkožnými výronmi. V tomto stave je úplne vyčerpaná zásoba vitamínu C, na čo však ani rodičia, ani lekári zvyčajne nemyslia. Pri deficite vitamínu C telo nemôže účinne čeliť toxickej záťaž a okrem toho nastáva akútny vyvolaný skorbut, takže aj integrita ciev sa rýchlo zhoršuje. Reakcie imunitného systému pri deficite vitamínu C nie sú vyvážené a zápalové mediátory spôsobujú ďalšie poškodenie ciev (vaskulitídu). Obličky nedokážu filtrovať všetok ten bordel a zlyhávajú, pre rozvrat vnútorného prostredia zlyhávajú postupne všetky orgány.

Preto konvenčná medicína podáva všetko možné. Antibiotiká, kortikoidy, diuretiká... a všetko toto má nejaký čiastkový význam, akurát na jednu dôležitú vec medicína nemyslí, lebo jej nerozumie - primerane vysokú dávku vitamínu C, ktorý by zneutralizoval toxíny, stabilizoval imunitný systém i vnútorné prostredie. Preto je tento boj často prehratý.

petot
1. sep 2012

@sorciera24 Ďakujem, predbehla si ma 🙂

natas4
1. sep 2012

@petot ano cierny kasel je najnebezpecnejsi v 1 roku zivota dietata, ale ani ked ma 2, 3 roky, to iste nie je pre dieta postihnute touto chorobou prechadzka ruzovou zahradou...inak protilatky sa prenasaju z matky na dieta nielen od tej, ktora cierny kasel prekonala, ale aj od tej ktora bola ockovana.Ich hladina po 6 mesiacoch podstatne klesne.

denduska
1. sep 2012

@mandarinkadarinka nechcem tu vstupovať, lebo vôbec nestíham čítať 😀 ale vaskulitída je len všeobecný termín pre zápal ciev - z lat. vasa- cievy, -itis - zápal. Má asi tak milión príčin a býva aj parainfekčná, a môže byť aj v súvislosti s pneumokokom..napr http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16757830 V článku od Rovenského sú len reumatické vaskulitídy (keďže je to prof. reumatológie, tak je to logické 😉 ) petot ti to dobre vysvetlil. Nebudem sa vyjadrovať k andrejke, ale nestačí len používať google 😉

majusqwa
1. sep 2012

@aduskatt ja sa nie ze bojim, ja som si ista, ze by to nedopadlo dobre. nieco ako siesty zmysel alebo take cosi...

@lollipop1 jeeeho, no to keby sa dozvedela moja svokra, tam ma rovno zabije asi. ona sa zasekla kdesi pred dvoma generaciami a u nej stale panuje delba prace medzi muzom a zenou (doslova!) a co povie mudr., je svate, aj keby to bola uplna blbost. uplne ta chapem, lebo co urobim ja, je vseeetko zle, ale ze nevie malu poriadne ani do ruky chytit a trepe s nou tak, ze jej az hlavicka lieta, to uz je dobre! s nou sa o takychto veciach neda hovorit.

@lyongirl prisla na to rec a ja som povedala len to, ze teraz si to studujem a ze este neviem, co urobim. ale pravdepodobne nedam. no mala si to vidiet. ako supy. ale aj tak si nakoniec urobim po svojom.

petot
1. sep 2012

@lenaluci Z viacerých dôvodov.

BCG vakcína bola absolútny extrém.
-Nikde sa už neočkovala, boli sme rarita Európy (spolu s Bulharskom).
-Nežiaduce účinky boli časté, veľmi dobre viditeľné, všetci o nich vedeli, lekári ich museli riešiť, takže postupne to v laickej i odbornej verejnosti vrelo.
-Úrady hľadali spôsob, ako celú frašku "so cťou" skončiť.
-Hoci naočkovaní svojou vlastnou propagandou sa aj tak báli, čo z toho bude (po stránke zdravotnej). Pre ilustráciu, boli sme na rozporovom konaní na MZSR a jedna tamojšia odborníčka ani nevedela, že BCG vakcína nechráni pred nakazením a pred ľahkými formami TBC. Hádala sa do krvi, aj keď sme jej citovali konkrétne štúdie WHO!
-Okrem toho sa báli, čo im na to povie WHO, čo je pre slovenské úrady niečo ako obdoba Svätej stolice v Katolíckej cirkvi (neomylná a nespochybniteľná autorita). WHO však povedala, že BCG vakcína pre nás nie je nutná. Takže svätá autorita dala svoje požehnanie.
-O vzťahu úradov a vedy svedčí aj fakt, že do roku 2010 sa tu vykonávalo preočkovávanie BCG, hoci podľa prof. Koleka neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by bolo prínosom, a robili ho už len rozvojové krajiny.

Každopádne, verejná mienka dosiahla "stav nasýtenia výbušnej zmesi" a bola potrebná iskra. MZSR sa nevedelo rozhodnúť, a vzhľadom k inkvizičnej klíme ohľadom očkovania sa niektorí možno aj báli povedať nahlas rozhodné slovo, že toto očkovanie treba zrušiť, lebo toľkí lekári na Slovensku už na takéto slová doplatili inkvizíciou zo strany kolegov, tých najsamlepších odborníkov ktorých dobre poznáme...
Poslom "zlej správy" pre vakcínu sa nakoniec stal Dr. Brezina, ftizeológ. Konečne to niekto povedal nahlas, niekto druhý, a vzal si to na triko, a všetci si vydýchli.

To bol pohľad do zákulisia. Oficiálne pre verejnosť bol dôvod "priaznivý vývoj ochorenia", ale toto kríva na obe nohy, pretože 1, vakcína výskyt ochorenia nijako neovplyvňuje 2, priaznivý vývoj sme tu mali už niekoľko rokov pred 3, väčšina krajín Európy vakcínu hodila do koša už pred desiatkami rokov a bez ohľadu na výskyt ochorenia, lebo si veľmi dobre zrátali, aké má prínosy a riziká.

Lenže pri ostatných vakcínach je situácia celkom iná.
-Nežiaduce účinky sú vo väčšine prípadov omnoho ťažšie preukázateľné a menej "hmatateľné" (oproti napr. zdureným uzlinám po BCG), hoci môžu byť vážne. Odborná ani laická verejnosť skrátka nie je naučená ich rozoznávať, propaganda učí, že vlastne ani neexistujú. Vážne celoživotné poruchy imunitné, neurologické apod, tam potrvá ešte pár rokov, kým sa to vo veľkom prevalí.
-Ostatné krajiny ich síce nevynucujú, ale aspoň odporúčajú.
-WHO ich horlivo presadzuje v štýle "čím viac, tým lepšie".
-Úroveň vedy je ešte nižšia než pri prastarej BCG.

Takže nie je tu ani "stav nasýtenia" verejnej mienky, nie je tu snaha, nie je tu vzor, nie je súhlas svätej autority, a ak by sa aj našiel človek-lekár, ktorý by to povedal nahlas, tak ostatní ho udupú.

lenaluci
1. sep 2012

@petot Ktoré vakcíny sú natom podľ vás rovnako ako BCG?

petot
1. sep 2012

@natas4 Na materské protilátky z očkovania sa sústreďoval výskum už veľmi dávno, ale zistili, že nechránia. Tadiaľto cesta nevedie, preto sa ani matkám neponúka "preventívne" preočkovanie počas tehotenstva "v záujme ochrany dieťaťa". Ak to niekto ponúkať začne, bude to ďalší dôkaz úpadku vedeckého štandardu 😉 Stať sa to môže, lebo čo predvádza marketing v prípade vakcín proti HPV ("proti rakovine krčka maternice"), tak to už nemá obdoby ani v Kocúrkove.

natas4
1. sep 2012

@petot kde najdem taky vyskum a kto ho robil? ja som nasla len informacie ze protilatky sa prenasaju aj zo zaockovanej matky na dieta...to by potom nechranila ani matka ktora CK prekonala, nie?