Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

atana
11. jan 2010

A este
DOHOVOR O OCHRANE ĽUDSKÝCH PRÁV A DÔSTOJNOSTI ČLOVEKA
V SÚVISLOSTI S APLIKÁCIOU BIOLÓGIE A MEDICÍNY
DOHOVOR O ĽUDSKÝCH PRÁVACH A BIOMEDICÍNE

K A P I T O L A I I
SÚHLAS
Článok 5
Všeobecné pravidlá
Zásah v oblasti zdravia sa môže vykonať iba vtedy,
ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom
vyjadrila súhlas.
Pred zákrokom musí byť osoba primerane informovaná
o jeho účele a povahe, ako aj o následkoch a rizikách
zákroku.
Príslušná osoba môže svoj súhlas kedykoľvek slobodne
zrušiť.

martinba
11. jan 2010

syda co mas robit ti neporadi nikto, je to velmi zavazne rozhodnutie a musis ho urobit sama a musis s tym byt stotoznena a prijat zodpovednost. prevziat zodpovednost je komplikovanejsie ako byt pasivny a nechat za seba rozhodnut system (ktory paradoxne zodpovednost odmieta).
S malym urcite nemusis sediet doma, my s malou chodime vsade, obchodne centra, navsevy, zahranicne dovolenky, ziadne obmedzenia.

syda
11. jan 2010

MartinBa,

a vy nie ste zaockaní, alebo ak ano, ktore mate ockovania za sebou? Ja som rozhodnuta neockovat, len nechcem spôsobit synovi nejaku chybu tym, ze nedam mu ani jedno ockovanie. Resp. sa opytam inak. Ktore ockovania su podla vas potrebne a ktore vôbec?

erikasadek
11. jan 2010

syda za seba, moj druhy syn ma len povinene tetanus diphetria cierny kasel a tbc a to lutujem spustilo mu alergiu sprosta nie je povinne.
ale inak nic ine a ani nebude..
za seb azijem v parizi stretava nie take cudne typy, a dost chorych , nehovorim ked zoberies metro.. nic..
takze
zhrniem to pato , plne zaockovany aj to co netrebalo , to bola este doba ked som slepo verila ockovaniu..
vysledok testy na autizmus. a ine nikto nevie co mu je;.
caste ORL problemy a je to jeho slaba stranka;. doslova..
kdezto josh dve vakciny a v pohode 😉

josefa
11. jan 2010

syda ja znam par deti, ktere maj rok dva tri, nejsou ockovane a cestuji i do zahranici

denduska
11. jan 2010

syda, my mame prvu dceru zaockovanu - tbc, a dvakrat hexa + prevenar. Ma atopicky ekzem (ten ma aj manzel), inak chora nebyva (raz - v roku zapal mocovych ciest aj to bola moja chyba, zle som ju obliekla), ale zaroven bola aj 15 mesiacov kojena.
Druha urcite ockovana tak skoro nebude, ale ja ockovanie uplne nezavrhujem, no - tbc isto nedam, z ostatnych ockovani - jedine co zvazujeme je tetanus a polio.
Pre obe plati ze MMR najskor okolo 11 roku a rozdelene -no to mam este casu dost 🙂

ak je predispozicia na alergiu, je dobre sa vyhnut aspon ockovaniu na cierny kasel - to zvysuje hladiny IgE a alergie moze zhorsit.

cora73
11. jan 2010

minule som citala studiu,pravdaze zahranicnu,ze by sa malo prihliadat aj na,ci bolo dieta kojene,alebo nie,lebo ze klasicke ockovanie je pre kojene deti menej vhodne..No a ja som doteraz kojila...

dednduska,
aku hladinu ma tvoja mala na atop?
mojmu zatial vyslo IgE 55.10 (0-36),co gastroenterologicka popisala ako sklon k atopii..Az na zaklade tejto hodnoty sa imunologicka zacala so mnou bavit,lebo ze IgG 3.39 (5.67-9.25) hypogamaglobulinemia-znizena imunita,su podla nej vysledky v medziach... 😕

denduska
11. jan 2010

cora, praveze teraz ideme v januari na odbery tak budem mudrejsia..som zvedava... 😒

ivka144
11. jan 2010

Martin - jemineee, sak jak viem, ze si chlap a nie zena🙂 Prepac, asi mi uslo pismenko. Sak tu tiez nie si prvy tyzden, nie? Ja som tu moju poznamku vobec nemyslela doslovne, ze vyskakujes, skor to bola taka trpka akoze sranda..., ze ako sa stveme zo sucasneho pravneho stavu, ale este aj horsie moze byt. Ak nad odchodom aj tak uvazujete alebo aspon nezavrhujete, tak Ti verim, ze zasadne rozhodnutie okolo ockovania by Ta dokazalo aktivizovat. Zial, neviem, ci by som sa ja vedela takto zmobilizovat, asi som prilisny "domased".

Inak o tom ockovani alebo odmietnuti to vidim tak, ze ak som presvedcena, ze to mojmu doetatu skodi, je urcite lespie neockovat. Pretoze ano, aj neockovanie moze mat za nasledok negativne dopady na zdravie (v pripade, ze chorobu dieta dostane, ze akurat vyjde tazky priebeh, ze nebude poskytnuta vyhovujuca liacba a pod.), ale napriek vycitkam, ktore sa v hlave rodica mozu objavit, je to nasledok konania podla nasho presvedcenia. Omnoho horsie by bolo, keby sme deti zaockovat dali, nahodou by mali nejaky trvaly negativny dopad po vakcine a to si mozeme dosmrti vycitat, ze sme urobili blbost a navyse z donutenia, proti svojmu presvedceniu.

Babulka, uvazujem, co by to mohlo byt, to pravnicke, co by sa dalo pouzit... Rozmyslam, ze ak nie si za napadanie povinnosti ockovat, ale vies sa postavit proti sankciovaniu..., ci nebude figel presne v tom, neviem aky, ale ze povinnost sice ostane, ale za nesplnenie povinnosti sa sankciovat nebude. Dalo by sa napadnut ta sankcia? Alebo to, ze neockovanie by nemalo byt povazovane za priestupok?
Zda sa to byt sice hovadina, pre bezneho cloveka, ze je povinnost, ale nesplnenie povinnosti je beztrestne..., ale troska mi to pripomina, ako som chodila na prednasky zo socialneho praca, ci ako sa to volalo - ako sa ma uzatvarat pracovna zmluva napriklad. Niekde sa pise, ze tak a tak sa musi a koniec. A ked sa tak neurobi? Profka povedala, ze tak NIC. Ale ked je napisane, ze musi byt zmluva taka a taka, INAK JE NEPLATNA, to je ten dovod, to rozhodujuce v zakone... Ci celkom odveci som? Ja o tom prd viem, ale dlhe roky som si v detsve myslela, ze raz budem pravnicka, lebo som taky fanusik..., aj ked popravde preto, ze mne pravo velmi pripomina matiku, comu sa vacsina pravnikov dost cuduje.

Jaaaaj, mile deti, kolko casu a energie clovek investuje do hladania a rozmaslania, ako dietatu zabezpecit co najlepsie zdravie, pritom neprist o vela prachov a nemat privela opletaciek zo zakonom..., no neradsej by sme mali relaxovat alebo sa venovat deckam? ;)

ivka144
11. jan 2010

Cora, ja sa v tym Ig-ckach velmi neorientujem, neviem, ktore najviac suvisia s ockovanim, ale mne sa zda, ze my sme vsetky mali v norme, az na to alergicke IgE, ktore sme mali - tramtadaaaam asi 2000!!!!! Teda tak si to pamatam, a to nemyslim 200, ale ozaj 2tis. Hlavne ,ze na koznom nam povedali, ze atopicka dermatitida non hyper IgE, ta nechapacka...
Aha a teraz som nasla... IgG: 5,44 IgA: O,5 IgM: O,88
Ale neviem, o com to hovori.

blovitc120
11. jan 2010

Ahojte, práve tu bola moja mama, tak som ju trochu vyspovedala o mojich detských chorobách 🙂. Ona tvrdí, že je presvedčená, že som mala aj osýpky (hoci proti nim myslím jediným som bola očkovaná). Ako na to prišla? Bola u nás stará mama (jej mama) a ja som mala výsyp po tele. Starká na mňa len kukla a hovorí, že choď s ňou k lekárke, má osýpky. Tak mama šla, dr. pozrela do karty a vraví, že osýpky to byť nemôžu, lebo som proti nim bola očkovaná. Tak išla domov, ale starká stále, že to sú osýpky, že si je úplne istá, lebo ich mala aj mama aj jej brat, okrem toho stará mama bola najstaršia zo 14 detí a mama jej zomrela, keď mala 15 rokov, tak sa musela obracať aj okolo najmladších a aj tie mali osýpky, čiže mamu stále presviedčala, že ich videla dosť v živote, nech jej ruku odrežú, ak to nie sú osýpky. Znova ma zobrala k dr., ale samozrejme odpoveď bola taká istá, že NIE JE MOŽNÉ, aby som ich mala, lebo som predsa bola očkovaná, že je to len nejaký výsyp. Takže v karte to nemám, ale obidve sú presvedčené, že som ich prekonala, vraj som to zvládla oveľa lepšie, ako ovčie kiahne, tých som vraj mala požehnane a bola som dosť jedovaté decko, takže to svrbenie mi nepridalo na dobrote, museli mi ruky zväzovať 😉. Ale prežila som aj to, takže mi vychádza, že som vlastne mala mumps, osýpky, aj ovčie kiahne. Rubeolu neviem, mama vraví, že vysypané sme boli aj so sestrou počas prázdnin u starej mamy, aj susedove deti v dedine, s ktorými sme sa kamarátili, ale mysleli, že sme sa prejedli jahôd alebo niečoho zo záhrady, tak to nikto neriešil, že by sme šli k doktorovi. Vlastne moja stará mama nikdy nič neriešila, na angínu dala obklad z ovsa, zabalila hrdlo a bolo. Zvyšok liečila medom, propolisom, slivovicou (samozrejme nie zvnútra), kostihojom a kadečím podobným. Po lekároch nechodila, nemala sa tam ako dostať, keďže býva v takých lazoch, kde aj dnes idú 3 vlaky za deň, autobus vôbec, mama spomínala, že prvé antibiotiká mala ako 17-ročná, bývala na internáte a bola fakt chorá, šla k lekárovi a dal jej ich. Keby bola doma, nemala by ani tie 😀.

martinba
11. jan 2010

blovitc120 nadviazem na tvoj prispevok. Ja som sa bol porozpravat o ockovani s MUDr. Bukovskou (ordinuje v Karlovke) a ta mi povedala, citujem: "Viete si predstavit ako by sme ordinovali, kebyze nie je ockovanie? Vsak by sme kazdy pupacik museli zistovat ci to nie su Osypky" a tym ma presvedcila ze ockovanie nie je pre dobro nasich deti ale pre pohodlie nasich pediatrov.... ☹

cora73
11. jan 2010

Odmietnutie povinného očkovania občanom alebo zákonným zástupcom dieťaťa.

1.Odmietnutie povinného očkovania alebo nezabezpečenie povinného očkovania dieťaťu, prostredníctvom jeho zákonného zástupcu je potrebné oznámiť príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý vec bude riešiť v priestupkovom konaní.
2. Lekár pred povinným očkovaním je povinný poučiť pacienta resp. jeho zákonného zástupcu o očkovaní k čomu slúži – o akú prevenciu ide a získať informovaný súhlas s očkovaním .
3. Zápis do ZD obsahuje :
- dátum a čas zápisu
- spôsob poučenia , obsah poučenia, odmietnutie poučenia, informovaný súhlas, odmietnutie informovaného súhlasu a odvolanie informovaného súhlasu
/odporúčanie : poučenie , odmietnutie poučenia , informovaný súhlas , odmietnutie informovaného súhlasu, alebo jeho odvolanie je potrebné zachytiť v písomnej forme a v prípade, že ide o osobu, za ktorú dáva súhlas jeho zákonný zástupca je potrebné zabezpečiť aj vyjadrenie osoby , ktorej sa poskytnutie zdravotnej starostlivosti týka , v prípade odmietnutia pacienta podpísať sa pod poučenie či informovaný súhlas je potrebné túto skutočnosť zachytiť v zdravotnej dokumentácii a zabezpečiť si aj svedka pre prípad sporu. Svedok svojim podpisom v zdravotnej dokumentácii môže potvrdiť odmietnutie poučenia resp. podpísania informovaného súhlasu resp. odmietnutie zdravotného výkonu navrhovaného ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom ( lekárom)/
- dátum a čas poskytnutia zdravotnej starostlivosti, ak je odlišný od dátumu a času zápisu
- rozsah poskytnutej zdravotnej starostlivosti a služieb s ňou súvisiacich
- výsledky iných vyšetrení, ak sú súčasťou poskytovanej zdravotnej starostlivosti, o ktorej sa vykonáva zápis
- identifikáciu ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka
- identifikáciu osoby , ktorej sa zdravotná starostlivosť poskytla

JUDr. Mária Jenčová

erikasadek
11. jan 2010

BLOvits ta potesim tiez som bola ockovana a dostala som osypky, ale na rozdiel od teba mam to v karte a aj mama si to pamata;. 😉

senja
11. jan 2010

cora73 Nase doktorka prave chce malemu naockovat hlavne ten cerny kasel a tetanus (hexu jsem nedala, protoze maly je alergik a ja jsem jakozto alergik mela strasnou reakci na obrnu a zaskrt).

Mudra posila nas do ockovaciho centra v Motole, pry tam si s tim poradi. Jenze mne prijde, ze j eto prima cesta k ockovani. Mysite, ze nas muze zachranit gastroenterolozka? Zitra za ni jdem resit prikrmy. Na se mam kdyztak zeptat, resp. zatlacit?

cora73
11. jan 2010

senja,neviem,ci som schopna ti poradit,stale mi z toho vsetkeho vychadza,ze jedine sa da ockovaniu vyhnut priamym odmietnutim za cenu sankcii,vysluchov a nutnosti pisania odvolani...a dokazovanim,ze sa o svoje dieta riadne staras... ☹
je mi to velmi luto,ale aj v nasom state aj v Cechach,sa ide tvrdo podla ockovacieho kalendara bez individualneho pristupu k jednotlivemu dietatu,a ak sa nieco stane,tak vakcina na vine nie je...
co som sa tu zatial dozvedela,tak cierny kasel je rizikovy hlavne pri malinkom babatku,ked este ani nie je vytvorena "imunita" ockovanim-ktora by sa mala zevraj dosiahnut po -u nas-tretej Hexe,vy ich mate tusim styri,no a tetanus nie je prenosny a nie je dokazana imunita po ockovani..ak som sa v niecom pomylila,prosim opravte ma,este v tom nie som zbehla.. ☹
pokial viem,V Motole maju kvoli rizikam ockovania to centrum,neviem,myslim,ze sa tam ockuje pod lekarskym dohladom,s kyslikom a podobne,a urcite je to cesta k ockovaniu... ☹
osobne si myslim,ze gastroenterologicka nepomoze,ona je cez traviaci trakt,mozno imunologicka-alergologicka,ale to by asi musel mat maly neviem aku hroznu poruchu bunkovej imunity,aby sa pod nieco take podpisala,ale je to aj o tom,na akeho doktora natrafis,vyskytuju sa aj na SK pripady,ze lekar na ziadost nezaockuje a tym to konci,ludom ani po 2-3 rokoch,ked je to uz ako priestupok premlcane,nic nedojde..Uz som citala aj prispevky ludi z SK,ktori nemaju deti zaockovane vobec..

josefa
11. jan 2010

blovitz, to je dobry s tou doktorkou, jak verila vic vakcine nez ocim, takovych pripadu je jiste vic.

A co si myslite o seste nemoci? pate nemoci? ty tu taky byly za naseho detstvi? slysim o nich prvne co mam dite, do te doby jsem netusila ze neco takoveho je.

erikasadek
11. jan 2010

josefa, aj ja sa stale cudujem co to je;. 😅 😕

napamatam sa na ne, ani na crevne chripky, ako su teraz ine;; 😉

spevacka
11. jan 2010

chcela by som sa opýtať, čo si mylsíte o tomto: bábätko očkované 2.12.2009 hexou aj Prevenarom, dnes mu bol diagnostikovyný obojstranný zápal ucha ☹ Maminka sa pýta, či to môže byť tým prevenarom?

petot
11. jan 2010

ivka144: Ja som zase videl takú myšlienku na stránke projee.com , že "každá stránka, ktorá obsahuje nejaké hodnotné veci, zároveň obsahuje vyhlásenie o vážnej mentálnej retardácii autorov". Keď to domyslíte do dôsledkov, veľmi pekná a hlboká myšlienka.

zelmirka1
11. jan 2010

aj ja sa pridam, mne nikto nepovedal ze mi maleho v porodnici zaockovali, dozvedela som sa to len z jeho karty,
pri prvom ockovani a druhom mi doktorka, podotykam ze sa o nej hovori ze je velmi dobra pediatricka a maju ju radi, povedala ze ideme ockovat, pichli ho, nic som nepodpisovala, ziadny letak ani ine info som nedostala, az ked som sa pytala proti akym chorobam ho vlastne ockovali tak mi ich vymenovala a na moje obavy mi povedala ze predsa nechcem aby moje dieta dostalo napr. nebezpecny cierny kasel a co sa tyka neziaducich ucinkov moze mat teplotu a zacervenany vpich na ktory mozem dat obklad. Pytam sa aj inych mamin (robim v MC takze ich bolo cca 30) a ziadna nic nepodpisovala a info dostali bud ziadne alebo velmi strucne a v podstate ziadna nevedela o tych chorobach nic ani o vakcinach, doverovala svojej lekarke a hotovo.
Stale riesime to iste, chceme len dostat vsestky dostupne informacie a moznost rozhodnut o zdravi svojho dietata, nic ine, nie som proti ockovaniu ale proti tomu aby niekto rozhodoval za mna a ak nahodou nesuhlasim tak ma este pokutova. Uf sorry za dlhy prispevok.

tamix
11. jan 2010

Ahojte, dnes sme boli na preventívnej kontrole a Dr. ma presviedčala, aby som dala Malej aspoň tretiu hexu a TBC. Na tretiu hexu som jej povedala, že mám ešte dva mesiace – tak uvidím. Na TBC som jej citovala: „Hoci je jasné, že BCG poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred dospelými formami choroby, jej (ne)účinnosť proti detskej TBC, najmä jej ťažkým formám, nie je tak jasne preukázaná.“ z www.očkovanie.org – tak mi povedala, že nie je žiadna detská a a dospelá forma TBC, je vraj len jedna. Tak ja teraz neviem, čo si mám myslieť. Keď TBC je len jedno - tak čo rozumejú pod „ťažkými formami“. Je to jeden druh len niekto ju zvládne v pohode a niekto „ťažko“? Dúfam, že chápete, čo som chcela napísať a že to pre lekárov nezniem moc hlúpo.

tamix
11. jan 2010

???????????????????? Taká myšlienka!!! Nebolo by potrebné každých 5 strán dávať základné linky pre nové mamičky a oteckov? To aby nemuseli čítať od začiatku. Celkom by bolo zaujímavé to info o návrhu p. Muškovej, to info od Dr. Orosovej o TBC, link na vysielanie v Paľbe a na uvedomenie si rizík. Vtom sa človek rýchlo zorientuje a môže čítať ďalej tie naše myšlienkové pochody. ?????????????????????????????

vanish1
11. jan 2010

celkom by ma zaujímal tento link, ktorý som našla, ale nedá sa otvoriť, je to v článku o atop. ekzéme, citujem" Závěrem povídání o očkování bych ráda na tomto místě odkázala na internetovou stránku, která se zabývá alergickými reakcemi na všechny složky ve vakcínách, je zde."

Funguje to niekomu? je to v časti 4 http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=794

erikasadek
11. jan 2010

nie nefunguje vypise chyba.. neexistuje ten , spis. 😉

diocka
11. jan 2010

mne to funguje, ak to chcete, poslem vam to do IP.

emanka
11. jan 2010

aj mne to funguje 😉

ivka144
11. jan 2010

Ja si to prosim do IP, dakujem!

Tamix, zevraj dlhy prispevok;))))) Inak ta myslienka..., ja som skor myslela, ze by sa mohli zhromazdovat tie linky na nejakej inej stranke, alebo normal vo worde a zaujemci by to dostali do IP.
A tiez mi napadlo, ci sa neda spolocnymi silami vypracovat zaklad pre obhajobu na tych uradoch, ak nas uz predvolaju. Nie pre kazdeho mozu byt rovnake popudy, niekto proste uplne odmieta, niekto chce len upravit, ale zaklad by asi bol rovnaky. Neviem, ci ta iniciativa take daco robila (Petot?), ale zislo by sa, lebo je to strasne kvantum a ani my same podla mna si nevieme po precitani zapamatat a hned reagovat, keby sa nas niekto pytal. Ak by sa vybrali najdolezitejsie info, najdoveryhodnejsie zdroje prip. nejake odvolavky (najlepsie vedecke), nieco zo statistik... Hm?

Petot - ta myslienka..., neviem, ci sa tie info nachadzaju prave na rovnakej stranke, ale pointu asi chapem🙂

ivka144
11. jan 2010

Inak sa tu obcas nieco napise o cecku, ale kedze je na to tema, bolo mi jej luto a ozivila som ju otazkami, prosim, Petot, pozries sa na to? Dakujem.

petot
12. jan 2010

ivka144: Pozrel som a napísal, čo som mohol 🙂

Zhromažďovanie liniek - o to sa snažíme aj v rámci Iniciatívy, takže ak niekto máte nejaké kvalitné linky, rád ich umiestnim do sekcie Zdroje na našu stránku, a bude to prístupné pre všetkých. Pripúšťam, že občas mi niečo unikne. Najväčší problém býva s kvalitou zdrojov - niekaždý zdroj sa dá bez rozpakov citovať.

Pokiaľ ide o zhrnutie, určite by to bolo prospešné. Niečo už zhrnuté je v sekcii "Otázky" na stránke Iniciatívy, ale určite by to chcelo dopracovať. Ak máš chuť niečo také spísať, alebo to písanie koordinovať, prípadne ak sú tu viacerí, ktorí by s tým chceli pomôcť, tak hovorí sa, "Iniciatíve sa medze nekladú" 😉

Za posledné asi 3 mesiace bolo viacero rodičov predvolaných, možno by stálo za to popýtať sa aj ich na skúsenosti, prípadne nejaký prípravný materiál, ak si pre seba niečo písali, alebo nejaké vyhlásenie... Ja viem ešte poskytnúť text, ktorý som použil v jednej odpovedi.