Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
21. júl 2010

@petot tu sa dava v 12 mesiacoch tak ako to dostal moj syn a potom v 18 mesiaci dalsia davka..... a neskor saodporuca v 3 rokoch pokial nebolo ockovanie, a preockovat v 6 roku, alebo zacat ockovat V 6 roku ak nebolo doteraz.... a posledne preockovanie v 12 roku.. 😉

erikasadek
21. júl 2010

@lott mamm 34 rokov.. a osypky mam prekonane .. 😉

miliharmi
21. júl 2010

@lott Pokud se bojíš encefalitidy po neštovicích, pak by ses úplně stejně měla bát encefalitidy po očkování MMR, už jsem to tady dříve psala, podle některých pranemů je u malých dětí encefalitida po tomto očkování častější než po prodělání těchto nemocí. Při očkování se obchází slizniční bariera a tak mají viry snadnější přístup k mozku.
Kromě toho pokud přece jen po prodělání neštovic k tomu dojde, ve většině případů je diagnosa rychlá a díky tomu léčba účinná, sama jsem si psala se dvěma maminkami, jejichž děti to prodělaly, bylo to těžké v té chvíli, ale obě děti se nakonec uzdravily bez následků. Bohužel s encefalitidou po očkování to tak není, Hirte píše, že je ve většině případů fatální a končí smrtí. Může to být také tím, že očkováním zmatený imunitní systém nereaguje dostatečně, encefalitida probíhá subakutně a diagnosa je obtížná. Tak to probíhalo i u mojí Milenky, příznaky byly nejasné, neměla vůbec zvýšenou teplotu, natož horečky, které jsou jinak pro encefalitidu typické, lékaři nedokázali včas stanovit diagnosu a nakonec bylo už pozdě, protože mozek byl už příliš poškozen.

manof
21. júl 2010

@tean
No áno, ale keď to tak zoberieš, tak je to aj nebezpečnejšia vec v tom zmysle, že je oveľa jednoduchšie niekomu znenazdajky nalepiť niečo na pokožku než vraziť mu tam striekačku.

Už to vidím, ako sa budú k detským časopisom prikladať vakcinačné tetovačky, náramky, prstene a podobné hovadiny.

tean
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tin007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
21. júl 2010

@artuse
Keby si žila v Nigérii, tak by boli osýpky vážny problém (11% úmrtnosť), ale v CZ či SK je to banálna záležitosť. Prinajmenšom v porovnaní so sezónnou chrípkou, ktorej sa drvivá väčšina ľudí vôbec nebojí.

tean
21. júl 2010

@manof
takyto extrem som si nepredstavoval. Podla mna ockovanie zostane nadalej "sledovane". Su ludia, ktori by sa predavkovali, keby to bolo v casopisoch.

manof
21. júl 2010

@lott
"tak trochu věř jeho imunitě, že si s očkováním poradí"

tak to rovno môžem povedať:

"tak trochu věř jeho imunitě, že si s nemocí poradí"

manof
21. júl 2010

@miliharmi
Presne tak, dospelí už protilátky nemajú a to je čistá katastrofa obzvlášť u ružienky, keďže vo veku, kedy by bola v pohode, sa jej zabráni, ale v najcitlivejšom veku (kedy ženy bývajú tehotné) už nie sú nijak chránené, takže sú pre vírus ružienky ľahkou korisťou.

Bližšie viď:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie-pom...
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/osypky-ockova...

manof
21. júl 2010

@tean
Myslíš, že to predávkovanie bude niekoho trápiť?

manof
21. júl 2010

@maggie2
K tomu falšovaniu vedeckého výskumu:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/odhalenie-wye...
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/drze-lzi-velk...

Tak si skúste z toho vyvodiť, aká je asi tak pravdivostná hodnota výroku "americkí vedci zistili, že ..." prípadne "je vedecky dokázané, že ...".

manof
21. júl 2010

@veronika81
Pokiaľ viem, tak v Česku BCG u novorodencov ešte nezrušili, ale už sa na to podujali, takže je to v štádiu prípravy legislatívy.

U nás sa na to ani len nepodujali.

manof
21. júl 2010

@tean
Lenže v USA očkujú proti chrípke ako besní (i proti prasacej mali najväčšiu zaočkovanosť) a tie proti-chrípkové vakcíny naďalej obsahujú thiomersal.

erikasadek
21. júl 2010

@manof ruzienka a rubeola su dve rozlicne veci, pokial viem najnovise s avoal 6 choroba 😉 ruzienka je nic slaba horucka ruzove flaky po tele.. rubeola je nieco ine;. opravte ma ak s amylim 😉

erikasadek
21. júl 2010

teda slovensky uz stracam prehlad, ale beriem to podla fr , pomenovani roseole co je pre mna ruzienk, kedze je ruzova... a vla s ato aj 6 alebo 5 choroba
rubeol.. rubeola..
ruegeola.. nase osypky.. 😉

manof
21. júl 2010

@erikasadek
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ružienka

A Wikipédia má predsa vždy pravdu. 😀 😀 😀
I keď zrovna v tomto článku sa sekli v názve MMR vakcíny (napísali MRR) 😉

erikasadek
21. júl 2010

@manof wikipedia sa niekdy myli ve dto aj pisu ak mate pripomienky tak napiste opravime;. 😉

ale nie 16 rokov mimo slovensko nieco zanecha ja vela veci uz iba prekladam a mne prislo logicke, ruzineka ich roseola. 😉

manof
21. júl 2010

Milí priatelia,

na margo neutíchajúcej debaty o čiernom kašli a (ne)potrebe očkovania proti nemu som preložil a zverejnil článok poprednej americkej odborníčky na očkovanie (obzvlášť proti čiernemu kašľu) Barbary Loe Fisher:

Epidémie čierneho kašľa a zlyhania vakcín:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/epidemie-cier...

Odporúčam tiež môj starší komentár k rozhlasovej relácii na tému zavedenia preočkovania proti čiernemu kašľu v 13. roku života:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/ad-ockovanie-...

Poslal som to aj Avdičovej, Minčíkovej (PD), Dluholuckému a Rovnému, tak som zvedavý, aký to bude mať ohlas. Prípadne tiež, či sa zvýši sledovanosť našej stránky.

Všimol som si napr., že po Liptákovom turné v máji t.r., ktorý vo svojej prezentácii robil zadarmo a bez vyzvania reklamu nášmu webu, prudko stúpla návštevnosť. 🙂

Ale však nech sa aj páni pro-očkovači niečo podučia. Určite im nezaškodí. 🙂 😀 😀 😀 😎

manof
21. júl 2010

@erikasadek
No však sa smejem, že "Wikipedia má vždy pravdu". To mal byť vtip.

Ale ak nestačí, tak tu máš serióznejšie zdroje:
http://www.zzz.sk/?clanok=7753
http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-26-Ruzien...

erikasadek
21. júl 2010

@manof manof ja ti verim.. vies ked slovak nezije na slovensku dlho tak predsa len niektore slova uz vaham.. 😉

maggie2
21. júl 2010

@manof nuž ale čo wikipedia píše o BCG 😉 aspoň v nemčine tam je to všetko vytmavené, že páni a dámy z MZ by lapali po vzduchu ako ryby na suchu po prečítaní si. Je tam všetko. Aj debakel z Indie.

petot
22. júl 2010

@artuse: U vás sa teda dáva druhá dávka MMR len preto, že sa predpokladá, že časť detí nezareagovala na prvú. Druhá dávka nemá posilňovací účinok u detí, ktoré zareagovali na prvú.

petot
22. júl 2010

@maggie2: Na Slovensku je to oficiálne 1 zo 150, neoficiálne možno ešte viac, lebo autizmus sa diagnostikuje vo veku 3-5 rokov a od roku 2009 bola pridaná ďalšia vakcína, ktorá sa ešte nemohla stihnúť prejaviť, ak by mala nejaký vplyv.

Vo Veľkej Británii už je to podľa niektorých čerstvých štúdií 1 z 38 (očkovanie majú nepovinné bezplatné, ale rodičia sú aktívne nahováraní na viac vakcín, než je na Slovensku povinných). V USA je to oficiálne 1 zo 110, ale ten údaj už je pár rokov starý, takže realita bude asi horšia (očkujú viac povinných vakcín a agresívnejšie, v nižšom veku).

petot
22. júl 2010

@erikasadek: Ono je tu aj nejednoznačnosť v prekladoch. Pokiaľ viem, v rôznych krajinách (USA, Nemecko) to znamená rôzne choroby.

denduska
22. júl 2010

@manof nam povedal prednosta neonatologie ze do 2 rokov sa BCG na slovensku zrusi, lebo ze to je "prikaz" EU...tak snad vie co vravi 😕

@tean co ti mam napisat na margo repov? ved to predsa kazdy vie, ze lekari pisu to co sa prave tlaci, ved to je len trh. To vsak neznamena ze za to nemozu pykat - napr. ak 1 lekar napise 30.pacientom ten isty liek, ktory navyse vyberu v tej istej lekarni, moze mat z toho problem ak na to pride dana zdravotna poistovna, ktorej to zacne byt podozrive ze musi preplacat napr.vyssiu sumu. Tak ale kedze to je liek vhodny na dane ochorenie (neda ti predsa ATB na vysoky tlak len preto ze chce ist na rande s repkou co nosi penicilin), nemozu zas az tak vela, pretoze kazdy clovek ma pravo v lekarni pytat genericku, spravidla lacnejsiu nahradu a take oznamy su v lekarnach len treba citat. Je to tiez len o informovanosti, lebo ludia o tom ani netusia, tak potom zbytocne hundrat.
A ze za to dostavaju lekari "vsimne"....pravdu ti poviem, do Japonska na poznavaci zajazd sa dostane len malokto (a ti co sa tam dostanu, su uz davno za vodou) Vacsinou su to nekonecne mnozstva pier, zapisnikov, priveskov na mobil, kluce a podobne hovadiny. Najprv je to mile, potom to lezie na nervy (zazila som na cviku ako medicka, ako jeden dr.zhucal repku co doniesla nieco na zlyhanie srdca, ze najprv nech si nastuduje ako srdce funguje a potom nech predava lieky a doslova nou vyrazil dvere). Rozdavame to kade chodime. Akurat mm nema ambulanciu tak on to vyfasuje vacsinou za prednasku, seminar. V tej amb.by to mal lahsie 😀 😀 😅

divoska
22. júl 2010

sorry za offtopic, mna len tak zaujalo, ja si mozem v lekarni pytat iny liek ako ten co je na recepte a bude to v pohode? ja ze to len u volnopredajnych ktore lekar odporuci ako "doplnkove". sice nie ze by som mala nervy zdrzovat v lekarni x ludi za mnou, ale pomaly sa uz aj take ucim 🙂

denduska
22. júl 2010

divoska ano mozes, ak je to rovnaka ucinna latka a rovnaka liekova forma (teda ze nemozes miesto tbl pytat injekcie 😀 )..aspon tak to bolo,. ak sa nic nezmenilo.

maggie2
22. júl 2010

@divoska Generiká - to sú tie lieky ktoré sú preto lacnejšie lebo tie účinné látky, ktoré sú v nich firmám napr. netreba platiť za "patent" lebo nepodliehajú, registrovanej ochrannej známke alebo ako to nazvať. Vždy to tak funguje že sa vymyslí nejaký liek (hovorím po lopate) a ten liek (postup výroby a zloženie) si dá vynálezca patentovať, licencovať, aby nik iný taký istý liek nemohol vyrábať. A nahodí si na to sumu lebo ten výskum kým sa na to prišlo niečo stál, takisto musel nasadiť reklamu, ktorá tiež nie je zadarmo, aby sa úspešne liek na trh uviedol.

Ale patent netrvá na veky, lehota vyprší. A vtedy "nabehnú" generické firmy a môžu napodobňovať. Jednoducho ten "recept na koláč" je už zadarmo - netreba nikomu tretiemu platiť. Generikum (Plural Generiká) je liek ktorý predstavuje "napodobeninu", nejakého už zavedeného existujúceho lieku pod nejakou značkou, názvom na trhu. Účinkom tieto napodobené lieky sa vyrovnaju účinkom originálneho preparátu, pričom technológia výroby a pomocné látky môžu variovať.

Suma Summarum: Generikum musí byť dokonale zhodné v zložení účinných látok, v účinkoch, v bezpečnosti v porovnaní s originálnym liekom. Môže sa odlišovať v zložení niektorých pomocných látok, (tvar, veľkosť tablety, farba) ale nesmie byť touto odlišnosťou zásadne zmenená rovnaká funkčnosť lieku (napr. čas, kedy začne liek účinkovať po užití tabletky)