Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

denduska
13. apr 2009

jej baby ake ste zlate 😀 take promptne 😀 😎 diky 😉

erikasadek
13. apr 2009

denduska ahoj, no , asi si ma privolala , lebo uz som tu davno nebola a cosi ma tahalo , k vam znova.. vidis telepatia.. 😀 😀

lucia123
14. apr 2009

Petot

Ako som zistila, ze ockovanie je nebezpecne?
Nahodou som zablusila do tejto temy, a rozcitala som sa, a vies co? Otvorili sami oci. Dovtedy som bola slepa, ani by ma vo sne nenapadlo, ze je to az take vazne!!! Precitala som celu temu a vrhla sa na dalsie informacie z internetu, dostala som sa k dvd z prednasky Dr. Sneiberovej, dalej som sa stretla s ludmi ktori maju negativne skusenosti s ockovanim, a bola som aj v rakusku v nemocnici a rozpravala som sa zo sestrickou, tak napriklad u nich je zakazane ockovat novorodenca do 8 tyzdnov, a ockovania je tam nepovinne.
Celkom mi stacilo, ja ked sa "zazeriem" do niecoho tak idem naplno, a som razne proti povinnemu ockovaniu. Len vies co ma ser...e najviac? Ta blbost vacsiny ludi, ktori o tom nechcu ani pocut, lebo su presvedceny a zauzivany v nieco ine, co im sociakluzmus vstepil do mozgov. A tak je to aj zo stravou. No a riesia to az potom, ked sa nieco vazne stane. Potom vyhladavaju informacie, a snazia sa liecit az ked je neskoro!

Potom sedia na prednaskach, zeru zeleninu 🙂

Mam velmi dobre informacie z rakuska, ked tam budeme chodit k pediatrovi (zaplatim radsej, ked viem za co, nestoji to vela) tak sa nas tykaju rakuske zakony, a tie su na urovni. Celkom sa s toho tesim, no viem, ze to neriesi nas problem doma, zda sami ako,keby sa islo hlavou proti muru, lebo ako som uz davnejsie pisala, to musi poslancove dieta utrpiet skodu ockovanim a potom sa to zmeni, to ako s dopravnymi znaceniami, az ked niekoho zrazi.... Smute, no je to tak.
Co mam teda urobit, uz som si na svoju vlastnu firemnu stranku dala odkaz inic. www.ockovanie.org, som ochotna pre to utrobit i viac, porad.

vanish1
14. apr 2009

lucia, odkaz na iniciatívu je www.rizikaockovania.sk
poniektorí to máme aj na aute
😉

blovitc120
15. apr 2009

Ahojte, my ideme 21.4. do poradne, isto dr. bude chcieť vytiahnuť ihlu na nás. Neviete náhodou, či je kontraindikácia očkovania aj rast zúbkov? Ide nám von prvý a mohla by mať aj teplotu a hnačku, či nie?

lucia123
15. apr 2009

vanish1: Kde mozem zohnat taku nalepku? Mam si ju dat sama vyrobit, alebo Ty ju mas s iniciativy? Som ochotna ju nalepit na auto a verit, ze coskoro zmenia zakon 🙂

Mna by zaujimalo, kde Ste sa Vy ostatny v tejto teme pritomny dozvedeli o nebezpecenstvach ockovaniach? Kedy a preco Ste urobili ten prvy krok a odmietli ockovat? Zaujimaju ma Vase pribehy!

blovitc120
15. apr 2009

Lucia, ja som k tomu prišla tak, že mám kamarátku, ktorej sa u synčeka hneď po podaní prvej dávky MMR prejavil autizmus a dovtedy to bolo nadpriemerne napredujúce dieťa, odvtedy nevie ani to, čo vedel ako 10-mesačný. Okrem toho známa po chrípkovej vakcíne ostala s diagnózou skleróza multiplex a okrem toho strašne veľa čítam. A veľmi som sa zaujímala o to, ako je možné, že dnes pomaly všetky deti majú alergie a záhadne po zahájení očkovania začínajú byť choré (sople, priedušky a iné choroby). No a teraz sa už množstvo informácií len nabaľuje a je mi z toho nanič.

vanish1
15. apr 2009

ja som sa o rizikách dozvedela náhodou, keď mi kamarátka poslala mail s odkazom na článok o očkovaní proti pneumokokom na rozaliu.cz (paradoxne ona očkovala aj prevenarom) a potom som si o tom začala hľadať viac, ja som si najprv naivne myslela, že len vakcína proti pneumokokom je riziková 😖 , tak tú som odmietla najpr, potom som čítala ďalej a odmietla som aj MMR a neskôr aj ostatné. Trvalo mi to asi tak pol roka, ešte som váhala nad tetanom, ale rozhodla som sa, že už nedám ani ten.

lucia a nechceš sa stať členom iniciatívy? jeden člen dáva takéto nálepky robiť, ale môj manžel si bol dávať robiť nejaké veci na auto, tak si dal urobiť aj nálepku, stálo to asi 3 eurá, máme ju na zadnom skle, ale samozrejme je rovnaká, na akej sme sa dohodli v iniciatíve, vyzerá takto www.RizikaOckovania.sk (čiže veľké R a O, kvôli lepšej čitateľnosti)

vanish1
15. apr 2009

tú nálepku by ti mali urobiť v hociktorom obchode, ktorý sa zaoberá napr. reklamou, počítačmi, príp. také niečo

vanish1
15. apr 2009

a ešte dodám, že tá nálepka má určite efekt, manžela sa na to už viacerí pýtali a aj ten, čo nám ju robil hovoril, že ani nevedel, že také niečo existuje a on už dávno tušil o rizikách, vravel, že hneď ide študovať...

lucrezia
16. apr 2009

Dobre ranko,
sledujem tuto diskusiu uz dlhsie a mam z toho vsetkeho zmiešané pocity. Lepsie povedané zmiesane pocity zo seba, lebo sa dozvedám veci, ktoré som nikdy predtým neriesila a ani ma nenapadlo nad nimi sa zamyslat a teraz mi nahánaju strach.
Je sice pravda, ze asi pred 2-3 rokmi sa jeden lekar (chirurg) pred nami nie velmi pozitivne vyjadril o ockovaní a odvtedy mi to zacalo vrtat v hlave. No a teraz, co som sa tu podozvedala..... 😲

Chcem vas teda poprosit o radu. Viacerí tu písete, ze deti uz nedávate, alebo nedáte ockovat. Zaujima ma teda, ako sa tomu dá vyhnut, co vsetko ma caka a aký "trest" ma neminie? Na co vsetko mam byt pripravená a co vsetko budem musiet podstupit?
Ja by som napriklad nechcela aby moje 4-dnove dieta zaockovali v porodnici proti TBC, ale to si asi neustrázim, ze? Dalej by som odmietla MMR, hepatitidu, pneumokoky. Dá sa to? Ako to potom budete riesit napr. v case dospievania u dievcat tu rubeolu? Ak by ju neprekonala, v dospelosti by bolo dobre dat ju zaockovat kvoli neziaducim ucinkom v tehotenstve, ale dá sa potom zohnat len nejaka mono-vakcina?
Budem rada, ak mi bude vediet niekto odpovedat na moje otazky. Mozete aj do IP. Dakujem

lucia123
16. apr 2009

lucrezia
Ja to chcem riesit porodom v rakusku, tam to nie je povinne a teda mi dieta po narodeni nezaockuju. Bude ma to stat nemalo penazi, ale za toto som ochotna si aj pozicat, ked bude treba. Taky porod tam vyjde od 1700 Eur vyssie.
Inak v tych nasich socikovskych nemocniciach, mozes len poprosit, ci mozes dat dieta zaockovat u svojej lekarky po prepusteni z nemocnice a potom Ta uz nikto nebude nahanat, ked nedas.
Mam taky pocit, ze nikoho este nepokutovali, lebo vedia, ze by spustili "lavinu" a toho sa boja, chcu radsej o tom nehovorit, neriesit. Kolko myslite, ze bude este trvat tato povinnost ockovania? Kolko ich to bude este bavit v parlamente? Podla mna nikto nie je tak vplyvny aby to pretlacil, lebo este stale o tom malo ludi vie a este aj ti co o tom vedia sa boja.

Idem si dat hned vyrobit tu nalepku 🙂 Trebalo by aj taky billboard, priamo pred porodnicu 😀

lenki33
16. apr 2009

lucia to by ta uz lacnejsie vysla pokuta za neockovanie, nie??
v porodnici to mozes odmietnut, tak isto ako u pediatra, ze sa tam s nimi budes hadat je druha vec, ale nemozu ti dieta zobrat a zaockovat proti tvojej voli, len si to musis ustrazit, lebo pochopitelne ta o tom nikto vopred informovat nebude
alebo odrodit ambulantne, t.j ist na druhy den domov,tak ta nestihnu zaockovat

susik77
16. apr 2009

caute. vcera som nahodou v aute pocuvala cesky rozhlas a zrovna tam bola relacia o ockovani. hovorili, ze planuju zaviest v CR dobrovolne ockovanie proti pneumokokovi a rakovine delozniho cipku. ze vraj to bude poistovna celeplatit a rodicia sa mozu rozhodnut ci daju dieta zaockovat al. nie. A ze podla toho ako budu reagovat, postupne mozno daju vsetky ockovania ako dobrovolne. Ale bol tam predseda vakcinol. spolocnosti a bol dost skepticky-ze ked je nieco dobrovolne, ludia na to kaslu...

valka
16. apr 2009

lucrezia, jednoducho nedaj..idealne, ak sa vyzbrojis aj teoriou...hlavne k tbc by ti mohlo pomoct toto: http://www.ockovanideti.cz/ocko_den/ockod11/p8.htm toto sa chystam vytiahnut aj pri dalsom dietati..tbc nebude...
skoda, ze hapatitida je iba v hexe, myslim...ja sa teda tych ochoreni, ktore su v nej obsiahnute dost bojim, takze toto dam...kedze mame kazdodenny styk s konmi, urcite bude tetanus, lebo pri dietati neviem ustriehnut kvalitu a rychlost vydezinfikovania a pod...
MMR - mono nie je, ale mozno o par rokov bude...vtedy uvidis...ja chcem dat malu zaockovat az ked pojde do kolektivu - tj. ked pojde do skolky alebo skoly, a to nepredpokladam, ze by bolo skor ako v 5-6 rokoch...teda hlavne kvoli osypkam...ale kedze mono nie je, bude musiet dostat vsetko...

marse
16. apr 2009

prepacte ze sa hlupo pytam co je MMR?? 😅

barborka08
16. apr 2009

marse, (measles, mumps and rubella) MMR vakcina - vakcina proti osypkam, mumsu a rubeole.

marse
16. apr 2009

dakujem 🙂

jarka007
16. apr 2009

susik77 super sprava. Ja si naopak myslim, ze ked to bude preplacane a zadarmo, tak budu mamicky ockovat. Mozno nie tych 100 percent, ale takych 80 to urcite bude. Urobi sa spravna reklama typu, je to zadarmo ockujte 😒 a budesa ockovat. Som sice zo SR dlho prec, ale podla svokry vidim, ze to, co je zadarmo to je podla nej super.
A HPV budu tiez preplacat poistovne ? Uaau, tak to je ina palka, kde na to ti Cesi beru peniaze ?

lucia, ak by si sa v case porodu zdrziavala v Rakusku a musela by si ist do nemocnice, musi ti to dokonca slovenska poistovna preplatit. Pretoze musia preplatit vsetky NEVYHNUTNE zakroky v zahranici a porod do nich patri 🙂. Musis mat ale eur. zdr. preukaz a potom tusim v nemocnici faxuju tvojej poistovni, ohladom nejakeho potvrdenia.

susik77
16. apr 2009

jarka: myslim, ze oni pocitaju s tym, ze ked je to dobrovolne, kopec ludi ockovat neda-jednak ti, co im je to jedno a ti, co o tom nevedia. takze na to az tolko penazi neminu.

lucrezia
16. apr 2009

valka, ale v tom linku, čo si poslala o TBC sa píše, že to majú očkovať špeciálne vyškolené sestry....a keďže sa očkuje v pôrodnici a potom až v 11-tom roku na špecializovanom pracovisku ( u nas je to ústav TaRCH), tak predpokladám, že obvodná lekárka takú vakcínu ani nemá a teda asi nepochodím 😖
Inač, aj ja si myslím, že príp. pokuta, myslím, že byto malo byť max. 10 000 ma vyjde lacnejšie, ako platiť si porod v rakusku. A celkom ste ma potešili, takže stačí jednoducho povedať nie a hotovo?
Prijala by som, keby tu niekto napísal konkrétne, že napr. ja som odmietol a dialo sa toto a toto, alebo ja som odmietol a nedialo sa nič. Nemá niekto konkrétnu skúsenosť???

martina46
16. apr 2009

ale ked zaplatis pokutu, zname na to, ze ta uz nebudu tlacit dalej do ockovania? to sa mi nezda, skor by som videla, ze pokuta za neposlusnost, ale ockovat musis aj tak.
ale nechcem plasit, toto si iba ja myslim 🤐
my ideme o tyzden - poradna a mmr, tak rozyslam, co spravit.....

lenki33
16. apr 2009

martina a ako ta donutia?? daju ti dalsiu pokutu??? to predsa nemozu
odoberu ti dieta?? ked povinnost ockovania porusuje zakladne ludske prava??
ako verim ze budu robit opletacky a vsetko preto aby ta zlomili, ale v praxi si neviem predstavit ze ked je fakt niekto rozhodnuty neockovat tak ako ho prinutia
vazenim?? za co ta zatknu?? za zanedbanie starostlivosti? verejne ohrozenie?? podla mna dost od veci ked sa o dieta riadne staras
a dalsie problemy pochopitelne vzniknu ked dieta ochorie chorobou na ktoru malo byt ockovane, neviem ako sa toto riesi, poistovna asi nic nepreplaca a pod

martina46
16. apr 2009

lenki, ja som si v tomto state, vlastne v kocurkove, nie som nicim ista ☹
preto ta moja poznamka.....
no chystam sa mojej dr aspon priniest nejake clanky z netu, nnech si precita a odkazem ju na to spominan stranky, velmi som zvedava...

barborka08
16. apr 2009

lucrezia, niektori co nechcu nechat ockovat sa snazia to posuvat a posuvat a aspon trochu ziskat cas, kym sa najde nejake rozumne riesenie (ak sa najde ☹ ) Kamaratka co porodila pred mesiacom povedala v porodnici, ze tam pride na ockovanie proti TBC (nemali s tym problem, ale musela im to slubit), ziskala tak aspon par dni, aj ked tiez ziadna vyhra... 😒

petot
16. apr 2009

V rámci Iniciatívy je mnoho rodičov, ktorí odmietli. Vo výnimočných prípadoch sa ÚVZ predvolal rodičov na prejednanie priestupku. Tí, ktorí tam boli, hovorili, že žiadna rozumná reč s úradníkmi nebola. Následne bola uložená pokuta, tuším v jednom prípade 2000 a druhom 5000Sk. Rodičia sa odvolali na neexistenciu vykonávacieho predpisu (žiadna platná vyhláška nestanovovala, ktoré očkovania sú povinné). Hlavný hygienik skonštatoval, že je to naozaj tak, a pokutu zrušil. To bolo v roku 2008.

petot
16. apr 2009

Od roku 2009 už platí nová vyhláška, avšak stanovuje len čas ODKEDY je MOŽNÉ dieťa očkovať, nestanovuje, DOKEDY SA MUSÍ očkovať. Takže ako jednu možnosť vidím, odkladať do neurčita. Očkovať budeme, ale neskôr. Kedy neskôr? To sa ešte uvidí (alebo aj nie). Ak vám to pripadá nedôstojné a kocúrkovské, tak máte pravdu, ale to je presne obraz našej legislatívy, nevymyslel ju nikto z nás. Berte to tak, že iba využívate zákonné možnosti na ochranu dieťaťa. Áno, treba na to odhodlanie a tak trochu hrošiu kožu, ale dieťa sa na nás spolieha, a nikto iný sa ho v tomto kocúrkove nezastane.

Je možné, že doktorke sa tento postup páčiť nebude, ale to nie je váš problém. Nech si to rieši s kým chce. Vy ste rodičia a máte posledné slovo, vďaka Bohu. Keby niekto chcel zaočkovať dieťa bez vášho vedomia, alebo dokonca proti vašej vôli, je to na trestné oznámenie.

lenki33
16. apr 2009

petot, ale s novou vyhlaskou uz sa takto odvolat neda, ze??
a ako sa sprava hygiena po novom?? uz s nimi mal niekto opletacky od zaciatku roka?? asi sa pytam skoro 😅

petot
16. apr 2009

Ďalšou možnosťou je jednoducho odmietnuť očkovanie. Aj v roku 2009 je nás už viacero, kto sme odmietli, a čakáme, či úrady budú vyvíjať nejakú aktivitu. Myslím si však, a dúfam, že je to tak, že tvrdenie o neústavnosti stanovenia povinného očkovania prostredníctvom vyhlášky je pravdivé, a úrady sú si toho vedomé. Keby začali tlačiť rodičov hrozbou pokuty, vec by sa pomerne rýchlo mohla dostať pred súd, a súd môže požiadať Ústavný súd o výklad. Takto by mohla byť otázka (ne)ústavnosti rozriešená pomerne rýchlo.

Preto je možné, že úrady budú skôr vyčkávať a pasívne zastrašovať resp. poúčať rodičov. Totiž, nie je také jednoduché dostať vec pred Ústavný súd, a tak pasívny postup úradov znamená udržanie dlhšieho obdobia neistoty a tým pádom väčší priestor pre nátlak, o ktorý by mohli rozhodnutím Ústavného súdu definitívne prísť.