Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

diocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
halienka
9. júl 2011

@diocka 😀 super 😀
možno by @manof aj s pomocou ostatných potom vedel vypracovať krátke a rázne odpovede na tieto "hlášky" 😅 dobrá rada by to bola pre tých čo sa chystajú pediatrovi oznámiť že nemienia očkovať...veď určite sa s minimálne jednou tou hláškou u pediatra stretnú 😉 🙂

prevenar
9. júl 2011

@diocka tuto som na vlastnej kozi nezazil, ale tie 4 co spominam ano :D

denduska
9. júl 2011

@prevenar
@diocka
@halienka ja mam este jednu - "ak nezaockujete v termine, budete si to potom platit sami" (s cim suvisi aj "ked vase dieta ochorie na danu chorobu, budete liecbu platit sami")

halienka
9. júl 2011

@denduska to je tiež dobré 😀 to je taká rana zo zúfalstva 😀

evca35
9. júl 2011

@manof a tie mamičky dávajú očkovať svoje deti?

prevenar
9. júl 2011

@denduska lol ,, tak to je uz pruser :D take nieco by mi ani vo sne nenapadlo 😀

manof
9. júl 2011

@evca35
Detaily nepoznám, každopádne nie sme naďalej v kontakte.
Avšak jedna z nich povedala otvorene, že Prevenar nedá, lebo bola pri tom, ako sa okolo Prevenaru robila debilizačná kampaň v roku 2008 a krátko predtým, takže jej je úplne jasné, že v prípade očkovania proti pneumokokom ide len a len o biznis a o nič iné nie.

manof
10. júl 2011

@halienka
@prevenar
@denduska
@diocka

Vypracoval som k tomu FAQ:
http://www.slobodavockovani.sk/otazky-a-odpoved...

Ak vám tam niečo chýba, dajte vedieť.

prevenar
10. júl 2011

@manof hehe, pekne 🙂 vsetkych si nas zas schoval 😉

je to super, mozno by bolo dobre doplnit do 8) nejaky dalsi argument. napr. : ze ked preplati poistovna chemoterapiu pluc fajciarovi , operaciu vodicovi ktory siel rychlo.. co su daleko horsie pripady, lebo tu existuje priama suvislost priciny a nasledku. kdezto z neockovania nevyplyva choroba ako priamy nasledok tohto konania. chorobu dostane aj ten kto je ockovany..

prevenar
10. júl 2011

@manof este jedna vec mi nie je jasna a trochu sa mi nezda. 3) ..ako moze byt problem neockovanie pri ceste do usa ? ja som do usa cestoval vela krat, jedine co sa deje ,ze v lietadle vyplnis papier, ze prehlasujes, ze nie si terorista, ze necestujes do usa za ucelom sirit nakazlive choroby a pod. (lol) . tvoja zdravotna karta ani dalsie zdravotne zaznami nie su sucastou ziadneho viza. jedine kde sa o to zacnu zaujimat ,je ak tam niekto chce studovat na strednej/vysokej skole. tam neockovanie moze byt dovodom nepriatia (nutia ludi dat sa zaockovat) ..ale to s cestovanim ako takym nema nic spolocne. ako si to myslel ?

denduska
10. júl 2011

@prevenar do USA to treba len v tom pripade ako pises..studium, praca, staz atd..a tusim aj "rekreacia" ak trva dlhsie nez uznaju za vhodne. Ale mm mi vravel ze im nejde o to ze ich tam nakazis ale keby si tam ochorel aby ta nemuseli za ich prachy liecit..lebo poistovna preplaca tusim mnozstvo potrebnych nakladov ake je v domovskej krajine..a to je u nas zatial stale nizsie nez tam 😅

prevenar
10. júl 2011

@denduska nie. pri ziskavani pracovnych ani inych viz nikto od teba nechce zverejnovanie udajov z tvojej zdravotnej karty.nie som si isty,ci take nieco moze legalne ziadat od teba amestnavatel. teoreticky moze pozadovat zdravotne poistenie , ktoreho sucastou je jednoducha zdravotna prehliadka . popripade viem si predstavit ,ze problemi by mohli nastat v statnej sprave. ja som pracoval v niekolkych sukromnych firmach 2 male 1 velka a nikoho nic podobne nezaujimalo. pri dovolenke preukazujes len to ,ze "na nu mas" a ze kde budes byvat . neviem si predstavit ,ze by sa legalne dal zistovat tvoj zdravotny stav ... dostanes cas kolko tam mozes byt a v ramci toho casu sa o teba nikto nestara ,,do konca ani po tom , len po odchode by uz dalsi navrat nemusel byt mozny 🙂
ale to nie je pointa mojho prispevku 🙂 ja sa len snazim uzrejmit 3 bod ktory je podla mna nepravdivy v kontexte ako je napisany. (podla mna)

citujem:
"3. Môžem s neočkovaným dieťaťom vycestovať do zahraničia?

V zásade áno, prinajmenšom v rámci Európskej únie a bežných dovolenkových krajín by to nemal byť žiadny problém.

Problém môže nastať pri ceste do USA,Saudskej Arábie ... "

ja tvrdim,ze v tomto kontexte to neplati , lebo podla mna mozem do USA cestovat uplne bez problemov aj bez ockovania , kedze neexistuje ziaden mechamizmus ako by bolo mozne pri vstupe do USA overit osobne zdravotne zaznami z inej krajiny. ludia mozu nadobudnut dojem ,ze budu mat problemi so samotnym vycestovanim. to ,ze budu mat problemi v pripade studia na skole je uz samozrejme o niecom inom, nie kazdy kto cestuje do USA tam musi nutne aj studovat. (praca, dovolenka, navsteva u rodiny atd) o toto mi islo 🙂

denduska
10. júl 2011

@prevenar tak asi je to rozdiel aj od zamestnania k zamestnaniu. moj muz tam bol na stazi v nemocnici a chceli potvrdenie kopy ockovani a ovcie kiahne z labaku vysledky ze ma dost protilatok kedze na ne nebol ockovany ale ich prekonal..tusim aj meningokoky ale to ma ockovane...on ma asi vsetko okrem besnoty a HPV ockovane 😅 ale vtedy este bolo treba riadne viza..teraz je mozno situacia ina aj v tomto smere.

prevenar
10. júl 2011

@denduska no jasne v tom je urcite rozdiel hlavne statny/sukromny a praca v zdravotnictve/bezna praca v kancelarii. vsetky tie problemi mal koli praci v zdravotnictve a nie koli cestovaniu samotnemu. ja som mal tiez riadne viza , dokonca niekolko druhov a zaznami o ockovani nikdy neboli sucastou vybavovania.

denisocka
10. júl 2011

@denduska tu besnotu ešte chapem,ale prečo nema HPV ? sak co ak chyti rakovinu penisu? 😀

denduska
10. júl 2011

@denisocka sak by videl potom..ted uz by nic nevidel 😀

tean
10. júl 2011

predcasne narodenym detom sa niekedy dava vnutrozilova vyziva.
Viete mi dat niekto link na zlozenie tejto vyzivy ?

sirinka
10. júl 2011

@tean no neviem, ci na toto existuje jednoznacna odpoved, lebo podla mna sa pouzivaju klasicke nfuzky, fyziologicky roztok a pod. a do toho sa podla potreby a stavu pridavaju dalsie lieciva....si myslim...

denduska
10. júl 2011

@tean tak ako pise @sirinka podla toho co tym presne myslis...klasicku infuziu alebo specialnu parenteralnu vyzivu a to je kopa druhov s roznym zlozenim... 😒 ale malo by to byt uvedene na prepustacej sprave z novorodeneckeho.

manof
10. júl 2011

@prevenar
Zmenil som to na
"Problém môže nastať pri ceste do Saudskej Arábie (obzvlášť pri púti do Mekky) a do niekoľkých ďalších - na naše pomery značne exotických - krajín, ako aj pri štúdijnom pobyte v USA."

Môže byť?

manof
10. júl 2011

Čistá provokácia:

* * * * * * *

Prečo neexistujú dvojito zaslepené štúdie vakcín?

Dvojito zaslepená štúdia lieku je tou najobjektívnejšou formou overenia si jeho účinku, nežiaducich reakcií a znášanlivosti. O čo ide? Princíp skúšania nových liekov musí vylúčiť vedomé, či nevedomé ovplyvnenie výsledku testov. Je pochopiteľné a je v prirodzenej povahe človeka, že ak niečo nové objaví, bude význam tohto objavu preceňovať. Bude mu „fandiť“ a dúfať, že výsledky budú čo najlepšie. Ak by sa liek bez overovania použil ihneď v praxi, prirodzene by boli všetky úspechy jeho použitia vyzdvihované a naopak, neúspechy, či komplikácie by zostali bez komentára, alebo sa (v horšom prípade) „zamietli pod koberec“. Preto sa pri koncovom výskume účinku lieku používajú dvojito zaslepené štúdie.

Prvým „zaslepením“ na testovanom súbore pacientov je ich náhodné rozdelenie – napríklad: narodení v párny deň liek dostanú, narodení v nepárny deň dostanú placebo (liek nedostanú).

Druhým „zaslepením“ je použitie placeba (neúčinnej tabletky, injekcie – ktorá je na nerozpoznanie od lieku) a úzky okruh výskumníkov vie, kto placebo dostáva. Placebo totiž často pozitívne ovplyvní pocity pacienta, jeho ťažkosti a môže mať účinky lieku. Pri konečnom porovnaní účinku v oboch skupinách sa môže zistiť, že efekt lieku je rovnaký ako placeba – teda liek je nanič.

Vakcína v pravom zmysle slova nie je liek. Používa sa u zdravých ľudí a kritériom jej účinku je pokles výskytu ochorení (úmrtí), proti ktorým má chrániť. Môžeme porovnávať (a to sa robí) výskyt danej choroby v populácii pred a po zavedení očkovania danou vakcínou. Môžeme zaočkovať určitú skupinu (kohortu) detí na určitom území a porovnať výskyt danej choroby voči skupine neočkovanej. Dokonca – po súhlase oboch výrobcov – je možné urobiť tzv. face to face (tvárou v tvár) štúdiu, porovnávajúcu účinky dvoch podobných vakcín navzájom. To sa robí tiež. Bolo by však neetické, ak by sme zaťažovali zdravých ľudí – dokonca deti – pichaním neúčinného placeba s cieľom porovnať k nemu účinok testovanej vakcíny. Čo je však závažnejšie, deti v placebovej skupine (neočkovaných jedincov) by sme vedome vystavili nielen teoretickému ale aj reálnemu riziku možnosti ochorieť na infekčnú chorobu niekedy v budúcnosti, oproti deťom v druhej skupine, ktoré by boli očkovaním chránené. Lekári, ktorí by realizovali takú štúdiu, by sami nemohli vedieť, rovnako ani rodičia detí, ktoré z tých detí ostali neočkované a nechránené, teda dobrovoľne v záujme vedy vystavené možnosti vzniku infekčného ochorenia niekedy neskôr.

Testovanie vakcín sa deje na obrovských súboroch – celých štátoch a porovnáva sa imunogenicita (tzn. stav odpovede imunitného systému v krvných parametroch), reaktogenita (výskyt nežiaducich reakcií), zmeny v epidemiológii danej choroby v priestore (území, krajine, svete) a v čase (ako dlho ochrana pretrváva). To dáva dostatok informácií k zodpovedným odporúčaniam miestnym, aj svetovým. Dvojito zaslepené štúdie nemajú vo vakcinológii miesto.

* * * * * * *

Zdroj:
http://www.sprievodcaockovanim.sk/caste-otazky-...

pifina
10. júl 2011

@manof kokso, nemam slov 😝

prevenar
10. júl 2011

@manof jo 🙂 pri studijnom pobyte je to urcite problem. ktory radi vyriesia dodatocnym zaockovanim :P

manof
10. júl 2011

21 důvodů, proč se nedat očkovat:
1. časť (1. - 5.): http://www.slobodavockovani.sk/news/a21-duvodu-...
2. časť (6. - 11.): http://www.slobodavockovani.sk/news/a21-duvodu-...
3. časť (12. - 16.): http://www.slobodavockovani.sk/news/a21-duvodu-...

prevenar
10. júl 2011

@manof pockajte ,, musim ist na WC ..treba mi vracat ^^

denduska
10. júl 2011

najlepsie je ze sa tam priznali..ze sme vsetci pokusne kraliky! "testovanie vakcin sa deje na obrovskych suboroch - celych statoch" ze som nikde nepodpisovala ze suhlasim so zaradenim do studie????

halienka
10. júl 2011

@manof tak toto je teda riadne zvrátená etika 😝 aby nezaťažovali deti placebom 😕 , radšej ich zaťažia množstvom vakcín v skorom veku aj keď nikto nemá šajnu, čo to s ich organizmom urobí - ale šak ono sa to časom ukáže, veď to je vlastne tá štúdia 😠 no to je skutočne choré ☹

kaja73
10. júl 2011

tak je neviem, ale testovat dvojito zaslepenou studiou na chorych je eticke a na zdravych už nie? 😕 A je eticke davat dostatočne neotestovane vakciny povinne zdravim detom? 😠 Inak by ma zaujimalo ako sa testuju ine lieky pre male deti a babatka-robia sa na ne dvojito zaslepene studie? Ved ked sa robia-je to tiež neeticke-na chorom babatku niečo testovat a ked sa nerobia je to zas neeticke davat neotestovane lieky chorym babatkam.Takže vyklad etiky si možeme v tomto pripade spravit taky aky nam vyhovuje. 😠 😠 😠 a na vakciny asi niekomu veeelmi vyhovuje taky vyklad etiky aky dali nasi "odbornici"a tiež sa mi "paci", ze je neeticke davat placebo zdravim detom,ale sračku plnu chemie je už eticke davat zdravim detom a robit z nich chronicky chore deti.

kaja73
10. júl 2011

faktom je tiež to, že ofice priznali, že vakciny nie su testovane najobjetivnejsou formou overovania nežiaducich reakcii a znasanlivosti-nech je už dovod akykolvek- tento fakt je ten najpodstatnejsi a mal by byt ako zdvihnuty prst pre vsetkych rodičov,ktorym na svojich detoch zaleži.A ked sa aj tak rozhodnu očkovat,tak nech očkuju,ale koho tento fakt vystraši,tak nech ma pravo ockovanie odmietnut.Ved tie ine lieky tak prisne testovane dvojitou zaslep. studiou,nemusi nik brat povinne a su lepsie otestovane ako povinne vakciny.