Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

ivamera
31. aug 2010

@maggie2
reagujem na príspevok zo včera 12:42
Nie mala som na mysli zákon 576/2004- konkrétne jeho prílohu (zrejme nie je vhodné hovoriť o tabuľke- i ked mi to príde tak kategoricky potriedené ako v tabuľke 😅 ).
čiže keby to v prílohe bolo zatriedené nejak takto(len pre ilustráciu):
Z 28.0 nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z 28.0.1 nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z.28.0.2 nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta i iných dôvodov....atd
tak by som brala, že ok. je to podradené pod kontraindikácie, lenže nie je.

Stav je však taký že nevykonanie očkovania pre kontraindikácie má vlastný kód a nevykonanie očkovania pre odmietnutie pacietna z najrozmanitejších príčin má vlastný iný kód. Tak zrejme to zákonodarca nepovažoval za jedno a to isté, ale naopak za dva rôzne úkony (neúkony). Skôr sa domnievam, že zo strany zákonodarcu, ide o priradenie kódu v prípade odmietnutia očkovania ako určité zdôvodnenie - prečo sa neočkovalo.

ivamera
31. aug 2010

@maggie2
a btw- včera som písala do IP niečo pred polnocou- lenže v tomto počasí mi haproval signál- tak zrejme to neodoslalo.
skúsim znova 😉

angel78
31. aug 2010

aaaa este mam jednu otazocku, 😒 moze sa stat, ze ked odmietnem ockovanie, ze mi vezmu dieta za zanedbanie starostlivosti??? alebo nieco podobne? dik moc.. 🙂 ak sa to tu uz preberalo, prepacte, ale dvoch drobcoch nejako nestiham tu vsetko citat aj ked je to straasne zaujimave a urcite to casom dozeniem.. 😀

manof
31. aug 2010

@tin007
OK. Tak ak sa do 3 týždňov nenájde nikto, kto by to odviezol do BA, tak v stredu 22.IX.2010 (o tri týždne) Ti to donesiem ja osobne. Napíš mi, prosím, adresu a telefón do IP.

manof
31. aug 2010

@ivamera
Ten číselník (tabuľka) nie je výmyslom našich zákonodarcov, oni do toho vôbec nijak nezasahovali (len sa to preložilo z angličtiny). Je to medzinárodný číselník, ktorý nijak nemá do činenia so slovenskou právnou úpravou tzv. "povinného" očkovania. Viď napr. tu: http://thcc.or.th/ICD-10TM/gz20.htm

Je to teda vyčerpávajúci číselník diagnóz, v ktorom je všetko možné, nijak z neho nevyplýva nič ohľadom nášho povinného očkovania.

manof
31. aug 2010

@angel78
Nie, nemôže sa to stať. Asi si nečítala poriadne ten môj elaborát. Viď bod 8:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-na-ru...

Takže ak Ťa niekto niečím takým straší, môžeš mu oplieskať o hlavu Ústavu SR, čl. 41, ods. 4, ako aj spomínaný zákon o rodine č. 36/2005 Z.z. (bližšie rozoberám v bode 8 odkazovaného článku).

angel78
31. aug 2010

@manof dakujem..

szkatka
31. aug 2010

Ahoj všem
Sice tady nechodím,ale jen pro informaci všem (odpůrcům i přivrženců) zde dávám jeden odkaz,který mě docela šokoval.
Trvá to hodinu,takže jestli si uděláte čas a zkouknete to..? Je to celé o očkování,proč se začalo a ve finále je tam řečeno o výrobě a následně spojitosti s nemocemi,které by nás ani nenapadlo s tím spojovat.Takže já mám jasno...kdyby to šlo,tak malou nenaočkuju.Jenže...naše ůstava na jedné straně požaduje souhlas rodičů se všema úkonama a na druhou stranu,pokud nenaočkujeme,tak jsou za to sankce od hygienikú a to opakovaně pokud vás prostě nedonutí.
Zde je ten odkaz a je tam vysvětleno naprosto vše.
http://www.blip.tv/file/2224472?filename=Durino...
Děti mají nevýhodu,že nemohou říct svůj názor a náš systém na to hřeší.

manof
31. aug 2010

@szkatka
Ale však v Česku sa už za neočkovanie nepokutuje.

szkatka
31. aug 2010

@manof Prosím tě...jelikož po shlédnutí té besedy o očkování jsme byli s přítelem natolik šokovaní a rádi bychom očkování odmítly ,tak nemáš podobné odvolání nebo informace o tom i v Česku?

szkatka
31. aug 2010

@manof a můžeš mě o tom více informovat prosím? Já totiž hledám na netu informace o tom a stále mi to všude vyhledává povinné očkování a podobně a také že jsou za to pokuty.

manof
31. aug 2010

@szkatka
Bolo to snáď vo všetkých významných denníkoch. Tu máš prehľad (nenárokuje si na úplnosť):
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/v-cesku-b...

manof
31. aug 2010

@szkatka
No ja tomu rozumiem tak, že len napíšeš a podpíšeš jednoduché odmietnutie očkovania a tým to končí.

szkatka
31. aug 2010

@manof Jůj,tak já jsem asi sto let za opicema,ale toto fakt nevím.Takže jsem si to teď pročetla.Díky za odkazy.Ale dle toho i když mě nebudou pokutovat,tak můžou mě hnát k soudu viď?

vodicka75
31. aug 2010

Ako som sem nakukla, spominali ste kontraindikacie a kody Z28.1..., len tolko, ze kontraindikacie maju iny kod Z28.0

Z28 Nevykonaná imunizácia
Z28.0 Nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z28.1 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2 Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8 Nevykonané očkovanie pre iné bližšie určené dôvody
Z28.9 Nevykonané očkovanie pre bližšie neurčený dôvod

Inak, zaujimave kody, neviem ale kedy sa vobec pouzivaju...?
Z23 Potreba imunizácie proti jednotlivým bakteriálnym chorobám
Z23.0 Potreba imunizácie proti cholere
Z23.1 Potreba imunuzácie proti týfusu - paratýfusu
Z23.2 Potreba imunizácie proti tuberkulóze (BCG)
Z23.3 Potreba imunizácie proti moru
Z23.4 Potreba imunizácie proti tularémii
Z23.5 Potreba imunizácie proti tetanu
Z23.6 Potreba imunizácie proti záškrtu
Z23.7 Potreba imunizácie proti divému kašľu
Z23.8 Potreba očkovania proti inej jednotlivej bakteriálnej chorobe

Z24 Potreba imunizácie proti určitým jednotlivým vírusovým chorobám
Z24.0 Potreba imunizácie proti poliomyelitíde
Z24.1 Potreba imunizácie proti vírusovému zápalu mozgu prenášanému článkonožcami
Z24.2 Potreba imunizácie proti besnote
Z24.3 Potreba imunizácie proti žltej zimnici
Z24.4 Potreba imunizácie proti osýpkam
Z24.5 Potreba imunizácie proti ružienke
Z24.6 Potreba imunizácie proti vírusovej hepatitíde

Z25 Potreba imunizácie proti iným jednotlivým vírusovým chorobám
Z25.0 Potreba imunizácie proti mumpsu
Z25.1 Potreba imunizácie proti chrípke
Z25.8 Potreba štepenia proti inej bližšie určenej jednotlivej vírusovej chorobe

Z26 Potreba imunizácie proti iným jednotlivým infekčným chorobám
Z26.0 Potreba imunizácie proti leišmanióze
Z26.8 Potreba štepenia proti inej bližšie určenej jednotlivej infekčnej chorobe
Z26.9 Potreba štepenia proti bližšie neurčenej infekčnej chorobe

Z27 Potreba imunizácie proti kombináciám infekčných chorôb
Z27.0 Potreba imunizácie proti cholere s týfusom - paratýfusom (cholera + TAB)
Z27.1 Potreba kombinovanej imunizácie proti záškrtu - tetanu - divému kašľu (DTP)
Z27.2 Potreba imunizácie proti záškrtu - tetanu - divému kašľu s týfusom - paratýfusom (DTP + TAB)
Z27.3 Potreba imunizácie proti záškrtu - tetanu - divému kašľu s poliomyelitídou (DTP + polio)
Z27.4 Potreba imunizácie proti osýpkam - zápalu príušníc - ružienke (MMR)
Z27.8 Potreba štepenia proti iným kombináciám infekčných chorôb
Z27.9 Potreba štepenia proti bližšie neurčeným kombináciám infekčných chorôb

vodicka75
31. aug 2010

@latvia, prosim ta, ako je to s tymto, co si napisala: "kazda vakcina ma svoj kod, ktory sa z ampulky odlepi a lekar si tuto nalepku nalepi do karty dietata". Plati to od ktoreho roku? Dcerka bola ockovana naposledy v r.2008 a ziadne nalepky z ampulky vakciny v karte nema, len uvedeny nazov vakciny (starsie ockovania v r. 2003, 2006), tieto starsie nemali ani len cislo sarze, pri ockovani v r.2008 bol uvedeny nazov vakciny, aj cislo, ale original nalepka z ampulky ziadna.

latvia
31. aug 2010

@vodicka75 zalovim v pamati..... ja som u svojej robila v rokoch 2005-2007

manof
31. aug 2010

@szkatka
Nie, nemôžu, lebo to nie je nijakým spôsobom stíhateľné. Tzn. nemôžu Ťa za neočkovanie nijak potrestať, ani pokutou, ani inak. To bude platiť až pokým nevymenujú povinné očkovania v zákone. Ale prinajmenšom niekoľko mesiacov sa tak zrejme nestane. A za pomerne nestabilnej pravicovej vlády je to dosť nepravdepodobné, že by niečo také pretlačili.

vodicka75
31. aug 2010

@vajlikova, mne to pripada, ze lekarka si uz vakcinu za predchadzajuci mesiac nechala poistovnou preplatit a zistila, ze ten limit akosi nestihla naplnit...? Ty si mozes osobne v zdravotnej poistovni zistit, ci na meno tvojej dcerky je evidovany ukon za ockovanie, vydaju ti takyto zoznam, ak on poziadas,...ak vysvetlis, ze to potrebujes zistit hned, tak ti to vystavia.

vodicka75
31. aug 2010

Na tej stranke ferovanemocnice je uvedene:

Jaká sankce hrozí rodičům v případě, že dítě jejich rozhodnutím nepodstoupilo žádné z povinných očkování?

Nepodrobení dítěte očkování, pokud není známa kontraindikace NEBO DÍTĚ NENÍ PROTI NÁKAZE IMUNNÍ, je chápáno jako přestupek na úseku zdravotnictví. Tento přestupek je definován jako „nesplnění povinnosti stanovené nebo uložené k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění“ a projednává jej příslušná hygienická stanice.

Tak ma napadla otazka, aku logiku ma vyrubenie pokuty (u nas v SR), ked nemozu vychadzat len z toho, ze ked presiel nejaky cas od posledneho ockovania, tak dieta povazuju za nie imunne...co ked je schodna cesta poziadat RUVZ o vysetrenie protilatok na to-ktore ochorenie, ktorymi dieta "akoze ohrozuje" spolocnost, myslim, ze podla spravneho poriadku musi statny organ vyjst v ustrety...to pre tych, ktori v minulosti ockovali a uz nechcu.

@vajlikova, ak mas zaujem o vstup do Iniciativy pre uvedomenie si rizik ockovania, budes mat pristup aj do sukromnej diskusnej skupiny, kontakt: http://rizikaockovania.sk/kontakt.html

vajlikova
31. aug 2010

@vodicka75 lekárka si nechala túto vakcínu preplatiť poisťovňou už 22.júna. Minulý týždeň vo štvrtok sme boli objednané na riadny termín ako 11 mes. Dneska som volala revíznemu lekárovi do poisťovne, a ten mi potvrdil, že je to neštandardný postup, keď lekár takmer 3 mesiace pred očkovaním si nechá preplatiť vakcínu, ktorá ešte nie je aplikovaná. No a v našom prípade je to zvlášť obdivuhodné, že naša doktorka mala odvahu vôbec o nejakom očkovaní rozmýšlať..

maggie2
31. aug 2010

@ivamera aha už viem čo myslíš. Nazdávaš sa že tým pádom je pojem kontraindikácia jasný. Stále nie, pretože potom to môžu byť ešte stále všetky zostávajúce príčiny vylučujúce podanie, ktoré nie sú obsiahnuté vo zvyšných bodoch. A napokon najdôležitejšie a snáď už i to, že by sme sa mohli pohnúť ďalej od filozofovania a definovania pojmov, priestupku sa dopúšťa len ten, citujem Zákon: "kto na úseku verejného zdravotníctva sa bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadoch nepodrobí očkovaniu " koniec cit. atď to pokračuje.

Takže vážení, tu to máme čierne na bielom, definícia je snáď jasná: zákon pripúšťa nielen zdravotné dôvody (zdravotné príčiny vylučujúce podanie vakcíny) ale i iné lekárom zdôvodnené prípady (iné príčiny vylučujúce podanie vakcíny). Ak by malo ísť len zákonodarcovi čisto len o zdravotné kontraindikácie, predsa by nepripúšťal okrem zdravotných príčin i iné príčiny. A tie zdôvodní lekár - tabuľky na to má - celú škálu Z. 28 😉

petot
31. aug 2010

@vanish1: Gratulujem, bojovala si statočne!

vodicka75
31. aug 2010

@vajlikova, to preplacanie vakcin vopred je naozaj cudne, v nejakej diskusii k teme ockovanie niekto spominal, ze ockovanie u lekarov v Nemecku tvori prijem 1/3, neviem, ako je to u nas, ale posobi to tak, ze cakaju na tie peniaze ako kura na sopel 😀 😒

vodicka75
31. aug 2010

@maggie2, tie ine lekarom zdovodnene pripady moze byt napr. pritomnost protilatok (podla tej teorie o imunizacii je clovek akoze imunny...), ale taketo vysetrenie nad limity si lekar nevezme na vlastne naklady, poistovna mu to nepreplati ako vykon (je to nadstandard, mozno si to moze hradit rodic, hm, to by ma zaujimalo, kde je dobre laboratorium, ktore robi odbery na cash...?), mozno to urobia svojim znamym a ked su protilatky ok, maju dovod pre RUVZ a nedostanu pokutu.

vajlikova
31. aug 2010

Chcela by som sa Vás opýtať ľudia, či sa dá zistiť prítomnosť jedov v mozgu dieťaťa

prsky
31. aug 2010

ze aka reklama na mna vyskocila na fejsbuku http://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-o...

blovitc120
31. aug 2010

@prsky no fuj, keby to vyskocilo mne, asi ozvraciam monitor 😝

blovitc120
31. aug 2010

vajlikova, to by zaujimalo aj mna