Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kaja73
20. nov 2010

@jonas17 No ,ja som praveže počula a preto si to aj chcem overit,že tie očkovania maju trvacnst 10-15 rokov a teda v mojom veku už určite nie.A ja ani moj manžel sme nič neprekonali a vraj len vtedy je celoživotna imunita.Preto si to chcem overit,pretože ked je to tak, je cela očkovanie deti fakt len cirkus a praveže my dospely sme potom ohrozeni,pretože to čo sme si mali vyležat v detstve ame si odložili na ovela nevhodnejši čas.

kaja73
20. nov 2010

@sorciera24 ja som asi od teba staršia a na ružienku som pokial viem bola očkovana 😕 osypky podla mojej mamy tiež a mums neviem.

sorciera24
20. nov 2010

@kaja73 tak niekde nastala chyba....lebo viem, ze ruzienka a mumps sa neockovali....preto som ruzienku ako malinka mala, mups mal zas moj muz a kopa znamych, ja nie....osypky viem, ze sa uz ockovali,ale napr. moji rodicia roc. 1961 osypky prekonali, cize vtedy este nie....myslim, ze @petot by ti tu vedel hodit presne roky, od kedy sa tieto choroby ockuju...

kaja73
20. nov 2010

@sorciera24 pamatam si ,že raz v škole nas prišli očkovat a očkovali len baby,vraj je to len pre nas nebezpečne.Z toho mi teraz vychadza ta ružienka.Ale iste to neviem.

jonas17
20. nov 2010

@sorciera24 ale ved to si myslím, že už ako dospelej by ti nemal hroziť,nie? sme my ale panie doktorky,že? 😀 kedže je to detská choroba...ale napríklad aj mrle detské môžu mať aj dospelí 😀 tak ja už teda fakt neviem, ako to je 😀

kaja73
20. nov 2010

@manof
@petot Prosim skuste mi odpovedat na moj dotaz zo str 573 14h 04 min.dakujem.Už sa tu riadne motame. 😀

sorciera24
20. nov 2010

@kaja73 no, mozno doockovali tie, ktore tu ruzienku ako male neprekonali, ja som ju prekonala, takze mna isto nie 😀 ale o mumpse som si ista, ze proti tomu nas neockovali

@jonas17 😀 no teoretis aj ovcie kiahne su detska choroba a dostavaju ju aj bezne dospeli, ktori ich v detstve neprekonali....hold.. 😉

heeej, chlapi...manof,petot...kde ste....od kedy sa teda co ockuje? 😉

manof
20. nov 2010

@jonas17
Ide len o to, či chceš, aby Ti začala premlčacia lehota plynúť skôr, alebo sa spoľahneš na šťastie s tým, že nejakú premlčaciu lehotu nebudeš potrebovať.

Každopádne v nijakej z našich susedných krajín nebol tento ani minulý rok zaznamenaný nijaký prípad detskej obrny. Endemickými krajinami sú len Pakistan, Afganistan, India a Nigéria. Ostatné krajiny, do ktorých bola detská obrna zavlečená z vyššie menovaných štyroch, to majú pod kontrolou - len pár prípadov bez epidémií. Jedinou výnimkou je asi Tadžikistan, kde po minulom roku bez detskej obrny mali tento rok vyše 400 prípadov.

Inak okrem endemických krajín a Tadžikistanu tento rok bola detská obrna ešte v Zaire (32 prípadov), Angole (26), Senegale (18), Rusku (14 - s poznámkou, že niektoré z týchto prípadov sú občania iných krajín), Čade (14), Nepál (6), Mauretánia (5), Mali (4), Turkmenistan (3), Niger (2), Libéria (2), Uganda (1), Kazachstan (1), Sierra Leone (1).
http://www.polioeradication.org/Dataandmonitori...

Podľa všetkého je však už aj v Tadžikistane po epidémii:
http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/...

Takže mi to pripadá také strašenie už skončenými epidémiami, podobne ako tie osýpky v Bulharsku v lete.

erikasadek
20. nov 2010

@manof mozno si pocul poprask tu fr kvoli lieku na cukrovku , ktory zabijal , roky sa to tvrdilo a nikto stym nic nerobil az teraz to uplne prasklo!!!!! a oficialne s ao tom vsade hovorilo noviny tv vsade!!!!!!!!!!!
a tak je to so vsetkym!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠 😠

manof
20. nov 2010

@eridani
No tak RÚVZ resp. ÚVZ SR je poverený spracovaním epidemiologickej agendy, takže z tohto titulu má určitý nárok na sprístupnenie osobných údajov. Ale to, čo sa chystá zanedlho (už o tom kolovali zdesené správy) - eHealth - sprístupní údaje pacientov z celého Slovenska prakticky komukoľvek, kto dostane prístup do centrálnej databázy. Takže to poslanie údajov od lekárky na RÚVZ bude ešte veľmi slabá káva oproti hentomu.

manof
20. nov 2010

@erikasadek
Myslíš Avandia od GlaxoSmithKline?

prsky
20. nov 2010

@sorciera24 vidis a ja som mala v detstve rubeolu a aj tak ma na nu preockovali 😕

blovitc120
20. nov 2010

@prsky asi "pre istotu". nechutné 😠 😠 😝

prsky
20. nov 2010

@blovitc120 asi, alebo proste ockovali podla predpisu a nepozrali do karty..uz nezistim ...ale pamatam si, ze to bola super choroba 🙂

petot
20. nov 2010

@kaja73 Uvažuješ správne. Dĺžka skutočnej odolnosti (ak vôbec) po vakcínach je v podstate neznáma. Na túto tému neexistujú jednoznačné vedecké štúdie, takže môžeme iba hádať. Dostupné dôkazy naznačujú, že prinajmenšom pri niektorých vakcínach (čierny kašeľ, hep.B, rubeola) to bude zrejme menej než 5 rokov.

To znamená, že predpokladaná ochrana dieťaťa postupne klesá (ak vôbec nejaká bola) a v priebehu povedzme 5 rokov je už taká nízka, že už ani teoreticky nie je chránené. Toto je zjednodušené a spriemerované, u každého sa to samozrejme vyvíja individuálne, nedá sa nakresliť čiara "potiaľto a dosť". Napríklad 28% detí už po 5 rokoch má nieže nízke, ale úplne nemerateľné protilátky proti čiernemu kašľu. (Odhliadnuc od toho, protilátky nezaručujú odolnosť.)

Toto je dôvod, prečo je očkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole vyslovene kontraproduktívne. Ak totiž funguje, tak znemožní dieťaťu prekonanie prirodzeného ochorenia v čase, kedy je mierne a poskytuje doživotnú imunitu. Do veku puberty dieťa vstupuje v každom prípade nechránené a môže tieto choroby dostať z omnoho horším priebehom než predtým. Preočkovanie v 11 rokoch na tom nič podstatné nezmení.

Je to ako bumerang, snažíme sa ho zahodiť a on sa vždy vráti. Akurát že nevieme kedy a môže nás tresnúť po hlave.

manof
20. nov 2010

@kaja73
Správny postreh. Očkovaním vyvolanú imunitu voči akejkoľvek chorobe nemá drvivá väčšina našich dospelých nad 30 rokov. Aj ÚVZ SR si sťažuje, že dospelí na očkovanie kašlú...

Prečo napriek tomu nie sú epidémie?
a) dané choroby už vymizli či takmer vymizli (detská obrna, záškrt, osýpky, príušnice, ružienka)
b) pravdepodobnosť schytania danej choroby je minimálna (tetanus, hepB)
c) v dospelosti dané choroby nehrozia, alebo majú ľahký priebeh (čierny kašeľ, HiB)
d) nakaziť sa danou chorobou je dosť ťažké (tuberkulóza)

kaja73
20. nov 2010

@petot Možem teda s takmer 100 percentnou istotu povedat,ža ja už nemam imuntu na mums,rubeolu,osypky,DI-TE-PER ani polio kedže mam už 37 rokov?

blovitc120
20. nov 2010

@kaja73 mohla by si si dať urobiť test na protilátky v labáku, ale zaplatiť by si si to musela sama...

manof
20. nov 2010

@petot
Vec je ešte horšia v tom ohľade, že aj pre očkovaných sú prirodzene nakazení svojho druhu posilňovacími dávkami (booster), lebo sa tým zvýši tvorba protilátok. Tým, že prípadov ubúda, ubúda aj posilňovačov imunity, takže s časom postupne slabne trvácnosť účinku prinajmenšom u MMR a ovčích kiahní. Aj keď tá vakcína môže vypadať úplne rovnako ako pred 15 rokmi, tak dnes jej účinok trvá menej, lebo očkovaním navodené protilátky sa neobnovujú kontaktom s prirodzene nakazenými ľuďmi, keďže takí už skoro nie sú. Na Slovensku konkrétne za posledný rok osýpky 0 prípadov, príušnice 3 prípady, ružienka 3 prípady. Ešte tých ovčích kiahní je ako-tak dosť, ale zďaleka nie na všetky deti, keď tak pozerám na graf, tak od oka už len menej než polovica detí dnes dostane ovčie kiahne.

manof
20. nov 2010

@kaja73
S takmer 100% istotou, ak si naposledy bola očkovaná v 13. roku života, tak v 37. už nemáš prakticky nijaké protilátky proti chorobám, ktoré si neprekonala prirodzene. Napr. čierny kašeľ možno máš za sebou a ani o tom nevieš. Ružienka tiež v mnohých prípadoch prebehne bez príznakov choroby. Takže preto možno proti niektorým chorobám protilátky máš. Ale ak si nijakú neprekonala normálnou cestou, tak buď nemáš už nijaké protilátky, alebo ak aj nejaké máš, tak to nie je dosť na to, aby to zabránilo ochoreniu.

Ale ako @petot správne poznamenal, ani dostatok protilátok ešte neznamená imunitu voči danej chorobe. Toto je len vedecky nepotvrdená hypotéza, či skôr dogma, lebo logika veci hovorí skôr v neprospech tejto myšlienky (že na imunitu stačí dostatok protilátok).

kaja73
20. nov 2010

@petot
@manof dakujem vam za odpovede.V podste ste mi potvrdili to,čo som si myslela. 🙂

manof
20. nov 2010

@kaja73
Celá očkovacia politika je padnutá na hlavu, a toto je len jedna z nezrovnalostí. Ono totiž v čase, keď bolo očkovanie proti osýpkam, príušniciam a ružienke zavádzané, väčšina dospelých mala tieto choroby za sebou, takže bola doživotne imúnna. Toto už prestáva platiť, ale očkovacia politika to nereflektuje, takže vo výsledku celá tá maškaráda s tzv. "kolektívnou imunitou" kríva na obe nohy, lebo nielenže ani plne očkované populácie nie sú chránené pred epidémiami, ale v skutočnosti väčšina dospelých už nemá očkovaním vytvorené protilátky proti ničomu, takže vlastne sme veľmi ďaleko od toho, že by bola dosiahnutá toľká percentáž (účinnej) zaočkovanosti, čo by stačila na (čoraz viac zvyšované) percento údajne potrebné pre dosiahnutie kolektívnej imunity.

petot
20. nov 2010

@kaja73 Táto úvaha má aj omnoho vážnejšie implikácie: väčšina populácie zjavne nie je chránená proti väčšine očkovaných ochorení, ktoré sa očkujú len v detstve. Vakcinátori však stále tvrdia, že ak je "chránených" menej než 95% populácie, vrátia sa epidémie.

Tak sa pýtam, kde sa tie epidémie podeli, keď počas celej histórie očkovania (od 50. rokov minulého storočia) bolo "chránených", aj to len čisto teoreticky, nanajvýš niekoľko málo % populácie?
Druhá otázka: ako mohli vakcíny, ktoré zasiahli prinajlepšom len jednotky % obyvateľstva, spôsobiť ústup ochorení (napr. čierneho kašľa)?

Pravda je taká, že ochorenia ustúpili úplne nezávisle od očkovania. Stačí sa pozrieť na štatistiky krajín, ktoré dlhodobo viedli záznamy chorobnosti a úmrtnosti: v čase, keď sa s veľkou slávou začali nasadzovať plošné očkovacie programy, už mali ochorenia svoj najväčší pokles dávno za sebou vďaka zlepšeniam životnej úrovne. Potom prišiel priemysel, medicína a zatrúbil na víťazstvo.

Vakcíny sa nasadzovali bez konečného vedeckého dôkazu skutočnej účinnosti, dlhodobých dopadov na zdravie, dĺžky ich reálneho účinku, a bez spoľahlivého vedeckého preskúmania dlhodobej bezpečnosti. Aby sa umlčali hlasy skeptikov, od detstva sa rozosievajú mýty, že vakcíny sú veľké blaho ľudstva, že spôsobili vykynoženie chorôb, že je potrebné zaočkovať všetkých (mýtus kolektívnej imunity) a že nežiaduce účinky sú zriedkavé a ľahké. Tieto mýty nie sú podložené serióznymi dôkazmi, a predsa im väčšina ľudí verí.

Kvalitne odvedená ideologická práca.

manof
20. nov 2010

@jonas17
@sorciera24

Správny postreh, choroby z MMR na Slovensku už prakticky nie sú. Za posledný rok osýpky 0,. príušnice 3, ružienka 3 prípady.

Očkovanie proti detským chorobám že je preto, lebo deti ich ťažšie znášajú? Väčšiu blbosť som už dlho nepočul. Presný opak je totiž pravdou. Počet komplikácií osýpok i príušníc je u dospelých mnohonásobne vyšší než u detí. Podobne u ružienky, ale nie až tak dramaticky.

petot
20. nov 2010

@jonas17 Kiahne sú výnimkou spomedzi "detských" ochorení v tom, že zriedkavo je možné dostať ich aj dvakrát. Ak ich dieťa prekoná vo veľmi ranom veku (povedzme menej než 1 rok), tak stúpa pravdepodobnosť, že je nevytvorí trvalú imunitu.

Okrem toho, vírus varicella zoster ani po prekonaní kiahní už nevymizne z tela ale ostáva spiaci (dormantný). V čase oslabenia organizmu sa môže prebrať, vymknúť spod kontroly a vyvolať ochorenie, ktoré sa už v dospelosti prejavuje ako pásový opar. Pre dospelých, ktorí už kedysi kiahne prekonali, je vhodné udržiavať kontakt s deťmi chorými na kiahne, pretože týmto udržujú v strehu svoj imunitný systém, čím zlepšujú svoju ochranu proti možnosti prepuknutia pásového oparu.

Preto už niektorí epidemiológovia bijú na poplach, že ak sa zavedie vakcína proti ovčím kiahňam celoplošne, tak ak sa jej podarí narušiť cirkuláciu prirodzeného vírusu medzi deťmi, môže to spôsobiť oslabenie odolnosti dospelých a epidémiu pásového oparu.

manof
20. nov 2010

@jonas17
Pozor! 11-ročný chlapec mohol mať mumps PRÁVE Z OČKOVANIA. Je to jeden z nežiadúcich účinkov uvedený v príbalovom letáku (ale pod názvom parotitída, aby to každý hneď nepochopil 🙂

petot
20. nov 2010

@kaja73 Určitou výnimkou medzi vakcínami je tetanus, ktorý je všeobecne uznávaný ako najtrvácnejšia vakcína, keďže ešte aj po 25 rokoch od očkovania je možné vyvolať tvorbu protilátok. Avšak protilátky z tetanovej vakcíny nemusia znamenať ochranu proti tetanu, pretože sú dokumentované prípady, kde ľudia, ktorí mali dokonca veľký nadbytok protilátok, aj tak dostali tetanus s ťažkým priebehom.

Prekonanie tetanu nezanecháva odolnosť, a je dosť možné, že ani ľuďom sa nepodarilo vakcínou preľstiť prírodu...

manof
20. nov 2010

@sorciera24
Odkedy sa čo očkuje:
http://www.ruvzmi.sk/index.php?option=com_conte...

Nakoľko viem, tak od toho 1984-ého sa očkovali 12-ročné dievčatá. Tzn. tie, čo mali v 1984 12 rokov, boli najstaršie očkované, tzn. ročník 1972 a mladšie sú očkované proti ružienke (ale len dievčatá).

manof
20. nov 2010

Nemá niekto skúsenosti s RÚVZ v Nitre?