Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

reisi
31. júl 2010

latvia pochopila som, ze si lekarka, necitala som tvoje prispevky, iba tento posledny...a aky mas nazor na ockovanie proti varicele, v case opuchnutia klbiku ( opuch trvalnepretrzite cca 8 tyzdnov), po vyluceni leukemii a rakoviny kosti s tym, ze ide zrejme o reaktivnu artritidu. Po zaockovani behom 14 dni sa zapalilo dalsich 16 klbikov? Toto ockovanie odporucala a velmi tlacila znama lekarka z NURCHU vraj najvacsia odbornicka na artritidu pre deticky do 18 rokov. Je mozne, ze v case ked presne nie je diagnostikovana diagnoza ale je zrejme, ze imunita nie je ok sa ockuje?
Po tych dvoch tyzdnoch ked sa organizmus dietata zblaznil sa hned urcila diagnoza polyartitida samozrejme tazky stupen.
Ja uz vobec nemam chut sa vyjadrovat k ockovaniam ale obcas mi neda...

petot
31. júl 2010

@latvia: Chápem, OK.

tean
31. júl 2010

@latvia
tvoje vysetrenie cez internet mi pripomina tento clanok
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-osudy/1...
hlavne reakcia lekara uplne dole je zaujimava. Bez testov vyvodil zavery.

deina
31. júl 2010

@reisi, to je dost zarazajuce. Mne napriklad reumatolog ockovania neodporuca vobec (kontretne som sa vtedy pytala na ockovanie proti chripke, povedal, ze je to len biznis) a ockovat v case, ked je imunita rozhodena, to je velky risk. 😨

reisi
31. júl 2010

deina, ja neviem kde som mala rozum pred tromi rokmi... preco sme sa tam nechali dotlacit (mesiac som odolavala), pritom tato vakcina sa este na Sk neockovala, zhanali sme si ju z Rakuska...mame vycitky cela rodina, velmi sme tym dcerke ublizili...ako velmi vie len ten kto ma tazky stupen artritidy a vie cim vsetkym si treba prejst...aby clovek vladal zit 😔 Mozno by aj mala artritidu ale nie s postihnutim tolkych klbov, ked jej ich bolo treba doslova denne niekolko-krat "lamat" ....
A este pred par mesiacmi nam bola tato Dr. K.....a schopna tvrdit, ze to nema spolu suvis, co nam uz potvrdilo zopar Dr. samozrejme nie na papier, lebo skoro kazdy pcha hlavu do poiesku . Dr. mimo Sk by nam ten papier zase kludne dali ale ja nemam kuska energie nahanat vietor do plachiet...Je mi z toho vsetkeho neskutocne blbo a vsetku silu, snahu, energiu a lasku davam len svojej dcere, nech jej ten dlh aspon nejako splatim 😔

tean
31. júl 2010

@latvia
a na zaver uz len tolko. Odkedy sa zaujimam o ne/ockovanie, som sa stretol s mnohymi postrehmi rodicov.
Ich dieta sa po ockovani zmenilo :
z mileho dievcatka sa stala drza slecna, ktora znenavidela svoje najoblubenejsie hracky natolko , ze im poutrhala koncatiny, zacala podrazdene reagovat na navstevy, dalsie dieta si po ockovani zacalo ublizovat - trhanie vlasov, drapanie tvare nechtami do krvi; dalsie dieta stratilo imunitu, dalsie .....
stretol som sa s roznymi prejavmi od vymyslu sveta. Rodicia pozorovali zlom po ockovani. Lekari samozrejme suvislosti popreli. Toto su veci, ktore nenajdes v ziadnej tabulke, ziadnych skriptach, hlavny hygienik ti to nepovie na skoleni.

tean
31. júl 2010

@reisi
toto si nemozes davat za vinu. Sme od detstva vedeni k uznavaniu autorit, dovere profesionalne vyskolenych ludi.
Bohuzial, tito odbornici niekedy nevedia co robia. A potom zial trpia deti.
reisi drzim ti palce, zelam mnoho energie v tomto boji a verim, ze ty to zvladnes 🙂

lott
31. júl 2010

@tean : naprosta pravda, moji zname se po ockovani z holcicky stal pres noc chlapecek, dokonce i Dr Muller uvadi ve sve studii z 11.7.2008 , ze muze po ockovani proti tetanu dojit k projevum hermafroditismu!

petot
1. aug 2010

@sonica, @lucula73: Tak tu máte čerstvú ukážku, kvôli čomu sa zakladala samostatná téma. Ani ja som tým nebol nadšený, ale chápem, že nemá každý trpezlivosť s provokatérmi a ignorantmi.

latvia
1. aug 2010

@reisi niesom odbornik na klby, a k ockovaniu sa nevyjadrujem ci je dobre, zle alebo akekolvek, kazdy ma na to iny nazor a ja to nikomu neberiem.

@tean krasne si to prekrutil na nieco o com som nepisala, ale zial, pochopil to zrejme len petot, ze moja reakcia sa netykala ockovania, ale toho, ze si vies sam diagnostikovat ochorenie, bez jedineho testu alebo bez toho aby si si pracital, co vobec dane ochorenie obnasa. hovorim o tvojej udajnej reume v detstve sposobenej ockovanim. ak ani tento prispevok nepochopis ako bol mysleny, tak ja sa uz nevyjadrim

njonja
1. aug 2010

Experti, chcela som sa vas spytat na nazor, co robit, ak je v mojom okoli epidemia cierneho kaslu, moje dieta 5 mesacne je uz zaockovane, chcem co najskor otehotniet, nemam protilatky na cierny kasel a odporucaju mi sa dat zaockovat, aby som chranila este nenarodene babatko.....

njonja
1. aug 2010

A tiez este - mozem sa dat ockovat hexavakcinou, pripadne vakcinou proti tetanu, ciernemu kaslu, ked kojim?

tean
1. aug 2010

@latvia
za reumu to oznacila lekarka ked som bol dieta. to som pisal predtym.

tean
1. aug 2010

@manof
clovece dal som do googla knihu "dr.randall neustaedter problemy s ockovanim" a naslo mi to tvoj osvetovy letak 🙂
A na tvojej stranke som sa docital, ze tato kniha je vypredana, takze aspon nemusim hladat dalej.
Bolo mi divne, ze som ju nikde nevedel zohnat.

sonica
1. aug 2010

chapem vas na jednu stranu, ze vas nebavi sa zaoberat takymito bezduchymi recami a roznymi napadaniami, ale zas vedzte ze velmi mozete pomoct ludom, ktori o to stoja a maju zaujem, nie je to prva ani posledna tema, kde som sa stretla s takymito provokaciami urazkami, ale ked sa dostatocne ignorovali, tak prestali a bol klud,
ja som si sem chodila pre postrehy a rada, pretoze, sice hlavou proti muru nepojdem, na to bohuzial nemam energiu, ale po reakciach na hexu, som mala a mam opravneny strach z ockovania na MMR 😖 nastastie dr. bez frflania nam termin odlozila a ja som za to rada, rada by som aby mala aspon nieco este pribrala, pretoze sa tych reakcii bojim, 😖 kazdopadne aj vdaka vam som prehodnotila nazor na rozne ockovania a som vam za to vdacna 😉
kazdopadne, ak to nie je problem, tak by som rada mala pristup teda to tej sukromnej temy aby som si mohla precitat nove poznatky, prist si pre radu a pod. 😉 dik

molka
1. aug 2010

@reisi je mi ľúto, čo sa vám stalo. Som rada, že si to sem napísala, pretože ja práve bojujem s hygienou, kvôli tomu, že nechcem dať mojim deťom očkovanie proti MMR. Bojím sa, aby im to náhodou nespustilo reumu, keďže majú na reumu genetickú predispozíciu. Možno by sa im nestalo nič, ale mám z tohto očkovania zlý pocit. A tento zlý pocit som nadobudla ešte v dobe, keď som bola presvedčená, že každé očkovanie je neškodné, takže ma nemôže nikto obviniť, že som sa nechala zmanipulovať touto témou. Všetky očkovania moje deti riadne dostali, ale keď sa blížilo MMR, zrazu som začala mať nejaký divný pocit a stále som musela nad týmto očkovaním premýšľať. Potom som objavila túto tému, overila som si zopár faktov a už som v tom mala jasno. Teraz som sa stala oficiálne nezodpovedný rodič len preto, že chcem svoje deti ochrániť pred oveľa horšími možnými následkami.

prsky
1. aug 2010

Ahojte, tiez by som najradsej nedala ockovat nic, ale nie som natolko empaticka. Mam vsak otazku, ci ste sa stretli s niekym, kto nedal svoje dieta ockovat a napriek tomu (zatial) nanho nebol zvolany "hon na carodejnice"? Brat mojej kamaratky nedal ockovat svoju dcerku ani proti TBC a ziadny urad mu doteraz nezaklopal na dvere (a to ma mala 2 roky)

lott
1. aug 2010

@prsky : asi ti to v SR moc nepomuze, ale moje sestrenice v CR nema taky oockovane nic, tedy krom TBC, tam se jim rozjelo neco v lymfatickych uzlinach, snad ten virus z vakciny je napadl, chodili i na punkce z tech uzlinek tahat hnis a ona potom uz na zadne ocko nechtela a nikdo ji pokutu nedal, jen to byla vysvetlit na hygiene, pry se k ni chovali slusne. Akorat resi, co se skolkou, tam ji malou vzit nechtej, prave proto, ze neni naockovana...

njonja
1. aug 2010

@prsky moja doktorka vravela, ze nerobia nic, pokial dieta neochorie na tu chorobu. Vraj chodia pravidelne do ambulancie z Uradu pre dohlad kontrolovat, ci su deti ockovane, ak nie spisu si udaje, najma poistovnu. Ta potom dostane nejaky pripis ci co a v pripade, ze dieta ochorie, hradi jeho rodic celu liecbu z vlastneho. Tak mi to bolo povedane.

prsky
1. aug 2010

@njonja v tomto clanku som citala uz davnejsie (nepamatam si ho uz poriadne a nechce sa mi to preluskavat teraz), ze hrozi pohovor na urade verejneho zdravotnictva a nejaka pokuta - http://ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-ocko... - ale myslim, ze to vypracoval nejaky pravnik na zaklade platnych predpisov, nie je to pisane zo skusenosti.

deina
2. aug 2010

@reisi, to si nevycitaj, ved ako si mohla vediet? A ak je to naozaj uznavana lekarka, nemala si dovod pochybovat o jej slovach (ved clovek by predpokladal, ze ako lekarka v NURCHu ma spustu skusenosti). Nedavno sa mi hlasila jedna mamicka do temy, ktora ma dcerku s rovnakym ochorenim, dam ti jej nick? Poslem ti IP. 😉 Mozno si budete vediet poradit.

Inac len tak diagnostikovat "reumu" nie je naozaj jednoduche, existuje strasne vela reumatologickych ochoreni, mne trvalo 7 rokov, kym som diagnozu dostala.

tin007
2. aug 2010

@njonja nemam informaciu o tom, zeby ochorenie na chorobu, proti ktorej je " povinne" ockovanie muselo byt hradene rodicmi, zakon nic take nehovori. skor je to take bububu, ktore tlacia lekarom do hlavy na roznych skoleniach. nasho pediatra prsviedcali, ze neockovanie by mal hlasit na socialku 😒

sabiatko
2. aug 2010

ahojte 🙂 tak dnes nas caka poradna u dokiny aj s planovanym ockovanim, ktore sme minule posunuli o dva tyzdne. akurat ze dnes jej budem muset povedat, ze ockovanie sa nekona. tak mi drzte palce, nech tam moc nerobi cirkus a nech to prebehne v pohode. nie som 100% presvedcena ani ockovat, ani neockovat, ale taky daky siesty zmysel mi vravi, ze radsej nie. dak dufam, ze maly na nic neochorie a ze nedostanem pokutu 😅

erikasadek
2. aug 2010

ahojte 🙂

sabiatko drzime palce... a 6 zmyslel .. pocuvaj jeho hlas.. 😉 lepsi radca je to .. 😉 vela krat 😉

no ja zase cakam po 3 krat josh vystaveny kiahniam.. tak cakam co bude.. jedno male v kociku v carrefure bolo tak zmrzacene a v plnom vysype .. tak dufam... 😵 ,ked uz to ani teraz nevyjde tak asi bude uz mat protilatky v sebe inak si to neviem vysvetlit... asi to bude mojim tehotenstvom ked som bola tehotna v 2 mesiaci som boal 2 tyzdne vystavena kiahnam..; zeby ????? 😅
je to mozne??

lucula73
2. aug 2010

@sabiatko si na tom presne tak isto ako ja...držím palce a som veľmi zvedavá......mňa to čaká o mesiac 😠

sabiatko
2. aug 2010

@erikasadek dakujem 🙂 dufam, ze sa to nebude niest v duchu aka som zla a nezodpovedna matka... ale sak vidim, co to s adamkom robi... chudatku vyrezavali z ramena ten humus, co mu spravila bcg vakcina, som sa na to ani pozerat nemohla. takze stacilo. viem, ze slovensko naupilo plnu zasobu lacnych vakcin z danska a potrebuju to minut, aby nedosli o prachy, ale mojmu malemu jedna vakcina stacila a hotovo, nebudem zasa v strese, co mu to sposobi.

@lucula73 a ty ides az za mesiac? to co bude za vakcinu v 8. mesiaci? hexa? no neboj, len si treba trvat na svojom, sak ja som predsa matka dietata a ja zanho zodpovedam. mne len vadi ten pristup, ze na teba kukaju jak na martana, ze nechces ockovat. asi si tym trocha narusim vztahy s adamkovou pediatricou, ale aspon nebudem musiet myslet na to, ci som mu prave neprivodila daku chorobu 😖

lucula73
2. aug 2010

@sabiatko moj malý nebol ešte hexa vakcínou očkovaný,dostal iba prevenar...to tiež neviem,či som spravila dobre.....
na hexa máme odklad od neurologičky /malý prekonal meningitídu po narodení/,kam ideme o mesiac na kontrolu,silne pochybujem,že nám ešte dá oddklad,lebo už pred mesiacom spomínala očkovanie,ale som ju uprosila,nech nám to ešte odloží,tak odložila o dva mesiace......a študujem tu,čo sa dá...a som rozhodnutá bez ohladu na to,čo povie neurologička,že ho nedám zaočkovať......tak budem musieť vysvetlovať pediatričke 😠

erikasadek
2. aug 2010

@luthien... 🙂
pre teba znova... a mozno niekomu inemu sa znova zapaci; tento clanok..

Fenomén potlačení horečky – biochemické a imunologické pozadí.

Všichni homeopaté se učí o potlačení symptomů. Potlačení je jev, kdy je nesprávnou léčbou organismu zabráněno manifestovat relativně povrchní symptom. Organismus pak ve snaze ustanovit novou homeostázu vytvoří symptom jiný a jinde a závažnější. Při homeopatické výuce ale není vysvětleno, jakým mechanismem k potlačení dochází. Je zřejmé, že u různých kaskád symptomů budou ve hře různé biochemické a imunologické mechanismy.
Ve svém článku se chci zaměřit na potlačení horečky při infekčních onemocněních a jeho důsledcích pro organismus.
Potlačování horečky i jen zvýšené teploty antipyretiky je rutinní praxí, nad kterou nepřemýšlejí pacienti, ale bohužel většinou ani jejich lékaři (kteří by měli). Během své praxe jako praktická lékařka jsem potkala stovky lidí, kteří do sebe hodili nějaký ten paralen už při prvních příznacích nemoci. Koneckonců je k tomu navádí reklama na jeden nejmenovaný lék „na chřipku“. Jednou je zamrazilo na zádech, dvakrát kýchli a už sahali po prášku.
Také jsem si všimla, že všichni pacienti - bez výjimky - s únavovým syndromem, ať již nasedajícím na bezprostředně prodělané virové onemocnění nebo vzniklým plíživěji, měli v anamnéze opakované potlačování horečky. Nikdy, opakuji, nikdy jsem neviděla postinfekční únavový syndrom („před měsícem jsem měl chřipku a nemůžu se z toho pořád dostat…“) u pacienta, který prodělal virózu nebo chřipku přirozeně, nesrážel teplotu, prostě si to protrpěl. Tito lidé byli obvykle do týdne fit. Kolegové mají jistě podobné zkušenosti.
Chci probrat děje, ke kterým dochází v těle, když jsou během akutní infekce použity léky na snížení horečky - paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylosalicylová. Něco z toho bude pro čtenáře lékaře opakováním, pro nelékaře doufám rozšířením jejich vědomostí, o které se mohou podělit se svými pacienty. Osvěta je velice důležitá, protože masáž reklamy je všudypřítomná a neustávající a lhostejnost nebo přímo ignorance běžných lékařů jí nahrává.
Téma je značně složité, dojde i na biochemii, proto pro přehlednost pojednám důsledky potlačení horečky z hlediska času.

Bezprostřední, akutní důsledky potlačení horečky při infekci
Je třeba si položit zásadní otázku, proč vlastně teplokrevní savci včetně člověka, kteří dokonale udržují tělesnou teplotu v úzkém rozmezí za prakticky jakýchkoli zevních podmínek, produkují při infekci horečku.
Horečka je základní, úhelný mechanismus obrany proti infekcím. Je fylogeneticky velmi stará a propracovaná. Při horečce se zrychluje metabolismus včetně detoxikační činnosti jater, zrychlují se aktivity buněk imunitního systému. To vše zhruba třikrát již při pouhých 38 stupních Celsia.
Jak dojde k tomu, že při infekci stoupne tělesná teplota a pak zase klesne? Znalost mechanismu vzniku horečky je velmi důležitá k pochopení, proč jsou antipyretika tak škodlivá.
Horečka vzniká v důsledku změny nastavení cílové tělesné teploty v mozkovém termoregulačním centru. Mozek se díky vyplavení tzv. mediátorů zánětu (prostaglandiny, interleukiny a jiné látky) do krve, která doteče do mozkového termoregulačního centra, dozví o tom, že někde na periferii, na mandlích, v dýchacích cestách, v močovém měchýři nebo na palci u nohy zuří zánět. Jinými slovy, zánět se projevuje v krvi a to je pro mozek signálem, že je třeba zvýšit teplotu.
Za přirozených okolností teprve tehdy, když je infekce zvládnuta a tyto látky se netvoří a neproudí s krví do mozku, termoregulační centrum sníží tělesnou teplotu.
Zde vstupují do hry antipyretika. Tyto látky, vyjmenované výše, účinkují tím, že blokují produkci mediátorů zánětu. Takže se netvoří prostaglandiny a další látky, nedostanou se do mozku a mozek je nesprávně informován a domnívá se, že infekce již byla zvládnuta a sníží teplotu na normální. Metabolismus a imunitní reakce se zpomalí v situaci, kdy je tělo zaplaveno viry nebo bakteriemi. U vážných infekcí může mít použití antipyretik dopad i na úmrtnost! Například během španělské chřipky v roce 1018 byla úmrtnost alopaticky léčených hospitalizovaných pacientů více než 25násobná ve srovnání s pacienty léčenými v homeopatických nemocnicích. Tento šokující rozdíl musí být připsán zejména dvěma faktorům. Za prvé alopatičtí pacienti neměli žádnou účinnou léčbu ve srovnání s homeopatickými pacienty, jen symptomatickou. Právě symptomatická léčba - potlačování horečky aspirinem - byla nejspíše hlavním důvodem tak vysoké úmrtnosti.
Dalším závažným příkladem je epidemie spalniček v Ghaně v roce 1968. V klinické studii všechny děti dostávaly sedativa, aspirin nebo paracetamol a antibiotika podle potřeby. Úmrtnost byla 35%. Lékaři si ale všimli, že děti, které přežily, byly obvykle ty, které měly při příjmu vyšší horečku, horší vyrážku a celkově výraznější symptomy, než ty děti, které posléze zemřely. Děti, které vypadaly méně nemocné, nakonec častěji dostaly zápal plic a zemřely. Proto lékaři v polovině epidemie přehodnotili svou léčbu a přestávali podávat sedativa a antipyretika, pouze antibiotika, antimalarika a transfúze, pokud byly indikovány. Z takto léčených dětí umíralo pouze 7% - to je pokles úmrtnosti na pětinu!!! Na tomto příkladu je nezneklidňující jedna věc. Kdyby to bylo antibiotikum, nebo jiný zázračný lék, který by dokázal takto snížit úmrtnost, byly by toho plné noviny a televize. Ale protože to bylo naopak nepodávání určitých léků a respektování biologických zákonitostí, mlčí se o tom.
Vysoká horečka je nutná k eliminaci virů a bakterií z těla. Potlačení horečky při akutní infekci v důsledku zeslabení imunitní odpovědi prodlužuje infekčnost pacienta, dobu trvání nemoci a dobu zotavení. Pamatuji si udivené pohledy pacientů, kteří brali paralen „aby byli brzy zdraví“ a já jim řekla, že si naopak nemoc prodloužili, že kdyby zůstali doma pár dní s teplotou, byli by za týden nebo dva v pořádku. Jak jim to nešlo do hlavy, vždyť přece v té reklamě se říká něco úplně jiného. Ta reklama ale nelže, natvrdo říká, že potlačuje symptomy chřipky a horečku. Bohužel si nikdo neuvědomí, co to doopravdy znamená.
Ještě jednou opakuji: při přirozeném průběhu nemoci mozek sníží teplotu, teprve když je infekce zvládnuta. Použití antipyretik dává mozku falešnou informaci o tom, že infekce pominula a následné snížení teploty oslabí organismus v situaci, kdy potřebuje být naopak posílen.

Střednědobé důsledky potlačení horečky při infekci – imunologické a biochemické
Výše popsaný imunologický mechanismus je v pozadí také komplikací infekčních nemocí, kdy byla prudká, generalizovaná reakce s horečkou potlačena a vznikl lokalizovaný, ale chroničtější zánět, například zánět mandlí, nosních dutin,středního ucha, průdušek, plic, ledvin, kloubů apod. Pokud k takovému typu zánětu dojde rychle, akutně, znamená to slabší konstituci pacienta. V dnešní době je ale často oslabena právě užitím antipyretik během horečky.
Vezměme také v úvahu, jaký typ lidí obvykle sahá po antipyretikech hned na začátku nemoci. Jsou to obvykle lidé, kteří si tzv. nemohou dovolit stonat, nepostradatelní v práci, orientovaní na výkon, nelibě nesoucí jakékoli známky slabosti svého těla. Mají problém si prostě lehnout na pár dní do postele a vypnout. Ignorují signály svého těla a snaží se je přehlušit léky. Bohužel ignorování vlastních potřeb není u nich omezeno jen na dobu nemoci, ale týká se i nedostatečné kvality stravy, nedostatku pohybu a pobytu v přírodě. Tito lidé vstupují do nemoci již předem oslabeni a pak to dorazí paralenem. Není divu, že končí v ordinacích lékařů s únavou táhnoucí se týdny i měsíce.
Potlačení horečky je často příčinou dlouhodobé únavy po nemoci, někdy přímo chronického únavového syndromu (CFS). Příčinou CFS není přítomnost EB viru nebo jiných infekčních agens v organismu, ty v něm byly dlouho předtím. Příčinou je oslabení imunity v důsledku nesprávného léčení akutní infekcí v kombinaci se špatnou stravou a stresem.
Jaký je mechanismus vzniku postinfekční únavy?
Jeden je specifický pro paracetamol. Bohužel právě paracetamol je v posledních letech velice oblíbené analgetikum a antipyretikum. Jeho oblíbenost vychází jednak z jeho vysoké účinnosti, jednak z faktu, že nepoškozuje zažívací trakt jako kyselina acetylosalicylová a ibuprofen. U dětí zcela vytlačil použití kyseliny acetylosalicylové, která způsobovala vzácné, ale smrtelné onemocnění ledvin a jater, tzv. Reyův syndrom.
Ale tyto „výhody“ jsou více než vyváženy nevýhodami. Jednou ze zásadních nevýhod paracetamolu je jeho toxicita pro játra. Jeho metabolizování probíhá třemi cestami, z nichž při jedné dochází k tvorbě toxického meziproduktu NAPQI (N-acetyl-p-benzo-quinon imin). Tato látka je hlavním původcem toxických účinků paracetamolu. NAPQI je produkován činností několika izoenzymů cytochromu P450. Gen pro cytochrom P450 je vysoce polymorfní, u různých jedinců dochází k velmi rozdílné produkci NAPQI. Lidé se dělí na "rychlé", "ultrarychlé" a "slabé" metabolizéry (produkující NAPQI), podle úrovně exprese izoenzymu CYP2D6. Rychlí a ultrarychlí metabolizéři paracetamolu produkují více NAPQI. Vzniká ho více také při požití vysokých dávek paracetamolu. V takových případech se saturuje detoxikační metabolická cesta a NAPQI se začne kumulovat v organismu.
Nyní se dostáváme k důležitému bodu, který osvětlí důvody protrahované únavy, nesoustředěnosti, poruch paměti, svalových bolestí a dalších symptomů únavového syndromu nasedajícího na chřipku nebo virózu „léčenou“ paracetamolem. Organismus se zbavuje NAPQI konjugací s glutathionem, což při vysokých hladinách NAPQI nebo nízkých hladinách glutathionu vede k vyčerpání zásob glutathionu. To v kombinaci s přímým poškozením buněk působením NAPQI vede k buněčném poškození a smrti.
Glutathion je základní, konečný a jediný recyklovatelný nitrobuněčný antioxidant. NAPQI škodí svým účinkem jako volný radikál. Glutathion se musí postarat nejen o NAPQI, ale končí u něj všechny volné radikály.
Je nutné si uvědomit, že pokud například vitamín C, A nebo E (notoricky známé antioxidanty) redukují molekulu volného radikálu, dělají to tak, že od ní převezmou nadbytečný elektron a samy se stanou volnými radikály! Musí proběhnou celá kaskáda, přehazování „horké brambory“, která končí u glutathionu, který jediný dokáže volné radikály definitivně zlikvidovat a recykluje ostatní antioxidanty. Pak je sám redukován a recyklován. Kromě toho je hlavní detoxikační molekulou, všechny jedy v našem těle se na něj „lepí“ a vyloučí se pak žlučí a stolicí z těla.
Glutathion je naprosto nezbytný pro imunitní funkce a kontrolu zánětu, chrání naše buňky a umožňuje správný chod energetického metabolismu.
Nevhodná strava, toxiny, léky, stres, trauma, stárnutí, infekce a radiace jeho zásoby vyčerpávají. Naše schopnost produkovat a udržet vysokou hladinu glutathionu je životně důležitá pro uzdravení se z prakticky všech nemocí i k jejich prevenci a udržení si optimálního zdraví a výkonnosti. Pokud jsme vystaveni příliš silnému oxidativnímu stresu nebo příliš mnoha toxinům (včetně léků), zásoby glutathionu se vyčerpají a to vede k nemoci. Nedokážeme se bránit proti volným radikálům, infekci nebo rakovině a nedokážeme se zbavit toxinů.
Dobrou zprávou je, že si naše tělo vyrábí svůj vlastní glutathion. Je to sloučenina ze tří aminokyselin - cysteinu, glycinu a glutaminu. Obsahuje síru ve formě sulfátových vazeb. Za normálních okolností je glutathion v těle recyklován – pokud není toxická zátěž příliš vysoká. A protože obvykle je, vysvětluje to, proč má tolik z nás problémy. Jsme opět u genů, které mají úlohu v metabolismu glutathionu, které jsou důležité pro produkci enzymů umožňujících tělu vytvářet a recyklovat glutathion. Mají spoustu názvů, jako např. GSTM1, GSTP1 aj. U některých lidí nefungují dostatečně. Lidstvo se totiž vyvíjelo dlouhou dobu předtím, než se v našem světě objevila spousta toxických chemikálií. Proto lidé dříve přežili jen se základní verzí genetického detoxikačního „softwaru“ v DNA. Víc jsme nepotřebovali.
Zjednodušeně řečeno: při akutním infekčním onemocnění, kdy stoupá množství volných radikálů v těle (s jejich pomocí mj. zabíjejí bílé krvinky vetřelce), vede požití paracetamolu k několika důsledkům. Zaprvé snížení horečky sníží efektivitu boje proti infekci a prodlužuje dobu, po kterou je tělo vystaveno působení infekčních agens a tedy prodlužuje dobu trvání nemoci - prokázáno klinickými studiemi!
Kromě toho paracetamol zatěžuje játra, která ho musí metabolizovat a při jeho metabolizování vzniká toxický meziprodukt NAPQI. Tento meziprodukt je neutralizován pomocí antioxidantu glutathionu. U některých lidí, kteří jsou geneticky vybaveni určitým typem cytochromu P450, dochází k vyšší produkci NAPQI a tedy vyšším nárokům na glutathion. Pokud je takový jedinec současně geneticky vybaven nedostatečně funkčním genem pro tvorbu glutathionu, nebo má jeho hladinu vyčerpánu i z jiných příčin (například stres, nekvalitní strava, jiné léky apod.), vytvoří se v jeho těle vysoká hladina NAPQI, která mj. poškodí mitochondrie.
Mitochondrie jsou elektrárnami buněk, v nich probíhá metabolismus, tj. spalování potravy za přítomnosti kyslíku. Jsou velmi citlivé na poškození zevními vlivy, zejména toxiny a volnými radikály. Nedostatečná funkce mitochondrií je hlavní příčinou chronické únavy po virózách a jiných nemocech, bolestí svalů, nesoustředění, deprese a jiných symptomů CFS. A hlavním škůdcem pro mitochondrie jsou právě volné radikály. Naše tělo má jen omezenou schopnost se nimi vypořádat, je konstruováno na život v čistém prostředí bez chemikálií, konzumaci přirozené, čisté stravy bez „éček“ , bílé mouky a cukru, na život, kdy je možno reagovat na stres přirozeným způsobem (uteč nebo bojuj). Pokud k přirozené zátěži při infekci přidáme chemické léky, je zaděláno na problém.
To je důvod protrahované únavy a oslabené imunity po viróze nebo chřipce „léčené“ paracetamolem. Vyčerpání antioxidantů a poškození mitochondrií, které vyrábějí energii.

Dlouhodobé důsledky potlačení horečky při infekci
Důsledky opakovaného potlačování horečky a zánětu sahají bohužel ještě mnohem dále než k protrahované únavě. Statistiky prokazují souvislost mezi výskytem horečnatých onemocnění v anamnéze a rizikem rakoviny. Čím více horeček, tím méně rakoviny a naopak. Opakované potlačování horečky vede k chronickému poškození imunitního systému, mitochondrií a ke zvýšení oxidativního stresu. Poškození DNA volnými radikály je považováno za jeden ze spouštěčů maligního bujení. Ke vzniku maligních buněk dochází v každém z nás neustále, ale funkční imunitní systém si s nimi poradí. Rakovina vznikne pouze v situaci, kdy imunitní systém neplní své funkce. A jsme opět u stresu, nekvalitní stravy, nedostatku vitamínů a dalších mikroživin, volných radikálů apod.

Možnosti léčby
Kromě homeopatie v akutních i chronických potížích lze poradit pár jednoduchých opatření. Některá z nich děláme vlastně instinktivně. Například při nemoci výrazně omezíme potravu. Už to hodně uleví mitochondriím.
Taky si lehneme do postele.
Dodáme si vitamín C, klidně několik gramů denně.
Jak zvýšíme tvorbu glutathionu? Ten potřebujeme při nemoci, i když se neládujeme paralenem, protože infekce sama o sobě je zátěž a zvyšuje množství volných radikálů v těle. Glutathion syntetizujeme z několika prekurzorů. Potřebujeme síru, kterou získáme z potravin bohatých na síru, jako je česnek, cibule a brukvovitá zelenina (brokolice, kapusta, zelí, květák...). Vhodné zdroje cysteinu jsou syrovátka, ricotta, cottage sýr, jogurt, červená paprika, česnek, cibule, pšeničné klíčky, oves, brokolice, růžičková kapusta. Glutamin získáme z masa, ryb, mléka, pšenice, zelí, červené řepy, fazolí, špenátu a petržele, je obsažen také v misu. Naše babičky věděly, proč vařily při nemoci česnečku nebo slepičí polévku … vylepšíme si ji navíc brokolicí a misem.
Dále potřebujeme kyselinu listovou, vitamíny B6 a B12, selen, vitamín E. Tyto látky jsou asi nejdůležitější pro vlastní produkci a recyklaci glutathionu.
N-acetyl cystein je substance obsažená např. v léku ACC, používaném při kašli. Ve světle informací o glutathionu nelze mít proti jeho užití při infekcích námitek, naopak. I když nemáme kašel, užití tohoto volně prodejného léku nám vylepší hladinu glutathionu a tedy i naši schopnost zvládnout volné radikály. Intravenózně se používá na léčbu otravy paracetamolem.

Shrnutí
Horečka je základní mechanismus obrany proti infekci. Mozek zvýší teplotu v situaci, kdy dostává z periferní krve prostřednictvím mediátorů zánětu informaci o přítomnosti infekce. Použití antipyretik (paracetamolu, kyseliny acetylosalicylové, ibuprofenu) zabrání tvorbě těchto látek a mozek dostane nesprávnou informaci o stavu boje proti infekci a sníží teplotu v situaci, kdy infekce ještě není zvládnuta, což oslabí imunitní reakce. Použití paracetamolu s sebou nese navíc další riziko. Při jeho metabolizování vzniká toxický meziprodukt, který se chová jako volný radikál. K jeho zneškodnění používá organismus glutathion, základní antioxidant. U geneticky disponovaných jedinců neprobíhá tato detoxikace dostatečně a dochází ke kumulaci toxické látky v těle. Její aktivita jako volného radikálu a vyčerpání zásob glutathionu poškozuje mitochondrie. Mitochondrie pak nejsou schopny plně fungovat a tvořit energii. Důsledkem je únava, bolesti svalů, duševní nevýkonnost, deprese a prakticky jakákoli chronická nemoc.
Rozdíly v genetické výbavě vysvětlují, proč si někdo může dovolit srážet horečku pravidelně bez vážnějších následků a někdo po jedné epizodě upadne do chronického únavového syndromu. Protože nikdo z nás neví, jaké má geny, je rozumné předpokládat horší možnost a snažit se poškození předcházet. Doporučený postup:
Horečku nesrážet, ani když je vysoká přes 39C. Výjimkou jsou opravdu oslabení lidé. Pokud i starý člověk dokáže vyprodukovat vysokou horečku nad 39C, je třeba to brát jako známku silné vitality a vítat ji, nikoli potlačovat léky. U dětí není obvykle důvod ke zbytečným obavám, děti snášejí horečku dobře. Výskyt febrilních křečí není tak častý, aby ospravedlnil rutinní potlačování horečky a nad 38,5C a poškozování imunity u každého dítěte. Matky jsou zbytečně strašeny. Naopak právě zdravé, robustní děti spontánně produkují vysokou horečku a často jim ji ani nelze srazit. Ohrožené jsou naopak právě ty děti, kterým se horečku podaří antipyretiky srazit.
Když už z různých důvodů potřebujete horečku na chvíli srazit, použijte acylpyrin nebo ibuprofen, nemají tak ničivý vliv na játra a mitochondrie jako paracetamol.
Omezte nebo zcela vylučte stravu. Pokud budete chtít jíst, použijte staré osvědčené recepty: čaje, česnečku, polévky. Viz výše uvedený výčet potravin.
Ideální terapií infekcí je homeopatie, nejlépe individualizovaná, v nouzi lze použít i Oscillococcinum, které má studiemi klinicky prokázaný účinek při virózách.
Vitamín C ve vysokých dávkách, vitamín E, B komplex, selen, zinek a N-acetyl cystein na podporu tvorby glutathionu.
Možná to nejdůležitější na konec: nebojte se nemocí. Strach a úzkost prokazatelně oslabuje imunitní systém. Epidemii podlehne jen ten, kdo věří, že nemá kontrolu nad situací a může se stát její obětí. Důvěřujte svému tělu, posilujte ho rozumnou životosprávou a homeopatií a ono si poradí.
Když už onemocníte, berte nemoc jako signál, že je třeba dát si pauzu. Při nemoci dejte průchod všem emocím, které se objeví. Zvažte, co bylo spouštěčem nemoci, proč jste potřebovali vypnout a proč jste ty signály přehlíželi. Až to uděláte, přestaňte se nemocí zabývat. Vizualizujte si zdraví, jak chodíte, cvičíte, pracujete, hrajete si s dětmi, užíváte si života. Pokud onemocníte před nějakou očekávanou událostí a chcete se jí zúčastnit, představujte si (s pocitem štěstí), že ji ve zdraví absolvujete. Vaše vědomí vytváří realitu a když vytvoříte vědomí zdraví, realita se prostě přizpůsobí. Osobně vyzkoušeno.
26. feb o 17:19 • 2 deti • Odpovedz
14. júl o 15:36 • 2 deti • Odpovedz

manof
2. aug 2010

@prsky
Ja si na preplnenosť lekární nemôžem sťažovať, ale to bude asi tým, že v Žiline ich máme do nemoty - len v užšom centre by som napočítal aspoň 10 a na sídlisku, kde bývam, viem o štyroch. Aj v každom hypermarkete máme po jednej (Kaufland, Tesco, Carrefour, Max), takže ani cez víkend nie je problém...

manof
2. aug 2010

@denduska
"tak sa budu tocit peniazky uz len vo farmapriemysle"
Ja myslím, že čím menej príživníkov, tým lepšie, takže túto zmenu vítam.

Druhá vec je, že ja by som si asi aj tak žiaden recept nevybral, keďže sa všetko snažím liečiť bylinkami, prírodnými výživovými doplnkami, prípadne homeopatiou. Lenže náš zdravotnícky systém je tak chorý, že na nič skutočne zdravé neprispieva, takže mňa sa tá zmena prakticky nijak nedotkne.