Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prsky
10. okt 2011

@sirinka divne, bohvie, co to nakoniec bolo, ale protilatky mam v krvi, tak teraz neviem, ci este z ocko (ale to dost pochybujem)

sirinka
10. okt 2011

@prsky no tak hlavne, ze to mas bez ujmy za sebou 🙂

catharinka
10. okt 2011

@manof - Prosím ťa, ty si v tom expert, tak mám na teba otázku. Akurát študujem o MMR vakcíne. Našla som nasledovný článok:
"Vakcína MMR chráni dieťa pred osýpkami (M), mumpsom (M) a rubeolou (R). Dieťa by malo dostať jednu dávku MMR hneď po dosiahnutí jedného roka a druhú pred nástupom do školy. Od zavedenia MMR v roku 1988 klesol počet detí nakazených týmito chorobami na absolútne minimum.
Osýpky, mumps a rubeola môžu mat vážny priebeh:
• Osýpky môžu spôsobiť infekciu uší, dýchacie problémy a meningitídu/encefalitídu (zápal mozgových blán). Pravdepodobnosť zapríčinenia úmrtia je 1 : 2 500 – 5 000,
• Mumps môže vyvolať hluchotu, zvyčajne s čiastkovým alebo úplným uzdravením, a opuch a bolesť semenníkov u starších chlapcov a mužov. Bol najčastejšou príčinou vírusovej meningitídy detí,
• Rubeola môže takisto zapríčiniť zápal mozgu a ovplyvniť zrážanlivosť krvi. U tehotných žien môže viest k potratu alebo k vážnym zdravotným problémom plodu, ako je slepota, hluchota, problémy so srdcom či poškodenie mozgu.
Je dôležité si zapamätať, že bez vakcíny MMR dostane takmer každé dieťa všetky tri choroby.
Encefalitída (zápal mozgových blán) bola zaregistrovaná asi v jednom prípade z milióna očkovaní. Pravdepodobnosť nie je vyššia než pravdepodobnosť, že u dieťaťa dôjde k zápalu mozgových blán bez vakcíny. Osýpky však vedú k encefalitíde u 1 z 5 000 detí, ktoré sa nimi nakazia."
Takže, ako to teda je? Ak dieťa nedám zaočkovať, tak dostane všetky tri choroby a teda musím rátať aj s tým spojenými rizikami? V tomto prípade by nebolo predsalen málinko lepšie riešenie dieťa dať zaočkovať?
Veľmi pekne vopred ďakujem za vysvetlenie. 🙂

hajanka
10. okt 2011

@catharinka ked uz o tom pises, keby bolo zavedene ockovanie MMR? Vie niekto? @manof

manof
10. okt 2011

@sirinka možné to je. Viac by odhalil test protilátok všetkých štyroch. Asi je možná aj dedičná imunita, lebo tuto sa na jedna zo Žiliny pýtala, že čo má robiť, keď nemala kiahne, ani súrodenci, ani matka nemala a ani protilátky nemá. Tak asi zdedila takú bunkovú imunitu, že jednoducho neochorie na liahne ani keby sa rozkrájala. Možno ste tiež ten prípad. Testy by ukázali.

manof
10. okt 2011

@hajanka osýpky 1969, ružienka 1984, mumps 1987, ale v samostatných vakcínach. Spolu v MMR až od 1992

hajanka
10. okt 2011

@manof vdaka, aha, tak potom som asi ani nebola ockovana proti mumpsu, ja som rocnik 84 a som si ista na 100% ze som ho mala ked som bola mala, doteraz si to pamatam. A som tu 😀

luba41
10. okt 2011

@hajanka ja som zažila ešte epidémie mumpsu aj rubeoly a nedostala som ani jedno z toho

catharinka
10. okt 2011

takže, čo sa týka MMR, toto som krvopotne zistila a dala dokopy:
očkovanie MMR samo o sebe spôsobuje osýpky a mumps!!! Záver je taký, že za súčasnej epidemiologickej situácie je očkovanie MMR vakcínou niekoľko desiatok až stoviek krát nebezpečnejšie, než samotné choroby, pred ktorými má chrániť.
Keby sme brali vážne hippokratovské "predovšetkým neškodiť", tak sa očkuje len dovtedy, kým škody spôsobené chorobou sú vyššie než škody spôsobené očkovaním. To sa však nedeje. Správne by bolo minimalizovať škody. Sme však svedkami opaku.
Podľa niektorých štúdií je riziko encefalitídy po očkovaní proti osýpkam 1:1000. Riziko úmrtia na samotné osýpky bolo vlani podobné, ale pozor: pre podvyživené deti v chudobných cigánskych táboroch v Bulharsku. V hladujúcej Afrike môže byť riziko dokonca ešte väčšie.
Ale ak je dieťa ináč zdravé a rodičia mu (napriek odporúčaniu lekára) nepodajú antipyretiká a podajú vitamíny A a C, tak riziko vážnych komplikácií osýpok je aj v prípade ochorenia menšie, než riziko vakcíny MMR. Navyše, do úvahy treba samozrejme zobrať aj pravdepodobnosť nakazenia, ktoré na rozdiel od vakcíny nie je 100%.

sirinka
10. okt 2011

@manof hm, no to je zaujimava teoria, protilatky vysetrovane nemam a ani zrejme mat nebudem... 😝

@catharinka mmr je u mna jedno z najjasnejsich ockovani, ze ma nikto nepresvedci, aby ho pichli malej...

catharinka
10. okt 2011

@sirinka - a môžeš mi prezradiť ten najjasnejší dôvod, prečo nedáš detičky zaočkovať? Ďakujem. 🙂

maggie2
10. okt 2011

@catharinka Ja Ti ho môžem tiež povedať, ten najjasnejší dôvod, prečo my nedáme. Pretože riziká vyplývajúce z možných vedľajších účinkov tejto vakcíny, presahujú výšku rizika vyplývajúcej z reálnej štatistickej pravdepodobnosti, že sa moje dieťa niektorou z chorôb nakazí a to navyše vrátane berúc v ohľad len pravdepodobnosti ťažkého priebehu, či následkov. A to preto nemáme strach, že autoimunitné a neurologické ochorenia ktoré môžu hroziť v prípade vakcinácie považujeme za nebezpečnejšie ako ťažší (nehovorím najťažší) priebeh menovaných chorôb.

anitab
10. okt 2011

@catharinka moj teraz 3 rocny syn je jasny priklad toho - dva mesiace po ockovani dostal mumps, len nemal teploty...lekarka na pohotovosti uplne vylucila, ze to je po ockavovani (bol vikend) ale moja lekarka potom priznala, ze to vyzera na reakciu...dokonca si nebola ta lekarka ista, ci je to mupms, vsetky symptony sedeli, iba ta teplota chybala...to bolo v obdobi, kedy som netusila o vedlajsich ucinkoch slepo veriacia v dobro vakcinacie 😒

sirinka
10. okt 2011

@catharinka uz ti
@maggie2 odpovedala, proste rizika vaznych vedlajsich ucinkov su prilis vysoke a docasna imunita, pokial vobec nejaka mi za to nestoji...
ale starsie su zaockovane, ale uz nebudu preockovane...

catharinka
10. okt 2011

@maggie2, @anitab, @sirinka - Ďakujem vám za odpovede, ste zlaté. Pomohli ste mi.

maggie2
10. okt 2011

@catharinka každopádne nespoliehaj sa na nás, zváž si sama za seba 😉 Zodpovednosť nesieme si každá za seba. Rovnako ako by sme si niesli zodpovednosť ak by sme nechali rozhodnúť niektorých našich lekárov. Oni sa tej zodpovednosti vopred zbavujú tým, že dajú podpísať tlačivo že pacient (zákonný zástupca) so všetkým súhlasí a bol o "všetkom poučený" (inak krásna alibistická formulka).

maggie2
10. okt 2011

@simmi80 och to je hrozné. Smiem sa spýtať, či si pred podaním vakcíny bcg bola informovaná o tom, že takéto niečo môže vzniknúť? Podpisovala si nejaký konkrétny informovaný súhlas, či tradične v zmysle so všetkým súhlasím a o všetkom som informovaná? Pretože toto, je už na hranici kaličenia a zbytočného týrania dieťaťa, jednoznačne to je poškodenie zdravia i keď dúfam, že dočasné.

tamoulik
10. okt 2011

Mna zase zaujala v Hirteho knihe info ohladom rotavirusov, v Nemecku sa odporuca ak ockovat, tak po 7. mesiaci a u nas sa musi doockovat do 6. mesiaca...zeby bol taky rozdiel medzi nemeckymi a slovenskymi detmi? Viem, ze je to nepovinne, ale aj tak.

kryska5
10. okt 2011

malá perlička čo nepoteší :(
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

ešte komentár čo napísali na FB: Mamila - stránka o dojčení Kompetencia poradkyne pri dojčení nie je odborne sa vyjadriť k oprávnenosti očkovania. Poradkyne pri dojčení sa vyjadrujú výhradne k otázkam týkajúcich sa dojčenia. Očkovanie popri dojčení je možné.

zlé, zlé, zlé ..... môj komentár 😖

angel78
10. okt 2011

ahoj, mate niekto prosim skusenost s rozdelenim vakciny? konkretne MMR mozem poziadat o to aby zaockovali samostatne osypky, mums a rubeolu? dakujem

sirinka
10. okt 2011

@kryska5 haha, toto dnes hodila kamoska na FB, hned som jej to okomentovala a prihodila co to o ockovani proti chripke a hned status bud zmazala, alebo mne ho blokla, neviem....

hajanka
10. okt 2011

@angel78 myslim, ze to nejde rozdelit, take samostatne vakciny nie su

angel78
10. okt 2011

@hajanka to vazne? a co ak je nejaka kontraindikacia na jednu s chorob? myslela som, ze snad to budeme musiet nejako zaplatit, ale ze sa to bude dat.. hm.. : 😒

tamoulik
10. okt 2011

@kryska5 Ja len mozno vysvetlim postoj mamily, iba napisali, ze ockovanie je kompatibilne s docjenim, ze mamina sa moze dat zaockovat a neprechadza to do mlieka a dieta tym nie je ohrozene, nepise, ci je ockovanie dobre, alebo zle alebo ci s tym suhlasi alebo nie. A naozaj sa nemozeme vyjadrovat k ockovaniu, kedze sme opravnene radit a boli sme skolene len ohladom dojcenia. Ja mamickam mozem povedat svoj nazor, pripadne odporucam tuto stranku a knizky o ockovani a aspon im vzdy poviem, nech presunu na co najneskor a rozdeluju vakciny...zial my v tomto viac nemozeme pomoct. Ockovanie je zalezitost rozhodnutia kazdeho rodica.

kbeata
10. okt 2011

@hajanka moj syn narodeny 1989 dostal v roku 1991 vakcinu proti osypkam,v tom istom roku proti rubeole,a este v roku 2000 zas proti osypkam,proti mumpsu nedostal nic ☹ ,to som vycitala z ockovacieho preukazu 😉

acko
10. okt 2011

vyborna tema, urcite si ju postupne precitam.
@manof tebe dakujem za fundovane info, naozaj obdivujem ta, ze sa pustas do tohto boja, je to beh na dlhe trate, ale snad pomalicky sa zmeni zmyslanie ludi - rodicov, a pochopia, ze ockovanim davaju svojim detom otravu a jedy.
my zatial deti nemame, ale ja som rozhodnuta, ze ockovat nedam, na 99% nie. muselo by sa neviem co stat, aby som zmenila nazor.
teraz su to ockovania, o par, mozno desat rokov, ked sa podari v otazke ockovani konecne zmenit zmyslanie vacsiny ludi - tak pride co? farmaceuticke firmy si nieco urcite vymyslia... odporucam precitat si dobru knizku od j. virapena - neziaduci ucinok: smrt. asi ste ju viaceri citali... dalsie stadium je, ze si moderna medicina zacne vymyslat dalsie choroby, a promptne bude na ne reagovat bohatou ponukou liekov. precitajte si tuto knizku a navzdy sa zmeni vas pohlad na to ked budete citat pribalove letaky liekov.
aby som samozrejme modernej medicine nekrivdila, poznam zo svojho okolia pripad, ked dieta dostalo nadorove ochorenie a dostalo sa z toho silnou chemoterapiou, vdaka bohu je z neho dnes zdravy mlady clovek, uz je tomu dost rokov. takze nezaznavam modernu medicinu uplne. ale v oblasti ockovania, roznych epidemii (prasacia chripka a pod.), a vela dalsich diagnoz (psychofarmaka, antidepresiva, analgetika, atd...) jej velmi neverim.

tin007
10. okt 2011

@angel78 monovakciny na slovensku povolene nie su, ich dovoz je mozny iba na ziadost lekara a vynimku (tusim) SUKL

prevenar
10. okt 2011

@angel78 dufam,ze chapes ze nejake kontraindikacie a pripadne problemi, tvojho dietata po podani ockovania ziadne urady ani drvivu vacsinu lekarov nezaujimaju? medzi pripadne problemi sa rata aj smrt, alebo tazke zdravotne poskodenie sposobene zavaznymi vedlajsimi ucinkami ockovani. neviem co vsetko a kolko si prestudovala , ale doporucujem precitat si tuto diskusiu a material na strankach ako slobodavockovani.sk a ockovanie.org . nie je nic lepsie ako pravdive informacie na zaklade ktorych sa clovek dokaze skutocne spravne rozhodnut. tot moja rada a odpoved v jednom 🙂

catharinka
11. okt 2011

@maggie2 - zodpovednosť sama za seba, to je (aspoň teda pre mňa) niečo normálne, prirodzené a jednoduché. Nejde o to. Ide tu o zodpovednosť za toho malého drobca, čo príde na svet. Za neho budem (istý čas, kým ho nechytí puberta 😝 ) rozhodovať ja a dúfam, že správne... Netušila som, že hneď toľko starostí s očkovaním sa na mňa zvalí, pretože som VERILA tomu, že povinné očkovanie je skrátka to najlepšie, čo pre dieťa môže byť. A to som sa teda mýlila poriadne. A máš pravdu, lekár sa zbavuje tej zodpovednosti za pacienta s takou ľahkosťou, že až! Tebe dá podpísať tlačivko a hotovo. Aké pohodlné...

catharinka
11. okt 2011

@angel78 - myslím, že oddelene sa neočkuje, len všetky tri naraz (osýpky, mumps, rubeola).