Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
28. aug 2010

@zdienka: Dr. Ayoub povedal v tom rozhovore, že výrobca uvádza len ten hliník, ktorý tam pridal zámerne, ale nemusí uvádzať (a ani neuvádza) kontamináciu ďalším hliníkom. Niektoré merania vraj ukázali až 5-6 násobné množstvo hliníka než sa uvádza.

Keď vezmeš do úvahy, že tu máme malé dieťa, ktoré dostane zrazu do tela možno 2-3mg hliníka, tak to je otrava. Mozog dieťaťa je vo vývoji a je veľmi zraniteľný. Tie ďalšie informácie Dr. Ayouba sú veľmi zaujímavé, napríklad príznaky otravy hliníkom, ktoré sa z veľkej časti zhodujú s autistickými príznakmi.

petot
28. aug 2010

@zdienka: Áno, 0,82mg je údaj, ktorý sedí s mojimi doterajšími informáciami.

manof
28. aug 2010

Tak som si dal tú prácu, a porovnal som info dostupné o dvoch často používaných MMR vakcínach v slovenčine a v angličtine. Výsledok je, myslím, dosť pozoruhodný:

"ŠÚKL zatajuje nežiadúce účinky vakcín - porovnanie anglických a slovenských info o MMR vakcínach":
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/sukl-zata...

manof
28. aug 2010

@petot
Ďakujem za peknú odpoveď na príspevok od @majamat , ktorý bol reakciou na môj príspevok. Asi by som to lepšie nenapísal.

zdienka
29. aug 2010

@petot hej hej to interview je super. to co mi napisal ten chemik je zaujimave a urcite to treba brat do uvahy, ale ako vravim, pravda je niekde uprostred prave preto (ako pises) ze nevieme kolko hlinika tam v skutocnosti je a ze dieta aj tak dostane minimalne dve vakciny naraz (myslim hexa plus pneumokok a niektori blazni si k tomu supnu aj rotarix a ine ...)

ivamera
29. aug 2010

@maggie2
Veľmi ma zaujali niektoré tvoje postrehy a určite sa na niektoré z tebou spomínaných právnych predpisov v najbližšej dobe pozriem. 😉
Ja som však písala o situácii ked je priestupkové konanie na RUVZ už rozbehnuté a dajmetomu dotyčný by nepostupoval podľa Tebou navrhovaného postupu. Takže de facto by sa priestupok podľa platnej právnej úpravy ( i ked prinajmenšom rozporuplnej) stal, no napriek tomu sa nemusí cítiť byť vinný a tak si vinu neprizná a patrične si to nechá zaprotokolovaťˇ- a to má jednak osobný význam pre neho samého ako vyjadrenie určitého nesúhlasu s daným právnym stavom i stým ako je systém povinného očkovania nastavený a jednak môžbyť aj praktický význam - aby zaplatenie pokuty nebolo automaticky považované za priznanie sa viny a nemalo to ďalšie neblahé následky. Napríklad aby sa to nebralo ako zanedbávanie starostlivosti o maloleté dieťa.

ivamera
29. aug 2010

@maggie2
a ešte pokiaľ ide o prílohu k zákonu č.576/2004 ide o zoznam chorôb a rôznych úkonov, ktorým sú priradené kódy čo má praktický význam pre poisťovne i pre samotných lekárov pre vedenie zdravotnej dokumentácie. čo sa týka nevykonania imunizácie z náboženských dôvodov resp. z iných dôvodov ide len o oznančenie úkonu( lepšie povedené v tomto prípade neúkonu), zákon NIKDE nehovorí, že ide o kontraindikáciu očkovania. Tie sú iné ( napr. náhly horúčkovitý stav, alergia na niektorú zo zložiek vakcíny a pod.) . Takže existuje aj úkon "nevykonanie očkovania pre kontraindikácie" ale to je už niečo iné.
Takže tým som chcela len toľko povedať, že podľa môjho právneho názoru nie je vhodné tieto pojmy stotožňovať.

Skôr ma zaujal ten spomínaný § 11 vyššie citovaného zákona. 😉

manof
29. aug 2010

Milí priatelia, chystám sa o tri týždne do Česka na nákupy kníh a BIO vecí, a chcel by som zobrať aj knižku Neila Millera "Co možná nevíte o očkování", viď: http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

Cena bude rovnaká ako česká po prepočte aktuálnym kurzom, tzn. odhadom 7,60 až 7,70 €, vrátane dovozu, ak môže byť miesto dodania niekde na mojej trase: http://www.dary-zivota.sk/cenniky/#rozvoz

Ak by ste niekto mali záujem, napíšte mi IP.

maggie2
29. aug 2010

@ivamera Nerozumeli sme sa celkom asi. Totiž: v žiadnom zákone nie je nadefinované aký výklad pojmu "kontraindikácia" sa pre účely zákona rozumie. Slovo kontraindikácia znamená podľa slovníka cudzích slov citujem:

1. príčiny vylučujúce použitie určitej metódy liečby alebo
2. okolnosť alebo stav chorého vylučujúci niektoré liečebné postupy, výkony alebo lieky
Zdroj: http://www.cudzieslova.sk

Zákon nehovorí, že pre výklad pojmov slúži iba 2. varianta možného výkladu slova. Kódy slúžia na na všetko to čo si vymenovala, ale slúžia i na to, aby lekár presne zdôvodnil reálne príčiny vylučujúce použitie určitej metódy liečby (čiže i nevykonanie vakcinácie z istých-rôznych dôvodov) Zákon, ako píšeš, nehovorí, že ide o kontraindikáciu očkovania. Zákon len hovorí, že liečbu nemožno poskytnúť, v prípade nesúhlasu pacienta s ňou. A nesúhlas pacienta je tou kontraindikáciou - príčinou vylučujúcou podanie vakcíny. Rozumieme sa?

Vyhláška síce hovorí, že dôvodom k neočkovaniu sú kontraindíkacie uvedené na príbalovom letáku.
Ale po prvé: príbalový leták robí farmaceutická súkromná firma, a ona musí dodržiavať zákony SR takisto, ona nemá právo si určovať že poruší zákon tak, že zneguje zákonné právo pacienta vakcínu odmietnuť. Jednoducho to právo pacienta tam je, ak keď to nie je v letáku uvedené, lebo to právo je zrejmé zo zákona, a zákony SR nepodliehajú dokazovaniu - netreba ich dokazovať, keď existujú.
A po druhé: Zákon hovorí že priestupku sa dopustí nie ten, kto sa nepodrobí povinnému očkovaniu okrem prípadov kontraindikácii uvedených v letáku, ale zákon hovorí že sa priestupku dopustí ten, kto sa nepodrobí povinnému očkovaniu, to neplatí ak sú známe kontraindikácie. Pretože zákon o priestupkoch sa neodvoláva na porušenie povinnosti vyplývajúcej z Vyhlášky, ale na porušenie povinnosti vyplývajúcej zo zákona. A Zákon nič nehovorí o kontraindikáciách z príbalových letákov ale o kontraindikáciách všeobecne. A keď už existuje zákon o práve odmietnutia, iný zákon nesmie byť vykladaný tak, že vzniká rozpor s týmto prvým zákonom.
Rozumieme sa?

maggie2
29. aug 2010

@ivamera vieš ide o to, že ÚVZ ľuďom často napíše, že "lekár nahlásil Úradu", pričom Úrad ďalej oznamuje že "lekár pri nahlasovaní neuviedol žiadne kontraindikácie ktoré by vylučovali vakcináciu ani Úradu neposkytol informáciu že by išlo o iné zdôvodnené prípady". Tak podľa tohto to vyzerá, že lekári tam jednoducho nenapíšu tie kódy nevakcinácie, pretože inak by Úrad nemohol povedať, že lekár tie prípady odmietnutia "nezdôvodnil". Uvedenie dôvodov nevakcinácie Z.28 atď. je dostatočným zdôvodnením na základe zákona o práve pacienta odmietnuť zdr. starostlivosť. (Za uplatnenie zákonného práva človek nesmie byť nijako prenasledovaný ani šikanovaný, to je úplne jasné dúfam)

Omieľam stále dookola to isté, ale robím to preto, aby sme sa všetci pochopili.

manof
29. aug 2010

Tak som si po vzore reakcie IURO:
http://rizikaockovania.sk/spravy/stanovisko_psi...
na článok ÚVZ SR:
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...
podrobne vysporiadal s iným článkom z ÚVZ SR:
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_conten...
tu:

"Ad: Význam pravidelného povinného očkovania detí v SR":
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ad-vyznam...

Kebyže tam nájdete nejaké chybičky, dajte vedieť. Vopred vďaka.

vajlikova
29. aug 2010

Ahojte ľudia. Už som sem písala ako nešťastná matka dieťaťa ktorej ublížili vakcíny, cca pred 2 mesiacmi. zdravotný stav dcérky sa pomaličky zhoršuje. Malinká má 11 mesiacov, diagnózu nemáme stanovenú, ideme znova do nemocnice 13-ho septembra na ďalšie vyšetrenia. Minulý týždeň som bola nutná prestúpiť k druhej doktorke, lebo naša stará už stihla vybrať vakcíny Prevenar a Infanrix Hexa pre moju dcérku, a kedže diagnózu zatiaľ nemáme stanovenú, tak nevidela dôvod jej neaplikovať vakcínu. Nová doktorka práve naopak, v takomto zdravotnom stave práveže neodporúčala malú očkovať. Problém je to, že stará doktorka mi volala, že ona už na meno dcérky vybrala vakcínu, a mám si ju prísť zobrať. Vakcína má exp. dobu 2013. Musím u nej údajne podpísať papier, že mi ju odovzdala. Nová doktorka nevidí problém v uskladnení tej vakcíny, avšak nechápe prečo stará doktorka tú vakcínu vybrala, keď malá je chorá. Vraj sa môžu nastať problémy, keď príde nejaká kontrola. Ako mám postupovať? Mám tú vakcínu vyzdvihnúť u nej, alebo nie? Alebo mám jej dať podpísať papier že v čase vyzdvihnutia vakcíny ONA nevidela žiadny dôvod na odklad vakcinácie aj keď dôvod tam je? Mám ešte staršiu dcéru, ktorá bude mať 3 roky v jan. Ona je zdravá, ale už očkovaná určite nebude- teda ja s tým nesúhlasím. Ako mám postupovať u doktorky v prípade staršej dcérky? Načo sa mám vyhovárať?

Je to strašné, že žena porodí zdravé dieťa, a z ničoho nič sa dostane do tunela bez svetla, a nevidí koniec... Už mi sila dochádza

Ďakujem

baruskaaa
30. aug 2010

@vajlikova je mi luto, ze sa stav tvojej dcerky zhorsuje ☹ ..Ja by som vakcinu u starej doktorky urcite nevizdvihla, nech si s nou robi co chce, ked ju tak iniciativne chcela narvat do dietata so zdravotnymi problemami 😠 😠 😠 Vobec by som sa starou doktorkou a jej problemom s vakcinou nezaoberala, ten nech si riesi ona sama, ty mas urcite ine starosti. A naco bude nova doktorka uskladnovat vakcinu, ktoru aj tak nemienis dat pichnut? Teda aspon ja som to tak pochopila. A co sa tyka starsej dcerky, tu by som sa asi nevyhovarala na nic, skratka by som novu doktoru oboznamila s faktom, ze uz odmietas dat svoje deti ockovat a hotovo.
Drzim palce

latvia
30. aug 2010

@vajlikova tvoja stara doktorka je mierne cudna. este som nevidela pediatra ktory by "vyberal " vakcinu na konkretne meno dietata 😕 pediatri maju nakupenych viac vakcin, ked niektoru nespotrebuju tak ju vratia, ale davat niekomu vakcinu lebo uz je na jeho meno vybrata, to mi je novinka 😨 nic nemusis vyberat, nic jej nemusis podpisovat. ked uz nevie co s vakcinou, moze ju rozbit a napisat ze bola znehodnotena pri manipulacii

klara_klara
30. aug 2010

@vajliko va ja teda nechapem cele tieto lekarske postupy, ale akoze co ty teraz mas s tou vakcinou robit|? Budes si ju skladovat v chladnicke? Alebo sa ti cestou poskodi a ohrozis inych ludi prepravovanim takehoto materialu? Ja by som si ju urcite na svoju zodpovednost nedala...napokon ani nevies ako sa taketo veci uskladnuju a prepravuju...neviem baby a chlapi tusim je to tam uvedene , ale myslite si ze mozu klekari takyto material vnucovat ludom do ruk...nema to osobitne pravidla manipulacie??? Som sokovana 😝 😝 😝

klara_klara
30. aug 2010

@latvia problem je ze ked ju rozbije nebudu jej sediet pocty a bude musiet objednat na toto dieta este jednu

klara_klara
30. aug 2010

@vajlikova ja teda nechapem cele tieto lekarske postupy, ale akoze co ty teraz mas s tou vakcinou robit|? Budes si ju skladovat v chladnicke? Alebo sa ti cestou poskodi a ohrozis inych ludi prepravovanim takehoto materialu? Ja by som si ju urcite na svoju zodpovednost nedala...napokon ani nevies ako sa taketo veci uskladnuju a prepravuju...neviem baby a chlapi tusim je to tam uvedene , ale myslite si ze mozu klekari takyto material vnucovat ludom do ruk...nema to osobitne pravidla manipulacie??? Som sokovana

latvia
30. aug 2010

@klara_klara ja som svoju pediatricku teda nevidela objednavat vakcinu na konkretne dieta 😕 ked ju nepouzije na toto dieta, pouzije ju na dalsie, co k nej dojde, nie? nechapem velmi tu teoriu o poctoch a objednavani na urcite dieta. ako sa to robi? lebo moja to tak nerobila. mala vakciny v chladnicke a ockovala dokial mala, ked nemala tak dokupila a bolo.myslis ze pediatri si pocitaju pacientov ktori budu mat ockovanie a podla toho "objednavaju" vakciny? mne to pride ako vyslovena blbost, neverim tomu,nema to logiku
okrem toho, ked ju rozbije, co sa ako nehoda moze stat cokolvek, napise ze bola znehodnotena a tympadom dokupi predsa novu, ale ako vravim, podla mna je to blbost objednavat vakciny na deti 🙄

blovitc120
30. aug 2010

@latvia naša dr. tiež nemá vakcíny v chladničke. keď príde dieťa na očkovanie, vypíše recept a skočíš si pre ňu do lekárne o poschodie nižšie, alebo vypíše recept ešte predtým a vyberieš ju, kde chceš a donesieš na očkovanie. mne to príde normálne, aby zodpovednosť za skladovanie mala lekáreň a nie lekár. však aj antibiotiká si vyberá pacient a nemá ich lekár v zásobe

sorciera24
30. aug 2010

no tak nasa pediatricka objednala vakciny hromadne, nikdy ma neposlala vyzdvihnut si ju do lekarne na recept, ale vozili jej ich z nejakej lekarne vmeste, asi s ktoru bola dohodnuta 😉 takze tiez si myslim,ze to nemusi byt an meno, v kazdom pripade by som ale byt valijikovou vakcinu u starrej doktorky nevyzdvihla, nech si s nou robi co xce, ekd bola taka chytra a uz ju vyzdvihla...

latvia
30. aug 2010

@blovitc120 moja stara aj nova maju tie povinne v chladnicke, niekolko kusov, aby matky nemuseli behat furt po recept. proti inym vypisuje recepty, a dokonca aj prevenar - co je v CR nepovinny, ma v zasobe v chladnicke. na jednej strane je logikus aby si matky chodili po vakciny same, na druhej strane to moze prist niekomu neprakticke. kazdopadne nutit niekoho aby si vzal nepouzitu vakcinu lebo ona to "objednala pre jej dieta" mi normalne nepride a urcite by som tu vakcinu nebrala

jarka007
30. aug 2010

@latvia nie som si ista, ale niekde som citala, ze prave takto sa vakciny objednavaju. Spocita sa pocet buducich ockovanych a objednaju sa vakciny. Ci je to naozaj podla predpisu 😒 ?

Zaujal ma jeden link, o odskodneni dietata v Anglicku po 18 rokoch vyhrala rodina konecne proces odskodnenia po MMR . Spomina sa, ze mozno budu nasledovat dlasie odskodnenia, znama studia Dr.Wakefielda atd.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1307095...

blovitc120
30. aug 2010

samozrejme súhlasím, že jej tá dr. nemala čo vyzdvihovať vakcínu, to je teda pekná kravina 😕. u nás nemusím ísť pre vakcínu ja, behá sestrička, len som tým chcela povedať, že sa berie z lekárne až konkrétne pred očkovaním, nemá žiadne zásoby.

latvia
30. aug 2010

@jarka007 no to teda neviem, vies si predstavit ako sa spocitavaju deti u pediatra ktore maju byt ockovane? 😅 ja teda nie.podla akeho systemu? a kedy?akoze kto a ako prechadza kartoteku so cca 3000 a viac kartami deticiek rozneho veku? v praxi si to fakt neviem predstavit.

vajlikova
30. aug 2010

Ahojte baby. Naša stará pediatrička ma upozornila, že na meno môjho dieťaťa už vyzdvihla vakcínu, avšak keď to z nejakého dôvodu jej nedá, tak v budúcnosti nám už poisťovňa nepreplatí ďalšiu. no a keď sa zistí že nebola použitá, tak budú chcieť vedieť kde je, keď mi ju preplatili. Tak je to. Ja preto by som chcela vedieť, čo mám robiť. Ona chce, aby som si ju prišla zobrať, asi sa chce zbaviť zodpovednosti.

magdal1
30. aug 2010

@vajlikova ockovanie v 3.rokoch bolo zrusene, ockuje sa az v 6. roku života: záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna

starej lekarke by som nic nepodpisovala, ani nepreberala, vakciny predsa nemozu drzat rodicia doma, je to jej zodpovednost a chyba a TEba to nemusi trapit,

vela sil a odvahy prajem

magdal1
30. aug 2010

@vajlikova presne chce sa zbavit zodpvednosti, este som nepucula,ze by lekar daval rodicom domov vakcinu, nech si to lekarka vysvetluje,
keby poistovna chcela vysvetlenie od vas, tak im kludne povedzte ako to bolo, aj ked ani o taktomto niecom som este nepocula, ze by to poistovna ziadala od rodicov

magdal1
30. aug 2010

@vajlikova pripada mi to ako keby to lekarka dala preplatiti poistovni skor, ako vobec vam povedala,ze bude dieta ockovat, je to jej zodpovednost a chyba, nedajte sa, vsak poistovna ma preplacat az ked je zakrok v tomto pripade vakcina pichnuta, nech si to lekarka vysvetluje, pytala sa vas vobec dopredu,ci chcete ockovat?.....no druhy krat si da asi pozor

lubii
30. aug 2010

tak mne sa stalo presne to, čo píše Vajliková. Moja stará dr. vybrala na meno môjho dieťaťa vakcínu, ale medzitým som si našla novú dr. Tak tá stará volala nie mne, ale novej dr, že má "našu" vakcínu. Neviem nakoniec ako to dopadlo, ako sa dohodli.

klara_klara
30. aug 2010

@blovitc120 @latvia nuz neviem ci antibiotikum a vakcina sa daju porovnat...nakolko vakciny obsahuju virusy a teda choroby, ktore sa mozu neodbornou manipulaciou dostat do prostredia a kontaminovat ho...a comu nerozumiete co sa tyka objednavania...samozrejme ze moze dojst k znehodnoteniu, ale bohuzial je to taky material ktory musi byt skladovany za urcfitych podmienok a je vysoko rizikovy takze pochybujem ze niekto ich objednava nadpocet, ked potom po expiracii ich uz nemoze pouzit...druha vec je ze im na to prispieva zdravotna poistovna takze si to nejako na pocet deti konkretneho veku musia evidovat...dalsia vec je, ze urcite maju specialne opatrenia co robit ak sa im znehodnoti alebo rozbije, co robit ak sa pokazi alebo vypne z prudu chladnicka atd...urcite musia mat na vsetko predpis...ved to nie je sranda...
to nie akoze hahaha len dokupi novu...aspon dufam,ze v tom maju poriadok...a este nebodaj keby sa niekto k tomu dostal a mala ich tam 500 ks tak to si uz fakt neviem predstavit