Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

baruskaaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambi2
21. jún 2010

suzik77, takychto prikladov je velmi vela... a cim dalej tym viac...

http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-osudy/1...

atuin
21. jún 2010

@manof Pises: "Potom však môžem tiež uvažovať samostatne o liečbe chrípky - buď si zoberiem syntetické antibiotiká s množstvom nežiadúcich účinkov, alebo si zvolím radšej niečo prírodné bez nežiadúcich účinkov (napr. cesnak). " Po prve, ATB si sam nevezmes, musia ti ich predpisat a po druhe a to je podstatnejsie, predpokladam ze v dnesnej dobe uz aj bezny stredoskolak vie, ze chripka sa lieci symptomaticky a nie ATB, kedze je virusoveho povodu, ale ved toto je uz tak otrepana tema, ze..... ci?
A este mi neda podotknut, kedze sa tu stale porovnava medicina s elektroinstalaciou, pocitacmi - v tom zmysle, ze za mesac si to nastudujem, alebo za pol roka (nech nejem)..... clovek nie je stroj.... v medicine neplatia matematicke pravidla, neplati, ze jedna a jedna su dve. Kazdy clovek je jedinecny (ako snehove vlocky), to ze 100 ludi ochorie na chripku neznamena, ze aj ten stoprvy, to ze 99 ludi sa z tej chripky vylieci bez problemov a nasledkov, neznamena, ze ten sty tiez. Ked vystavis nakaze 10 ludi, niektori ochoreju a niektori nie a z tych, co ochoreju, bude mat kazdy iny priebeh. V medicine je vzdy vsetko tak trochu loteria. Spickovi lekari na spickovej klinike so spickovou vybavou a liekmi nie su zarukou toho, ze nenastanu komplikacie.
Ale predpokladam, ze vy, ktori ste tolko casu venovali studiu biologie, chemie, biochemie, , tiez fyziologii, patofyziologii, anatomii, patologii, mikrobiologii, infektologii, epidemiologii, farmakologii, neonatologii aj pediatrii, neurologii s dorazom na detsku neurologiu a taktiez internej medicine plus aspon propedeutike z ostatnych medicinskych odborov to iste vsetko viete.

Mimochodom, viete o niekom kto mal v poslednych 30-tich rokoch kiahne?

ivka144
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
atuin
21. jún 2010

Napriek tomu, ze aj pri ockovani (aj bez neho) sa moze stat hocico, uvadzat tu ako dokaz taketo veci http://simonka.webnode.sk/ a zneuzivat tym nestastnu matku a jej chore dievcatko je hadam uz dost silna kava. ☹

blovitc120
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambi2
21. jún 2010

suzik77, este chcem dodat, ja sa touto problematikou zaujimam asi 3 roky... tiez som toho nacitala, pred internetom som stravila tisice hodin.. a zaujimave je napr. to, ze som nenatrafila na nejaku stranku alebo clanok, kde dostalo autismus NEZAOCKOVANE dieta... to mi je velkou zahadou... 😉

denduska
21. jún 2010

@atuin presne tak. a deti sa ockuju jedno po druhom bez rozdielu...ci ma 5 kil ci 10, ci ma sople ci nie, ci maju rodicia alergiu ci nie, ci maju ine ochorenia ci nie...to je jedno. hlavne ze dieta "vyzera zdrave", ma 3 mesiace a ma byt ockovane.. je velmi velmi malo pediatrov ktori si vsetko vopred overia a este menej(ak vobec) co poslu dieta do ambulancie pre ockovanie (osobne som pocula len jedinu diagnozu kvoli ktorej tam poslu dieta hned a to novorodenecke krce). Ale keby aj nahodou nieco nasli, tak co? mame jednu jedinu bombovu vakcinu na vsetko. grc.

atuin
21. jún 2010

@blovitc120 Obavam sa, ze Tvojej poznamke nerozumiem

suzik77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambi2
21. jún 2010

@atuin, myslim, ze aj ty mas trosku problem s touto temou... co tak radsej sadnut na bicykel a venovat sa trosku svojmu zdraviu alebo svojim detom??
na tomto fore sa nezneuziva ziadna matka!!! Katku nikto nenutil aby sem prisla popisat to, co zazila... prisla sem dobrovolne podelit sa o svoju skusenost. zle si to pochopil /a, o co tu ide.
a silna kava je aj to, ze si si dovolil /a nieco take vobec aj napisat...

atuin
21. jún 2010

@denduska Ak mas takuto skusenost, tak je to smutne,ale je to individualne zlyhanie lekara. Na ockovanie su prisne pravidla, dieta musi byt zdrave, musi ma prislusne kila, alergici su posudzovani individualne..... Bohuzial tak ako v kazdom povolani, aj medzi automechanikmi, uradnikmi, ci programatormi, knazmi ..... sa najdu lahostajni a nezodpovedni tak aj medzi lekarmi. Nastastie si ale mozme slobne medzi nimi vybrat (az na tych uradikov) toho , kto nam vyhovuje.

atuin
21. jún 2010

@bambi2 Vies nieco o ochoreni, ktore to dievcatko ma? Velmi, velmi drzim tomu malemu zlatemu dievcatku palce, aby to vsetko zvladlo. Ale davat jej ochorenie do pricinnej suvislosti s ockovanim je absurdita. Je viac ako pochopitelne, ze matka hlada pricinu (skor opak by bol nepochopitelny), ale jej usudok je silne ovladany emociami, co je uplne normalne a ma na to pravo. Niekedy je velmi tazke zmierit sa s tym, ze priroda bohuzial nie je spravodliva. Nic to ale nemeni na tom, ze vsetci ostatni tychto konkretnych ludi zneuzivaju na demagogiu.

bambi2
21. jún 2010

@atuin vysvetli mi inu suvislost?? ale nezvaluj to prosim na prirodu...ok 😉

pia22
21. jún 2010

Kuknite hore ale ze aka zmena nazvu😉

tamix
21. jún 2010

Ahojte, ja som tu už strašne dávno nepísala, ale občas vás čítam. Zase tu máte dusno. Ja len o takej mojej osobnej skúsenosti :
Pár desiatok strán dozadu som sa tu informovala o očkovaní Synagis, ktoré dávajú predčasne narodeným deťom. Podáva sa počas piatich mesiacov – ako prevencia, aby deti (nedonosené s nevyvinutými pľúckami) nedostali zápal dolných dýchacích ciest. Pre mňa to boli otrasné dva týždne rozhodovania – dať – nedať. Pneumológ ma vystrašil, že keď dcérku nedám zaočkovať, tak zomrie ak chytí ten vírus – a ak nezomrie, tak budem mať minimálne astmu. Jasné, že som bola celá „vykakaná“. Preštudovala som si materiál na internete a našťastie som narazila na dokument ministerstva zdravotníctva ČR, kde sa písalo, že Synagis nie je dostatočne účinná vakcína a pracuje sa na účinnejšej. Prišla ťažká chvíľa rozhodnúť sa : NEočkovali sme. Bola to dobrá voľba? Uvidíme v budúcnosti. Malá zatiaľ žije a je našťastie zdravé dieťa – na rozdiel od dvojičiek, ktoré Synagis dostali a odvtedy ma veľké zdravotné problémy.
NO!!! A čo sa týka pneumológa (vyštudovaného lekára, ktorému by malo ísť o zdravie detí) asi nie sme dosť zaujímaví, lebo po odmietnutí Synagisu sme už zrazu nemuseli chodiť ani na kontrolu pľúc. NIE JE TO TROCHU ZAUJÍMAVÉ?

ivka144
21. jún 2010

Suzik, mne iste nevadi, ze sa pytas, a ked si sa tu objavila, hned som na tvoje dotazy odpovedala, pokial si pamatam, a najma som ti hovorila, ze podla mna je najdolezitejsie konat podla presvedcenia. Ak mas pocit, ze ockovanie tvojmu dietatu prospeje, a ze by bol hriech nechat dieta neockovane, tak potom ti poviem, ze je najlepsie, aby si ockovala. Ale ak si sem vosla preto, ze mas pochybnosti, tak sa mi zda logicke, nieco si poprecitovat a uvazit, co je za, co proti, co je pre teba relevantne. Ja osobne som sice tym trom chlapom (o ktorych asi hovoris) velmi vdacna za prinos do tejto temy a velmi mi vyhovuje sposob argumentacie, lebo byva vecny, zalozeny na faktoch alebo naopak na nedostatku faktov a ja ako milovnik matematiky a logiky velmi ocenujem ich sposob reci. Pataki, ci ako sa vola som nevidela, lebo mi ten styl dost nevyhovuje, nikdy som si nekukla ziadne protiockovacie videjka s detickami a uz viackrat som videla prave priklad Simonky, neviem, co jej je a o co ide, ale uznavam, ze tento styl argumentacie je taky na city. Na druhej strane, co robi pro-ockovacia propaganda? Strasi a utoci na city. (Bez ohladu na to, ci tie vakciny su super, ci nie).
Uznavam, ze niektori ludia (aj niektori pani) ti argumentovali sposobom, ktory sa ta moze dotknut, lebo ak mne sa nieco nezda a nevidim to tak, ako druhi a zato ma nazvu slepou alebo zadubenou, to je ozaj utok na ego. Cize chapem. Na druhej strane, ak si sa uz pytala, studovala si tie odkazy, ktore ti davali?
Mne ide na nervy, ze sa tu robia z tych chlapov demagogovia. Ako keby oni primarne hovorili svoj nazor. Scasti ano, nazor, vybudovany na dlhom studiu informacii. Ale zvacsa ide o interpretaciu vedeckych nazorov, studii a pod., su to citacie doktorov a vedcov - ano, uznavam, ze mensinovych, ale to je uz kazdeho otazka vnutorna, comu verit. Ja osobne, ako som uz velakrat povedala, dost beriem do uvahy MOTIV a MOZNOSTI. Ak hladas pravdu a mas dva protichodne nazory, jeden ci druhy musi byt z vacsej ci mensej casti klamstvo a tak ako pri hladani vinnika, vraha, posudzuje sa motiv a moznosti (moc, peniaze, prilezitost). A mne to vychadza tak, ze farmaceuticky priemysel ma sakra dobry dovod a o moznostiach ani nehovorim.
Inak tu nikoho nebudem ani osocovat, ani mu nadavat, ani ho oznacovat za zaslepenca. Len musim opat zdoraznit, ze velmi castym sprievodnym javom (niekedy az podmienkou) prestavby vlastneho nazoru je zrieknutie sa castoi svojho ega. Myslim, ze si tym presiel kazdy, kto je dnes proti-ockovac. A nemyslim len ego ako namyslenost alebo jesitnost. Proste priznat, ze som sa mylila, priznat, ze som urobila nespravnu vec a zaroven si "odpustit", ze som to nevedela skor, ako som dala zaockovat svoje prve dieta a pod. Dufam, ze chapete, o com hovorim.

katka0210
21. jún 2010

Ja sim prišla do tejto témy dobrovolne a chcem sa podeliť o svoje skúsenosti, viacmenej ako odstrašujúci príklad, aby aj ostatní rodičia videli, čo sa môže stať, keď zaočkujú imunodeficientné dieťa!
Problém je v tom, že deti nikto pred tým nevyšetruje a pichajú do nich rad radom vakcíny ako zajacom!
Krv deťom vezmú až keď je s nimi naozaj zle! Pretože pred tým "nieje dôvod"!

Ak má niekto niečo proti, tak nech mi napíše, nech to nieje o mne bezomňa.

tamix
21. jún 2010

A ešte taká moja myšlienka: keď neustále počujem od našej pediatričky, ako sa znovu vracajú niektoré choroby, na ktoré som ani ja nebola očkovaná – nie som tak náhodou obrovskou hrozbou pre moje vlastné dieťa? Ak by to očkovanie malo mať celoplošný účinok, tak by po zavedení novej vakcíny mala byť zaočkovaná cela populácia. Ale možno nám zlé logické myslenie 😨 . Náš starký dostal v živote možno dve očkovania a žije. Tak ho asi pôjdem tať preočkovať MMRkou, aby nenainfikoval malú!!!! 😉

ivka144
21. jún 2010

pia ;))

denisocka
21. jún 2010

to čo to zas za zmena nazvu 😖 komu to zas ležalo v krku

denduska
21. jún 2010

@atuin no bohuzial nepoznam naozaj nikoho kto by si robil z hmotnosti tazku hlavu..ved 2200 g je hranica pre bcg a potom sa veselo ockuje dalej....a aki su lekari velmi dobre viem sama som lekarka....a alergie? na to je odpoved - ved uz skoro kazdy je alergik. Tak keby kazdeho mali posudzovat indivindi tak sa zblaznia (ani sa necudujem)... v nasom meste su 2 pediatri...he...tiez sa neda cestovat 50 km ked viem ze tam je super lekar, uz aj tych 8 byva problem obcas. A kto rozdava pribalove letaky pred ockovanim, takeho som tiez este nevidela...ved to by nikto ani ockovat nesiel aj taky co chce 😅
inac tento nas pediater je dobry, ale on uz vie ze s hexou u nas nepochodi 😅

to je vsetko pekne co si napisala, akoby som citala Sasinku...ale realita obcas nuti k inemu vychodisku 😒

denisocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pia22
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denisocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivka144
21. jún 2010

Prepacte, ak Vam zmena nazvu vadi. Musim sa priznat, ze som to inicializovala ja, napisala som adminkam niekolko moznych nazvov, aby sa zachoval povodny raz temy - protiockovaci. (Pre pro-ockovacov - nemyslim tym, ze vsetci si tu myslia, ze ockovanie sa vymyslelo na vyhladenie ludstva, ale zakladna myslienka je presne ta, ze sa nesuhlasi s povinnostou ockovania, alebo s nemoznostou posunu, alebo ignorovanie individualnych potrieb, niektori su proti MMR vakcine, iny proti vsetkym, je to rozne.)
Navrhla som to preto, ze ked prvykrat zmenili temu, vela diskutujucich sa vyjadrilo nesuhlasne, a uz sa tu viackrat ludia odvolavali, ze tato tema je PRE a PROTI a pritom sa tu pisu same proti nazory.
Ja som sice uprednostnovala nazov, ktory by zacinal "Ockovanie - ..." aby to nebola taka velka zmena, ked to niekto hlada, ale myslim,ze aj tento nazov vystihuje lepsie celych 400 stran, aj ten prvy zakladajuci prispevok lepsie, ako to PRE a PROTI.
Tak prepacte, ak sa vam prilisnou aktivitou urobila zas nervy, ospravedlnujem sa.

blovitc120
21. jún 2010

Ivka, podla mna je nazov super, si skvela, ze sa ti to podarilo, teraz totiz vystihuje podstatu zalozenia temy.

denisocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
atuin
21. jún 2010

@bambi2 Keby som vedela pricinu vzniku neuroblastomu, tak neratam denne kazdy cent, ale uzivam si peniazky za Nobelovu cenu. 😒
Kazde oslabenie organizmu, ci uz pri ockovani ked o nom hovorime, alebo aj obycajna nadcha (nehovoriac u kojenca) moze urychli manifestaciu existujuceho (aj skryteho) ochorenia. Tu vidim suvislost. To ockovanie podla mna suvisi s manifestaciu ochorenia, mozno s jeho rychlejsim priebehom ( to su uz ale len dohady), vzhladom na popisane sacove suvislosti, nie vsak s jeho pricinou a vznikom. Mozno teoretizovat, ze keby nebolo ockovania, vsetko by sa prejavilo az o mesiac, dva, pri prvych soplikoch, ale to su uz vsetko len a len teoreticke a zbytocne dohady.

Ockovanie: Pri vsetkom, cim sa akymkolvek sposobom umelo zasahuje do integrity cloveka , ci uz terapeuticky (lieky), profylakticky (ockovanie, vysetrenia), diagnosticky, musia predpokladane benefity, teda pozitiva prevysit predpokladane mozne negativa. Liek bez vedlajsich ucinkov neexistuje, aj vitaminy dokazu cloveka zabit. Pisem predpokladane, lebo nikto dopredu nevie, ako ktory clovek na dany postup zareaguje. Ani UZV, tak hojne a s nadsenim vyzivany v prenatalnej diagnostike nie je bez rizik a uplne neskodny . Vseobecne sa ma za to , ze pri tych ockovaniach, ktore su povinne pozitiva prevazuju nad rizikom pripadnych neziaducich ucinkov a hlavne nad rizikom nasledkov daneho ochorenia. Ak to vy vidite inak, je to vase pravo, kazdy je sam zodpovedny za svoj zivot a zivoty svojich deti. (Samozrejme, pokial tym neohrozujete inych). Ak sa niekto rozhodne liecit zapal slepeho creva rumbagulami a tancom plodnosti (to prehanam) je to jeho pravo a on sa bude zodpovedat za vysledok.

atuin
21. jún 2010

@denduska S malym vyberom lekarov nic nenarobim, to mate smolu, s tym my nastastie na sidlisku problem nemame. Ale ako clovek z odboru vies, ze kazdy sklzne do stereotypu (ako v kazdom povolani), len u lekarov su na to ludia citlivejsi, kedze ide o zdravie.
Uz sa sice nazov temy zmenil, ale ak smiem este napisat svoj nazor, tak osobne si myslim, ze by ockovania proti chorobam, ktore tak povediac nepredstavuju spolocenske ohrozenie mohlo byt dobrovolne. Respektive, aby po odmietnuti (a prevzati zodpovednosti) neboli rodicia stihatelni.