Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuzanamolnarova
19. jan 2012

@prevenar fííííha, no aj ja som už nato myslela ale potom čo jej dávať papať? fííííha mám ešte väčšiu hlavu z návalu informácií 😀 ale ďakujem 🙂

tean
19. jan 2012

@zuzanamolnarova
u nas to prebiehalo takto:
- pediatricke sme povedali, ze nechceme ockovat. Bola dost neprijemna asi rok, potom ju to preslo a dnes je uplne v pohode (nechceli sme ju zatial menit , lebo je relativne blizko nasho bydliska a kvoli druhemu dietatu - aby to mamina nemala daleko na povinne prehliadky)
- po 6 mesiacoch odmietnutia na nas prisli z RUVZ. Aj ked sme ziadali u pediatricky odklad ockovania do 2. roku dietata, vobec ich to nezaujimalo a postavili sa k tomu ako keby sme odmietli
- na RUVZ sme absolvovali priestupkove konanie, kde sme diskutovali s lekarkou. Po hodinovej diskusii, kde nikto nikoho nepresvedcil, sme odisli domov. Bolo to v pohode, ziaden natlak, len diskusia, ktora nas mala presvedcit zmenit nazor
- prisla nam pokuta (cca 100,-EUR) ktoru sme zaplatili

Niektori rodicia sa toho boja, ale nie je dovod. Osobne mam strach z ockovania a nie z neprijemnych situacii s ludmi.

zuzanamolnarova
19. jan 2012

@zaockujte_aj_slnko tak keď dobre rozumiem: pôjdem už k dr s pripraveným "dokumentom" na ktorý napíšem svoje odmietnutie na konkrétne očkovacie látky. Napíšem naň celý zoznam očkovacích látok ktorý je uvedený na tejto stránke http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock... že? (no vlastne tie ktoré sú podfarbené inak ako bielou farbou?)
a ten "dokument" dám podpísať aj dr s odkazom nech to založí do kartotéky že? (možno pripadám ako malé dieťa ktorému musíme 100x pripomenúť niečo aby sa naučil čo sa môže a čo nie, ale som v tejto "veci" "začiatočník" 😀 )

prevenar
19. jan 2012

@zuzanamolnarova heh, no .. neviem ake je male babatko a co uz papa , alebo nie. ..ale my sme sa vsetkemu hotovemu vzdy vyhybali a robili sme si to sami. malu sme prikrmovali napriklad ,ze mliecko, vlocky , banan. a vymixovat. ..alebo len vymixovat nejake ovocie, jablcko, mrkvicku ..vsetko sa znazime kupovat od ludi co vieme ,ze nepouzivaju chemiu. aj ked toto je uz pre babatka co papaju .. pre tie co cicaju neviem, lebo manzelka koji uz vyse roka. ..ja by som postupoval tak,ze by som si pozrel zlozenie a snazil by som sa vyrobit nieco take po vlastnej linii .. hladal by som na nete a tak.

neviem ci som ti poradil , ale podla mna plati, ze co je vyrobene , musi byt nejak stabilizovane, konzervovane ..zrejme aj prifarbene , alebo prichutene niecim umelym. spominam si na instatny caj hipp - 3% byliniek , zvysok cukor a nejake prichute. ..na co. kupili sme rovno bylinky a uvarili caj. za mojho zivota bolo dost kauz s detskym jedlom, ze ho stahovali z trhu koli toxickym latkam a co ja viem comu. od roznych firiem.

vela zdaru 🙂

prevenar
19. jan 2012

@zuzanamolnarova odmietnutie .. ja som par stran dozadu poradil taketo ..

Po prestudovani pribalovych letakov ockovacich latok sme sa rozhodli,ze nepovolime ich aplikaciu na nase dieta. Jedna sa o nasledovne vyrobky ........ tu by som vymenovat vsetky vakciny ktore su pouzitelne na vakcinaciu na slovensku. (poprosil som manofa, aby zverejnil kompletny zoznam na jeho stranke ..tak uvidime ) Dane latku nebudu nasmu dietatu ani ziadnym buducim detom aplikovane z dovodu moznych vaznych neziaducich ucinkov , ktorych dokazom su pribalove letaky samotnych vyrobcov.

podpis .

(neodmietaj ockovanie ako take. len konkretne vyrobky ... ty si za ockovanie (samozrejme) ale latkami ktore nemaju vazne vedlajsie ucinku , to ,ze take neexistuju , tak za to ty predsa nemozes )

a tu je manofove,, ktore je aj lepsie. 😉

=====================

My, dolu podpísaní MATKA MATKOVÁ (nar. DD.MM.RRRR v MESTO) a OTEC OTCOVIČ (nar. DD.MM.RRRR v MESTO), týmto odmietame očkovanie našich detí SYN SYNOVIČ (nar. DD.MM.RRRR v MESTO) a DCÉRA DCÉROVÁ (nar. DD.MM.RRRR v MESTO) očkovacími látkami: ZOZNAM VAKCÍN.

MATKA MATKOVÁ ........ (PODPIS)
OTEC OTCOVIČ........ (PODPIS)

======================

V zásade môže byť aj len MATKA prípadne len OTEC, čo je nakoniec aj strategickejšie. Ale to už nechám na Tebe.

Zoznam vakcín, použiteľných v povinnom očkovaní, nájdeš tu (všetky, čo sú podfarbené inak než bielou):
http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock...

V zásade ale nemá zmysel uvádzať tie vakcíny, ktoré už nehrozia, tzn. u detí nad 3 roky nie je dôvod písať všetky HepB, všetky HiB, ani všetky pneumokoky. U detí nad 13 rokov nemá zmysel písať ani všetky MMR/MMRV (osýpky, príušnice a ružienka).

........................................................................................
z tychto 3ch si urcite uz nieco poskladas 😀

didulka85
19. jan 2012

@zuzanamolnarova my sme kupili parostroj a mixer v jednom. Perfektna vec. Setri cas, urobit v tom dietatu vzdy cerstve jedlo nie je problem. Ani v malych mnozstvach. Ovocie a zelenina si tak zachovaju max vitaminov.

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@zuzanamolnarova
ano presne tak.......ja som tak urobil............. a viem co som vyjadril.....nech mi daju pokutu ze odmietam plne v sulade s ustavou a dokumentami ku ktorym SR pristupila poskodit svoje dieta 🙂

nepodpisuj NIC CO TI DAJU PODPISAT ONI !!! to co ti da mudr. podpisat je panflet pripraveny na priestupkove konanie.....tam v tom panflete akoze odmietnes ockovanie NA CHOROBY, nie ockovacie latky... a to je priestupkom 🙂

petot
19. jan 2012

@zuzanamolnarova Nemusíš chodiť so žiadnym dokumentom. Stačí, že lekárovi oznámiš svoje rozhodnutie. Lekár má podľa vyhlášky 585/2008 poznačiť do zdravotného záznamu: dátum, meno vakcíny, výrobcu, dávku v poradí, veľkosť dávky vakcíny, a dôvod neočkovania: (Dg.Z28.)

Tým to pre oboch hasne, pre Teba i pre doktorku. Ty nič nepodpisuj a lekárku upozorni, nech nikomu neoznamuje Tvoje rozhodnutie o neočkovaní, pretože Ty by si potom bola predvolaná na RÚVZ a nemala inú možnosť obrany než podať sťažnosť pre porušenie ochrany osobných údajov, a za to by jej hrozila pokuta do 332000 EUR a do 2 rokov basy. Vytlač si a zober so sebou stanovisko ÚOOÚ a daj ho lekárke, aby videla, že máš pravdu: http://rizikaockovania.sk/leg/stanovisko_uoou_2...

petot
19. jan 2012

@zuzanamolnarova Ak Ťa zaujímajú podrobnejšie vysvetlenia, pozri http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

petot
19. jan 2012

@moira19 Tak to som veľmi rád 🙂 Ale nezabudla si na selén a jód? 😀

zuzanamolnarova
19. jan 2012

@petot ďakujem krásne 🙂 preštudujem všetko 🙂

zuzanamolnarova
19. jan 2012

ďakujem vám všetkým za rady a pripomienky, budúci týždeň ideme do toho 🙂 potom dám vedieť ako sme dopadli 🙂

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@petot
no to je krasna teoria ze "jej len oznam..." 🙂, lenze lekarka NIC nezapise do karty v zmysle vyhlasky............lekarka vsetko poprie ak sa jej opytaju z RUVZ....... a na konci mesiaca poda normalne odopretie s menom a kontraindickaciou ze clovek to proste odoprel.......

nemas dokaz co si NAOZAJ urobil a neurobil, prasknu ti pokutu akoby si odmietol cele ockovanie...

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@petot
ked som pocul a videl ako sa ta "nasa" decarka vytaca, ze "co ja budem teraz robit, co ja budem teraz robit".... tak je jasne ze pokial mozu tak urobia vsetko proti cloveku v prospech RUVZ, nakoniec co jeden paciet, jedno decko, na tom nezalezi....... ale "nadriadeni" su jej po cely zivot prave lekarky z RUVZ...... tak si rychlo spocitas komu bude mastit brucho.... a koho bude chranit...

asimon
19. jan 2012

@zuzanamolnarova ahoj Zuzka, som velmi rada, ze ta tu vidim... 🙂
Ak sa rozhodneš-te neočkovať, bude na svete o ďalšie krásnejšie, spokojnejšie a hlavne zdravšie bábätko viac 🙂

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

ja som pripraveny na to ze aj ked mudr. podpisala dokument ze je oboznamena s tym ze nesmie rozsirovat osobne informacie o rodicoch a dietati inym subjektom - specialne nie RUVZ, tak koncom mesiaca sa meno dietata objavi vo vypise a bude na RUVZ len ide o to ci to potom RUVZ utaji a uplne odignoruje a ziadne konanie o priestupku RUVZ nezacne...... ved kto to skontroluje ci lekarka nieco rozsiruje a spracuva alebo nie, co sa opytam v ramci infozakona samotneho RUVZ, "udala ma decarka k vam ze sme neockovali, alebo neudala?!" 😀

monikamajova
19. jan 2012

@anicka1981 napíš mi na internú poštu a ja sa ti hned zajtra ozvem ked mi malý zaspí,zatiaľ pa

monikamajova
19. jan 2012

@peti19 no jasné 🙂 zajtra sa ti ozvem,len čo mi malý zaspí 😉

petot
19. jan 2012

@zaockujte_aj_slnko Ale tak to jej treba doniesť vyhlášku 585/2008 a ukázať §13 bod 3, tam je presne napísané, čo má zapísať. A stáť nad ňou kým to nezapíše do karty.

Ak by poslala udanie na RÚVZ a tam by Ťa začali riešiť, tak tam sú povinní Ti povedať, na základe čoho Ťa predvolávajú. To oznámenie od lekárky musí byť v spise. To je dôkaz, na základ ktorého môžeš namietať, že celé konanie sa zakladá na nezákonnom akte, a obratom podať sťažnosť na doktorku aj na RÚVZ, že neoprávnene nakladali s osobnými údajmi (pretože aj RÚVZ malo odmietnuť sa udaním vôbec zaoberať, keďže nemá zo zákona právo nakladať s takýmito údajmi!) a zároveň trestné oznámenie pre podozrenie z porušenia § 374 trestného zákona č. 300/2005.

petot
19. jan 2012

@zaockujte_aj_slnko Úplne stačí, keď lekárku iba normálne slušne upozorníš, a aj to je od Teba v podstate ústretovosť a nadpráca, plynúca z toho, že chceš v dobrej vôli predísť nielen svojím, ale aj jej potenciálnym problémom. Lekárka Ti nemá prečo podpisovať, že si je vedomá že musí chrániť osobné údaje - to je súčasť jej práce. Ju viaže zákon o ochrane osobných údajov, a je na nej, či ho bude rešpektovať alebo nie. Ak nie, tak musí počítať s postihom. Ak prekročí zákon, Ty nemusíš nikde dokazovať, či ten zákon poznala alebo nie, pretože neznalosť zákona neospravedlňuje.

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@petot
ano, tak hovoria zakony a slusnost, ale uznaj kazda lekarka je pod tlakom zo strany "kontroly" a tou kontrolou je RUVZ a VUC.... a ziadna lekarka nepojde proti kontrole a nazoru RUVZ... to ze ako si to potom pravnicky na RUVZ "vybavia" sa jej uz tykat nemusi... skratka POSUNIE ZODPOVEDNOST na niekoho ineho, "vyssie"... a ma "ciste ruky"

ano, mozem podat tr.oznamenie pre podozrenie z rozsirovania osobnych udajov a neviem coho...
neviem co by som si nasiel v spise na RUVZ, ale pokial viem spatne si overovat skutky ktorymi mohol byt spachany priestupok a zistovat si OSOBY ktore mohli spachat priestupok nikto nezakazuje... a dokonca je zaiste lekarka POVINNA spolupracovat s RUVZ na objasnovani priestupkov 🙂. Takze lekarka to akoze "neoznamila" (to oznamenie sa strati) ale spatnou kontrolou si RUVZ zistila u lekarky SAMA 🙂. A hotovo. Asi bohuzial neuspejes... neviem, uvidim 🙂

rozoumies, ta lekarka musi uviest formular na konci mesiaca o pocte neockovanych deti..... tak dobre neuvedie tam meno... RUVZ zavola spat ........"KTO TO BOL?! POVEDZTE MENO!"....... a uz lekarka najskor nie je povinna chranit meno nikoho 🙂 a je to...

petot
19. jan 2012

@zaockujte_aj_slnko Jasné, že právo je (a na Slovensku trojnásobne) relatívne. Ale aj keby si na Teba RÚVZ prišlo pri nejakej "náhodnej kontrole", tak museli oni i lekár porušiť zákon. Oni tým, že sa hrabali v osobných údajoch k čomu nemajú oprávnenie, a lekárka že im to umožnila.

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@petot
opravnenie hrabat sa v mene a adrese cloveka ktory je podozrivy zo spachania priestupku urcite je legalne.... dokonca su ho povinni kazdy prislusnemu organu UMOZNIT. A organ v 1.stupni na pokutovanie za neockovanie je RUVZ 🙂. Takze je opravneny zaiste aj mena zistovat... Podla mna je povinny lekar s RUVZ spolupracovat, ale nesmie im svojvolne lekar davat "mena".......no tak im da lekar koncom mesiaca tie "cisla", cisla sa ale obratom zmenia na mena 🙂 a si tam kde to bolo...

neviem si predstavit lekara co bude CHRANIT mena ked si ich RUVZ vyziada 🙂... RUVZ je statny organ a ten pre nezakonne konanie nikto nepotresta. Lekar?....on chranil udaje, pokym si ich RUVZ nevyziadalo, cize "robil co mohol" a hotovo.

ninan2
19. jan 2012

Ahojte, dufala som, ze nasa pediatricka zas nebude mat vakciny, ale niekde pre nas ten Prevenar 13 zohnala (2. davka ktora mala byt povodne uz 2.11.) 😒 Nastastie dcerka je OK, pomaly ani teplotu nema a fungovala rovnako ako vzdy.
Vypocula som si zas prednasku o kladoch Hexavakciny 😀 napr. ze urcite niekde dostane tetanus a hep. C... no ja neviem, ale pol rocne/rocne babo sa hadam same nehra v piesku a pod., zeby sa tomu nedalo predist??? 🙂 Hexu mame do roka odlozenu.
Vraj po ockovani trva az pol roka kym sa vytvoria dostatocne protilatky proti chorobam, je to pravda? Mne sa to nejak nezda...
Aha a minule nas strasila ciernym kaslom, na ten dnes zabudla 😀

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

@petot
treba sa na to pozerat realne,
co chceme my?.... nezaockovat deti povinne, a nedostat za to pokutu...
co chce lekar? .....nemat problemy s RUVZ a udrzat si relativne "dobry" vztah aj s rodicmi...

kazdy ma svoju motivaciu a z niecoho upusti a jedine na com sa to moze "pretnut" je ze RUVZ nebude moct pokutovat rodica......lebo to, coho sa ten rodic dopustil nie je priestupkom! 🙂 A priestupkom nie je odmietnut podanie konkretneho lieku od konkretneho vyrobcu. Takto to ja vidim REALNE.

moira19
19. jan 2012

@petot To som kojila, citala som to v inom fore, tak som vyskusala c-cko. Ta doba bola od porodu do 8mych tyzdnov vsetky vysledky sa dali dokopy ;) Jod z morskej soli. Ci sa da aj inak? Selen az teraz sme zacali. A nasa pediatricka mi nie velmi chcela verit a presviedcala ma, aby som si to preistotu dala este skontrolovat u inej dr (tie moje problemy najprv liecila obvodna, potom internista, ten zistil, ze pecenove su zle kvoli stitnej zlaze, poslal za endokrinologom, ten za 6 tyzdnov z hypotyreozy urobil hypert.... no hroza, T4 som mala 4 000(norma 150), ked som sla k 4 lekarovi, po jeho liecbe sa zase zacalo zvysovat TSH... takze som sa rozhodla prestat s liekmi a cuduj sa svetu uzdravila som sa). Po druhom tehu som si dala skontrolovat pecenove testy uz v porodnici, aby som vedela na com som.
Ale 2 dni som zabudla dat starsej rano c-cko a ekzem je tu opat , mrcha jedna :(

moira19
19. jan 2012

@ninan2 Hexa ma hep. B. Cierny kasel do 6 mesiacov je nebezpecny, to je pre vas uz len tyzden-dva a ste za vodou 😉 Aj ked to je len bubu z ich strany.
Pytala som sa v rodine, ci sa stretli s tymi chorobami, moje dve babky (88, 72 rokov) povedali, ze mali mumps a ovcie kiahne. Nikoho nepoznali kto ba zomrel na nieco z toho, co sa ockuje a nikdy nepoculi o chorobach: osypky, zaskrt, cierny kasel. Ziju na dedine. Starsia este do tohto leta mala 30 vcelych rodin, kozu a pred par rokmi chodila na babete 🙂 Kym do nej nezacali pchat lieky bola na tom dobre. Takze volkej miere ide aj o zitospravu.

zaockujte_aj_slnko
19. jan 2012

RUVZ by mohlo akurat este tvrdit ze moje dieta ma pravo na podanie Infanrix Hexa vyrobcu GlaxoSmithKline, a ze ja ako laik to nie som schopny posudit........co by uz bolo ale naozaj trapny argument 😀 a zavana to korupciou - a to by bol argument na tr.oznamenie podla mna....neviem

ale zase niekde som cital ze sa moze RUVZ obratit na sud a vyziadat si ockovanie dietata aj proti mojej voli, ale to zavana nacizmom a bolo by to hned v novinach a tiez sa k tomu neuchylia....

verka888
19. jan 2012

zaockovat...ci nezaockovat?najprv musime pochopit podstatu nasho zdravia...potom ked precitneme a strhneme sa z toho hrozneho sna,tak potom pochopime ze zmysel a umysel ockovat nebol zalozeny na zlej viere,ale bohuzial na absolutnom nepochopeni co ochorenia sposobuje. je to ako ked niekto veri ze zem je plocha...tak nech veri..

petot
19. jan 2012

@zaockujte_aj_slnko Zákon hovorí niečo iné než Ty. Zdravotná dokumentácia predstavuje osobné údaje. Zákon o ochrane osobných údajov hovorí, že s osobnými údajmi sa môže nakladať len na základe zákona, alebo Tvojho písomného súhlasu, a to len v rozsahu a za účelom presne vymedzeným zákonom alebo Tvojím súhlasom. Inými slovami, musí byť jasne stanovené, ktoré osobné údaje sa smú spracovať a za akým účelom.

RÚVZ nemá zo žiadneho zákona oprávnenie nakladať s osobnými údajmi pacientov. Keď sme minulý rok žiadali o prešetrenie nežiaducich účinkov očkovania, tak RÚVZ na to potreboval písomný súhlas dotknutých pacientov, aby vôbec mohol nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie.

Lekár zase nemá zo zákona právo poskytnúť RÚVZ Tvoje osobné údaje.

Takže, ak lekár pošle udanie, že konkrétne Ty si odmietol očkovanie, tak porušil zákon. RÚVZ musí takéto udanie odmietnuť, pretože nemá právo nakladať s osobnými údajmi, a musí ho skartovať, lebo obsahuje osobné údaje. Ak sa ním začne zaoberať, tak porušuje zákon, lebo už nakladá s osobnými údajmi.

Ak by lekár len dal na známosť RÚVZ nejakým spôsobom (napr. v rámci mesačného výkazu), že 1 bližšie neurčený človek odmietol očkovanie, a pracovníci RÚVZ by k nemu naklusali a lekár by im prezradil, kto to odmietol, tak by porušil zákon. Ak by im umožnil nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie, porušil by zákon. Ak by sa v nej oni hrabali, porušili by zákon aj oni.

Suma sumarum, RÚVZ nemá ŽIADNU zákonnú možnosť dozvedieť sa, že si konkrétne Ty odmietol očkovanie. Ak sa to nejako dozvedia, tak buď si im to oznámil sám (práve preto sme v Iniciatíve neodporúčali samoudania), alebo porušili zákon oni i lekár.

Každý, kto bol predvolaný na RÚVZ na základe udania lekára alebo hrabania sa RÚVZ v zdravotných záznamoch, môže podať prinajmenšom sťažnosť na Úrad na ochranu osobných údajov, a prípadne podať aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Keďže zápisnica RÚVZ obsahuje informácie o tom, na základe čoho začali konanie, čo je v podstate zároveň jeden z ich dôkazov proti rodičovi, nie je pre prokuratúru ťažké vypátrať páchateľa.

Odporúčam každému, aby si pri pojednávaní vyžiadal kópiu zápisnice a všetkých dokumentov v spise, má na to právo.