Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
29. máj 2010

Ak niekto nevie, kto je to Dr. Andrew Wakefield a o čom je tu vlastne reč, nech si prečíta:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/lekar-ktory-s...

denduska
29. máj 2010

bera, no napr. moj muz sa pytal na ocko proti meningokokovi nasej byvalej dr (byvalej preto ze odisla do dochodku), a ona bola velky zastanca ockovania a ta to vyslovene neodporucala takemu malemu dietatu, povedala ze je to zbytocne, lebo meningokok najviac ohrozuje adolescentov...no tak si teraz vyber, kto ma pravdu 😒 ja mam skusenost - dcera nasej znamej mala okolo 20 rokov ked meningokoka dostala a preslo to az do Waterhouse-Friderichsenovho syndromu - co je sepsa s krvacanim do nadobliciek - a takmer umrela, preto som o tom rozmyslala.

inak ja nie som proti ockovaniu..ale vsetko s mierou 🙂

denduska
29. máj 2010

ozaj, este vas chcem upozornit,mozno som len ja taka blba, ale ja som na to prisla az teraz 😀
tie iste vakciny od jedneho vyrobcu sa v roznych krajinach distribuuju pod roznymi nazvami, priklad uz spominany Dultavax, vo FR a inde Revaxis. To plati nielen pre vakciny ale aj mnoho inych liekov, ak by ste chceli kupovat v zahranici, neviem na co je to dobre ze to tak robia, ale nevadi.

denduska
29. máj 2010

a este nieco zaujimave - pribalovy letak imovax polio http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/spc/i... u nas
pribalovy letak IPOL (to je to iste, USA) https://www.vaccineshoppe.com/image.cfm?doc_id=... dokonca tam je spomenute ze po podani sa v urcitom casovom useku dokumentovalo aj par pripadov smrti 😅

no a uz koncim, uz mi z tych vakcin maximalne sibe.

bera28
29. máj 2010

@tean, ale vy asi nemáte extrémního nedonošence, že? On je doooost podstatný rozdíl, jestli se dítě narodí ve 26 tt nebo třeba 34 tt. Fakt jsem ráda, že jsme měli možnost dostat např. Synagis zdarma, neboť RS viry můžou u takto malých dětí způsobit smrt 😔 Kdybych třeba toto očkování odmítla, tak bych si připadala jako Jehovista, který odmítá transfúzi pro své dítě 😉

timca
29. máj 2010

Ahojte mamičky.
Trošku som sa snažila prečítať si vaše skúsenosti s očkovaním, ale je tu toho poriadne veľa. Chcela by som sa s vami poradiť. Pred týždňom sa nám narodila dcérka a NECHCEME ju dať očkovať proti TBC. Naša pediatrička nie je proti tomu, ale trošku na mňa urobila bububu, vraj sa môže malá hocikde nakaziť, hocikto na ňu môže nakašľať a že to mám zvážiť. Starší syn (6,5r) má očkovanie proti TBC ešte z pôrodnice - chodili sme na pľúcne ako na klavír, keďže mu to čistili až skoro do kosti, takú tam mal dieru. A všetky vtedy povinné očkovania do 6 rokov (posledné na 6 rokov už nie). Mladší syn (2,5r) má TBC - tiež s hnisavou reakciou a 2x hexa. Po druhej dávke hexa sa mu objavil atopický ekzém. Vyzerá to, že už sa to ukľudnilo, keďže si dosť dávame pozor na stravu a deťom sme vybudovali dosť dobrú imunitu. Keď mal mladší syn 1 rok, mal hnačky a zvracal. Boli sme týždeň hospitalizovaný na infekčnom oddelení kvôli dehydratácii. Asi o dva týždne po prepustení sa mu veľmi zdurili uzliny a behali sme po lekároch - pediater, ORL, infekčné a všade nás ubezpečili, že je všetko v poriadku a asi je len nachladený. Pediatrička mu vzala krv a po mesiaci(!!!!) prišli výsledky - vraj mal rubeolu. Len tak, ako keby nič. Nikto ma ani len neupozornil, že by to mohlo byť aj toto ochorenie. Bola som s ním aj u tehotnej kamarátky, ktorá bola po umelom oplodnení konečne tehotná. Veľmi ma to všetko nahnevalo. Aj napriek prekonanej rubeole, sa vraj MUSÍME dať zaočkovať. Tak som sa rozhodla, že žiadne moje dieťa už žiadnu vakcínu nedostane. Pediatrička to akceptuje a nikde nás hlásiť nebude.

molnarovak
29. máj 2010

Ja neviem, ako to je vlastne s tým TBC. Ako 6-ročná som zažila hromadné očkovanie v škole proti TBC, ale mňa jedinú pediatrička nezaočkovala, keďže som mala teplotu a ona si to náhodou všimla. Odvtedy ma proti TBC nikdy neočkovali, pretože sa mi rozvinulo autoimunitné ochorenie a každý lekár sa bál, že čo by taká vakcína narobila s mojou imunitou.
Najlepšie na tom je, že moja reumatologička má ambulanciu v Tuberkulóznom ústave v NR, kam chodím už niekoľko rokov. Je pravda, že nechodím na oddelenie, ale pacienti bežne chodia na vyšetrenia aj dole do ambulancií, takže ich tam stretám na chodbe. Napriek tomu, že mám dlhodobo zníženú imunitu a nebola som očkovaná, doteraz som TBC nechytila, tak ja neviem. Ja na to strašenie lekármi veľmi neverím. Myslím si, že to je individuálne, či niekto ochorie alebo nie a nezáleží to od očkovania. Veď v mnohých krajinách už zrušili očkovanie proti TBC kvôli neefektívnosti.
A už vôbec som nepochopila, prečo musí byť dieťa očkované napriek tomu, že prekonalo ochorenie, ktoré zanecháva trvalú imunitu. Pravdepodobne kvôli tomu, že sa jedná o rubeolu a tá sa u nás očkuje spolu s osýpkami a mumpsom, takže sa to nedá oddeliť.

denduska
29. máj 2010

timca, tak ta rubeloa, jedine preto ze u nas je iba kombi vakcina osypky mumps rubeola, iny dovod nevidim 🙄 a BCG, mne prave pediater povedal ze u maleho dietata je riziko nakazy absolutne minimalne, my ale nejake to ocko chceme, tak sme sa dohodli ze ak BCG, tak az po zakladnom ockovani. teda asi nebude 😀
A pozdravujem, my sme tiez po druhej hexe s atopakom 😒 klop klop, teraz je v pohode.

oscarka3
29. máj 2010

píše sa tu aj o očkovaní dospelých proti tetanu, tak moj manžel už asi pred 10 rokmi odmietol očkovanie,lekár sa spýtal,že prečo? manžel:lebo sa nedá.podpísal do karty,že odmieta a hotovo.A ešte odmietol ísť na rtg pľúc,povedal doktorovi,že sa nedá zbytočne ožarovať.ja som bola tento mesiac u doktora asi po 6 rokoch,bola tam už iná lekárka/moj dr.išiel do dochodku/ a hneď na mňa vybehli aj so sestričkou,že nemám očkovanie proti tetanu,ale bola som chorá,tak mám vraj prísť nejaké 2 týždne po vyliečení 😒 .no,dúfam,že sa mi podarí neukázať sa tam ďalších pár rokov 😉

hely79
29. máj 2010

molnarovak:
ja som tiez bola ockovana proti tbc na zakladnej skole poslednykrat a odvtedy nic... neviem ale nemam vobec strach ze by som dostala tbc... co by ma ale zaujimalo, kolko ludi v minulom roku ochorelo na tbc alebo tetanus na sk, viete to niekto?? som zvedava ci sa to niekde v google dozviem...

oscarka3
u nas vo Svajciarsku za poslednych 33 rokov, od roku 1974 do 2007 ochorelo na tetanus 96 ludi a 44 z nich zomrelo. väcsina to boli stari ludia... od tych 60 hore.. neviem kedy sa tetanus preockovava dospelym, ale ja hovorim, od ZS som nebola ockovana... a musim priznat, ze u doktora som na posledy bola asi pre 10 rokmi... 🙂

petot
29. máj 2010

timca: Tuberkuloza sa neda chytit tak, ze "niekto zakasle". Musi to byt opakovana dlhodoba expozicia (niekolkokrat po niekolko hodin s nakazenym). Vakcina ochoreniu nezabrani, ba naopak, oslabuje organizmus.

Odmietnutie tejto vakciny je podrobne rozobrate tu: http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

daducha
29. máj 2010

manof, jasne ze môzes 🙂

hely79
29. máj 2010

a ze vraj u 40% ludi sa da tetanus preukazat v crevach?? a ze zdravotne urady neeviduju neziaduce ucinky alebo poskodenia z vakciny proti tetanu, pretoze system oznamovania nefunguje tak ako by mal...

ginepra
30. máj 2010

timca - blahoželámk takej tolerantnej pediatričke. podľa všetkého sa tým ona sama vystavuje mastnej pokute, keď vás nebude hlásiť

manof
30. máj 2010

@denduska
Na to vakcínu proti detskej obrne (poliomyelitída, skrátenie polio) bacha. Ide síce o ťažké ochorenie s veľmi vážnymi následkami v mnohých prípadoch, avšak, u nás sa už niekoľko desiatok rokov nevyskytuje a nie je prakticky dôvod proti nemu očkovať (ak práve nemáš cestu do Nigérie alebo Afganistanu).

Navyše potenciálne nežiadúce následky tohto očkovania sú vskutku brutálne, smrť nevynímajúc:
http://rizikaockovania.sk/dok/tremante.pdf
Lenže to Ti naši "na-slovo-vzatí odborníci" (napr. Šramková či Dluholucký) samozrejme nepriznajú. Prinajmenšom nie na mikrofón či do kamery.

manof
30. máj 2010

@bera28

Ono to odmietanie transfúzie Jehovistami nie je zase úplne od veci, keď uvážiš, koľkokrát sa už stalo, že sa niekto nakazil napr. HIV z transfúzie... Alebo sa zdravotníci pomýlili a dali mu nesprávnu krvnú skupinu...

Tým nevravím, že to schvaľujem, len vravím, že to odmietanie má pomerne dosť racionálny základ.

manof
30. máj 2010

@daducha

Tak mi napíš, prosím, nejaké použiteľné meno. Ak chceš byť anonymnejšia, tak stačí aj krstné. Alebo aspoň iniciálky.

Vopred ďakujem.

manof
30. máj 2010

@timca

Ružienka (rubeola) je predsa dievčenské ochorenie. Ako ju teda mohol mať Tvoj syn?
Čisto teoreticky mohol preniesť vírus (i keď o tom dosť pochybujem), ale že by sa u chlapca rozvinula ružienka, tak to počujem prvý krát...

Tie testy netreba brať ako 100% pravdu. Majú len nejakú spoľahlivosť, ktorá je v lepšom prípade niekde okolo 95%.
Neviem ako to je konkrétne v tom teste, čo robili Tvojmu synovi, ale bol by som veľmi opatrný v prisudzovaní nákazy ružienkou nejakému chlapcovi. Leda tak z MMR vakcíny, lebo tá obsahuje živý vírus ružienky.

manof
30. máj 2010

@hely79
Našiel som toto:
http://www.zzz.sk/?clanok=7993

Tzn. 11 prípadov u detí do 15 rokov v roku 2009.
O dospelých tam reč nie je.

bera28
30. máj 2010

@manof, obě moje děti měly x transfúzí a strach jsem teda nikdy neměla. Nopak jsem na vlastní oči viděla, jak moc jim pomohly. A to, že se někdo nakazil HIV nebo dali špatnou skupinu, to se prostě stává. Nic a nikdo není dokonalý. Ale pokud bych se měla bránit všemu, kde hrozí byť jen sebeměnší riziko, tak neudělám nic a děti by nebyly. Ale tohle už je out of topic 😉

manof
30. máj 2010

@hely79

Systém oznamovania u nás nefunguje prakticky vôbec.
Viď: http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/preco-je-...
bod č. 5

manof
30. máj 2010

@oscarka3

Ja nemám zdravotnú kartu u žiadneho lekára už nejakých 15 rokov a v pohode...

manof
30. máj 2010

Ak by niekto ešte chcel knižku

"Jak pečovat o zdraví dítěte... navzdory vašemu lékaři" - Dr. Robert S. Mendelsohn

prípadne ďalšie knihy o očkovaní a alternatívnej zdravotnej starostlivosti (viď http://www.dary-zivota.sk/knihy/ ), dajte mi, prosím, vedieť v IP. Ak mi dáte vedieť do týždňa, môžem Vám knižky doniesť až domov počas mojej okružnej cesty Slovenskom - trasa a časy viď: http://www.dary-zivota.sk/novinky/

Zmena času a trasy po predchádzajúcej dohode možná.

oscarka3
30. máj 2010

manof, ja mám alergiu na včelie a osie uštipnutie/včely aj chováme/ tak občas sa pošťastí 😒 a musím ísť navštíviť lekára.ináč by ma obvodný nevidel 😉

tean
30. máj 2010

@bera28
tak extremne nedonosene dieta naozaj nemame. Umyselne nemenujem o kolko tyzdnov skorej sa narodilo ani jeho terajsi vek (v tomto som proste paranoik).
Viem, ze v tychto pripadoch je tazko robit rozhodnutia a v tvojom pripade by som sa mozno rozhodol rovnako.

tean
30. máj 2010

nasa lekarka nas chcela ukecat aspon na vakcinu proti ciernemu kaslu.
Existuje na Slovensku schvalena monovakcina proti ciernemu kaslu ? Da sa na Slovensku kupit ? Mozno sa to tu uz pisalo, ale som lenivy to preliezat.
Potrebujem zistit, ci sa nas nesnazila lekarka tymto pomylit a nakoniec by sme dostali Hexu.

hely79
30. máj 2010

oscarka3: homeopatiu si este neskusala proti ustipnutiu hmyzom?? ja mam velmim dobre skusenosti s homeopatiou...

dokonca som vcera citala jeden clanok, kde dieta (1,5 rocne ) pri hrani pohryzol do pery pes... dieta nebolo vobec ockovane proti detstkym chorobam a uz vobec nie proti tetanu. a pohryznutie sa vraj normalne nezasiva. matka ale na tom trvala a lekari trvali na ockovani proti tetanu, inak to nezasiju. dievcatko dostalo doma 2 Globuli Arnica C30, ktore jej za pol minuty stopli silne krvacanie! lekari nechapali, ako vyzeralo to dievcatko po uhryznuti, nemalo ani ziadne bolesti, nic. matka musela ale podpisat nejaky papier lekarom, ze nie je ochotna dat zaockovat dieta proti tetanu a je za to sama zodpovedna ked sa nieco stane. aka rychla zaruka... 😉 napokon jej tu peru zasili, a matka chodila kazde 2 dni na kontrolu. potom dostala este globule Ledum C30 a po tyzdni nechapali vsetky zdravotne sestry a lekari, aj sa zhodli na tom, ze este nikdy nevideli lekari tak rychlo hojacu sa ranu uhryznutim. a uhryznutia su tazkohojitelne rany... o 1¼ roka neskor jej jazvu nebolo volnym okom vobec videt...

ja tiez nemam kartu u ziadneho obvodneho lekara... 😀

manof: tbc je v dnesnej dobe dobre liecitelna choroba... teraz som dokonca nasla clanok, ktory vysiel 26.5.2010 u nas vo Svajciarsku. vraj sa cela trieda (16 deti) infikovalo tbc bakteriou.. nasadili im antibiotika a hotovo...
ale nechapem jednu vec, ked sa das zaockovat, mozes dostat tbc tiez, prave z vakciny. a to je väcsia pravdepodobnost ako ked si nezaockovany. preco to teda nie je jedno ci sa das alebo nedas zaockovat?? ved je to potom pravdepodobnost, ze ochories 50:50 nie?? tu si to mozes pozret: http://www.blick.ch/news/schweiz/zentralschweiz...

diocka
30. máj 2010

@manof ak je ruboeola dievcenske ochorenie, preco neexistuju 2 rozdielne vakciny MMR - pre chlapcov bez rubeoly a pre dievcata aj s rubeolou? alebo to nejako zle chapem?

cora73
30. máj 2010

nezda sa mi,ze by bola rubeola iba dievcenske ochorenie...neprekonanie rubeoly moze byt nebezpecne pre zeny a mumpsu pre muzov...

musko
30. máj 2010

manof, rubeola je detské infekčné ochorenie - proti ktorému sa očkuje, ale ochorejú rovnako dievčatá ako chlapci, akurát, ak ochorie dospelá žena je to nebezpečné.....