Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

hely79
31. máj 2010

bera28: ja by som sa bala uz prave preto, ze to je extremny nedonosenec, ho dat aj vobec zaockovat... a lekarom je to uplne jedno, co sa stane, neni su to ich deti, oni za to nerucia a 100% by to popierali, ze to nema s ockovanim nic spolocne, keby sa aj nieco stalo. len skody sa mozu objavit neskor, o par rokov... a dokonca, vies o tom, ze v USA existuje fond, ktory odskodnuje poskodene deti ockovanim?? tento fond je ale väcsinou vycerpany financne, bez prachov. preco ho teda zriadili, ked su vakciny take bezpecne ako tvrdia??
vsetky vakciny zatazuju organizmus, to je jedno co je v nich. je to umely zasah do organizmu a podla mna, v dnesnej dobe sa daju liecit vsetky detstke choroby... nasledky po vakcine nevylieci uz nikto...

a manof: a este by som chcela videt lekara/ ku, ktory je zaockovany/a proti tetanu, ako si strci porezany prst do konskeho hnoja... uz ich vidim, vsetkych ako stoja v rade 😉

petot
31. máj 2010

@stanili: Ohľadom 10 hlavných antigénov v Infanrixe Hexa, odpovedal som už lucrezii, viz vyššie. Pozri tiež príbalový leták.

Rozprávky o nepreťažiteľnosti imunitného systému poznám, šíria ich najmä ľudia osobne zodpovední za očkovaciu politiku. Ich tvrdenie má trhlinu veľkú ako Titanic, ktorú buď ignorujú alebo zamlčujú - imunitný systém spoznáva bežné antigény prostredníctvom slizníc a ďalších bariér k tomu uspôsobených. Vakcína je však absolútne neprirodzené vpravenie cudzích antigénov spolu s koktejlom jedovatých chemikálií do tela. Toto vedie k nekontrolovateľnej skokovej aktivácii imunitného systému a jeho predispozícii k alergickým/anafylaktickým reakciám voči akýmkoľvek ďalším podnetom. Napokon, samotné očkovanie vedie iba ku tvorbe alergických protilátok IgE, zatiaľčo prirodzené infekcie spôsobia tvorbu viacerých skupín protilátok (IgG, IgM, IgA). Môže za to alergén hliník, ktorý sa používa vo väčšine vakcín ako adjuvant.

Je úplne scestné, porovnávať prirodzené spoznávanie antigénov s očkovaním.

manof
31. máj 2010

@bera28
Jedna vec je teória a druhá vec je prax. Teória očkovania sa veľmi dobre počúva, žiaľ, prax plošného očkovania u nás (ale i v Česku či USA) je úbohá až zúfalá. A to hovorím zo skúsenosti vlastnej i skúseností desiatok ľudí na Slovensku, ktorých deti mali vážne následky po očkovaní (častokrát aj doživotné), nejedno dokonca zomrelo. Viď tiež článok z USA (preložený do SK):
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

Otázku: "A pokud píšeš, že rizika očkování převažují nad pozitivy, tak mi, prosím, vysvětli, proč se právě extrémně nedonošené děti očkují více látkami, než děti zdravé?? Myslíš, že by někdo (ať již lékaři či rodiče) podstupoval zcela dobrovolně riziko, že dítě, které tak pečlivě vypiplali, může mít po očkování fatální následky??" som už (aspoň sčasti) zodpovedal v článku:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/preco-je-...

Veľmi pekne (a podstatne stručnejšie) ju zodpovedala aj Zelmirka. S jej odpoveďou sa plne stotožňujem.

Zdôrazňujem, že v našom právnom systéme (neviem ako v Česku) je zodpovednosť lekárov prakticky len čisto na papieri. V praxi v prípade potreby kolega kolegu podrží a potvrdí, že ten, kto pochybil, vraj urobil všetko, čo bolo v jeho silách a možnostiach... Aj keď to nie je pravda. To sú osobné skúsenosti mojich známych. Asi jediný prípad, kedy by to lekár neuhral, by bol, keby mu v službe namerali alkohol alebo inú omamnú látku.

manof
31. máj 2010

@monnaa

Mumps u chlapcov? Ja ako chlapec mám mumps za sebou. A neviem o žiadnych dlhodobých nežiadúcich účinkoch, ktoré by na mojom tele mumps zanechal. Tým nechcem povedať, že neexistujú rizikové skupiny chlapcov, u ktorých je ohrozenie mumpsom oveľa vyššie než u bežného viac-menej zdravého chlapca. Ale keď už očkovať takéto deti, tak len tie rizikové skupiny (ak z povahy očkovacej látky v súvislosti s druhom rizika nevyplýva, že by očkovanie všetko iba zhoršilo) a monovalentnou vakcínou čisto proti mumpsu. Rozhodne však nie MMR!

Problém pri nástupe do škôlky môže byť v prípade, že sa nedohodneš so svojím pediatrom na tom, aby Ti potvrdil, že Tvoje dieťa je zdravotne spôsobilé navštevovať škôlku. Mnohí to potvrdiť odmietajú kvôli tomu, že nemáš dieťa zaočkované všetkým, čo k danému veku očkovací kalendár predpisuje. Ale celkovo vzaté je to vyslovená haluz, lebo dieťa, ktoré napr. kvôli neurologickým problémom očkované nie je, do škôlky pokojne pustia, tak prečo by nemali pustiť rovnako nezaočkované dieťa bez neurologických problémov? Veď také dieťa je z princípu viac spôsobilé navštevovať škôlku než to s neurologickými problémami, nie?

manof
31. máj 2010

@daducha

Pridal som to tam s menšími úpravami, keďže si párkrát narážala na túto diskusiu na MK, ktorú čitatelia článku nemusia poznať. Dúfam, že tie moje zmeny neboli na škodu veci:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/o-besede-...

monnaa
31. máj 2010

@manof - no na mumps som sa pýtala preto, lebo práve u chlapcov môže zanechať dlhodobé následky ( neplodnosť ) a je to vysoko infekčné ochorenie s pomerne dlhou inkubačnou dobou. Tak to je super, že ty si ho prekonal bez následkov.
O očkovaní proti mumpsu totiž uvažujem, určite ale nie do 2 rokov a jednoznačne monovakcínou- ozaj, existuje taká ?

A ešte by ma zaujímalo, v čom je vlastne MMR vakcína taká nebezpečná? Viem, že sa spája s autizmom a s cukrovkou 1. typu, ale už niekto zistil na akom princípe to funguje ? Bude monovakcína ( napr. proti tomu mumpsu ) bezpečná ?

zelmirka1
31. máj 2010

monnaa monovakcinu proti mumsu nezozenies, aspon ja mam info ze taka nie je, ak by nahodou daj vediet ale pochybujem.
MMR je nebezpecna prave ako kombinacia tych troch chorob ktore obsahuje a uz len to ze sa vobec spaja s takym niecim ako je autizmus je dost hrozne lebo to je velmi vazna choroba na cely zivot a to ze niekto tvrdi ze to nebolo nikdy dokazane je smiesne, lebo to nikto ani nechcel dokazovat, napriek tomu sa mnohe studie sa tomu venovali.
inak bezpecna vakcina je len ta ktoru dietatu nedas, kazda v sebe nesie riziko ale urcite je mensie riziko neziaducich reakcii pri monovakcinach ako pri kombinaciach ktore sa dnes pouzivaju.

stanili
31. máj 2010

s autismom to spajaju stale tie iste (neoficialne kruhy), nikdy to nebolo potvrdene. Ja len cumim, ako ste z iminizacie urobili totalneho strasiaka, ktory zabija deti. Myslim si, ze neporovnatelne viac zivotov vakcinacia zachranila ako znicila, chapem, ze vela rodicov ma postihnute deti a snazia sa najst nejakeho vinnika, ale tym moze byt vselico od mutacie genov, poskodenie v maternici, pocas porodu, prekonanymi chorobami, taktiez sa vyskytuju alergicke reakcie po ockovani, ale skoda pisat, ake su percenta, kedze ide o oficialne zdroje. Niekto tu pisal, ze veri ludom z masa a kosti - lenze, to ze si pan XY mysli, ze jeho dieta sa stalo autistom po podani MMR vakciny je pre mna nedostacujuce, ake percento deti je autistickych? ake percento deti je zaockovanych? Sedliacky rozum mi vravi, keby to bolo sposobovane tou vakcinou, tak by sa autistickymi stavali ked uz nie vsetky deti, tak aspon drviva vacsina.
Je mi jasne, ze nema vyznam pisat nejake argumenty pre ockovanie i ked takyto nazov tema ma, kedze ako som citala par prispevkov ide o argumetovanie preco neockovat. Takze este na zaver vyjadrim nazor, ze som zastanca myslienky, ze by to malo byt na kazdeho slobodnom rozhodnuti a s tym rozhodnutim by samozrejme prisla aj zodpovednost za nasledky, ci uz sposobene ockovanim alebo sposobene neockovanim. Mysliet si, ze ja taku chorobu nemozem dostat, ked sa nebudem rypat v konskom hnoji a nepocestujem do cudziny je pre mna zarazajuce, ale budis, prajem vasim detom dobru imunitu, aspon taku, ako maju moje zaockovane deti.

zelmirka1
31. máj 2010

stanili to ze nieco nebolo nikdy potrvdene podla teba neexistuje ? preco teda taka myslienka vobec vznikla, len tak pretoze sa niaki lekari nudili ? to je smiesne, kedze nie je ziadna studia skupiny ockovanych a neockovanych deti ktora by sa dala porovnat z hladiska zdravotneho tak je velmi tazke nieco s istotou tvrdit.
Porozpravaj s takymi rodicmi, myslim ze keby sa ti to stalo s tvojim dietatom a niekto ti povedal ze to nebolo nikdy dokazane a ze len hladas vinika a ze tvoje dieta malo nieco v genoch /mimochodom to sa da zistit/ tak by si urcite bola v pohode vsak ? Co by bol pre teba dokaz ? Ta ako matka ktora od narodenia vnima svoje dieta a vidi jeho pokroky a dokaze si velmi dobre vsimnut kedy zmena nastala by si nepochybovala ? Nehladala pricinu ? Nechcela vediet co to sposobilo ?
Tiez som za slobodne rozhodnutie a zodpovednost rodicov, lebo takto sme ako ovce ktore niekto nuti nieco robit ale zodpovednost nema nikto. Nerobme strasiaka, ale budem informovani a majme moznost sa slobodne rozhodnut. Toto zial nefunguje.

tean
31. máj 2010

@stanili
som rad, ze aspon nechces plosne ockovat 🙂
Skus venovat 4 minuty tymto videam, aby si videla nie statisticke cisla, ale realnych ludi:

https://www.youtube.com/watch?v=uZ2gjWDwbWM


https://www.youtube.com/watch?v=IHgkf8280vg


a mrzi ma, ze si v argumentoch nereagovala na manof-a a na petot-a.
Obaja ti dali protiargumenty na tvoje tvrdenia a na ziadne si nezareagovala.
Mna osobne by zaujimal tvoj protiargument, lebo prave taketo rozhovory nas posuvaju dalej a su prinosom pre mnohych rodicov, ktori riesia vazne zivotne rozhodnutia, ci ockovat alebo neockovat svoje deti.
UDZS naprosto zlyhava pri argumentoch a preto stale cakam na relevantne dokazy od niekoho pro-ockovane orientovaneho.
Dakujem

stanili
31. máj 2010

@tean pozriem sa, co pisali ak najdem protiargument napisem, nechcelo sa mi rozpisovat, lebo sa mi zda, ze kazda strana si bude pisat to svoje.
ked budem cas mrknem videa, verim, ze to bude dojimave, ale su aj druhe strany pribehov, kamaratke zomrela niekolko mesacna dcera na heamophil. influenze, bolo to myslim rok (mozno nieco menej) predtym nez sa zaviedlo ockovanie. Mam sa jej spytat, ci by sa rozhodla zaockovat svoje druhe dieta keby mala na vyber?
@zelmirka1 to,z e sa nieco zmeni na spravani dietata MOZE ale nemusi suvisiet s ockovanim, netvrdim, ze po ockovani nemoze nastat neziaduca reakcia, ktora moze byt vazna, dokonca smrtelna, skor sa zamyslam, aka velka je sanca, ze to bude moje dieta, tak ako sa zamyslam, aka sanca je, ze bude alergicke na penicilin, aka sanca je, ze prezije operaciu slepeho creva atd. clovek v zivote musi niekedy aj risknut, ten risk nie je len ockovanie, ale je v kadecom inom, ked sa rozhodneme splodit dieta, tiez riskujeme, tiez sa nerodi 100% zdravych deti a prave to nase moze byt postihnute.
Urcite treba osvetu, aby ludia poznali rizika ockovania, zijem v krajine, kde na vyber mame, kde deti nie su ockovane latkami, ktore obsahuju spominany thimerosal, kde nie je problem sa opytat, co je v ockovacej latke a sme informovani aj o rizikach, ako by tu niekto ale povedal, zdrojom tych info je stat, takze sa im neda verit.

stanili
31. máj 2010

@ginepra hovori o niekolkonasobnom prekroceni ortute v detskej davke, urcite viete, ze deti prichadzaju do styku s ortutou vzduchom, potravou, my dospeli ju mame mnohi v amalgamovych plombach a ja neviem, kde vsade ortut este je, najvyssia znesitelna davka pre 6 mesacne dieta a mladsie je podla WHO 327.7 microgramu, v USA Enviromental Protection Agency ma tuto davku nastavenu este prisnejsie a hovori o 37.5 microgramu. Kedze neviem, ktore vakciny na slovensku thimerosal obsahuju a aky je ockovaci kalendar dam priklad vakciny na hepatitidu B, kde mnozstvo v jednej davke je 12.5 microgramu t.j. 37.5 mikrogramu v 3 davkach, predstavuje to 11% z hranicnej davky podla WHO, podla prisnych americkych 54%

stanili
31. máj 2010

@manof add 1Wakefieldov vyskum a uzavery boli spochybnene odbornikmi koli viacerym veciam, pre mna jeho vysledky nie su relevantne. add 2 nejdem odborne rypat do nikoho nie som odbornik, ale ako citam vase uvahy na tuto temu ani vy nie
dristy ako si ich nazval od UVZ SR necitam, nemam dovod, skor by ma zaujimalo ako si overujes veci, co ti povie par jedincov a spochybnujes relevantnost statistik zahrnajucich miliony jedincov
ca sa tyka spoliehania sa na lekarov, knazov...atd. kazdeho vec, ja sa spolieham sama na seba, svoju racionalitu ale aj intuiciu.
add3 s tvojim poslednym odstavcom plne suhlasim

@manof - citovat taku studiu je nemozne, to dobre vies, pretoze je jasne, ze sa najde iste percento ludi, ktori nazvladnu boj ani s trapnou chripkou, neviem ako dospeli k cislu 10 000 bolo by urcite zaujimave si studiu precitat, ale tiez si nemyslim, ze 10 roznych virusov utociacich na imunitny system ho zlozi, priklanam sa ak nie k 1000 tak aspon k 100kam. Neviem ale, preco by som mala hned spochybnovat to, co niekto roky skumal a na nieco prisiel, myslis, ze ti vedci to skumali preto, aby preukazali, ze ockovanie nejakou hexa vakcinou je bezpecne? 😨 prepac, to sa mi zda uz trochu paranoidne, nie vsetky vyskumy robia farmaceuticke firmy a nie vsetky vyskumy sa tocia okolo dokazovania skodlivosti/neskodlivosti ockovania
dakujem za vysvetlenie ohladom 10 antigenov v hexe

stanili
31. máj 2010

tean neviem, co odo mna ocakavas ako zareagovat na @petot pre neho je scestne porovnavat prirodzene spoznavanie antigenov s ockovanim. Nemam co k tomu dodat, za svoj zivot som zazila kopec neprirodzenych veci, ktore zachranili ludom zivoty, takze pre mna ucel svati prostriedky - ak budu moje deti potrebovat transfuziu krvi - dostanu ju, ak budu potrebovat strojcek na zuby - takisto a ak budu potrebovat nieco tak neprirodzene ako transplatanciu - tak tiez budem za.
Som rada, ze aj napriek petotovemu hrozivemu opisu ockovania, drviva vacsina ludi a teraz hovorime o milionoch to prezije bez nasledkov, bez autizmu, bez cukrovky, bez alergie a ja neviem za co vsetko este je ockovanie zodpovedne.
Celkom by ma zaujimalo, ako vysvetlujete ten fakt, ze sa i napriek tomu vsetkemu, podla vami podlozenemu faktami, stale ockuje. Zisk farmac. firiem? neviem, nic ma nenapada, preco sa v tom pokracuje, ked podla vas rizika ockovania prevysuju rizika ochorenia na nejaku chorobu.

musko
1. jún 2010

moj názor na očkovanie ako také som tu už prezentovala - neviem či v tejto téme, ale nechcem sa opakovat.
tak v skratke: moje deti očkované sú, ale len štandardne, podla kalendára, všetko, čo je ponúkané navyše považujem za zbytočné ( rotaviry, pneumokoky.....)
Co sa očkovania proti TBC týka - @petot - si vážim Tvoje názory, ale dovolím si nesúhlasit - TBC možeš dostat aj po jednorázovej expozícii - bud pri stretnutí s človekom, čo má otvorenú TBC, alebo - a to je závažné - TBC tyčky prežívajú v prachu dlho po tom, čo tam ten chorý bol, takže sa stane, že ochorejú ludia, čo sa trebárs po niekom takom nastahujú do bytu......
očkovanie proti TBC nechráni pred ochorením - ale pred závažnými formami choroby - TBC meningitídou a miliárnou TBC - ktoré už skoro vobec nevidíme. S čím súhlasím je posunutie očkovania na neskor.....

erikasadek
1. jún 2010

@zelmirka1 je kupis ju vo svajciarsku naprikald. 😉

hely79
1. jún 2010

stanili: ak som dobre rozumela, tvojej kamaratke zomrelo mesacne dieta lebo nebolo zaockovane proti haemophilusovi... predpokladam ale, ze dieta bolo zaockovane aj proti tbc, hej??!! ale zamyslela si sa niekedy nadtym, ci by sa to bolo stalo, keby dieta nebolo ockovane vobec???

hely79
1. jún 2010

stanili: sorry, niekolkomesacne dieta pises, tak predpokladam, ze malo viacej ockovani... 😉

manof
1. jún 2010

@monnaa

Nielen mumps, ale aj akákoľvek iná choroba (trebárs aj bežná chrípka) môže zanechať vážne následky (ba až spôsobiť smrť) u jedincov s vážnymi poruchami imunity alebo jedincov práve chorých na iné vážne ochorenia. U úplne zdravých chlapcov je mumps v podstate bezproblémová záležitosť, vážne následky samotného mumpsu sú (pokiaľ viem) oveľa zriedkavejšie než vážne následky očkovania proti nemu.
Viď: http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...
V tom článku sú najskôr osýpky, potom mumps a nakoniec ružienka, treba teda zbehnúť o pár strán nižšie.

Samostatná vakcína proti mumpsu existuje, viď:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/vakciny-z...
spodná tabuľka. Otázkou je, či sa dá kúpiť na Slovensku.

Z MMR je pravdepodobne najnebezpečnejšia očkovacia látka proti ružienke, ktorá je vyrábaná na ľudských bunkách pochádzajúcich z umelo potratených detí. Viac o tom tu:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/vedecka-s...

Navyše celá MMR-ka je v podstate kontraproduktívna, viď:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/osypky-oc...
a tiež už vyššie zmienený článok:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

Okrem toho, kombinované vakcíny sú prakticky vždy oveľa nebezpečnejšie než samostatné oddelené:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

manof
1. jún 2010

Milí priatelia,

zverejnil som ďalšiu (v poradí už šiestu) časť obľúbeného seriálu
"Očkovanie – pomocné informácie pre Vaše slobodné rozhodnutie":
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ockovanie...

Tentokrát si MUDr. Karl-Reinhard Kummer posvietil na očkovania proti chrípke, meningokokom, pneumokokom, ovčím kiahňam a HPV (ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice).

Predchádzajúce časti seriálu nájdete v Zdravotnej poradni:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/zdravie/

manof
1. jún 2010

@musko

Len tak mimochodom: očkovanie proti pneumokokom je už povinné. Stále s ním nesúhlasíš, alebo zmena z odporúčaného na povinné zmenila Tvoj pohľad na toto očkovanie?

timca
1. jún 2010

@manof
Ako som písala, asi po mesiaci prišli výsledky z krvi, ktorú nám odobrali keď mal zväčšené uzliny. Vraj prekonal rubeolu a pravdepodobne to chytil, kým sme ležali na infekčnom. Prečo sa pediatrička nepozastavila nad tým, ako môže mať chlapec dievčenskú chorobu? Ja som o tom nepočula, že by to bola len dievčenská choroba. A ak áno, tak prečo sa potom očkuje plošne - obe pohlavia??? Podľa mňa je to všetko len o biznise.... Malý mal vtedy také zdurené uzliny, že zozadu vyzeral ako keby zhltol ping pongové loptičky a schoval si ich ako škrečok do vačkov. Veľmi som sa bála.

hely79
1. jún 2010

timca: lekari ockuju... ale choroby proti ktorym sa ockuje este asi nikdy nevideli alebo sa s nimi este nestretli. preto ani nevedia co to za chorobu. ved staci mat poruku milion liekov, jedny z nich budu hadam ucinne... je to len biznis, o nic ine nejde iba o zisk... 😉

musko
1. jún 2010

@manof
my žijeme v CR a tu povinné nie je
Som sama lekár, takže občas vo mne zápasí matka a doktor, ale na pneumokokovú vakcínu som pohlad nezmenila - je fakt, že som ho zvažovala koli staršiemu synovi - mal 6x zápal stredného ucha v priebehu jednej zimy a opakovane mu to ucho "pichali", ale kedže sme nemali výter, tak som to nechala tak - ale názor mám rovnaký od začiatku - je to vykcína vyrobená v USA, účinná na ich kmene, v našich podmienkach účiiná cca na 1/3 kmenov, takže tak
Myslím, že nemožeme očkovat proti všetkému, zdravý jedinec si musí poradit s infekciou a to imunitný systém posilní.....
U druhého syna sa mi podarilo posunút očkovanie hexou až od 7m veku a bolo to neporovnatelné s prvým synom, ktorý šile podla klasického očkov. kalendára
@hely79
je fakt, že vela z chorob, proti ktorým sa očkuje sme už v reále nevideli, ale prestat úplne očkovat dnes, kedy si schopná v priebehu niekolkých hodín zmenit kontinent mi nepríde rozumné.......

hely79
1. jún 2010

musko, podla toho aky kontinent... nepisala som, ze prestat uplne ockovat, som za slobodnu volbu, kadzy nech si robi tak, ako uzna za vhodne.. a ja za vhodne uznavam, moje deti, neockovat vobec... ako som uz pisala, vela chorob sa da dnes vyliecit, samozrejme nie farmaceutikami ktore trh ponuka, ja preferujem zdravu stravu, prirodnu medicinu a homeopatiu, tie ma uz viackrat presvedcili o ucinnosti, takze pri tom aj zostanem... nepotrebujem ziadne ockovania, ziadne antibiotika a neviem co vsetko z lekarne, zbytocne to vsetko zatazuje oragnizmus... a co nam priroda dala, to aj priroda vylieci... 😉

musko
1. jún 2010

@hely - ja Ti prajem, aby Ti to vyšlo a stačilo

hely79
1. jún 2010

musko, dakujem ti, vychadza mi to a staci mi to tiez... 😉

cora73
1. jún 2010

ja len na okraj,pre tych,ktori tu nie su od zaciatku-povodne sa tato tema volala "odmietnutie ockovania",tak aby sa vedelo,ze preto vacsina rodicov tu je v tomto duchu.. 😉