Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

veronika81
22. júl 2010

mňa zaujíma či sa pacient dozvie, že jeho (resp. dieťaťa) konkrétny nežiadúci účinok na vakcináciu bol nahlásený. Informuje lekár o tom pacienta?

brusinka.pusinka
22. júl 2010

trochu jsem pročetla ale ne moc nestihla bych to , ale musím říct za sebe a své blízké a hlavně děti DÍKY BOHU ŽE SE V ČR OČKUJE 😵 Nedávno se my vrátila kamarádka z usa a dovezla si postiženého chlapce. Narodil se ji zdravý a ok ve 3 letech chytil obyčejnézarděnky a průběh nemoci byl takový že nakone zůstal na vozíku. V usa očkování je jen na zaplacení a dobrovolnosti.Jak sama říkala kdyby tam byl systém jak je u nás mohl být její chlapeček ok. Tak těžký průběh totiž nikdy neviděla. To je můj názor a musím pochválit lékaře u nás ať už je to můj 75 letý lékař kardiolog nebo v nemocnici ve Vítkovicích. Vše dopodrobna vyslechnou ptají se a mají zájem. Není to o komunistických a nekomanškých doktorech ale je to o tom jak se ke svému povolání staví 😉
Snad jsem nikoho neurazila ale opravdu jsem vděčná že očkují ty zásadní nemoci,Jako jsou neštovice spála, zarděnky, tetan a podobně. Máme jen to hlavní co je dané a z vedlejších má syn žloutenku a klíšťata, nikdy člověk neví na co v životě natrefí

maggie2
22. júl 2010

@sandra826 určite to tak bude lepšie 🙂 keď to zavedú i na SK. Tu bežne je to i v turečtine 😉 a myslím si že pomohlo by veľmi keby tie informované súhlasy boli na SK i v rómštine-pokiaľ ide o rodičky 😉 bolo by to korektné a vstriecne, veď to už by sme neusledovali, či potom si do toho desiatu nezabalia, ale aspoň snaha bola.

maggie2
22. júl 2010

@brusinka.pusinka gratulujem Ti že DÍKY BOHU ste mali šťastie a nemali ste vedľajšie účinky. Keby si si prečítala viacej o čom táto téma je, že sú na svete takisto deti, čo skončia na vozíčku alebo dokonca umrú - ale nie po chorobe - ale práve po VAKCINÁCII, tak by si snáď bola diskrétnejšia. Pekný večer prajem

brusinka.pusinka
22. júl 2010

maggie2 nevím proč bych měla bejt diskretnější , nechápu tě ale tato mince má obě strany a obě můžou skončit špatně. Takže se nezlob ale koukni na to i sté druhé strany. Kolik by bylo dětí co by bylo zbytečně nemocné kdyby se neočkovalo . Moc dobře si vzpomínám na babičku jak vyprávěla jak lidé bez vakcín umíraly a jaká byla umrtnost na dneska banální nemoci. Vím že můžou bít děti alergické můžou mít reakce ale od toho jsme rodiče , popadnout dítě běžet za odborníkem vylíčit a vědět že se dá něco dělat.Ale mnoho maminek takhle neuvažuje , a řekne si však to je jen reakce a nic neřekne . Pak se nedivme .. No je to můj názor a omlouvat se nebudu , Opravdu to má dvě strany, a diskuze povede od ničeho k ničemu. Dobrou noc

tin007
22. júl 2010

@brusinka.pusinka hovorila tvoja babicka aj o tom, ake boli hygienicke podmienky a vyziva? asi velmi nie, vsak? lenze hyiena a vyziva vyznamne suvisia s priebehom ochorenia, resp. s tym, ci clovek ochorie vobec. pretoze ak pijes znecistenu vodu (lebo mas studnu vedla latriny a pardon za vyraz "sracky" ti presakuju do vody), tak uz to je extremny zaberak na imunitny system cloveka, ktoreho potom moze kludne "dorazit" aj nachladnutie 😔

maggie2
22. júl 2010

@brusinka.pusinka Súčasníci Tvojej babičky nemali tečúcu vodu, hygienu, WC, výživu, mordovali sa fyzicky do vyčerpania. Nemali ani len liek na zníženie horúčky a zomierali na chrípku i kvôli obyčajnej dehydratácii, čo dnes zachráni obyčajná infúzia.

Buď taká dobrá a prečítaj si o čom táto téma je príspevky z posledných strán ak chceš sa zmysluplne zapájať. Sami vedci historici konštatujú, že zásluhy sa medicíne v tomto pripisujú viac ako by bolo namieste, to že sa za posledných sto rokov vybudovala kanalizačná sieť, že takmer každá domácnosť má v EU chladničku, WC tečúcu vodu, prístup k pitnej vode a háklivé potraviny sa vo výrobe pasterizujú, že zo zákona na kartóne mlieka musí byť dátum výroby, to všetko prispelo k potlačeniu chorôb viac ako tie vakcíny dokopy.

A to som nevymyslela teraz ja nejaká maggie2 to sú overené fakty. V Indii napríklad očkovali vakcínou BCG proti TBC a viac ľudí ochorelo na TBC než tých čo očkovaní neboli. Len jeden príklad za všetky

maggie2
22. júl 2010

@tin007 vidím že zas sme rozpísali tú istú myšlienku súčasne 🙂

tin007
22. júl 2010

@maggie2 no jo, asi sem budem rovno davat grafy z materialu uvz, aby nik nepovedal, ze si len vymyslam 😖

maggie2
22. júl 2010

@tin007 je to všetko o tom, že "robošom" čo vybudovali kanály pod mestom aby ľudia nemuseli nočníky vylievať von oknom pomník za záchranu životov pred nákazlivými chorobami dodnes nikto nikdy nepostavil 😀

sevzuz
22. júl 2010

tak som vbehla do tejto temy, kedze sa nam blizi ockovanie v prvom roku tak som chcela vediet, ze ake velke su rizika, lebo co to som pocula ale viac neriesila, ale co sa v tejto teme vlastne riesi????

maggie2
22. júl 2010

@sevzuz pozri si stránky rizikaockovania.sk napríklad 😉

tean
22. júl 2010

@latvia
reakcia na poznamku z 22:33
tak tu niekto klame. Neverim, ze ziadni z tvojich znamych lekarov nezaznamenali nic vaznejsie ako zacervenanie v mieste vpichu, teploty a dalsie nepodstatne problemy.
Pretoze vyjadrenia RUVZ su, ze okrem tychto spominanych, nemaju hlasene ziadne ine problemy.
Takze bud klamu lekari alebo RUVZ.
A mam tiez skusenost, ze ked sa rodic stazoval, ze jeho dieta zostalo autisticke po vakcine, tak ho lekarka vysmiala, ze to s tym nesuvisi a samozrejme ziaden zaznam do karty ani RUVZ.
Mam kamarata, ktory ma 1 a 1/2 rocneho syna. Po podani druhej alebo tretej hexy dostal zapal priedusiek, zapal pluc a nasledne diagnostikovali znizenu imunitu. Kazdy mesiac dostava nove antibiotika.
Lekarka to nedava do suvisu s vakcinou, cize to samozrejme nikam nenahlasila.
Niekedy vo februari zomrelo dieta kratko po ockovani (zomrelo na opuch mozgu-informovala markiza). Kedze sa jednalo o romsku rodinu, zvazovalo sa podanie trestneho oznamenia na rodicov za zanedbanie rodicovskej starostlivosti.
O par tyzdnov neskor RUVZ informovalo, ze nema informacie o vaznych zdravotnych problemoch po ockovani, nieto este smrti.

Co sa tyka tvojej poznamky, ze my sa mame postarat o zrusenie zakona, tak s tym nesuhlasim.
Ja som pisal jednemu poslancovi, ktoreho som informoval o terajsej situacii, ze ockovanie by malo byt dobrovolne a ze terajsi pravny stav nie je v poriadku.
Dostal som taku odpoved, ze toto on nemoze rozhodnut, pretoze nie je lekar, a taketo rozhodnutia treba prenechat odbornikom v tejto oblasti.
Takze kto ma urobit prvy krok ???
Suhlasim s tym co tu bolo povedane, ze tu je potrebna podpora zo strany lekarov, tak ako vsade v zahranici.

@sandra825 - 22:59
tomu verim, ze su rodicia, ktori popru aj nos medzi ocami.
Ale su aj uvedomeli rodicia, ktori sa iba dozaduju svojich prav a aj to si budu musiet riesit sudnou cestou.
Co sa tyka antibiotik, tak bohuzial v tomto pripade je velakrat dovodom kapitalizmus.
Rodic si nemoze dovolit byt dlho na OCR, pretoze moze prist o pracu - bohuzial, je to tak.
Cim vychodnejsie posobis, tym je to horsie. Menej pracovnych prilezitosti, viacej problemov.

maggie2
22. júl 2010

@tean predpokladám že to trestné oznámenie na rodičov nakoniec nepodali z obavy že by pravda mohla vyjsť najavo 😒

tean
22. júl 2010

@maggie2
to uz neviem ako to dopadlo.

Teraz som videl ceske spravy CT1, ohladom tych vakcin cez drobne ihlicky - naplast. Takze su uplne miniaturne a vakcina sa aplikuje do koze. Naplast sa nosi 15 minut.
Ocakava sa, ze sa to na trh dostane o 5 rokov. Zrejme to otestuju niekde v Afrike a potom to pride do vyspeleho sveta.

maggie2
22. júl 2010

@tean dalo by sa to zistiť na policajnom prezídiu žiadosťou o informáciu podľa zákona 211/2000 Z.z. Uf, veľa roboty

adriana7
22. júl 2010

@latvia ,za link ďakujem,
každopádne mňa skôr zaujímal fakt, prečo je ten postup od výrobcu k spotrebiteľovi "iný" ako pri ostatných liečivách?

predstav si, že som jednoduchá žena z hornej - dolnej, bez prístupu na internet, nemám právo si pred očkovaním ten príbalový leták prečítať? ( lebo nemusím zaťažovať lekára polhodinovým výkladom, čítať viem, a mohla by som ho dostať nejaký čas vopred, či nie?)
- okrem toho som aspoň ja pred očkovaním dostala len info proti čomu očkujeme
- a ty mi dávaš link na farmafirmy, ty si v obraze, ale ja naozaj netuším, kto to vyrába
- a nehovoriac o tých názvoch vakcín, to má odkliaľ taká upratovačka, dojička, pomocná sila v kuchyni - vedieť? ( a zámerne to tu píšem, lebo všetky takéto ženy máme v rodine)

vieš to je taká asi skôr právna otázka, ale je taká žena "horšia" ako ja, ty?nemá rovnaké právo byť informovaná?
ak jej dieťa zomrie, myslíš že jej nižšia inteligencia podmieni menšie prežívanie tragédie zo straty dieťaťa?

ja neviem, či som dobre vyjadrila to, čo som chcela, ale mne toto jednanie farmafiriem príde ako nehorázne porušovanie základných práv a slobôd, ktoré by sa v iných oblastiach "neprepieklo" už 50 rokov dozadu...

maggie2
22. júl 2010

@adriana7 samozrejme že máš právo si to prečítať podľa príbalového letáka. To je v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ty máš právo i ten leták si zobrať domov. Každá krabička vakcíny to musí obsahovať. A ten leták je vlastne Tvoj. Len skoro nikto o tom nevie, že má na to právo. to je "úžasná" práca MZ že tak drží v nevedomosti občanov. Najjednochšie sa totiž pracuje s "materiálom" ktorý nerozpráva, nepýta sa, nereptá a neprejavuje vlastnú vôľu.

adriana7
23. júl 2010

@maggie2 ,
môj otec žil 20 rokov v rakúsku, preto viem, že v právnom vedomí sú úplne inde než my...

ak sa niekto z lekárov ohradzuje, že na informovanie pacienta nemá konkrétne tlačivo, je to VÝHOVORKA!!!

z hľadiska živnostenského zákona je obvodný lekár na úrovni živnostníka/szčo
ja mám vo firme prepracované rôzne dokumenty, pracovné postupy a pracovné poriadky, zmluvy, proste "pravidlá hry", a myslíte, že som čakala, kým mi niečo príde "z vrchu", nie, sama som si to vypracovala, menila za pochodu podľa aktuálnych skúseností na trhu, konzultovala s právnikom a "zacvakala"
čo bráni obvodnému lekárovi vypracovať si takýto dokument, odobriť ho s právnikom?
a na čo je v každej nemocke právne oddelenie? nemalo by riaditeľa zaujímať, či si zaslúžia plat za prácu, ktorú robia?

ja viem, že už zachádzam do podrobností, ale práve tie tvoria celok, a kým sa tieto omrvinky nepozbierajú, nemôže sa "zametať veľkou metlou"

adriana7
23. júl 2010

@maggie2 ,
ja viem, že právo mám...
ale sa tak nedeje, proste sa to nerobí...
a keď som si ho vypýtala, začala na mňa sestra jačať vysokým c, či som ja medicínu študovala, že ma to zaujíma???
to ako keby na mňa jačala predavačka v elektre, že som si dovolila vypýtať si záručné podmienky na práčku...

petot
23. júl 2010

@adriana7: Okrem toho sú tu rôzne lekárske komory a stavovské organizácie, ktoré taktiež majú vlastných právnikov. Majú aj kontakty v zahraničí. Môžu odkukať a preniesť sem celý systém informovaných súhlasov pre konkrétne postupy a dať to k dispozícii všetkým svojim členom, nemusí si to každý riešiť sám.

petot
23. júl 2010

@brusinka.pusinka: Asi si dostala zlé informácie. V USA je očkovanie povinné, vrátane vakcíny proti osýpkam. To dieťa tú vakcínu pravdepodobne dostalo. Na vyhnutie sa očkovaniu je nutný komplikovaný právny kolotoč s výnimkami napr. z náboženských dôvodov.

V USA sú bežné epidémie osýpok u plne zaočkovaných detí. Predpokladám, že aj toto bol ten prípad.

Čo by sa stalo, keby sa neočkovalo? Nič, len by deti boli zdravšie, netrpeli by toľkými poruchami imunity a správania. Tie choroby totiž ustúpili dávno pred spustením očkovania a vakcíny na to nemali vplyv. Napríklad úmrtnosť na čierny kašeľ klesla na Slovensku už 10 rokov pred zavedením očkovania a čierny kašeľ ustúpil aj napriek tomu, že sa 55 rokov používala vakcína, ktorej účinnosť bola okolo 40% a trvala nanajvýš 5 rokov, takže údajne "chránených" bolo cca 7% obyvateľstva.

erikasadek
23. júl 2010

@tean nieco podobne s apouzivalo v fr uz pred rokmi bol ato vakcina BCG ked este bola povinne 😉
bol to sysstem slavny bague'' ako peciatka prsten stacilo pritlacit do ramena, ani nebolelo boli to male ihly uplne kratke deti ani nevedeli ked prikladal lekar..
vyhoda.. nebolelo ziadne puchnutie, nic ziadne reakcie.. 🙂

prestali vyrabat v momente ked prestala byt povinnna BCG v fr co je skoda... 😠

a vratili sa ku staremu pichaniu i ked som cital ze je vela pediatrov ktory odmietaju pichat tymto blbym sposobom ktory je komplikovany....

preco to pisem lebo vsimla som si ze vatscina s vas sa stazuje na zvatsenie rany napuchnutie hnis a podobne..
a t 😠 sa prave pise a aj vyrobca vakciny ze to je sposobene len zlym pichnutim .. co moze sediet

to pichnutie je podkozne a nie svalove prepacte pise to laicky ale faktom je ze je to cudne vidiet ako to pichaju.. 😉 tu..
takze s toho mi vyplyva ze je skoda ze prestali dtymi peciatkami.. ☹ ☹

julik5
23. júl 2010

ahoj, mela bych dotaz, jaky mate nazor na ockovani u dospeleho cloveka? Jako dite jsem neprodelala plane nestovice, protilatky nemam, a mam strach, abych je nedostala, pry je to v dospelosti horsi. Moje lekarka mi rekla, ze ockovani je zbytecne, mam to pry nechat byt, jak se to vyvrbi. Treba v takovem tehotenstvi ty nestovice ale mohou mit vliv i na dite. Tak nevim, jestli nechat ockovat nebo ne. Dekuji

erikasadek
23. júl 2010

ale je dobre ze budu tie naplaste....... 😉

denduska
23. júl 2010

nestiham vsetko citat ale
@maggie2 vzdy si velmi rada precitam co pises, lebo vidno ze mas nadhlad, a aj optimizmus ale pri vsetkej ucte vidno ze nezijes na Slovensku, tu sa totiz svojich prav dovolame az u Pana Boha...viem o com vravim, lebo vo svojej rodine mame desatrocia trvajuce sudne spory na ktore kazdy pravnik co nas zastupoval povedal ze sme jednoznacne v prave my a vies co? Europsky sud nam dal za pravdu a nariadil znovuprerokovanie celej veci a nas ustavny sud to postavil do patovej situacie a zmietol pod koberec. staci? Nasa pravnicka sa skoro rozplakala. Slovom kazdy niekde niekoho ma a kto ma toho viac tak taha za nitky.
Takze si myslim ze ano, tu na Slovensku su schopni dat rodicovi hradit liecbu ochorenia ktoremu sa inak da zabranit povinnym ockovanim a nielen to, este ho mozu obvinit aj z vseobecneho ohrozenia sirenim nakazlivej choroby. Nemyslim ze by to urobil radovy lekar ktory sa bude starat o to dieta v nemocnici...len ak by sa to dozvedel niekto "kompetentny". Tak ako "neexistuju" na RUVZ neziaduce ucinky po ockovani, tak velmi presne existuju statistiky vyskytu jednotlivych ochoreni. To ze fajciari si vedome svoje zdravie nicia, je spolocnostou ticho akceptovany fakt. Ale postavit sa proti povinnemu ockovaniu, nuz to bude este velmi dlho trvat aby sa nad tym nikto necudoval. Ak by mi dali "len" hradit liecbu a daju pokoj, budem rada. Nemam chut ani cas sa vlacit 50 rokov po nasich supersudoch len kvoli peniazom.
My sme jednoducho krajina zazrakov.

@brusinka.pusinka chapem tvoj postoj, asi by som po rovnakej skusenosti mala tiez iny ako teraz. Len poznamka proti spale sa neockuje..pokial vie to je sarlach po slovensky ak si dobre pamatam zo skoly 🙂

a informovany suhlas, no to je teda dost blba tema...a ked tam chcete vsetko napisat aby ste boli "cisti", ma to potom 8 stran A4 a 80-rocna babka vam to hned vrati 😅

divoska
23. júl 2010

@sevzuz to nas mrzi a bude to asi tym ze sem permanentne niekto chodi skakat do tych ktori si tie vedlajsie ucinky zistili alebo vyskusali na vlastnej kozi alebo dietati, a snazi sa ich presvedcit ze maju v hlave slamu a ako skodia spolocnosti... 😉
@denduska tak to je teda pekne na prd. tak ale vzdat sa by ste si neodpustili tak co vam zostava.
inak co sa tyka informovaneho suhlasu, nahodou ja by som bola za, ked poistovne a mobilni operatori a kadejake ine spolocnosti typu nebankoviek mozu dat milion lajstrov /aj ked malymi pismenkami/, komu sa nechce a veri to necita a podpise, ale komu hej tak si precita a je v obraze. spolocnost je tym chranena a clovek si tym nesie vinu sam. toto by mi uplne stacilo. napriek tomu ze citat male pismenka u mobilnych operatorov sa mi nechce, toto by som si v pripade ockovania fakt ze zobrala domov a nastudovala /aj ked poznajuc sucasnych nervoznych lekarov volakde by ta nutili to podpisat rovno na mieste aby si to mohli zalozit do karty a vziat dalsieho pacienta 🙂/. hlavne ked sa tu vakcinacia prevadza stylom ze clovek v zivote tu krabicku s letakom neuvidi ani z rychlika a vidi akurat tak tu ampulku tesne pred podanim z dialky a nasledne injekciu ktoru mu daju.... tak ked mam citat vsetky mozne zmluvne podmienky a podmienky pouzivania v ktorejkolvek byrokratickej institucii na slovensku, tak preco by obcan zrovna na toto nemal mat pravo. ak by ho vyuzilo hoci len 10-20% ludi tak by to bol uspech. ti co by si neprecitali a veria doktorom tak mozu verit nadalej, ti co sa o to zaujimaju aspon by si nastudovali a rozhodli sa. win-win pre kazdeho

maggie2
23. júl 2010

@denduska chápem tvoje negatívne skúsenosti, je to naozaj na SK veľmi divoké vo veľa veciach, ale o niekoľko vecí naozaj nemusíš mať strach.
1. Nemôže Ti dať nikto hradiť liečbu ak odmietneš očkovanie, v prípade že si platcom zdravotného poistenia. O neodkladnej liečbe ani nehovoriac, tam aj keby si nemala poistenie, aj keby si bola posledný narkoman či alkoholik čo zdrhol z liečebne, znovu sa nalogal a leží v jarku v bezvedomí, musia Ťa bezodkladne a na náklady poisťovne či štátu ošetriť.
2. Nemôžu Ťa nijako obviniť zo všeobecného ohrozenia šírením nákazlivej choroby ak si sa odmietla očkovanie. Odmietnutie očkovania neznamená že automaticky je osoba považovaná za chorú. Nie - človek je stále zdravý. Zdravého človeka nemožno obviniť zo šírenia choroby. Ak by si ochorela na nákazlivú chorobu, iba vtedy by Ťa mohli obviniť z jej šírenia v zmysle zákona, keby si to robila VEDOME, čiže vedela o svojej chorobe a NECHCELA a ODMIETALA sa na ňu liečiť. To sú jasné a nespochybnitľné veci a tam nie je prípustný iný výklad.
3. Myslím si, že ten boj proti "povinnému" očkovaniu až tak dlho trvať nebude 🙂 Stavme sa 🙂

tin007
23. júl 2010

add informovany suhlas: robim (teda aktualne som na RD) vo velkej financnej institucii na oddeleni, ktore sa zaobera najma negativnymi podnetmi klientov (staznosti, reklamacie, ale aj nestandardne ziadosti) a velmi vela krat sme sa stretli s tym, ze klienti skutocne neboli dostatocne informovani. 😔 kvoli takymto pripadom sme robili velakrat rozne skolenia, prepracovavali informacne materialy, vyrabali nove brozurky a pod. taktiez zakon sa v tejto oblasti vyrazne meni v prospech spotrebitelov. je to narocne (myslim, ucit sa novym zakonom, postupom atd), ale na druhej strane potrebne, pretoze financna gramotnost na slovensku je velmi slaba 😒 ked to vsak porovnam s tym, ako funguje informovanost v zdravotnictve, tak si hovorim, ze vo financnej sfere sme intergalakticke mile vpred, v porovnani s priam az "zatajovanim" informacii paciantom=klientom, resp. vyraznym podcenovanim inteligencie pacientov, pri informovni zo strany lekarov. mne osobne sa uz niekolkokrat stalo, ze ked som sa chcela s dr. "odbornejsie" porozpravat, tak ma odbil, ze to urcite nebudem vediet ako laik 🙄 taketo nieco by som si nikdy nedovolila povedat klientovi v praci, aj keby mi doniesol vysledky iq testu a posledne vysvedcenie zo skoly

dubak
23. júl 2010

ja si myslím, že úplne malé deti, pokiaľ sa im vyvíja imunita, treba chrániť pred inými ľudmi, zdržiavať ich najma v rodinnom prostredí alebo chodiť do prírody, to je lepšie ako sa báť nakazenia od bezdomovcov a nechať ho očkovať.