Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
5. jan 2011

Očkovacie ohliadnutie sa za rokom 2010:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ohliadnutie...

Nezabudol som na niečo podstatné?

manof
5. jan 2011

@vodicka75
Pozri sa, zodpovednosťou lekára je, aby neočkoval dieťa s kontraindikáciami. Ak nedokáže vylúčiť kontraindikácie, v rámci zásady "predovšetkým neškodiť" by očkovať nemal. Ak napriek tomu očkovať chce, ohrozuje tým zdravie dieťaťa a porušuje zákon, takže odmietnutie zo strany rodiča je v takej situácii plne legálne a lekár by sa mal zodpovedať pred ÚDZS.

Takže v prípade ľubovoľnej vakcíny (dosť veľa príbalových letákov obsahuje formulku, že kontraindikáciou je alergia na ľubovoľnú zo zložiek vakcíny) by mal de facto spoľahlivo vylúčiť alergiu postupne na všetky zložky vakcíny a až potom očkovať. Keďže u 4-dňového dieťaťa je absolútne vylúčené, že by rodič (matka) mohol zistiť alergiu na čokoľvek, čo je vo vakcíne, ak lekár neurobí spoľahlivé alergologické testy (také neexistujú, ale to nám len nahráva do karát) na všetky zložky vakcíny popísané v príbalovom letáku, nemal by proti TBC očkovať, inak to bude ruská ruleta.

manof
5. jan 2011

@angel78
Podľa (nielen) môjho výkladu vyhlášky č. 273/2010 Z.z. sa MMR-kou očkuje od začiatku 15. do konca 18. mesiaca života, takže ak sa to dovtedy nestihne, už sa očkovať nesmie. Autor vyhlášky to samozrejme myslel inak, ale to už je jeho sprostosť, že sa tak hlúpo vyjadril.

manof
5. jan 2011

@michaelabj
Sankcie sú: pokuta v súhrnnej výške do 331 €, v blokovom konaní do výšky 99 €.
Viď § 56 ods. 2 Zákona č. 355/2007 Z.z.:
http://www.slobodavockovani.sk/news/zakony-vyhl...

Problém je v protiústavnosti a protizákonnosti povinného očkovania, ako aj v jeho rozpore s najmenej 5 medzinárodnými zmluvami záväznými pre Slovensko:
http://www.slobodavockovani.sk/news/protipravno...

lucula73
5. jan 2011

@manof no mne povedala tu už menovaná doktorka na ruvz,že sa može aj po 18 .mesiaci,ale že treba vraj už dve dávky 😕 ,nie len jednu..............že už doočkovávali aj trojročné dieťa 😝 .Lebo vraj medzi 15.-18. mesiacom má dieťa najlepšiu imunitu,takže stačí jedna dávka!!! ☹
Neviem,či je to pravda,lebo ja som si teiž myslela,že keď máme odklad do dvoch rokov,táto mmr-ka nás proste obíde 😒

usiko
5. jan 2011

Ahojte dievcata...zacinam studovat veci o neockovani dojciat, pretoze sa nam stalo, ze nasa 10 dnova dcera bola ockovana proti TBC -vtedy som este bola hlupa- a teraz, ked ma 2,5 mesiac, sa jej v oblasti klucnej kosti, nie v mioeste vpichu urobila, respektive vystupila uzlina pod kozou, asi 1 cm velka...vypada to ako keby mala pod kozou gulicku....boli sme na sono a tam, ze je to reakcia na TBC vakcinu, je tam velka uzlina hore a pod nou mala uzlina, ze ked sa to nezlepsi, pojdeme na plucne, kde nam popripade nasadia liecbu......hnisavu chrastu uz mala, hnis vytiekol, uz mame len chrasticku na pleci, ale ta uzlinka...je mi z toho do placu...take malinke babatko /ma len 4,4 kila/ a uz ma na tele nieco take co ani nam nevie nikto zosdpovedne povedat, ako sa bude vyvijat.......

prosim o vase vyjadrenie, ci to niekto z vas mal podobne, alebo ci to bude dobre........ja viem, precitam si postupne celu diiskusiu, ale potrebujem len ukludnit, ze to nebude nic vazne.....

Samozrejme po tejto skusenosti som viac-menej rozhodnuta dalsie vakciny dietatku nedat podavat, nakolko ked ma takuto reakciu na jednu zlozku, aku moze mat na tych 6 ci 7 co jej maju podat o mesiac?

zatial mam malo informacii ale za ten mesiac, co nam ostava si veci nastudujem a budeme robit vsetko preto, \aby sme sa zodpovedne a spravne rozhodli.....

Dalsia vec, nasa kamaratka nma 3 rocneho syna, ktory ma uz rok diabetes a pichaju mu inzulin, ...ktovie z coho to asi ma, ked nikto v rodine, ani stari rodicia okolo cukrovky ani nechodili, vsak?

manof
5. jan 2011

@lucula73
Ich interné praktiky Ti môžu byť ukradnuté, keď nie sú stanovené všeobecne záväzným predpisom (zákonom, vyhláškou, nariadením vlády, ústavou, medzinárodnou zmluvou). Z hľadiska práva to je nevymožiteľné, takže niet čo riešiť.

manof
5. jan 2011

@usiko
Ako sa tá zväčšená uzlina bude vyvíjať, Ti asi nepovie nikto, lebo to by bolo veštenie z krištáľovej gule.
Každopádne, nie je to zas tak zriedkavý jav, ako by sa z vyjadrení pro-očkovacích propagandistov mohlo zdať. BCG vakcína proti tuberkulóze obsadila s vysokým náskokom prvé miesto v počte hlásených nežiadúcich účinkov (pozor!) nielen očkovacích látok, ale úplne akýchkoľvek medikamentov:
http://www.pluska.sk/zdravie/top-20-liekov-nezi...

A k tomu treba prirátať, že na Slovensku sa podľa skúseností rodičov hlási menej než 1% nežiadúcich účinkov očkovania.

usiko
5. jan 2011

no, my mame u pediatricky uz papier zo sona, takze zdokumentovane to mame......tak uvidime co budeme robit ...nechcem nic zanedbat ale ani uspechat...muz mi nakazal cely mesiac o tom studovat aby sme sa vedeli rozhodnut...aj ked to bude vzdy vystrel naslepo, tak chceme len to najlepsie zo vsetkych moznosti, co budeme mat....

usiko
5. jan 2011

@manof no inak ten rebricek ma dostal......

veronika81
5. jan 2011

som v šoku.. mala som sa stretnúť s kamoškou, ktorá má o mesiac staršiu dcérku, nebývame v rovnakom meste, ale bola tu na sviatky u rodičov. Stále stretnutie s nami odkladala, že teraz nemôžu, majú inú návštevu, malá má soplíky atď..až odišla a nestretli sme sa. Dnes som sa dozvedela od našej spoločnej známej pravý dôvod.. ona sa bála (!) s nami stretnúť, lebo môj malý nie je očkovaný s MMR 😕 😖

tin007
5. jan 2011

@usiko kamaratkina dcerka mala problem po ockovani tbc vakcinou, velmi to zahnisalo, hnis sam neodchadzal - museli jej jazvu cistit (vytlacali hnis, prepichovali...) ☹ zial, ako pise manof, nie ste vynimka
hlasila tvoja doktorka na sukl tieto dcerkine problemy ako vedlajsi ucinok ockovania? ak nie, trvaj na tom, aby tak urobila. ak odmietne, mozes to nahlasit aj ty sama, urob to, prosim (poradime ti co a ako) aj kvoli ostatnym detom http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/hlaseni...

manof
5. jan 2011

@veronika81
No to skôr Ty by si sa mala báť, lebo ak jej dcérka MMR má, mohla by vakcinačným vírusom nakaziť Tvojho malého osýpkami alebo príušnicami. 🙂

pifina
5. jan 2011

@veronika81 mozno bola kamaratka taka uvedomela, ze nechcela tvoje dieta vystavit riziku nakazenia 🙂

bambi2
5. jan 2011

@veronika81 tak to je sila... 😠

bambi2
5. jan 2011

a mam aj ja jednu prihodu... svagrina na stedry den porodila. len o mesiac skor, takze male bolo v detskej nemocnici a ona na porodnici vo vedlajsej budove. muz zobral moju malu a chceli ju ist pozret. on mohol a mala nie... 😠 ked som sa pytala, ze preco tak mi povedal, ze vraj by sa mohla nakazit od mojej dcery... ale co mi nejde do hlavy, nemali by potom pustat pri nu ani dospelych. ved sa mohla nakazit " prasacou chripkou"... a ked tak hlava nehlava ockuju coho sa potom obavaju???? ved to nedava logiku, nie??? 😅

bambi2
5. jan 2011

alebo prave dava, ze by sa mohlo baby nakazit prave od tych zaockovanych?? tak potom pardon... 😀

estterka
5. jan 2011

@veronika81 to je presne ako to,ze mi dieta nezoberu u nas do skoly a skoly ked ho nezaockujem.a tiez nechapem,ked su ostatne deti zaockovane,aky problem by to pre ne bol.

manof
5. jan 2011

@estterka
Ten problém sa volá "non-responders", tzn. ľudia, čo si po očkovaní nevytvoria nijaké protilátky. Tí aj keď sú očkovaní, nie sú nijak chránení, a navyše ešte majú imunitu oslabenú prídavnými gebuzinami vo vakcínach.

veronika81
5. jan 2011

@usiko my sme po očkovaní na tbc chodili na pľúcne 5 mesiacov, uzlinu sme síce nemali, ale hnisalo to veľmi škaredo a teraz tam má nádherný kráter 😠 Ozaj, ako má ta jazva vyzerať u skoro dvojročného dieťaťa? Malý to má stále dookola červené, má to priemer asi tak 2-3cm, nevyzerá to pekne.

@manof @pifina takže sa jej poďakujem, že môjho syna nevystavila potenciálnej nákaze 😅

A k tomu nezobratiu do škôlky, počula som aj u nás, že s tým niekde robia problémy, len by ma potom zaujímalo, čo detičky, ktoré nie sú očkované zo zdravotných dôvodov na odporúčanie lekára. Nemôžu chodiť do škôlky a neskôr do školy? 😝 Preháňam, ja viem..ale aký je v tom potom rozdiel, nie je jedno z akého dôvodu dieťa nemá očkovanie?

manof
5. jan 2011

@veronika81
Trafila si klinec po hlavičke.
Medzi deťmi neočkovanými zo zdravotných dôvodov a neočkovanými kvôli nesúhlasu rodičov nie je z hľadiska škôlky nijaký rozdiel. Ide teda len o čisto sektárske praktiky - nemôžeš sa dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov? No čo už... Nechceš sa dať zaočkovať? Neukazuj sa nám oči, exkomunikujeme Ťa a keby bol stredovek, zhorel(a) by si na hranici. Kdeže sú len tie zlaté stredoveké časy?

nellina
5. jan 2011

@veronika81
@manof presne toto som povedala nasej doktorke, ked zacala spominat, ze mi malu nezoberu do skolky..tak ja teda a co deti ktore neboli zaockolvane zo zdravotnych dovodov? tie maju tiez "cervenu"? ona, ze take deti ani do skolky nechodia, ale su doma s rodicmi..no proste maju odpoved na vsetko 😒

maroli
5. jan 2011

Dnes sme boli na poradni,a dozvedela som sa,ze ked mi maly ochorie na nejaku chorobu,proti ktorej sa ockuje tak mna zavru!To co si vymyslaju za blbosti?Ja som bola z toho taka prekvapkana,ze som nevedela co povedat,ako mi to doktorka vazne povedala.To co su uz toto za argumenty?Uz ma to naozaj STVE!Pripadam si ako najciernejsia ovca a pritom chcem pre svoje dieta len to najlepsie.Ktora matka je nezodpovedna,ta co zistuje,studuje,zhana informacie,je opatrna,alebo ta co ide s deckom na ockovanie a ani poriadne nevie proti comu!

maroli
5. jan 2011

Som si v ambulancii vsimla,ze doktorka pije z hrnceka s napisom PREVENAR.Nabuduce sa lepsie poobzeram ake darceky tam este maju.

bambi2
5. jan 2011

@maroli uz nevedia ako nastrasit ludi aby ockovali... sprosta odpoved, fakt...

veronika81
5. jan 2011

@maroli asi minútu pozerám na tvoj príspevok a rozmýšľam, či sa začať smiať alebo plakať 😀 😢
Keď ti malý ochorie na chorobu, proti ktorej mal byť očkovaný, tak ťa zavrú?? Ach.. A čo keď na ňu ochorie aj keď bude očkovaný? Lebo aj to sa môže ľahko stať.. Zavrú doktorku?
Nemyslela to lekárka tak, že ak tvoj malý ochorie a nakazí nejakou takou chorobou iné dieťa, tak budeš za to trestne stíhaná? Lebo presne toto vraj hovoria u nás na RÚVZ.
Dovolím si na toto skopírovať reakciu, čo mi písal @manof presne k tomuto, aspoň to nemusí písať ešte raz 🙂

"Tak toto je pustý nezmysel. Museli by dokázať úmysel nakaziť, resp. vedomé šírenie nákazy. Takto je napr. možné odsúdiť HIV pozitív pacienta za to, že pred sexom nedal(a) partnerovi vedieť o tom, že je HIV pozitív.

Uvedom si ale, že na Slovensku nie sú prakticky nijaké prenosné ochorenia, ktoré by zabíjali alebo kaličili ľudí vo veľkom. Záškrt ani detskú obrnu už drvivá väčšina dnešných aktívnych lekárov vôbec nevidela. Tetanus nie je prenosné ochorenie, takže toho sa to netýka. Tuberkulózou sa dá nakaziť na 50% tak, že 24 hodín denne celý jeden mesiac pobývaš alebo opatruješ osobu chorú na tuberkulózu. Čiže je to veľmi málo nákazlivé ochorenie. Žltačka typu B je prenosná len pohlavne alebo krvou. Pneumokokov je 90 druhov, očkuje sa len proti 13, aj to len od 1.VII.2010, dovtedy len proti 7. A od 1.I.2011 už len proti 10. Takže preniesť sa môže typ, proti ktorému sa neočkuje, čiže aj očkovaní by ho preniesli. Čierny kašeľ dostanú (a šíria) z vyše 2/3 očkovaní, nie neočkovaní, takže v prvom rade by mali postihovať očkovaných, keď tak. Výskyt hemofilových meningitíd na Slovensku je (a aj pred zavedením očkovania proti HiB bol) hlboko pod 1 na 100.000 obyvateľov, tzn. hlboko pod 50 prípadov ročne. To ozaj nie je závratné. U osýpok 0 prípadov, príušnice (mumps) 3 prípady a ružienka 3 prípady za posledný rok. Je takmer vylúčené, že by sa dieťa niečím takým nakazilo a teda mohlo ochorenie ďalej šíriť. Druhá vec je, že aj očkovaní sú šíriteľmi nákazy, i keď v priemere v o niečo menšej miere.

Takže čo ako by malo to dieťa šíriť také, proti čomu sa povinne očkuje? Podľa mňa je ohrozenie verejného zdravia prakticky nemožné.

Príslušné osoby by som asi zažaloval za zastrašovanie, alebo prinajmenšom na ne podal sťažnosť."

Moje slová: jednoznačne by ti tam museli dokázať úmysel - áno, viem o tom, že moje dieťa má "nákazlivú" chorobu a idem medzi iné deti s tým, aby niekoho nakazil, prípadne by to mohla byť aj nedbanlivosť..vieš že dieťa je choré a je ti to jedno, aj tak ideš (ale kto už chodí s chorým dieťaťom do detského kolektívu). Ale ďalšia vec je, že vyhláška MZ presne určuje, o ktoré choroby v tomto prípade ide, neviem to teraz rýchlo nájsť, ale minule som si to pozerala pre seba (nemáme MMR), tak mumps, rubeola ani osýpky tam nie sú 🙂

bambi2
5. jan 2011

@veronika81 tak to by mali zavierat ludi aj tich, co sa nedali ockovat proti chripke ak ju dostanu.. nie?? 😀

bambi2
5. jan 2011

tusim som to blbo napisala... 😀

denduska
5. jan 2011

ja si myslim ze deti ktore nemozu byt ockovane zo zdravotnych dovodov bud neexistuju a ak hej tak je to naozaj tak vazny imunodeficit ze tam ozaj nemozu chodit. Kazde dieta ktore je schopne byt v kolektive ma imunitu natolko silnu aby bolo schopne ockovania. Dobra veta, ze? 😎 Asi sa dam na pediatriu 😀

@manof to o tzch doktoroch nam presne vravel jeden profak...no podla mna je to pravda, hlavne ak sa pozriem na niektorych predstavitelov nasej lekarskej elity....chvalabohu poznam aj takych ktorych to este nedobehlo 😅

veronika81
5. jan 2011

tu je zoznam tých chorôb, ktoré sa v zmysle TZ považujú za nákazlivé http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/1987/... vľavo treba vybrať zákon 105, tak vás to tam rovno hodí.

@denduska aha, ja som myslela, že si pediatrička 🙂