Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vericira
20. mar 2011

@martinba s citátem nesouhlasím,ale vesměs máš jinak pravdu.opravdu nechci tady nikomu nic vnucovat a říkat že jste špatné matky,jen jsem psala názor na to že je to nezodpovědné,je to jen to co si myslím,tak se nezlobte.Štve mě že to někoho namíchne a hned o mě začne psát že píši hlouposti a jestli jsem vůbec nějaká máma,tohle je sprosté od andreajakubská

vericira
20. mar 2011

@kaja73 ano je to tak,stát v tomto může dát volnou ruku,ale představ si že jsou matky co si nic nepozjišťují,vše berou automaticky,neuvažují a dostanou do ruky tohle rozhodnuti.nevím no znám takové matky,bohužel.je na tohle víc názorů a vše má své pro a proti.

kaja73
20. mar 2011

@vericira Take mamy ani nebudu vediet, že sa možu same rozhodnut.Ani ich nenapadne oponovat doktorovi.Tak ako to vačšina nerobi ani teraz.Ved preventivky by boli povinne aj nadalej a vtedy by proste doktor povedal a očkujeme.Mama, čo nič nevie,neprotireči a kona stadovito.Neber to ako uražku, ale je to tak.Nema argumenty prečo neočkovat a je to aj jednoduchšie-neniest zodpovednost,ale prenechat ju na stat.

jolinka
20. mar 2011

vericira kaja73

jedna mamina co byva v Rakusku, kde je moznost odmietnut ockovanie pisala nieco v tom zmysle, ze ani tam neprebieha prehliadka u lekara stylom Chcete ockovat alebo nie? ale doktor sa opyta Kedy ockovat? Cize ten kto nechce dat ockovat musi prejavit nejaku aktivitu, a vyslovene povedat, ze si nezela ockovat inak ide vsetko podla planu.... a ockuje sa.
Rozdiel je len v tom {ale podstatny rozdiel] ze odmietnutie sa nepovazuje za priestupok ale za uplatnenie prava odmietnut.

kaja73
20. mar 2011

@jolinka presno o tom hovorim.Ten argument, čo by bolo keby...je uplne od veci.Doktori maju stale velku autoritu a bežny človek je s prepacenim preposraty spravit niečo na vlastnu past.Keby sa očkovanie bez slov zdobrovolnilo,tak by o tom vedelo len par ludi,čo maju ozaj informacie a zaočkovanost by klesla len minimalne.Tym, že sa o tom tolko keca,tym sa zbytočne len rozviruju vasne a emocie.A dozvedia sa aj ludia,čo ich to ani nezaujima vela veci.Spravit rozhodnutie o zdobrovolneni v klude a bez stresu by veci len prospelo.Ziadne katastroficke scenare by sa nekonali.Je to presne o tom že nas narod nie je zvyknuti byt zodpovedni za seba.A preto by očkovali dalej-vačšina.

martinba
20. mar 2011

@vericira nedavno som cital super knizku od Toma Chalka . The Freedom of Choice (http://thefreedomofchoice.com/) a on tam pise vela mudrosti a jedna z nich je: "nemozes obvinovat dieta ktore sa este nenaucilo chodit, taktiez nemozes teda ani obvinovat ludi ktori este nie su pripraveni vidiet " nemam tu knihu pri sebe, tak neviem ci je to presny citat, ale pointa je rovnaka. Viem iste, ze uplne vsetci kotri sme tu, sme kedysi ockovali seba bez pochybonosti o ucinkoch vakcin a ich bezpecnosti, pretoze informacie ktore sa dostanu k cloveku ktory sa nezaujima o ockovanie, iba obcas nieco zapocuje v TV alebo si precita clanok v casopise su silne jenostranne (aj ked sa to lepsi v poslednej dobe vdaka ludom ako petot, manof a dalsich). A ja osobne nepoznam nikoho kto by sa zacal zaujimat o ockovanie hlbsie a minimalne by to v nom nezasialo semienko pochybnost... a ci to necha tak alebo bude zistovat dalej je uz len na kazdom z nas.

andreajakubska
20. mar 2011

@vericira No nie je takáto diskusia lepšia? Nehnevaj sa ale mňa tiež hnevajú mamičky čo ma nazývajú nezodpovednou ale nevedia mi povedať prečo. Nejdem sa hádať a ani sa ťahať za slovíčka, len aby si chápala pokial povieš že neočkovať je nezodpovedné a nič viac tak ma to uráža a o tebe si myslím svoje, ale kedže sisa rozhodla vyjadriť tak beriem späť.
Kliešte sú pre mňa strašiak, s manželom sme často na horách a v prírode nikdy sme to neriešili lebo sa nás žiaden ani nechytil.Teraz keď mám malú tak musím dávať väčší pozor, respektíve mám olej ktorým ju budem potierať keď pôjdeme niekam do lesa, na lúku atď.. Ty si dáš deti zaočkovať, lenže kliešte prenášajú asi 6 nebezpečných ochorení a očkuje sa len proti jednému takže vôbec nie si v bezpečí, je to len obchod a falošný pocit bezpečia, že máš chránené deti.
Najprv si napísala že tvoje deti tie choroby nikdy nedostanú a neskôr píšeš, že vieš že to není 100%. ?!
Máš samozrejme obrovské šťastie , že ste zdravý a Tvoje deti znášajú očkovanie, musia mať skvelú imunitu. To ti samozrejme, želám. Neviem čo znamená v slovenčine zardenky?
U nás napríklad od budúceho roku pravdepodobne zrušia očkovanie proti TBC, podľa Tvojej myšlienky sa budeme vraciať do praveku?!

vericira
20. mar 2011

@andreajakubska jo o tom TBC vím,s tím třeba souhlasím a ohledně klíšťat,jsem si to uvědomila jak je to nebezpečné až po příspěvku jedné paní,která touto nemocí onemocněla a to měla klíště na sobě jen pár sekund.onemocněla encefalitýdou,je češka žije v Rakousku.najednou ji chytli horečky,mdloby,hrozné bolesti,že časem už nemohla chodit a to má malé děti,v česku na to nepřišly a psali ji furt vitamíny až v Rakousku zjistili tuto nemoc,ale v té době už nebyla schopná se sama o sebe postarat,začali ji léčit,vše šlo fajn,ale musela se učit znovu chodit atd.málem umřela,manžel ji musel nosil na záchod,musel jí koupat,prostě se starat jak o malé dítě, aby se mohl o rodinu starat,odešel z práce,trvalo to několik let až teď se dává do kupu,ale i tak utrpěna nějaké nervové ztráty,které už nikdy nevrátí.i když toto očkování nás neochrání před všemi nemocemi co klíšťata přenášejí,jsem i tak přesvědčena že proti tehle nemoci to očkování za to stojí,nejen u dětí ale i dospělích.protože mi také hodně stanujem,cestujem po přírodě,proto se necháme všichni očkovat,nechtěla bych prožívat tohle co tahle paní,opravdu ne:(

leelo
20. mar 2011

@vericira ako mozes napisat, ze chapes, ked mal niekto zly priklad vo svojom okoli,ze to zmeni jeho pohlad na ockovanie, ale ze ty nastastie nie?
podla coho beries, ze niekto je este tvoje okolie a niekto uz nie? mne napriklad zalezi aj na dietati z Liptova, ktore ma "vdaka" ockovaniu diabetes...
na jednej strane pises ako ti je luto nasich nezaockovanych deti a na strane druhej ti je volny osud deti, ktore prisli kvoli ockovaniu o zivot?
ved vsetci sme si navzajom svoje okolie! kolko deti v tvojom okoli ma alergie, hyperaktivitu atd.? z coho myslis, ze to maju?
p.s: nemusis lutovat mojho syna, on ma velmi dobry zivot 😉

vericira
20. mar 2011

@andreajakubska jo a já nejen malou ale i sebe pokaždé do lesa natírám proti hmyzu.

vericira
20. mar 2011

@leelo nikdy jsem neslyšela o tom že děti umírají na očkování,nezlob se od tebe to slýším poprvé,pokud je to tak je mi jich líto,ale kde máš dokázané že hyperaktivitu způsobuje očkování?zas takhle do hloubky se v tom neorientuji.říkám že nejlepší je zlatá střední cesta.a jak víš že tvůj syn bude mít do konce života dobrý a zdraví život,nevíš.je to risk,tak jako já riskuji to že když Terezku naočkuji tak může mít následky.je mi líto všech dětí ať očkovaných nebo neočkovaných co se nějak trápi a jsou nemocní.a kdybych to tak měla schrnout podle mě jako alergie a různé nemoci co nás v dnešní době trápi,souvisí se vším jako je nečistý vzduch,smog a další,nejenom očkování.

sorciera24
20. mar 2011

@vericira bohuzial aj tu medzi nami su maminky, ktore prisli o svoje dietatko po ockovani....napr. miliharmi....pozri si jej pribeh,foto,videa....ja vzdy ked vidim jej Milenku placem ☹ bohuzial je ich viac ☹

leelo
20. mar 2011

@vericira skus sa poobzerat na tej stranke, co som ti dala vcera. fakt o tom vies len velmi malo, to si musis priznat. vlastne si to aj priznavas - tvrdis, ze sa neorientujes do hlbky, ale zaroven suverenne dodavas, ze hazardujeme so zivotmi svojich deti. trosku si smiesna, nemyslis?
cim viac clovek vie, tym menej sa boji slobodneho rozhodnutia a tym menej veri autoritam, ktore o nas rozhoduju ako o figurkach na odstrel.
to, ze ma moj syn dobry zivot nesuvisi s tym, ci je ockovany alebo nie. proste moje dieta nepotrebuje lutost od teba ako od osoby, ktora o ockovani, vakcinach, chorobach, imunite, vedlajsich ucinkoch a nasledkoch nevie zhola nic!

vericira
20. mar 2011

@sorciera24 bože,to je fakt hrozný příběh, pláču a nedá se to zadržet,a co teprve cítíla a cítí ta maminka.mám skoro dvouletou dceru.byla jsem k Vám tady asi hodně kritická,teď mě to docela mrzí.když jsem řekla že to je nezodpovědné.je to děsivý.bohužel spousta dětí umírá na různá onemocnění,nejen na očkování.asi bych si nerozmyslela neočkovat moji dceru.člověk neví nikdy jak a na co umřeme.mému manželovi zase umřela sestra v šesti letech jí srazilo auto.bohužel nemáme tu sílu a moc naše děti uchránit před vším.až jednou povinná očkování budou nepovinná,třeba to pomůže,třeba taky ne,buď budem umírat jak neočkovaní na nemoci nebo jak očkovaní na očkování,nemoci tu ale vždy budou s námi. stále věřím že očkování pomáhá,né vždy,ale věřím.vždyť jsou tu na svétě i jiná nebezpečí,které nás ohrožuji na živote.bohužel je takový život:(((

vericira
20. mar 2011

@leelo promiň že sem vás tak odsoudila,ale nemění to na tom nic že bych malou nenechala očkovat,hold by se měl rozhodnout každý po svém.působím komicky že jsem obrátila,ale po tomhle příběhu,malé Milenky to jinak nešlo.nějaké stránky jsem si přečetla,takže nemůžeš mi říkat že vůbec nevím nic.ale příběh který je ze života mě přesvědčil:(

tin007
20. mar 2011

@vericira vies velmi dolezita vec (co je potrebne uvedomit si), ze ockovanie je prevencia, t.z. ze danu chorobu moze clovek "stretnut" ale aj nie. a ak ju "stretne" tak u neho moze prepuknut, ale aj nie. a protilatky, ziskane ockovanim, su iba jeden z mnohych faktorov, ktore "urcuju", ci clovek danu chorobu dostane, alebo nie a ako bude na jej priebeh reagovat.
ak budes mat zaujem, pozri si, proti akym chorobam sa ockuje, ake su to vlastne choroby (z hladiska ich vyskytu v nasom regione, zavaznosti ich priebehu, trvalych nasledkov, mortality a pod.), ci sa vobec u nas (tym myslim napr. v Europe) vyskytuje atd.
a ked je prevencia skodliva (moze byt, ako uvadzaju vyrobcovia, vypocitanim vedlajsich ucinkov, resp. zlozenim vakcin), tak by sme mali mat vsetci pravo sa rozhodnut, ci vobec taku prevenciu chceme, alebo nie.

jolinka
20. mar 2011

je az pocudovanim ako dlho vie clovek odolavat urcitych informaciam alebo faktom ak ich prijatie pre neho znamena nepohodlie, ist proti prudu, znasat poznamky okolia.

Ja som leniva matka, nikdy som sa nedokopala k nejakym ockovaniam navyse i ked som obcas uvazovala o ich prospesnosti... trebars aj na tu spominanu kliestovu encefalitidu. Ale ked na poradni povedala doktorka ze ockovat, tak som len hodila plecom ze dobre, ani ma nezaujimalo na co, dokonale lahostajny rodic, ale zase nic vynimocne pod slnkom ☹
Ten podnet ktory ma nakopol, bola poznamka mojej kamaratky, ze si mysli ze jej dcere rozbehol autizmus MMR ockovanie. Brala som to velmi skepticky, ale doma som si sadla za pocitac a len tak nezavazne zacala prezerat videa svojej prostrednej dcery. Moja Kati mala vtedy 3 roky a uz 2 roky sme sa trapili s jej autistickymi prejavmi a celkovym mentalnym zaostavanim. Nasla som to co som tusila len niekde zapchala hlboko... ze nasa dcera bola do veku 14 mesiacov sikovne normalne dieta, ktore sa nam pozeralo do oci, otacalo sa na meno, blabotalo prve slova... a potom sa zmenila.
Ked mala 14,5 mesiacov dostala ockovanie MMR, doktorka sa ponahlala ze idu Vianoce, treba chytro ockovat, nevadi ze ma priesvitne sopliky, ved nema teplotu... Mna lahostajnu matku ani netuklo, ze na virozu je nebezpecne ockovat, nemala som ani sajnu ze toto ockovanie moze byt kludne az do 18 mesiacov.... proste klasicky informovany rodic 😒

kaja73
20. mar 2011

@vericira Ockovanie je PREVENCIA a ta NESMIE nikomu ubižit.Ked ubliži len jednemu z milion,už nie je spravna.A už vobec nie ak sa na nu zneuživaju potratene plody,alebo využiva geneticke inžinierstvo.V podstate viac ani vediet nemusim a toto mi stači.Ale ja viem aj viac.Kazdy kto chce vediet viac ma možnosti ako si info ziskat.Nik nepotvrdi že autizmus,alergie,poruchy spravania ,učenia,diabetes autoimuneho typu a mnohe dalsie novodobe choroby suvisia s očkovanim.Ale..ako to može niekto vylučit,ked dnesna mediciny nevie na akom podklade tieto choroby vznikaju,ked neviem ako niečo vznika a hlavne PRECO,tak nemožem vylučit žiadny podozrivy spuštač.Ziadny-ani očkovanie.Mam doma knihu zo 70 rokov o vychove deti a tam sa hovori,aka bezpečna je živa vakcina na obrnu,že nema ZIADNE vedlajšie učinky.No,pred 5 rokmi ju stiahli ako vysoko nebezpečnu,pretože ona sam sposobila mnohym detom obrnu.Možno o desat rokov toto iste povedia o hexe,prevenare,MMR-ke,alebo dakej inej vakcine.Ale mojmu dietatu to už zdravie nevrati ani život inym detom.

jolinka
20. mar 2011

Ten klud s ktorym som davala ockovat svoje deti som stratila... Uz viem tolko o tom, ze nemozem dalej ockovat, dokonca ani keby mi niekto zarucil ze prave mojim detom sa po ockovani nic nestane {ale KTO ?} lebo sa nechcem zucastnovat na tej masinerii, dat niekomu zarobit.
Este je tu samozrejme strach z chorob, na ktore nebudu ockovane... dakto tu spominal ze nie je 100 percent istota nikdy. Je to tak, mozes si len vybrat strach, ktory je mensi 😉

martinba
20. mar 2011

@jolinka si to vystihla, tak ako si sa opisala, to presne plati pre 99% rodicov, no a takyto rodicia, ani netusia proti comu je ich dieta ockovane, vyhlasuju o nas, co mame nastudovane veci, ze sme nezodpovedni... je to cudne iba mne ? 😉

kaja73
20. mar 2011

@vericira Este ma napdla jedna vec.Moj otec ma už vyse 70 rokov.Vždy bol zdravy,nemal ziadne alergie ani infekty nemal casto-takmer nikdy.Ked mal cca 40 rokov podstupil prve očkovanie vo svojom živote-na tetanus.V priebehu dalsich 2 rokov sa mu vyvinula alergia na travy.Nahoda? Podla mna nie.Robila som s postih.detmi a viacero mamičiek mi hovorilo,že ich deti boli do očkovani v poriadku.Dve z nich dostali nasledne encefalitidu a nastalo poskodenie mozgu,spojene s mentalnou retardaciou,jeden prestal komunikovat v dvoch rokoch zo dna na den-bolo to par mesiacov po MMR ke.Rozvinul sa mu autizmus.Nahoda?Podla odbornikov casova zhoda,ale pričiny prečo sa to stalo,nepovedali.Len striktne vylučili očkovanie.Ako to vedia?Ked nič nevedia o pričine vzniku.

petot
20. mar 2011

@vericira Ak dáš dieťa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, mala by si brať do úvahy, že sa stávaš rukojemníkom výrobcu. Táto vakcína totiž vyžaduje preočkovávanie každé 3 roky, až do smrti. Keď preočkovanie zanedbáš, tak v prípade nakazenia je priebeh ochorenia ešte HORŠÍ u očkovaného než u neočkovaného! A to ešte treba povedať, že "3 roky" je nejaká štatisticky priemerná hranica a nemôžeš vedieť, či to obdobie, keď už neexistuje ani hypotetická ochrana, ale platí už "opačný efekt", nebude u Tvojho dieťaťa posunuté na 2,5 roka. To Ti nikto s istotou nepovie.

Ďalej treba vedieť, že arbovírusov, ktoré spôsobujú toto ochorenie, je okolo 40 druhov, očkuje sa proti myslím len jednému z nich, ktorý je najrozšírenejší v Rakúsku. Nikde nie je záruka, akým vírusom bude infikovaný práve TEN kliešť, a či nebude infikovaný niektorou ešte závažnejšou chorobou, ktoré kliešte prenášajú (borelióza, babezióza,...).

Na druhú stranu, vakcína samotná môže spôsobiť závažné nežiaduce účinky, a to aj horšie než choroba samotná. Pozri si príbalový leták. Či dieťa vôbec uhryzne kliešť, je otázne, ale keď ho dáš zaočkovať, tak si mu už kúpila "lístok do tomboly nežiaducich účinkov". Istotu máš len v tom, že keď sa po očkovaní niečo stane, tak si v tom sama. Nik Ti nepomôže, lekári dajú ruky preč a všetko bude "len náhoda". To sú skúsenosti prakticky všetkých ľudí, ktorých deti nejaké následky po očkovaní mali.

Na to, aby sa človek mohol rozhodnúť, potrebuje informácie. Iba keď sa rozhodneš bez nátlaku a dostatočne informovaná, dá sa to považovať za slobodné rozhodnutie. Nespoliehaj sa, že lekár alebo reklamný leták Ti podá úplné a pravdivé informácie.

bambi2
20. mar 2011
manof
21. mar 2011

@andreajakubska
Tu máš slovníček prenosných ochorení, proti ktorým sa očkuje: lat - en - de - sk - cz - pl:
http://www.slobodavockovani.sk/news/slovnicek-i...

Zarděnky sú ružienka (rubeola)

manof
21. mar 2011

@vericira
K úmrtiam po očkovaní skús napr. slová českého hlavného hygienika MUDr. Michaela Víta:
„U novorozenců může očkování závažně poškodit zdraví. V minulých letech dokonce došlo k několika úmrtím.“
http://www.novinky.cz/domaci/207643-boj-s-tuber...

Dúfam, že nebudeš chcieť českého hlavného hygienika obviniť z proti-očkovacieho fanatizmu.

manof
21. mar 2011

Ak neviete pod ktorý RÚVZ spadáte, tak tu je prevodová tabuľka (okres/ŠPZ -> RÚVZ):
http://www.slobodavockovani.sk/odkazy/#ruvzo

pia22
21. mar 2011

@kaja73 tiez pracujem s postih. detmi a myslim, ze u viacerych ma vznik postihnutia na svedomi ockovanie.

gizmo22
21. mar 2011

Podla mna je to cele o nicim..nech daju volnost. Kto chce nech sa da zaockovat aj proti zapche na vsetko mozne..a kto nie nech sa neda...
Nijaky lekar ani stat ani farm.firma nezaruci ,ze vakcina zaberie aj na prevenari to je jasne napisane-na pneumokoky..
Ak sa nedostane clovek pocas zivota do styku s danou chorobou -povedia vakciny zabrali. Ak sa dostane a ochorie napriek ockovaniu je to chyba organizmu ,ze si nevytvoril latky povedia..
Ak ma problem z vakciny nikoho to nezaujima...vsetko sa ututlava, nehlasia sa vedlajsie ucinky..Ak dieta nebodaj umre vsetci sa z toho vyvlecu ..ostanu len rodicom oci pre plac..Ani stat ani lekarka ani firma farm. sa nebude dat obvinit...
Kolko deti rocne umrie na rakovinu, leukemiu, kolko rocne pribudne akoze alergii, cukroviek, autizmu inych poruch.?....Organizmus je cely naruseny z toho vsetkeho...Kazdy sa len na dedicnost vyhovara..Volakedy to tak nebolo
Mozno zomreli na tuberkulozu ale preto lebo zili v zlych podmienkach ,nemali co jest..
Dokonca som citala ,ze tuberkulozu moze clovek chytit ked je v pravidelnom styku s chorym...
Nemam z toho dobry pocit... Starsi syn od prvej hexy ma problemy ...alergo inunologicke... mladsi po hexe stvaral strasne veci .....Ale koho to zaujima, lekarka to urcite nikam nehlasila...aj ked sa pokukali na seba so sestrickou ,ze to nie je mozne...?,

manof
21. mar 2011

Nitra a okolie, nejaký schodný detkský lekár/lekárka by sa nenašiel/nenašla?
Schodný = taký, čo nebonzuje, nevyhráža sa a nezastrašuje pri odmietnutí očkovania.

Tipy prosím na sloboda.v.ockovani@gmail.com