Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

nika.r
8. jan 2012

@prevenar môže to byť o peniazoch, ale napr. viem, že lekári sú od RUVZ doslova šikanovaní obrovskou byrokraciou ohľadom očkovania. Takže u niektorých je to možno aj o strachu, o snahe nerobiť si zbytočné problémy, o znechutení a vyhorení alebo jednoducho o tom, že nemajú času, síl, vôle študovať ďalej a robia ako boli zvyknutí. Dôvodov je isto veľa... samozrejme, to nič nemení na fakte, že sa pri tom všetkom akosi zabúda na to malé bezbranné dieťa, o ktoré vlastne má ísť v prvom rade. ☹

nika.r
8. jan 2012

@kbeata tie reklamy sú fakt strašné. Veď jednu tuším na Prevenar aj museli stiahnuť kvôli neetickosti.
Oveľa horšie sú ale tie skryté reklamy v detských časopisoch. Napr. časopis Dieťa mal jeden rok v rubrike Sprievodca ochoreniami detí len ochorenia, na ktoré sa očkuje. Vo farebných rámčekoch boli vyznačené strašidelné scenáre chorôb a samozrejme veta, že jedinou ochranou je očkovanie. Detským ochorením je pre nich aj kliešťová encefalitída a chrípka. Aj som im písala, že tam mali dať poznámku, že je to platená inzercia 😠 Odpoveď bola, že oni nevyberajú obsah článkov, ale lekári, s ktorými spolupracujú. 😖 A takto krásne skryto podľa mňa vystrašili nejednu mamičku...pod článkom bol podpis lekára, nikde ani zmienka o reklame, isto to napísali len s tým najlepším úmyslom. 😒

prevenar
9. jan 2012

@nika.r samozrejme , ale.. lekari boli predovsetkym zvykmuti na svojich 6e za kazde ockovanie od poistovne, "skolenia" v peknych hoteloch so sluzbami ..a po nazbierani isteho poctu "bodikov" aj na peknu dovolenku do juhosky, grecka ..atd. pri fakte o buzeraci z RUVZ by "proti prudu" siel skutocne uz len samovrah 😎 zas "bossovia" z RUVZ za plnenie planu a dobromyselne sirenie osvety, iste maju svoje "vsimne" zabezpecene ..rovnako ako aj nejaka vyznamna osoba na klucovom mieste,ktora rozhoduje globalne v ramci statu a je ochotna trosku ohnut chrbat ..za drobne odskodne. taka osoba by mohla byt napriklad minister, veduci nejakej vakcinacnej komisie ..atd..atd ..
..pochopitelne ludske zivoty a zdravie su az za peniazmi ..cize na peknom poslednom mieste. ved nie je dolezite vyhrat,ale zucastnit sa 😅 ..este skusim inak, ak by mal byt moj prijem postaveny na tomto, tak detskeho lekara by som proste robit nemohol, nedokazal ..proste by som nevedel zaspat a ani sa pozerat nic netusiacim mamickam do oci s tym ,ze vsetko bude Ok a mrzal im deti rad radom,,ci uz z pohodlia, nezaujmu, ignorantstva, pocitu nadradenosti ..to je jedno.

vavrenka
9. jan 2012

@zuzana76 😨 ja som ti nic neodporucala.... TCM som spomenula v reakcii na katkinu otazku a to v suvislosti, ze ma dost zaujima...a o knizke tiez... asi nejaky skriatok? 😉

zuzana76
9. jan 2012

@vavrenka ahoj, bola to kniha Syndrom travenia a psychologie, par stran dozadu, knihu si samozrejme precitam, ak zozeniem, to som pisala len pre ujasnenie, ze mnoho rodicov, co nedavaju svoje deti ockovat, tak zvacsa doveruju homeopatii a pod. Nemyslela som to v zlom, ani konkretne k tebe, len ma to vtedy napadlo, ako som pisala odkaz na tu knihu, ze si precitam, len sa proste nemozem niekedy stotoznit so vsetkym co sa pise aj tu na fore, ale to asi kazdy, ved kazdy si vyberie len to, co jemu vyhovuje a s cim sa vie stotoznit. Kazdopadne dakujem za info. 🙂

vavrenka
9. jan 2012

@zuzana76 pozri IP

didulka85
9. jan 2012

@zuzana76 k tomu neockovaniu a homeopatii. My sme s muzom homeopatii nikdy velmi neverili. No homeopat bol jediny, kto bol ochotny prezriet nase dieta s nasledkami po ockovani.

didulka85
9. jan 2012

@prevenar @shakti9 to som bola ja... Ked som riesila neziaduci ucinok po ockovani priamo s Pfizerom a odpisali ma, ze im nic nedokazem, kedze jej pichli 2 vakciny od 2 firiem. Ze oni to zvalia na tu druhu, ta druha na nich.

vavrenka
9. jan 2012

@didulka85 to je sialeneee 😕 🙄

shakti9
9. jan 2012

@nika.r no veru, ja pridam pikosku - este aj v knihe pre deti, je to taky pamatnicek s kresbickami, kde vpisujes decku na pamiatku udaje o zubkoch, pocasi, ked sa narodilo, prve kupanie a blablabla + vlepujes fotky... to je teraz take moderne 😵 tak este aj tam je tabulka a kalendarik, "kedy ma dala mamicka zaockovat"... a dalej nasleduju udaje: "aku mam krvnu skupinu... aku mam ALERGIU !!!... proste asi sa uz s nejakym tym problemikom dopredu bezne pocita 😉

shakti9
9. jan 2012

@didulka85 ...tak pri tomto clovek musi zabudnut na slusnu vychovu, ba aj moralny prikaz "nezabijes"!.....

samiana
9. jan 2012

@shakti9 😀 🤐

nika.r
9. jan 2012

@zuzana76 K homeopatii nemám žiaden vyhranený názor, ešte som ju nikdy nepoužila, ale ak by bolo nutné brať lieky, asi by som ju vzala skôr ako klasiku z lekárne. Je to tak, ako píšeš, že väčšinou je neočkovanie oveľa komplexnejší prístup k zdraviu detí. Ja tiež nevyznávam žiadne východné filozoficko-liečebné smery, ale som presvedčená, že telo a duša sú celok a treba k ľudskému telu pristupovať ako k celku. 🙂
Nám sa v čase choroby veľmi osvedčila surová strava, čerstvé doma robené šťavy, na chrípku a nachladnutie vit. C, zázvor, na kašeľ domáce sirupy a zábaly. Pohoda doma, čerstvý vzduch a pohyb, keď treba, tak odložiť všetky povinnosti a poriadne vyležať. Čiže len trošku viery v silu tela, že sa vie uzdraviť aj bez chémie a pomôcť mu tým, čo poznali už dávno a čo nemôže uškodiť. 😉 Ale ak sa mi niečo nezdá, nemám problém ísť k Dr.
Skvelá je kniha od Dr. Mendelsohna - jak pečovat o zdraví dítete navzdory vašemu lékaři. Nie je to o žiadnom šarlatánstve, sú to skúsenosti pediatra, ktorý dostal za svoju činnosť aj ocenenia. Mnohé z vecí, ktoré na lekárskych postupoch kritizoval sa už dávno akceptujú a berú ako samozrejmosť. Kritizoval aj očkovanie, ale napr. aj zrážanie horúčky a mnoho iných zbytočných preventívnych opatrení, ktoré v konečnom dôsledku viac škodia ako pomáhajú.

nika.r
9. jan 2012

@shakti9 😀 hej, to je fakt sila. Aj my máme doma taký pamätníček s nálepkami a nechýbajú ani nálepky pre očkovanie.

didulka85
9. jan 2012

@shakti9 a to bol zaciatok toho, ako sa menia zastancovia ockovania na odporcov.
Uplne ma "zabili" vetou v poslednom maily, kde mi napisali, ze sa nam snazia pomoct v sulade so zakonom. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

shakti9
9. jan 2012

@didulka85 hm, keby vsetci a vzdy pomahali "v sulade so zakonom", tak ja neviem, asi by sa Hitlerovi splnili jeho sialene sny napriklad... a ako rozmyslam, tak rozmyslam, aj tak neviem, co ti tym chceli povedat, taky nezmysel vyzera akurat tak dobre na papieri...

didulka85
9. jan 2012

@shakti9 aj som im napisala, ako mi teda chcu pomoct. Ze ja by som bola rada, keby to aspon bolo zaznamenane ako neziaduci ucinok a keby ma kontaktoval niekto, kto mi vysvetli co sa stalo. Medzi tym mi este raz volali, ale dalsi mail s odpovedou mi uz neposlali.

prevenar
9. jan 2012

@shakti9 heh, hitlerovi sa jeho sialene sny aj splnili, len bol natolko sialeny ,ze napadol prilis vela statov a to mu zlomilo vaz. kym obsadil polsko, rakusko, cesko, slovensko, madarsko. tak sa nic nedialo . tusim ked obsadil francuzko a taliansko stale to bolo ok. ked napadol rusko/anglicko a japonsko napadlo usa tak vtedy to slo s nim dole vodou. keby bol skromnejsi , zili by sme v nemecku ^^ ..teda ..AK by sme zili ^^

prevenar
9. jan 2012

@shakti9 autoimunne poruchy su predsa beznou sucastou cloveka (zrazu) ..ako srdce, mozog, ladviny , alergia pluca ..atd .. 😕

tinki
9. jan 2012

@atana
@prevenar
@manof
ja som sa po dôkladnejšom preštudovaní pre a proti očkovaniu rozhodla, svoju mladšiu dcéru neočkovať. Má už síce dva dávky prevenaru, ale tretiu jej nedám a ani MMR. Tiež sa mi to ťažko hovorilo doktorke, ona ma chápe, aj keď odporúča očkovať s odôvodnením, že ľudia migrujú hore-dolu a môžu sa tu zaniesť také nebezpečné osýpky..a že sa môže stať, že mi nevezmú dieťa do škôlky..A budem prvá mamička (som z malého mesta!, ktorá odmietne....
Aj napriek všetkému budem trvať na svojom nie.
Viete mi poradiť z vlastných skúseností, čo ma čaká ak ma nahlási? Budem chodiť po súdoch a spravia asi zo mňa nezodpovednú matku, či?
Len by som sa rada pripravila na situáciu. Budem musieť platiť tú pokutu?
Už si viem predstaviť čo ma čaká aj od okolia. Ja som tu vždy nejaká "iná".. 😉

didulka85
9. jan 2012

@tinki taka mala rada, nemusis to okoliu prezradit.
A osypky som mala aj ja, mozno aj ty. Opytaj sa rodicov.

tinki
9. jan 2012

@didulka85 to je pravda s tým okolím...osýpky som nemala, ale mala som mumps a kiahne súčasne a zvládla som to...tiež si myslím, že by sa to dalo zvládnuť..
Staršiu dcéru mám očkovanú všetkými očkovaniami a má teraz potravinové alergie.a minimálnu imunitu.Neviem, myslíte, že to môže mať súvis s očkovaním?

gilly
9. jan 2012

@tinki tak toto by aj mna zaujimalo, ze co sa mi moze stat ak odmietnem ockovanie? teda ja zatial nie som rozhodnuta, len zistujem. Ale tiez by ma zaujimalo, ze kedy najneskor musi dieta absolvovat ockovanie MMR teda prvu vakcinu aby to malo ucinok? viem ze sa to ockuje medzi 15. a 18 mesiacom, ale trebars ci sa to da aj narpiklad v dvoch rokoch alebo tak?

prevenar
9. jan 2012

@tinki komplexnu odpoved najdes na tychto strankach a zaroven aj v tejto diskusii .. skus investovat 30min casu a precitaj si poslednych 400 stran, zistis, ze tvoj problem malo pred tebou uz 100 inych mamiciek..

http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...
http://www.ockovanie.org/
http://rizikaockovania.sk/dok.html

1) osypky su beznou detskou chorobou , po prekonani ktorej ziska dieta dozivotnu imunitu ..na rozdiel od ockovania. najvacsia sanca ano dostat osypky na slovensku je priamo z ockovania, tak isto ako TBC z TBC vakciny. zaroven je vysokopravdepodobne, zo to ockovanie malu aj tak pred nicim neochrani ..len jej zabezpeci znicene zdravie do buducnosti.
2) dieta ti do skolky zobrat musia ak je zdrave .. neockovanie, nemoze byt prekazkou.
3) ked ta lekarka nahlasi , oznam ju na urad ochrany osobnych udajou, ..je to porusenim zakona a zrejme za to schyta skaredu pokutu.
4) ked budes predvolana na RUVZ postupuj podla rad zo stranok . v najhorsom ti hrozi suhrnna pokuta 330e ..ale ked vies ako na to prezijes aj bez pokuty . zaklad je odmietnut konkretne ockovacie latke, nie ockovanie ako take. odmietne koli neziaducim ucinkom uvedenych v pribalovych letakoch priamo od vyrobcov.
5) na "okolie" sa mozes akurat tak ... kto si chce poskodit dieta tak je to jeho vec, nemusis patrit k takym ludom aj ty.

paa 🙂 (sry za preklepy nemam cas to citat znovu, musim ist :-P )

verinka100
9. jan 2012

@manof
@prevenar
@petot Vo stvrtok nas caka 1.ockovanie Hexa a Prevenarom a chcem to odmietnut. Tri noci som cele stravila nad citanim stranok sloboda v ockovani a rizika ockovania a uz mam z toho v hlave uplny chaos. Vy uz ste viac scitani a myslim si, ze toho o tejto problematike vela viete, tak Vas prosim o radu Ak viete, tak mi prosim Vas napiste odpovede na tieto otazky:
1. Je ockovanie Hexa a Prevenarom nejako vekovo ohranicene? Povedzme, keby som si u lekarky dala odklad, ze chcem ockovat neskor (co nechcem, ale potrebujem este cas na spracovanie manzela a dalsie studium), napriklad v 1. roku zivota, aj tak ma musi nahlasit na RUVZ?
2. Je ockovanie Prevenarom povinne aj inde v EU, alebo len na SVK?
3. Da sa zaockovat napriklad len na tetanus, Hib, cierny kasel?
4. Viem, ze kazda vakcina je svinstvo a nebezpecna, podla vas, je menej nebezpecna Hexa nez Prevenar 13 alebo naopak?
Dakujem 🙂

eaka
9. jan 2012

Videli ste tú reklamu hneď po prihlásení na koňa? Synflorix, že je najpredpisovanejšou vakcínou proti pneumokokom?

shakti9
9. jan 2012

@prevenar ale nastastie aj mnohi slusni ludia priamo v nacistickom Nemecku pochopili zversku Hitlerovu politiku - vid pokusy o atentat... chcem tym len povedat, ze je dolezite sa burit proti zlym zakonom a netvarit sa, ze ich respektovanim som za slusneho obcana...
Ked sme pri zakonoch - tiez v pripade ockovania sa hovori o "vseobecnom dobre, kolektivnej imunite, verejnom zdravi..." - ukazte mi cloveka, ktory vedome !!! obetuje vlastne dieta tymto pseudoidealom (mozno v Starych greckych povestiach a bajach...) Kazdy rodic, ci je za alebo proti len sleduje dobro svojho potomka, Ostatne hesla a pochybne zakony si vymysleli ti, co sleduju zisk...

prevenar
9. jan 2012

@shakti9 jo, to mas pravdu 🙂 pochopitelne, fasizmus bol brutalna totalita a aj nemci ktori nejak nesuhlasili sli k muru.

myslim,ze z nedostatku odhodlania bojovat za dobru vec ma nemoze nikto obvinit 😉 heh. cely proces maju dobre prepracovany a financne podchyteny ..takze to nevyzera ,ze ludia dobrovolne obatuvaju svoje deti. ..ale, ze im zachranuju zivot ..a ze musia aj keby nechceli. ..z coho ani jedno ani druhe nie je pravda , pochopitelne.

prevenar
9. jan 2012

@verinka100 ahojky, sorry ..ale na 1,2,3 a v podstate ani na 4 ti neviem odpovedat. kedze my sme to obaja uzavreli s tym,ze ockovat nebudeme nic a nikdy, takze taketo informacie som nestudoval. vsetko by si mala najst na notoricky znamych strankach 🙂 k 4. len tolko, ze podla mna je to vsetko jeden cert 🙂

http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...
http://www.ockovanie.org/
http://rizikaockovania.sk/dok.html

som si isty,ze Manof bude vediet odpovedat na vsetko 😀

verinka100
9. jan 2012

Este som sa chcela spytat, ta pokuta od RUVZ je 331 eur za jedno ockovanie? Odmietnem 1.davku Hexy a Prevenaru a vyrubia mi tych 331 eur, potom to iste za 2. davku a aj tretiu? Alebo je to zvlast za Hexu a este zvlast za Prevenar?