Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

martina46
14. máj 2009

valka, jasne, som to zle pochopila 😅 🤐
denduska, tak to je sila 😒

sisinocka
14. máj 2009

valka, este je tu samotny infanrix, ten je bez obrny, cize len cierny kasel, zaskrt a tetanus. A pisu, ze aj ako primarna /asi zakladna/ vakcina:

http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detai...

Neviete ci sa neda zaockovat dieta len proti tetanu? Zvazujem uz neockovat vobec, ale tiez sa toho tetanu bojim, tiez mame zahradu, kadejake domace zvery...

indy
14. máj 2009

ano ako pisala valka, myslela som na klinicke odkladanie 😉

petot
14. máj 2009

denduska: Mozes dat nejaky odaz na tu hepB? Lebo podla oficialnych statistik bola CELKOVA chorobnost v populacii cca 120 pripadov rocne, pre vsetky vekove skupiny spolu!

Nepomylila si si to s hep.A?

petot
14. máj 2009

sisinocka: Proti tetanu sa urcite ockovat da, pretoze su tu vakciny pre pourazove ockovanie.

Aj pre mna bola tetanova vakcina poslednou, o ktorej som uvazoval. Pomohli mi tieto clanky:
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/Zaskrt_a_Tet...
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/Tetanus.pdf

denduska
14. máj 2009

petot, asi som to nejasne napisala....tych 17% 5 rocnych deti je diabetikov.... sa ospravedlnujem 😅 jasne ze nie hepB 😀

petot
14. máj 2009

denduska: Aha, uz rozumiem. Velmi pozoruhodne.

Je tu este velmi zaujimavy dokument:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/82375...

Vsimni si na str.5 krivku detskej umrtnosti. Rok 1998. Coze sa to stalo v roku 1998? Zaviedla sa plosne hep.B vakcina? Este nieco? 🙄

Dalej je zaujimava krivka na strane 26. Ako vidno, pokles hepatitidy B bol stabilny poslednych 20 rokov, na plosne ockovanie deti nebol absolutne ziadny dovod. 😠 Ockovanie trend neovplyvnilo.

petot
14. máj 2009

Ten odkaz treba oznacit cely a skopirovat, lebo redakcny system ho nekorektne pochopil.

Este k trendu hepatitidy B - zda sa to len mne, ze klesajuci trend sa okolo roku 1998 spomalil a splostil? Nevravim, ze je to nutne len vinou vakciny, ale vakcinatori radi pouzivaju podobne krivky, aby nas presviedcali o vplyve vakcin na nejake ochorenie (samozrejme, najprv odrezu tu cast z predchadzajucich desatroci, ktora by ukazala, ako to klesalo pred zavedenim vakciny). Ale je mi jasne, ze hep.B je iny pripad, lebo tato choroba sa deti prakticky netyka, tak ako sa ich netyka AIDS, takze ockovanie ani v najlepsom pripade nemohlo mat kladny efekt. Napokon, akekolvek stopy po ockovani koncia do 5-10 rokov, a vyskyt hepatitidy zacina od 15 rokov veku, kedy zacina aj rizikove spravanie.

denduska: nemas nejake udaje o reumatickej artritide a o roztrusenej skleroze? Tipoval by som, ze u deti zazili raketovy nastup od roku 1998. Pricinu si kazdy domysli... 🙄

denduska
14. máj 2009

petot, neviem narychlo najst, budem sa musiet pohrabat ale nasla som akurat
Slovensko patrí ku krajinám s najväčším výskytom ochorenia," hovorí neurologička (sclerosis multiplex).....

(mozeme si len domysliet ze aj s najvyssim percentom zaockovanosti)

ale http://www.zzz.sk/?clanok=1280 ????? 😝

valka
14. máj 2009

petot, ja by som to s tou umrtnostou dojciat takto nevedela tvrdit...ten trend ma taketo vykyvy aj v inych rokoch.. tiez v urcitych fazach uz je velmi tazke predchadzat niektorym faktorom, takze umrtnost sa dalej znizovat neda...co znamena dojca? do 1 roka?

pre mna bola zaujimava info, ze iba 11% onko ochoreni je na rakovinu krcka maternice, pricom onko sa tyka 75zien zo 100 000...takze incidencia ako brno 😠 ...(teraz bezi v rozhlase velka reklama na ocko, ale o 99% uspesnej prevencii - teda monogamii na cely zivot nikde ani slovo..to sa v nasej spolocnosti asi moc nenosi ☹

ale trendove krivky su fakt zaujimave 😀
viete co by ma ale strasne zaujimalo? ako sa prejavuje chorobnost u zaockovanych ludi...cohokolvek...ved o com je chorobnost na chorobu XY, ak pisu, ze zaockovanost je 99%, ale povinne sa ockuje iba posledne 2 roky? ved to o nicom nehovori 😠

petot
14. máj 2009

valka: Samozrejme, ze je to prilis silne zovseobecnenie. Ale nedalo mi trochu do toho nerypnut 😉 Napokon, verim, ze prinajmensom ciastocna suvislost tam je. 😒

Otazku chorobnosti som celkom nepochopil.. ale su tu zaujimave informacie od UVZ o vyvoji pertussis, ktory na SLovensku prudko stupol, su nasledovne: 105 pripadov v roku 2008, a z toho 70 u plne ockovanych(!), 18 u neockovanych, a 11 u ludi s nezistenym ockovacim statusom nad 25 rokov (da sa odovodnene predpokladat, ze vacsina z nich bola ockovana).
Samozrejme, UVZ vidi jedine vychodisko - ockovat castejsie. 🙄

valka
14. máj 2009

presne tieto udaje - ale v percentach...teda kolko percent tieto pripady tvoria - napr. z neockovanych je to 90%, kym u ockovanych 0,7%...ale pri vsetkych chorobach...

denduska
14. máj 2009

valka, dojca je do 1 roka. a s tou monogamiou mas uplnu pravdu...ja radsej svoju dceru vychovam k zodpovednosti ako ju dat ockovat. Ja som vydrzala, aj ona vydrzi, o nic som neprisla, naopak len ziskala. Je to uloha rodica, nerozumiem ako niekto moze svoju povinnost "nahradit" ockovanim...potom to uz tak aj vyzera, ze 13rocna sa vychrape s kazdym a v 16 ide na UPT.... ☹

lenki33
15. máj 2009

nemohli by ste sem na tie cisla z UZV davat konkretne linky kde to najdem?? aby sa to dalo vytlacit z oficial stranky a nie zo sektarskej diskusie

elika74
15. máj 2009

Sisinocka a vsetci ostatni: Ked si najdem cas sediet pri pocitaci, vzdy hladam info o vakcinach a ockovani. A to co nachadzam je fakt hrozne. Takze syna som odmietla zaockovat a rozmyslam ako dohliadnut na to, aby v priebehu detstva - skolskej dochadzky ho nahodou nezaockovali. Niesom taka dobra v anglictine, aby som to vsetko prelozila, ale odporucam aspon si pozriet www.vaclib.org Vaccination Liberation, 100+Anti-Vax links... Je to ako zlý sen.

denisocka
15. máj 2009

My mame od 1.hexi stale haemofila inf. Vo vytere ... Ale to len mimo debatu

jarka007
15. máj 2009

Tak sa mi dnes vecer nejak nechce spat a pri citani niektorych clankov som natrafila na taketo video

https://www.youtube.com/watch?v=1UxW1KTkgAc


Je v nemcine, ale v skratke ide o dievcatko, ktore ako 4rocne ockovali proti FSME a potom ostala postihnuta. Dnes je odkazana na vozicek a starostlivost rodicov. Vyjadrju sa tam aj odbornici dost proti propagacnym praktikam farmapriemyslu, hlavne nahananie strachu z chorob, ktore viac menej nie su vobec hrozne. To mi napr. potvrdila aj doktorka v nemocnici, kde sme boli raz vyberat dcere kliesta z hlavy, ze ide o cistu propagandu, ziadne fakty. Taktiez si napr. NOVARTIS vytvoril vlastnu mapu s vyskytom FSME, kedze ta oficialna im bola malo propagandisticka a podla nej mohol clovek nadobudnut dojem, ze sa "nakaza" rozsiruje a je uz aj na severe Nemecka.
Nevedela som najst temu na FSME, tak ked niekto chce, mozete to tam pridat, ako varovanie 😉 .

sisinocka
16. máj 2009

lenki33: neviem, odkial mal tie cisla petot, tiez by som chcela vediet, ja som trosku lietala po nete, je strasne vela kadecoho, malokde rozpisuju, ci boli nakazene osoby ockovane alebo nie, ale v jednom dokumente sa mi podarilo najst toto /Vyrocna sprava SR pre rok 2007 - z epidemiologickeho informacneho systemu, s. 50/:

Pertussis – divý kašeľ – A 37.0
Z hľadiska veku pacientov ochorenia sa vyskytli najmä u detí do 19 rokov veku s maximom
vo vekovej skupine 0 ročných (5,6) a 10-14 ročných (1,8).
Ochorenia sa vyskytli u 16 očkovaných detí, 3 deti neboli očkované pre vek, 2x sa údaj
nepodarilo zistiť.

http://www.epis.sk/InformacnaCast/Publikacie/Vy...
- treba stiahnut pdf, su tam aj ine roky

sisinocka
16. máj 2009

a ten isty dokument, s. 76
http://www.epis.sk/InformacnaCast/Publikacie/Vy...

Dg. G 00.0 Meningitída spôsobená Hemophillus influenzae typu B
Boli zaznamenané 3 prípady ochorenia u 3,4 a 5 mesačných detí, z ktorých 1 prípad
končil úmrtím:
- 1x sa jednalo o ochorenie u 3 mesačného dieťaťa neočkovaného pre vek (Bratislava II.),
ochorenie skončilo uzdravením.
- 1x ochorenie u 4 mesačného dieťaťa, očkovaného 1 dávkou vakcíny INFANRIX HIB,
ochorenie končilom uzdravením
- 1x u 5 mesačného dieťaťa z okresu Trebišov, ktoré bolo očkované 1 dávkou vakcíny
PENTACT HIB. Jednalo sa o dieťa z prostredia s nízkym hygienickým štandardom, ktoré
ochorelo na 46. deň po podaní 1. dávky očkovacej látky. 2. dávka pre chorobu nepodaná.

/ten posledny pripad skoncil umrtim/

petot
16. máj 2009

sisinocka: Cital som to v Medical Practice, neviem, ci je to niekde na webe. Ak niekto najde linku, prosim, podelte sa. Mohlo by to byt niekde na webstranke UVZ.

Rok 2008 bol z hladiska pertussis vyrazne horsi nez roky predtym, preto je taky velky rozdiel v uvadzanych cislach.

sisinocka
16. máj 2009

na tej stranke, co som sem dala linku predtym, su aj mesacne spravy. A veru rok 2008 bol na cierny kasel ovela horsi, skoda, ze este nie je vyrocna sprava za rok 2008 /coskoro by asi mohla byt,nie?/, lebo v nej pisu ci chori boli/neboli ockovani. A ked som pozrela mesacne spravy za prve tri mesiace 2009, tak neviem, ci uz nebolo toho cierneho kaslu viac ako v celom roku 2008... to som fakt zvedava, ako tam vyjde ta zaockovanost

valka
17. máj 2009

ahojte, vcera som bola na konfere zivice a hovorila tam MUDr. Kubovcakova - ze niektore ockovanie ok, ale ze napr. s pneumokokmi sa nestretla za 30 rokov ani raz a podobne hovorila o kliestovej encefalitide. mne sa jej prednaska moc pacila, lebo hovorila aj plusy aj minusy a hlavne sa snazila to podat tak, ze by bolo fajn, aby to bolo dobrovolne...
bola tam aj jedna pani z uradu verejneho zdravotnictva ci nieco take a rozculila sa, ze ako moze dekan lekarskej fakulty dat priestor takymto nezmyslom a kacirom... 😲 (konalo sa to na LFUK v BA)

saska.t
17. máj 2009

pani z uradu verej.zdrav. ma asi velmi dobre zaplatene za propagandu 😠

zitaje
17. máj 2009

Valka a co tam este hovorili zaujimave? Pokojne aj do inej temy, ak sa to netyka ockovani - ja som velmi chcela ist, ale nevyslo nam to ani tento rok. ☹

ginepra
17. máj 2009

ahojte
prosim o radu. dcerka ma 6 tyzdnov a v nemocnici ju zaockovali proti TBC. Zvazujem odmietnut ostatne ockovania, ale lekarka mi povedala, ze bude respektovat moje roznodnutie, no nahlasi ma na UPSVaR a pozastavia mi socialne davky. Pytala som sa na ti jednej pani na Ustredi UPSVaR v Bratislave a ta mi to potvrdila. Co mamr obit?

ginepra
17. máj 2009

este pripajam citaciu odpovede z uradu:
detska lekarka Vas spravne informovala.
Zakon o rodicovskom prispevku v § 3 ods. 2 definuje, co sa povazuje za riadnu starostlivost o dieta.
Je tu zadefinovane aj dodrziavanie prevcentivnych prehliadok dietata.
Tzn., rodic ktory nedodrziava preventivne prehliadky, detsky lekar je povinny spolupracovat
s uradom prace, svr a preto hlasi toto nedodrziavanie.
Na zaklade takehoto oznamenia urad psvr odnima opravnenej osobe vyplatu rodicovskeho prispevku.

Prosim Vas, mate niekto skusenost s tym, ze vas lekarka nahlasila? Ako ste postupoveli dalej? Zobrali vam rodicovsky prispevok a pridavky? Dakujem za odpovede, mozete aj do IP, budem vdacna.

petot
17. máj 2009

ginepra: Je to otazne.

Preventivna prehliadka je navsteva u lekara, ktora je zadefinovana a popisana z pohladu ucelu aj ukonov. Lekar dieta vysetri, zmeria, odvazi. Ockovanie je celkom iny lekarsky zakrok, nesuvisiaci svojou povahou s "prehliadkou", aj ked z praktickych dovodov sa casto vykonava popri prehliadke.

Je pravda, ze zakonom sa od tohto roku pokusili vytvorit dojem, ze v ramci preventivnej prehliadky sa ma vykonat aj ockovanie, ale formulacia je nejasna tak z pravneho, ako aj praktickeho hladiska. Ide len o casovy vztah, alebo aj kauzalny?

Povodne bolo stanovisko MPSVRSR, ze odoberanie rodicovskych prispevkov nevidia ako schodnu cestu, ani z pravneho, ani praktickeho hladiska. Samozrejme, neda sa uplne vylucit, ze sa to zmeni a niekto zacne tuto sialenost skusat uplatnovat. Ved napokon, samotna zmena sa do zakona dostala zvlastnymi chodnickami a zjavne ide o usilie nejakych lobistov, ktorym naramne vadi, ze niektori rodicia sa rozhodnu neockovat. 😖

Sucasna "povinnost" ockovat je zakotvena vyhlaskou, co je protiustavne. Okrem toho samotny koncept "povinneho" ockovania je protiustavny.

Prosim, konzultujte rizikaockovania.sk cast Legislativa.

Keby sa objavil nejaky realny pokus o odobratie rodicovskeho prispevku, prosim, kontaktujte Iniciativu pre Uvedomenie si Rizik Ockovania, aby sme spolocne zvazili dalsie kroky.

valka
17. máj 2009

ginepra,
a co keby si sa s doktorkou dohodla, ze dalsie ockovania odkladas - ze mala byva casto chora a je tazke najst termin, kedy by si ju mohla bezpecne zaockovat...nahlasi ta, ale bolo by to akoze iba odkladanie...

elika74
17. máj 2009

Ale co vtedy ak dieta nebolo este choré? Ginepra má len 6 tyzdnove babätko. Ja mám uz skoro 5 mesacne. Do konca maja zistim, ci mi peniazky prisli, alebo nie. Som zvedava.

elika74
17. máj 2009

petot: Na stranke Iniciativy su stare veci. Nic z roku 2009 som nenasla. Napr clanok o tom, ze ockovanie nie je povinne je z roku 2008, aj ked prinom svieti, ze new. 😒
Co sa tyka preventivnych prehliadok, tak ma dost prekvapila odpoved doktora. Doteraz som bola kazdy mesiac. Vo 4.mesiaci som bola na prehliadke so synom. Kedze som ockovanie odmietla, tak ho len pomeral a odvazil. Na moju otazku, kedy mame prist na dalsiu prehliadku, odpovedal, ze az v 8. mesiaci! D 😨 ovtedy brat kvapky tak, ako povedal. 4 mesiace ho nemusia vidiet?