Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jonas17
24. sep 2010

čakám na zámienku 😀

petot
24. sep 2010

@maggie2: Ten argument nie je vôbec nový 😀 V podstate, všetky argumenty vakcinátorov sú staré už najmenej 150 rokov.

Šarlatán Jenner, ospevovaný otec očkovania, v čase, keď už bol veľkou osobnosťou medicíny a jeho vakcinácia hnisom z kravských vredov bola zabehnutá a široko vykonávaná praktika celým aparátom lekárov a dodávateľov, bol osobne zaočkovať syna jedného šľachtica. Bola to spoločenská udalosť. Ale dopadlo to takmer tragicky, chlapec dostal horúčky a niekoľko dní sa zmietal medzi životom a smrťou. Jennerovi určite nebolo všetko jedno. Keď sa nakoniec chlapec zotavil, povedal otcovi dieťaťa: "vidíte, ako dobre, že som ho zaočkoval, kiahne by určite neprežil". Ktovie, ako by Jenner skončil svoju životnú púť, nebyť jeho vynaliezavosti v ťažkej chvíli.

Každopádne, systém výhovoriek okolo očkovania bol vybudovaný už dávno. Angličtiny znalí si to môžu prečítať napríklad v tomto prejave od Hadwena z roku 1896, stojí to za to, jeho štýl humoru je brilantný 😀
http://www.whale.to/v/hadwen.html

vanesa77
24. sep 2010

@jonas17 aka nahoda, ja mam tiez 3 deti v rovnakom veku ako ty 😉 a o to malicke (po x rokoch) sa teraz trasiem najviac... kedysi nebolo take kvantum vakcin..a ja som bola mladsia, neskusena... mozno sme mali len stastie.
Skutocne pribuda deti s poruchami spravania, ADD, ADHD, s neurologic. a imunolog. ochoreniami. Pri rozhovore s kamaratom pediatrom (ktory najskor na mna pozeral ako na blazna) som sa dozvedela, ze i lekari " v kuloaroch" diskutuju, preco tak velmi pribudaju autoimun. ochorenia ☹

jaroe
24. sep 2010

ahojte, prosim Vas poradite mi s odmietnutim ockovania? Dcera ma je zaockovana po 2. hexu, t.zn. BCG, 1x Prevenar, 2x hexa, ostatne sme odmietli. Predvolanie na RUVZ sme zatial nedostali. Syn nie je este ockovany vobec a ani nebude. Teraz nas caka "ockovacia" poradna v 3. mesiaci a chcem odmietnut. Mam lekarke predlozit aj prehlasenie, ze odmietam ockovat svoje deti, aj pripadne este nenarodene alebo taketo nieco mam priniest az na RUVZ? Dakujem pekne

vanesa77
24. sep 2010

@petot apropo, tvoje clanky su pre mna velmi poucne... odborne znalosti asi podciarkuju i skusenosti z praxe 😒 smutne povedane... dakujem, ze nam otvaras oci a rozsirujes obzor v danej teme

dolinka
24. sep 2010

zdravim a som rada, ze som nasla tuto diskusiu, este som ju celu nepreluskala ale casom ju isto prejdem.. 😉
ja mam tiez negativnu skusenost s ockovanim, nakolko nam syn pred 4 rokmi po tretej davke infanrixu, co sa vtedy platil a 1500 korun jedna davka ako nadstandard za setrnejsiu povinnu vakcinu ktoru poistovna nepreplacala, a maly sa jedneho dna rano zobudil a na pol tela ochrnuty.. prava noha, ruka, tvar paralyzovane nehybne a primar na neurologii mi povedal ze to moze byt kludne dosledok ockovania, nakolko mu bola na magnet rezonancii zistena zmena na cieve v mozgu a taketo zmeny udajne sposobuje aj ockovanie.. takze maly sa nanovo ucil chodit a dodnes nefunguje na 100 percent

dolinka
24. sep 2010

no a pri druhom synovi pri kazdom ockovani trpnem ako to zvladneme, nakolko som tiez preluskala par nieviem ci doveryhodnych diskusii na nete aj v anglictine najma o skodlivych pridavnych latkach v ktorych sa ockovacia latka riedi, ako mozu zostat ludia osprosteni, epileptici a rozne nervove poruchy, poskodenia mozgu a pod.
som bola v soku ked mi detska lekarka povedala pri prvom ockovani ze aj do ruhej nozicky vraj povinne penumokoky 4 kmene, pri druhom ockovani vraj uplne nova vakcina tiez este do druhej nohy vraj 10 pneumokokov.. ked som sa opytala na mozne rizika a komplikacie so setrickou sa usmiali ako na sliepku, ze nicoho sa nemusim bat a bola som odbavena.. ma hneva ze ked uz nam nanutia ockovanie, ze nam nedaju podpisat nejaky suhlas, a ze sme boli informovani aj o moznych nasledkoch , ja od poisovne na starsieho syna potrebujem v dosledku negativnej reakcie na vakcinu ovela viac preplatit ako stoji samotna vakcina ktoru pausalne nautia ako povinnost lebo je to farmaceuticky financny kolotoc a iste peniaze.

dolinka
24. sep 2010

a co ked mam polrocneho syna ktory ma za sebou dve davky povinnych ockovani a co ked tretiu nechcem? mozem odmietnut ? zle znasal obe ockovania a po druhom dokonca pokasliaval dva dni a som presvedcena ze to z tych sialenych pneumokokov, lebo nemal kdeani od koho ochoriet a ani chory vlastne nebol len vkuse pokasliaval. o pneumokokovej vakcine uz nechcem ani pocut 😠 kamoska dala red dvomi rokmi decko dobrovolne ockovat, lebo trpel na chripky lekarka ju nahovorila, ze sa to zlepsi a odvtedy boli trikrat v nemocnici s tazkou pnemokokovou pneumoniou a maly ma odvtedy chronicky laryngitidu a astmu.. nadava si ze chcela dobre a takto mu zbabrala cely zivot nespravnym rozhodnutim

petot
24. sep 2010

@vanessa77: "Skúsenosti z praxe" sa mi tiež začali odkrývať až keď som si čo-to naštudoval a dal si do súvislosti veci, ktoré postihli mňa alebo moje deti po očkovaní a ktoré som predtým nechápal. Bez informácií zvonku človek niekedy nedokáže interpretovať ani svoje vlastné skúsenosti, a najviac to asi vidno na lekároch, ktorí majú pred očami množstvo následkov očkovania ale keďže si to do súvislosti nevedia dať, môžu nerušene tvrdiť, že sa so žiadnymi následkami ešte nestretli, a pritom to z ich strany vôbec nemusí byť o nejakom zatajovaní alebo neúprimnosti. 😒

@dolinka: Nikto Ti nemôže nanútiť vakcínu. O očkovaní alebo neočkovaní rozhoduješ Ty ako zákonný zástupca dieťaťa, podľa zákona 576/2004. @maggie2 na túto tému napísala peknú zbierku právnych argumentov cca 40(?) strán dozadu. Odmietnutie očkovania sa síce momentálne chápe ako priestupok (na základe neústavnej legislatívy), ale viacerí rodičia sa aj tak rozhodli radšej neočkovať, pretože sú presvedčení, že by to mohlo uškodiť dieťaťu, a zdravie dieťaťa je v rebríčku hodnôt ďaleko vyššie než naťahovačky s úradmi.

petot
24. sep 2010

@jaroe: Verím, že Ti ešte niekto napíše, ja Ti len poradím stránku http://www.rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnu...

ginepra
25. sep 2010

@jonas17 - to je hrozné, je mi veľmi ľúto, že očkovanie takto ublížilo Vášmu synovi... Toto barbarstvo musí niekto zastaviť. Nikto "zhora" to nebude, tam ide len o peniaze. Musíme sa ozvať a bojovať my rodičia, ktorým ide o zdravie detičiek...

denduska
25. sep 2010

ahojte, prosim vas, neviete mi poradit kde by som nasla info ake ockovanie je potrebne v jednotlivch statoch EU ak ste cudzinec a chcete tam pracovat...? v USA viem, nic potesujuce to nie je.. 😝

newyorkgirl
25. sep 2010

vcera som vas citala po nejakej dobe a pozeram, ze kolko mamin so zlymi skusenostami pribudlo, to ma mrzi 😔 my sme mali ist ockovat v pondelok a ako na potvoru chybala cely tyzden sestricka, takze zatial nic a po tejto debate uz som taka nahnuta, ze by som ho najradsej nedala... aspon tie pneumokoky uvazujem nedat... ale iba hexu, BCG nemame, co som pisala uz davnejsie, cize zatial sme cisti 🙂 neviem, stale som na vazkach, na jednej strane sa bojim chorob, na druhej nasledkov z ockovania ☹

eridani
25. sep 2010

@newyorkgirl Sme na tom podobne, zatial cisti. 🙂 🙂 BCG nemame ani nedame, MMR urcite nedame, pneumokoky tiez. Takze nam zostava hexa. Tam stale zvazujeme, presne ako ty, na jednej strane je strach z chorob, na druhej z nasledkov ockovania. Zvazujem rozdelit hexu na drobne, teda najradsej na monovakciny. Tetanus sme tu riesili par stran dozadu, predvcerom. Na zaskrt monovakcina nie je, ani dvojkombinacia tetanus + zaskrt vhodna pre deti a dostupna na Slovensku. Ostatne este nastudovane nemam.

jonas17
25. sep 2010

@newyorkgirl no, ale to je hrozné, že nikto ti nepovie, neprizná, že deti majú tie problémy z očkovania. radšej sa nájde pomenovanie pre novú chorobu. a máme dalšie civilizačné ochorenie. moja kamarátka má syna, ktorý nerozpráva, tak vraj to má aj svoje meno. dalšia má synov dvoch, ktorí prestali rozprávať. vraj autisti. figu.z toho nevyrastieš. a mne moja prvá diabetologička povedala, že keby vedeli, z čoho deti dostávajú cukrovku, tak by tomu zabránili.vraj je to z mobilov.cha!

manof
25. sep 2010

@eridani
"Pochybujem, ze by jeden vyrobca robil dve rovnake veci s roznym nazvom."

Ale áno. Merck vyrába len jednu vakcínu proti HPV, ale v USA, UK, Írsku atď. sa volá Gardasil, u nás a pár ďalších krajinách Silgard. Netuším prečo, ale je to tak.

eridani
25. sep 2010

@manof denduska to uz vysvetlila. Tiez ale netusim preco je bezna prax, ze rovnake lieky sa v roznych statoch distribuuju pod roznymi nazvami.
Prave ten priklad, ktory uvadzas to ale nebude. Na adcc.sk som nasla aj Gardasil aj Silgard. Prvy vyraba Sanofi Pasteur, druhy Merck. 😉

manof
25. sep 2010

@erikasadek
To je zaujímavé, že vo francúzštine má Tetavax aj tiomersal. V nemčine, slovenčine ani angličtine ho nemá. V nemčine ale má zbytkové stopy formaldehydu, čo som zase inde nenašiel.

manof
25. sep 2010

@eridani
Ale je to tak. Sanofi Pasteur nájdeš niekde aj pod menom Sanofi Pasteur MSD alebo Sanofi Aventis MSD.
No a MSD je Merck, Sharp & Dohme.

Takže očividne tam je nejaké finančné prepojenie. Neviem kto koho vlastní, alebo či dokonca jedni nevlastnia časť druhých a zároveň druhí časť prvých, alebo ako to vlastne je. Každopádne som už niekde videl napr. také niečo, že Sanofi v Európe distribuuje Rotateq, čo je výrobok Mercku a pod. Tak neviem.

Ale Gardasil a Silgard je na betón jedno a to isté. To sa dočítaš na mnohých stránkach a môžeš si aj porovnať tie info o jednom a o druhom. Schválne: nájdi tri rozdiely:

1.
Gardasil je očkovacia látka. Očkovanie očkovacou látkou Gardasil je určené na ochranu pred ochoreniami spôsobenými ľudským papilomavírusom (HPV) typmi 6, 11, 16 a 18.
Tieto ochorenia zahŕňajú karcinóm krčka maternice, prekancerózne poruchy ženských pohlavných orgánov (krčka maternice, vulvy a vagíny) a genitálne bradavice. Typy 16 a 18 HPV sú zodpovedné za ~70 % prípadov karcinómov krčka maternice a 70 % prekanceróznych porúch vulvy a vagíny súvisiacich s HPV. Typy 6 a 11 HPV sú zodpovedné za približne 90 % genitálnych bradavíc.
Gardasil nemôže spôsobiť ochorenia, proti ktorým chráni. Gardasil tvorí typovo špecifické protilátky a v klinických skúškach sa preukázalo, že zabraňuje týmto ochoreniam súvisiacim s HPV 6, 11, 16 a 18 u dospelých žien vo veku 16-26 rokov. Očkovacia látka taktiež produkuje protilátky u detí a dospievajúcich vo veku 9-15 rokov. Či tieto typovo špecifické protilátky zabraňujú ochoreniu u dospelých mužov, sa nevyhodnotilo.
Gardasil sa má používať v súlade s oficiálnymi postupmi. Najväčší prínos z očkovacej látky Gardasil sa predpokladá pred infekciou ktorýmkoľvek typom ľudského papilomavírusu obsiahnutým v očkovacej látke. Osoby, ktoré už sú infikované jedným alebo viacerými vakcínovými typmi HPV, však bude očkovacia látka chrániť pred zvyšnými typmi HPV obsiahnutými vo vakcíne.

2.
Silgard je očkovacia látka. Očkovanie očkovacou látkou Silgard je určené na ochranu pred ochoreniami spôsobenými ľudským papilomavírusom (HPV) typmi 6, 11, 16 a 18.
Tieto ochorenia zahŕňajú karcinóm krčka maternice, prekancerózne poruchy ženských pohlavných orgánov (krčka maternice, vulvy a vagíny) a genitálne bradavice. Typy 16 a 18 HPV sú zodpovedné za ~70 % prípadov karcinómov krčka maternice a 70 % prekanceróznych porúch vulvy a vagíny súvisiacich s HPV. Typy 6 a 11 HPV sú zodpovedné za približne 90 % genitálnych bradavíc.
Silgard nemôže spôsobiť ochorenia, proti ktorým chráni. Silgard tvorí typovo špecifické protilátky a v klinických skúškach sa preukázalo, že zabraňuje týmto ochoreniam súvisiacim s HPV 6, 11, 16 a 18 u dospelých žien vo veku 16-26 rokov. Očkovacia látka taktiež produkuje protilátky u detí a dospievajúcich vo veku 9-15 rokov. Či tieto typovo špecifické protilátky zabraňujú ochoreniu u dospelých mužov, sa nevyhodnotilo.
Silgard sa má používať v súlade s oficiálnymi postupmi. Najväčší prínos z očkovacej látky Silgard sa predpokladá pred infekciou ktorýmkoľvek typom ľudského papilomavírusu obsiahnutým v očkovacej látke. Osoby, ktoré už sú infikované jedným alebo viacerými vakcínovými typmi HPV, však bude očkovacia látka chrániť pred zvyšnými typmi HPV obsiahnutými vo vakcíne.

Podobnosť čisto náhodná?

manof
25. sep 2010

@petot
S tým Tetavaxom je to vôbec zaujímavé.

Vo Francúzsku obsahuje thiomersal, v Nemecku formaldehyd a na Slovensku dihydrogenfosforečnan sodný a draselný. Ako keby to boli tri rôzne výrobky predávané v troch rôznych krajinách, avšak pod rovnakým názvom.

manof
25. sep 2010

@denduska
Jeden druh Alteany ešte má platnú registráciu, čo ale neznamená, že sa ešte vyrába.
Tetavax sa asi tak skoro nestiahne, lebo ho dávajú tým, ktorých pohryzie neznámy pes či iné zviera. To som sa dozvedel dnes na XVI. vakcinačnom dni. Tu vyvstáva otázka, či je vôbec Tetavax určený na základné očkovanie, alebo len ako booster pri pohryzení.

manof
25. sep 2010

@erikasadek
44 mg hliníka na jednu tabletku Aspirínu???
Však celý Tetavax má len 0,2 mg. Jeminenko, to je hotová vražda...

Hlavne že v slovenskom SPC nie je o hliníku ani chýru, ani slychu.

manof
25. sep 2010

@jonas17
No a predstav si, že dnes Hudečková, či ktorá to bola (ale to je asi jedno, lebo ony aj tak majú rovnaké (predpisové) názory), tvrdila, že to je vyslovený mýtus, že človek dostane z očkovania tú chorobu, proti ktorej sa očkuje. Ako keby mumps nebol uvedený v príbalovom letáku MMR-ky ako možná nežiadúca reakcia. A tuším aj zvláštna forma osýpok je v nejakom uvedená ako nežiadúca reakcia. Ale oni/ony očividne príbalové letáky nečítajú, inak by nemohli bohorovne tvrdiť takéto nezmysly. Jedine, že by vedome klamali, čo sa tiež nedá vylúčiť. Horšie je, že ich poslucháči im to žerú v zmysle "autorita sa tak vyjadrila, musí to byť pravda."

eridani
25. sep 2010

@manof
Prepojenie medzi Sanofi Pasteur a Merck je mozne, ba priam pravdepodobne, jedna farmamafia. Vystupuju vsak ako dve rozne firmy, pod roznymi nazvami a predavaju dve vakciny pod roznymi nazvami. Pozerala som zlozenie a tie vakciny su podla toho naozaj totozne.

manof
25. sep 2010

@takyja
"Mimochodem pediatři, které znám, do sebe valí všechna dostupná očkování, stejně tak imunologové."

Tým by sa dala vysvetliť ich psychická obmedzenosť (česť výnimkám). Predsa len ten hliník s mozgom čosi dorobí aj u dospelého... 🙂

eridani
25. sep 2010

@manof
Tetavax v zlozeni pisany formaldehyd nema, ale ked to clovek poriadne prejde najde toto: 'Vakcína sa pripravuje z tetanického anatoxínu, ktorý je detoxikovaný formaldehydom a purifikovaný.'
Chapem to tak, ze formaldehyd sa pouziva pri vyrobe a nasledne je odstaneny. Preto nie je uvedeny v zlozeni.
Do akej miery sa ho podari odstranit, resp. kolko z neho ostane vo vyslednom produkte, to je uz otazne a neviem ci to niekto mimo vyrobcu skuma.

eridani
25. sep 2010

Este doplnim, ze Tetavax sa da pouzit aj na zakladne ockovanie (aj ked na to nie je podla vsetkeho primarne urceny).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

• Základné očkovanie – 3 dávky vakcíny po 0,5ml. Prvá dávka sa podáva v deň 0, druhá dávka o 6 týždňov po prvej dávke a tretia za 6 mesiacov po podaní druhej dávky.

eridani
25. sep 2010

@manof Inak, ako bolo na tom vakcinacnom dni? Co zaujimave si sa dozvedel?

erikasadek
25. sep 2010

@manof aj mne sa to zdalo vela len som skopirovala co tam bolo.. 😅